Afgewacht moet worden, of het produkt een functie zal krijgen in de slankheidsrage. Met 170 calo rieën is het een beduidende con current van het normale taartje, dat er 400 scoort, maar het heeft een minder „volle" smaak. In principe kan de receptuur wor den aangepast voor de bereiding van nog een twintigtal andere banketbakkersprodukten, inclusief koekjes. Pas toen de twee vrien den voor de achtste keer zo'n re ceptuur ter goedkeuring hadden ingezonden, bleek de analyse aan alle normen te voldoen. Zij heb ben hun succes dus niet cadeau gekregen. Oe vraag waarom zij gevonden hebben waar andere onderzoe kers (ook die van grote concerns, met alle laboratoriumfaciliteiten tot hun beschikking) vergeefs naar gezocht hebben, kunnen zij niet beantwoorden. „Misschien omdat wij zowel voor banketbakker als voor kok zijn opgeleid en veel te maken heb ben gehad met de samenstelling van diëten. Je probeert dan altijd met de toegestane ingrediënten toch iets lekkerste maken". LEO J.LEEUWIS ren opgericht of tot opvangen van pelgrims volgens hun regels waren verplicht. Groot risico Teneinde enigermate bedrog in het profiteren van deze voorzie ningen tegen te gaan, waren ge- leidebrieven noodzakelijk. Die voorzieningen moeten niet wor den geïdealiseerd: het risico van de reis bleef groot, de veiligheid onderweg was dikwijls ver te zoe ken en met name de voedselvoor ziening voor arme pelgrims was gebrekkig. Soms was de manier van reizen in het vonnis aangege ven: de pelgrim moest te voet gaan, moest bedelend zijn bede vaart doen of mocht niet meer dan een nacht op dezelfde plaats blijven. Met name in zoenen inge volge doodslag werd vrijwel altijd vastgelegd dat de bedevaart om niemandswille gedaan moest wor den dan voor het zieleheil van het slachtoffer. In het hem opgelegde bedevaart soord moest de pelgrim de reden van zijn komst opgeven en een bewijsbrlef vragen, waarin stond dat hij inderdaad In het bede vaartsoord was geweest. Dergelij ke bewijsbrieven zijn bewaard ge bleven. Soms was speciaal in de uitspraak opgenomen dat de ver oordeelde in het hem aangewe zen bedevaartsoord zijn zonden moest biechten. Deze volgens het vonnis opgelegde biecht in het bedevaartsoord sloot uiteraard niet een biecht vóór het vertrek uit. Volgens kerkrechtelijke regels be gon de boete steeds met de biecht: als uitdrukking van be rouw, zelfbeschuldiging en zelf vernedering was de biecht een wezenlijk onderdeel van de uit boeting die door de kerk aan de zondaar werd opgelegd. Herhaling van biecht van reeds gebiechte zonden werd nuttig geacht, want dan werd langdurige rouwmoedig heid en boetegezindheid getoond. Teruggekeerd moest de veroor deelde zijn bewijsbrieven aan de rechtsprekende instantie tonen. Wanneer zij in orde bevonden werden, werd de veroordeelde weer in de gemeenschap opgeno men. Soms werd echter de veroordeel de alvorens weg te mogen gaan eerst aan de kaak gesteld, gege seld of een tijd gevangen gehou den; in Leiden kon gevangenis straf na terugkeer worden opgelegd. Daar werd eveneens het openlijk vergiffenis smeken na het volbrengen van de bede vaart en eventuele andere ver plichtingen vereist. Afkoop mogelijk In vele gevallen kon de verplich ting tot het doen van een pel grimstocht worden afgekocht Er zijn zelfs tarieflijsten bekend, waarop voor elk bedevaartsoord een bepaalde som gelds als af koopsom staat vermeld. Soms werd de afkoopsom per mijl op gegeven. De pelgrims hadden als gezegd tot op zekere hoogte een be schermd fiesfaan. Dat neemt niet weg dat een bedevaart van toen in geen enkele vergeliikina staat voor met een bedevaart van nu. Zeer velen zijn niet meer van hun ver re tocht teruggekomen. Sommi gen stiervén door ziekten, velen echter werden beroofd en ver moord, vaak door hun mede-boe- tedoeners. Er werden zelfs wed denschappen afgesloten op hun terugkeer. Langzamerhand kwam dan ook de kritiek los op zowel pelgrims als bedevaarten. Zoals dr. Van Herwaarden in zijn voortreffelijke studie concludeert werden die kritische bezwaren aangevuld door veel algemenere overwegin gen en praktische bezwaren, die op hun beurt weer verhevigd wer den door de op het zoeken naar een juiste geloofsbeleving geba seerde kritiek op bedevaarten. Had niet reeds in de achtste eeuw Bonifacius gewag gemaakt van de gevaren voor lijf en zeden die op bedevaart gaan inhield? Verval „Uitvaagsel" noemde Jacques de Vitry in de eerste helft van de dertiende eeuw kortweg diegenen, die uit de Occident (het westen) naar de oriënt (het oosten) waren gekomen; het verlies van het Hei lige Land was daaraan te wijten. De praktijk van opgelegde bede vaarten heeft voedsel gegeven aan de kritiek op bedevaarten in het algemeen en vormt daarmee een der factoren die hebben ge leid tot het venral van pelgrima ges. Gevaar voor lijf en leden bedreig de de oelarim an nnle yiin mnral** scrupules konden onderweg wor den uitgehold. Was dat al geen aanbeveling voor diegenen die spontaan uit oprecht geloof op bedevaart wilden gaan, voor ver oordeelden dikwijls toch al in een labiele positie in eigen omge ving kon dit rampzalig zijn. Mogelijke goede voornemens kwamen onder sterke druk te staan en allicht was de verleiding groot zich te scharen in de rijen van hen, die een gevaar voor de pelgrim betekenden. Kwam een veroordeelde dan al terug, dah was hij niet gelouterd en had de boetedoening het beoogde doel niet bereikt. Behoudens deze „normale" bezwaren tegen bede vaarten bestond er onzekerheid over de veiligheid onderweg door steeds en overal dreigend oor logsgevaar, waaraan men veroor deelden toch niet blootgesteld wenste te zien. Waarom er dan toch zovelen op weg gingen, vrijwillig of onvrijwil lig, a/s „wandelaars voor God"? Zelfs onvrijwillig tot in de acht tiende eeuw toe? Uit religiositeit, uit diepverankerd geloof, uit nieuwsgierigheid misschien. Maar dan is er, wat betreft de vrijwilli ge pelgrims, maar weinig veran derd. GERARD CRONÉ „Opgelegde bedevaarten" door dr. Jan van Herwaarden. Geb. f 127,50. Van Gorcum en Comp. B.V., Assen. „Priez pour nous i Compostetle" door Barret-Gurgand. Frcs.47, Ha- Straks bij 900 banket bakkers smakelijk diabetici ZOETE REVOLUTIE leven onder het strenge regime van diëten en injecties. Na maan den van proefnemingen slaagden zij op een terrein, waar zoveel anderen gefaald hadden. Scepti sche deskundigen, zoals de In specteur voor de Voksgezondheid in Gelderland, moesten na veel proeven en keuren toegeven, dat de smaakmakers van Velp hun doel hadden bereikt. Een konink lijk besluit van het ministerie gaf ruim baan aan de produktie van de taartjes, die van start is ge gaan in Varsseveld. met voorlopig een capaciteit van 15.000 stuks per week. Vóór het zover was hadden al tal van diabetici de proef op de som genomen en hun vereniging DVN onderwierp de produkten aan het oordeel van professionele zoete- kauwers en wetenschapsmensen. Hun conclusie was dermate gun stig dat het DVN-vignet toege kend kon worden, voor diabetici het bewijs dat zij zonder risico hun snoeplust kunnen bevredi gen. Wie niet enigszins op de hoogte is met het levenspatroon van deze diabetici, zou zich af kun nen vragen of ,die eerste vier taartjes terecht zoveel opschud ding verwekken, als waren het zwaluwen die een nieuwe zomer voor suikerpatiënten aankondigen. René de Jong geeft er een be vestigend antwoord op. Uit eigen ervaring. Nimmer kon hij als ban ketbakker en kok zijn dochtertje Arianne (7) eens een koekje van zijn eigen deeg aanbieden, omdat zij ook tot deze grote categorie medeburgers behoort. „Er zijn tegenwoordig veel men sen, die het gebakje schuwen, omdat zij er al te veel van gege ten hebben. Die doen mee aan de slankheidsrage. uit vrije wil. Maar diabetici moesten er af blij ven, op straffe van een slechtere conditie. Op gezellige avondjes verkeerden zij altijd in een uit zonderingspositie". „Zij profiteerden door hun stren ge leefregels nooit ten volle van de gezelligheid op verjaardagen en feestjes. Het psychologisch ef fect van het „kunnen meedoen" is zeker zo belangrijk, als het verorberen van zo'n 70-gramstaar- tje dat eindelijk eens de smaak van een echt gebakje benadert. Het suikervrije gebak dat tot op heden verkrijgbaar is, kun je nau welijks als een lekkernij beschou wen. Bovendien moesten de dia betici er weer andere dingen voor laten staan, 't Was altijd wikken en wegen". De ervaringen in Arianne's kleine, suikervrije wereldje hebben de keuken chef van „Biesdel" mede geïnspireerd tot zijn naspeurin gen. De standaard-verpakking van twee gebakjes in een doosje, voorzien van een uitvoerige analy se, gaat nu behoren tot het as sortiment van 900 banketbakkers winkels, herkenbaar aan het vignet. Een bedrijf met veel ervaring in distributie en transport van dit- soort produkten, ziet voor het WAJO-taartje mogelijkheden op de Europese markt. Vandaar dat ook voor de EEG-landen octrooi is aangevraagd. Het is verder niet uitgesloten, dat deze gebakjes via een licensie ook vervaardigd zul len worden in Noord-Amerika en Canada, landen waarin miljoenen diabetici al even reikhalzend uit zien naar een aanvulling op het strenge dieet. Mensen met een grotere commer ciële ervaring dan de twee ban ketbakkers-koks hebben van het produkt grote verwachtingen, hoewel als gevolg van allerlei kostenverhogende aspecten zo'n taartje circa 1.90 moet gaan kosten. Een diepvriesprocédé maakt het voor iedereen mogelijk, de gebakjes in reserve te hebben. Wanders: „Verrassend zijn ook de reacties van mensen die ze zelf niet zullen eten, maar diabetici in hun familie- of kennissenkring hebben. Met een WAJO-gebakje in de diepvrieskist kunnen zij die mensen mee laten delen in de gezelligheid, als ze een fuifje ge ven. In principe kan de houdbaar heid op zeker een half jaar wor den gesteld". werden opgenomen in genoemde periode in een aantal gewesten van de Nederlanden veelvuldig voorkwamen. Vooral in Vlaanderen, Brabant, Luik en Holland zijn regelmatig in die tijd bedevaarten opgelegd door de stedelijke gerechten. Zij werden beschouwd als een doel treffende en acceptabele boete doening, gezien in het licht van de religieuze opvattingen uit die tijd. De opgelegde bedevaart be zat in hoofdzaak een driedelig karakter: de veroordeelde was enige tijd verwijderd uit de ge meenschap waarbinnen hij zijn delict had gepleegd (waardoor de gemoederen konden afkoelen), het bezoek aan een heilige plaats stelde hem in staat zowel voor zich zelf, voor het slachtoffer, als voor de gemeenschap te bidden en het aflaatsysteem betekende dat dit bidden niet alleen emotio neel effect, maar ook een zeker geestelijk nut in enigszins concre te vorm opleverde, omdat ook voor anderen aflaten konden wor den verworven. De bedevaart vormde op die manier een moge lijkheid om het verzoenende ka rakter van de straf te accentue ren. Gebeurtenis In de kleine gemeenschappen die de middeleeuwse steden waren .Wandelaars voor God' op bedevaart tegen wil en dank Pelgrims langs de weg het appeltje etend, dat de rechter met hen te schillen had. t verschijnsel bedevaart is door eeuwen heen bekend geweest. Ijoenen hebben barre tochten voet gemaakt naar Compostella Spanje, Rome en Jeruzalem. i ook nu nog trekken jaarlijks nderdduizenden naar datzelfde me, naar Lourdes en Fatima. ar om verscheidene redenen at het niet op om de bedevaar- i van de „wandelaars voor ■en d" in de middeleeuwen te ver lijken met die van de pelgrims nu. Gaat men nu bijvoorbe- vrijwillig,' in de middeleeuwen en ook nog in later tijden rd het ter bedevaart gaan als li ten tie opgegeven voor bedre- zonden. Bovendien legde ook burgerlijke rechter vaak het bedevaart gaan als straf op. dat aspect van de bedevaar- is onlangs een belangwekken- en omvangrijke studie ver- tenen van de hand van dr. Jan Henvaarden onder de titel ygelegde Bedevaarten". Het is studie over de praktijk van opleggen van bedevaarten, name in de stedelijke recht- aak, de Nederlanden gedu- middeleeuwen tsminus 1300 - plusminus O). zijn onderzoek blijkt dat bede den die als boetedoening in nen en correcties door toe- va& stedelijke gerechten 70 Bedevaart anno 1978. De ontberingen tijdens de tocht zijn vermin derd, het aantal pelgrims is vermeerderd. De mensen zullen blijven komen, zolang het leven zelf een moeizame pelgrimstocht is. bleef het ter bedevaart gaan van iemand een gebeuren van de eer ste orde. Zelfs werden de namen van de „dwangpelgrims" openlijk aan het stadhuis bekend ge maakt. Alvorens te vertrekken kon in de uitspraak bepaald zijn dat de veroordeelde zijn pelgrimsattri buten (meestal tas en staf) in een kerk moest laten zegenen. Dege ne die tot bedevaarten was ver oordeeld moest zich soms vóór vertrek melden bij de rechtspre kende Instantie die hem ook een geleidebrief meegaf. Dergelijke geleidebrieven waren van oudsher bekend: ook dege nen die uit vrije wil op bedevaart gingen moesten zulke brieven (van pastoor, bisschop etc.) heb ben, wilden zij deelhebben aan de bescherming die pelgrims on derweg genoten. Pelgrims werden ingevolge allerlei bepalingen vol gens de Pax Dei en landvrede speciaal beschermd: in geval van oorlog of twisten genoten zij spe ciale bescherming. Aantasting van hun persoon werd zwaar bestraft. Pelgrims konden onderdak krijgen in gasthuizen en kloosters onder weg die of speciaal daartoe wa- dens de komende feestdagen Hen diabetici naar hartelust bak|es kunnen eten, zonder armee hun onverbiddelijke ledlngspatroon te ontregelen. zoete revolutie geeft hun torloplg de keus uit cake-, ba- roise-, crèmeschuim- of crème- pselgebak. Maar in principe nnen nu ook streng verboden (kernijen als de banketletter, in cocosmacroon of het vertel- ilijke moorkopje enz. uit de ta- Desfeer worden gehaald. lang experimenteren hebben „uitvinders" René de ng en Chris Wanders een we- dprimeur voor zich mogen op- Wat er precies aan de tnd is blijft hun suikervrije ge- lim, vastgelegd in een door oc- loirechten beschermde recep- ur. Het tastbare resultaat zal gin december te zien - en te koop zijn in honderden geselec teerde banketbakkerswinkels: taartjes met een dermate laag ge halte aan koolhydraten en vetten, dat de honderdduizenden Neder landse diabetici ze niet „in min dering" hoeven te brengen op hun -uitgebalanceerde dieet. De suikerpatiënten kunnen eindelijk toetasten. Zij danken dit aan twee banketbakkers-koks van rond de dertig, tot voor kort werkzaam in het bejaardencentrum „Biesdel" te Velp. Daar profiteerden slechts 135 bewoners van hun vaardig heid in het samenstellen van een gevarieerd menu en met name de diabetici waren vol lof over hun vindingrijkheid. Intussen speurden de twee functi onarissen naar de mogelijkheid om wat meer levensvreugde te verschaffen aan zeker een half miljoen landgenoten, die moeten

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19