Geen strubbelingen bij be- grotingsbehandeling Katwijk Waardering voor rapport Winkelhof Geen vuurwerk in Oegstgeestse raad Gouden trouw rancheverdeling an Winkelhof COMMISSIE WIL SNEL VERHUUR CULTUREEL CENTRUM VOORSCHOTEN Parels voor de zwijnen Kritiek op RUL-benoeming dr Veldkamp izaakl "ror.: kee - atWUK Na de algemene beschouwingen ie gisteren in de Katwijltse raad zijn gehou- - ai ging burgemeester mr. C. A. Bos in op Ie mag van de fractieleider van de PvdA/P- de heer O. van Duyn, of de behandeling ji de begroting nog wel interessant is nu ir een meerjarenbegroting, een welzijnsnota n een investeringsplan bestaan. De heer Bos jonstateerde dat de heer Van Duyn de vraag i| bevestigend had beantwoord. Zelf vond hij pit de jaarlijkse debatten zinvol zijn omdat S principiële zaken ter sprake kwamen, ge- de dat overigens voornamelijk in de mene beschouwingen van de fractievoor zitters. De behandeling van de begrotingen |1979, de meerjarenbegroting 1979 1983 en norie van antwoord leverde nauwelijks jge discussie op. pp financieel gebied heeft Katwijk voorlopig i zorgen. Ondanks de minder stijgende eringen uit het gemeentefonds blijft er 1980 en 1981 ruimte voor onvoorziene Ëtgaven. Daarna dreigen evenwel tekorten je ontstaan. Ie CD A-fractie stelde, bij de eerste begrotings- ndeling door de nieuwe raad, dat een college van b en w zoveel mogelijk een afspiege- ing van de raad moet zijn. Programcolleges .^hollen de bevoegdheden van de raad uit. De -«actie wees erop dat de op zichzelf onmisbare openbaarheid en inspraak, de handtekeninge- lacties en de actiegroepen niet de taak van iet bestuur mogen overnemen: de verantwoor- delijkheid dient bij de raad te liggen. Het CDA vond de oproep van de wijkraad de Hoorneswijk om verkeersdeelnemers, die zich met name op het Hoornesplein misdra gen, bij de politie bekend te maken, onjuist. Een goed functionerende politie moet zélf voor de veiligheid kunnen zorgen. Gevraagd werd of de instelling van de wijkagenten wel functio neert en bijdraagt tot de contactverbetering met het publiek. Ten aanzien van de volkshuis vesting vroeg het CDA, speciaal met het oog op de Molenwijkflats, of men wel door moet gaan met renoveren terwijl sloop en nieuw bouw kunnen leiden tot betere woningen tegen vergelijkbare huren. De SGP-fractie vroeg zich af of de voorfinan ciering door de gemeente van een nieuw politiebureau wel urgent is nu het onzeker is wanneer het Rijk over de brug komt. Teleur stelling werd geuit over het feit dat niet bij benadering een verschijningsdatum van de toegezegde Huisvestingsnota kon worden ge noemd. De SGP bleek wederom sceptisch te staan tegenover het toewijzen van woonruimte voor alternatieve samenwoning. Ook ten aan zien van inspraak en medebestuur was men nogal sceptisch. Van het nut ervan is men tot op zekere hoogte overtuigd, maar wordt er niet te veel van verwacht? De SGP handhaafde de eerder geuite bezwaren tegen het bevorde ren van een maatschappij-kritische stellingna- me via het open jeugd- en jongerenwerk. De PvdA/PPR-fractie zette om te beginnen nog eens de naar haar mening ongelukkige gang van zaken rond de collegevorming uiteen en benadrukte haar voorkeur voor een program college. Vervolgens vroeg de fractie het college te bevorderen dat er op het gemeentehuis meer gelegenheid voor deeltijdbanen komt; dit voor al om de mogelijkheid te scheppen dat zowel mannen als vrouwen aan het arbeidsproces Directeur openbare werken KATWIJK Als eerste punt stond gisteren in Katwijk de benoeming van een directeur van openbare werken op de raadsagenda. B en w hebben voor die functie voorgedragen de heer C. A. J. van de Griend, thans directeur openbare werken te Vianen. De raad ging akkoord met de voorgestelde kandidaat, zodat nu de datum van indiensttreding met de heer Van de Griend kan worden vastgesteld. De huidige directeur, de heer P. C. Priester, zal met ingang van 1 april de gemeentedienst verlaten in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. kunnen deelnemen. Belangrijk voor de Pv dA/PPR is ook de verdeling van woonruimte in Katwijk. Zij pleitte voor een gedifferentieerd bouwbeleid en drong aan op een woningmarkt- of woonwensen-onderzoek. De WD-fractie steunde nu het tandartsente kort in Katwijk is opgeheven de plannen tot verzelfstandiging van de bij het Tandheel kundig Centrum betrokken tandartsen, mits de belangen van particuliere en ziekenfondspa tiënten onverminderd behartigd blijven. Wat het onderwijs betreft hechtte de fractie veel waarde aan de verbetering van de school- en beroepskeuzevoorlichting met het oog op de werkgelegenheid in de toekomst In de open baarheid van o.m. commissievergadering zag de WD een uitstekende kans om geïnteresseer de burgers gelegenheid te geven ideeën in te brengen. Men pleitte dan ook voor een proef met het spreekrecht gedurende bijvoorbeeld twee jaar. Uiteraard doet het spreekrecht niets af aan de bevoegdheden van de raad. Over de subsidiëring van de diverse jeugdsociëteiten zei de WD dat er behoefte is aan een duidelijke verdeelsleutel en gelijke normen. De fractie gemeentebelangen/D'66 legde de nadruk op de noodzaak van decentralisatie van het welzijnsbeleid. Zij toonde zich verheugd over een overeenkomst die het seniorenconvent heeft bereikt over de openbaarheid van com missievergaderingen, het spreekrecht van de burgers in die vergaderingen en.de mogelijk heid voor de aanwezigen om dan aan de rondvraag deel te nemen. Op het gebied van de voorlichting leven er bij GB/D'66 vele wensen en zij menen dat de gemeente hier duidelijk een stimulering taak heeft. Ook wil de fractie stimuleren van ontwikkelingen in het kader van de emancipatie van de vrouw. De fractie van de Vrije Lijst constateerde dat de Katwijkers altijd vrij goedkoop hebben kunnen leven, maar dat, nu er over enkele jaren tekorten gedekt moeten worden, de burgers tijdig moeten worden „ingeseind". Ze zullen namelijk t.z.t. meer belasting moeten betalen. De fractie brak voorts een lans voor de bouw van één- en tweekamerwoningen ten behoeve van alleenstaanden, en dan wel tegen betaalbare prijzen. De doorstroming in Katwijk is overigens onbevredigend, aldus de Vrije Lijst Het echtpaar C. Zwetsloot en M. Zwetsloot-Van der Ploeg viert dinsdag 28 november het gouden huwelijksfeest met een Eucharistieviering in de Bartholomeuskerk in Voorhout om 14.00 uur. Het bruidspaar heeft een dochter, vijf zoons en vijftien kleinkinderen. De bruidegom begon op 13-jarige leeftijd te werken als boerenknecht, werd binnen schipmatroos. werknemer in de bloembollensector en heeft zich toen opgewerkt tot zelfstandig kweker. Tot aan zijn vijfenzestigste jaar. Daarna heeft hij de hele zaak van de hand gedaan om zich gezellig met zijn vrouw te vermaken in de nu overvloedige vrije tijd. De 75-jarige bruidegom en zijn 77-jarige bruid genieten nog een goede gezondheid. sseno uden r] waai IDERDORP Zesendertig cent van de beschikbare abne-imte in het nieuwe winkel- elec- tram Winkelhof in Leider- rp is bestemd voor de ves- ing van een perkteffbedieningswarenhuis waa- de functies van een su- toch markt, groentenman, poe- iaken,lbakker en slager is i van lenomen. Dit blijkt uit de zodat teren bekend geworden ;asseqflncheverdeling van rukkq Twintig procent van de be schikbare 11750 vierkante me ter vloeroppervlakte is be stemd voor ondernemers uit de kledingbranche; voor schoenen is 4,5 procent uitge trokken. Voor de sector 'fysie ke verzorging', waaronder wordt begrepen een drogist, parfumerie en kapper, is 4 procent uitgetrokken. Huis houdelijke en luxe artikelen krijgen een percentage van 13. Voor de sector 'ontspan ning' is 12 procent gereser veerd en tenslotte is 6 pro cent bestemd voor de vestiging van horeca-onderne- mingen en 4 procent voor banken e.d. De brancheverdeling is ge maakt door de firma die Win kelhof gaat bouwen en verhu ren Johan Matser b.v.. Een gemeentelijke selectiecommis sie zal uiteindelijk gaan be slissen welke ondernemers zich in Winkelhof mogen ves tigen. In maart van het vol gende jaar wordt een begin gemaakt met de selectieproce dure. LEIDERDORP-Het branchepatroon voor Winkelhof is in eerste instantie door de commissie Middenstand en Economische aangelegenheden goed ontvangen. De leden kregen het rap port even voor de aanvang van de gisteravond gehouden vergadering Wethouder J.Bezemer (PvdA) kon zijn eerder gedane toezegging, dat tegelijk met het verschijnen van het branche patroon ook de huurprijs voor de win kels bekend zou worden,niet gestand doen. Hij deelde mede dat projectont wikkelaar Matser de tijd nog niet rijp achtte dit te publiceren. Wethouder Bezemer kon ongenoegen hierover bij de commissieleden voorkomen met zijn toezegging dat de plaatselijke middenstand via de voorzitter van de Middenstandsvereniging Leiderdorp op de hoogte gesteld zal worden van een voorlopige richtprijs, zodat zij in hun voorbereidingen voor een vestiging in Winkelhof niet belemmerd hoefden te worden. De commissie is voorts uitvoerig inge gaan op het ontwerp bestemmingsplan "Centrum",dat zoals bekend is, in voorbereiding is. Met name de invul ling van het raadhuis kreeg grote aan dacht. Uit de vergadering bleek dat de plaatselijke middenstand positief staat tegenover een winkelconcentratie in het oude raadhuis.zoals gesuggereerd in het onlangs verschenen CIMK-rap- port "Winkels in de toekomst'. Mid denstandsvoorzitter J.Minnee wees erop dat aan een aantal voorwaarden voldaan moet worden om een winkel- concentratie tot een succes te make-. n.In ieder geval zal het raadhuis met de omliggende gebouwen tegen de grond moeten en ook zal de bereik baarheid van het centrum verbeterd moeten worden. Mocht echter een win kelconcentratie in het raadhuis niet haalbaar blijken, zo stelde de heer Minnee verder,dan zal het raadhuis een andere bestemming moeten krij gen. Wethouder Bezemer wees er nog eens op dat voordat het oude raadhuis leeg komt, in half juli 1979, de plannen rond moeten zijn. se opent 'tor IJl-Jozefschool latgai# spa- delijk reden ie te Dnden d-hoofdonderwijzer Strik il een beeft gisteren met het thans ftul,en van het St.-Jozefbeeld nieuwe St.-Jozefschool aan de iiterweg in Lisse officieel geo- nd. en met de kleuterschool :ia vormt de school een tarnde integratieschool. Het uteronderwijs vindt dan dicht het lager onderwijs plaats. In school bevindt zich een ten- onstelling over ongeveer 112 ir onderwijs aan de St.-Jozef- hool in Lisse. Veel foto's en Kier materiaal zijn uit deze lange i bewaard gebleven. St.-Jozefschool is de tweede tegratieschool die Lisse binnen m week rijker is geworden. Enke- dagen geleden is de officiële lening verricht van De Wildeling. VOORSCHOTEN - De commissie Welzijn en Onderwijs die gisteravond de begroting en het beleidsplan besprak wil er bij de gemeente op aandringen snel tot een verdeling van het cultureel centrum onder de verenigingen in Voorschoten te komen. De commissie merkte op dat misschien ook de leegstaande leslokalen van het schoolgebouw bij het Cultureel Centrum verhuurd kunnen worden aan bijvoorbeeld de kleine verenigin gen. Dit schoolgebouw werd in juni van dit jaar door de Leidse Rembrandtscholengemeenschap verlaten. Wethouder Marselis zette uiteen dat een onderzoek naar het juiste gebruik van diverse gebouwen in Voorschoten in volle gang is. Gewacht wordt met de afronding van het onderzoek op de realisatie van het zogenaamde Micropolisplan in Bijdorp. De commissie besprak verder een plan om gebouwen zoveel mogelijk bereikbaar te maken voor gehandicapten. De begaanbaarheid van de trottoirs werd hierbij als eerste zorg gezien. De commissieleden meenden dat de trottoirs te veel gebruikt worden als opslagplaats voor containers en vuilniszakken. Ook vonden zij dat het overhan gende groen van de bomen op de trottoirs ingeperkt moet worden. Voorgesteld werd om eens met een blinddoek voor een bepaalde voetgangersroute te volgen. Uit het beleidsplan blijkt dat de gemeente een bedrag van 80.000 gulden heeft uitgetrokken voor de aanleg van een woonwagenloka- tie. De commissie was verheugd te horen dat medio volgend jaar met de bouw van een gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten in de wijk Bijdorp I begonnen kan worden. Ten slotte pleitte de commissie voor een regeling, waardoor de vernielzucht rondom het jongerencentrum „De Lindehoeve" een halt kan worden toegeroepen. Het blijkt dat vooral bejaarde bewoners in de Bloklaan regelmatig de dupe van vernielingen zijn. De commissie wil dat er een regeling komt die de schade die de bewoners wordt aangedaan, vergoedt. eli en statig procuratie- Een boekhouder met SPD ouder haakt in bij Loesje M een typiste bij de van der P. Oegstgeest „Gemeentepoli tiek is een zaak van wikken en wegen, geven en nemen", ver klaarde gisteravond de fractie voorzitter van het CDA de heer Th. van Hazel. Een recept dat min of meer de gehele avond werd toegepast zodat de alge mene beschouwingen in de gis teravond gehouden raadsverga dering in alle rust verliepen. Geen politiek vuurwerk dus maar wel een grote reeks van zinnige opmerkingen om het beleidsplan, dat men in hoofd punten voor de komende jaren heeft vastgelegd, te ondersteu nen. Het CDA benadrukte het speci fieke en coördinatie te stimule ren. Men toonde zich een beetje teleurgesteld dat er in de aan biedingsnota van de begroting weinig reactie te bespeuren valt cjp het „programma in hoofd punten voor de lopende be stuursperiode". Men betreurt het ook dat er bezuinigd wordt op het bedrag dat in het ver- keersleefbaarheidsfonds ge stort wordt Ten aanzien - financiën wn-J' te houden in verband met vele grotewerken (zoals Haaswijk, sanering riolering, aanpassing busbanenplan, aanleg sportvel den voor ASC) die nog op het programma staan. De liberalen toonden zich ge kant tegen verhoging van de onroerend goedbelasting met 10%. „Vijf procent is voldoen de", aldus fractievoorzitter Rei- lingh, die verder ook moeite had met verhoging van de honden belasting. De mindere inkom sten, zo stelden de liberalen, zou men kunnen kompenseren door het aanstellen van nieuwe amb tenaren te vertragen. Ten aan zien van Haaswijk betreurt men ten zeerste dat er tegen dit uitbreidingsplan nog beroepen lopen bij de Kroon. „Het beïn vloedt de kostenfactor ongun stig". De WD vraagt ook een hoge prioriteit voor een peuter speelzaal, méér in het centrum van de gemeente. De socialisten zien voor Oegst geest schraalhans ais keuken- 1i„n jn verband met ciering van projekten waarmee wij nog menig benauwd mo ment zullen beleven", aldus Kohlbeck. De PvdA vindt in spraak bij de invulling van de zgn. vlekken of te bouwen wij ken in Haaswijck zeer belang rijk. Ook pleitte men er voor vanuit Oegstgeest te proberen een gewestelijk overlegorgaan in het leven te roepen waarin de regio in onderlinge solidari teit gezamenlijk belangen kan behartigen. Bij monde van de heer Wuisman besteedde D'66 een gedeelte van haar beschouwing aan de voor lichting. Men wil een driemaan delijks gemeentelijk bulletin. D'66 vindt dat er op de scholen meer voorlichting gegeven dient te worden over verkeersgedrag. En met betrekking tot de uit breiding met Haaswijk vinden de D'66-ers dat er een gemeente lijke registratie van woningzoe kenden moet komen. Voorts wil len de democraten in afwijking van de andere partijen wel de gelijk een school in de nieuwe wijk.Haaswijk". -ideaal Beckers sloot zich 'Q wens v^n D'66 wo ningzoekenden te registreren. Ook vond hij dat er een deugde lijk anti-speculatiebeding moet komen op premiewoningen. Het milieu heeft sterk de aandacht bij de PPR. Beckers bleek een voorstaander te zijn van verre gaande samenwerking tussen bijzonder en openbaar onder wijs in Oegstgeest. Hij bracht verder zijn plan met betrekking tot ontwikkelingssamenwerk ing ter sprake en hoopte dat de gemeente het nog eens op de agenda wil zetten. Burgemeester Jhr. T. A. J. van Eysinga ging nader in op vele vragen die gesteld waren. „Het raadhuis zal na de verbouwing qua indeling de hele voorlich ting duidelijk stimuleren", al dus spreker. „Het uitgeven van een driemaandelijks bulletin is financieel niet uit te voeren". Verder deelde de voorzitter mee dat men bezig is met een in spraakverordening op te stellen. Ook blijkt er een belangrijke vorm aanwezig te zijn van „in terregionaal overleg": een pro vinciaal initiatief dat tien jaar geleden tot stand kwam. Met betrekking tot Haaswijk sprak de burgemeester al zijn gevoe len uit dat het Bouwfonds Ne derlandse gemeenten met voor lichting komt En over open baarheid merkte hij op „Wij kennen nauwelijks geheimen op het raadhuis, maar dat wil nog niet zeggen dat iemand hier zo maar op de bureaus van ambte naren kan snuffelen...". Van avond zullen de wethouders de raadsfracties beantwoorden. NOORDWIJK Een varken van een Noordwijkse hobby veehouder is voorlopig niet te koop. Het heeft gisternmiddag namelijk de portefeuille van zijn hoeder met smaak opge peuzeld. De amateur-veehouder stond gisteren een trog voer klaar te maken, toen de portefeuille met 300 gulden, auto-papieren en 's mans rijbewijs uit zijn borstzak in het voer viel. Alvorens de man kon toegrijpen had één van zijn varkens de portefeuille al opgegeten. De hamvraag is nu of het gezegde „parels voor de zwijnen werpen" hier van toe passing is. De veehouder is deze mening niet toegedaan. LISSE Postduivenvereniging De Oude Blauwband houdt vrij dag 24 en zaterdag 25 november de jaarlijkse postduivenshow in het Trefpunt aan de Lissese Schoolstraat In Het kader van het 25-jarig jubileum van de vereniging worden 350 duiven tentoongesteld. Zaterdagmid dag om twee uur wordt de trekking van een loterij ver richt Zaterdagavond om acht uur is er een feestavond. Taxichauffeur (21) pleegde inbraak bij bejaarde Noordwijk Een taxichauffeur (21) uit Leiden blijkt debet te zijn aan een vorige week ge pleegde inbraak bij een bejaar de inwoner van de Juliana- straat. De jongeman klom over een muur en verschafte zich toegang tot het pand via een raam aan de achterijde. Hij verdween met medeneming van een bedrag van 450 gulden. Bij een uitgebreid onderzoek kwa men de rechercheurs op het spoor van de taxichauffeur, die daarna door de politie te Leiden werd aangehouden. Bij zijn verhoor bekende de Leidenaar de inbraak. Boven dien bleek hij zich schuldig te hebben gemaakt aan verduiste ring van geld ten nadele van het bedrijf waar hij werkte en aan diefstal van een portemon- naie van een collega. Het ontvreemde geld was door de delinquent inmiddels in her oïne omgezet. Goldtfusz concert in Sassenheim SASSENHEIM De organist Bert Lassing en de mezzo-sop raan Froukje de Boer verzorgen vrijdag 24 november een Goldt- fusz-concert in de Sassenheim- se Hervormde Kerk. Bert Lassing heeft voor dit con cert een programma samenge steld dat geënt is op de aard van het Goldtfusz-orgel. Werken van Pachelbel, Böhm, Haydn, Gruytters en Boutmy zullen ten gehore worden gebracht. Het concert begint om kwart over acht. LEIDEN Bij de voortgezette behandeling in de Tweede Ka mer van de begroting 1979 van sociale zaken heeft PvdA- woordvoerder Van der Doef gisteravond kritiek geleverd op de benoeming van dr. G. M. J. Veldkamp, de vroegere minis ter van Sociale Zaken, tot bij zonder hogleraar in de sociale zekerheid in Leiden. Hij vroeg zich af, of met deze benoeming geen spanning op treedt in tijd en verantwoorde lijkheid, eraan hrinnerende dat dr. Veldkamp ook al jaren bezig is met een speciale regeringsop dracht tot vereenvoudiging van het stelsel van sociale zekerheid. Van der Doef wees erop, dat met de opdracht „nogal wat gemeenschapsgeld" gemoed :Q|0LEIDSE COURAFTDONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 PAGINA

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5