Afdeling Leiden begint in januari met het „straftijd experiment" Allerkleinste LFCertjes KNS: ondanks; nederlagen toch nog hoop op promotie leidse courant-bal Van onze sportredactie LEIDEN Hoewel de (bijna) voetballoze periode zo langza merhand lijkt te zijn aangebro ken, toch een Leidse Courant Bal. Het door sporthuis Wout Bergers beschikbaar gestelde leer belandde deze week op de Boshuizerkade. De allerkleinste jeugd van de „Leidsche Foot ball Club" (LFC) was de geluk kige. Motto's voldoende voor deze keuze. „Jeugd en toekomst", is er één van. Ook het feit dat senioren en al wat oudere jeugd- teams in de regel niet te klagen hebben over belangstelling, speelt vanzelfsprekend een rol bij de beslissing van de Leidse zondagtweedeklasser. V.l.n.r. staand: Remco Geerlof, Andy van der Heyden, Alex van der Berg, Shu Hou Fu, Frans Pruimboom, Leon van Delft en Peter van Wanrooy. Voorste rij van links, naar rechts: Anthony Brandt, Mauri ce van Meurs, Ronald van Weer- lee, Mickey van der Berg, Den nis Kasterop, Patrick van Mau- rik en J ohnny Filar sky. SPORT LAUWE REACTIE VAN VOETBALCLUBS UIT LEIDSE REGIO; LEIDEN De Afdeling Leiden van de KNVB rend gaan optreden. Trouwens die jongens ma- begint het nieuwe jaar met de invoering van ken die overtredingen echt niet altijd uit onsporti- een straftijd bij de A-junioren. Het betreft hier viteit, vaak gebeurt er wat in het vuur van de een experiment. Na deze proef gaan de jeugd- strijd. Je kunt zo'n speler dan vijf minuten naar commissie van de afdeling en de voetbalclubs de kant sturen en hem daar tot bezinning laten bekijken welke resultaten dit experiment heeft komen. opgeleverd. De jeugdcommissie is een grote 'Het jeugdvoetbal is wel wat harder geworden, voorstander van het idee, de verenigingen daar- de televisie is daar mede schuld aan. Tijdens entegen reageren erg lauw. De instructieavond, een zitting van de strafcommissie hoor je wel die afgelopen maandag werd gehouden, werd eens van een jongen, ja maar méneer op de slechts bezocht door twintig delegaties van de televisie mag het wel. Het publiek en sommige betreffende voetbalclubs. De rest, tweeënveertig jeugdleiders hebben soms ook wel een negatieve verenigingen, liet het afweten. invloed op het spelgedrag". De nieuwe maatregel maakt het de scheidsrechter Wedstrijden van de A-junioren zullen zoveel mogelijk een speler voor vijf minuten naar de mogelijk worden geleid door bondsscheidsrech- kant te sturen. De jeugdcommissie heeft een hele ters: „Deze mensen hebben meer overwicht dan lijst met mogelijke overtredingen opgesteld die de clubscheidsrechters. Ik geloof niet dat een de spelleider tot handleiding dient. De gestrafte clubscheidsrechter de nieuwe regel zal toepassen speler, die ook tijdens die vijf minuten onder in bet voordeel van zijn eigen vereniging. Een volledige rechtsbevoegdheid van de scheidsrech- goede clubscheidsrechter zou misschien de ter blijft, moet afwijkende, tevens beschermende, schijn van partijdigheid willen vermijden en kleding aantrekken. De bewuste speler wordt daardoor zijn eigen team benadelen", verwezen naar. de dug-out of naar de zijlijn van Hen ander punt is dat een speler die vijf minuten zijn eigen speelhelft Begaat een speler dié al 33X1 de kant moet doorbrengen wel eens last zou vijf minuten aan de kant heeft gezeten nogmaals kunnen krijgen van de kou: „Daarom zijn we een overtreding waardoor opnieuw straftijd gege- °°k afgestapt van het strafbankje, een speler ven moet worden, dan wordt een officiële waar- moet afwijkende kleding aantrekken en kan zich schuwing gegeven. De straftijd wordt vermeld dan langs de zijlijn op de een of andere manier op het wedstrijdformulier maar dat is uitsluitend warm houden". Van der Pot is een duidelijke voor registratie. Er zijn geen verdere gevolgen voorstander van het plan: „Als we er gezamenlijk voor de spelers, de cijfers dienen alleen maar onze schouders onder zetten dan kunnen we voor de resultaten van het onderzoek. komen tot een vermindering van het aantal Het gaat om een experiment. Van der Pot, lid strafzaken. Nogmaals, het is een proef, we van de jeugdcommissie: „We hebben een sterk kunnen later, als dat nodig mocht zijn, altijd vermoeden dat de KNVB de straftijd in het veranderingen aanbrengen. Als blijkt dat het volgend seizoen bindend gaat maken. Door deze experiment niet slaagt dan kan de zaak altijd proef' kunnen de clubs, de scheidsrechters en nog worden teruggedraaid", de afdeling een brok ervaring opdoen. Wordt He maatregel is inmiddels bekend-gemaakt aan het dan eventueel verplicht dan staan we er niet de scheidsrechters die zich volgens van der Pot geheel vreemd tegenover". Waarom een straftijd, voor het merendeel achter het experiment ge- is er sprake van een verruwing van het jeugdvoet- schaard hebben. Ook de clubs, tenminste die bal? Van der Pot: „Ik ben ook lid van de twintig die aanwezig waren op de informatie- strafcommissie voor het jeugdvoetbal. Ik doe dat avond, reageerden volgens van der Pot positief, werk erg graag, maar in feite zou zoiets helemaal Hoewel van der Pot een positieve reactie bij de niet hoeven te bestaan. Door die straftijd kunnen betrokken clubs bespeurt, bestaan er toch wel we het aantal strafzaken terugdringen. Voordeel enige bedenkingen tegen de straftijd. De clubs is ook dat een speler direkt wordt gestraft en zien bezwaar in het feit dat spelers die intensief niet zoals nu een paar weken later. De gestrafte bezig zijn met een wedstrijd plotseling voor vijf speler benadeelt tevens zijn eigen teamgenoten, minuten de kou in worden gestuurd. Je bereikt dan ook dat de medespelers corrige- Maaskamp van UVS: ,Jk vind het in de eerse Van der Pot: „Door die straftijd kunnen we het aantal strafzaken terugdringen". plaats al een bedenkelijke zaak dat er maar zo weinig clubs aanwezig waren op die informatie avond. De afdeling kan dan wel zeggen dat het een proef is maar de straftijd is wel bindend voorgeschreven. We hebben ons als vereniging achter het plan geschaard en we zullen ons best doen het te doen slagen. Ik vraag me dan wel af hoe het met die andere tweeënveertig clubs moet Persoonlijk ben ik geen voorstander van de straftijd". Als nadelen noemt Maaskamp het koudepro- bleem en de verzwaring van de taak van de grensrechter: „Als een jeugdleider zijn jongens goed in de klauwen heeft dan is zo'n straftijd helemaal niiet nodig". Prins van Docos vindt de straftijd een maatregel voor zwakke scheidsrech ters en voorziet ook moeilijkheden met partijdige clubscheidsrechters. Reacties waaruit kan worden afgeleid dat de voetbalverenigingen niet allemaal staan te jui chen bij de invoering van het experiment met de straftijd. De clubs zijn voor een voldongen feit gesteld en hadden geen andere mogelijkheid dan hun medewerking te verlenen. Straftijd is iets geheel nieuws voor de Afdeling Leiden en misschien maakt juist die onbekendheid de clubs wat huiverig voor de nieuwe maatregel. Huiver igheid die misschien wel verdwijnt wanneer de straftijd goed zou blijken te functioneren. KEES VAN HERPEN (Van onze korfbalmedewerker) LEIDEN Naast de landelijke en districtsklassen kent de korfbalcompetitie nog een derde niveau, de afdeling. Voor de Leidse regio is dit de afdeling Rijndelfland, die ruwweg de driehoek Noordwijk, Alphen a/d Rijn, Hoek van Holland omvat. In de zaalcompetitie van deze afdeling spelen oud-districtsploe- gen als KNS, Velocitas en Warmond en Tempo, maar ook het Rijnsburgse Madjoe en het Leidse Noorderkwartier. Dit laagste competitieniveau heeft in korfbalkringen een no gal negatieve reputatie. Naar de afdeling degraderen is wel het schrikbeeld van menige ploeg op z'n retour. Toch zijn in de laatste seizoenen een aantal ploegen met een jarenlange er varing in het district, zoals KNS en Velocitas, in de eerste klasse van Rijndelfland terechtgeko men. Het Aiphense Tempo ver ging het nog slechter en speelt nu tweede klasse afdeling. Bob Ultzen, voorzitter van KNS hoopt dat het verblijf in de afdeling van tijdelijke aard zal zijn. „We zijn in vier seizoenen van Westelijke eerste klasse naar de afdeling gedegradeerd. Dit moet wel het dieptepunt zijn van het dal; een ploeg, zoals we nu hebben, moet snel weer terug naar het district" Ultzen doelde hierbij op de ruime promotiere geling in de eerste klasse van Rijndelfland. Van de zeven ploegen promoveren er maar liefst drie naar het district Of KNS deze hoopvolle verwach ting waar kan maken is na de eerste weken van het seizoen nog maar zeer de vraag. Neder lagen tegen Velocitas en Hoekse SV deden de ploeg op de laatste plaats belanden. Deze resultaten tekenen het ge ringe krachtsverschil tussen district en afdeling, maar ook de verschillen binnen Rijndelf land I zijn miniem. Wim van Huis, voorzitter van Warmond, is ondanks het feit dat War mond toch wel een van de kans hebbers voor promotie is, niet gerust. „Er mogen dan wel drie ploegen promoveren, maar als in het ongunstigste geval drie ploegen uit het district naar Rijndelfland degraderen, vallen er twee ploegen terug naar de tweede klasse Rijndelfland. Er blijven dus maar twee veilige plaatsen over met alle risico's vandien." Tot de grote kansheb bers behoort zeker ook Veloci tas, dat na twee duels nog onge slagen is. Geen illusies omtrent promotie zijn er bij Madjoe. Vorig seizoen promoveerde de Rijnsburgers van de tweede naar de eerste klasse. Dit seizoen moet het gewonnen terrein worden be houden. Gezien de eerste resul taten, waaronder een overwin ning op Hoekse SV, geven goede hoop. Tenslotte spelen in de tweede klasse van Rijndelfland Tempo en Noorderkwartier. Beide ploegen zijn duidelijk de zwakke broeders van het korf bal in de Leidse regio. Het Aiphense Tempo moet echter in staat worden geacht om zich als vereniging met ruim tweehon derd leden enigszins te herstel len. Slechts twee seizoenen gele den speelde men nog in het district Programma voor de Leidse re gio: Zaterdag: Universiteitshal: De Algemene KVS, 16.30 uur, Zuiderkwartier-TOP, 19.00 uur. Zondag: 5 Meihal: Crescendo Het Zuiden, 14.15 uur. Standen microkorfbalcompeti- tie: Overgangsklasse C Samos 24, Die Haghe 24, GKV (G) 2—4, SOS 2—2, PSV 21, Rust Roest 2—1, Geldrop 2—0, Fides Pacta 20. Overgangsklasse D KVS 24, Trekvogels 24, De Danaïden 23, Achilles 2—2, HKC 22, Sperwers 21, De Algemene 2—0, DEVD 2—0. Zuid West IB TOP 24, Het Zuiden 2-4, Quick 2—2, Terheijden 2—2, OSCR 22, Zuiderkwartier 2—2, Crescendo 20, Ready 2—0. Zuid West n A Kinderdijk 2—3, NIO 2-3, NIO 23, Meervogels 1—2, KOAG 2—2, Ons Eiland 1—1, Fluks 2-1, DES 2-0. ZuidWest IIB DKC 24, Pernix 1—2, Merwic 1—2, WION 2—2, DKV 2—1, ODO (D) 2—1, KVR 2—0. Zuid West III D Dubbel Zes 24, Fiks 1—2, De Zwervers 1—2, GKV (H) 2—2, DVS '69 2-2, Phoenix 2-0, ALO 2—0. Rijndelfland I Velocitas 2—3, Warmond 1—2, SEV1-2, Hoekse SV 2—2, Mad- joe 2-2, De Raven 2—1, KNS 2—0. „Boot" Echt gelukkig kan Noordwijk in directe confrontaties met en vooral bij IJsselmeervogels, duidelijk niet wórden genoemd in de laatste jaren. Telkens weer kwamen de Noordwijkers daar in Spakenburg tot goed voetbal, tot een overwicht op de oppo nent ook. Maar steeds opnieuw ging Noordwijk wel de „boot" in, mede door dat offensieve spel. Afgelopen zaterdag nu, had Noordwijk wat anders bedacht. Mede door de vele hele en halve blessures die het team al enige maanden achtervolgen, werd een behoudend systeempje uit gedacht. Mocht IJsselmeervo gels dit keer zelf het spel maken, het initiatief nemen. „Boot" (2) Nadat die opzet al vijfentachtig minuten was gelukt, zag het er in die slotfase opeens naar uit dat Noordwijk zelfs de volle winst zou gaan pakken. Het zou niet verdiend zijn geweest, dus kon die gelijkmaker, nog geen minuut later, gewoon als terecht worden geïncasseerd. Wat scheidsrechter Dolstra echter vervolgens besloot bij de aange schoten handsbal van Hans Westgeest (strafschop), kon ech ter niet als zodanig worden er varen. Al paste dat verloop en die beslissing wel weer precies in het schema van de laatste seizoenen. Waarmee we terug zijn op het .uitgangspunt. Noordwijk mag in Spakenburg gewoon geen puntenwinst verwachten, welk systeem er ook wordt ge speeld.... Publiek Het Leidse, sportgebeurtenissen bezoekende publiek, zal wel al tijd een door velen onbegrepen volksgroep blijven. Dat het de weg naar de koude voetbalvel den al enige tijd niet meer schijnt te vinden, kan zo langza merhand als bekend worden verondersteld. Ook de landelij ke tendens kan bij deze consta tering worden opgevoerd, wat dat betreft is,„Leiden" duidelijk LEIDSE COURANT 1 ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 - De Vijf Meihal zoals die kan zijn. Drieëntwintighonderd mensen bevolkten de hal bij het EC-treffen van Parker tegen Södertalje. Het is echter lang niet altijd zo druk. terwijl de geboden topsport wëkelijks toch wel „aanwezig" is geen uitzondering. Maar dat andere, in overige delen van het land wel bijzonder populaire zaken, hier ook al Steeds minder worden bezocht, is toch een nieuw, negatief gege ven in deze regio. Neem nu basketbal, Parker bij voorbeeld. Akkoord, de Vijf Meihal wordt nog altijd redelijk bezocht. Veel lege plekken op de houten banken kunnen maar zelden worden aanschouwd. Maar toch. Ook bij Parker, ook bij dat topbasketbal, lijkt de belangstelling te minderen. Een nieuw fenomeen als Europa Cup-basketbal leverde in het eerste duel met het Spaanse Juventut de Badalona nog wel een echt volle hal op, het tweede tegen Crystal Palace werd al duidelijk minder bezocht Min der in ieder geval dan mocht worden verwacht, al was de tegenstander op papier en in de zaal dan nog zo zwak. Publiek (2) Ander, meer tot de verbeelding sprekend voorbeeld, is het ijs- hockeyteam van Ton Menken, Leiden Lions genaamd. Voor het eerste kent Leiden top-ijs- hockey binnen de poorten. Voor het eerst komen door Frans Henrichs zo regelmatig op tele visie bejubelde spelers dit sei zoen naar Leiden. Niet zo vreemd dan ook dat Ton Men ken zelf en clubbestuurderen als Pim van Halem en Koos Pison, bij het opmaken van de begroting voor dit seizoen reke ning hielden met „toch wel dui zend" toeschouwers per wed strijd. Maar nee hoor. Alleen Feenstra Flyers en De Bisschop haalden dat aantal als (zondag se) tegenstanders van Lions moeiteloos naar de Menkenijs- hal toe. Bij Havana Club Eagles echter, konden met moeite vier honderd koppen worden geteld. „En daar ga je mee failliet" de opmerking van Pim van Ha lem spreekt boekdelen. Misschien dat Parker en Men ken eens om de tafel kunnen gaan zitten. Om dan vervolgens een avondvullend programma te organiseren in de ijshal met eerst basketbal en dan ijshoc key. Een vloer is per slot van rekening zo gelegd. En als beide verenigingen dan ook nog eens de halve prijs gaan rekenen wie weet wordt het dan nog wel een keer ontzettend druk. Met het Leidse sportpubliek moet toch wel iets te beginnen zijn.....

Leidse Courant | 1978 | | pagina 22