^Tweede Kamer moet verdere polarisatie voorkomen In Jannarf weekend naar YorksMre NA BREUK MET VAKBEWEGING per persoon LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 PAGINA 9 BINNENLAND/BUITENLAND JUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENH York! De parel van Yorks hire is het doel van een weekendtrip naar dit Engel se graafschap in januari. We vertrekken vrijdagmid dag 5 januari en zijn weer terug op maandagochtend de achtste. Tussen die beide data in: de altijd geweldige overtochten op een van de luxueuze schepen van North Sea Ferries naar Hull v.v., erg veel tijd om te winkelen, ditmaal in York, een populair Middeleeuws banket, een bezoek aan Sut ton Park, een typisch oud- Engels landhuis, de over vloedige lunch in The Corn Mill en op veler verzoek nog even langs Hornsea Pottery, waar zo véél en zo mooi en zo voordélig aarde werk kan worden inge kocht. REISPLAN. Van uur tot uur ziet het reisplan er als volgt uit: Vrijdag 5 januari: 17.00 uur inschepen op de terminal van North Sea Ferries in Europoort. 'sAavonds di ner aan boord. Zaterdag 6 januari: Ontbijt aan boord. Ontsche ping in Hull en per touring car rechtstreeks naar York voor de koffie in het Royal Station Hotel, waar we ook overnachten. De rest van de ochtend en middag is vrij om te winkelen. U krijgt daarvoor bovendien de be schikking over de York Welcome Card, een aardig heidje, dat u op enkele plaatsen extra faciliteiten biedt. 19.15 uur Vertrek vanuit het hotel naar Grimston Park voor het Middeleeuws ban ket. Zondag 7 januari: Ontbijt in het hotel. 10.00 uur bezoek aan Sutton Park, een door prachtige tuinen omgeven oud-Engels landhuis met o.m. een prachtige verzameling kunsten. Tussen de middag: Lunch in The Com Mill in Stamford Bridge. Daarna, via Hornsea Pottery, terug naar Huil voor de insche ping. 's Avonds diner aan boord. Maandag 8 januari: Ontbijt aanhoord. Ontsche ping om ca. 8 uur. De prijs voor dit kostelijke weekeinde in Yorkshire be draagt: (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Indianen van Columbia vis ten met gouden haakjes. Goud was praktisch het enige metaal dat ze kenden. De bodem van hun land bevatte zoveel goud, dat het voor hen de gewoonste zaak van de wereld was er niet alleen vishaken maar ook naal den en pincetten van te maken. En heel mooie sierraden, kammen, borstplaten, beeld jes, doosjes, kommen en potjes. In plaats van kledingstukken droegen ze goud. Het bekende lendedoekje van andere primitieve volksstam men was bij hen een zorgvuldig gevormd ob ject in het edelste van alle metalen. De Columbiaanse hoofdstad Bogota is een .Museo del Oro" rijk dat niet minder dan 26.000 gouden voorwerpen bezit, afkomstig van Indianen. Dankzij de welwillendheid van dit Museum van het Goud hoeven we momen teel niet eens meer naar Zuid-Amerika te rei zen om dergelijke Indiaanse kunstschatten te zien. Bogota's museum heeft tijdelijk 400 gou den voorwerpen uitgeleend aan de bekende Royal Academy van Londen. Tot 18 maart 1979 kan men ze daar gaan be wonderen. Maar het vraagt wel langdurig in de rij staan, want de belangstelling is groot: er worden zowat 600.000 bezoekers verwacht. De Royal Academy, aan Piccadilly, verdient dat succes. Haar boeiende nieuwe tentoonstel ling draagt de romantische titel: „Het Goud van El Dorado". Naast de stukken uit Bogota zijn er andere wonderbare dingen te zien uit musea in New York, Philadelphia en Madrid. Het Madrileen- se „Museo de America" heeft vijf merkwaar dige gouden voorwerpen geleverd, die zich al sinds 1891 in Spanje bevonden en dat land nooit verlaten hadden. Wat nu in Londen ten- tooongesteld wordt, vormt samen een collectie die men nergens anders ter wereld samen zal brengen. J(Het Goud van El Dorado" is trouwens een van de hoogst verzekerde exposities in West- Europa. De organisatoren (samen met 'de Royal Academy zijn dat de uitgeverij Times Newspapers en een bekende fabrikant van si garetten) hebben tweeënhalf miljoen gulden betaald aan transport- en verzekeringskosten, extra-veiligheidsmaatregelen en propaganda. Alle tentoongestelde voorwerpen worden zorg vuldig bewaakt, want het gevaar van roofo vervallen is niet denkbeeldig. Legende en werkelijkheid De grote tentoonstellingen in de Royal Aca demy-van Londen lonen altijd de moeite. Een van de fascinerende dingen, die er dit keer onthuld worden, is dat het El Dorado van de legende werkelijk bestaat. Daarover doen al eeuwen lang allerlei wilde verhalen de ronde. Is het een verloren stad, een tempel vol kost bare schatten in de wildernis of een met aller lei gewassen begroeide berg van zuiver goud? In werkelijkheid ligt het El Dorado-goud op de bodem van het Guatavitameer in het An- desgebergte, op ongeveer 75 km van Bogoté. Dit meer heeft de legende doen ontstaan, om dat daar door Columbiaanse Indianen gere geld een grootse ceremonie van „de Vergulde Man" op touw gezet werd. Telkens wanneer de Muisca-Indianen een nieuw opperhoofd gekozen hadden, werd hij op een vlot naar het midden van het Guatavi- ta-meer gebracht. Zij smeerden zijn naakte li chaam in met een kleverige substantie en ver sierden hem dan van het hoofd tot de Voeten met stofgoud. Het opperhoofd zag er ongetwij feld schitterend uit. Tijdens dezelfde plechtigheid werden overvloe dig veel goud en juwelen in het meer gegooid om de goden mild te stemmen. Een en ander heeft ertoe geleid, dat vandaag de dag nog duizenden voorwerpen van onschatbare waar de rusten op de bodem van het Guatavita meer. De Spaanse conquistadores van de I6de eeuw, die de Columbiaanse Indianenstammen ont dekten, hun cultuur vernietigden en hun goud roofden, hebben vruchteloos gepoogd het meer leeg te laten lopen. In het begin van onze eeuw werd door een Engelse privé-maat- schappij eveneens getracht het Guatavitameer leeg te maken om de schatten te kunnen be machtigen. Ook dat opzet is mislukt. Vandaag de dag wordt het Guatavitameer be schermd door de Columbiaanse staat. Goud zoekers zijn er niet welkom. Het Museo del Oro van Bogoté bezit een gouden miniatuur- vlot waarop de „El Dorado"-ceremonie afgebe eld is. Dit fraaie kunstwerk werd gemaakt door een primitieve Columbiaanse Indiaan. Het is te kostbaar om naar het buitenland ge stuurd te worden. In de Royal Academy van Londen kan men echter een moderne kopie bewonderen. Ze staat op een ronddraaiende schijf in een glazen kast en schittert in het helle licht van een gloeilamp. Het materiaal is achttien karaats goud van het soort dat de Columbiaanse Indianen vijftien eeuwen lang voor het rapen hadden. Ook mummies De El Dorado-tentoonstelling is verspreid over zes halfduistere zalen. In de eerste wordt ge toond hoe de Spanjaarden in 1492 naar Ame rika trokken. Daar hangt ook een geschilderd portret van keizer Karei V een nog jonge man met een lelijke kin afkomstig uit de privéverzameling van de Britse koningin Elisa beth II. Daarna komt de eigenlijke El Dorado-legende aan de beurt, met op de achtergrond een gro te kleurenfoto van het bewuste meer. De vol gende afdeling is gewijd aan de Indiaanse techniek inzake goudbewerking. Fraaie gou den voorwerpen staan te pronk in de vierde kamer. Het fijne werk van de primitieve Indi aanse goudsmeden dwingt bewondering af. Verder wordt getoond hoe de Muisca-Indianen leefden. De laatste zaal staat in het teken van de dood en het hiernamaals, met als centraal punt een glazen kast waarin twee grijnzende gemummificeerde Indianen liggen. Een grieze lig gezicht. Je verlaat de tentoonstelling be duusd en vermoeid via een commerciële afde ling waarin allerlei namaak-Indiaanse souvenirs verkocht worden. De uitvoerig geïllustreerde catalogus van deze merkwaardige expositie kost 3 pond (ongeveer 12,50). De entreeprijs bedraagt 1,20 pond voor volwassenen en 60 p voor kinderen. Hoe wel „Het Goud van Eldorado" in de kersttijd dicht blijft op 24 en 25 december, zal ze op 31 december en 1 januari normaal toegankelijk zijn. De imposante Minster beheerst het totale stadsbeeld van het eeuwenoude York. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Deze week stond voor de zo veelste maal het sociaal-economisch beleid in iet brandpunt van de belangstelling; de loofdrolspelers waren ditmaal echter niet de eden van de Tweede Kamer maar de leiders van de werkgevers- en werknemerscentrales :n de aanvoerders van de ambtenarenorgani- saties. Niet op het Binnenhof speelden zich Ie belangrijkste gebeurtenissen af, maar in iet gebouw van de Sociaal-Economische laad en de nieuwe kantoortoren van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. De resultaten van het overleg in deze gebou wen geven allerminst aanleiding tot vreugde, [egeven het feit dat zowel het overleg tussen egering en sociale partners (maandagavond) ils dat tussen de minister van Binnenlandse aken en de ambtenarencentrales (donderdag- niddag) afknapte. De Tweede Kamer moet ich komende woensdag over de brokken ont- ermen en zij zal het daar moeilijk mee heb- >en. Voorshands ziet het er niet-naar uit' dat iet parlement erin zal slagen de in de afgelo- len dagen duidelijk toegenomen polarisatie te ug te dringen. Maar wie weet.... CENTRAAL OVERLEG Vooral de omstandigheid dat de regering nog nét voor het centraal overleg dat maandaga vond brak, het wetsontwerp over de korting op de sociale uitkeringen bij de Tweede Ka mer had ingediend zat de leiders van de vak beweging dwars. CNV-voorzitter Harm van der Meulen, die in principe zijn oud-collega Albeda welgezind is, noemde het een grote psychologische blunder, een uitspraak die een kern van waarheid bevat. Juist nu de proble matiek inhoudelijk zo ingewikkeld is en van alle betrokken partijen de nodige offers wor den gevraagd moet men psychologisch ver standig te werk gaan. Een centrale functie in het Kamerdebat van komende woensdag zal de CDA-fractie moeten vervullen, niet alleen omdat het juist deze fractie was die veel naar het centraal overleg „doorschoof', maar ook omdat zij een beslis sende rol kan spelen in de besluitvorming van de Kamer die in elk geval openingen zal moe ten bieden voorverder overleg (in enigerlei vorm) tussen regering en sociale partners. Met name het ongenuanceerde wetsontwerp over de korting Op de sociale uitkeringen zal krachtig geamendeerd moeten worden wil het maatschappelijk aanvaardbaar worden. AMBTENAREN Onbegrijpelijk was de houding van minister Wiegel met betrekking tot het overleg met de ambtenarencentrales. De bewindsman heeft in de afgelopen maanden uitermate verstandig geopereerd in het „mijnenveld" dat het geor ganiseerd overleg over ambtenarenzaken dit maal was; onder zijn leiding werd in septem ber besloten een werkgroep op te richten waarin alle problemen doorgepraat zouden kunnen worden en in afwachting van het rap port van deze werkgroep stélde de minister zich terecht zeer terughoudend op. Maar eind vorige week bedierf de bewind sman het klimaat' door ermee in te stemmen dat het wetsontwerp over het niet-doorwerken van de bouw-c.a.o. in de ambtenarensalarissen zonder enig overleg met de ambtenarenorgani- saties bij de Kamer werd ingediend. Dat punt was voor de organisaties aanleiding om het overleg met de minister af te breken. Let wel: niet alleen de FNV-ambtenarenorganisaties na men dat besluit, maar ook de gematigde Cen trale van hogere ambtenaren en de christelij ke federatie. Dat moet voor de minister toch' een teken aan de wand zijn. Ook op dit punt kan de Kamer woensdag corrigerend optreden Op zichzelf is het wetsontwerp om de bouw- c.a.o. niet te laten doorwerken een reël stuk, maar het is onverhoeds ingediend; er zijn des kundigen die van mening zijn dat ook de SER van tevoren geraadpleegd had moeten worden. Al met al kan het komende Kamerdebat, in de wandeling al het „tweede Bestek-debat" ge noemd, van zeer grote betekenis worden.Nu we toch weer op het Binnenhof zij aangeland moet ons nog één zaak van het hart. De Eer ste Kamer, die in de afgelopen week een uit gelezen kans had om een wezenlijke bijdrage te leveren aan de politieke en maatschappelij ke discussie over de grote problemen van vandaag, heeft deze kans laten liggen door matte nauwelijks interessante algemene be schouwingen te houden (de enigen die er al thans nog iets van terecht brachten waren mevrouw Van Someren van de WD en Bas de Gaay Fortman van de PPR). Twee volle dagen werden door deze weinigzeggende be raadslagingen in beslag genomen, zeker in het licht van het geringe resultaat een tijdrovend karwei. Als de Eerste Kamer vindt dat ze ge handhaafd moet worden zal ze zich meer moeten inspannen om te bewijzen dat ze zin vol functioneert in ons bestel. EVERT MATHIES Toeslag voor een luxe inge richte hut met douche aan boord 40,- per persoon. Alle verdere inlichtingen over deze reis van uw krant bij North Sea Ferries, Afde ling Passage, mej. J. Kri- boo, tel. 01819-62077, toestel 131 en Sijthoff Pers, Afd. Reisorganisatie, Wagen straat 37, Den Haag, tel. 070-624562, toestel 370 en 257. Afsluiten van annulerings verzekering is mogelijk. Kosten 3% van de reissom plus 6,- poliskosten. Op geven bij aanmelding. Wie op de dag van vertrek niet op eigen gelegenheid naar Europoort komt (er is een groot omheind parkeer terrein) kan gratis gebruik maken van de bussen, die deelnemers aan de reis uit Den Haag en Rotterdam naar North Sea Ferries brengen (en maandagoch tend weer terug). Vertrek tijden: Den Haag Centraal 15.00 uur en Rotterdamsch Nieuwsblad, Coolsingel 67, Rotterdam 15.45 uur. iEJVAAT 1 )e Eerste Kamer vordt vaak gezien ls de appendix 'an onze democra- ie, het wormvor- :i nig aanhangsel lat gemakkelijk ou kunnen wor- ien verwijderd onder dat men er ets van merkt, 'och is dat niet Onze Neder- andse Senaat leeft wel degelijk en functie, al nerk je daar neestal niets van. )e Eerste Kamer an alle wetsont werpen die door Ie Tweede Kamer i ijn aangenomen, oets toots weer ingedaan maken. 'en spectaculair oorbeeld daarvan a gen we eind 976 toen de Se- aat de abortus- oors tellen, inge- liend door 'weede Kamerle- - en van PvdA en VD verwierp. )it neemt echter niet weg, dat de- meeste vergaderin gen van ons Ho gerhuis verplichte nummers zijn, zon der spanning, zon der spektakel. Ri tuele herkauwingen van zaken die weken, soms maanden te voren al in de Tweede Kamer zijn voorgekauwd. Maar vaak wel leuk om te zien. De afgelopen week bijvoorbeeld. Toen moest de voltallige regeringsploeg twee dagen lang in de Eerste Kamer opdraven om in de bekende deftige, waardige sfeer die daar altijd heerst, de algemene be schouwingen over de rijksbegroting voor 1979 en over Bestek '81 aan te horen. Anderhalve maand nadat de Tweede Kamer zich met veel vuurwerk aan die onderwerpen had gewijd. SENAAT2 Zoals verwacht bleven de knallen in de Senaat uit en het was dan ook niet verwon derlijk dat de mi nisters (samenge pakt pan een te krappe tafel) en staatssecretarissen (op rechte stoelen (daarachter en daarnaast) zich vaak zichtbaar stierlijk zaten te vervelen. De zit ting begon echter zeer levendig, dat moet gezegd wor den. In de Eerste Kamer is het na melijk de gewoon te, dat de leden en de aanwezige be windslieden elkaar voor de aanvang van de vergade ring demonstratief de handen schud- den. Ook de voor zitter van de Se naat, prof. Thurlings krijgt van iedereen een hand. Een hoffelij ke traditie die al tijd een kostelijk schouwspel ople vert. Afgelopen dinsdag liep het echter compleet uit de hand. De vijfenze ventig Senatoren moesten nietal leen de voorzitter, maar ook nog eens vijfentwintig bewindslieden een hand geven, dus reken maar uit hoeveel begroetin gen dat waren. Het leverde een gonzende chaos op, die na tien mi nuten nog niet ontward was. SENAAT3 Toen begon het Thurlings toch een beetje teveel te worden. Beschaafd klopte hij met de hamer op zijn massief eiken schrijfblad, kuchte even en zei be deesd in de micro foon: „Ik zou de vergadering graag willen openen.Ik moge de leden verzoeken hun zit plaatsen in te ne men". Niemand re ageerde echter: de amicale handen- schudderij hield aan. Ook de twee de en derde op roep van Thur lings hadden geen succes. Vertwijfeld keek de voorzitter rond, raapte toen al zijn moed bij elkaar, gaf een forse hamerklap en begon met ner veuze gebaren de leden naar hun plaatsen te dirige ren. Dat hielp. De zitting werd geop end en luidde voor het overgrote deel van de bewindslie den een urenlange marathon aan van figuurtjes tekenen, grappen fluisteren of schriftelijk aan elkaar doorgeven, en niet te vergeten het doornemen van stapels pape rassen die ze van het departement als (hoger)huis- werk hadden mee genomen. AFWEZIG Hoe een saai de bat toch nog leuke kanten kan heb ben leerden we deze week ook in de Tweede Kamer. Daar werd donder dagmiddag een in gewikkeld wetsont werp behandeld over het in de hand houden van de verschillende geldkoersen in de negen EEG-landen. Geen hond op de tribunes, een Ka merlid of twaalf in de vergaderzaal. De vergadering werd geleid door vice-voorzitter Cor Kleisterlee, omdat Anne Vondeling elders in het ge bouw met een commissie over de zaak-Aantjes bezig was. Tegen half zeven snerpte er echter opeens een langdurig belsig- naal door de Ka mer: het teken dat er een stemming in aantocht is. Ka merleden en jour nalisten, die zich her en der in het gebouw bezighiel den met eten of andere noodzake lijke activiteiten, fronsten verwon derd de wenkbrau wen. Stemmen op donderdag om half zeven? Dat kan niet Stemmingen vinden immers al tijd op dinsdag plaats? Een collec tieve draf naar de vergaderzaal leer de de binnenko mers echter dat er over de Europese geldkwesties drie moties waren inge diend, waarover stantepede ge stemd moest wor den in verband met een maandag in Brussel te hou den. vergadering van EEG-ministers. Dat was lachen. Er waren slechts 87 van de 150 Ka merleden in het gebouw aanwezig. De rest was ge woon foetsie. Von deling was inmid dels in een bankje tussen de Pvd At tractie gaan zitten, naast Joop Den Uyl. Het zou non sens zijn om Kleis terlee nu nog af te lossen. De stemming be gon. Eerste motie: bij zitten en op staan duidelijk verworpen. Twee de motie: idem dito. Derde motie: een twijfelgeval. De oppositie was voor, de regering sgezinde partijen tegen. Normaal geldt dan dat zo'n motie verworpen is, maar omdat er maar zo weinig Kamerleden aan wezig waren, zou het bij hoofdelijke stemming best wel eens anders kun nen uitpakken. En ja hoor, daar klonk het vanuit de mond van boer Koekoek: „Ik vraag hoofdelijke stemming". Gegnif- fel bij de PvdA-le- den, die toch al in een jolige bui ver keerden omdat ze zojuist hadden ge hoord dat hun partij het in de opiniepeilingen pri ma deed. Den Uyl pakte een papier tje om te gaan turven. Velen volg den zijn voorbeeld. De griffier las de namen op en moest 63 keer „af wezig" roepen. Qu- asi-verstoord keek Den Uyl iedere keer om zich heen als er weer een af wezige partijge noot werd ge noemd: „Waar is die vent nou, ik zag hem net nog". Resultaat van de stemming: 40 voor en 47 tegen. Motie toch verworpen. DICK VAN RIET SCHOTEN RIK IN'T HOUT IINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENH iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimimumi iiiiiiiiiiimmiiiimmiiiiiuiiii Aan: North Sea Ferries, mej. Joke Kriboo, Postbus 1123, Rozenburg. Sijthoff Pers, Afd. Reisorganisatie, Wagenstraat 37, Den Haag. Noteer mij/ons als deelnemer(s) aan de januaritrip naar Yorkshire Naam: Naam: Naam: Naam: Adres: Woonplaats: Tel.: Er zal wel/geen gebruik worden gemaakt van een specialhut (toeslag 40,- per persoon) Er wordt wel/geen gebruik gemaakt van het gratis busvervoer van Den Haag/Rotterdam) Handtekening: Er zal een/geen annuleringsverzekering worden afgesloten. doorhalen wat niet wordt verlangd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9