oduktschappen edend over etze" tegen ïrkensvlees en kip Scherpe kritiek op regio beleid overheid Jministerie onzorgvuldig" CD A-kritiek op wetsontwerp abortus Gasunie en oliemaatschappijen maken te veel de dienst uit" CddócSouAcml Aan de vooravond van het sociaal overleg iEMIES ÏNEN A.GER Veel meer steun nodig voor midden- en kleinbedrijf De Kleine Aarde krijgt subsidie —Kosten verzorging in bejaardenoord ekken via sociale verzekering" Ook in agrarische wereld arbeidstijdverkorting nodig Bouwtoeslagen niet in minimum-loon weer GITM IENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 PAGINA 13 i ISla! ,nc HAAG (ANP) - Het Produkt- voor Vee en Vlees en het Pro- >hap voor Pluimvee zijn woe- over de wijze waarop het erie van volksgezondheid de nptie van varkensvlees en kip praak heeft gebracht. Het mi- e bracht dinsdag een rapport Gezondheidsraad in de open- id waarin staat dat er alleen ons land veertig tot zestig do- er jaar vallen na het eten van dat besmet is met de Salmo- jacil. Daarbij gaat het dan ,aldus de Gezondheidsraad, ïrkensvlees en vlees van pluim de betrokken produktschappen is publikatie van het rapport ten on- lorme schade toegebracht aan de pro- n en verkopers van de genoemde irten. Gisteren al zouden de slagers mgrijke daling in de verkoop van var kensvlees hebben geconstateerd. Ook de ex port is is door de publikatie van het rapport in gevaar gebracht, zo wordt gemeend. De produktschappen stellen dat er sprake is van een „hetze" omdat de problematiek rond de Salmonella-bacil naar hun oordeel veel genu anceerder ligt dan het ministerie van volksge zondheid heeft doen voorkomen. Zo zou een te zwaar accent zijn gelegd op slachtvarkens en slachtkuikens als drager en overbrenger van de Salmonella-bacil terwijl in het rapport bijvoorbeeld ook rauwe melk wordt aange merkt als „transporteur" van de bacil. Voorts betreurt men het dat het ministerie in haar berichtgeving niet is ingegaan op ontwikkelin gen binnen het bedrijfsleven zelf om besmet ting met de Salmonella-bacil tegen te gaan. Voorzitter ing. J. Mellema valt ook de kern van de publikatie van het ministerie aan. „Met name de relatie die in de berichtgeving is gelegd", zo zegt hij, „tussen enkele tiental len sterfgevallen en de consumptie van be smet vlees is buiten iedere proportie. Op geen enkele wijze mag die suggestie worden ge wekt. Een goede begeleiding van het rapport van de Gezondhèidsraad had zulke tendentieu ze berichtgeving kunnen voorkomen". Bij de Nederweert is gisteren een tankauto geladen met kerosine gekanteld. De weg moest worden afgezet. Over de oorzaak van het ongeval, waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voordeden, wilde de politie nog geen mededelin gen doen. MOLENAARSGRAAF (ANP) De vice-voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer drs. Van Leijenhorst, kan zich in het geheel niet verenigen met het abortus- ontwerp van het kabinet Van Agt. Tijdens een politieke bijeen komst in Molenaarsgraaf zei Van Leijenhorst woensdaga vond het eens te zijn met de mensen die zeggen „dat dit niet kan". Eigenlijk zou er een soort reveil in onze sa menleving nodig zijn van mensen die tot bezinning op roepen; die stellen dat het ook inderdaad niet meer zo kan, aldus Van Leijenhorst. Overigens wees hij erop dat als de CDA-Tweede Kamer fractie zich straks tegen het abortus-wetsontwerp van de regering keert, er ongetwijfeld weer een ontwerp zal worden ingediend door de PvdA dat misschien nog slechter is. Van Leijenhorst liet uitkomen dat hij om deze reden straks mo gelijk gedwongen zal worden toch vóór het ontwerp van de regering te stemmen. onze parlemen- gemaakt door de Ne- aire redactie) derlandse Gasunie en HAAG Vol- de 1 oliemaatschap- D'66-leider Jan pijen. Hij vindt het wordt in hoog tijd dat daar- jland op energie- aan een einde wordt |ed de dienst uit- gemaakt. De beslis singen behoren geno men te worden door regering en parle ment, aldus Terlouw gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Ecpno mische Zaken. D'66 meent dat het door haar gesigna leerde probleem kan worden opgelost door het verbeteren van de wet. Terlouw vroeg daarom aan minister Van Aarden- ne een inventarisatie te maken van de hui dige wetgeving en de lacunes daarin. Daar na zou hij dan met voorstellen moeten komen om die leem ten op te vullen. Hoe dringend daaraan be hoefte is, hébben de debatten over de ul tracentrifuge en het vloeibaar aardgas aangetoond, aldus Terlouw. Hij doelde onder meer op het betoog van minister Van Aardenne over het LNG-contract met Al gerije. De bewinds man erkende daarin dat de import van LNG een initiatief was geweest van de Gasunie. Morgen zitten dan toch regering, werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid met elkaar rond de tafel om binnen het kader van Bestek '81 de arbeidsvoorwaarden voor het komende jaar te be spreken. Maar uit het feit dat alle drie de partijen be reid bleken om aan te schuiven kan helaas niet worden afgeleid dat er ook bij alle partners echte inzet is om er met elkaar uit te komen. Het grootste deel van de vakbeweging, de FNV, legde deze week een omvangrijke wensenlijst op tafel. Een wensenlijst die vrij schril afsteekt tegen datgene wat in deze karige tijd tot de mogelijkheden behoort. Maar het kabinet stelde zich als uitnodigende partij voor het ge sprek van morgen ook niet soepel op. Weliswaar haalde het kabinet onder druk van de Tweede Kamer enkele angels uit het ombuigingsplan Bestek '81 (zoals de in voering van een eigen risico in het ziekenfonds), maar het belangrijkste struikelblok liet men in stand. Dat is het plan om per 1 januari aanstaande al te beginnen met de korting op de sociale uitkeringen van in totaal zes maal een half procent. Het kabinet heeft niet verder willen gaan dan het uit spreken van de bereidheid om de eerste korting van een half procent per 1 januari aanstaande op te schor ten, indien de vakbeweging in het gesprek van morgen tot extra loonmatiging bereid blijkt. Dinsdag nog lieten premier Van Agt en minister Albeda weten dat het wetsontwerp over de korting op de sociale uitkeringen in elk geval bij de Tweede Kamer zal worden inge diend en ook vóór kerst in het parlement zou moeten worden behandeld, onafhankelijk van het morgen be ginnende overleg. Pas aan de hand van de uitkomsten van het overleg zou het wetsontwerp gewijzigd kunnen worden. Het kabinet gaat hiermee in tegen wat zowel FNV als CNV gevraagd hebben. Daarmee hangt het ka binet een levensgroot zwaard van Damocles boven het toch al zo belaste overleg. Het overleg van morgen start onder problematische omstandigheden. De gesprekpartners hebben er tot nu toe niet genoeg aan gedaan om die omstandigheden minder problematisch te maken. Als zij in het geprek niet (alsnog) de vereiste wijsheid weten op te brengen, is de kans groot dat het overleg zonder resultaat blijft, met alle noodlottige gevolgen van dien voor de uitvoer baarheid van Bestek. Ên onzer verslaggevers) IA AG Volgens de e Onderlinge Verzeke- atschappij liggen de die in ons gelden en verzekering tegen asten veel hoger dan ;elijk is. aatschappij verklaart ir een deel uit de grote die doorgaans in het ringswezen worden ge- voor een ander deel omstandigheid dat odeloos wordt gewerkt ssenpersonen. De GOV geen winst maakt en en tusenpersonen in- introduceert op 1 de- aanstaande een nieu- vorm van ostenverzekering. Daar- dt de verzekering afge- met groepen van mini- ien personen. Volgens die is gevestigd in liggen de premies type verzekering is duizend gulden per ager dan bij andere ostenverzekeringen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Woordvoeders van de belangrijktse fracties in de Tweede Kamer hebben gisteren bij de behandeling van de begroting voor econo mische zaken scherpe kritiek geuit over het regeringsbeleid ten aan zien van het midden- en kleinbedrijf. De CDA'er Van Muiden noemde de be grotingstoelichting te mager. „Wij missen een gefundeerde beleidsbeschouwing in dit stuk", aldus deze woordvoer der. Hij had berekend dat de mo dale ondernemer in het mid den- en kleinbedrijf in 1979 op de nullijn van 1972 zit, „en dat na de inkomensdalingen per saldo over de periode 1969-1972". Ook de vooruit zichten tot 1981 zijn niet gun stig. „Van inhaal kan niet ge sproken worden, hopelijk treedt geen verdere verslech tering op". Mevrouw Salomons (PvdA) wees er in haar betoog op dat er een andere aanpak moet komen voor het staats secretariaat voor deze sector, omdat de huidige aanpak in haar visie „slecht functio neert". PvdA-woordvoerders maakte ook vele kritische kantteke ningen bij de overheidssteun aan het bedrijfsleven. Steun zou volgens de PvdA-er Van der Hek meer gericht moeten zijn op productievernieuwing en herstructurering van be- drijsftakken. De WD-ers Jacobse en Por- theine daarentegen spraken hun vertrouwen uit in het be leid van hun partijgenoot, mi nister Van Aardenne. (Van een onzer ver slaggevers) BOXTEL „De Kleine Aarde", de al ternatieve landbouw- gemeenschap in Box tel, krijgt van minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne een subsidie vanl25.000 gulden, om een aan tal projecten op landbouwgebied en De minister heeft zich enige weken ge leden op de hoogte gesteld van deze pro jecten, nadat kort er voor een boek ver schenen was over de landbouwgemeen- schap, die vorig jaar door een ernstige brand getroffen is. Geen parkeer garages in centrum Amsterdam AMSTERDAM Er komen geen nieuwe stad. De gemeenteraad van Amsterdam heeft dit gisteravond beslo ten. Alleen de fractie van de WD stemde tegen het ge wijzigde verkeerscircula tieplan (VCP), waarin on der andere wordt afgezien van de bouw van par keergarages in het cen trum van de hoofdstad. Met name de organisaties van Amsterdamse onder nemers en de FNV had den zich tegen het ge meentelijke plan verzet. Zij menen dat het bedrijf sleven van het besluit het slachtoffer wordt omdat de binnenstad per auto slecht bereikbaar zal zijn. 1CIERINGSF0NDS TER OVERBRUGGING I (Van een onzer verslaggeefsters) IJK De kosten van. de verzorging Haarden in een bejaardenoord moeten B betaald via een sociale verzekering, left niet noodzakelijkerwijs de Algeme- l Bijzondere Ziektekosten te zijn; het is tenkbaar dat de financiering ervan ondergebracht bij de AOW. i de mening van de Centrale Commissie Ie Bejaardenoorden. Zij schrijft dit in jigevraagd advies vandaag aangeboden I taatssecretaris G. Wallis de Vries ril, zoals bekend, af van het systeem dat Hen, die opname in een bejaardentehuis tunnen bekostigen, moeten aankloppen bijstandswet. Dat systeem is wel te aanvaarden maar momenteel maken de bewo ners van bejaardenoorden vrijwel collectief aanspraak op een bijdrage ingevolge de bij standswet. „En dat gaat lijken op oneigenlijk gebruik van een sociale voorziening", aldus de overheid en de betrokken organisaties. Er dient dan ook een ander financieringssysteem te komen. Dat zou volgens de Centrale Com missie moeten via een sociale verzekering met een eigen bijdrage van de bejaarden naar draagkracht. Zolang deze verzekering er nog niet is kan een overbruggingsregeling worden gehanteerd. De Centrale Commissie voor de Bejaardenoor den stelt voor hiervoor een fonds in het leven te roepen, totdat de nieuwe regeling van eigen bijdrage met daarbij eventueel een aanvulling van de overheid gereed is. De cabaretier Henk Elsink heeft gisteren in Amster dam zijn boek „Manana" gepresenteerd, waarin hij vertelt over zijn Spaanse avonturen. )RZITTER KONINKLIJK NEDERLANDS LANDBOUW COMIté: in onze parlementaire redactie) HAAG „Als georganiseerde kiw zullen we op korte termijn b moeten uitwerken die kun- eiden tot betere arbeidsvoor- lea voor boeren en tuinders, met ia de veehouderij- en tuinbouw- i de voorzitter van het Konink- ederlands Landbouw-comité ir. £ijn vanmiddag op de algemene vergadering van zijn organisatie in Den Haag. Hij wees erop dat in ver scheidene sectoren van de land- en tuinbouw per persoon veel te veel uiten gemaakt worden. „Ik denk dat we, om dit aan te pakken, het beste onder meer moeten kunnen voortbou wen op het bestaande apparaat van de bedrijfsverzorgingsdiensten. Con creet denk ik aan een voorstel om de boeren en tuindérs vooreerst in de ge legenheid te stellen gedurende tien vrije dagen per jaar gebruik te maken van een bedrijfsverzorger tegen sterk gereduceerd tarief (bijv. rond eender de van de werkelijke uurkosten). Ge zien de sociale aspecten die hieraan vastzitten en doordat hiermee een be langrijk aantal arbeidsplaatsen gescha pen zou kunnen worden (als 1 op de 5 boeren ervan gebruik zou maken gaat het al om 1000 arbeidsplaatsen) lijkt een overheidsbijdrage gedurende een ruime overgangsperiode op z'n plaats", aldus ir. Luteijn. Overigens begon de voorzitter zijn toe spraak met woorden van bepaald po sitieve strekking. „We moeten besef fen", zo hield hij zijn gehoor voor, „dat we het nog nooit zo goed gehad hebben als vandaag de dag en we moeten oppassen voor een te groot pessimisme en het min of meer kuns tmatig aankweken van onvrede met de situatie waarin we leven". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Het regionale beleid van deze regering is fataal voor de zwakke regio's. Het vergroot de regionale on gelijkheid en werkloosheid, het schept bestuurlijke ongelijk heid en offert weer een generatie in de randgebieden op aan het dogma van de markteconomie". Dit zei de PvdA'er Wöltgens gisteren in het Tweede Ka merdebat over de begroting van Economische Zaken. Hij drong aan op duidelijkheid in de relatie tussen het ministe rie van Economische Zaken en de regionale ontwikkeling smaatschappijen. Naar zijn mening lijkt de tijd rijp om te komen tot een deugdelijke wettelijke grondslag van het instituut van de regionale ont wikkelingsmaatschappijen. Volgens Wöltgens moet er nu zekerheid komen in de voort gang met het industriepark Almelo. Ook de CD A-er Van der Lin den had veel kritiek op het regionale beleid van de rege ring. Hij vroeg de minister de steun aan bedrijven in zwak ke regio's te verhogen, om te voorkomen dat deze regio's „verder wegzakken in het moerras der werklozen". Terlouw van D'66 constateer de met voldoening dat minis ter van Aardenne positief staat tegenover de verruiming van de bevoegdheden van de provinciale besturen en de re gionale ontwikkelingsmaat schappijen met betrekking tot de begeleiding en sturing van de sociaal economische ont wikkeling. NIEUWE ARBEIDSPLAATSEN MET WERKLOOSHEIDSUITKERINGEN (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Al beda van Sociale Zaken wil de reeds lang bestaande toe slagen in de bouw, die nu in de loonschalen van de bouw- cao zijn verwerkt, niet laten doorwerken in de hoogte van het minimumloon (en daar mee ook niet in de sociale uitkeringen). Evenmin zullen de ambtenarensalarissen er door worden be invloed. Er komt een speciaal wetsont werp, die deze doorwerkingen althans per 1 januari a.s. moet voorkomen. In het daar opvolgende halve jaar zal er overlegd worden hoe men in de toekomst met dergelijke loonontwikkelingen moet han delen. Bepaalde toeslagen worden al lang toegekend in de bouw, maar men gaat die nu in loon uitdrukken. En omdat mini mumloon, sociale uitkeringen en ambtenarensalarissen zich richten naar de particuliere beloningen, zouden deze ook verhoogd moeten worden, het minimumloon en de uitkerin gen met circa een procent, de overheidssalarissen met 1,6 procent. Dat gaat nu dus, al thans voorlopig, niet door vanuit de overweging, dat het hier niet om echte loonstij ging gaat, maar ook omdat dit de overheid miljarden gaat kosten. De minister heeft in zijn ant woord tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer voorts aange kondigd, dat hij een experi ment wil nemen met het scheppen van arbeidsplaatsen met behulp van werkloos heidsuitkeringen. Het gaat hier om plaatsen in de over- heids- en semi-overheidssecto ren en dan met name ten be hoeve van werkloze jongeren in gebieden met een zwakke arbeidsmarkt. Aangezien er boven op de werkloosheidsuit kering nog een stuk loon moet worden gegeven, zal het experiment op beperkte schaal worden gedaan „want er mag geen verloedering van de begroting optreden". Er komt morgen nog weinig verandering in het heersende weerbeeld, omdat de aanvoer van nogal zachte oceaanlucht vanuit het westen voortduurt Deze aanvoer wordt in stand gehouden door een krachtig ho- gedrukgebied boven Zuid-Euro pa en het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan en een ge bied met lage barometerstan den boven het zeegebied tussen Groenland en Skandinavië. Vrijwel van west naar oost ligt boven het zuidelijk deel van de Noordzee een overgangszone tussen koudere lucht in het noorden en de zachte lucht waarin wij ons bevinden. Het ziet er naar uit dat deze zone ons pas morgenavond zal berei ken. Vooruitzichten voor zaterdag. Aanhoudend onbestendig en weinig verandering in tempera tuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon 0 tot 3 Min. temp. omstreeks 7 graden. Max. temp. omstreeks 11 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog et maal 40 procent. Weerbericht van gisteravond 8 uur W*«r Mix. Near. lamp. slag Amsterdam motregen 12 0.1 Oe Bilt geh.bow. 13 0 Deelen geh.bew. 13 0 CNV wil uibreiding arbeidsinspectie UTRECHT Het CNV vindt dat de arbeidsinspectie meer personeel moet krijgen. In een brief aan de Tweede Ka mer wijst het CNV erop dat in de begrotingstoelichting van minister Albeda wel wordt erkend dat de arbeid sinspectie een steeds zwaarde re taak krijgt, maar dat dat niet wordt gehonoreerd door een sterke uitbreiding van het personeel. De taakverzwaring zal vooral worden veroorzaakt door meer aandacht voor vei ligheid, arbeidshygiëne en ge zondheidszorg.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13