Herinneringen uit groot moeders tijd en daaromtrent Milieubelasting Rijnland gaat aanzienlijk omhoog Winst Huisman en Burgerhout LSG III plotseling in favorietenrol Prentenboek van Leiderdorp: -arel Krieger steen p vijftig oen jaar PACkP/REGIO Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar Itoestel 18 vragen. Leids damkampioenschap I Leiden Zevenvoudig kampioen Albert Huisman i en grootste concurrent i Joop Burgerhout hebben in de eerste ronde reeds hun kandidatuur gesteld voor een van de topplaatsen in de finalestrijd om het Leids Damkampioenschap. Zowel Huisman als Burger hout kenden overigens een moeizame winstpartij. De Rijnsburgse titelverde diger had tegen Hazerwou- denaar Jan Fase zelfs de tijdnoodfase nodig. Fase, in voorgaande afleveringen al een erg lastige tegenstan der, kwam met een foutieve voortzetting en Huisman reageerde attent. Ook Burgerhout heeft lang op de volle winst moeten wachten. Jan Passchier deed evenwel enige zwakke zetten in het eindspel en Burgerhout profiteerde knap. De derde partij in de finaleronde leek lange tijd winst te gaan opleveren voor Hans Vermin. Clubge noot (Wassenaar) Fred Noord oven verdedigde ech ter sterk en redde ternau wernood nog een punt. Ron Fase (Hazerswoude) en Arend van Beelen (Katwijk) gaan na een speeldag in de troostronde aan kop. Een fraaie damcombinatie zette Fase tegen Katwijker An- dré van der Zwan direct op winst en Van Beelen diende eerst een offensief van Ton Noort (Rijnsburg) te „over leven" voordat de winnende aanval kon worden ingezet. LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 PAGINA 5 LEIDEN Het derde tiental van LSG lijkt in de derde rol van de LSB-competitie plotse ling toch de favorietenrol waar te willen gaan maken. Na twee moeizame en minimale over winningen op zwakke tiental len moest nu koploper Philidor III bestreden worden. Dat ge beurde met succes. Ten minste een, maar vermoedelijk twee matchpunten zullen naar de „Rijnland-flatbewoners" gaan. Alphen handhaafde zich met een kleine zege op Bodegraven in de kopgroep. Leiderdorp boekte een eerste zege ten koste van Philidor IV. Het treffen tussen de derde tientallen van LSG en Philidor is lange tijd beheerst door het bezoekende Philidor. Als er een tiental recht op een overwinning had gehad, dan was dat wel Philidor. Het zal allemaal an ders gaan lopen. LSG, tot nu falend in de tijdnoodfase, sloeg in de kleine uurtjes hard toe. Aan de staartborden wisten Wim Bakker, Joziasse en Ser- dijn hun partijen in die fase van de strijd in het voordeel van LSG te beslissen. Dat was hard nodig, want vooral op de mid- ddfiborden was bijna alles mis- SCHAAKCOMPETITIE gegaan bij LSG. Hiervan had den Van der Zijden, Verstegen en Lubotsky gebruik gemaakt. Oei rolde op bord drie Braggaar eenvoudig op. Op bord twee won Kees van Steenwijk niet minder eenvoudig van Gerard van der Born, waardoor de stand bij het afbreken 44 werd. Op het eerste bord staat LSG-speler Piet Höéhner ge wonnen, terwijl de stelling op bord zeven nog niet duidelijk is. Een enigszins verzwakt Alphen heeft het tegen Bodegraven vooral moeten hebben van de spelers op de middenborden. Moon, De Jong; Idzerda en Jan de Wit legden hier de basis voor de 54 stand bij het afbreken. Alleen Van der Tol wist verder nog tot winst te komen. De vier punten van Bodegraven werden gescoord door Bos, Meijer, Van Beek en Van Brienen. De afge broken partij zal worden gear- bitreerd en Alphen zeker nog een half puntje opleveren, zodat de beide matchpunten naar de kampioenen van het voorgaan de jaar zullen gaan. Leiderdorp heeft eindelijk ook een keer een zege kunnen boe ken. Het zwakke Philidor IV werd met grote cijfers terugge wezen. Vooral de jeugdspelers van Leiderdorp waren dit keer goed op dreef. Gert Jan Goed hart, Roel Piket en Erik Ooste- rom hadden geen genade voor hun opponent. Ook De Goede, Piet Selier, Toorman en Osna- brugge dwongen hun tegenstan der tot capitulatie. De Boer en Goeman deelden het punt. De Philidor-spelers Stikvoort en Van Bellen bepaalden de eind stand op 7 1/2—2 1/2. eevfaadese pantserwagen op de Hoogmadese weg, 14 mei 1945, als begeleiding een convooi met Duitse krijgsgevangenen; de Canadezen maakten een inpatje met kruidenier Dik Braam en Hannes Roest DOOR DUURDERE WATERZUIVERING EN NIEUWBOUW LEIDEN Rijnlanders gaan volgend jaar aan zienlijk meer milieubelasting betalen. Per ver vuilingseenheid zullen gebruikers van woningen en bedrijfspanden voor het lozen van afvalwater in 1979 aan Rijnland 1,90 gulden meer verontrei nigingsheffing moeten storten. De verhoging van deze belasting is nodig om het totaalbedrag dat met de waterkwaliteitszorg gemoeid zal zijn te dekken. Dit bedrag is in de begroting 1979 die het algemeen bestuur van het Hoogheemsraad schap vanochtend behandelde, gesteld op 40,5 miljoen tegen 37,7 miljoen vorig jaar. Dit geld is onder meer gemoeid met de overne ming van de zuiveringstaak van Leidschendam, Wassenaar en Zoetermeer. Ook de daar aanwezi ge zuiveringstechnische werken worden door Rijnland van die gemeenten overgenomen. Ver der bouwde het Hoogheemraadschap in Hoogma- de een zuiveringsinstallatie voor afvalwater en in Benthuizen een rioolpersgemaal, die dit jaar beide in gebruik genomen werden. De verontrei nigingsheffing, zoals de milieubelasting officieel heet, is voor 1979 gesteld op 31,40 gulden per vervuilingseenheid (ve). Dat betekent dat gebrui kers van woningen met meer dan één bewoner volgend jaar 94,20 gulden gaan betalen (was in 1978 88,50 gulden). Deze woningen worden op basis van drie eenheden aangeslagen. Alleenwo- nenden zijn een bedrag van één eenheid, dus 31,40 verschuldigd. Bedrijven, scholen, kantoren, hotels, pensions en ziekenhuizen worden aange slagen naar het aantal eenheden dat in het door hen geloosde water wordt aangetroffen. Nieuwbouw Behalve de zuiveringsactiviteiten heeft ook de nieuwbouw van het Hoogheemraadschap aan de Breestraat, waarin het waterstaatkundig beheer zal worden ondergebracht, de totale waterzuiver- ingskosten opgejaagd, waardoor deze verhoging van de milieubelasting nodig is geworden. Verder vermeldt de begroting van Rijnland hogere kos ten voor het afvoeren van zuiveringsslib en voor chemisch- en technologisch onderzoek en contro le, die onder meer verband houdt met de urgente studie van het fosfatenvraagstuk. Waterbeheersing Eigenaren van onroerend goed binnen Rijnland zullen in 1979 in totaal 16 miljoen gulden moeten opbrengen voor het waterstaatkundig beheer tegen 13,9 miljoen in 1978. Vooral de kosten van de waterbeheersing (handhaving van het boezem- peil) stegen (met 11 procent). Per hectare of per 500 gulden belastbare opbrengst van gebouwd onroerend goed moet volgend jaar aan Rijnland een omslag van 49 gulden tegen 45 gulden dit jaar worden betaald. In nieuwe en in van gemeenten over te nemen zuiveringswerken en voor verbetering van groot onderhoud van installaties denkt Rijnland in 1979 44.250.000 gulden te investeren. De raming voor 1978 lag ruim 10 miljoen gulden lager. Het leeuwendeel, ruim 30 miljoen, is nodig voor de bouw van de nieuwe regionale installatie Zwaans- hoek, die het afvalwater uit de bollenstreek en een groot deel van de Haarlemmermeerpolder gaat zuiveren. Een bedrag van 7,2 miljoen gulden wordt geraamd voor nog van gemeenten over te nemen zuiveringstechnische werken: Alkema de, Woubrugge, Leidschendam en Velsen. De geschiedschrijving van Leiderdorp is weer een eindweegs gevorderd. Kijk morgen maar eens op de markt in de Bruggestraat. Tussen al die huidhoudelij- ke toestanden en groenten en fruit heeft Rita Pieterse- Zwetsloot een stand afge huurd. Daar brengt ze haar „Prentenboek van Leider dorp" aan de man, met als schragende ondertiteling „Herinneringen uit groot moeders tijd", Morgenoch tend, zo' is de bedoeling, neemt burgemeester Van der Have het eerste exem plaar op de markt in ontvangst. Edelachtbare heer Van der Have schreef trouwens het voorwoord bij deze uitgave, die in eerste opzet duizend exemplaren telt; wie daarna komt, die dan zorgt... Rita Pieterse, huisvrouw met een levendi ge historische en meer dan plaatselijke belangstelling, ziet het vervolg wel ziten. Zeker als na de Sinter klaascampagne de vraag naar het prentenboek in trek blijft. Morgenochtend om half tien komt de burgemeester het eerste exemplaar in ontvangst nemen. Rita Pieterse: „Het is afwachten hoe de wind staat. Het kan vriezen of dooien; ik heb namelijk nooit eerder op een markt gestaan, weet u" vertelt Rita me. En ze heeft haar volste vertrouwen in de afzet van een meer dan plaatselijke uitgave, waar aan ze meer dan anderhalf jaar bezig is geweest. Commercieel is drukkerij Repro van de heren Vis in Alphen druk doende met het slijten van deze zeer dankbare editie rond Lei derdorp sinds halverwege de vorige eeuw tot ver in ze vijftiger jaren. Maar het is Rita, die, geboortig van Woubrugge, het allemaal vóór zich zag, toen ze „Langs den Rijn" in de twintiger jaren twintig jaar geleden an sichtkaarten begon te verzamelen, nadat het gezinnetje Pieterse zich in Leiderdorp had gevestigd. Voor haar was het een erg leuke ervaring, dat samen stellen van zo'n boek. Rita maakte zelf haar teksten er bij, aangestoken en vaak volledig geïnformeerd door oude Leiderdorpse zegslie den. Het werkstuk opent rond de eeuwwisseling. Het kreeg een mooie bruine linnen band met goud-op druk. Het boekwerk dringt door, via een rondloop, tot in onze zestiger jaren. Het is niet zo vreemd, want Rita verzamelde al zowat twintig jaar die oude kaar ten, zoals gezegd. Leider- dorpse „gezichten" boeiden haar erg. „Het is een erg leuke collectie geworden, met ongeveer 360 van die vaak boeiende kaarten. Ik ben nog steeds enthousiast over die ansichten. Veel van het materiaal deed ik op bij de ruilbeurzen, bij kaartenboetiekjes in Am sterdam, of op het Water- looplein. Ik kwam ook erg dikwijls op ruilbeurzen, die steeds meer belangstelling krijgen". Voor Rita Pieterse is het steeds meer een tijdrovende sport geworden, erg serieus ook. Daar is ook een uitge breide collectie over het oude „St. Elisabeth" aan de Hooigracht in Leiden. „Ik vond het erg prettig die foto's erbij te hebben, toen het nieuwe ziekenhuis naar Leiderdorp kwam. Rita Pieterse voorziet in een duidelijke behoefte, sinds het verhelderende boekje van gemeentesecretaris Hobo. Het is ook een serieuze sport geworden. Een paar jaar geleden zeiden vriendinnen en vrienden van Rita Pieterse: „joh, jij met je verzameling, ga daar eens een boekje over maken". „Nou, op een ongezellige zondagmiddag ben ik ermee begonnen. Het is een leuke ervaring geworden van anderhalf jaar". Zoals Rita Pieterse-Zwet- sloot (het geslacht der Zwetsloten heeft toch al een duidelijke hang naar „sibbe" en familie-opbouw) het geheel heeft samenge steld, is het een bewonde renswaardige zaak, „warm aanbevolen" door de ede lachtbare heer burgemees ter. Niettemin is het een kostelijke bedoening gewor den, die Rita Pieterse ontworpen heeft via een soort rondwandeling door Leiderdorp. Daarbij is zowat niets of niemand aan haar aandacht ontsnapt. „Verhalen van grootouders" zo noemt Rita Pieterse het fundament van haar met illustraties verlucht boek. Een stukje „familie Bella Eur| no q van navoi tj in SU ling is Li OEGSTGEESTSE TUIN ti Q. Cv.uc-^BRENGT KWALITEITEN «***- met de tota|e verzorgi EN SERVICE NU 00K BI J U AAN HUIS! verzorging van: Recepties van 30-50.000 gasten Koude buffetten Eenvoudige en klassieke diners. Eventuele tewaterlatingen bij u op de werf Uw opening van bedrijf of instelling De verzorging van maaltijden tijdens overwerk van uw personeel Hors d'Oeuvres in geschenkverpakking Etc. etc. etc. Zowat niets is aan haar aandacht ontsnapt. Het is een met veel geestdrift samengesteld werk, dat nog- net op tijd in het pakket van St. Nicolaas'kan wor den opgenomen. Kosten 35 gulden. Na de donderdagse markt is het Prentenboek van Leiderdorp verkrijg baar bij Liethorp's Boeck- huys, Hoogmadeseweg, en bij de Evangelische boek winkel" De Brug, bij de Doesbrug. Carel Krieger met zijn fossiel in de tuin van de buurvrouw niet één zijn verloren. Het blijft dan ook voor de familie Krieger een raadsel hoe zo'n oude steen daar nu is gekomen. Het museum van Geologie en Mineralogie is echter niet zo geïnteresseerd in de vraag ho' het fossiel daar is gekomen. Zi ziet het als een mooi museum stuk van zeker 50 miljoen jaar oud en wil het daarom ook graag in het museum tentoon stellen, zodat velen het zullen kunnen aanschouwen. Carel Krieger wil het echter wel in bruikleen aan het museum afstaan voor bijvoorbeeld 10 jaar. Dan wil hij nog eens bekij ken of hij het terug wil hebben of dat het museum het fossiel mag houden. Op dit voorstel van de familie Krieger heeft het museum nog niet gereageerd. Maar als het museum accoord gaat zal de steen binnenkort tussen nog meer hele oude stuk ken steen te zien zijn in het museum voor Geologie en Mine ralogie. De naam van Carel zal bij de steen worden vermeld als zijnde de vinder van het stukje geschiedenis. my" langs het Oud-Rijnse, met overzet bazen en andere allergezelligste toestanden. Plaatjes uit de tijd, dat er nog „gejaagd" werd langs de Rijn; teksten en annonces uit tijden die niet weerom komen. Petje af voor Rita en een goede „wind" gewenst, als ze morgen op de markt staat om haar geschiedschrijving aan de man te brengen. De 11-jarige Carel Krieger uit de Koninginnen- )egstgeest vond een tijdje geleden een eigenaardige steen de buurvrouw hielp bij de aanleg van de tuin. Hij het een vreemde steen en vroeg aan de buurvrouw of mocht houden. Dat mocht en de steen werd mee naar Op veel aandringen van Carel, nam vader Krieger, het museum voor Volkenkunde werkt, de steen ihee naar Schalke, conservator in het Rijksmuseum voor Geologie neralogie. Deze onderzocht de steen, wede tijd kreeg de familie een brief van de conser- uit het museum. Het bleek een stuk fossielhout dateerde uit het Vroeg- tijdperk. Dit betekent steen zeker al 50 miljoen moet zijn, maar zelfs ere ouderdom wórdt Het stuk ver had een struktuur, komt met die van zoals die van de bo- familie Pinaceae. Deze komen echter niet voor Ook 50 miljoen geleden schijnen déze bo niet in Nederland gestaan De bomen komen wel Duitsland en Amerika Een voortuintje in de Fre- Hendrikstraat is wel een zeer vreemde plaats waar een stuk fossielhout van een naald boom gevonden zou kunnen worden. Het museum voor Geologie en Mineralogie veronderstelt dat het fossiel eens door iemand die de bijzondere waarde ervan niet wist, is weggegooid in de tuin van de familie Lefebre, de bu ren van Carel. Geen al te span nende veronderstelling dus. Ook de vader van Carel vond het idee van het museum niet bevredigend en stelde een on derzoek in naar de hobby's van vroegere bewoners van het huis. Maar hieruit bleek dat ook vroe gere bewoners van het huis geen van Ellen verzamelaars waren van fossielen. Zij konden er dus

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5