deTijd t •ajan: de bal is iu aan Israël Secteleden wegens moord in staat van beschuldiging Getuige onthult poging Thorpe om weldoener partij op te lichten tstelling in vredesoverleg hurt voort Venezuela zendt vliegtuigen tot steun Costa Rica 'ei es< eng naar voren eschoven prinkhanen bedreigen norm gebied ^tiTENLAND LEroSE COURANT DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 PAGINA 7 jj| JZALEM (Beater, UPLAFP) De Israë- ie minister van buitenlandse zaken Mosje iu beeft gisteren gezegd dat al het werk het ontwerp-vredesverdrag met Egypte iold is en dat de bal nn aan Egypte is. i geen ultimatum. n zei dat het geen zin had opnieuw te Aandelen over dit pakket of een deel van aangezien alle paragrafen zo uitge- 1 rijn dit het hele verdrag zou on- lijnen. Dajan zei dat als de Israëlische C- 'p rhandelingsdelegatie naar Washington terugkeren, dit alleen zou zijn om het verdrag te paraferen. [er merkte hij op dat Israël mogelijk een- t stappen zou moeten ondernemen om het voor de zelfstandigheid van de door Isra- ezette gebieden tot uitvoering te brengen, reageerde hiermee op de Egyptische eis dat Israël binnen het voorgenomen vredes verdrag een tijdsschema aanvaardt voor de vorming van zelfstandige Palestijnse besturen op de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza. De Amerikaanse senator Charles Percy die gisteren een uur in Cairo met Sadat sprak vertelde nog eens dat Sadat op zijn stuk blijft staan om in een dergelijk vredesak koord een tijdsschema voor verder overleg op te nemen. Burgemeester Bassam Sjakaa van Nbloes, de voornaamste stad op de bezette westelijke Jordaanoever gaf gisteren zijn geheel eigen kijk op de verwikkelingen rond het vredeso verleg. Hij noemde de huidige crisis niet meer dan een tactiek om de akkoorden van Camp David er door te krijgen; „De Egyptische en Israëlische manoevres betekenen een „wanho pige poging om verwarring te zaaien in de rijen van de Palestijnen en hen te bewegen tot steun aan het capitulatie-initiatief van Sa dat". Beatrix en Claus op bezoek in het dovenirtstituut. BEATRIX EN CLAUS BIJ JORDAANSE DOVEN AMMAN (ANP) Prinses Beatrix heeft gisteren in Salt, hoog in de bergen langs de Jordaanvallei, gehoorapparatuur aangeboden aan een doveninstituut. Ontroerend aanvaardde een van de jongetjes uit haar handen een nieuwe koptelefoon. Zijn medescholieren zwaaiden enthousiast met hun speciaal voor de gelegenheid aangevoerde rood-wit-blauwe vlaggetjes. Het instituut is in 1964 gesticht door de Nederlandse pater A. Andeweg. Elders op de dag had het prinselijk paar de olijfboom op het nationale monument in Amman begoten, een ceremonie vergelijkbaar met een kranslegging. Ook werden gisteren opgravingen bezocht. In Salt sloten prinses Beatrix en prins Claus hun derde dag van hun bezoek aan Jordanië af. Het bezoek duurt tot en met vrijdag. MANAGUA (UPI) Vijf Venezolaanse militaire vliegtuigen zijn gisteren in Costa Rica geland in verband met de toege nomen spanning tussen dit land en het buurland Nicaragua. President Carazo van Costa Rica heeft president Carter ver zocht president Somoza van Nicaragua te overreden de poli tiemannen naar Costa Rica terug te sturen, die gisteren bij een grensincident met de Nationale Garde van Nicaragua gewond of gevangen genomen zijn. Bij dit incident zijn ook doden gevallen. Het incident leidde ertoe dat Costa Rica zijn betrekkingen met Nicaragua verbrak en militaire steun inriep van Venezuela en Panama. In San José, de hoofdstad van Costa Rica, hebben duizenden mensen de ambassade van Nicaragua met stenen bekogeld. De regeriijg van Costa Rica heeft ook laten weten dat het zal streven naar de uitstoting van Nicaragua uit de Organisatie van Amerikaanse staten. Ook het noordelijk buurland van Nicaragua, Honduras, vreest grensincidenten en heeft daarom de grens tussen beide landen gesloten. In Nicaragua is de spanning gisteren toegenomen toen tegen standers van dictator Somoza de besprekingen afbraken. De oppositie had het aftreden van Somoza geëist. Het wachten is nu op het moment dat het Sandinistisch bevrijdingsfront het aangekondigde offensief begint. onze correspondent Roger Simons) [DEN - De prominente Britse politi- Jeremy Thorpe heeft niet alleen rdcomplotten gesmeed, hij heeft ook obeerd een weldoener van de Britse tale partij te bedriegen voor een miljoen dollar. Dit beweert Thor- gewezen politieke collega Peter Be- die tijdens het vooronderzoek in ehead onderworpen werd aan een langdurig kruisverhoor door Sir David Napley, advocaat van beklaagde Thorpe. Bessell's onthullingen inzake de pogin gen, die hij met Lagerhuislid Thorpe on dernomen had om de multimiljonair Jack Hayward (een man die geregeld forse bedragen afstaat aan de Britse li berale zaak) te ontdoen van 500.000 dol lar, hebben grote sensatie verwekt in de kleine rechtbank van het Westengelse Mi- nehead. Thorpe en drie zakenlui staan daar in vooronderzoek terecht onder beschuldi ging van een moordcomplot tegen Thor pe's voormalige homofiele vriend Nor man Scott, die Thorpe chanteerde. Drie rechters van instructie moeten beoorde len of er voldoende gronden bestaan om het viertal naar een gerechtshof te stu- Bessell wist al sinds 1965, dat Thorpe een homofiel was. Omdat hij het ver moedde, had hij van Thorpe een beken tenis afgedwongen door tot hem te zeg gen: „Ik heb in mijn jeugd ook homosexuele neigingen gehad." Op die manier won hij het vertrouwen van de man, die twee jaar later Jo Grimmond zou opvolgen als leider van de Britse li beralen. In Londen doet al geruime tijd het ge rucht de ronde, dat enkele royale bedra gen, die door de liberale weldoener Hay ward geschonken worden aan de partij, op geheimzinnige wijze verdwenen zijn. Getuige Bessell heeft daarin geen klaarte gebracht Thorpe's advocaat is er echter wel in geslaagd van Bessell voor de rechtbank de toezegging af te dwingen dat hij (Bessell) geen goede reputaties heeft inzake waarheidsliefde. Bessell heeft moeten toegeven dat hij erom be kend stond dat hij niet altijd de waar heid sprak. „Ik heb in de loop der jaren nogal wat leugens verteld. Ik bezef nu dat er een probleem is rond de vraag of ik de waarheid spreek of niet". Na het kruisverhoor van Peter Bessell, dat nog niet afgelopen is, komt multimil jonair Jack Hayward getuigen. igering-Pinto Portugal èdigd iABON (Rtr) Prof. Car- lota Pinto (42) is gisteren [d als premier van Portu- iende regering sedert de itie van 1974. De jongste •minister van West-Euro- jde de eed af tesamen met niet-partijenploeg van 15 zeven advocaten, •nieurs, twee legeroffi- een econoom en een loom. jmmunistische partij heeft weten dat zij zal proberen ieuwe bewind ten val te •n, en oud-premier Mario I, wiens socialisten de !te partij vormen, noemde ibinet-Pinto het conserva- sedert 1974. up met litairen in ae Zee vermist IRO (AP) In de Rode e wordt sinds gisteren een anees schip met 160 Soe- nese legerofficieren en nschappen aan boord mist. t schip vervoerde officieren manschappen van het Soe- lese legeronderdeel dat el uitmaakt van de vredes- cht van de Arabische liga libanon. GEORGETOWN (AP/UPI) De au toriteiten van Guyana hebben giste ren Larry Layton, een van de be langrijkste medewerkers van secteleider Jim Jones, in staat van beschuldiging gesteld wegens de moord op het Amerikaanse Congre slid Leo Ryan en vier anderen. De vijf mensen werden door een groep aanhangers "van Jones vermoord, toen zij. op het punt stonden met een vliegtuig terug te keren naar de Verenigde Staten na een bezoek aan het centrum van de secte. De 32-jarige Leyton is ervan beschuldigd zo wel Ryan als fotograaf Robinson, cameraman Brown, NBC-correspondent Don Harris en Pa tricia Parks, een lid van de secte, te hebben gedood. Mocht Leyton schuldig worden bevon den aan moord in de eerste graad, dan staat hem de doodstraf te wachten. Behalve Leyton werden nog twee Amerikanen aangehouden. Speciale bergingsploegen van de Amerikaanse strijdkrachten zijn gisteren begonnen met het afvoeren van de lijken van de ruim vierhon derd secteleden die kort na de inoord op Ryan gif hadden ingenomen. Uit een nauw keurig onderzoek in Jonestown, de plaats waar de secte zich gevestigd had, is gebleken dat de massale zelfmoord goed was voorbe reid. Zo bevatte het dodelijk brouwsel van si naasappelsap en cyaanzout ook minstens zes verschillende drugs om de pijn te verzachten. De arts van de secte, Larry Scacht, beschikte over een gedetailleerde lijst met diverse dose ringen en variaties voor dit brouwsel. In welingelichte kringen in Georgetown is gis teren verklaard dat het merendeel van de vierhonderd secteleden die niet aan de zelf moord heben deelgenomen, zich waarschijnlijk in Venezuela bevinden. Dit werd ondermeer afgeleid uit het feit dat maar twintig leden van deze groep bij de zoekacties zijn terugge vonden. In Venezuela wilde niemand dit be vestigen of ontkennen. Wel is de nationale garde gemobiliseerd om naar secteleden te zoeken. In San Francisco is Leo Ryan gisteren begraven. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door president Carters zoon Chip. In Californië maken voorma lige leden van de secte zich ongerust dat zij door fanatiekelingen, die nog deel uit maken van de secte, vermoord zullen worden. Er wordt gevreesd dat er tien moordgroepen van elk twintig leden be staan. Tweehonderd voormalige aanhan gers van Jones staan onder politiebewa king. 3TRUD OM DE MACHT IN IIINA? Unesco akkoord met verklaring massamedia PARIJS (Reuter,AP) De officiële vergade ring van de Unesco heeft gisteren toch nog vrij onverwachts het ontwerp over de massa media goedgekeurd. In de verklaring wordt ongehinderde berichtge ving en een zo volledig mogelijke toegang tot de informatie als een fundamenteel recht van journalisten bevestigd, in tegenstelling tot wat in de oorspronkelijke ontwerp-verklaring was gesteld. De leider van de Nederlandse delegatie, Maarten Mourik, toonde zich niettemin scep tisch over de inhoud van de verklaring. „We wilden hele maal geen ontwerp-verklaring. We hebben deze alleen aan vaard om ervan af te zijn". De verklaring wordt in het al gemeen te vaag geacht. Alle delegaties, zelfs de Russische, stemden er mee in. Schietpartij in Teheran Op de weg van en naar de Bazaar van Teheran, een gigantisch winkelcentrum met 200.000 neringdoenden, controleert het Iraanse leger het verkeer, waarbij een tiental tanks wordt gebruikt. Eerder openden Iraanse militairen het vuur op tweehonderd betogers, die leuzen riepen tegen het huidige kabinet. Giste ren kreeg de nieuwe regering van generaal Azhari het vertrouwen van het ka binet. m t. KIO (UPI) In Peking is een nieuwe muurkrant verschenen irin erop wordt aangedrongen vice-premier Teng Hsiao Teng hoogste leiding in China te geven, zo meldt de Japanse pers luit de Chinese hoofdstad. veronderstelt dat de Chinese partijleiders al achter gesloten iren strijd om de macht voeren en men ziet tekenen die wijzen een snelle stijging van Tengs macht. skundigen vinden het nog niet duidelijk of het afgaat op een htstreekse confrontatie tussen Teng (die een van de belangrijk politici was tot dat hij door Mao werd weggedrukt) en premier Kwo-Feng of dat de Teng-aanhang zich richt tegen andere Chinezen, die net als Hoea zijn overgebleven van het regiem i wijlen voorzitter Mao Tse-Toeng. Chinese hoofdstad was gisteren ook een muurkrant te lezen, arin het Chinese volk opgeroepen wordt „op te staan en zich bevrijden van alle ideologische keurzen". De oproep gaat uit een Chinese spoorwegarbeider. Hij vraagt zich ook af, of overleden Chinese leider Mao Tse-Toeng fouten heeft begaan niet. Volgens de auteur van de teksten op de biljetten heeft o dit wel gedaan en hij haalt een „bekentenis" van Mao aan 1962, waarin Mao, in zijn hoedanigheid van voorzitter van centrale comité van de communistische partij zijn fouten die van de andere leden van het comité toegeeft. •ME (Rtr) Als er niet snel maatregelen worden genomen, het hele gebied van het uiterste westen van Afrika tot de nialaja ten prooi vallen aan de kaken van miljoenen sprinkha- Q' Deze waarschuwing lieten deskundigen van de voedsel- en tóbouworganisatie van de Verenigde Naties gisteren in Rome 'gaan. Volgens de experts vormen de sprinkhanen nu al een lag in met name Soedan, Ethiopië, Somalië en de kuststroken D de Rode Zee. Het is voor het eerst in 16 jaar dat echt n een plaag gesproken moet worden. De dreiging voor een »ot deel van Azië wordt veroorzaakt door de miljoenen tinkhanen die zich nu aan het voortplanten zijn in de genoemde Meden. ELSEVIER praat met CDA- kamerlid Schakel na over Aantjes. „Mijn ervaring is dat je aan de politiek niet één echte duurzame menselijke vriendschap overhoudt. Je vindt er mensen die je, hetzij door karakterologische, hetzij wegens de politieke gelijkge richtheid, tot je politieke vrienden rekent. Maar dat be grip heeft een totaal andere inhoud dan een persoonlijke vriend, met wie je lief en leed deelt. Zo heeft Van Agt het ook bedoeld toen hij Aantjes zijn vriend noemde." Voorts een gesprek met de theoloog prof. P. van Leeu wen over gemengd gehuwden, die tussen wal en schip val len. „Ze belanden meestal in een vacuüm. Consistent twee kerken aan blijven hangen is zonder deskundige en geënga geerde begeleiding praktisch onmogelijk. Maar waar be staat zo'n oecunemische bege leiding? Toch maar in heel weinig plaatsen." Een ander artikel wijt de massale zelfmoord in Guyana aan „een eenzaamheid, die steeds karakteristieker gaat worden voor onze materialisti sche maatschappij met zijn anonieme steden en zijn fysie ke en geestelijke uitzichtloos heid. Het is die atmosfeer die de broedplaats vormt voor re ligieuze slavernij en haar uit wassen." Ook een interview met ex- scheidsrechter Frans Derks die per week 170 aanvragen voor liefdadige doelen krijgt. „In de wereld van de liefda digheid wordt een politiek spel gespeeld. Ik kan het niet goed hebben dat meneer Wim Kok van de FNV de invaliden gebruikt voor zijn politieke spelletje. Ik krijg van dat vlagvertoon met gehandicap ten een vieze smaak in mijn mond. Liefdadigheid is ten prooi aan demagogen en dus aan de politiek." De HAAGSE POST presen teert „de eerste samenhangen de reconstructie" van Aantjes' oorlogsverleden. „Aannemelijk is dat hij zich al op een vroe ger tijdstip dan oktober 1944, en niet met het oogmerk zo doende naar Nederland te kunnen vluchten, op ideële gronden bij de Germaanse SS heeft aangemeld." Elders in het blad de onthulling: „Men- ten kon na de oorlog de Ne derlandse overheid chanteren met verzonnen brieven van Prins Bernhard aan Hitier en Seyss-Inquart. Op deze ma nier wist hij zich aan vervol ging te onttrekken." Een interview ook met CPN- voorzitter Henk Hoekstra. „Of ons tegenwoordige open be leid bevalt? Ja, dat bepalen wij natuurlijk niet; dat is de ellende. Waar wij kunnen zul len wij het gesprek voeren. Maar als gesprekken zoals wij nu hebben, opnieuw gebruikt worden voor vervalsingen, zeggen we: dan sluiten we de tent weer." In de serie PvdA-strategen komt Piet Reckman aan het woord. „De huidige parlemen taire democratie werkt ver hullend. Hij gaat voorbij aan heel de maatschappelijke structuur die de mensen leert denken zoals ze denken; wat je de hele dag met de paple pel wordt ingegoten: volstrekt autoritair, door de media, de wetgeving, op je arbeids plaats." Een gesprek tenslotte met Lubbers. „Over de" kritiek van Boersma op de CDA-fractie motet ik een beetje harde op merking maken. Ik vind dat hij dat niet had mogen zeg gen. Hij heeft namelijk nooit in die fractie echt gefunctio neerd. Nou kan hij, van zijn kant, zeggen: daar kwam ik niet aan toe omdat de fractie niet functioneerde. Maar dan heb je de vraag van de kip en het ei." DE TIJD tekent bij het abor tus-wetsontwerp aan: „Het zou de voorkeur verdienen dat het CDA de moed had het beest wel bij de naam te noemen. Gewoon erkennen dat in acht jaar in dit land een volledig vrije abortus praktijk is gegroeid, kennelijk omdat de mensen dat zo wil den - een praktijk die door geen wet en geen regering kan worden teruggedraaid." Voorts een verhaal over de vlucht van Nederlandse mil jarden naar Amerika. „De herrijzenis van het Hollands kapitaal volgt haar eigen wet ten. Daarbij kruisen twee doelstellingen elkaar: het stre ven van de ondernemingen naar een beter rendement, en het streven van de vakbewe ging naar meer werk. Ze zijn niet te verenigen. Zo ontstaat een wonderlijke paradox: het Hollands kapitaal dat slechts mondjesmaat winst maakt is gelijktijdig de grootste buiten landse investeerder in de VS." Ook een kritisch artikel over kankerbestrijding. „Men oper eert, men bestraalt, men spuit in, terwijl men weet dat dit voor een groot percentage pa tiënten onvoldoende is. Kan ker is nog steeds een me- disch-therapeutisch en een medisch-wetenschappelijk nie mandsland." Willem Drees sr. spreekt over ouderdom. „Ik houd geen pu blicaties achter voor na mijn dood. Maar wel heb ik uren lang geluidsbanden vol ge sproken, gesprekken met twee politicologen. Daarin geef ik mijn mening over allerlei kwesties. Die zijn tot mijn dood niet toegankelijk." HERVORMD NEDERLAND zegt in een naschrift bij de zaak Aantjes: „Met dit debat kan de zaak niet als afgedaan worden beschouwd. De bij zondere Kamercommissie heeft met betrekking tot ver der onderzoek enkele belan grijke beslissingen te nemen. Dat van die onderste steen is een wat afgezaagde uitdruk king, maar in deze belangrij ke aangelegenheid is hij zeer wel van toepassing." Bij het abortus-wetsontwerp de opmerking: „De medede ling van premier Van Agt dat het een ontwerp van dit kabi net is en dus goed, kan-onder volwassen mensen niet als een serieuze benadering wor den beschouwd. Er lijkt wei nig anders op te zitten, dan ronduit te erkennen dat hij Zijn kiezers met zijn krasse standpunt van vroeger te veel heeft beloofd." Wim van Gelder van de NW- bond Mercurius tenslotte praat over de gevolgen van automatiserLig voor de werk gelegenheid. „De overheid doet vrijwel niets. Er zijn on voldoende richtlijnen, onvol doende wettelijke maatregelen om de werkgelegenheid te be schermen, om de doorwerking van de automatisering op het werk van mensen op een re delijke manier te kunnen be geleiden." VRIJ NEDERLAND publi ceert een geheim stuk waaruit moet blijken, dat dr. L. de Jong van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie de zaak Aantjes in stilte en bui ten medeweten van de rege ring of Kamer ondershands met mr. Aantjes heeft willen regelen. Voorts een gesprek met mi nister De Koning: "De alle rarmste landen kennen een percentage zeer armen van soms wel vijftig. Dat maakt het voor een regering bijna onmogelijk om iets te doen. In Bangla Desj kun je onze lieve Heer zelf aan het be wind laten, dan helpt het nog niet Het is onmogelijk." Ruud Krol praat na over de afscheidswedstrijd van Cruyff. „Ziek ben ik er van geweest, doodziek. Ajax komt er wel overheen, maar voor Johan zal dit altijd de laatste wedstrijd blijven. Als hij in die afscheidswedstrijd het ge voel had gehad dat hij aan het spel van Ajax iets extra's had kunnen toevoegen, was hij misschien toch weer gaan twijfelen. Die illusie hoeven we ons dus niet meer te ma ken. Ik hoop dat Cruyff de sondanks bij ons blijft trai nen en Ajax van zijn adviezen gebruik blijft ma ken."

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7