grote gok van Ajax Topsport heeft afgedaan voor Piet Lief aard Anderlecht—Liverpool energiebesparing 1 mm mm Protest weer ter discussie Internationaal contact SPORT "'LEIDSE COURANT DINSDAG 5 DECEMBER 1978 PAGII* NIERZIEKTE DWINGT SCHAATSER/WIELRENNER TE STOPPEN 'S-GRAVENDEEL Juist op het moment dat de negentienja rige Piet Lief aard gekozen werd voor de schaatsselectie van Jong Oranje, moest hij een punt zetten achter zijn loopbaan. Bij de wedstrijden om de Residentie Cup (25 november) op het Haagse ijs van De Uithof was de rijder uit 's-Gravendeel de grote afwezige. Piet Liefaard mag niet meer schaatsen. En hij moet bovendien stoppen met wielrennen. Op beide fronten is topsport voor hem taboe. Liefaard is er kapot van. Maar het is niet anders. Piet Liefaard: „Ik mag niet meer aan topsport doen van de doktoren. Mijn nierziekte laat het niet meer toe. Ik blijf nog een half jaartje rustig fietsen, hier en daar een wed strijdje en wat aftrainen, maar de schaatsen zal ik wel nooit meer onderbinden voor wed strijden. Ik voelde het allemaal aankomen. Zes jaar geleden is het via een verkoudheid met die nieren begonnen". Piet Liefaard trainde vorig jaar maar een keer per week met het schaatsen voluit Een- duurtraining op tempo. Voor de rest besteedde hij aandacht aan zijn techniek. Constant was zijn bloeddruk te hoog. Maar Piet wilde van stoppen nog niet weten. Bij de Neder landse kampioenschappen voor junioren B kwam hij door pech op de 500 meter op de tweede plaats. Het jaar daar voor was hij kampioen van Nederland geworden bij de C-junioren. Ook op de fiets ging het Piet Liefaard goed af. Zowel bij de junioren als de nieuwelingen werd hij kampioen van Neder land. Dit jaar werd hij voor het eerst amateur en direct opgenomen in de Amstelploeg. Ploegleider Herman Krott had veel verwachtingen van Piet Liefaard. Hij behoorde dit jaar tot de baanselectie van de KNWU en was bijna naar het wereldkampioenschap achter volging gegaan. De sportarts durfde het echter niet vanwe ge de nierziekte van Liefaard en gaf hem het advies thuis te blijven. Piet Liefaard: „Ik wil toch nog een half jaartje blijven fietsen". Ineens stoppen zou een slechte zaak zijn. Van maand tot maand zal de dok ter het bekijken. Ik wil probe ren nog tot een goede presta tie op de baan te komen. Ik blijf daarom de eerste tijd gewoon nog in de ploeg van Herman Krott, die mij uitste kend heeft opgevangen. Daar na wil ik jeugdtrainer worden op het ijs en jeugdleider bij het wielrennen. Dat laatste bij mijn eigen vereniging „De Hoekse Renners". Schaat- strainer Cor Ederveen heeft mij gevraagd of ik les wil gaan geven aan de Rotterdam se jeugd. Ik moet daarvoor eerst nog een cursus doen. Ik wil hoe dan ook bij de schaats en wielersport betrokken blij ven" Toekomst Piet Liefaard geeft op het ogenblik les in Rotterdam op de skimachine bij een sport- IPl Piet Liefaard: „Ik mag niet meer aan topsport doen van de doktoren". zaak. „Ik werkte hier al een tijdje. Als schaatser weet je ook wat skiën is. Toen deze machine hier kwam, kon ik er meteen tegenaan. Het is erg leuk werk". Piet Liefaard denkt ook aan zijn toekomst. Een toekomst die er duidelijk in de wedstrijdsport niet meer inzit Met Nita van Vliet zijn verloofde wil hij een sport zaak beginnen. „Het is de bedoeling dat we eind volgend jaar in Putters- hoek een sportzaak openen. Dat was ik toch al van plan. Misschien is het voor de zaak wel het beste dat ik dan niet meer aan topsport doe. Want topsport kost natuurlijk een heleboel tijd". De schaatsliefhebbers op De Uithof moeten echter niet gek kijken als ze zo nu en dan Piet Liefaard over het ijs zien gaan. „Twee weken geleden stond ik voor het laatst op het ijs, hoewel de dokter het verboden had. Zo nu en dan zal ik nog wel eens rustig een baantje trekken. Daar kan ik echt niet buiten. Uitgeschakeld te zijn voor topsport is moeilijk te aanvaarden. Maar ik weet van de doktoren dat de nierziekte niet tijdelijk is. Je moet ermee kunnen leven. Ik hoop de eer ste tijd nog wat te kunnen fietsen. Maar als het over een paar maanden stoppen is, dan stop ik ook. Gezondheid gaat natuurlijk boven alles en de toekomst is natuurlijk ook erg belangrijk". ARTHUR VANRUSWUK Brom wil Van Dord terug tegen Honved AMSTERDAM De zesde wedstrijd in het toernooi om de UEFA-beker, van avond thuis tegen Honved, dat uit Boeda pest een voorsprong van 4-1 meeneemt, zal de grote gok van Ajax worden.- Voor de ploeg naar zijn „vaste" trainingskamp in Wassenaar ging, sprak trainer Brom over „het nemen van risico's". Centraal, letterlijk en figuurlijk, in de overwegin gen staat Pim van Dord, de voorstopper. Van Dord is geblesseerd, al wekenlang. Maakte tegen Lausanne een kortstondige en weinig geslaagde rentree en bevindt zich sindsdien in een situatie van op-en- af. Hervatting van de training, waarbij de pijn in het linker onderbeen (achilles pees) terug kwam en rustperioden, die herstel brachten, waarna de training werd hervat met hetzelfde resultaat als de vorige keren. Brom hoopt, als sinds weken trouwens, dat Van Dord weer beschikbaar is en schat voor vanavond de speelmogelijkheid op vijftig procent Van Dord zelf taxeert lager. „Gisteren heb ik getraind. Bijvoor beeld in één-tegen-een-situatie's 'met Ray Clarke. Het was verschikkelijk eenvoudig voor hem. De bal vooruit spelen, om mij heen lopen en hij was weg. Ik kon niet aanzetten. Helemaal niet. Na die training was de pijn weer terug". Brom maakt er geen geheim van Van Dord graag terug te hebben, sterker nog, hem zelfs nodig te hebben en bereid te zijn het risico te nemen van het opstellen van een man die, als hij al honderd procent fit zou zijn, toch in conditie en wedstrijdrit me een achterstand heeft op medespelers en tegenstanders. Brom ziet er geen be zwaar in die gok te nemen. „Je moet iets", stelde de trainer. „Wij willen met drie verdedigers gaan spelen en Krol werk laten doen op het middenveld. Dan is er een man nodig die de zaak achter dicht houdt". Is Van Dord dan de sterspeler, die als stand-in voor Krol kan fungeren? Hij zelf beantwoordde het eerste deel van de vraag ontkennend. Het tweede deel niet. „Krol Dord. speler met wie trainer Cor Brom wel risico tegen Hon en ik hebben samen natuurlijk veel erva ring. Ik weet wat hij van plan is en wat ik dan behoor te doen. Hij kent ook mijn bedoelingen in bepaalde situaties. Vorig jaar is dat duidelijk gebleken. Ivic hamer de er altijd op dat iedere speler behalve opdrachten ook zijn eigen verantwoorde lijkheid had. Het „ga en speel een man uit" lag hem voor in de mond. Want als je een man passeert heb je de meerder heidssituatie, die het maken van doelpun ten eenvoudiger maakt. Ik heb als voor- stopper vorig seizoen vijf doelpunten ge maakt, dat is toch geen toeval". Krol en Van Dord zijn een tweeëenheid in het hart van de verdediging, die Ajax na de blessure van Van Dord niet meer heeft gekend. Er moest wordeh geexperi- menteerd in de laatste lijn, gedeeltelijk doordat niet alleen Van Dord, maar ook Krol en Everse met blessures kampten, deels ook doordat Zwambom, die in de competitiewedstrijden zijn taak overnam, nog niet in Europese bekerwedstrijden mag uitkomen. Risico's Brom is bereid op dat punt risico's te nemen, zoals hij het ook wil doen met zijn tactisch concept. De zaterdagwed strijd tegen Volendam was daarvan een voorbeeld, waarbij de drie man achter niet steeds een sluitend geheel vormden. Brom echter gaat er van uit dat zijn collega Lajos Tichy een deel van zijn spelers, zoals bijvoorbeeld de middenvel ders Nagy en Pinter, andere opdrachten zal meegeven voor een uitwedstrijd dan voor een thuiswedstrijd. Ten overvloede is assistent Leo Beenhak ker dit weekeinde nog in Boedapest ge weest om Honved in zijn uitwedstrijd tegen Vasas Izzo te zien spelen. Het kleine Vasas, debutant in de hoogste klasse en vrijwel zeker van degradatie, was geen graadmeter voor de kracht van Honved in uit-wedstrijden. De legerploeg namelijk won „pp één been". Rob Rensenbrink soleert door de verdediging van Liverpool en bereidt Anderlec»va eerste treffer voor. Rechts Terry McDermott. mi BRUSSEL Vier fraaie doelpunten en een sportief verloop hebben veel goed gemaakt van de matte vertoning die Anderlecht en Liverpool gisteren het volgepakte Astrid-park voorschotel den in de eerste van de twee wedstrijden om de supercup. Anderlecht won met 3-1. Maar evenals Liverpool maakten de Nederlanders en Belgen in het tempoloze duel duidelijk de bijna wanstaltig grote trofee aanmerkelijk minder te begeren dan een Europa Cup. Anderlecht en Liverpool deden aan energiebespa ring maar wilden er met een minimum aan inspanningen op de zware grasmat nog wel iets leuks van maken. Verder dan goede bedoelingen kwamen de ploegen nauwelijks. Het fanatieke, dat Europese-bekerwedstrijden pleegt te kenmer ken, ontbrak en zeker daarom was er weer eens een belangrijke rol weggelegd voor Rob Rensen brink. Hij kon rustig een bal aannemen en vooral in de tweede helft zijn stempel op de ontmoeting drukken. Hij was er, na een pass van de verder onzichtbare Arie Haan, zelf verantwoordelijk voor dat Anderlecht erg kort voor het einde de kleine marge van 2-1 nog uitbreidde tot 3-1. Na een prachtige kapbeweging tikte hij de bal beheerst onder doelman Ray Clemence door. Liverpool, dat zich al had verzoend met één doelpunt verschil, zal daarom op 19 december in het eigen stadion aanmerkelijk meer van zichzelf moeten eisen dan gisteren, willen de Engelsen nóg een trofee in hun prijzenkast z dit jaar. ja Liverpool had in de eerste helft veelal I II initiatief, maar wenste niet te beuken, laat sta Anderlecht onder de voet te lopen, en zocht veel in breedtespel en afstandschoten. Bij van de schaarse uitvallen van Anderlecht sola k de Rensenbrink tussen drie tegenstanders IJ strafschopgebied in, passte met zijn rechterv L eenvoudig naar de tweede paal waar Vercautei hard en droog inkopte (1-0). Anderlecht probeerde Liverpool door het han ren van de buitenspelval van het eigen doel te houden. Dat lukte redelijk, maar in de 1 minuut vond Case met de buitenkant van rechtervoet schitterend de kleine ruimte tuss doelman De Bree en de doelpaal (1-1). Anderle leed veel balverlies na die gelijkmaker, Liverpo P* bleef gevaarlijk, maar miste verder de richtii l Van der Eist had die aan de andere kant v J* tien minuten voor de rust. Thissen verleng vanaf de vleugel een diepe bal ineens, Niels r* „aaide" het leer en Van der Eist kon een ha uitzoeken (2-1). Na de hervatting verdedigde Liverpool meer l. dreigde Anderlecht een beetje. Het hoofd v Geels werd niet gevonden en dat haalde vf kracht uit de Brusselse aanvallen. De wedstri E dreigde volledig af te zakken, totdat Rensenbril J nog een keer zijn grote kwaliteiten benutte. i De spelers en trainer van Hon ved, kort na aankomst op Schip hol. AMSTERDAM Het is niet uitgesloi ie, dat Ajax zich binnenkort tot de UE! ,jt zal wenden om duidelijkheid te verk gen over het herroepen van scheidsre terlijke beslissingen aan de hand van ™- levisiebeelden. Zoals bekend heeft Westduitse voetbalbond vorige week het bekijken van televisiebeelden bes ten de wedstrijd tussen Borussia Neu< j0 kirchen en Stuttgarter Kickers te latye overspelen, omdat de scheidsrechter I)r( russia een doelpunt had toegekend t|e wijl de bal in het zijnet was beland. Ajax beleefde dit seizoen in de uitwi strijd tegen Athletic de Bilbao een d gelijk voorval toen de Westdui scheidsrechter Horstmann de Spanja: den een treffer toekende, terwijl de t naast het doel tegen de reclamebord ketste, alvorens het veld weer in stuiten. De Amsterdammers zagen hi protesten door de UEFA afgewezen, l hoefden er later ook niet meer op ten te komen, omdat men zich via een z van 3-0 alsnog kwalificeerde voor volgende ronde.Toch overweegt Ajax om bij de UEFA om opheldering te vi gen. Hoewel het hier een beslissing de Westduitse voetbalbond betreft, ki de UEFA wellicht een algemene ric tlijn uitvaardigen, zodat de clubs ook Europees verband weten waar ze in toekomst aan toe zijn. 1 Toch zal Brom anders „vertrekken" dan in de uitwedstrijd. „Wij zullen de wedstrijd moeten maken. Dat heeft tot gevolg dat ik bijvoorbeeld niet Tahamata op Pinter zal zetten, maar dat zij maar moeten uitzoeken wie zij met Tahamata willen belasten". Zo zal dat ook met andere „koppels" vooral op het middenveld zijn. Maar wat Brom ook wil, alles staat of valt, met de centrale verdediger. Zonder Van Dord zal Schoenaker mogelijk weer naar het centrum verhuizen, of Meutstege, waarbij opnieuw geïmproviseerd zal moe ten worden. Dat is volgens Van Dord juist een van de problemen waarvoor Ajax geen oplossing heeft gevonden. „De snee is er uit", stelde de man die de laatste weken zijn ploeg van de tribune heeft bekeken. „De ploegdiscipline is onvoldoende. Dat is tegen Volendam gebleken, maar de echte klap is natuurlijk de wedstrijd tegen Bayem geweest. Wat wij in de eerste plaats nodig hebben, is dat die discipline terug keert. De oorzaak ligt natuurlijk gedeelte lijk in de wisselingen, die wij voortdurend hebben gehad door de blessures. Daardoor is er onrust gekomen en die zal moeten verdwijnen". „Ik wil daaraan natuurlijk bijdragen wat ik kan, maar het zou niet verstandig zijn weer te spelen, wanneer ik nog niet hon derd procent ben. Die situatie, waarbij mijn blessure tegen Lausanne terugkwam, had hen natuurlijk net zo goed een doel punt kunnen opleveren. Bovendien was het toen al in een vroeg stadium van de 'wedstrijd nodig een wisselspeler in te brengen. Iets dergelijks opnieuw zou niet in mijn belang zijn, maar zeker ook niet in dat van het elftal. Daarom zie ik mij nog niet spelen tegen Honved. Als ik mij nu forceer, heb ik niets aan de winterstop. Daarom is het goed dat de uiteindelijke beslissing over spelen of niet-spelen toch ,door mij wordt genomen. Ais ik zou meedoen, is het in de zekerheid dat ik er weer helemaal ben en dan geloof ik niet dat het een noodgreep vol risico's zal zijn". lie (Van onze verslaggever) AMSTERDAM Mocht Ajax morgeipe avond door het Hongaarse Honved Buda pest uit het toernooi om de UEFA-beke Jcl worden verwijderd, dan betekent dat nic wc dat aan internationale ontmoetingen voojioi de Amsterdammers dit seizoen een eind be' is gekomen. Niet alleen is voor de eerste week vaijma januari een vierdaagse trip gepland naa Koeweit, maar zoals bekend heeft ReaTi< Madrid het plan opgevat om in de period nic van maart tot juni 1979 een wedsrijdreek me te organiseren met de ploegen die tot nn Hi toe het meest succesvol zijn geweest Ufin de Europa-Cup, te weten Liverpool Bayern München, Real Madrid en Ajaxj$tr Hoewel Ajax officieel nog niet is benade derd, vertelde vice-voorzitter Dick Boe gei ring dat zijn club een dergelijk eervol! mi uitnodiging moeilijk zal kunnen weigeno ren. Het Ajax-bestuur lijkt zijn vertrou uu wen in een goede afloop van het due Ei] tegen Honved evenwel nog niet te hebben iet opgegeven, want de suggestie om diivai wedstrijden dan maar af te werken opsei de data van de Cup-wedstrijden werd niet tiji in dank afgenomen. ais de

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8