O-Bahn het ei van Columbus? Steeds meer aandacht bij kerken voor ethiek van het economisch handelen RELIGIEUZEN ORGANISEREN DAG VAN DE GASTVRIJHEID Straks stads verkeer door geleide en/of gelede bussen Wereldraad verantwoordt gift aan PCR tegenover gereformeerde synode De ethiek van het economisch handelen krijgt binnen de kerken, de orden en de congregaties steeds meer aandacht. Er wordt steeds vaker aan mij gevraagd op welke manier de bewust wording met betrekking tot die ethiek het beste kan worden gestimuleerd. Dat is de mening van de Amerikaanse Pater Michael Crosby. Hij brengt dezer dagen op uitnodiging van de stichting OSACI en Pax Christi een bezoek aan Nederland. Pater Crosby is projectcoördinator van de Amerikaanse „Na tional Catholic Coalition of Responsible Invest ment" (NCCRI)- In deze hoedanigheid is hij zeer actief betrokken bij de problematiek van de verantwoordelijkheden van kerken en christe nen in het economisch leven. De gedragslijn van de NCCRI is volgens pater Crosby erg simpel. „Kerken, congregaties en orden bezitten aandelen in commerciële onder nemingen. Wanneer er in die ondernemingen nu activiteiten ontplooid worden waarmee je het niet eens bent en waarvoor je geen verant woordelijkheid wilt dragen, gebruik dan de macht die je als aandeelhouder hebt om invloed uit te oefenen op het beleid van de directie". In de praktijk komt dat in eerste instantie neer op het vragen om informatie. Blijft die uit, of wil de directie slechts summier wat gegevens verstrekken, dan wordt steun gezocht bij andere aandeelhouders. Daarbij wordt gebruik gemaakt van het recht van de aandeelhouder om een motie in te dienen waarin de directie gevraagd wordt haar beleid te wijzigen. „Kerken hebben nu eenmaal geld nodig. Zeker in Amerika waar veel projecten zelf moeten worden bekostigd en waarvoor geen beroep kan worden gedaan op de overheid. Het zou dus onrealistisch zijn om als kerk alle aandelen van de hand te doen, omdat juist die aandelen de continuïteit in de inkomsten garanderen. Er is niets verkeerds aan het hebben van geld. Waar het om gaat is wat er mee gebeurt. Als de onderneming waarvan de kerk aandeelhou der is, zaken doet waarvoor geen morele verant woording kan worden gedragen, moet dat aan de orde worden gesteld", meent pater Crosby. Deze week heeft hij in Den Bosch een zeventigtal bestuursleden van Nederlandse en belgische orden en congregaties ontmoet. Gisteren was er een soortgelijke bijeenkomst, ditmaal in Amersfoort De stichting OSACI, die deze ontmoetingen organiseert werd drie jaar geleden opgericht met een tweeledig doel. In de eerste plaats worden kerkelijk georiënteerde actiegroepen ondersteund door het verrichten van studies. In de tweede plaats tracht de stichting binnen de kerken een bewustwording te stimuleren op het gebied van de ethiek van het economisch handelen. „Kerken zijn ook in Nederland tenslot te werkgevers, beleggers, beheersers van onroe rend goed e.d.", aldus Rob van Drimmelen van de stichting. OSACI in de afkorting van Oecume nisch Studie- en Actiecentrum voor Investerin gen. Volgens Rob van Drimmelen staat met name die bewustwording in Nederland nog in de kinderschoenen. „Net zoals dat acht jaar geleden in Amerika het geval Was". Toch slaat de problematiek volgens hem wel aan. „Bij de orden en congregaties wat meer dan bij de geïnstitutio naliseerde kerken. Dat komt waarschijnlijk om dat de kerken wat minder flexibel zijn". Rob van Drimmelen zegt geen idee te hebben hoe groot de belangen zijn die de kerken via aandelen hebben op het Nederlandse bedrijfsle ven. Volgens pater Crosby hebben in de Verenig de Staten de gezamenlijke non-profit-organisa- ties zonder winstoogmerk waarin de kerken een belangrijke plaats innemen, ongeveer 4,7 procent van alle aandelen in handen. Inmiddels heeft de stichting OSACI een tweetal rapporten opgesteld voor de capucijnen en de franciscanen, waarin de aandelenportefeuilles van deze orden worden getoetst aan bepaalde criteria, zoals de betrokkenheid bij de wapen handel het sociale beleid en de activiteiten in de derde wereld. „Die criteria zijn door de franciscanen en de capucijnen zelf aangegeven. Wij hebben slechts de studie verricht", aldus Van Drimmelen, die over, de inhoud vaan de rapporten nog niets kon zeggen. Ze moeten in de genoemde orden nog intern worden besproken. De religieuzen, die namens ile „Konferentie Nederlandse Religieuzen" deel uitmaken van de Interdiocesane Stich ting voor de Kerkelijke Roe pingen (ISKR) hebben zon dag 6 mei 1979 uitgeroepen tot een „dag van de gastvrij heid". De bedoeling daarvan is aan zoveel mogelijk mensen de gelegenheid te bieden de we reld van de religieuzen van dichtbij te ervaren. Hoe de verschillende groeperingen den bekend worden gemaakt den en welk programma zal overeenkomen met de manier van religieuzen zich zullen waar men op de „dag van de worden aangeboden. Het gaat waarop zij leven, presenteren gaan zij eerst on- gastvrijheid" de deuren van er niet om, dat de religieuzen der elkaar bespreken. Te zij- kloosters, groepen, leefge-» allerlei stunts gaan bedenken. Om de religieuzen behulp- ner tijd zal aan belangstellen- meenschappen open zal vin- De vorm van de dag moet zaam te zijn om de dag vorm te geven verschijnt er van nu af om de drie weken een „nieuwsbrief' met sug gesties, ideeën, meningen en dergelijke. De eerste brief noemt twee vragen, die bij de organisatie van belang zijn, namelijk hoe kijken de religieuzen (paters, broeders, zusters) zelf tegen het charis ma aan dat de religieuze be weging steeds heeft geken merkt en hoe vertellen zij aan andere mensen waarvan zij bezield zijn. De gereformeerde synode heeft antwoord gekregen op de vragen die door het synode-moderamen waren gesteld de Wereldraad van Kerken over de gift uit het speciale fond.' van het programma ter bestrijding van racisme (PCR) a het Patriottisch Front van Zimbabwe. Morgenochtend zal synode, die in Lunteren bijeen is, de kwestie van genoemd! gift behandelen. Het antwoord uit Genève komt dia en de invloed van de pro 'i voor het grootste deel overeen paganda van het Smith-re met hetgeen de hervormde sy- giem. Alle partijen passen g« node enkele weken geleden ten weid toe", aldus dr. Raisei antwoord kreeg op drie soort- Voorts wordt er op geweze gelijke vragen. Ook nu wordt dat de conferentie van kerke een uitgebreide beschrijving in geheel Afrika de wereli gegeven van de situatie in raad steunt in zijn kenschet Rhodesië, alsmede van de visie van het „interne akkoord" al van de Rhodesische raad van een manoeuvre van de racist kerken en de rooms-katholie- sche minderdheid om ke commissie „Justitia et pax" macht te behouden, aldaar op het interne akkoord De wereldraad wil een rech van Premier Ian Smith en drie vaardig en vreedzaam al „gematigde" leiders. koord, gebaseerd op ondei De Wereldraad van Kerken handelingen met alle partijei meent blijkens de brief, die aldus de brief, en de Angli ondertekend is door de waar- Amerikaanse voorstellen vol nemend secretaris-generaal men nog steeds een basis voo dr. Konrad Raiser, dat in Ne- zulke onderhandelingen. Wa derland de situatie verkeerd de wereldraad met zijn gil beoordeeld wordt. De wereld- aan het Patriottisch Fron raad acht het onmogelijk hen heeft willen tonen is de voor die betrokken zijn bij het inter- durende gewelddadigheid e ne akkoord van Ian Smith de het bedrog van het Smith-r karakteriseren als vredelie- giem, alsmede de noodzaa vende gematigden en de bij het van onderhandelingen waar- Patriottisch Front behorenden aan ook het Patriottisch Front als gewelddadige zwarten. moet kunnen deelnemen, al- „Ik ben bang dat we hier in dus de brief van de Wereld if hoge mate het slachtoffer zijn raad van Kerken aan de gere- geworden van de westerse me- formeerde synode. STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 PAGliy DE NUCHTERE WERELD VAN DE AUTOBUS Personenauto's mogen dan bij honderd duizenden over de toonbank gaan („geeft u mij die rooie Mercedes maar, ja die, met dat vinyl dakje"), bij de ver koop van autobussen is men blij met elke bus die na vaak lange onderhande lingen verkocht wordt. Per slot van re kening gaat het om enorme bedragen en vooral als de gegadigde een overheid of semi-overheid is, kan een beslissing niet op een verloren uurtje in de achterna middag worden genomen. Daarom lijken produktiecijfers van autobussen niet in drukwekkend, maar omgezet in harde ken de laatste jaren een vuist tegen de dollars of nog hardere guldens zijn ze oprukkende en alom-tegenwoordige Ja wel degelijk van belang voor de econo- panner, Toyota, die al goed is voor mie. 22.400 stuks. Het trio zit dicht tegen de vijftig procent van de totale markt aan. De grootste fabrikant in de wereld is Bekijk je het op Europees niveau, dan is Ford die vorig jaar 29.200 autobussen Mercedes-Benz onbetwiste koploper het veld in stuurde. Op de hielen wordt (14.017), pas op een behoorlijke afstand Henry de Zoveelste gevolgd door Merce- gevolgd door British Leyland (5800) en des-Benz, die 29.000 bussen naar alle Fiat (4900). De overige acht in de top hoeken en uithoeken van de wereld ver- tien worden dan gevormd door Man, zond. Een stevig baasje dus. Beiden ma- Volvo, Saviem, Kassbohrer, Scania-Vabis, Magirus en Berliet. Sinds de ererste bus van Karl Benz de fabriekspoort uitreed, nagestaard door ongelovige Thomassen die het maar een idioot idee vonden dat zoveel mensen in één vervoermiddel zonder paard konden worden getransporteerd, is er eigenlijk niet zo verschrikkelijk veel veranderd Natuurlijk, de techniek is met schreden vooruit gegaan, de vormgeving, de vering, de aandrijving, dat alles is enorm verbeterd. Maar het principe is gelijk ge bleven: een hoge opbouw met veel zit plaatsen en daaronder wielen die ge stuurd en aangedreven worden door een motor. De „omnibus" is niet meer weg te denken in o.m. het toerisme en op lijn diensten, omdat hij een relatief goedkoop vervoermiddel is, ondanks het vele hand werk dat er nog steeds aan te pas komt en omdat hij een bewegelijkheid heeft die de dure metro, de op vaste rails rij dende tram en zelfs de trolleybussen missen. Dat is in de grote steden het sterke punt voor de autobus - maar het is tevens zijn zwakte want strikt geno men zou een autobus in het stadsverkee niet meer ruimte behoeven in te nen dan de breedte van de carrosserie, daarover wordt nu bij Mercedes, in dracht van de regering gepiekerd wordt eraan geknutseld. De geleide I bij Mercedes-Benz de O-Bahn genoem is geen utopie. Het lijkt het ei van C 'lumbus en het zal vermoedelijk volgenf jaar in Trier zijn introductie beleven. Onlangs hebben we op de proefbaan 1 Mannheim een kijkje genomen bij dea O-Bahn. Reinhold Kiel, een van de grote bazen van de autobus afdeling van Mercedes-Benz heeft het gezicht van de Amerikaans businessman. Hij is een vijftiger, maar ziet er uit als hooguit veertig, stro geel haar, onberispelijk in het pak, vertellend met een overtuiging in zijn stem die eigen is bij dit soort topfigu ren. Aarzelingen zijn er voor de directiekamers, nooit voor buitenstaanders. De „geleide" bus ziet hij als een randver schijnsel, zoals ook de gelede bus (twee bussen aan elkaar die ten opzichte van elkaar kunnen draaien) en de dub beldekker. Er zijn geen mil jarden mee te verdienen, maar je kunt je als wereld- producent van autobussen eenvoudig niet veroorloven zulke randverschijnselen te negeren. Alles heeft toe komst, zou zijn motto kunnen zijn, zelfs als de logica het er niet mee eens is. Neem bij voorbeeld de dubbeldekker. Goed, hij heeft voordelen: er kunnen meer mensen in, ter wijl het voertuig korter (en dus wendbaarder) kan zijn. Maar het enorme nadeel is het gedoe met dat wenteltra pje en je moet blijkbaar van Londense huize zijn om je tot dat baantje van trap-op-trap- af aangetrokken te voelen. Toch rijden ze en blijven ze rijden, ginds in Londen, in Zuid-Afrika en in Hongkong. En dus moeten ze ook gele verd kunnen worden. Twee eisen die je aan open baar vervoer mag stellen (be halve zulke voor de hand lig gende zaken als comfort, lage Met twee dergelijke bussen werd in 1895 de eerste autobuslijn in Duitsland, de „Netphener Omnibus-Ge- sellschaft" geopend tussen de dorpen Netphen en Deuz. exploitatiekosten en dergelij ke) zijn dat ze het milieu zo weinig mogelijk overlast be zorgen en dat ze soepel in te passen zijn in het stadsbeeld. Die doorstroming in de ste den is een bottle-neck. Elk ge meentebestuur prutst er op zijn eigen manier aan. Auto busbanen, bussluizen, voor rang bij verkeerslichten, tun nels, verhoogde rijbanen en nog een paar voor de hand liggende oplossingen worden overal toegepast. Het idee, bij Mercedes-Benz nu in ontwikkeling, is de bus te laten lopen volgens een al lereenvoudigst geleidesysteem. Electronische geleiding kan gebeuren dsoor een geleideka- bel in het wegdek aan te brengen. Koersafwijkingen worden waargenomen door antennes die dit doorgeven aan een computertje waarna een hydraulisch systeem zorgt voor koerscorrectie. Aanzien lijk goedkoper is een mecha nische geleiding warbij aan de zijkanten van de busbaan verhoogde rails (een soort ij zeren trottoirbanden) zijn aan gebracht. De bus wordt voor zien van twee horizontale geleidewielen aan de voorwie len. Deze lopen langs de op staande randen in een specia le rijbaan. Om ook scherpe bochten te kunnen nemen moet de achteras kunnen meesturen tijdens het rijden. Tunnel Het voordeel van dit laatste systeem is dat het betrekke lijk goedkoop is en niet op het gehele bustraject behoeft te worden toegepast. Alleen daar waar de stad een grote verkeersdichtheid heeft zou de bus tussen die opstaande randen kunnen lopen. Op die stukken behoeft de chauffeur niet te sturen, dat gebeurt au tomatisch door de geleideban- den links en rechts van de bus. Een stapje verder en men kan zich indenken, dat de bus op erg drukke gedeel- Deze bus wordt tussen twee opstaande rails geleid door bij de voorwielen gemonteerde horizontale rubber-wielen die contact houden met de opstaande randen en het stuur dirigeren. Het is mogelijk zo n bus onder de grond door te voeren in een kleine tunnel, van hier een segment is gebouwd. ten of op kruisingen onder de grond verdwijnt. Met slechts een tunnel van vier meter doorsnee is er voldoende ruimte voor bus en geleide- band, terwijl dergelijke kleine tunnels vaak de grondin ge perst kunnen worden zonder dat er veel graverij en breke- rij noodzakelijk is. Zonder sturen Bij de fabriek van Mercedes- Benz is een proefbaan aange legd, waarin enkele vrij scherpe bochten voorkomen en we mochten ervaren dat een normale bus - uiteraard wel uitgerust met de horizon tale geleide-wièltjes van mas sief rubber - er met grote snelheid kan rijden zonder dat er gestuurd behoeft te worden en zonder dat in de bus iets te merken is van ver mindering van comfort. Inte gendeel: de bus rijdt vlekke loos in rechte lijn en bij de bochtèn is slechts een beetje afremmen nodig. Deze geleiding zal niet dè toe komst zijn voor het autobus- verkeer. Maar het heeft onge twijfeld grote voordelen op die plaatsen waai- de intensi teit van het verkeer doorstro ming van openbaar vervoer bemoeilijkt. Er zijn geen ab normale kosten aan verbon den. Wél blijft het nodig een speciale busbaan te maken, hetgeen dus ruimteverlies op levert. Daartegenover staat dat men lange bussen kan la ten rijden die veel passagiers kunnen bevatten. Trier eerste stad De research afdeling van Mercedes-Benz geeft toe dat electronische geleiding natuur lijk het mooiste is maar ook het kostbaarst. Daarom ziet jiij toch heel wat toepassing smogelijkheden voor de „op staande geleide-randen". Het idee is niet gloednieuw. Met name in Japan wordt dit soort zaken naarstig bestu deerd, maar men is daar tot de, door de praktijk ingege ven conclusie gekomen, dat er veel aan hapert zodra er met een snelheid van meer dan veertig kilometer per uur wordt gereden. In Mannheim heeft men dit probleem onder de knie gekregen - we merk ten ook bij hogere snelheden geen verschil in rijcomiort. Enkele driftig uitgevoerde noodstops deden wel ons als passagiers maar niet de bus uit de koers drukken. Trier zal de eerste stad zijn waar een traject door de drukke binnenstad met dit sy steem wordt uitgerust. Het wordt als experiment gezien en als zodanig gesubsidieerd door de overheid. Gelede bus Een tweede experiment is bij na afgesloten. Het betreft een gelede bus - twee bussen dus die min of meer zijn doorge zaagd (de een aan het achter eind, de ander aan de voor kant) en daarna aan elkaar gezet met als verbinding een draaiplateau op ongeveer de zelfde manier als sommige trams hebben. Ook dit is ver re van nieuw, .maar tot nu toe hadden deze gelede bus sen het enorme nadeel dat bij scherpe bochten het achterstel gemakkelijk kon gaan scha ren. Daarop heeft men iets gevonden door apparatuur in te bouwen, die constateert wanneer de bus een scherpe re bocht maakt dan mogelijk is. Er treedt dan onmiddellijk een correctie op. Simpel ge zegd komt het erop neer, dat ook onder extreme omstan digheden, zoals bij slingeren op een glad wegdek, de hoek tussen de voorste en de ach terste wagen niet groter kan worden dan onder ideale rij- omstandigheden bij een maxi male voorwieluitslag. Deze gelede bussen worden samengesteld uit standaard lijnbussen die in serie worden gemaakt. De motor zit in het achterste deel en daar zit ook de aangedreven as. De mid delste as is niet aangedreven. De plaats van de motor maakt het mogelijk een lage bodemplaat te monteren wat het in- en uitstappen gemak kelijk maakt. Bovendien leidt de plaats van de motor tot een opvallende geruisloosheid in deze zeventien meter lange bus die plaats biedt aan 189 personen. Electrisch Wat men nog niet zo ziet zit ten bij Mercedes-Benz, al wordt er ook daar zoals in vrijwel alle andere ken op gestudeerd, is de trische bus. Nog daarvoor veel zware loodac- tag cu's nodig met een capaciteit. Er is een tusseno plossing om het geheel milieu-vriendelijk te namelijk gebruik maken accu's in de binnenstad, ér daar geen vrijkomen. Buiten de zóne wordt een nerator, die bestaat uit dieselmotor en een ingeschakeld. De zo afgesteld dat hij draait in een voor uitlaatgal gunstig toerengebied. Het zijn ontwikkelingen nog lang niet afgerond Maar gelijk overal ter wereld wordt er, sinds de oliecrisis, ernstig gepuzzeld over moge lijkheden om energie te spa ren, het milieu zo vriendelijk mogelijk tegemoet te treden en de verkeersindigestie te verzachten. Misschien dat het wondermiddel nooit gevonden^- zal worden maar het is al eenF"'" stap vooruit, dat men althans op onderdelen van het n" bleem enkele nen afzienbare wachten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4