rkbezoek katholieken weer laald met twee procent fieidócSouAont PvdA: BESTEK-BELEID KABINET LOOPT VAST •oefboringen opslag kernafval worden opgeschort oen licht voor pomo Veel kritiek op mindere hulp voor vijf landen Overheid moet meebetalen aan vervanging spaanplaat Koudwatervrees overwonnen Steeds meer leerlingen bij economisch, administratief en middenstandsonderwijs ihollijn zo snel mogelijk afbouwen VVD in senaat wil openbaarheid Velser affaire Keuze vice-voorzitter CDA- fractie geeft moeilijkheden Uitbreiding kunstnier-behandeling 3ER INLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 pagina 13 jkse kerkbezoek van de Ne- tatholieken van zeven jaar en o 1978 verder gedaald met nt tot 27,8 procent. Het aan- s blijft echter zeer hoog. Vo- rden 58.742 kinderen gedoopt, m negentig procent van het al uit katholieke ouders gebo- tn. Dit blijkt uit cijfers, ver- >r het Katholiek Sociaal Ker- tuut in Den Haag (KASKI). al katholieken steeg van it 5.597.070. Dat is 40,2 procent rolking, een constant percenta- et KASKI spreekt het vermoe- at de kerkelijke registratie te h is en dat er onder de gere gistreerde leden van de r. k. kerk nogal veel naam-katholieken schuilen. Dit geldt in het bijzonder voor de grote steden. De bisdommen met de grote ste den hebben ook het laagste misbezoek. In het bisdom Haarlem is het kerkbe zoek 22,6 procent, in het bisdom Rotter dam 20,3 procent. Relatief hoog is het misbezoek in het bisdom Groningen (35,9 procent) en in het aartsbisdom Utrecht (36,4 procent). Het aantal priesters daalde met 156 (vier procent) tot 3.776. Daartegenover staat een groeiend aantal pastorale werk- (st)ers: 236 op 1 januari, 56 meer. Juist in de bisdommen waar het aantal pries ters aanzienlijk daalde (Utrecht, Den Bosch) steeg het aantal pastorale werkers opmerkelijk. Opvallend weinig pastorale werkers (drie) heeft het bisdom Roermond. Daar daalde ook het aantal priesters (van 731 naar 722) het minste, op Groningen na waar het van 116 op 115 kwam. Opmerkelijk bij de vrouwelijke religieu zen is, dat het percentage actieve zusters geringer is dan het percentage zusters, dat met pensioen is gegaan. Van de hon derd zusters zijn er negenenveertig nog actief. Het aantal huwelijken dat in de kerk werd gesloten, daalde enigszins, namelijk van 32.675 tot 31.370. Van de huwelijken tussen twee katholieken is 84,1 procent kerkelijk ingezegend. Van de gemengde huwelijken (17.567) is bijna zestig procent niet in een kerk ingezegend. dl entelijke gen in taatsen Inhoog iG (ANP) Voor Nederlanders gaan intelijke heffingen ode jaar fors om- de meeste gemeen- d de belasting op goed, de riool- en •echten en de hon- Dg met vijf tot ze rocent. jnclusie is het Kon- Kontakt gekomen van een onderzoek conceptbegrotingen ïeenten. In de jong- van het maandblad consumentenorgani- It verder gesigna- en groot aantal ge waarde verhoogt et tarief van de on- )ed belasting is ge- olgens Koopkracht verschillende ge- ieer dan één tarief Volle bak „Lollig, maar erg krap", was de mening van de zeventien Eindhovense studenten die zich gistermiddag in een Lelijke Eend wisten te persen zonder dat armen en benen uit ramen of portieren staken. Het was een wedstrijd die in verschillen de plaatsen in ons land werd gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Algemene Studenten Arbeidsver- lening. VOORSTEL PvdA: De bewoners van de Haarlemse Molenwijk gisteren op het Haagse Binnenhof waar zij demonstreerden tegen de aantasting van hun gezondheid door gebruik van UF-spaanplaat in hun wijk. DEN HAAG (ANP) De re gering moet met een finan ciële regeling komen die erin voorziet dat zij de vervan ging van spaanplaat door an der materiaal van geval tot geval medefinanciert. Die visie legde de socialist Kombrink gisteren neer in een motie tijdens het debat over formaldehyde-vergifti- ging als gevolg van het ge bruiken van ondeugdelijke spaanplaat in de bouw. Voor al bewoners van de Molen wijk in Haarlem waar rela tief veel spaanplaat in de huizen is verwerkt, hebben problemen gekregen met hun gezondheid door de afgifte 'van formaldehyde uit het spaanplaat. In een tweede motie bepleit Kombrink de maximaal toegestane afgifte van formaldehyde te verlagen tot 70 gram per kubieke me ter. Momenteel is een afgifte van 120 mPjprVT.ner kubie- ke meter 21 staan. Vandaag zou de regering met haar visie op de spaanplaat affaire komen. HAAG De irheid van de 8 Kamer wil it het kabinet drachten her roept tot het verrich ten van proefborin gen in Groningse en Drentse zoutlagen, ten behoeve van het onderzoek naar mo gelijke ondergrondse opslag van radio-ac tief afval. Een motie van D'66, met het verzoek tot intrek king van de opdrach ten om te gaan bo ren, werd gisteren verworpen. Alleen de oppositiepartijen stemden voor de mo tie. Wel werd een CDA- motie aangenomen, waarin werd ge vraagd om opschor ting van de proefbo ringen, zolang er geen duidelijkheid is over de opzet van de boringen en de crite ria die zullen worden gehanteerd om wel of niet tot opslag van het kernafval over te gaan. Volgens de CDA-motie is ook het geven van inspraak aan regionale bestu ren en burgers een voorwaarde om tot de proefboringen over te gaan. De op> positie stemde tegen deze motie omdat deze naar haar me ning niet ver genoeg ging. Naar de mening van PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN moeten de plannen en opdrachten tot het verrichten van de proefboringen geheel ongeldig worden ver klaard, zolang er geen brede maat schappelijke discussie over alle aspecten van het gebruik van kernenergie heeft plaatsgevonden en zolang uitgangspun ten en opzet van de proefboringen nog niet duidelijk zijn. Het ziet ernaar uit dat de Tweede Kamer uiteindelijk de koudwatervrees begint te overwinnen voor het eigen machtsmiddel, de parlementaire enquête. Voor het eerst sinds de enquête-wet enkele jaren geleden werd vereen voudigd bleek gisteren een kamermeerderheid er voor stander van te zijn om gebruik te maken van het enqu êterecht dat de Kamer grondwettelijk heeft Men nam dit besluit in verband met de zaak-Aantjes en ging overigens niet verder, dan dat de mogelijkheid daartoe werd open gehouden. In eerdere gevallen (de Lockheed- zaak, de affaire van de koopsompolissen, het onderzoek naar discriminatie van Israël door bedrijven die aan Arabische landen leveren) was steeds het zware enquê temiddel door een kamermeerderheid van de hand ge wezen. Een parlementaire enquête is een onderzoek door het parlement zelf, waarbij getuigen onder ede kunnen worderf gehoord, en getuigen die niet op komen dagen strafbaar ziin. Dat het parlement nu in ae zaak Aantjes de mogelijkheid heeft open gehouden om van het enqu êterecht gebruik te maken is een goede zaak. Want juist om regelmatiger naar dit machtsmiddel van het parlement te kunnen grijpen is vrij recent de enquête wet herzien, waardoor een parlementaire enquête niet meer per definitie jaren in beslag behoeft te nemen. MAAR tegelijkertijd is het ook een goede zaak, dat de Kamer niet definitief besliste om de commissie uit het parlement, die de naoorlogse omstandigheden van Aan tjes' politieke loopbaan gaat onderzoeken, het volledige enqueterecht te geven. Want het gaat hier immers om een individueel geval, en niet om ae taak waar het par lement in de eerste plaats voor staat, namelijk het con troleren van de regering. OVERIGENS, al krijgt de parlementaire commissie dan niet de formele enquête-status, in de praktijk zal de commissie wel de kracht van een enquête-commissie kunnen ontwikkelen. Want van de afspraak, dat de commissie voor individuele getuigen het enquête-recht kan krijgen, gaat voldoende dreiging uit: weigerachtige getuigen kunnen immers uiteindelijk toch onder ede worden gehoord. (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG Het econo misch, administratief en mid denstandsonderwijs trekt steeds meer leerlingen. In het schooljaar 1977/1978 volgden 81.300 jongens en meisjes deze vorm van onderwijs en dat waren er 5300 meer dan in het schooljaar daarvoor. Een en ander blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal jon gens dat de 290 dagscholen bezocht bedroeg 48.500 en het aantal meisjes was 32.800 (een stijging van resp. 2500 en 2800). De groeiende interesse is over de hele linie waar te nemen, zo blijkt uit de cijfers, zowel bij het lager en middelbaar als bij het hoger economisch, administratief en midden standsonderwijs. Van de in 1977 geslaagden voor het lager economisch en administratief onderwijs (leao) ging 18 procent van de jon gens en 7 procent van de meisjes door naar de middel bare vervolgopleiding (meao). Deze percentages zijn lager dan in het jaar daarvoor, toen zij resp. 20 en 10 bedroe gen. Ook bij het midden standsonderwijs werd er iets minder doorgestudeerd. IAG (ANP) De huidige ng maakt het niet mogelijk eden tegen de vertoning van afische films in de biosco- de betrokken theaters over minder dan 50 zitplaatsen doet daarbij niet ter uitspraak is de Hoge Raad gisteren k in het proefproces over de Ameri- ^jbrno-film „Deep Throat". Wel stelde '!Raad als voorwaarde dat een exploi- een porno-rolprent vertoont het pu- ondubbelzinnige wijze het wat de iid betreft bijzondere karakter van moet duidelijk maken. Daarnaast mogen dergelijke voorstellingen uitsluitend toegankelijk zijn voor personen van 18 jaar en ouder. Het proef-proces rond „Deep Throat" is een voortvloeisel van het door de vijf procureurs-generaal in Nederland eind 1976 genomen besluit om op te treden tegen vertoning van porno-films in theaters met meer dan 50 zitplaatsen. De procureurs-gene raal gingen daarbij uit van artikel 240 in het wetboek van strafrecht, dat ondermeer het op enlijk tentoonstellen verbiedt van een „afbeel ding", die aanstotelijk is voor de eerbaarheid. Op tal van plaatsen in ons land werd de film „Deep Throat" in beslag genomen. De Hoge Raad heeft nu bepaald dat dit ten onrechte is gebeurd. „Als de minister porno-films wil ver bieden zal hij de wet moeten veranderen", al dus de toelichting bij de gedane uitspraak. IG (ANP) Het stuk hiphollijn tussen Lei- Imsterdam CS en de pi moet zo snel moge- en afgebouwd, omdat deze lijn dan pas optimaal kan functioneren. De Tweede Kamer schaarde zich gisteren tijdens de behan deling van de Verkeers begro ting unaniem achter dit voorstel van de WD. Binnen de meerja renramingen moet meer ruimte komen, opdat de werkzaamhe den uiterlijk in 1982 kunnen beginnen. Mevrouw Haya van Someren- Downer (WD) tijdens de debat ten gisteren in de Eerste Kamer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Eerste Kamer houdt er rekening mee dat de in Bestek'81 aangekondigde maa tregelen onvoldoende aan zullen sluiten bij ontwikkelingen in de samenleving en dat het beleid van het kabinet-van Agt daarop zal vastlopen. Dit zei de voorzitter van de PvdA-fractie in de Senaat Vermeer gisteren in zijn bijdrage aan de algemene politieke en fi nanciële beschouwingen. De CD A-fractieleider Van Hulst zei dat met de WD best een goed sociaal beleid te voeren is. „Dat is in het kabinet Bies heuvel al bewezen door de toenmalige minister van Sociale Zaken Boersma en zijn staatssecretaris Rietkerk". Van Hulst zei de politieke oorlogsverklaring van de PvdA aan het CDA (tijdens het Bestek debat) te betreuren. De CDA-fractieleider verklaarde zich in grote lijnen akkoord met Bestek'81. De voorzitster van de WD-fractie me vrouw Someren-Downer vindt dat de re gering opening van zaken over de z.g. Velser affaire moet geven. Zij zei in haar algemene beschouwing niet te be grijpen waarom minister De Ruiter van Justitie die openheid niet wil geven. „Op enbaarmaking van minder prettige zaken uit het verleden doet vaak pijn, maar het doet bij onschuldigen ook pijn als zij verdacht worden van iets waar zij part noch deel aan hebben", aldus mevrouw Van Someren. De vijf man sterke PPR-fractie in de Eerste Kamer wijst de inhoud van de onlangs bekendgemaakte hoofdlijnen van het nieuwe abortusontwerp van de hand. Dit deelde de voorzitter van deze fractie, dr. Bas de Gaay Fortman, dinsdag mee in zijn algemene beschouwing in de Se naat. „Het kabinet heeft een poging ge daan, niet om tot een verantwoorde abortuswetgeving te komen, maar om een voor zowel CDA als WD verkoop baar wetsontwerp tot stand te brengen. Het gevolg is een voorstel dat met de goede maar de slechte kanten van beide benaderingen verenigt", aldus De Gaay Fortman. tegen iminerende (gevers ■^DAM (ANP) Het ijk arbeidsbureau in am gaat de strijd ïn met de discrimina- Surinamers, Antillia- andere buitenlandse lers op de arbeids- de directeur van het heer J. de Lange, bekend gemaakt lek is een brief uitge- ar werkgevers, die er- 'den verdacht bij hun ngsbeleid te discrimi- De Lange laat de ers hierin weten dat kunnen rekenen dat toekomst onder de |t GAB verwezen solli- leden van minder- fepen zullen bevinden. 'idl r meer melk onken tg (ANP) De Neder- hebben deze zomer S 'ocent meer melk en dukten gekocht dan zo- 7, zo heeft het Neder- istituut voor Agrarisch IRA!" erzoek berekend. MEERDERHEID KAMER TEGEN BESLUIT DE KONING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koning (Ontwikkelingssamenwer king) heeft gisteren vanuit de Tweede Kamer veel kritiek gekregen op zijn besluit om de ontwikkelingslanden Colom bia, Cuba, Jamaica, Peru en Tunesië geen extra hulp meer te verschaffen. Het schrappen van deze landen van de lijst van concentratielanden, waarop de hulp van Nederland zich speci aal richt, riep nogal wat vraagtekens op bij zowel de rege ringsgezinde fracties CDA en VVD als bij de oppositie. Unaniem was de Kamer tijdens de behandeling van de begro ting voor ontwikkelingssamenwerking van mening, dat de mi nister bijhet nemen van genoemd besluit te zeer had gelet op het inkomen van de bevolking in de geschrapte concentratie- landen. Andere overwegingen hebben, behalve ten aanzien van Cuba, niet of nauwelijks een rol gespeeld. Naar de mening van CDA en WD is het vooral te betreuren, dat een land als Colombia, waar de economische en sociale ontwikkeling net goed op gang begon te komen, geen concen- tratieland meer is. Met de oppositie vinden CDA en WD het bovendien een ongelukkige zaak, dat Nederland nu op Surina me en de Antillen na geen grote vinger meer in de pap heeft ten aanzien van de ontwikkeling van Latijns-Amerika. Advocaat Menten wil vervolging oud-hoofd inspecteur politie DEN HAAG (ANP) De raadsman van Pieter Menten, mr. L. van Heij- ningen uit Den Haag, heeft de procureur-gene raal bij het gerechtshof in Amsterdam verzocht een onderzoek en straf vervolging in te stellen tegen de oud-hoofdinspec teur in Velzen, P.J. van IJzendoorn. Volgens Van Heijningen heeft de oud-politieman in strijd met de ambtsplicht zich processen-verbaal uit de zogeheten „Velser af faire" toegeëigend. IJzen-, doorn zou de toenmalige journalist Hans Knoop in zage in die documenten hebben gegeven. De oud hoofdinspecteur verklaar de echter gisteren dat deze processen-verbaal niet meer in het bezit te hebben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft de verkiezing van haar nieuwe voorzitter uitgesteld. Verwacht wordt dat de fractie volgende week dinsdag de opvolger van Aantjes zal aanwijzen. Aangenomen wordt nog steeds dat zich geen problemen voor doen rond de aanwijzing van Aantjes' opvolger als voorzitter; het is vrijwel zeker dat dit Lubbers zal worden. Wel schijnt de verkiezing van de eerste vice-voorzitter (een ARP'er) enige tijd te kosten. Voor deze post worden op het ogenblik vooral de fractieleden Van Houwelingen en (in tweede instantie) H. de Boer genoemd. ADVIES GEZONDHEIDSRAAD: DEN HAAG (ANP) De leeftijdsgrens van 59 jaar, waarbo ven nierpatiënten niet meer voor een behandeling met een kunstnier in aanmerking komen, kan niet meer worden ge handhaafd, aldus het advies van de Gezondheidsraad over de verschillende vormen van kunstnier be handeling. Volgens een commissie van de Gezondheidsraad betekent het vervallen van de bovenste leeftijdsgrens een toename van het aantal behandelde nierpatiënten in de komende vijf jaar van 300. De kunstnierbehandeling voor kinderen beneden de 15 jaar zal in de komende jaren eveneens moeten worden uitge breid. Het koude weer houdt nog aan. Met een noordoostelijke wind wordt lucht aangevoerd waarin overdag licht en in de nacht zal vriezen. De noordoostelijke wind wordt in stand gehouden door een zone met hoge barome terstanden die zich uitstrekt van Noord-Finland tot Zuid-Enge- land en een lagedrukgebied bo ven Midden- en Zuid-Europa. In de lucht die wordt aangevoerd komen flinke opklaringen voor maar met de noordoostelijke wind worden ook enkele wol kenvelden naar ons land ge voerd. Het blijft op de meeste plaatsen droog. Vooruitzichten voor vrijdag: Opklaringen en overwegend droog. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst.' Weersvooruitzichten in cijfers Voor vrijdag: Aantal uren zon 2 tot 6. Min. temp. omstreeks -2 graden. Max. temp. omstreeks 2 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent Kans op een geheel droog et maal 70 procent. Weerbericht van gisteravond 8 uur EekJe" Eindhoven Den Helder Luchth R'd< S.bew

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13