'erkoop kerststallen en heiligenbeelden me enomen Kans op kerstboom van eigen 4 bodem is zeer klein Religie speelt een ondergeschikte rol Het „heerlijk avondje" is nog maar koud voorbij of de winkeliers zijn al weer druk doende hun etalages te veranderen. De ene dag liggen er nog pakjes voor de winkelramen, al dan niet versierd met St.-Nicolaassymbolen en de andere dag ondergaan dezelfde etalages de grootste gedaantewisseling van het jaar. Kerstgroen, glitter en\ kunstsneeuw versieren nu de aanbevolen waren en roepen bij het winkelend publiek een kinderlijk „vredesgevoel" op. Dit jaar heeft de verkoop van kerstgroepen en -stallen een hoge vlucht genomen. Én uit nadere informatie blijkt, dat de afgelopen maanden ook de verkoop van heiligenbeelden sterk is gestegen en dan voornamelijk van de duurdere beelden, gesneden uit hout of als unfca gemaakt van aardewerk of porcelein. Een merkwaardige zaak, want de toenemende belangstelling heeft in het algemeen niets met religie te maken. De godsdienst blijkt daarbij een ondergeschikte rol te spelen. PAG Heiligenbeelden vond men vroeger uitslui tend bij rooms-katholieken. Veel katholieke gezinnen schaften zich ook een kerstgroep aan, compleet met stal. Zelden hadden der gelijke beelden kunsthistorische waarde of waren ze gemaakt door kunstenaars. De meeste waren van gips, afkomstig uit een Duitse of Italiaanse fabriek, die voor de fabricage een ijzeren gietvorm gebruikte en een korps handige decoratieschilders in dienst had om de beelden te kleuren. De gezichten van de heiligen hadden een ro mantische vroomheid. Ze zijn nu nog voor veel geld te koop bij sommige antiquairs.' Weervraag Nu is er weer vraag naar heiligenbeelden, maar dan wel van een ander soort en door andere mensen. Het al dan niet behoren tot een kerkgenootschap speelt een zeer onder geschikte rol, aldus de verklaring van een grossier in houten beelden. „Ik denk", zegt hij, „dat de nostalgie de vraag veroorzaakt. De mensen willen een herkenbaar beeld, onverschillig van welke heilige, of een kruisbeeld. Maar het moet in mijn geval wel door een vakman uit een goed stuk hout zijn gesneden. Het beeld moet rust, vrede pn een niet nader te Om schrijven huiselijkheid uitstralen. Ik kan wel aan dergelijke beelden komen, maar de vraag is zo sterk opgelopen, dat de detail listen slechts mondjesmaat bevoorraad kun nen worden". Een detaillist in voorwerpen, afkomstig uit teag naar heiligenbeelden is dit jaar sterk gestegen. De voorkeur gaat daarbij uit naar uurdere beelden, gesneden of gebeeldhouwd uit hout of als unica gemaakt van aarde- of porselein. De beelden van vroeger zijn soms nog te vinden bij antiquairs. Beschadigd }t, de prijs is vaak hoog. de kunstnijverheidsindustrie, bevestigt dit verhaal als volgt: „Ik kan maar moeilijk aan een voorraad houten, met de hand gesne den, beelden komen, ledereen koopt ze. Kruisbeelden zijn zeer in trek en in deze tijd ook kerststallen. Prijzen spelen blijkbaar nauwelijks een rol, want ik heb kruisbeelden verkocht, die toch tussen de 500.- en 1400.- kostten en kerstgroepen van zo'n 3500.-. Mij dunkt, dat de ateliers waar ze gemaakt worden, de vraag moeilijk aan kun nen. Vroeger had vrijwel elk katholiek gezin beelden in huis. Daar was een markt voor, die door verscheidene firma's werd bevoor raad. Die firma's zijn echter verdwenen. Nu kopen ook protestants-christelijken een kruisbeeld met corpus of een kerstgroep, een verschijnsel dat vroeger ondenkbaar was". Eenzelfde verhaal wordt verteld door een grossier tevens detaillist, die naast zijn col lectie kunstnijverheidsvoorwerpen ook beel den van aardewerk en porcelein verkoopt. Schoonheid Schoonheid in een herkenbare vorm, was voor een echtpaar, dat niet met name ge noemd wenst te worden, het motief om een kruisbeeld en een kerstgroep zonder stal te kopen. De man zegt: „Ik heb de Heilige Schrift kri tisch gelezen. Ik ben geen theoloog, wel ge lovig zonder kerks te zijn. Ik vind, dat het leven van Christus merkwaardig is beschre ven. Zijn leven op aarde is enorm realis tisch. Zijn uitspraken raken de kern van het menselijk bestaan. Zijn dood is afgrijselijk. Maar de beschrijving van zijn geboorte en de periode onmiddellijk na zijn dood, zijn verrijzenis, lijken mij sprookjesachtig. Be grijp me goed: dit is mijn visie. De beschrij ving van het leven van Christus op aarde bevat overigens voor mij genoeg voorbeel den om als een goed mens te leven". De verkoop van kerstgroepen heeft ii hoge vlucht genomen. De toenemede belangstelling heeft in het algemeen niets met religie te maken. „Ik heb de kerstgroep en het kruisbeeld om twee redenen gekocht. De groep vind ik zonder meer mooi. De beelden behoeven niet als kerstgroep eenmaal per jaar te pronken. Verscheidene daarvan, zoals de herders en koningen kun je het hele jaar neerzetten. Het is gewoon herkenbare schoonheid. Het kruisbeeld toont mij de af grijselijke marteling van een man, die zijn visie op de maatschappij tot in de dood staande durfde te houden. Daar is enorm veel moed en zelfverloochening voor no dig". Voor zijn vrouw betekent de koop van deze beelden toch wel wat anders. Zij zegt: „Ik geloof wél in de verhalen, zoals ze in de Heilige Schrift zijn opgetekend. Toch heb ook ik niet ingestemd met de aankoop van deze beelden om religieuze motieven. De schoonheid van de beelden trekt me en vooral de anonieme maker. Ze zijn uit hout gesneden, komen uit een atelier, maar de maker is onbekend. Hij moet wel een kun stenaar geweest zijn. Hij heeft de gezichten een stille ingetogenheid gegeven, die mij sterk boeit". Kunststof Of de vraag naar beelden, gemaakt van kunststof, is toegenomen, is niet duidelijk. Dergelijke beelden zij vrij gemakkelijk te maken. Nodig zijn slechts een matrijs en het materiaal. Unica zijn er niet onder. Wel stelt men bij grossiers en detaillisten, die dergelijke artikelen in hun collectie hebben, dat de interesse voor beelden en beeldjes in het algemeen toeneemt. Zij spreken dan niet nadrukkelijk over religieuze afbeeldin gen, maar over allerlei figuren, ook van die ren. Ook zij schrijven deze toenemende vraag op rekening van de nostalgie, de hang naar het vertrouwde van vroeger, om in de kamers thuis een sfeer van huiselijk heid en gezelligheid op te roepen. A. GERRITSEN. nen en daarop jonge aanplant poten. Na een jaar of zes is de jonge plant zo'n 1.20 tot 1.50 meter en dat is de favoriete hoogte vooreen kerstboom. Gering aanbod Ondanks het feit, dat het aanbod van bin nenlandse kerstbomen zeer gering is (in sommige gevallen gaat ook wel eens een pootden als kerstboom van de hand) kan de handel een periodieke speculatieve bezig heid genoemd worden. Het initiatief gaat meestal uit van particulieren, omdat kwekers vanwege hoge loonkosten e.d. geen brood zien in een massale opzet. Uiteraard kan men bij tuinderijen, bloemisten enz. een boompje kopen, maar men is er in de meeste gevallen niet rauwig om als de ge pensioneerde buurman ook probeert wat kerstgroen aan de man te brengen. Want zo zit het nu eenmaal met de handel in- kerstbomen: iedereen mag ze van-huis-uit verkopen en de prijs bepalen. Wil men de boompjes verkopen via de wekelijkse markt dan is uiteraard een vergunning van de plaatselijke overheid nodig (geldt ook voor wat betreft het venten), maar omdat het Mi nisterie van Economische Zaken geen prij zen voorschrijft, kan het gebeuren dat uw buurman minder betaalt dan u voor een even mooie boom. De prijzen liggen niet vast en verschillen in variabele hoogte van jaar tot jaar. Voor" het gewone huiskamer boompje is men 7.50 tot 15.- kwijt en dan betreft het veelal een exemplaar uit het heuvelland van de Ardennen. Met honderd duizenden komen de sparren in grote vrachtwagens de grens over, zo'n twee tot drie weken voor kerst en dan is het niet verwonderlijk dat de stervende plant tijdens het kerstdiner een tapijt van naalden doet neervallen op het kerstkleed onder de boom. Geadviseerd wordt het boompje in vochtige grond te plaatsen of met de stam in het water te zetten. Beter is nog het groene naaldendak te besproeien. In het laatste geval zal dit echter op praktische bezwaren stuiten vanwege de verlichting en versiering, maar béter is het wel. De boom krijgt namelijk de grootste knauw wanneer hij vanuit de buitenlucht in de verwarmde kamer wordt geplaatst en de centrale ver warming is helemaal funest. Kerstboom-met-kluit De laatste jaren was een zekere voorkeur aanwezig voor een kerstboom-met-kluit, zo dat de plant na gebruik in de tuin of op het balkon kon worden geplaatst. De erva ring heeft echter geleerd dat de overle vingskans van zo'n sparretje erg klein is, of zo vertelde een kweker het moet een plant zijn met een uitstekend wortelbed, die klein gepoot is en na drie jaar op een hoogte van ongeveer 1 meter weer verpoot is. De handelaren verkopen liever geen bo men-met-kluit, omdat dit erg bewerkelijk is, vooral bij marktverkoop. Aangaande de prijs is er geen noemenswaardig verschil. JAN VAN KERKVOORDE dun laagje (kunst)sneeuw en het middel- .[willen zijn van glunderende kindersnoe- pzel lijn in Nederland maar weinig fijnspar- Van respectabele lengte die hun plan- jve niet als kerstboom op de brandstapel Igen, nadat ze in het bos hooghartig len neergezien op loofhoutsoortgenoten (ïlmmer versierd worden. De fijnspar met pestemming kerstboom krijgt namelijk i tijd om boven de andere flora uit te Jm, want in deze periode van het jaar n mensen met bijlen en kappen het leven boven de aarde af. In sprookjessfeer Os^dan voor zo'n fijnspar het mooie leven ^^ien beginnen. Welke boom zou niet In Behaaglijk warme omgeving volgehangen wo'den met gekleurde ballen, lichtjes, «ij dr~ •»»'■«- a..14 UJ-' Majv Leif jken 'erkelijkheid is evenwel anders: na de isvolle bijlslagen (de motorzagen zullen lemakshalve maar vergeten) begint een isweg van weken, begint de periode afsterven die in 99 procent van de ge in definitief door de dood wordt gevolgd iverfen brandstapel temidden van juichende ren en eeq enkele zwijgzame brand- man naast een barstensvolle watertank, alsof de vernedering van het opgesta- zijn tussen tuinafval nog niet voldoen- krijgt soms de eens zo prachtige boom in de begindagen van het nieuwe jaar een plens ijskoud water over zich heen ter- wille van het knetteren en roken en om de vonken te beletten elders onheil te stichten. Het plaatsen van een kerstboom is Germaans-heidens van oorsprong, hoewel in 1521 pas voor het eerst zo'n opgetuigde spar gezien werd in Straatsburg. Het was bij de Germanen een van die gebruiken die met de vegetatie- en dodencultus samenhin gen en die de levensvernieuwing zouden bevorderen. Daarbij speelden vuur en licht een grote rol. Voorlopers van de kerstboom zijn waarschijnlijk het brandende kerstblok en de kerststobbe, een zwaar stuk hout dat soms dagenlang bleef branden. Het gebruik van de kerstboom komt in de 19e eeuw, vooral in protestantse kringen, in zwang. Wat later maken ook de Belgen zich mees ter van de versierde boom en dat komt mis schien wel doordat België en Luxemburg de voornaamste leveranciers zijn van fijnspar ren, hoewel de plant voor de houtproduktie ook véél verbouwd wordt (of nog steeds aanwezig is) in de Skandinavische landen, Finland, Noord-Rusland, Oost- en Midden- Duitsland, in de Alpen en de Karpaten. De fijnspar is het meest geschikt als- kerstboom vanwege de prachtige naalden mantel die ook geruime tijd na het kappen intact kan blijven. De boom wordt in ons land ,,te hooi en te gras" verbouwd, omdat ons klimaat niet zo geschikt is voor spar renteelt. Ze hebben een koud klimaat en vooral vochtige lucht voor het vlakke wortel gestel en leemhoudende grond nodig. Om dat de boom op jeugdige leeftijd op vochti ge grond veel scahduw kan verdragen zijn de Ardennen en het aanpalend heuvelgebied zeer geschikt voor deze vorm van bosbouw. De fijnsparren die in ons land gekweekt worden zijn per definitie niet bestemd om in de laatste -decemberwekeri opgetuigd te poseren in de huiskamers. Volgens de Hei demaatschappij is de sparrenteelt een ge richt onderdeel van de bosbouw, welke tot doel heeft een snelle groei te bevorderen om in korte tijd een aandeel in de binnen landse houtproduktie te hebben. De teelt van „kerstsparren" verloopt trager, waardoor de bomen mooier van profiel worden. Na tuurlijk komt er weieens een sparretje als kerstboom „op tafel", maar volgens de Hei demaatschappij mag dit geen naam hebben. Naar schatting „verbruikt" ons land tussen de twee en vier miljoen kerstbomen en daarvan komt 80 procent uit het buitenland, voornamelijk België en Luxemburg. De res terende 20 procent wordt gekweekt op ver loren perceeltjes bij boeren en door andere particulieren die een stukje terrein afbake De prijzen liggen niet vast en kunnen van jaar tot jaar. ja zelfs van buurman tot buurman verschillen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15