Noorderkwartier wil rustige en groene wijk m m Gemeente neemt maatregelen tegen verkeersoverlast in Zuid-West LASBEDRUF VERHUIST NAAR MERENWUK li WONERS (U£EN 'fcSTEM- ifVGSPLAN 5SsiZWAAR m BEPERKTE GROENE GOLF OP CHURCHILLLAAN Vrijkomende grond in binnenstad voor woningbouw Céline9: een avondje kostelijk amusement LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 PAGINA 3 Séllro" tldend Atetsraa aven's ^3gen V». y»,TV. V-spel John, j) aldlne ard W :ontra )EN Twee buurtcomi- (Afiuit het Leidse Noorder- jrtier geven er de voorkeur dat de binnen hun actiege- gelegen Sophiastraat een emming voor verblijfsge- (woonerf) krijgt. Dit in nstelling tot de plannen de gemeente, die de Sop- 10 Th traat de functie van buur- rV-serl»sluitingsstraat wil geven, 1 gemeente heeft dit plan ngland ewerkt in het bestem- regligsplan Leiden-Noorder- you bertier, een rehabilitatie- terie dat gisteravond op het n?). puis in de gelijktijdig ope- ord R nde commissies volkshuis- ble in in&' ruimtelijke ordening conomische aangelegenhe- ter discussie werd gesteld, od's Ta ris werd er een aantal vaarschriften van het id Rigirderkwartier besproken, veelal betrekking hadden le groenvoorzieningen in tadsdeel. jalltell^varen hadden de bewoners :iden-Noord in hoofdzaak de argumenten die de leente aanvoert om de Sop- _.._Jtraat tot buurtontsluitings- •serle,»at te maken. Een dergelijke ppendlpt (met een beperkt karak- rogrartvan een woonerf) zou vol- serie Is de gemeente primair be- ld zijn om het verkeer van tobed |naar de wijk te geleiden, ibuurtcomités echter menen, dit nergens voor nodig is, lat de omgeving van de ^hiastraat reeds in oostwe- ïting door de Herensingel door de Bernhardkade rdt ontsloten. De bewoners ■Ji van onder meer de brand- vaJer die de Sophiastraat voor i. 18. dergelijk plan uitermate ss ho chikt vindt, en -i i aanzien van de bestem- >-Solr,!ng van openbaar groen in J«t Noorderkwartier onder- ts, vtneven de bewoners gister- Het Noorderkwartier (L.C.-luchtfoto: Frans Rombout) avond nogmaals hun wensen zoals zij deze in juni en juli in hun bezwaarschriften op het stadhuis hadden verwoord. Met name ging het hier om het onbebouwde terrein, aanslui tend op het terrein van de kleuterschool de Rondedans, waaraan de gemeente een wo- ningbouwbestemming heeft toegedacht. Het buurtcomité geeft er de voorkeur aan dat hier openbaar groen komt, dit gezien de situering van het terrein ten opzichte van de kleuterschool. Aanvankelijk werd er zowel door de gemeen te als door de bewoners veron dersteld, dat de kleuterschool gesloten en misschien gesloopt zou worden. Ais dat het geval zou zijn, hetgeen door wethou der Verboom (Volkshuisves ting) werd tegengesproken, dan zou de buurt het hele terrein van de school tot openbaar (groen) terrein willen verkla ren. Een ander terrein, dat een groenvoorziening wordt toege dacht betreft een terrein ten zuiden van de Bernhardkade, nabij de Rondedans. Het gaat hier om een zogenaamd wijzi gingsgebiedje. Het terrein zou vooral geschikt zijn als speel plaats voor kinderen in de leef tijd van vier en vijf jaar uit de wijk. De bewoners stelden, dat voor deze groep kinderen nauwelijks voorzieningen in de buurt bestaan. Zij ondersteun den hun voorkeur met de stel ling, dat zij liever groen op straat zien dan in de dakgoten. Een groot aantal bewoners uit het D-gebied had tegen het bestemmingsplan bezwaren ten aanzien van een hoeveel heid wijzigingsgebieden, waar de gemeente pleintjes wil aan leggen. Het aanwijzen van pleintjes zou volgens de betrok ken omwoners in overleg met hen moeten plaatsvinden en dan wel vanuit de bestaande situatie en niet vanuit de situa tie waarbij de pleintjes al bij voorbaat op de kaart zijn vast gelegd. Hierbij voegen de adressanten van het bezwaar schrift aan dat zij overigens nooit om dergelijke pleintjes hebben gevraagd. „De buurt heeft juist in tegendeel altijd gepleit voor het volledig be houd van de bestaande bebou wing". Het opnemen van een wijzigingsbevoegdheid in het bestemmingsplan zou de bewo ners voorts onzekerheid ver schaffen over de woonsituatie in het betreffende gebied, en de verkoop van de particuliere huizen tegen kunnen werken. Waardevermindering van de huizen zou door de wijzigings bevoegdheid in de hand wor den gewerkt. lipverkeer op de Boshuizerlaan wordt aan banden gelegd 9.30 G Sc* looiu ineen onzer verslaggevers) EN In de verkeerssituatie in Leiden d-West zullen binnen afzienbare tijd ver- irsbeperkende maatregelen worden genomen in belangrijke mate tegemoet zullen komen de wensen van de wijkbewoners. Dezen igen al geruime tijd over verkeersoverlast in erse straten in dit stadsdeel. Onder de maat- ancierielen die de gemeente voorstelt in een ver- Erscirculatiepian voor Zuid-West is onder et he er het instellen van een beperkte groene golf de Churchilllaan gekoppeld aan het bestrij- van sluipverkeer op de Boshuizerlaan door af te sluiten van de Vijf Meilaan. In het culatieplan wordt verder de spoedige asfalte- g aangekondigd van alle door Zuid-West lende routes. „js verkeerssituatie in deze wijk is de afgelopen en onder meer door de bewoners herhaaldelijk n de orde gesteld. Met name het sluipverkeer is hun een doorn in het oog, waarbij vooral iwonenden van de Boshuizerlaan zich telken- male tot het gemeentebestuur moesten wenden. Deze straat krijgt veel sluipverkeer te verwerken dat -de Churchilllaan wil mijden vanwege de ongelukkige afstelling van de verkeerslichten. In het verleden is door de gemeente hier en daar wel wat aan de verkeerssituatie veranderd maar grote verbeteringen heeft dit nooit tot gevolg gehad, zodat nu opnieuw de wensen van de bewoners onder de loupe genomen worden, maar dit keer in samenhang met de totale verkeerscir- culatie in Leiden Zuid-West. De voorgestelde maatregelen hebben een tweede-, lig doel: het sluipverkeer beperken en de door stroming op de hoofdroutes verbeteren. Tegelijk worden zaken als parkeerproblemen en geluids- en trillingshinder door het openbaar vervoer aangepakt. De Boshuizerlaan, waar 40% van het verkeer een doorgaand karakter heeft en dus als sluipverkeer bestempeld kan worden, zal vanaf de Vijf Meilaan worden afgesloten. Om sluipverkeer via de Diemeistraat en Gerrit Kas- teinstraat te voorkomen worden deze straten afgesloten voor autoverkeer. Ook de Roosevelt- straat zal vanaf de Telderskade worden afgeslo ten, zodat deze alleen nog een functie houdt als toegangsroute voor de aanliggende bedrijven. Ook de Cornelis Schuytlaan blijkt nogal wat doorgaand verkeer te verwerken te krijgen, waarvoor de Vijf Meilaan een goede alternatieve route wordt gevonden. Middels een reconstructie van het kruispunt met de Churchilllaan zou dit verkeer uit deze straat gehouden kunnen worden. Ook voor de Brahmslaan zou aan een dergelijke maatregel gedacht kunnen worden. Vooralsnog wordt echter nog niet een afsluiting van deze straat van de Voorschoterweg overwogen. Om de Brahmslaan te verlossen van hardrijdend verkeer zijn in het wegdek wat barricades in de vorm van bloembakken opgeworpen. Deze blijken een gunstig effect te hebben gehad. Reed voor de maatregelen 40% van de automobilisten in de Brahmslaan harder dan 50 km per uur, sinds het aanbrengen van de obstakels is dit nog maar 13%. Churchilllaan In combinatie met de maatregelen tegen het sluipverkeer in de woonwijken zal het verkeer op de doorgaande route, de Churchilllaan een wat vlotter verloop krijgen. De verschillende verkeerslichteninstallaties zullen zo veel mogelijk op elkaar worden afgestemd. In ieder geval in de spitsuren zal dat een vlottere afwikkeling van de verkeersstroom, die door ae bijkomende maatregelen gedwongen wordt van de Churchill laan gebruik te maken, tot gevolg hebben. De „groene golf" zal worden afgestemd op een snelheid van 50 km per uur. Om een groter verkeersaanbod per cyclus van de verkeerslich ten te kunnen verwerken zal in de hoofdrichting (rechtdoorgaand verkeer) het aantal voorsorteer - stroken bij de verkeerslichten worden verdub beld van één naar twee. Er komt een apart vak voor linksaf slaand verker IIDEN Het ziet er naar uit dat Leidse glasfirma Glas corn BV bin- Enkort zal kunnen verhuizen van de onenstad naar de Leidse Merenwi jk. ij de raadscommissies volkshuisves- ng, economie en ruimtelijke orde- pg bestonden gisteravond geen be- lau^aren tegen het plan om Glascom KiaifV een perceel grond van 3900 vier- ite meter in de Merenwijk te verko- 'j to waar het bedrijf een nieuw onder- pmen op poten kan gaan zetten, umrfilascom BV is anderhalf jaar bezig eweest om van de gemeente bedrijf sterrein los te krijgen. Uit de verkla ringen van de directeur gisteravond bleek dat het bedrijf, in de binnenstad ernstig belemmerd door ruimtege brek, op het punt stond om zijn heil buiten Leiden te gaan zoeken. De oorzaak van de langdurige verwik kelingen rond het verkrijgen van nieuw bedrijfsterrein is gelegen in de bestemming van de panden in de binnenstad waar het bedrijf momen teel is gehuisvest; het gaat om een hoeveelheid woningen en een kantoor gebouw aan de Oude Singel, de Lange Zandstraat en de Baatstraat Die ge bouwen zijn door Glascom BV ver kocht aan het aannemersbedrijf Du Prie BV. Du Prie BV heeft woning bouw gepland op een gedeelte van de door haar aangekochte grond. Vier woningen en het kantoorgebouw (aan de Oude Singel) worden als "beeldbe palend" beschouwd en zullen niet wor den afgebroken doch gerestaureerd. Omdat de grond duur is wordt de firma Du Prie in principe genoodzaakt dure woningen te bouwen in de vrije sector. Door een grondtransactie met de ge meente kunnen dat echter goedkope premiekoopwoningen worden. De ge meente kan de grond goedkoop van de firma Du Prie aankopen door ge bruik te maken van de wervingssubsi die die het Rijk geeft Het Rijk vergoedt 80 procent van de aankoopsom. Vervol gens wordt de grond in erfpacht uitge geven (blijft eigendom van gemeente) aan de aannemer voor wie het dan financieel haalbaar is om woningen te bouwen in de premiekoopsector. Er bestaat al een pKn voor 20 vierkamer- en 3 vijfkamerwoningen. Die zouden eind 1980 gereed kunnen zijn. Verschil lende raadsleden hebben bezwaren te gen deze gang van zaken. CDA-fractie- leider Driessen noemde de transactie "een oneigenlijk gebruik van de wer vingssubsidie" omdat hij de de mening was toegedaan dat de subsidie wordt gebruikt om de grondprijs op te drij ven. Ook de raadsleden Ham (CDA) en Hoeven (CPN) hadden de nodige bedenkingen tegen de financiële peri kelen rond de grondaankoop en stel den voorshands hun stem nog voor te behouden. CDA-ledenvergadering Het CD A-verband Leiden houdt vanavond een algemene ledenvergadering in „Wienerwald", Steenstraat 2 in Leiden. Op de agenda staat de verkiezing van een nieuwe voorzitter; de huidige voorzitter, de heer Bonda, treedt af. Na de pauze zal na een inleiding door de fractie worden gediscussieerd over de actuele binnenstads- en verkeersproblemen ia Leiden. Cursus Groenoord De buurtvereniging Groenoord organiseert een creatieve cursus voor huisvrouwen, te beginnen op donderdag 30 november. De cursus zal om de twee weken worden gehouden. Op de eerste avond zullen vier technieken aan de orde komen, waaruit de vrouwen er één zullen kunnei kiezen om er vervolgens tien weken mee bezig te zijn Aanvang 20.00 uur. De cursus wordt gehouden in clubhui Groenoord, Musschenbroekstraat 25, Leiden, tel. 149730. Vrouwenfilms De cyclus vrouwenfilms die het filmhuis van het Leid: Vrijetijdscentrum in samenwerking met het Vrouwenhui: Leiden organiseert wordt op donderdag 30 november beslo ten met de Hongaarse film „Adoptie" van de regisseus» Martha Mészaros uit 1974. De film behandelt de verhoudinj tussen de wat oudere Kate en het jonge internaatmeisj» Anna. Toegang 4 leden 3. Toneel feest Toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" heeft op zaterdag 9 december een feestavond in het St. Antoniusclubhuis, Mart 43, Leiden. Op deze avond speelt het gezelschap het stut „Denk je dat het leven over rozen gaat?" Aanvang 20.IE uur, zaal open 19.45 uur. Cyclus Alain Tanner Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 draait in de maand december een cyclus films van de bekende Zwitserse regisseur Alain Tanner. De cyclus begint op donderdag 7 december met „Le Milieu de Monde" uit 1974, een film over een kortstondige affaire tussen een geslaagde zakenman en een mooie Italiaanse serveerster, die het leven van beiden grondig verandert. Op donderdag 14 december wordt de film „Jonas" uit 1976 vertoond. Het is Tanner's meest optimistische film over het leven van acht mensen die in het jaar 2000 tussen de 50 en de 60 zullen zijn, door hem .kleine profeten" genoemd. De cyclus wordt besloten op donderdag 21 december met de film „La Salamandre" uit 1971, een film over twee vrienden, de journalist Pierre en de schrijver Paul die in opdracht van de televisie een oude moordzaak onderzoeken. Het meisje Rosemunde speelt daarbij een belangrijke rol. Alle films beginnen om 21.15 uur en de toegang is 4, voor leden/ 3. Plant Popformatie Plant speelt op vrijdag 1 december in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Plant is een uit Groningen afkomstige popgroep die vooral de laatste tijd zeer populair aan het worden is. Onlangs kwam Plant met een elpee, getiteld „Lifelong Guarantee" op de markt. Vele prominente pop-musici waaronder meester-percussionist Neppy Noya, Earringgitarist Eelco Gelling en Mariska Veres werkten mee aan de plaat en het resultaat is verfrissend goed. Plant speelt hoofdzakelijk eigen composities, waarin de muzikale voorkeur voor J. J. Cale, Little Feat en Eric Clapton duidelijk doorschemert De bezetting van Plant is als volgt: Rudi Lentze, gitaar en zang, Heddy van Laan, gitaar en zang, Rudi Banus, keyboards en zang, Eddy Corna, drums en Gerrit Veen, bas en zang. De vijfmansformatie heeft er een honderdtal optredens opzitten, die overal in het land enthousiast zijn begroet. Om 20.00 uur gaan de deuren van het Leids Vrijetijdscentrum open. De toegang bedraagt/ 3,-voor leden en 5,- voor niet-leden. LEIDEN In de Leidse Schouwburg werd maandag avond „Céline", het verhaal van de gewezen dievegge die wn onhandige beginneling in de leer neemt opgevoerd-'„Celi- ne" is het eerste stuk van de Franse actrise Maria Pacóme, die zelf de titelrol heeft ge speeld. Zij heeft een lichtvoeti ge komedie geschreven, en ge lukkig geen dijenkletser. Bij laatstgenoemde bestaat de hu mor grotendeels uit banale si tuaties en platvloerse opmer kingen, die de personages de graderen tot imbeciele karika turen. Bovendien wordt vaak getracht keer op keer een lach aan de zaal te ontlokken, zon der het publiek enig rustig mo ment te gunnen. In "Céline" zijn de personages verfrissend intelligent; zij heb ben de situaties waarin zij ver keren, en ook later, vrijwel al tijd door. De humor richten zij niet alleen tot de zaal, maar ook tot elkaar, waardoor hele leuke actie- en reactie patronen ont staan. De dosering van de hu mor is net goed; de zaal krijgt de gelegenheid zich te herstelen, en zich voor te bereiden op de volgende grap. De hier gehan teerde humor bestaat voorna melijk uit het doorbreken van opgebouwde verwachtingspa tronen; en als dat doorbreken, zoals gisteravond, gebeurt op uiterst droge manier, dan is het effect bijzonder komisch. De rolverdeling was zeer ge slaagd. Dat Mary Dresselhuys de titelrol vervulde, sprak bijna vanzelf. De wijze waarop zij met de humor wist om te gaan, paste in het stuk. Jo de Meyere mocht weer de goedbedoelende, maar herhaaldelijk miskleunende Jonge hond" spelen; ook Mart Gevers en de overige bijrollen boden goed tegenspel. Al met al was het een heerlijk ontspannen schouwspel, waar bij het goed lachen was. Jacqueline Ma>veu

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3