Ccidóc Commit Ambtenaren geven gehoor aan st akingsparool Ontvluchte SS-er kreeg 1964 gratie op verzoek HAAGSE POLITIE ZUIVERT DOSSIERS Tweede Kamer wil debat over vrijlating Menten Dure taxirit irt Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - ief-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - lonnementen: ikwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 6 december 1978,69e jaargang no. 21216 Voetbal Rechtstreeks verslag van de voetbalwedstrijd Ajax - Hon- ved op Ned.I om 20.05 uur. Ned.II om 18.59 uur eerste deel van de serie „Een brief van Iwan" om 19.25 uur Ken merk over El Salvador om 20.32 uur Ombudsman over rassendiscriminatie en om 21.00 uur de tv-film „De kro- kodillenbende". Vorst Droog en zonnig. In de ochtend matige, in de middag lichte vorst en maximumtemperatu ren rond min 2 graden. Meest matige zuidoostelijke wind. Morgen zon op: 08.33, zon onder: 16.30. Hoogwater: 8.11 en 20.47. Laagwater: 3.47 en 16.16. De taxi's in Rotterdam waren vanochtend overbelast: vele wachtenden bij de taxi-standplaatsen. VELEN IN ROTTERDAM TE LAAT OP WERK (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM UTRECHT De korte staking van ambtenaren van het Rotter damse vervoersbedrijf heeft in het spitsuur in Rotterdam vanochtend geen grotever keerschaos veroorzaakt. Wel waren er in de Rotterdsamse binnenstad drommen voet gangers, en keerden velen op het Roterdamse Centraal Sta tion weer met de trein terug naar huis toen zij merkten dat er vanochtend geen trams, metro en bussen re den. Noemenswaardige spit suurfiles waren er echter niet, aldus de Rotterdamse politie, die nauwelijks extra mankracht heeft hoeven in zetten om de gevolgen van de prikactie bij het Rotter damse openbaar vervoer op te vangen. Ook van de stiptheidsactie in het ze nuwcentrum van de PTT, het Utrechtse postoverslagstation, was vandaag nog niet veel merkbaar. Morgen echter zal naar verwachting ongeveer vijftig procent van de bin nenlandse post, en bijna alle interati- onale post als gevolg van de actie niet bezorgd worden. In Delft bij de Technische Hoge school en in Wageningen bij de Landbouwhogeschool voerden perso neelsleden vandaag een bezetting uit, als blijk van solidariteit met de ac tievoerende ambtenaren. In Delft za ten de gehele dag ongeveer honderd ambtenaren in de TH-aula. Volgens de ambtenarenbond Abva heeft de ochtendploeg van het Rot terdamse vervoerbedrijf vanochtend unaniem gehoor gegeven aan het sta kingsparool. Er reed vanochtend tus sen zes en tien uur geen enkele bus, tram of metro in de Maasstad. Bij de PTT in Rotterdam zou vanmiddag een stiptheidsactie beginnen, waar door de postbezorging in die stad morgen extra getroffen zal worden. Bij de reinigingsdienst in Rotterdam zal, naar verluidt, vanaf vrijdag tot en met zondag gestaakt worden. Al leen de gladheidsbestrijding zal door gaan. In het postoverslagcentrum in Utrecht, waar 200 PTT-ers werken, begon de stiptheidsactie ook vanoch tend om zes uur, en zal tot morge nochtend tien uur voortduren. Er wordt wel gewerkt, maar de voor schriften worden zo stipt uitgevoerd dat er vrijwel geen post door het centrum komt. Bij een soortgelijke actie in juni was het gevolg een ver traging in de postbezorging van meestal 48 uur. De PTT deelde va nochtend mee dat indien inderdaad morgenochtend de actie beëindigd wordt, de achterstand in de bezor ging wellicht nog voor het weekeinde kan worden weggewerkt. Ex-minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken zei gisteravond voor de Vara-televisie dat zijn opvol ger minister Wiegel naar zijn mening vandaag door de Tweede Kamer te ruggestuurd moet worden naar de onderhandelingstafel met de ambte narenbonden. Volgens de ex-minister heeft Wiegel de onderhandelingen met de ambtenaren te vroeg opge broken. De Tweede Kamer begon va nochtend aan het debat over de uit voering van de bezuinigingsplannen van de regering, waarin de korting op de ambtenarensalarissen een gro te rol speelt. (Zie verder pagina 9) BESLUIT JUSTITIE NOOIT OPENBAAR GEMAAKT (Van een onzer verslaggevers) ASSEN „Omdat zijn moeder ziek was en hij slechts als wapendrager ^an het front is geweest", werd op 10 januari 1964 bij koninklijk besluit gratie ver leend aan Lukas Vos, een SS'er, die in 1949 door de Asser rechtbank tot leven slang was veroordeeld voor het opspo ren en aanbrengen van geallieerde vlie gers, die in de oorlogsjaren in Nederlknd waren geland. Van dat be sluit is nimmer melding gemaakt in de staatscourant. Minister van justitie was toen mr. Y. Scholten in het kabinet-Ma- Van zijn straf heeft Vos overigens slechts een jaar en enkele maanden uit gezeten; in voorarrest. Na zijn gevangen neming in 1945 wist hij namelijk in 1947 uit1 het interneringskamp Westerbork te ontsnappen. Sindsdien verblijft Vos in de Duitse Bondsrepubliek, waar hij in het dorpje Heisede bij Sarstedt in de buurt van Hannover bloembollen kweekt. Hij staat er in het telefoonboek vermeld als LudwigVoss. Justitie heeft het besluit om VoS gratie te verlenen op eigen initiatief genomen, zo blijkt uit het gesprek van onze specia le verslaggever met de oud-SS'er en con tacten met het ministerie van justitie. Vos had namelijk via een advocaat om een nieuwe behandeling van zijn zaak gevraagd. Hij vond het onrechtvaardig dat hij tot levenslang was veroordeeld, terwijl „alle andere Oostfrontstrijders eraf kwamen met vijf of zes jaar". Hij vroeg om een vrijgeleide naar Assen, maar op dat verzoek werd niet ingegaan. De advocaat hieldvaaarna verder contact met justitie en kon een paar maanden later de voor Vos verblijdende medede ling doen dat hem gratie was verleend. Vos beschikt thuis over de schriftelijke bewijzen. Zijn vonnis van levenslang werd, aldus die stukken, omgezet in de straf gelijk aan de periode die hij in het interneringskamp doorbracht. Dat wordt door het ministerie van justitie bevestigd. „Ik lees hier dat het gebeurde omdat zijn moeder ziek was en bovendien om dat hij slechts als wapendrager aan het front was geweest", zo deelde een ambte naar van justitie mee na bestudering van het dossier. Het is een redenering die op geen enkele wijze door de feiten wordt gedekt. Vos werd tot levenslang veroor deeld vanwege het meerdere malen op sporen en aanbrengen van geallieerde vliegers. Bovendien wordt in het dossier melding gemaakt van het uitleveren van gevluchte Franse krijgsgevangenen. En de moeder van Vos overleed pas zes jaar na de gratieëring, zodat voor die „drin gende reden" ook nauwelijks een motive ring kan worden gevonden. Deze nieuwe kwestie van alweer een oor logsmisdadiger die de dans blijkt te zijn ontsprongen roept een groot aantal vra gen op. Waarom is in de staatscourant geen melding gemaakt van de gratie? Prof.Mr.A.D.Belinfante, die deze maand een boek publiceert over de naoorlogse rechtspleging, vindt het een uiterst merk- waardige zaak. „Toendertijd vond men dat kennelijk gewoon", zo merkte hij desgevraagd op. „Ik zal het u nog ster ker vertellen: In het archief van het de partement van justitie is practised alles verdwenen. Ik ben er geweest, met data en nummers van gratiebesluiten bij me, maar ik heb practisch niets kunnen vin den. Nederland is, twee dagen na de om streden vrijlating van Menten, opnieuw een oorlogsschandaal rijker. Demonstratie tegen vrijlating Menten Drs.R.Lubbers, wnd. voorzitter van de CDA-Tweede Kamerfractie, luis terde vanmorgen op Het Binnenhof gespannen naar de trieste verhalen van oorlogsslachtoffers en voorma lige verzetslieden. Zij demonstreer den met voorzitter J. Teengs Ge rritsen van het Centraal Orgaan Voormalig Verzet (rechts gedeelte lijk verscholen achter Lubbers) te gen de vrijlating van Menten. Aktiegroep Strohalm Poenerige Sint gaf zinloos speelgoed" UTRECHT (ANP) Volgens de landelij ke milieugroep Aktie Strohalm in Utrecht wordt Sint Nicolaas almaar „poeneriger" en geeft hij de kin deren steeds vaker speelgoed waar ze niets aan hebben. Ook dit jaat weer, al dus de aktiegroep, is de Sint zich te buiten gegaan aan speel goed, dat weliswaar duur is maar de fan tasie van de kinderen volstrekt niet prik kelt Integendeel, het beperkt juist de mo gelijkheden om tot een ontplooiing van de creatieve vermo gens te komen. Voor al de elektronische „speeltjes" zijn vol gens Strohalm funest De aktiegroep zal zijn dit jaar begon nen kruistocht tegen dom speelgoed onder het motto„Makkers staakt uw wild ge- koop" volgend jaar voortzetten. STROHALM is dit jaar de actie Strohalm gestart tegen modern duur speelgoed fiÜB IK W06 SPEELGOED X UVAARB!) j£ NIET RLLEEKJ c*J^~t"|OP'N KNOP RoEFT TE IRUKKEN ry dat de inventiviteit van het kind verloren doet gaan. ..en een gooi-maar-weg-koop- maar-nieuw-mentaliteit aan kweekt. Bouwterrein ten prooi aan vandalisme LEIDEN Voor de tweede maal in korte tijd hebben vandalen huisgehouden op het bouwterrein aan de Van Beuningenlaan in de Raads- herenbuurt. Dit keer hebben zij zich on der de deur van een bouw keet heengegraven waarna zij een emmer kalk hebben aan gemaakt en die hebben uitge stort over vijfhonderd stenen. Deze zijn hierdoor voor de bouw volstrekt onbruikbaar gemaakt.De daders verdwe nen met twee emmers met metselaarsgereedschap en twee haspels met kabel. De totale schade bedraagt naar schatting duizend gulden. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag de vrijla ting van Pieter Menten aan de orde stellen. De kamer wil van de rege ring precies weten, wat hiervan de gevolgen kunnen zijn voor de be trekkingen met Zwitserland, Polen, Rusland en vooral Israel. De kamer zal bovoendien in de discussie be trekken de verklaringen van de we duwe van de wijlen minister Don ker van Justitie over het mogelijk seponeren in 1952 door haar man van de zaak-Menten. Zij heeft tegen over het weekblad Elsevier nadruk kelijk verklaard, dat haar man dit nooit heeft gedaan. „Mijn man wilde zaak-Menten laten betijen: hij was ervan overtuigd, dat er meer boven water zou komen. Mijn man kon het bloed van Menten Wel drinken", aldus mevrouw Donker. De Tweede Kamer wil verder, dat het rapport over de Velser affaire, dat direct met het uit stel van de zaak - Menten in de jaren vijftig te maken gehad heeft, openbaar gemaakt wordt. Minister de Ruiter van Justitie zou hie rop vandaag antwoord geven. Israel, waar men gisteren nog steeds woedend reageerde, onder meer door te demonstreren vóór de Nederlandse ambassade in Jeruzalem, zal thans formeel om uitlevering van Menten vragen. Zoals gisteren reeds is gemeld heeft Nederland al laten weten, dat uitlevering uit gesloten is. Dit is mede het gevolg van een verzekering, die Zwitserland in 1976 bij de uit levering van de daar naartoe gevluchte Men ten van de Nederlandse regering gekregen heeft Zwitserland had toen bedongen, dat hij niet aan een derde land zou worden uitgele verd. In Stockholm heeft de tot Zweed genaturali seerde Pool M. Hauptmann, die vorig jaar voor de Amsterdamse rechtbank als getuige tegen Menten is opgetreden, gezegd, dat voor wat hem betreft „de oude man de rest van zijn leven in vrijheid mag doorbrengen. Ik ben niet verbaasd of verbitterd", aldus deze getuige, die in de zomer van 1941 zijn vier zus ters en hun kinderen vermoord zag worden door de Duitse SS en die in Amsterdam ver klaarde, dat hij Menten bij deze SS gezien had. Zendapparatuur in beslaggenomen LEIDEN Op drie plaatsen heeft de Leidse politie gister middag rond de klok van een uur zendapparatuur in be slaggenomen. In een pand aan de Joubert- straat werd „Zorro" opgerold, aan de Molenstraat werd be slag op „Panda" gelegd en in de Beatrixstraat was de „Zwarte Panter" het haasje- .Op het moment van de inval waren de amateurs niet aan het zenden. Zij waren al eer der uitgepeild. Beledigende gegevens in proces-verbaal DEN HAAG In opdracht van hoofdcom missaris C.N. Peijster zijn leden van het Haagse politiekorps de volledige administra tie aan het nazoeken op niet ter zake doende persoonsgegevens van mensen die met de po litie in aanraking zijn geweest. Zij hebben de opdracht zo snel mogelijk gegevens zoals po litieke overtuiging, beoordeling van de psy chische toestand en bron van inkomsten uit de dossiers te schrappen. Bij een terechtzitting voor de Haagse politie rechter bleek gisteren namelijk dat in een dossier van een verdachte vermeld stond dat deze „lijdt aan hoogmoedswaanzin, PSP-er is en leeft van de steun". De betrokken rechter en 'ook de hoofdcommissaris zijn geschrokken van het feit dat dergelijke gegevens bij de po litie staan genoteerd. Een woordvoerder van de politie verklaarde: „Wij achten het uiterma te onwaarschijnlijk dat nog meer van dergelij ke gegevens in onze administratie voorkomen. Het zijn gegevens die ten onrechte nog niet uit de registers zijn gezuiverd. Mochten ze toch worden aangetroffen, dan zullen ze-door de functionarissen van onder meer de Herken ningsdienst verwijderd worden". Hij ontkende verder dat deze gegevens ooit aan wie dan ook ter inzage worden gegeven. „De dossiers zijn voor niemand buiten het politieapparaat toegankelijk volgens de Wet op de Justitiële Documentatie. Ze worden pertinent niet door gegeven aan instanties zoals de Gemeentelijke Sociale Dienst". LEIDEN Een nachtelijk taxiritje is twee inwoners van Leiden duur komen te staan. Toen het vannacht om tien voor een op de Rijndijk op betalen aankwam, maak ten zij, een 22- en een 19-jari- ge inwoner van Leiden, moei lijkheden over de ritprijs, die volgens hen veel te duur was. Toen zij weigerden te betalen, wilde de taxichauffeur via de mobilofoon hulp inroepen, waarna het in de taxi tot een handgemeen kwam. Een van de passagiers trok daarbij de microfoon van de mobilofoo ninstallatie. De politie moest eraan te pas komen. Op het politie bureau werd de zaak gesust. Beide heren betaalden uiteindelijk de ritprijs èn de schade: 65 gulden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1