Kleine 9 miljoen voor rioolaanleg in Alkemade Mini-,,Oude Rijn" gaat Biltlaan met Zwarteweg verbindei Bespoedig subsidiëring herinrichting 99 NOORDWUK EN KATWUK ZIJN HET EENS Ter Aarse directeur wist niets van pistool KORTWEG Wethouder Huigsloot geeft eerste aanzet voor bouw sporthal Bezwaren tegen bouwplan voor Kerkvaartseweg A arl anderveen IN KOMENDE VIER JAAR REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 5 DECEMBER 1978 PAGIN^l NOORDWIJK -i Waar de Bilt laan, de voornaamste verbin dingsweg van de nieuwe Kat- wijkse woonwijk, uitmondt op de Zwarteweg, komt een roton de, die wat weg heeft van een „Oude Rijn" in mini-formaat. Tussen de gemeentebesturen van Noordwijk en Katwijk be- DEN HAAG/TER AAR - De procureur generaal bij het Haagse gerechtshof heeft tegen een 32-jarige directeur uit Ter Aar in hoger beroep bevesti ging van het vonnis van de politierechter géëist. Deze had de directeur veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf. De Ter Aarse directeur stond terecht wegens het illegaal be zitten van een vuurwapen. Hij was met een pistool in het dash boardkastje van zijn auto door de politie gesnapt. Verdachte verklaarde niet te hebben gewe ten dat hij met een pistool in zijn auto reed. Hij had de wagen uitgeleend aan een relatie, die het pistool er moet hebben in laten zitten. De procureur-gene raal achtte de verklaring van de Ter Aarse directeur vrij on waarschijnlijk. Het gerechtshof doet 14 december uitspraak. Vakantieganger fleste verzekerings maatschappij NOORDWUK Een in Noord- wijk gevestigde verzekerings maatschappij diende bij de re cherche een aanklacht in we gens een poging tot bedrog door een inwoner (36) van Dord recht. De man, een Duitser van afkom st, had aan de maatschappij medegedeeld, dat hij tijdens zijn vakantie in Duitsland een leren jas ter waarde van vijfhonderd gulden was kwijtgeraakt. Om de waarde van het gestolene te bewijzen overlegde hij een nota, waarin bleek te zijn geknoeid in het bedrag en de datum van aankoop. Een en ander leverde voor de maatschappij een na deel op van zo'n 400,-. De Dordtenaar erkende de feiten en kreeg een proces-verbaal. Katwijker gezocht voor insluiping in kleuterschool NOORDWUK - De Noord- wijkse recherche zoekt naar een 52-jarige Katwijker, die verdacht wordt van gelddief- stal uit de kleuterschool „Bibe- lebons" in Boerenburg. Een kleuterleidster trof de man gistermorgen in de school aan. Op haar vraag wat hij binnen deed, deelde de insluiper mede op zoek te zijn naar de Geertrui- da-kleuterschool. Nadat de man was vertrokken, ontdekte de kleuterleidster dat uit haar tas een portemonnaie met circa twee honderd gulden was ver dwenen. Later bleek dat de insluiper ook geprobeerd had ,,'t Klavertje" binnen te dringen, doch dat deze poging was mis lukt. Aan de hand van het opgegeven signalement viel de verdenking aanvankelijk op een inwoner van Noordwijk. Deze werd door de rechercheurs verhoord, maar bleek met de zaak niets te maken te hebben. Bij voortge zet speurwerk werd duideiijk dat de Katwijker debet was aan de brutale diefstal. De man, van wie bekend is, dat hij zich tegenwoordig in Leiden ophoudt, is tot nog toe spoor loos. WARMOND Het spreekuur van de voorzitter van de woon ruimteadviescommissie dat vandaag zou zijn, is verplaatst naar dinsdag 12 december. KATWUK De verkoop van kinderpostzegels begint morgen in Katwijk aan den Rijn. Lief hebbers kunnen tot omstreeks de jaarwisseling terecht in het gebouw van de Rabobank aan de Rijnstraat. stond reeds geruime tijd ver schil van mening over deze aansluiting. Menige tekening was tijdens het gevoerde over leg reeds op tafel gekomen, maar geen er van vond genade in de ogen van de Noordwijkse bestuurders. Deze wilden namelijk, dat Estéc een duidelijke Noordwijkse identiteit zou behouden. Deze wens berustte niet in de eerste plaats op chauvinistische motie ven, beklemtoonde burgemees ter mr. Bonnike gisteravond in de raadscommissie voor ver keerszaken. Hij reageerde daar mede op opmerkingen van me vrouw Voorham, dat borden met de naam van de gemeente voldoende waren als het alleen ging om aan te duiden dat Estéc op Noordwijks grondgebied ligt. Zakelijke belangen gaven de doorslag, verklaarde de bur gemeester, omdat het voor de gemeente van veel betekenis is een internationale instelling, waar zo'n 850 mensen werk zaam zijn, binnen haar grenzen te hebben. Met het oog op de metingen, die in Estéc plegen te worden ver richt, had de directie bezwaar tegen een haakse kruising van de Biltlaan op de Zwarteweg, omdat deze bij het stoppen en weer optrekken van het verkeer hinder zouden kunnen veroor zaken. Ook hoogbouw in de buurt was ongewenst en daar om zou Katwijk in de nabijheid van het bedrijf niet hoger bou wen dan twee lagen. Gisteravond kwam in de ver- keerscommissie een nieuw Kat- wijks plan op tafel, dat voorziet in een soort rotonde, waarbij kruisingen in het verkeer wor den vervangen door „weven". Dit plan viel bij de commissiele den over het algemeen in goede aarde. Er is slechts een stukje Estéc-terrein mee gemoeid en de oplossing kost geen agrari sche grond. De rotonde w< voor het grootste deel op Noi wijks grondgebied aangeli maar Katwijk betaalt alles. „Het is een oplossing die mand verdriet doet, was conclusie van mr. Bonnike daarmede bleek de commi het eens te zijn. VOORHOUT Wethouder J. Huigsloot heeft gister middag de eerste paai geslagen voor de bouw van een sporthal annex educatief centrum aan deJacoha van Beierenweg. Als de werkzaamheden op schema lopenzal de hal 15 september van het volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen. Aanvankelijk leefde het plan bij de gemeente om de hal te bouwen op het terrein van de huidige ijsbaan, die dan zou moeten uitwijken naar de volkstuinen. Zowel de bewoners van Park Overbosch, de bejaardenverzorgingsflat, die naast de ijsbaan staat, als door de volkstuinders werd bezwaar tegen dit plan gemaakt. Uiteinde lijk kon de oplossing worden gevonden door de aankoop van een stuk grond van een particulier aan de Jacoba van Beierenweg. Het aan de sporthal te bouwen educatief centrum zal onderdak bieden aan de Voorhoutse Volksuniversiteit en aan jongerénsocie- teit „Kontakt". De sporthal krijgt een afmeting van 22 bij 42 meter. De bouw gaat twee miljoen vierhonderd en twintigduizend gulden kosten. De hal wordt voorzien van een plastic vloer. Door middel van scheidingswanden kan de hal in drie delen worden gescheiden. Een deel zal als gymnastiekzaal voor de basissscholen worden ingericht Niet iedereen deelde gisteren in de feestvreugde rond de eerste paaL Uit een tegenover het bouwterrein aan de Jacoba van Beierenweg staande woning hing een zwarte vlag. Wethouder Huigsloot slaat de eerste paal. Leidschenda zoekt terrein voor schaats- plankbaan LEIDSCHENDAM Het meente bes tuur van Leidscfa dam zal via een inventaris: van de aanwezige terreinen mogelijkheid van aanleg i een eenvoudige schaatspla baan onderzoeken. Dit he wethouder G. J. Hendriks t jeugd- en sportzaken de beti fende commissie gisterav< meegedeeld naar aanleid van het verzoek van een vijf! tal jeugdige Leidschendamn tjes. De vier openbare basket! veldjes, die zoals op de verga ring bleek nauwelijks meer bruikt worden, zouden met h veltjes moeten worden aan past en daardoor niet all< kostbaar in aanleg wore maar ook gevaarlijker. IV schien wil de speeltuinvere ging wel een baan aanlegg maar daarover moet dan bestuur beslissen en met vo stellen komen, aldus de h< Hendriks die eigenlijk liever ontwikkeling van het spel Nederland zou willen afwa< ten. RAAD WARMOND DOET ERNSTIG BEROEP OP VROLIJK: WARMOND De gemeente raad van Warmond heeft gis termiddag een ernstig beroep op de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, gedaan spoe dig een beslissing te nemen inzake de subsidie-aanvrage voor de Dorpsstraat te ne men. De Dorpsstraat is drin gend aan herstrating toe. Te gelijkertijd wil het gemeentebestuur de straat herinrichten. De commissaris verklaarde tijdens een buitengewone raadsvergadering gistermid dag in het Warmondse ge meentehuis dat hij wel begrip heeft voor de herinirchtings- plannen voor de Dorpsstraat Hij kon evenwel niet „als een soort Sinterklaas" allerlei toe zeggingen over subsidies doen. „De gemeenschap zal zelf ook wat over moeten hebben voor bepaalde voor zieningen",aldus de heer Vro lijk. „Het gaat niet aan een auto vol boodschappen te ha len bij de supermarkt en dan droevig te kijken bij het ver trek van de plaatselijke krui denier". De heer Van der Geest (CDA) benadrukte het belang om een evenwicht te vinden tus sen recreatieruimte en lande- Tijdens zijn werkbezoek aan Warmond bezocht de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, gistermiddag het bouwbedrijf Padox-Panagro, waar hem een uitvoerige toelichting werd gegeven. lijk gebied. „Vergraving de Hemmeerpolder dient voorkomen te worden", aldus het Warmondse gemeente raadslid. Tevens hekelde hij de trage gang van zaken met betrekking tot de subsidiëring van een rietkraag in de Grote Sloot. Daardoor kan War mond niet alle bovengrond voor 1 januari in het Swei land storten, hetgeen aanzien lijk hogere kosten met zich mee zal brengen. De heer Timmerman (PW) bracht de gemeentelijke her indeling ter sprake. Hij vroeg de commissaris niet alleen het inwonertal als criterium voor gemeentelijke herindeling te laten gelden. De heer Vrolijk verklaarde dat op hoger be stuurlijk niveau men de me ning is toegedaan dat een zelfstandige gemeente met minder dan 8000 inwoners ei genlijk niet kan. De heer Bonjer (WD) pleitte tenslotte voor vermindering van de verkeersdruk in War mond. Een en ander zou vol gens hem bereikt kunnen worden door reconstructie van de Haarlemmertrekvaart met een vrijliggend fietspad, een fietspad langs de spoor lijn tussen de Merenwijk en Warmond, een fietstunnel on der de spoorlijn naar plan Lommerlust en een fietspad Oegstgeest-Warmond. Boven dien stelde de heer Bonjer voor een station nabij de Warmonderdam in te richten voor treinreizigers zowel van Warmond als Sassenheim en Voorhout. ALPHEN AAN DEN RIJN Tegen het „voorbereidingsbesluit" van de gemeente Alphen dat het plan van de woningbouwver eniging „Alphen aan den Rijn" (20 woning wetwoningen bouwen aan de Kerkvaartse weg op de plaats waar nu 14 oude woningen staan) mogelijk moet maken, zijn drie be zwaarschriften ingediend. Op een gister middag door de commissie ROSO (Ruimte lijke Ordening en Stadsontwikkeling) beleg de hoorzitting in het Alphense gemeente huis gaven de indieners een mondelinge toelichting op hun bezwaren. Zoals bekend is het plan in strijd met het bestemmingsplan. Daarom was een voorbe reidingsbesluit noodzakelijk om woning bouw op korte termijn toch te kunnen realiseren als G.S. tenminste bereid zijn „een verklaring van geen bezwaar" af te geven. Bij de besluitvorming van G.S. wor den dan ook de ingediende bezwaren van de burgers betrokken. De eerste die gisteren aan het woord kwam was Aarlandervener De Rooij, bewoner van een van de huizen die op de nominatie staan om gesloopt te worden. De Rooij had zich verzekerd van de juridische bijstand van de Alphense advocaat mr. De Kort. De Rooij, zo bleek, zit allerminst te springen om een nieuwe en vooral duurdere woning. En de al eerder aangekondigde hogere huur van de nieuwe woningen zag De Kort als een „extra hoge belastingaanslag", die zeker niet alleen voor rekening van zijn cliënt zou moeten komen. Volgens mr. De Kort staat De Rooij „juri disch vrij sterk" met de .huurwet in de rug". Dat hield volgens de raadsman onder meer in dat zijn cliënt zijn woning pas zou hoeven te verlaten als hem een „passend alternatief' wordt aangeboden. Maar daar was vooralsnog geen sprake van geweest. Wel was er een informeel gesprek geweest tussen het bestuurslid Van der Meent van de woningbouwvereniging en Van Vliet van de Aarlanderveense belan genvereniging. Een gesprek dat overigens tot niets had geleid. De Kort had dan ook de nodige kritiek op de woningbouwvereni ging, niet alleen omdat het alternatief nog steeds ontbrak maar ook omdat op een brief van de advocaat geen antwoord was geko men. Kritiek had de raadsman ook op een brief die de woningbouwvereniging aan De Rooij had gestuurd, daarmee vermoedelijk doe lend op de inmiddels bekend geworden, overigens formele, opzegging van de huur. Volgens De Kort was die brief „intimide rend" van aard en „op tal van punten juridisch onjuist". De Kort voerde gisteren ook aan dat het huis van zijn cliënt nog in een goede staat verkeert en zeker niet rijp is voor de sloop. Hij vroeg zich dan ook af in wiens belang het zou zijn als het huis afgebroken zou worden. De Kort stelde ook dat het bouw plan „het dorpskarakter van Aarlander- veen" zou aantasten. „20 woningen op zo'n stukje grond past misschien wel in een stadsbeeld maar is nauwelijks voor te stel len in een plaats die landelijk zo ligt als Aarlanderveen", aldus de raadsman. Toekomstvisie Wethouder Haanstra stelde dat het bouw plan past in „de toekomstvisie" van het college. In deze buurt in Aarlanderveen staat, zo deelde Haanstra mede, ook nog een ander bouwplan op stapel, waarvan het tijdstip overigens nog niet bekend is. Vol gens Haanstra zou Aarlanderveen er zelf van overtuigd zijn dat nieuwbouw noodza kelijk was om het inwonertal van de plaats te waarborgen. Over de kwaliteit van de woningen zei Haanstra dat dat een zaak was van de woningbouwvereniging. De andere twee bezwaarschriften, een van Nieuwkoper Lok die eigenaar is van een stuk grond in de buurt en een van Aarlan dervener Van de Berg, bewoner van een huis aan de „andere kant" van de Kerk vaartseweg, richtten zich tegen het te ver wachten gebrek aan parkeerruimte door de toename van bewoners. Van de Berg zag als oplossing om de huizen aan aantal meters meer naar achteren te bouwen als voorgenomen waardoor er plaats vrij zou komen voor parkeerhavens. Haanstra stel de dat uitvoerige studies al hadden uitge maakt dat dit niet realiseerbaar was gezien de grote financiële consequenties. Oorzaak daarvan was onder meer de sloot die achter de huizen ligt en nog steeds een funktie vervult Haanstra stelde de twee indieners de studies in het vooruitzicht zodat ze zichzelf daarvan zouden kunnen overtuigen. ALKEMADE Het gemeentebe stuur van Alkemade is van plan de komede vier jaar een kleine 9 miljoen gulden uit te trekken voor de aanleg van riolering in de gemeente. Een en ander blijkt uit het investerings plan dat het college van burgemees ter en wethouders voor de periode tot 1983 hebben opgesteld. Komend jaar zal een begin moeten worden gemaakt met de aanleg van een stamriool aan het Roelofarendsveende Noord- en Zuideinde. Hiermee is alleen al een bedrag van ruim 3 miljoen gemoeid. Met de uitbreiding van de riolering in Oud Ade en de aanleg van een persleiding van Oud Ade naar Rijpwetering is een bedrag van ruim 450 duizend gulden gemoeid. Ook de aanleg hiervan zal komend jaar moeten worden uitgevoerd. De aanleg van een stamriool voor het Westeinde en een deel van de Langeweg (voor een deel) in Roelofarendsveen staan voor 1981 op het gemeentelijke investeringsprogramma. Met de aanleg hiervan is een bedrag van 2,25 miljoen gulden gemoeid. In 1983 zal de aanleg van een riolering in Nieuwe Wetering, Oud Wetering (voor wat betreft een deel van de Veerstraat, de Plantage, de Kanaalweg en de Googstraat) worden uitgevoerd. Hiervoor zal de gemeente 2,5 miljoen gulden op tafel moeten leggen. Tegenover deze uitgaven zien de Alkemadese gemeentebestuurders een bedrag van ruim 700 duizend gulden in de gemeentekas terug vloeien. Dit bedrag vormt de opbrengst van de bijdrage van bewoners (745 woningen) in de kosten van de rioolaanleg. Overigens heeft het Alkemadese gemeentebe stuur nog wel meer dan alleen riool-aanleg op de investeringslijst staan. Zo staat een bedrag van 1 miljoen gulden voor de aanleg van een fietspad aan de Ripselaan. De gemeen te zal dit volledige bedrag echter aan subsidies weer terug ontvangen. Eveneens volgend jaar zal het Kaapont voor een bedrag van 75 duizend gulden een grondige opknapbeurt ondergaan en zal voor een bedrag van 1,5 miljoen gulden een aantal bouwlokaties woonrijp worden ge maakt. Voor sportvelden in Alkemade-Oost wil de gemeente komend jaar een bedrag van 750 duizend gulden uittrekken. In 1980 zal dat bedrag nogmaals voor de sportvelden beschik baar komen. In Rijpwetering zal in beschoeiing van de Pastoor van der Plaatstraat worden aangevat. Daarvoor heeft de gemeente een bedrag van 2,5 miljoen gulden gereser veerd. Voorts zal dat jaar de reconstructie van het kruispunt Alkemade/Meerkreuk voor een bedrag van 700 duizend gulden worden gere construeerd. Daarbij is dan wel rekening ge houden met een overheidssubsidie van 75 procent. Uit de „pot" infrastructurele werken zal een bedrag van 900 duizend gulden worden geput voor een bibliotheekvoorziening in Alke made-Oost. Met een overheidssubsidie van 75 procent zal in 1981 de Zwanenbrug in Rijpwetering worden vernieuwd. Zelf zal de gemeente een bedrag van 770 duizend gulden beschikbaar moeten hebben. In 1982 is de Paardebrug in Rijpwete ring aan de beurt. Ook deze brug zal met overheidssubsidie (alleen slechts 37,5 procent) voor een bedrag van 770 duizend gulden worden vernieuwd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4