Pieter Menten op vrije voeten abinet wil nu ;onder meer op ►tenaren- salarissen korten HAAGSE RECHTBANK VERVOLGT NIET Uphense politie pakt inbrekertjes Swapo-leiders vlak voor verkiezingen Namibië vastgezet Bokser liet zich niet beroven PALERMO (AFP) Probeer nooit een uitstekende bokser te beroven. Tien tegen een, dat niet het slachtoffer, maar de overvallers het onderspit delven. Dat hebben zaterdag twee jeugdige Siciliaanse overvallers in Palermo gemerkt, die van de Ghanese bokser Kwane Boateng met behulp van een revolver geld en andere waardevolle voor werpen eisten. De bokser lachtte even en legde toen met enkele rake rechtsen de overvallers neer. Voor de politie bleef het overige werk over. MEDEDELING AAN ONZE ABONNEES Op dinsdag 5 dec. zullen onze kantoren om 16.00 uur gesloten zijn. DE DIRECTIE. Ëeicbe Boma/nt ort Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 1.1. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - hef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - bonnementen: ikwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Maandag 4 december 1978,69e jaargang no. 21214 Op volle toeren Wolkenvelden Chiel Montagne presenteert „Op volle toeren" op Ned.I om 20.40 uur. Ned.II om 21.20 uur „Streets of San Francisco". Morgenmiddag Het zangspel „Mikke Makke Marsepein", waarin aan het licht komt hoe de Sint aan al die cadeautjes komt. op Ned.I om 16.15 uur. Wolkenvelden en in het zuid westen van het land mogelijk regen. Matige tot krachtige wind uit oost tot zuidoost Maxi mumtemperatuur even boven het vriespunt Morgen zon op: 08.31, zon onder: 16.31. Hoogwater: 6.17 en 18.41. Laag- water: 2.09 en 14.33. Lief aard stopt 's-GRAVENDEEL Piet Liefaard, vorig seizoen nog tweede in de strijd om het kampioenschap van Nederland bij de. B-junioren op de schaats en eerstejaars wieleramateur bij Amstel moet met het bedrijven van sport stoppen. Liefaard uit 's-Gravendeel heeft een nieraandoening en is reeds met schaatsen gestopt. Met wielrennen mag hij nog een halfjaar (afjtrainen. MEBBE* WE Daar NOU 90 m/n uten vooft w de kou gestaan Scheidsrechter in diskrediet DELFT Scheidsrechter J. Treuren was gistermiddag de grote boosdoener bij de mlcrokorfbatwedstrijd In de hoofdklasse A tussen Fortuna en Deto. De Amsterdammer bleek totaal niet voor deze taak berekend te zijn, stuurde liefst drie spelers van de Delft se thuisclub vroegtijdig van het veld en staakte tenslotte drie minuten voor het einde de turbulente vertoning met een stand van 10—8 In het voordeel van Deto. Woordvoerder A Bos van Fortuna: „Deze man was geen vijf centen meer waard. Vorig jaar werd hij al door de bond gedegradeerd, maar dit is blijkbaar een soort herkan sing. De bond moet hem maar tegen zichzelf in bescherming nemen. Verschillende verenigingen hebben al vervelende ervaringen met scheidsrechter Treuren gehad". FC Amsterdam ireront. waardigd AMSTERDAM Het bestuur van FC Amsterdam heeft verontwaardigd ge reageerd op een ar tikel in een week blad. waarin voor zitter Dé Stoop een boekje open deed over zijn trainer Cor van der Hart. Stoop zou Van der Hart zijn excuus maken en uitleggen hoe de gewraakte passa ges in het blad zijn gekomen. Het weekblad zou op merkingen van Stoop hebben ge publiceerd die zijn gedaan in een zes uur durend inter view, dat voorna melijk over niet- voetbalonderwer- pen handelde. Terwijl het bij Roda JC en PSV wachten was op de doelpunten, die niet vielen. plweer NEC. FC Den Haag. Volendam en FC vw behaalden wederom geen punt. jangslaper werkte egen werkklok EERSUM (ANP) Een ewoner van het Gelder- Leersum, die iedere ondag om half tien - aar zijn idee te vroeg - oor de luidende klok- van de kerk vlakbij i gewekt werd, kreeg aar ineens genoeg van. Torige week heeft hij et bestaan langs de wintig meter hoge kerk- omhoog te klim- =n de klok met een ouw stevig vast te bin- en.Hij verheugde zich aarna al op een lange ondagochtendslaap. He- as bleek hij toch weer Iech te hebben gehad, aterdagmorgen moesten echnische werkzaamhe- in de toren vericht irorden, waarbij de vast- ebonden klok ontdekt verd. Opnieuw werd de jan gistermorgen om ialf tien gewekt door de lidklinkende kerkklok. Janusz Pyciak haalt een wat macaber grapje uit door na afloop van een toer nooi in de moderne vijfkamp in Londen de trofee voor de eerste plaats, een ietwat fors uitgevallen pistool, te gen de slaap te hou den. De brede glim lach op zijn gezicht bewijst evenwel dat de Pool niets kwaads in de zin heeft. 'ijnlijk misverstand bij tandarts LEULEN (AFP) Een tandarts uit Keulen is veroordeeld tot 5.000 gulden boete en 9.000 gulden schadevergoeding, uit te etalen aan een vrouw, die in wanhoop tegen hem had ge- egd al haar tanden maar te trekken. loewel de tandarts er alles aan deed haar van deze radicale ;tap af te houden bleef zij volhouden: alle tanden er uit. Toen lit echter na veel geharrewar tenslotte was gebeurd schrok de rrouw zo, dat zij in woede uitbarstte en de tandarts aan zijn jrerstand bracht, dat zij alleen haar geploitibeerde tanden be- Hoeld had. Via de rechter kreeg zij gelijk en schadevergoe ding- BTËNARENBONDEN VERDEELD ACTIEPLANNEN onze parlementaire re dactie) |>EN HAAG De plannen i het kabinet met de amb- zoals die voorjaar in Bestek werden geformuleerd, zul- nu onverkort moeten uitgevoerd. Dat bete dat er de komende drie ieder half jaar een half gekort zal worden op ambtenarensalarissen. Die trekt het kabinet in brief, die gisteren aan de Kamer werd ge- het feit dat vorige het overleg met de werd opgebro- De alternatieve plannen van de amb te- zoals die de maanden door de zelf wer- uitgewerkt, zijn hiermee, het kabinet ook van de lijkt tussen de di- ambternarenbonden de irdeeldheid te groeien over wijze waarop kabinet en de kamer nu onder druk :et moeten worden om als- aan de ambtenarenver- gens tegemoet te komen, ^bva en Kabo willen op kor- termijn acties (en beraden daar vandaag over), ^ïaar de anderen doen daar orlopig niet aan mee. pet kabinet betreurt het in loge mate dat de vijf centra van overheidspersoneel londerdag hebben verklaard lat zij in de gegeven situatie niet verder willen praten over de kwestie van de verwerking van de z.g. bouwtoeslagen en andere zaken die op Bestek '81 betrekking hebben. Minis ter Wiegel (Binnenlandse Za ken) schrijft dat namens het kabinet in de brief aan de Tweede Kamer. „Het kabinet is van oordeel dat het onge wenst moet worden geacht het overheidspersoneel anders te behandelen dan degenen die het minimumloon of een sociale uitkering ontangen", aldus Wiegel. Hij wijst erop dat het woensdag ingediende wetsontwerp waarin wordt voorgesteld de doorwerking >van de verwerking van de bouwtoeslagen in de c.a.o. in* de uitkeringen en de salaris sen van het overheidsperso neel op te schorten, „slechts" een noodmaatregel behelst in afwachting van nader overleg. De christelijke federatie van overheidspersoneel, het Amb- tenarencentrum en de Centra le van Hogere Ambtenaren zullen niet meedoen aan de acties die de andere twee bonden vandaag voorberei den. „Dat middel weegt niet op tegen het doel", zei voor zitter Wieringa van de christe lijke federatie. De Centrale voor Hogere Ambtenaren is gebelgd over de suggestie van andere bonden dat de bezui niging vooral de middelbare en hogere ambten areninko- mens zou moeten treffen. „Een goedkoop gebaar", aldus deCHA. LLPHEN AAN DEN RIJN )e Alphense politie heeft gis- era vond vier scholieren (drie lit Alphen en een uit Ter Aar) ussen 16 en 18 jaar die kort laarvoor in winkelcentrum De larhof een postzegelautomaat ran de muur hadden gerukt en vilden meenemen, gepakt. )e politie die was gewaar- ehuwd kon de knapen vijf mi- luten later al inrekenen. Bij rerhoor bleken de vier scholie ren nog meer op hun kerfstok te hebben. Een inbraak in drop winkel De Moriaan, tot twee maal toe een inbraak in molen De Eendracht en een poging tot inbraak bij een patatzaak. De politie die de zaak nog in onder zoek heeft verwacht dat moge lijk nog meer onopgeloste in- braakjes op conto van de jonge lui kunnen werden geschreven. Derhalve waren zij vanochtend nog niet op vrije voeten gesteld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een oplettende brand weerman was er de oorzaak van dat het publiek in de grote zaal van het Congresgebouw ruim een kwartier moest wachten op de aanvang van een concert door het Concertgebouworkest. De brandweerman had geconstateerd dat het slagwerk op het podium zoda nig was gegroepeerd, dat het brand- scherm in een eventueel noodgeval niet afdoende gebruikt zou kunnen worden. Tegen de zin van het orkest moest het slagwerk verplaatst worden. Het pu bliek reageerde met boe-geroep op de mededeling over de oorzaak van het uitstel. Treinramp in de VS: vijf doden Bij een treinongeluk in de Amerikaanse staat Virginia zijn gisteren vijf mensen omgekomen en veertig gewond.De trein ontspoorde door onbekende oorzaak in een scherpe bocht in de bergen tussen Charlottesville en Lynchburg. De trein was met 65 passagiers op weg van Atlanta naar Washington.Een overzicht van de plaats van de ramp. WINDHOEK (AFP-Reuter).- De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren bij het aanbreken van de dag vijf leiders gearres teerd van de Zuidwestafrikaanse Volksbeweging (Swapo). De Swapo verzet zich tegen de verkiezingen, die, tegen de zin in van de VN, onder auspiciën van Zuid-Afrika vandaag in Namibië zijn begonnen en drie dagen zullen duren. De arrestaties houden waarschijnlijk verband met een aantal bomaanslagen op zaterdag, waarbij vijftien mensen verwondin gen hebben opgelopen. De gearresteerden zijn Daniel Tjonga- rero, vice-voorzitter van de Swapo, publiciteitssecretaris Mok- ganedi Tlhabanello, secretaris juridische aangelegenheden Lucia Hamoetanya, administratief secretaris Axel Johannes en secretaris jeugdzaken Johannes Kanjore Zij zijn aangehouden uit hoofde van artikel zes van de antiter reurwet; dat wil dus zeggen, dat zij voor onbepaalde tijd zonder berechting vastgehouden kunnen worden Zuid-Afrika heeft de VN ervan in kennis gesteld, dat het het gezag over Namibië na de omstreden verkiezingen in handen wil houden om tijd te hebben voor verder beraad over het VN-plan voor onafhankelijkheid van het gebied Zuid-Afrika houdt vast aan zijn voorwaarde dat het plan de instemming moet hebben van de nieuw gekozen plaatselijke leiders voordat het kan worden uitgevoerd. De onderhandelin gen moeten volgens Zuid-Afrika voor het einde van dit jaar zijn voltooid Oeki Hoekema: SC Cambuur of stoppen DEN HAAG Oe- kie Hoekema van FC Den Haag ver laat zijn huidige club aan het eind i dit seizoen de finitief. De midden velder heeft beslo ten slechts zijn voetbalactiviteiten voort te zetten bij SC Cambuur, bij welke club hij zijn zakelijke verplich tingen kan combi neren. Hoekema heeft in Friesland, waar hij oorspronkelijk vandaan komt, een winkel, waarop hij vanaf medio volgend jaar volop zijn aandacht wil richten. Indien FC Den Haag niet aan een transfer naar eerste-divisieclub SC Cambuur wil meewerken stopt Hoekema met betaald voetbal. Shirtreclame profclubs politiek niet haalbaar DEN HAAG De invoering van shirtreclame In het betaald voetbal heeft waarschijnll]k weinig kana van slagen. In de Tweede Kamer, die hierover op 12 do-, cember zal debatteren, bestaat veel weerstand tegen deze, wat minister Gardeniers van crm genoemd heeft, „sluikreclame" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 79jarige Pieter Menten kan niet ver volgd worden voor oorlogsmis daden in Polen bedreven. Hij kan zich beroepen op een be slissing van de minister van justitie in 1952, de inmiddels overleden mr. L. A. Donker, om hem van verdere vervol ging te ontslaan. Dit heeft de Bijzondere Strafkamer van de rechtbank in Den Haag van morgen beslist. Al zijn in be slag genomen goederen moeten hem teruggegeven worden. Menten is inmiddels op vrije voeten gesteld. De officier van Justitie mr.R. A. Sschimmel, die bij deze rechtszaak als zo danig is opgetreden zal tegen de uitspraak van dé Strafka mer in cassatie gaan. De 79jarige Blaricumse schilderijen- handelaar Pieter Nicolaas Menten, die kort na de oorlog een korte gevange nisstraf had gekregen vanwege zijn oorlogsverleden, werd in 1977 door de Amsterdamse rechtbank tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld „we gens oorlogsmisdaden en misdrijven te gen de mensheid". In 1976 kwam zijn oorlogsverleden weer aan de orde, toen hij in Amsterdam een aantal schilde rijen wilde laten veilen. Menten vlucht te echter het land uit, waarna in de Tweede Kamer zich een dramatisch debat ontwikkelde tussen de toenmali ge minister van justitie mr.A. van Agt en vooral de PvdA. Tenslotte werd Menten, op aanwwijzing van de jour nalist Hans Knoop in het Zwitserses Ziirich gearresteerd en na enkele di plomatieke stappen naar Nederland' overgebracht. Tijdens zijn gevangenis straf werd zijn riante villa in Blaricum in brand gestoken en verwoest .Tijdens zijn detentie en later ter zitting in Amsterdam ontpopte Menten zich als een zeer strijdbare figuur, die voortdurend in conflict lag met de offi cier van Justitie, de rechter en zelfs met zijn eigen advocaten, die nogal eens werden werggestuurd, waarna nieuwe verdedigers aangetrokken wer den. De Bijzonder Strafkamer van de Am sterdamse rechtbank liet getuigen over komen uit het vroegere Polen, waar Menten tijdens de oorlog had gewoond, uit Amerika en enkele andere landen. In Amsterdam stond hij- 26 dagen lang terecht, waarna hij tot Vijftien jaar werd veroordeeld. De Amsterdamse of ficier van Justitie, die de straf te licht vond, alsmede Menten's verdediger mr. L. van Heyningen uit Den Haag, gin gen tegen de uitspraak in beroep bij de Hoge Raads die de zaak omdat vol gens de Raad, in Amsterdam enkele „vormfouten" gemaakt waren, naar de rechtbank in Den Haag verwees. Na een aantal zittingen zich te hebben be ziggehouden met de vraag, of Menten zich terecht kon beroepen op een uit spraak van de minister van Justitie in 1952, die hem van verdere vervolging ontsloeg, oordeelde de Haagse rech tbank vanmorgen, dat Menten zich hie rop terecht kan beroepen. Menten werd derhalve in het gelijk gesteld en tegelijk uit hechtenis ontslagen. Bij de uitspraak zijn ook betrokken uitlatin gen van mevrouw Kortenhorst, echtge note van de vroegere kamervoorzitter Kortenhorst, die ook verdediger van Menten was, dat de uitspraak van de toenmalige minister van Justitie ter kennis van Menten gebracht zou zijn. De Haagse officier van Justitie zal te gen de uitspraak van de Haagse rech tbank in cassatie gaan Zoals bekend onderzoekt een door de regering benoemde commissie alles wat zich rond de zogenaamde affaire-Men- ten afgespeel heeft HILVERSUM - Het massaconcert ter gelegenheid van de honderdste uitzen ding van het HiIversum4-programma „Fur Elise" zal in zijn geheel vanuit het Amsterdamse Concertgebouw op tv worden uitgezonden op zondag 10 december op Ned. II van 11.00 tot 12.30 uur. Het gaat om het grootste symfonie-or kest, dat ooit ter wereld is gevormd en dat is samengesteld uit 400 amateur- musici, die zich daarvoor hebben opge geven. Uitgevoerd wordt Beethoven's „Für Elise" in een speciaal arrange ment van Pi Scheffer. Louis van Dijk en Daniel Wayenberg treden op als so listen. Wat de uitzending direct op tv betreft van de cupontmoeting woensdagavond in Amsterdam tussen Ajax en Honved, hierover valt morgenmiddag een beslis sing. De fractie van de PvdA zal zeker met een motie tegen deze reclame komen, wanneer staatssecretaris Wallis de Vries van crm zich niet duidelijk tegen deze reclame verzet. Ook binnen de CDA-fractie staat men er zeer kri tisch tegenover. Volgens het CDA-Tweede Kamerlid Hans de Boer zijn overheidssteun aan het betaald voetbal en shirtreclame niet verenigbaar. Desondanks hebben de bij deze reclame nauw betrokken voetbalclubs het enige weken geleden genomen besluit tot het invoeren van shirtreclame op de zaterdag jl. gehouden vergadering gehandhaafd. 1500 kaarten gratis (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het gewest Zuid-Holland van de KNSB is druk In de weer met de voorbereidingen voor het wereldkampioenschap schaatsen voor dames dat op 3 en 4 februari op De Uithof wordt gehouden. Reeds nu staat vast dat er in het stadion, waar plaats is voor 25.000 toeschouwers, in elk geval 1500 kinderen zullen zijn. De schaatsjeugd van de verenigingen uit het gewest Zuid-Holland heeft namelijk gratis toegang en wordt van zijn woonplaats naar de Uithof en terug vervoerd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1