1 hilips wil n Den Haag 70 man 'ontslaan Kamer onderzoekt zelf politieke kant zaak-Aantjes Overvaller schiet twee personeels i leden Haagse garage neer Groot deel flora en fauna met uitsterven bedreigd Spoeddebat in Tweede Kamer over mislukt sociaal overleg Duizenden liters klandestiene drank in beslag genomen ZO NODIG MET ENQUÊTE-BEVOEGDHEID Woensdag 29 november 1978,69e jaargang no. 21210 Een kwestie lenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300AA, tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden.Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas cteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - enten: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. van „Een kwestie van tijd". En gels tv-spel op Ned.I om 20.00 uur. Om 20.55 uur „Vrijen zonder problemen" in „Het programma met de MAP". Ned.II om 18.59 uur speelfilm „Het tuinfeest" om 19.30 uur Kenmerk over Nicaragua en om 20.32 uur de komische op- ra „De vrolijke vrouwtjes an Windsor". Koud Opklaringen afgewisseld door wolkenvelden, en op de meeste plaatsen droog. Meest matige noordoostelijke wind. Max. temp. ongeveer 2 graden. Morgen zon op: 08.24, zon onder 16.34. Hoogwater: 2.42 en 14.59. Laagwater: 10.42 en 23.04. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het gaat niet goed met de Nederlandse flo ra en fauna. Het aantal knaagdieren loopt sterk ach teruit. Van de 1400 Neder landse plantensoorten, die er rond de eeuwwisseling nog waren, is maar liefst 5,3 pro cent uitgestorven, terwijl 35 procent van deze plantensoor ten op uitsterven staat of er dichtbij is. Nog eens 18 pro cent wordt langzaam maar zeker bedreigd. Met de zeehonden is het nog slechter gesteld. Vijftien jaar geleden bevonden zich in de Waddenzee nog 1200 zeehon den en in de Zuidhollandse en Zeeuwse kustwateren nog 300. Nu is de zeehond in het deltagebied praktisch uitge storven, terwijl het aantal van 1200 zeehonden in de Waddenzee in vijftien jaar tijd tot nauwelijks 400 ge daald is. Deze sombere gege vens heeft minister mevrouw Gardeniers-Berendsen (CRM) op vragen uit de Tweeded Kamer over haar begroting in haar memorie van ant woord bekendgemaakt. Voor wat de vogels in Neder land betreft meent de minis ter dat vooral de insectene ters het steeds moeilijker krijgen. Zo worden onder meer de kerkuil, nachtzwa luw, ooievaar, zwarte stern, korhoender, grauwe kieken dief, watersnip en de kem phaan erdoor bedreigd. Werk elijk bedreigd worden onder meer de steenuil, roek, ture luur, purper-reiger, strandple- vier, roerdomp, nachtegaal en ROOF VAN MERCEDES ENIG MOTIEF? ran onze sociaal-economische redactie) )EN HAAG Bij Philips Data iystems in Den Haag zullen tinnen anderhalf jaar 270 van (Ie 470 werknemers op straat ko nen te staan. Dat is het resul- aat van een onderzoek naar de werkgelegenheidssituatie bij 'hilips Data Systems Neder- and, waarin ook de vestiging in ipeldoorn van het bedrijf is be- okken. Zoals de zaken er nu ■oor staan zullen in Apeldoorn venwel voorlopig geen ontsla gen vallen. Vakbonden en on- lememingsraad zijn vanmorgen :n vanmiddag door de directie tan Philips op de hoogte ge- iteld. Voor de ondernemingsraad kwam het ifoomemen van Philips als een verras- minmmmmMstm® sing. Vorige week brak de onderneming sraad al het overleg met de directie af, wegens gebrek aan vertrouwen in de be drijfsvoering. Op dat moment was de on dernemingsraad nog niet van de onder zoeksresultaten op de hoogte. Volgens woordvoeder R.A. Ipenburg wist de on dernemingsraad wel dat er een onder zoek gaande was, maar lag er van direc tiezijde met meer dan een toezegging om in het najaar „nadere mededelingen te doen over de werkgelegenheidssituatie". Eind vorige week kregen de industrie bond NW en de ondernemingsraad een geheime notitie van de Philipsdirectie, waarin voor de verliesgevende Haagse industriële vestiging de conclusie werd getrokken dat de kosten de komende ja ren aanmerkelijk gedrukt moeten wor den en dat dat zal, leiden tot het terug brengen van het aantal arbeidsplaatsen tot 200. Zoals bekend lekte eerder deze maand een rapport uit waarin duidelijk werd dat Philips Nederland de komende drie jaar in totaal voor twintig- tot dertigdui zend mensen minder werk heeft. DEN HAAG De Tweede Kamer zal zich zeer waarschijnlijk morgen al bezighouden met het mislukt centraal overleg over het ar- beidsvoorwaardenbeleid-1979. Vandaag nog zou de regering over deze kwestie een uitge breid verslag aan de kamer overleggen. De Algemene Bond van Ambtenaren gaat nieuwe acties voorbereiden, die waarschijnlijk verder gaan, dan de grote demonstratie deze zomer in Den Haag, toen duizenden ambtenaren de door de regering voorgestelde bezuinigingen op de ambtenarensalarissen afwezen. Het voor morgen aangekondigde centraal overleg met de ambtenarencentrales gaat niet door. Minister Wiegel van binnenlandse zaken ziet daarin geen heil, nu het centraal overleg over het arbeidsvoorwaardenbeleid is mislukt Volgens de PvdA schept het vastlopen van het centraal overleg over het arbeidsvoorwaar denbeleid een ernstige situatie. „Het ontbreken van zelfs een begin van overeenstemming over het te voeren beleid tussen de drie partijen opent een ruime mogelijkheid tot verwarring en conflict", aldus de PvdA. De FNV, de Abva, het CNV en de christelijke ambtenaren zi£ het vooral dwars, dat de rege ring vasthoudt aan de korting -zij het iets ge nuanceerder, dan \in het oorspronkelijke be sluit- op de sociale uitkeringen en dat zij de doorwerking van de bouw-cao in de sociale uitkeringen, de ambenarensalarsissen en het minimumloon niet wil laten doorgaan. Deze kwesties zullen ook in het debat tussen kamer en regering over het mislukt overleg een be langrijke plaats innemen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij een gewapende overval op het autobedrijf „Car Special" aan de Gedempte Burgwal in Den Haag zijn gisteravond twee personeelsleden ernstig gewond geraakt. De 38-jarige garage-bediende L. Fenenga uit de Middenstede in Den Haag werd door twee kogels in de borst getroffen. De eigenaar, de 3G-jarige R. Ruigrok van der Werf uit Wassenaar kreeg drie kogels in de rug. Zij zijn met spoed geopereerd in resp. de ziekenhuizen Leyenburg en Westeinde. De overvaller is er met een rode Mercedes uit de garage vandoor gegaan. De garage-eigenaar kon de politie de toedracht van de overval vertellen voordat hij naar het ziekenhuis werd afgevoerd. De dader kwam de garage binnen en toonde belangstelling voor de Mercedes. Tijdens de verkoop-onderhandelingen trok de man plots een revolver en bedreigde de twee personeelsleden. In de garage was op dat moment verder niemand aanwezig. De man schoot enkele malen snel achter elkaar, sprong in de wagen en reed weg. Tot op heden heeft de politie nog geen spoor van de overvaller gevonden. De dader zou een aspirant koper Van de wagen zijn geweest, die enkele dagen ervoor vijfhonderd gulden aanbetaalde op de wagen. Het is niet be kend of ook geld uit het garagebedrijf is verdwenen. Incidenten na verjaardag feestje (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een bijna twee uur durende vergadering van de Commissie-Aantjes zijn CDA en VVD er alsnog mee akkoord gegaan dat de Tweede Kamer zelf een on derzoek instelt naar de rol, die de zaak-Aantjes heeft gespeeld in de na-oorlogse politiek. Mocht het no dig zijn, dan krijgt deze commissie enquêtebevoegdheid, bijvoorbeeld wanneer iemand niets wil zeggen of wanneer men de indruk heeft dat hij liegt. Deze bevoegdheid (om ie mand onder ede te kunnen horen) geldt dan overigens slechts voor dat ene speciale geval. Een dergelijk voorstel was vorige week door de Partij van de Arbeid gedaan, maar werd toen verworpen. CDA en VVD hadden er toen bezwaren tegen dat politici elkaar zouden gaan ondervragen. Nu kwam D'66 met een suggestie, die vrijwel identiek was, en zag deze aangenomen. Commissie-voorzitter Von deling verklaarde dit onder meer uit het feit, dat de partijen de kans hadden gekregen zich nog eens diepgaand te beraden. Het staat zo goed als vast dat de onderzoek commissie een aantal politici zal horen over de manier, waarop zij van hun wetenschap van Aantjes' oorlogsverleden gebruik hebben gemaakt. Daarnaast zullen ook vermoedelijk de tipgevers van dr. De Jong gevraagd wor den te verschijnen, de heren Hes, Dolk en Troost. Op die manier zou men zich ook een oordeel kunnen vormen over de complot-theo rie. De Kamercommissie-Aantjes is nog niet toege komen aan het zoeken van mensen, die zitting zouden kunnen nemen in de (andere) commis sie van onafhankelijke deskundigen, die een onderzoek moet instellen naar de gedragingen van Aantjes gedurende de periode van 1940 tot en met zijn toelating tot de Rijksuniversi teit Utrecht op 13 december 1945. TROS zend film „Turks fruitniet uit (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - TROS-tv heeft besloten de voor volgende week zaterdag geprogrammeerde film „Turks fruit" naar het boek van Jan Wolkers niet uit te zenden. Eerder kreeg TROS-tv moeilijkheden met regisseur Paul Ver hoeven, wiens film „Keetje Tippel" tot zijn grote woede aan zienlijk werd ingekort. Het knippen in „Turks fruit" zou van de film weinig heel laten dan wel toch ongeschikt blijven voor vertoning in de huiskamer. In de vrijkomende tijd wordt nu de musical „Boeing Boeing" uitgezonden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht DEN HAAG De douanere cherche heeft bij invallen in slijterijen in Rotterdam, Den Haag en Nijmegen duizenden liters klandestiene drank, voornamelijk jenever, in be slag genomen. In Rotterdam werd vierduizend liter en in Nijmegen achthonderd liter drank aangetroffen. Na afloop van een verjaardagspartijtje voor John en Caroli ne Kennedy (beiden zijn in november ja rig) in een Newyork- se discoclub kwam het vroeg in de och tend op straat tot een handgemeen met wachtende foto grafen. Links snoert John Kennedy een vriend de mond, die probeerde het foto graferen te verhinde ren, maar kwam daarbij ten val. Zo kregen de fotografen toch hun plaatje ■SENATOR: de jacht op oninklijk lis geopend? onze parlementaire re dactie) HAAG Is het jach- oen op leden van het ko- lijk huis weer geopend? vroeg de fractievoorzit- van het CDA, prof. Van t, in de Eerste Kamer gisteren tijdens de alge- beschouwingen af, naar iding van recente publi- s over onder meer ver- irstelde gedragingen van s Bernhard in de Tweede ildoorlog. heb de laatste tijd met verontwaardiging schan- [e woorden over diverse van het Koninklijk Huis :n. Wat doet de regering gunste van hen die zich kunnen verdedigen, en in 2 democratie blijkbaar tot vogelvrijen behoren", zo ïg prof. Van Hulst aan eika fn^er Van Agt. De woor- lengjn van de de senator had- I5-181P betrekking op recente pu- laties in het weekblad Vrij ijAAK herland, en een op handen 'de publicatie in het week- d Nieuwe Revu. In dat jste artikel zou volgens R-kamerlid Waltmans, die l concept ervan in handen £g, worden gesteld dat Be- jard in 1942 een brief aan Ier stuurde met het aan- 1 om de leiding van bezet derland op zich te nemen. Konsumentenkontakt Gevaarlijk veel sulfiet in goedkope wijn DEN HAAG (ANP) Som- mige populaire wijnen bevat ten zoveel sulfiet dat een con sumptie van meer dan drie glazen per dag al gevaren voor de gezondheid kan ople veren. Tot deze conclusie is het Kon sumentenkontakt gekomen na 'een onderzoek van 21 veel verkochte wijnen. Vooral wit te wijn en rosé bevatten veel sulfiet. Dit conserveermiddel breekt vitamine BI af en is berucht als hoofdpijnveroor zaker. Van drie van de zes onderzochte rosés mag een volwassene maar tweeënhalf glas per dag nuttigen, aldus het Konsumentenkontakt. Deze zaak kwam vorige week vrijdag aan het licht bij een inval in een klandestiene bot telarij in Rijsenhout in de Haarlemmermeer. Bij de inval werden vijf personen aange houden, waaronder twee Rot terdamse drankhandelaren. In de bottelarij, die gevestigd was in een grote boeren schuur, werd door de douane recherche een tank met een hoeveelheid drank aangetrof fen. Daarnaast vond de re cherche honderden gevulde flessen, waarop nog etiketten moesten worden geplakt. Er waren etiketten in voorraad die met achttien verschillende merken waren bedrukt. Voor een hoeveelheid appelcider uit België lagen etiketten met de benaming champagne klaar. Het bedrijfje had maanden lang talloze slijters voor zeer lage prijzen drank geleverd. Rechercheurs van de Haagse politie onderzoeken het kantoor van de garage, waar gisteravond twee verkopers werden neergeschoten. Geslaagde vlucht naar Westen Het dolgelukkige echtpaar Martina en Alfred Schulze laten de paar persoonlijke ei gendommen zien, die zij hebben meegenomen op hun vlucht naar het Westen. Het echtpaar vluchtte met een be sproeiingsvlieg tuig uit Karl Marxstad in de DDR naar Barbis in West-Duitsland. Onder: het be trokken toestel.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1