Kans op arbeidsonrust weer sterk toegenomen Man neer geschoten in Den Haag SNEEUW, HAGEL EN REGEN Geen onderzoek naar beschuldigingen Prins Bemhard Politie-agenten beschuldigd van wangedrag cBont lp NA VASTLOPEN OVERLEG KABINET - SOCIALE PARTNERS Ipenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- [acteur: VVim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tót 19.00 uur) - tenten: ikwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. (Sowa/nt Dinsdag 28 november 1978,69e jaargang no. 21209 Paardenherten „The Immegrant Deer", na- tuurdocumentaire over Ja vaanse of paardenherten op Ned.I om 20.00 uur. Om 22.10 uur „De Christenen". Ned.II om 20.52 uur tweede deel van „Het Rhinemann Spel" en om 22.10 uur VARA- visie over Sahel-landen. Winterse buien Winterse buien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde noordelijke wind. Max. temp. circa 4 gr. Morgen zon op: 8.22; onder: 16.35. Schev. hoogw.: 2.01 en 14.16; laagw.: 10.02 en 22.17. 1979 z ui tnamen be- /an de ver van Jan romande- Sort Ameri- m onder regie M iido Pieters, t zijn „Doc- Vlimmen" op het festi ran Miami on. werd reeds met succes d, toen Rob met Paul ;n diens Fruit" nam, maar zal Gerrit *r als produ- lamen zullen iet grootste Leiden en rest plaats met onbe- jonge n actrices in drollen. (Van onze sociaal-economische re dactie) DEN HAAG Met het af breken van het arbeids voorwaardenoverleg tussen Kabinet, vakbeweging en werkgevers is de kans op ernstige arbeidsonrust (sta kingsacties e.d.) in de ko mende maanden sterk toe genomen. Nu de besprekingen zijn vastgelo pen, zal het kabinet onver kort vasthouden aan het wetsontwerp om per 1 ja nuari de sociale uitkerin gen een half procent min der te laten stijgen. Van Aardenne (Economische Za ken) toonden zich gisteravond na het drie uur durende overleg diep bezorgd over de mogelijke gevol gen van de ontstane breuk tussen kabinet en vakbeweging. Ook werkgeversvoorzitter Van Veen liet zich in pessimistische be woordingen over de nieuwe situa tie uit De onderhandelingen over het ar beidsvoorwaardenbeleid zullen nu verder per bedrijfstak gevoerd worden. Hoewel het CNV, in tegenstelling tot de FNV, zich gisteravond nog bereid toonde, de besprekingen voort te zetten, waren de vakbon den unaniem van mening, dat de voorstellen die het kabinet op ta fel had gelegd onaanvaardbaar waren. Deze voorstellen, die als een to taalpakket werden gepresenteerd, hielden in grote lijnen het volgen dein: - per 1 januari zou de korting op de sociale uitkeringen niet 0,5 procent, maar gemiddeld 0,3 pro cent (voor de hogere uitkeringen meer dan voor de lagere) gaan bedragen; - de toeslagen in het basisloon van de bouw-CAO zou niet mo gen doorwerken in de sociale uit keringen, het minimumloon en de ambtenarensalarissen; - arbeidstijdverkorting met een uur per dag zou moeten leiden tot een evenredige verlaging van de lonen; - de minimumlonen gaan in 1979 niet extra omhoog; - de overheid zal in 1979 geld be- schikbaar stellen voor bevorde ring van vervroegde pensionering; - prijscompensatie wordt aan een maximumbedrag per procent prijsstijging gebonden. FNV-voorzitter Wim Kok noemde het voorstellenpakket „cryptisch en voor meerdere uitleg vatbaar". Hij vond het vooral onaanvaard baar, dat de gemiddelde korting van 0,3 procent op de sociale uit keringen gepaard zou moeten gaan met het niet doorberekenen van de bouw-CAO in uitkeringen en overige lonen. Ook verzette hij zich heftig tegen het kabinets standpunt dat een eventuele ar beidstijdverkorting niet zou mo gen leiden tot kostenverhoging voor overheid en bedrijfsleven. CNV-voorman Harm van der Meulen vond, dat er in de voor stellen van het kabinet wel ele menten zaten, waarover verder onderhandeld zou kunnen wor den, maar als totaal wees hij het pakket eveneens radicaal van de hand. Minister Albeda (Sociale Zaken) zei hevig teleurgesteld te zijn over het vastlopen van het overleg. Hij verweet de vakbeweging een on redelijke houding door te eisen, dat de toeslagen in het basisloon van de bouwvakkers doorbere kend zouden moeten worden in de overige lonen. „Die toeslagen hebben geen wezenlijke inhoud. De vakbeweging weet geen on derscheid te maken tussen forme le en materiële zaken". Volgens minister Andriessen (Fi nanciën) is nu het hele pakket voorstellen door het kabinet weer van tafel gehaald. „Het speelt in het arbeidsvoorwaardenoverleg nu geen enkele rol meer, uitgezon derd de bereidheid van het kabi net om mee te financieren in de experimenten met vervroegde pensionering," aldus Andriessen. (Zie ook pag. 9. Vikingen- munt in VS gevonden Een Britse mun- tenexpert heeft in Londen ver klaard dat hij het eerste tastba re bewijs heeft dat de Noorman nen 400 jaar voor Columbus Amerika hebben ontdekt. Hij staaft deze be wering met een munt uit de pe riode van de Noorman Olaf Kyrre (1067- 1093), die in de Amerikaanse staat Maine is gevonden. Leiderdorpse wethouder overlijdt tijdens behandeling begroting Leiderdorp Tijdens de begrotingsvergrade ring van de gemeente Leiderdorp is gister avond de 5&-jarige wethouder van ruimtelij ke ordening, openbare werken en huisves ting, C. Gordijn, plotseling onwel geworden. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. C. Gordijn was sinds vier jaar lid van de gemeenteraad voor de ARP, waarvan twee jaar wethouder. Bij de gemeenteraadsverkie zingen van dit jaar fungeerde hij als lijstaan voerder van het CDA. De begrotingsbehande ling, die onmiddelijk werd onderbroken, zal op een nader te bepalen tijdstip worden voortgezet. Na haar suc cesvol optre den In een uitverkocht Carré heft de Amerikaanse musical-ster Liza Minelli nog even het glas met een van de ere gasten Prin ses Margriet. (Zie ook pag. 12 (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een of meerdere onbekende mannen hebben vannacht om half drie de 40-jarige Andreas J. Nieuwenburg in zijn woning aan de Hoefkade neergeschoten. De man over leed enkele minuten na de schietpartij overleden.Van de da- der(s) ontbreekt nog elk spoor. De schietpartij speelde zich binnen enkele minuten af. De in de woning aanwezige familie Nieuwenburg, het echtpaar en haar drie zoons, werd wakker nadat er aan de deur was gebeld. De vrouw deed de voordeur open. Daarop vroegen de dader(s) naar haar man. De vrouw probeerde de voordeur tevergeefs dicht te doen. Er werd een schoen tussen de dein en de deurpost gezet. Door de kier heen werd op de inmiddels gearriveerde man geschoten, die meehielp de deur dicht te duwen. In totaal werden vier schoten afgevuurd. Twee kogels bleven in de voordeur zitten, één kogel raakte het slachtoffer dodelijk in de borst, en de vierde kogel miste de vrouw op een haar na, en werd later teruggevonden in de gang, waar op het moment van de schietpartij de drie zoons stonden. De technische recherche stelde direct een onderzoek in. Hoe de dader(s) zijn verdwenen is nog niet bekend, evenmin als het motief van de schietpartij. De vrouw was dusdanig overstuur, dat zij nog niet door de politie verhoord kon worden. 'Opoe Daleman' overleden RUP WETERING Mevrouw Th. Daleman-Verhoef, beter bekend als 'Opoe Daleman' uit het Zuidhollandse Rijp- wetering is gisteren op 103- jarige leeftijd overleden. Opoe Daleman was de oudste caféhoudster van Nederland. Zij dreef haar vergeelde café Concordia op geheel eigen wijze aan de Pastoor van der Plaatstraat in Rijpwetering. Opoe Daleman kocht het café in 1903, nadat zij een prijsje in de loterij had gewonnen. Haar man overleed in 1921. Concordia was de laatste ja ren nog maar drie maal per week geopend. Elke vrijdag-, zaterdag-, en zondagavond van kwart voor tien tot twaalf uur precies ontving Opoe Daleman haar stamgas ten in het etablissement waar de tijd al vele tientallen jaren pas op de plaats had ge maakt. Ook de prijzen waren op vooroorlogs niveau blijven steken. De laatste prijsverho ging, daterende van enkele ja ren geleden, moest zelfs door de stamgasten worden afge dwongen. De begrafenis vindt plaats op vrijdag 1 december, na een H. Mis van Requiem om half elf in de parochiekerk van Rijp wetering. ITERS dan we de laatste ja- wend waren is de win- vallen. adden we al niet erg Nnneer we nu eigenlijk 4ajp moeten opnemen. ONBEGONNEN ZAAK' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering voelt er niets voor om op basis van beschuldigingen, die binnenkort in het weekblad Nieuwe Revu verschijnen, een onderzoek in te stellen naar het oorlogsverleden van Prins Be- rnhard. Het Tweede Kamerlid dr. Walt- mans (PPR), die een concept artikel van Nieuwe Revu dat hij in handen kreeg vo rige week aan premier Van Agt voorleg de, zei vanochtend dat hij begrip voor dit standpunt van de regering heeft. Maar Waltmans vindt wel dat de regering in dat geval de plicht heeft om juridische stappen tegen het weekblad te onderne men. De beschuldigingen in het concept-artikel dat Nieuwe Revu vorige week aan Walt mans voorlegde komen erop neer dat Prins Bernhard in 1938 100.000 mark zou hebben gekregen voor het verstrekken van inlichtingen over Nederlandse verdediging swerken. Ook zou hij op 24 juni 1942 een brief aan Hitier hebben geschreven met het aanbod de leiding op zich te nemen van bezet Nederland. Dat laatste vond Waltmans vorige week enstig genoeg om persoonlijk aan premier Van Agt door te geven. Dit vooral omdat het weekblad een getuige opvoert die de brief zou hebben. De identiteit van die ge tuige houdt Nieuwe Revu echter geheim. De rijksvoorlichtingsdienst liet vanochtend weten dat het kabinet wat dit soort be schuldigingen betreft in feite machteloos staat. Het tegendeel ervan zou bewezen moeten worden, en dat is meestal onmoge lijk. Deze berichten over Prins Bernhard zijn volgens de rijksvoorlichtingsdienst in het verleden al tenminste zesmaal opgedo ken. Rijksrecherche stelt onderzoek in BREDA (ANP) De rijksrecherche zal een onderzoek instel len naar de klacht van de 31-jarige transporteur J. de Boer, die zegt vrijdagmiddag op redeloze wijze te zijn geschopt en geslagen door drie politiemensen in burger. De heer De Boer werd naar zijn zeggen vrijdagmiddag toen hij in zijn vrachtwagen op de weg Roosendaal - Breda reed, ernstig gehinderd door een personenwagen waarvan de chauffeur zich onbehoorlijk in het verkeer gedroeg. Toen bei de wagens voor een rood stoplicht moesten wachten, vervoeg de De Boer zich bij deze chauffeur en vroeg om opheldering. Daarop kreeg hij een ongenadige aframmeling van zowel de chauffeur als twee andere inzittenden van de personenwagen. Na opmerkingen uit het publiek dat zich om de vechtpartij had geschaard, identificeerden de drie zich als politie-agenten uit Nieuwegein. op di28-wo29-endo30nov. Onze laatste bontshow gemist? Geeft niet In de Sinterklaastijd houden wij een kom-er-'ns-kijken show in al onze vestigingen Mantels en jasjes in onbeperkte keus Ook deze keer vóór-gedragen door onze mannequins Bont voor surprise-prijsjes: Chinese nerts 995-; prairiewolt 350.-; oppossum flanken 495,-; curley fix v.a 350,-; mouton 495,-; de vrouwdie alles van boni weet Spuistraat 44-46 Den Haag (Van een onzer verslaggevers) DE BILT Het ziet er sinds van morgen met het weer in Nederland en in Europa niet zo best uit. In heel Nederland lag de tempera tuur vanmorgen rond 7 uur tussen min 3 en min 7 graden met daar bij overal ver spreid behoorlijke sneeuwbuien afge wisseld door re gen. Gelukkig was het verkeer daarop be dacht sinds de no gal ernstige gebe urtenissen van gistermorgen op tal van rijks- en provinciale wegen. In Zuid-Europa heersten vanmor gen nog tempera turen tussen vijf en vijftien graden boven het vries punt. Op Las Pal- mas, waar op dit ogenblik nog heel wat Nederlandse vakantiegangers vertoeven, bleek het met een tem peratuur tussen 22 en 17 graden nog heerlijk weer te zijn, ondanks de zware bewolking vanmorgen. De kans is voor ons zeer groot, dat in de komende da gen hetzelfde wis selvallig weer zal overheersen met sneeuw, hagel, en (daartusendoor) re genbuien. Reden dus, om in het verkeer, vooral s'morgens en s'a- vonds, voorzichtig te zijn. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1