Nieuwbouw verpleegkundigenschool geopend Botenshow in Warmond Voorlopig geen schaatsplankbaan in Leidschendam Sint en zwartboek Pieten in Haarlemmerstraat IN LEIDSCHENDAM Workshop improvisatie SINT BIJ FIOM Leiderdorpse wethouder Gordijn begraven Moedig vertpon van Katrijn Producties MOTORRIJDER GEWOND STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 PAGINA 3 LEIDSCHENDAM De vijf middelbare beroepsopleidingen verpleegkundigen in Nederland willen via de rechter de status van gelijkwaardigheid met andere middel bare opleidingen verkrijgen. Dit verklaar de de voorzitter van het bestuur van de stichting MBOV in de regio Den Haag, drs. J. Veldheer, gistermiddag bij de overi gens feestelijke ingebruikneming van vier lokalen van de school aan de Heuvelweg in Leidschendam. In de laatste nieuwjaarsnacht, precies elf maanden geleden, werden twee lokalen plus de aansluitende hal waarschijnlijk door brandstichting verwoest waarbij ook een kostbare inventaris verloren ging. De schade bedroeg circa 230 duizend gulden. Met een krediet van 4UU duizend gulden van het Leidschendamse gemeentebestuur werden de lokalen herbouwd waarbij de school, die door veel leerlingen uit de Leidse regio werden bezocht, tevens met 2 lokalen werd uitgebreid. De stichting heeft het complex, in afwachting van een definitieve huisvesting, voor vijf jaar ge huurd. Wethouder, G.J. Hendriks van on derwijs die de school op ludieke wijze, door het met een groot formaat injectiespuit prikken in een uit ballonnen samengestelde figuur die de deur van het gebouwtje versperde, opende, had tevoren op het succes van de Leidschendamse school ge wezen. Op 1 augustus 1975 met 100 leerlin gen begonnen in een school met 8 lokalen telt de opleiding nu in 12 lokalen 100 leerlingen voor elk van de drie cursusjaren. Het grote voordeel van de vestiging in Leidschendam is de mogelijkheid voor de leerlingen in drie instellingen, het zieken huis Antoniushove, het Verpleeghuis Prin senhof en het psychiatrisch centrum Scha- kenbosch, in de onmiddellijke nabijheid dus, stage te lopen. De door de stichting gewenste gelijkstelling is drie jaar geleden al door de toenmalige minister van onderwijs toegezegd, aldus de heer Veldheer. Daarna is de zaak in de betreffende kamercommissie geweest en in het parlement besproken. Enkele maanden geleden werd toegezegd dat het kabinet in november een beslissing zou nemen. Voorzitter Veldheer wees op de datum van 1 december en noemde de onzekerheid „een schandalige zaak", voor al vanwege de rechtspositie van de docen ten en de daarmee samenhangende rechts onzekerheid. Om de gelijkstelling te berei ken zal een van de in Eindhoven, Hooge- veen, Leeuwarden, Leidschendam en Rot terdam gevestigde opleidingen, mede na mens de overige, de Staat der Nederlanden voor de rechter dagen, zo besloot de heer Veldheer zijn rede. De opleidingen ressor teren nu nog onder het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. De KWJ-ers zingend aan het werk onder leiding van Sint en Pieten Leiden Onder het talrijke winkelend publiek in de Haarlemmerstraat mengden zich gisteravond een echte Sinterklaas met een aantal zwarte Pieten, die nogal luidruchtig van him aanwezigheid blijk gaven. Vit volle borst zongen zij de geijkte deuntjes, al zal het de opvallende luisteraar niet ontgaan zijn dat de tekst daarvan wat afweek van die dezer dagen door jong en oud bij de schoorsteen gezongen wordt. „O, kom maar eens kijken!", klonk nog vrij vertrouwd, maar „wat ik in mijn loonzakje vind", was al heel andere koek. Nog gekker werd de volgende versregel: „Veel te weinig gekregenWeer belazerd door de Sint". Inderdaad ging het hier niet om de echte Sint en Piet, maar om een actie van de KWJ, de beweging van werkende jongeren, die de extra koopavond aangrepen om het winkelend publiek te wijzen op de door hen gesignaleerde ontduiking van het minimum jeugdloon, onder meer door de ondernemers in de detailhandelssector. „Zie ginds komt de stoomboot met zwartboeken weer aan, die gaan naar de bazen we zien ze al staan", was de tekst van'een van de hedjes waarmee de gang van Sint en zijn Pieten, gewapend met het al eerder besproken zwartboek over de jeugdloon- uitduiking werd omlijst „Baasje, baasje, kom naar buiten met je knecht, want het zit niet allemaal even recht. Betaal je soms te weinig loon, dan zing je nu een andere toon! Hoor es baas, je zwarte geld komt in gevaar, met jou zijn we nog lang niet klaar", was de dreigende toon van het koor rond de KWJ-Sint en Pieten, waarmee gedoeld werd op het voortzetten van actie tegen de jeugdloon ontduiking en het uitbrengen van meer zwartboeken met de namen van onderbetalende ondernemers. LEIDEN Het Leidse Vrijetijdscentrum gaat in januari 1979 een workshop voor geïmproviseerde jazzmuziek op poten zetten. Aan deelnemers aan de workshop worden in het geheel geen technische of theoretische eisen gesteld. 7?ls begeleider treedt waarschijnlijk Herman de Wit op, die veel ervaring heeft op het gebied van de geïmproviseerde muziek (sinds 8 jaar workshoplei der in Amsterdam in Oktopus). „Je kunt altijd inhaken op wat de mensen doen, ook al spelen ze maar drie tonen; drie weken later spelen ze dertig tonen als gevolg van het feit dat ze met andere mensen samenspelen die het soms al beter kunnen", aldus Herman de Wit over de werkwijze van de workshop. De workshop zal wekelijks terugkeren en waarschijnlijk worden gehouden op de dinsdagavond. Kosten zijn nog niet bekend. Het Vrijetijdscen trum verzoekt belangstellenden him naam (zonder verplichting) alvast bij het centrum op te geven zodat men een indruk kan krijgen van de belangstelling. Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, teL 071-146449. LEIDEN De Stichting FIOM- Leiden (regionaal bureau voor hulpverlening bij zwanger schap en alleenstaand ouder schap) wordt maandag bezocht door Sint-Nicolaas. riiim 30 kin deren en hun moeders verwel komen hem in de stationshal aan de achterzijde (uitgang AZL) op het Terweepark. Sint- Nicolaas arriveert namelijk met het ijzeren paard uit Voor schoten. Dat geschiedt om 16.00 uur. Vervolgens loopt het gezel schap naar het pand van de Stichting aan het Terweepark 2, alwaar Sint-Nicolaas zal wor den toegezongen, Zwarte Piet pepernoten zal strooien, ca deaus zullen worden verstrekt, kortom alles wat bij het Sint- Nicolaasfeest hoort. Het geheel is omstreeks 19.00 uur afgelo pen. LEIDERDORP Onder grote belangstelling is gistermiddag het stoffelijk overschot van de heer Cor Gordijn, wethouder van Volkshuisvesting in Lei derdorp, ter aarde besteld. De heer Gordijn werd op maan dagavond tijdens de raadsver gadering plotseling onwel. On derweg naar het ziekenhuis overleed hij. Het wegvallen van Cor Gordijn betekent een groot verlies voor de Leiderdorpse gemeenschap. In de Gereformeerde kerk aan de Hoofdstraat werd gisteren een rouwdienst gehouden. Daarna volgde de begrafenis op de Algemene begraafplaats aan de Hoogmadese weg LEIDEN Enige moed kan men Katrijn Theater Producties B.V. niet ontzeggen. Er is durf voor nodig om het altijd enigszins traditioneél getinte publiek dat het Vrije Productie-toneel be zoekt, op één avond twee avant-gardistische stukken voor te schotelen. Kitty Janssen, Ank van der Moer en André van den Heuvel deden dat gisteravond in de Schouwburg wel door Becketts Happy Days (1962) te spelen in combinatie met Al bees Counting the ways (1976). Becketts minimalisering van het toneel voor de uitvinding van het minimal theatre is genoegzaam bekend. De ontwikkeling in Becketts stukken is naar steeds minder: minder beweging, mindere .situatie, minder ontwikkeling, eigenlijk minder mens. Becketts toneel is helder en abstract In het eerste bedrijf van Happy Days zit een burgerlijke vrouw van in de vijftig tot haar schouwders in een hoop ingegraven, Zij doodt de tijd met handelingen; handelingen die een ritueel worden om de tijd te doden. Op zich zinloos handelen, maar zinvol in zoverre het de tijd doet verstrijken. Maar als de tijd er nog slechts is om te laten verstrijken, wordt het weinig zinvol het begrip tijd te handhaven. In het tweede bedrijf is de vrouw tot haar nek weggezakt De enige grote beweging, maar een logisch- consequen te ontwikkeling. Ank van der Moer als Winnie, de vrouw: het goede type met een voortreffelijk, nauwelijks te breken enthousiasme, dat fraai contrasteert met haar gedwongen bewegingloosheid. Van der Moers manier van spreken is mijns inziens voor Beckett onvoldoen de helder; haar bewegingspatroon te veel „gewoon toneel", te weinig .mimisch" haar manier van spelen te veel naar toehoorders, Lc. het publiek gericht, te weinig ingekeerd. Terwijl Happy Days mij juist sterk doet denken aan één lange monoloog interieur. Al bee blijft de grote charlatan, die met alle middelen, met gebruik van alle trucs, met het aanwenden.van alle toneelvormen, probeert zijn publiek te schokken en een rad voor ogen te draaien. Bij Albee mis ik de helderheid en de innerlijke consequentie die bij Beckett zo aanwezig zijn. Waar Beckett zich beperkt, zijn er voor Albee geen grenzen. Ondanks dat maakten Janssen en Van den Heuvel van Counting the Ways een grappige vertoning. Zodat we, nu eens dankzij de moed van een vrije producent, een boeiende toneelavond beleefden; iets dat de laatste tijd veel te weinig voorkomt PAUL VAN DER PLANK Een 18-jarige motorrijder uit Leiden moest gisteravond kort na zes uur met rugletsel naar het AZL worden vervoerd nadat hij door een auto was geschept. Het ongeluk gebeurde op de kruising Lammenschansweg/Koninginnelaan toen een 22-ja- rige Leidse automobiliste de motorrijder verzuimde voorrang te verlenen. De motor reed daarop frontaal in op de auto. Dat niet veel van de tweewieler overbleef blijkt uit bijgaande foto. WARMOND Gistermorgen werd onder grote belangstelling de eerste grote botenshow van Peek Yachting International BV geopend. Peek Yachting heeft over het gehele land verspreid tientallen dealers die niet alle maal over zoveel showruimte beschikken dat grotere schepen tentoongesteld kunnen worden. De grote showroom in War mond aan de Burgemeester Ke- telaerstraat is dus bedoeld om alle dealers in de gelegenheid te stellen hun klanten de sche pen in een ruime omgeving te laten zien en indien gewenst een proefvaart te maken. In de ha ven liggen altijd voldoende schepen van élk door Peek Yachting in de handel gebracht model gereed voor een proef vaart over de Kagerplassen. Gisteren werden enkele nieuwe modellen tentoongesteld. Een van deze nieuwe schepen is de Start 6, een zeilschip met een lengte van 6 meter. Het opval lende aan dit polyester schip is het losse zwaard waardoor de diepgang kan variëren van 0.45 tot 1.45 meter. Vooral op de Kager- en Vinkeveense plassen kan dat heel gemakkelijk zijn. Eveneens een nieuw schip op de show is de Joda 27, een spitsgat motorkruiser met een lengte van 8.10 meter. Dat de Joda van Noorse afkomst is blijkt duidelijk uit de vormge ving, die doet denken aan de Noorse jol. Er zijn ook veel kleinere scheep jes te zien bij Peek Yachting, speedboten en visboten vormen een belangrijk onderdeel. Peek Yachting vestigde zich een half jaar geleden in Warmond om de centrale ligging en de goede bereikbaarheid zowel over de weg als over water. Het karak ter van de jachthaven aan de Ketelaerstraat zal in de toe komst steeds meer veranderen in handelscentrum. Het is dan niet meer mogelijk als bootbe- zitter een vaste ligplaats te hu ren, de ligplaatsen zullen dan worden ingenomen door sche pen die voor verkoop voorradig zijn. Ook het uiterlijk van de haven zal in de toekomst wel licht veranderen. Het ligt in de bedoeling de woning voor op het terrein te slopen en er parkeer gelegenheid o.i.d. te creëren zo dat de omwonenden in ieder geval geen auto's behorende bij het verkoopcentrum voor de deur hebben. LEIDSCHENDAM De ongeveer vijftig Leidschendamse kinderen die via een hand- tekeningenaktie en een brief aan het ge meentebestuur een eigen schaatsplankbaan hebben gevraagd zullen minstens nog enkele jaren geduld moeten hebben. Of de baan dan zal worden aangelegd is echter ook nog de vraag want volgens een door gemeente werken overgelegde kostenberekening van de Heide Mij kost een (betonnen) baan minstens honderdduizend gulden. In rappor ten van gemeentewerken en politie die maandagavond ter sprake komen in de commissie voor jeugd- en sportzaken wordt het niet verantwoord genoemd een baan als openbare voorziening aan te leggen. Mogelijkheid tot aanleg van een rolplank- baan, zoals de baan in de rapporten wordt genoemd, zou kunnen worden overwogen in een af te sluiten sportcomplex waar ook voor toezicht en EHBO kan worden gezorgd. Kinderen die toch met de rolplank willen rijden zouden moeten worden gewezen op de over de gemeente verspreid liggende vier openbare geasfalteerde basketbalvelden. Aan de aanleg van een rolplankbaan op het binnenterrein van de wijk Prinsenhof, waar voor al enkele jaren plannen voor herinrich ting bestaan, zijn veel nadelen verbonden. Het zou de enige baan in de verre omtrek zijn en daardoor veel bezoek trekken, waar schijnlijk ook uit naburige gemeenten. Klach ten over lawaaioverlast, drukte en beslag leggen op speelruimte voor de kinderen van omwonenden zullen niet uitblijven. Dezelfde bezwaren gelden voor aanleg op het terrein- tje bij de Spechtlaan. Verder zullen ongeluk ken niet kunnen uitblijven waarbij de ge meente, hoewel het een openbare voorziening zou zijn, toch verantwoordelijk zou kunnen worden gesteld. Als er ernstige ongelukken gebeuren zou vanuit de bevolking zelfs aktie kunnen worden verwacht om de baan te sluiten Verder wordt verwacht dat het ge bruik van rolplanken op de openbare weg eerder zal toenemen dan afnemen De kinde ren zouden dicht bij huis gaan oefenen als de tijd te kort is om de baan te bezoeken De heren Dieben en Tjalma van de Heide Mij hebben in Leidschendam al verteld dat je rolplankbanen kan aanleggen als eenvou dige hellingbaan met „slalom"-mogelijkhe- den tot een hol uitgevoerde baan waarbij men dwars over de baan kan swingen en zelfs een baan die kan worden samengesteld van holle kunststof elementen. Naarmate de baan meer mogelijkheden heeft zullen echter volgens de Heide Mij ook de gevaren toene men. De eerste rolplankbaan die in Nederland werd aangelegd is overigens al weer gesloten. In Flevohof werd een baan van 300 vierkante meter (in Leidschendam werd gesproken over een baan van duizend m2) al snel weer buiten gebruik gesteld toen zich publiek ging vertonen dat het tentoonstellingsbestuur lie ver buiten de Flevohof hield. In het advies van de Leidschendamse gemeentepolitie wordt verwezen paar de onlangs door het openbaar ministerie uitgevaardigde richtlij nen waarbij het gebruik van schaatsplanken op de openbare weg wordt verboden. In het adres van de kinderen die al een schaats- plank hebben wordt gewezen op het terrein- tje tussen de Vogelwijk en Duivenvoorde, naast het zwembad of naast de nieuw te bouwen sporthaL Om het heuvelachtige baantje moesten wat bomen komen maar ook bankjes waardoor oudere mensen naar de skateboardrijders zouden kunnen kijken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3