Spaanse revolutie het sterkst op terrein van sex en sexen zoNutsspaarbank! kewart had makkelijke avond Piek-Fijn-Bon PAC INDERDAG 23 NOVEMBER 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Kostbare handscbriften op veiling Londen Bij de Londense kunstveiling Christie komen op 29 november enige kostbare Duitse muzikale en letterkundi ge handschriften onder de ha mer. Het oorspronkelijk ontwerp van Richard Wagner voor de ouver ture tot zijn opera Tannhauser zal, naar men verwacht, onge veer 125.000 opbrengen. De partituur van deze opera zelf werd vorige maand in New York voor het record-bedrag van, omgerekend, circa 490.000 verkocht. De ouvertu re die in 1846 onder Mendels sohn als dirigent ten gehore werd gebracht, wordt vaak als concertstuk gespeeld. Eeh van de andere stukken die worden geveild, is het manu script van het stuk, „der Unbe- stechliche" (De onomkoopbare), dat de Oostenrijkse dichter en toneelschrijver Hugo von Hof- mannsthal in 1912 schreef. Des kundigen denken dat ook dit werk ongeveer 125.000 zal op brengen. Nieuw ballet van JiriKylianin wereldpremiere DEN HAAG - Het Nederlands Dans Theater brengt in zijn- voorstellingen op vrijdag 24 en zaterdag' 25 november in het Circustheater de wereld première van een nieuw bal let van Jiri Kylian 'Psal mensymfonie', gemaakt op het gelijknamige werk voor koor en orkest van Igor Stra- winsky. Verder staan op het programma twee andere- Kylian-balletten: Verklarte Nacht en Sinfonietta. De muziek bij de Psalmensy mfonie zal worden uitgevoerd door het Nederlands Balletor kest en het Kamerkoor van het Rotterdams Conservatori um (instudering Jan Eelke- ma). De muzikale leiding heeft David Porcelijn. De kostuums bij deze nieuwe produktie —precies de 200ste sinds de oprichting van het Nederlands Dans Theater in 1959werden ontworpen door Joop Stokvis. Het dekor is van William Katz. |ionze correspondent [Hooper) IBID Algemeen kies- jt, stakingsrecht, politieke jen en vakbonden daar in, heeft de post-fran- itische „revolutie" in oje zich het meest zich- ir voltrokken op het ge- I van het franquistische ue der taboes: sex. Het is drie jaar na de dood van nco, moeilijk te geloven in de beginperiode van Spaanse televisie, regis- s van amusementspro- Kerkiaafcnma's klaar stonden met 01715-13 sluier, voor het geval de of andere zangeres een tomen q te diep uitgesneden jurk 3el de Si aangetrokken. Nog intrale, under, maar ook waar: in 21.30 nco gaf wel eens prijzen verkoq grote gezinnen. Niet aan moeder, maar aan de va- EBANKE Ier BTW. (n idaag de dag kunnen ►5,-). Tn mjaarden kiezen uit strip- setenten, topless bars, of e komedies met titels als jn man maakt er niets Er was een tijd dat de sor lustig in films knipte, dat de hoofdrolspeelster liger kon worden, zonder aantoonbaar het nodige voorbereidend werk gedaan te hebben. Nu wordt er de laat ste hand gelegd aan een nieu we wet die het de bioscopen mogelijk moet maken harde porno-films te draaien. Voor een kaartje gaat de liefhebber 300 peseta's betalen (zeg: tien gulden). De staat krijgt daar 35 procent van, dus zal de hervorming de regering geen windeieren leggen. Toen Guia del Ocio, het cul turele informatieblad van Ma drid, zijn achterpagina be schikbaar stelde voor kleine advertenties, stroomden er an nonces binnen van het type „Drie snelle jongens zoeken drie hippe meisjes". Gevolg was dat er twee contactbla den uit de grond gestampt werden, die het allebei blijk baar erg goed doen. Het lijkt erop dat de jonge democratie een grotere in vloed heeft op de Spaanse vrouw dan op haar mannelij ke landgenoot. Kort na Fran co's dood kwam een wat vreemde mode op. Vrouwen uit de amusementswereld ver kondigden in interviews dat ze bisexueel waren. Ster na sterretje onthulde dat alle vrouwen (niet een paar, of veel, maar alle) „van nature bisexueel" zijn. Bedrogen mannen Achteraf bezien was het mis schien niet zozeer een mode verschijnsel, dan wel een po ging van de vrouwen om duidelijk te maken dat zij, na jaren van door de staat goed gekeurde overheersing door de man, ook wel eens wat an ders wilden. Dat hebben ze ook gekregen. Volgens een (geheim) rapport van de rege ring steeg de verkoop van de pil vorig jaar met 26 procent. Een priester wist te melden dat een paar jaar geleden van alle echtscheidingen 10 pro cent was aangevraagd door de man op grond van ont rouw van de vrouw. Nu is het percentage bedrogen man nen onder de scheidingzoe kenden gestegen tot 35 of 40. Ondanks al deze veranderin gen hangt er iets van teleur stelling in de Spaanse lucht. Een belangrijke reden voor die desillusie is de economi sche stagnatie van het ogen blik. Maar er zijn ook andere oorzaken. De oudere, en beter gesitueerde, Spanjaarden wal gen van de frivole nevenpro ducten van de democratise ring. Ze zijn ook bang dat, wanneer de nieuwe grondwet eenmaal aangenomen is, niets meer een omvorming van de economische en sociale orde in de weg zal staan. Bij de jongeren en lager be taalden liggen de motieven wat ingewikkelder. Voor een deel is de moeilijkheid dat verwachtingen niet beant woord worden. Een verslagge ver van het tijdschrift „Cam- bio 16" hoorde in Valladolid, dat altijd bekend heeft be staan als de meest conserva tieve stad van Spanje, uit spraken als: „Wanneer ik mij realiseer dat ik met op straat een marihuanasigaret mag ro ken, voel ik mij totaal on vrij". Of: „Wij leven onder een ontoelaatbaar repressief systeem. Waarom gaan de ca fe's om twaalf uur dicht? We willen om drie, vier uur in de nacht kunnen drinken". Van boven af Begrijpelijker is het gevoel van veel mensen, dat ze niet genoeg de kans hebben gekre gen deel te nemen aan de ontwikkelingen. Tot nu toe hebben ze zich bij drie gele genheden kunnen uitspreken. Arbeiders konden een verte genwoordiger kiezer, evenals de werkgevers. In december ,1976 werd een referendum ge houden en in juni 1977 alge mene verkiezingen. Maar sindsdien werd op vrij elitaire wijze voor de mensen beslist. Gezien de huidige si tuatie moeten de politieke partijen het op een gegeven moment eens worden. Geen enkele partij mocht in een positie gedwongen worden de pas door de Cortes (het parle ment) afgemaakte grondwet te verwerpen. Dit heeft onver- mijdelijkerwijs geleid tot een aantal compromissen tussen hoge heren die elkaar achter gesloten deuren ontmoetten. Nu kan men zeggen dat dit zo de gewoonte is binnen de westerse democratie. Maar het gaat erom of de Spaanse jongeren en de minder goed gesitueerden ermee akkoord gaan. Juist omdat de Spanjaarden zo individualistisch zijn inge steld, hebben ze veel respect voor zelf-discipline in de ge meenschap. Dat ziet men bij voorbeeld in de winkels, wan neer een aantal mensen aan het wachten is. Elke Spanj aard zal dan altijd vragen: „Wie is er aan de beurt?" (met andere woorden: „zodat ik weet wie ik voor moet la ten gaan"). Maar minder dan andere Eu ropeanen lijkt de Spanjaard bereid tijd en energie be schikbaar te hebben om echt deel te nemen aan het demo cratisch proces. Tot nu toe hadden de politici reden ge noeg om hun landgenoten die kans ook niet te gunnen. Maar is de nieuwe grondwet eenmaal aangenomen, dan zullen ze.toch, willen ze ten minste deze onverschilligheid keren, wegen moeten vinden om de democratie naar bene den en in de breedte te ver spreiden. (Copyright The Guardian) Dit is het laatste artikel in een serie van drie. Vorige afleverin gen in onze krant van 21 en 22 november. 'Ipy» terender kon Rod Stewart de teneur zijn concert het niet zeggen, toen gisteravond opmerkte: „This next I would like to sing, because there not many words to it", ofwel: Rod ikte het zich gemakkelijk. Daartoe leg hij van het volledig uitverkochte tterdamse Ahoy' Sportpaleis volop de egenheid. Men kwam voor Rod Ste- t en hij gaf de mensen wat ze wilden: hits en een portie keiharde rock was een routineklus voor Rod, die miii een van de grote persoonlijkheden II len de hedendaagse rockscène gere id mag worden, niet alleen door zijn 1 kundig optreden, maar zeker ook door zijn prive-escapades. Vele jaren heeft Rod zijn gezicht hier niet laten zien, hetgeen voor het publiek een extra reden bleek hun „held", nog zonder dat hij ook maar iets gepresteerd had, glorieus te ontvangen. Rod houdt van stijl, dus werd het enorme rode doek voor het toneel onder de tonen van het swingende num mer „Striptease" opengetrokken. Direct daarna sloeg hij keihard toe met de rocker „Hot Legs" van de laatste elpee „Foot Loose and Fancy Free". Stewart had zeven musici bij zich onder wie de stuwend drummende Carmine Appice (ex-Vanilla Fudge); de kleine, beweeglijke Jamaicaanse gitarist Phil Chen, die evenals slaggitarist Billy Peek niet kon imponeren en basgitarist Jim Cregan, die twee jaar bij Cockney Rebel heeft gespeeld. Voor hen was het ook een gemakkelijk avondje, want er is niets simpeler dan het spelen van een paar eenvoudige akkoorden, en dat is wat ze de hele avond deden. Eerlijk gezegd kregen ze van Rod ook de kans niet om te soleren. Doordat het publiek kritiekloos alle roc kers over zich heen liet gaan, en meezong waar het mee kon zingen, kon Rod zich vocaal gezien aardig rustig houden. Pas tegen het einde van het ruim zeven kwartier durende concert bleek hij in staat met z'n rauwe stem indruk te maken. Rod had dus een makkie gister avond, en dat liet hij zich niet ontgaan. LEXNIGGEBRUGGE j euwse doden *jgen voorrang U)ELBURG (ANP) Be- jüsstoeten die vanuit nws-Vlaanderen op weg naar het crematorium in idelburg, krijgen in het «volg voorrang op de pro- iciale veerdienst Breskens- itsingen. het verleden gebeurde het leens dat de lijkwagen al ig aan de overkant in Vlis- Jgen was gearriveerd, ter- 1 de familieleden in de gwagens nog stonden te 'iten op het veerplein in kens. Gedeputeerde Sta- van Zeeland hebben met niddellijke ingang een re- ing getroffen, waarbij aan 1 wagen en volgauto's voor- ig wordt gegeven. Hl \~ieuwe functie 3'rins Claus EN HAAG (ANP) - Prins laus heeft op uitnodiging an minister De Koning (Ont- ikkelingssamenwerking) het lorzitterschap aanvaard van i Nederlandse „stuurgroep ereldconferentie inzake land- uvorming en plattelandsont- ikkeling". De Wereldconfe- ntie vindt plaats in juli 1979 Rome. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De regerings commissaris voor de omroep heeft op verzoek van de minis ter van CRM een commissie ad hoe ingesteld, die moet nagaan welke mogelijkheden er zijn om paal en perk te stellen aan de invloed, die commerciële ne ven-activiteiten van omroep- medéwerkers (presentatoren en samenstellers van radio- en te levisieprogramma's) kunnen hebben op de programma's. De commissie, die de naam „Commissie belangenverstren geling omroepmedewerkers" heeft gekregen, staat onder voorzitterschap van prof. mr. A. D. Belinfante. Zitting hebben voorts mr. J. A. van Waarden, vice-voorziter, mr. H. F. M. Hof huis, secretaris, A. H. Kloos, drs. J. H. Scheffer, mevr. drs. M. A. Veenhoven-Wilson en K. de Wil de als leden. Onderzoek naar zakelijke bindingen van omroepmedewerkers De commissie zal nagaan welke regelingen en gedragslijnen er op dit punt besta an bij de zend gemachtigden, of de bestaande situatie leemten bevat en zo ja, welke aanbevelingen zij kan doen om een meer doeltreffende regeling ter voorkoming van ongewenste belangenverstren geling te bevorderen. Voor het krijgen van inlichtingen over een en ander zal de commissie zich tot alle zendgemachtigden wenden. Booker-prize voor jn*s Murdoch LONDEN De belangrijkste Britse literaire prijs, de Booker prize, is verleend aan de roman schrijfster Iris Murdoch. Zij kreeg de jaarlijks verleende prijs, waaraan een bedrag ter waarde van 40.000,- gulden verbonden is, voor haar roman „The sea, the sea". Iris Murdoch schreef 20 ro mans. „The sea, the sea" gaat over een toneelimpresario die vergeefs tracht eenzaamheid te vinden in een huis op een afgele gen rotskust. De jury beoordeelde 80 romans. Amerika heeft honderden Love Canals (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - De Verenig de Staten herbergen nog vele honderden „Love Canals". Love Canal is de plaats nabij de Niagara watervallen, waar en kele maanden geleden midden in een woonwijk een oude le vensgevaarlijke chemische stortplaats werd ontdekt. Het Amerikaanse bureau voor mi lieubescherming heeft, tijdens een uitvoerig onderzoek nog 638 afvalplaatsen ontdekt, die on middellijk ernstig gevaar voor de volksgezondheid kunnen op leveren. „Het is best mogelijk dat er nog veel meer zijn", aldus een woordvoerder van het bu reau. In totaal leverde het onderzoek meer dan 32.000 afvalplaatsen op, waar gevaarlijke stoffen be graven kunnen liggen. Ja, alle drie vinden ze, dat dochterlief oud en wijs genoeg is voor een eigen bank rekening. Gewoon: om haar zak- en kleding- geld op over te schrijven. Haar door ooms en tantes toegestopte extra's. Het geld dat ze verdient met babysitwerk of met vakantie werk. Of om haar betalingen mee te doen: abonnementsgeld voor „eigen blad", contributie voor de balletschool. Niet in 't minst: een eigen bankrekening- om mee te sparen. Dus De Nutsspaarbank komt met een nieuwe dienstverlening: de Piek-Fijn-rekening Speciaal met'toog op de jeugd van II tot 18 jaar start de Nuts spaarbank deze unieke dienstverlening. In de vorm van een gecombineerde bank/spaarrekening. Met deze Piek-Fijn- rekening regelt uw dochter voortaan zélf al haar geld [_BDSE SPAARBANK (deeluitmakend van de Nutsspaarbank) Die nieuwe dienstverlening van u, de Piek- Fijn-rekening, lijkt me wel wat. Stuur mij maar de desbetreffende folder. Naam: Adres: Plaats: Geboortedatum: Postcode: krijgt ze over haar tegoed een rente die 1% hoger is dan die op 'n gewoon spaarbank boekje. Sparen op z'n nieuwerwèts heet dat. En dat is nog niet alles. Als klap op de vuurpijl geeft de Nutsspaarbank ook nog 5% premie over maximaal f 480,- per jaar. De bon is uw nadere informatie-bron. Op alle Nutsspaarbankkantoren ligt een folder klaar, getiteld: „Nieuwerwets: JE EIGEN PIEK-FIJN-REICENING bij de Nutsspaarbank". Daarin staat alles wat u en uw dochter over deze nieuwe dienstverlening moeten weten. Dus als u 's in de buurt bent. Of uw dochter. Maak anders gebruik van onderstaande bon. Wij sturen u de folder dan graag toe. Doen! handelingen. Ondertussen Een ponstypiste met twee toeters een operator van computers Een boekendame uit een bieb een blondje, los op steno- type statig procuratie- n typiste bij de Een boekhouder met SPD haakt in bij Loesje van der P. Een vakbekwame archivaris een advocaat en een notaris

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9