Geknoei van Timman Emill Hagens weg bij Parker Verantwoordelijkheidsbesef bij delegaties LPO groot Paus Johannes Paulus II terughoudend in beoordeling Italiaanse politiek Frère Roger in Zuidelijk-Afrika Handbalsters rusten uit na problemen KORTE METTEN DIE OUWE FIETS VAN U is BIJVERDIENSTE „prachthotel" seth gaaikema's parliament/ funkadelic SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 5 DECEMBER 1978 PAGINA f De Italiaanse communisten en christen-demo craten zullen in de toekomst hun politieke strijd om de macht zonder paus moeten voeren. Paus Johannes Paulus II heeft op zijn tocht naar de basiliek van de St Jan van Lateranen voor zijn ambtsaanvaarding als bisschop van Rome weliswaar burgemeester Argan begroet, maar die begroeting gold Argan als burgemeester niet als Marxist In de eerste periode van het pontificaat van Johannes Paulus II tekent zich af, dat de paus uit Polen zich drukker wil maken voor zijn pastorale taak van «bisschop van Rome dan al zijn Italiaanse voorgangers. Dientengevolge houdt hij zich afzijdig van het politieke touwtrek ken om de macht. De paus wil geen factor zijn in het „historisch compromis", dat de communis ten met de katholieken willen aangaan. De paus blijft wel een consequente anti-commu nist Er wordt van hem zelfs gezegd dat hij zelfs niet de mening deelt van paus Johannes XXni, die onderscheid maakte tussen de ideolo gisch te veroordelen oorsprong van een partij en haar historische ontwikkeling. Helemaal ze ker is men daar overigens niet van, omdat de paus zich tot dusver nauwelijks politiek heeft uitgesproken. De communistische partij van Italië heeft ten minste één poging ondernomen om de paus uit zijn tent te lokken. Eind oktober publiceerde het partijblad J/Unita" een hoofdartikel, waar in de communistische partij helemaal in de lijn ligt met paus Johannes XXIII met haar onder scheid tussen „valse ideologie en politieke partij en, die daaruit voortkomen". Paus Johannes Paulus II heeft echter niet gereageerd. Daarentegen publiceerde het Vaticaanse dag blad „Osservatore Romano" begin november een artikel van een der hulpbisschoppen van Rome, mgr. Clemente Riva. Deze bisschop speelt nogal een belangrijke rol in de discussie met linkse groeperingen en in de contacten tussen de communistische partij van Italië en het Vaticaan. Mgr. Riva gaf in zijn artikel toe, dat de Italiaanse communistische partij een ontwikkeling heeft doorgemaakt, die niet geloochend kan worden. De partij is daardoor tot een referentiekader geworden voor de andere communistische partij en in Europa Daarin worden in Italië twee dingen afgelezen. Allereerst schijnt de paus op basis van zijn Poolse ervaringen de regeling der betrekkingen tussen kerk en staat liever aan de plaatselijke kerk over te laten. Ten tweede zal hij - zo verwacht men - in de praktijk de verdere ontwikkelingen van de communistische partij terughoudend beoordelen, ook al blijft hij daar bij de marxistische ideologie radicaal afwijzen. Juist als niet-Italiaan, die geen machtsbelangen ■heeft bij de Italiaanse partijen, zou de paus de processen binnen de communistische partij van Italië internationaler kunnen zien. Zo wordt er in dit kader op gewezen, dat de katholieke intellectuelen in Polen hun hoop hebben gesteld op de communistische partij van Italië en haar invloed op de communistische partijen in de landen van het oostelijk blok. Daarbij wordt gewezen op de nauwe relatie tussen de paus als aartsbisschop van Krakau en de Poolse parlementariër en lid van de katholieke ZNAK-groep in Polen, Stanislas Stomma. Deze ziet in de ontwikkelingen binnen de Italiaanse communistische partij een moge lijkheid om in de landen van het Oostblok een menselijker communisme te bevorderen. Rede nen te over om aan te nemen dat het Vaticaan in de toekomst meer afstand zal bewaren van de Italiaanse staat en de Italiaanse politiek. KARDINAAL: In de jongste vergadering van de Diocesa ne Pastorale Raad van Utrecht heeft kardinaal Willebrands met de leden van de raad nagekaart over de laatste bijeen komst met het Landelijk Pastoraal Over leg. Naar aanleiding van een opmerking uit deze vergadering over beschuldigingen van gebrek aan verantwoordelijkheidsbe sef bij de delegaties, antwoordde de kardi naal dat hij op basis van persoonlijke ervaringen zonder meer overtuigd was van het grote verantwoordelijkheidsbesef bij de delegatieleden. Dit gold zowel de twee dagen in Noordwijkerhout, maar ook de tussentijdse bijeenomsten van de delega ties per disdom. De kardinaal zei dat zijn onaanvaardbaar van „aanbeveling Vil" (over de gehuwde priester) geheel bleef binnen het samen geloven en het samen kerk zijn. Ook verklaarde de kardinaal dat hij in de toekomst de discussie over „aanbeveling VII" met name over de vrouw in het ambt, niet zelf zou openen, maar deze niet uit de weg zou gaan indien deze discussie door anderen geopend wordt. De kardinaal beraadt zich zowel met zijn collega's als met de delegatie van het bisdom Utrecht, en ook in het kader van zijn eigen bisdom zelf, hoe het in de toekomst verder moet met het Landelijk Pastoraal Overleg. De prior van de oecumeni sche kloostergemeenschap van Taizé, frère Roger Schutz, heeft samen met zwarte krotbewoners in de nabijheid van Kaapstad een godsdienstige viering gehouden en daarbij de twintigduizend bewoners van het voor afbraak be stemde gebied om vergiffe nis gevraagd voor de da den van de blanken. Tijdens de dienst hield frère Roger een zwarte baby op de arm, die hij geadopteerd had. Voordat hij vertrok naar Afrika, waar hij drie lan den zal bezoeken, had de prior van Taizé niets over zijn reisbestemming willen loslaten, omdat hij niet het risico wilde lopen, dat zijn plannen door het weigeren van een inreisvisum in ge vaar zouden worden ge bracht. Het krottengebied bij Kaapstad, waar zwarten zich illegaal hebben geves tigd in de hoop op werk in de stad, staat op de nomi natie om, ondanks talrijke protesten van de betrokke nen, te worden gesloopt De bewoners moeten, vol gens plannen van de over heid, weer naar hun lan den van herkomst worden teruggestuurd. In de houding van de Hei lige Stoel jegens de Franse emeritus-aartsbisschop Marcel Lefebvre is geen verandering gekomen. De woordvoerder van de Hei lige Stoel, pater Romeo Pancirolti, sprak hiermee berichten tegen als zou paus Johannes Paulus II de schorsing van mgr. Le febvre uit zijn priesterlijke bediening ongedaan heb ben gemaakt. Paus Johan nes Paulus II stond mgr. Lefebvre op 18 november gedurende anderhalf uur op zijn verzoek te woord. Twee curie-kardinalen zou den de audiëntie hebben gearrangeerd. De wereldbond van bijbe lgenootschappen vraagt de aangesloten nationale orga nisaties naast het geld dat nodig is voor hun eigen werk ruim 34 miljoen gul den bijeen te brengen in 1979. In totaal zullen de bij belgenootschappen volgend jaar samen zeker driehon derd miljoen gulden nodig hebben voor het vertalen, drukken en verspreiden van de bijbel over de gehe le wereld. In 1979 bestaat het Nederlands Bijbelge nootschap 165 jaar. Het wil dit kroonjaar vieren met een landelijke ledenwerfac tie, die wordt gehouden on der het motto „Doorgeven". De actie zal-zijn in de eer ste week van april. De auteursrechten van alle geschriften van kardinaal Karol Wojtyla nu paus Johannes Paulus II be rusten tegenwoordig bij de Heilige Stoel, zo heeft de woordvoerder van het Va ticaan nog eens medege deeld. Met het behartigen ervan is belast de uitge verij van het Vaticaan (Li- breria Editrice Vaticana). Deze is vanouds de houd ster van alle rechten wat betreft de geschriften en toespraken van de pausen, alsmede publikaties van akten van de Heilige Stoel. De internationale organisa tie van humanisten (IHEU) heeft bij de Spaanse rege ring geprotesteerd tegen haar voornemen om naar Duits voorbeeld kerkbelas ting in te voeren, ook van Spanjaarden, die niet bij een kerkgenootschap zijn aangesloten. Zij acht dit in strijd met de internationale verklaring van de rechten van de mens. Protesten heeft de Spaanse regering ook ontvangen van de pro testantse kerken in Spanje. Deze kerken hebben onder meer als haar meninbg ge geven, dat de financiering van kerken uit de openba re begroting verwarring zaait in de status van de burger en van de gelovige. EERSTE NEDERLAAG IN ZONETOERNOOI AMSTERDAM Jan Timman had gisteren net zo goed in Sinterklaastenue achter het schaakbord kunnen verschijnen. Zijn vrij gevigheid in de zevende ronde van het zonetoernooi in Amsterdam deed niet veel. onder voor die van de Spaanse goedheilig man. Uitgerekend tegen een Spanjaard, de 28-jarige Juan Manuel Be lion, gaf Timman op de 17e zet een paard weg. Kort nadat de aanwezigen in de demonstra tiezaal de mogelijkheid pg3 verontwaardigd als „geknoei" naar de prullenmand hadden verwezen, kwam de mededeling dat Neer- lands jongste grootmeester, door steeds meer collega's gezien als een van de kandi daten om werelkampioen Karpov nog eens van de troon te stoten, de zet wel degelijk had uitgevoerd. De verbijstering was groot. Had Timman iets geniaals gezien, iets dat niet te bevatten was voor eenvoudige schaakstervelingen? Een snelle blik op het bord leerde dat Timman zich gruwelijk had vergist Bellon kon zijn ogen niet geloven, dacht extra na en greep het buitenkansje glimlachend met beide handen aan. Tim man kon hierna meteen opgeven. Hij deed dat niet, speelde nog vier zetten en feliciteerde toen zijn dankbare tegen stander. „Zoiets is me dit jaar nog niet overkomen", sprak Timman, nadat in de analysekamer was gebleken dat hij met wit een behoorlijke stand aan de Caro-Kann- opening had overgehouden. „Een verkla ring is moeilijk te geven. Ik heb het niet te licht opgenomen, dacht ik. Van noncha lance of concentratiegebrek was geen spra ke. Ik heb de wendingen na pg3 gewoon compleet overzien." De gevolgen zijn voor Timman nog niet desastreus. Na vijf achtereenvolgende over winningen, een salonremise tegen Miles en een nederlaag is hij nog altijd eerste met 5,5 punten uit zeven partijen. Nog zo'n misstap kan Timman zich echter niet ver oorloven omdat er in de hoofdstad maar twee plaatsen voor het interzonale toernooi zijn te vergeven. En de concurrentie zit niet stil. Al lijkt het er bij Miles wel op. De Brit heeft in de laatste twee ronden maar 22 zetten gedaan om tactische remises binnen te halen. Nu weigerde hij tegen zijn landgenoot Speelman na een Russische opening verwikkelingen aan te gaan. De Spanjaard Sanz liet verrassend een half punt liggen tegen Feller. De Luxemburger brak de partij in iets betere stand af, gaf ook de beste zet onder couvert, maar bood tevens remise aan. Sanz twijfelde niet en accepteerde het gedeeltelijke verlies. Met 5 uit 7 behield hij de tweede positie op de ranglijst. Feller maakte op deze wijze een einde aan een reeks van zes nederlagen. Langeweg (Ned) 1/2—1/2. Timman (!&dj— Bellon (Spa) 0—1, Speelman (Eng) Miles (Eng) 1/2—1/2, Feller (Lux) Sanz (Spa) 1/2—1/2, Sosonko (Ned) Ligterink (Ned) 1—0, Rivas (Spa) Stean (Eng) 0—1, Roos (Ned) Keogh (Ier) 0—1. De stand: 1. Timman 5 1/2 pnt, 2. Sanz 5 pnt, 3. Miles en Sosonko 4 1/2 pnt. uit 6 partijen, 5. Speelman en Stean 4 1/2 pnt., 7. Langeweg en Rivas 3 1/2 pnt uit 6 partijen, 9. Bellon 3 pnt uit 6 partijen, 10. Ligterink en Keogh 2 1/2 pnt., 12. Morrison 2 pnt, 13. Meulders en Roos 1 1/2 pnt. uit 6 partijen, 15. Feller 1/2 pnt Jan Timman was erg vrijgevig tegen de Spanjaard Bellon, hetgeen de jongste Nederlandse grootmeester zijn eerste verliespartij in hetzonetoernoorkoste. BRATISLAVA De organisatoren van het toernooi om het wereldkampioenschap zaal handbal hebben bij het samenstellen van het speelschema minder heldere momenten gehad. Nederland heeft er twee wedstrijd!oze dagen aan overgehouden en klaagt dus niet. De drie voorronde-groepen zijn in Trnava, Gottwaldov en Cheb verspeeld. Voor het begin van de tweede ronde moeten alle landen, die zich geplaatst hebben voor de strijd om de eerste tot en met de zesde, dan wel de zevende tot en met de negende plaats zich melden in Bratislava. De Nederlandse selectie is daar al een week maar de tegenstanders in de strijd om de plaatsen zeven, acht en negen, West-Duitsland en Roeme nië moeten zich honderden kilometers in éen dag verplaatsen. En de eerste ontmoeting van van daag is Roemenië-West-Duitsland. Nederland kan even uitrusten na de problemen van de laatste dagen. Men beweert dat de eenheid in de ploeg weer terug is, een stelling die in de laatste ontmoeting tegen Algerije (26-4) juist leek. Een belangrijke rol was de laatste dagen weggelegd voor de begeleiding, die getracht heeft in individuele en groepsgesprekken een en ander op te lossen. Met behoud van de vrijheden die de leden van de Nederlandse ploeg hebben. Frans Ammerlaan, met Wil van Draanen ploegbegelei- der en fulltime secretaris van het NHV, vindt die vrijheid voor de Nederlandse dames essen tieel. „Wij willen geen politie-agent of schoolmees ter zijn" zegt hij. Er wachten Nederland twee interessante ontmoe tingen op de weg naar het eindresultaat - plaats zeven, acht of negen. Morgen tegen West-Duits land, waarvan in een voorbereidingstoernooi met 18-9 werd verloren. Een lichte hoogmoedswaan zin na een incidentele overwinning op een tweede rangs team van Rusland eerder dit jaar in Minden (11-8) en een enorme hoeveelheid trainingsarbeid (zestig dagen) deden West-Duitsland geloven bij de favorieten voor de a-groep te behoren. Dat geloof kreeg afgelopen week een geweldige knauw door twee keer verlies tegen Hongarije (25-13) en Polen (16-15). Tegen Roemenië verloor Nederland voor de laatste keer met 12-11. Tot de top van Oost-Europa behoren de Roemeense dames niet. „Tegen Oosteuropese landen van de tweede garnituur hebben wij een kans", vindt coach Alma. Trainers wachten met kandidaat sectiebes tuur TILBURG De zes oefenmees- ters die lid zijn van de algeme ne vergadering betaald voetbal van de KNVB zullen voorals nog geen kandidaat stellen voor een zetel in dat sectiebe- stuur. De trainers hebben dit gedaan op adviés van het be stuur van de Vereniging van Voetbaloefenmeesters in Ne derland (WON). Na de algemene vergadering betaald voetbal op 18 november (waarin op voorstel van de fede ratie van betaald voetbalorgani saties (FBO) besloten werd tot invoering van shirtreclame per 1 juli 1979) trad onder meer Jo Witteveen af, de kandidaat van de trainers. Nu de werkgeversorganisatie in L het betaalde voetbal in zijn alge mene vergadering van zaterdag besloten heeft het op 18 novem-i ber genomen besluit te handha-1 ven, vindt het bestuur van del WON het onjuist zonder meeri de zetel weer te bezetten- Daar- |j op heeft het bestuur geadvi-L seerd vooralsnog geen kandi-| daat te stellen in de vakati Witteveen. de lage eredivisieteams, dan kan hij zich daar een jaartje uitleven". Als mogelijke nieuwe club is de naam Delta Lloyd al gevallen, het zal echter heel wat voeten in de aarde hebben, wil de overgang gerealiseerd worden. De uiteindelijke beslissing valt het komend weekeinde, als de Stuurgroep Parker vergadert. (Van onze basketbal-medewer ker) LEIDEN Met onmiddellijke ingang is een einde gekomen aan de verbintenis tussen Emill Hagens en het Leidse Parker. Gisteravond nam het manage ment de definitieve beslissing, na de mening van de spelers groep te hebben geraadpleegd. De moeilijkheden met Hagens begonnen al vlak na de start van de competitie, toen de ex- Haarlemspeler zijn ongenoegen uitte over het aantal spelminu- ten dat hem werd toebedeeld. Hagens meende te weinig tijd te krijgen. Coach Blom stond daar toen al lijnrecht tegen over: „Hij verdient net als elke speler zijn speeltijd door met inzet te trainen, altijd aanwezig zijn en gemotiveerd te spelen en ook door met de bank mee te leven, als hij niet in het veld staat.". Op die punten stelde Hagens steeds meer teleur. Er was dui delijk geen aansluiting met de andere spelers en Hagens bleef regelmatig weg van de trainin gen. Afgelopen zaterdag barstte de bom bij coach Blom, die Hagens de kleedkamer uitstuur de. Manager Frans Van Egmond meent, dat er nu maar een einde aan de zaak moet worden ge maakt: „We hebben de zaak eenzijdig afgesloten. Hij kan weg naar een andere club, maar dan wegen twee zaken erg zwaar: ten eerste moet Hagens een hoog bedrag aan vooruitbe taalde onkostengelden terugbe talen, inclusief het transfergeld. Ten tweede en dat is zeker zo belangrijk, de spelers hebben een belangrijke stem in deze zaak. Als zij Hagens niet naar een andere club willen laten gaan, dan ben ik niet zo gek om die wens te negeren". Aanvoerder Harrie Kip: „Hij doet niet anders dan ons, zijn teamgenoten benadelen. Dit le vert hij ons vlak voor een be langrijke wedstrijd, voor de eindstreep laat hij de zaak han gen. Nu moeten wij met één goede guard naar Spanje in plaats van twee. Daarom was 80% van de spelers geheel ge kant tegen een voortijdige ver breking van de overeenkomst. Je begint een seizoen met tien spelers, je bent geen kleine jon gens meer en je weet waar je aan begint. Als wij met een vereniging afspraken maken, dan moet die club dat nakomen, dat is ons recht, andersom moet de speler ook zijn afspraken nakomen. De zaak was voor ons duidelijk, Musette, dat is be kend, wil Hagens hebben, daar is de spelersgroep op tegen. Als hij dan gaat, dan naar één vgn Sportwereld JOHANNESBURG - De Ame rikaanse tennisser Tim Gullik- son is winnaar geworden van het internationale toernooi in Johannesburg. In de eindstrijd versloeg hij zijn landgenoot Ha rold Solomon met 26, 7—6, 7-6,6-7,6—2. HANALEI De Verenigde Sta ten heeft het toernooi om de wereldbeker golf gewonnen. Nederland (Dorrestein/Van den Berg) werd 36e. GENÈVE De internationale motorsportfederatie heeft be sloten tot het instellen van een wereld-kampioenscompetitie voor de nieuwe „super zijspan nen". Daarvoor komen in aan merking de constructies, die in de zijspanklasse verschenen maar meer op een auto lijken dan od de klassieke motor met zijspan. [ADVERTENTIES J MISSCHIEN WEL 5 TIENTJES WAARD. boortoestellen Breestraat 58. Leiden, tel. 071-140475 (naast de Stadsgehoorzaal) In de periode van 1 december t/m 15 januari A: overdag (eventueel gedeelte) B: 's avonds tot 10 uur Inlichtingen vanaf: dinsdag 5 december bij PRE-POST v. Alkemadetaan 11, Roelofarendsveen. Tel. 01713-9116. luc lutz en simone rooskens in het blijspel do 21 t/m zat. 30 dec. 20.15 uur uitgezonderd 24 en 25 dec. 17.50, 15.-. nieuwste show „familie willekeur" di 26 t/m zat. 30 dec. 20.15 uur. 2e kerstdag matinee 14 00 uur 20.-/ 17.50.-/ 15.-/ 12.50.- mmW.mtmm america's most spectacular funk revue the horny horn brides of funkenstein the parlets vrijdag 8 december 20.00 uur 30.- tevens kunnen wij voor u reserveren bij: koninklijke schouwburg diligentia circustheater enz. carré amsterdam (niet telefonisch) ahoy rotterdam (niet telefonisch) BESPREEKBURO HAAGSCHE COURANT/HET BINNENHOF WAGENSTRAAT 37 ZATERDAG GEOPEND 10-14 uur ma t/m vr. van 9.00-17.00 uur Tel. reservering Tel. 60 04.94 of 62 45 62 tst 280 of 403

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6