Eerste getuige onthult moordplannen van Thorpe Reverend" Jones ging sectevoorin zelfmoord Hitier wilde ook Verenigde Staten veroveren" Nog zes miljard nodig voor hulp aan Sahel 3NTVOERD MEISJE IN BERLIJN BEVRIJD MUUR- KRANT- KRITIEK OPPREMIER HOEA Sixon mag Engeland in EX-VRIEND WERD KWELGEEST VAN LIBERALE LEIDER 3UITENLAND LEIDSE COURANT/, PAGINA 7 ZOON VAN SEKTELEIDER NOEMT VADER KRANKZINNIG /an onze correspondent) IEORGETOWN LOS AN- Jim Jones, het oofd van de „Peoples' Tem- le" in Guyana, is zijn gezin honderden van zijn Ame- Ikaanse volgelingen voorge- san in de zelfmoord. Het lassale zelfmoord-ritueel eeft naar schatting rond 400 lensen de dood ingedreven, irwijl nog tussen de 600 en 00 mensen worden vermist, ij de lijken heeft men die evonden van Jones zelf, zijn rouw en een jonge zoon. On er de doden waren 83 kinde- [ark Lane, de advocaat van secte, had al eerder tegen pers gezegd dat de com muneleden vol vreugde had den gedronken van het giftige cyanidebrouwsel dat in een grote kuip door de arts en een verpleegster van de com mune was bereid. Lachende communeleden hadden vervol gens met karabijnen en pisto len anderen neergemaaid die probeerden aan de massa moord te ontkomen en het oerwoud in te vluchten. Steve Jones, de 19-jarige zoon van de secteleider, die giste ren vanuit de Verenigde Sta ten in de hoofdstad van Guy ana, Goergetown, aankwam, veroordeelde de massamoord en zei dat de secteleden altijd was bijgebracht dat zij vreed zaam en vol liefde moesten zijn. „Sinds enige tijd was ik mij ervan bewust dat in de leiding een krankzinnig ele ment geslopen was". Was dat niet zijn vader, werd hem ge vraagd. „Ja, hij was de lei der", aldus Steve Jones. De woordvoerder van Guyana in de Verenigde Staten ver klaarde: „Wij hebben een stel gekken in Guyana binnengela ten. Maar reverend Jones had indertijd referenties van de hoogste orde". Hij liet enkele afschriften daarvan zien, waa ronder die van mevrouw Car ter. Deze referenties moesten openbaar worden, niet om mevrouw Carter in verlegen heid te brengen maar als ver klaring van de welwillendheid van Guyana, tegenover de groep die met Jones was meegekomen. Behalve me vrouw Carter hadden ook vice-president Mondale en wijlen senator Humphrey zich lovend over Jones en zijn werk uitgelaten. Jones was een boerenzoon uit de Amerikaanse staat India na, die in Californië grote be kendheid kreeg door zijn reli gieuze preken, wonderbaarlijke genezingen, een programma van sociale en raciale gelijkheid en zelf moordafspraken. Een groot deel van zijn aanhang vond Jones, vader van zeven kinde ren, onder leden van minder- heidgroepen, welgestelde da mes op leeftijd en jonge gescheiden vrouwen. Later kreeg hij de faam methoden van indoctrinatie en hersen spoeling te gebruiken, in com Het vliegtuig waarmee het Amerikaanse congreslid Ryan en zijn helpers uit Jones town zouden terugkeren, werd door troepen van Guyana later met een kapot ge schoten band aangetroffen. Rond het toestel liggen de lijken van de slachtoffers. binatie met mishandeling en psychische druk. De secte ei gende zich de goederen van nieuwe leden toe. In Californië had Jones ook politieke macht verworven, hij werd bezocht door gouver neur Brown en burgemeesters van grote steden, en mevrouw Carter vond tijdens een cam- pagnespeech in San Francisco honderden volgelingen van Jones onder haar gehoor. Toen Jones vorig jaar naar Guyana vertrok, bleven de berichten over mishandeling, aan slavernij herinnerende werkomstandigheden en inti midatie doorgaan. Toen al de den geruchten over plannen voor een massale rituele zelf moord, in geval de commune bedreigd zou worden, de ron de. Jones zou bovendien er nstig ziek zijn geweest en erg veel medicijnen hebben ge bruikt TOKIO In Peking zijn voor het eerst muurkranten verschenen die kritiek bevat ten op premier Hoea Kwo- Feng, zo berichtte vanmorgen het Japanse persbureau Kyo- do uit Peking. Op een van de muurkranten wordt van de Chinese communistische par tij geëist dat zij een besluit van april 1976 herroept waa rin werd meegedeeld dat de huidige vice-premier, Teng Hsiao-Ping, was afgezet en vervangen door Hoea. Hoea werd later premier na de dood van Mao Tse-Toeng en hij haalde Teng terug in de regering. Het verschijnen van muur kranten met openbare kritiek op hoge Chinese leiders, ón der wie ook Mao, die tijdens zijn bewind voor onfeilbaar gold, gaf de Tokiose krant Asahi de opmerking dat het allemaal dicht in de buurt van vrijheid van meningsui ting komt in China. TRTRAGWGMOET WORDEN VORKOMEN MSTERDAM De voorbereiding en coördina- e van de hulpprojecten voor de Sahel-landen loeten beter worden wil vertraging in de hulp- irlening worden voorkomen. Ook zal men beter prioriteiten moeten vaststellen. inister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking zei dit indaag bij de opening van de derde ministeriele conferentie in de „Club van de Sahel", die tot donderdag in Amsterdam ordt gehouden. Acht landen uit dit gebied, benevens een in tal westerse landen, waaronder Nederland, maken daarvan el uit. ij werken mee in een hulpprogramma, dat beoogt de {hei-landen, die in 1973 werden getroffen door een mpzalige droogte, zich over twintig jaar zelf van uedsel te laten voorzien. In 1976 en 1977 hebben de hel ende landen samen rond een miljard dollar besteed an het programma. Tot 1982 zal nog ten minste zes liljard gulden nodig zijn voor de eerste ontwikkeling an de Sahel. De voortgang hiervan en de kosten vor en onderwerp van discussie op de conferentie in Am- erdam. Prinses Beatrix en prins Claus bij hun aankomst in Amman. BEATRIX EN CLAUS IN JORDANIË AMMAN (ANP) Prinses Beatrix en prins Claus zijn gistermiddag op het militaire vliegveld van Amman aangekomen voor een vijfdaags bezoek aan Jordanië. Zij zijn de gasten van kroonprins Hassan .Bin Talal, de broer van koning Hoessein, en zijn vrouw prinses Sarvath el Hassan. Deze week krijgen Beatrix en Claus een indruk van oud en nieuw Jordanië. Ze gaan niet alleen naar musea, opgravingen en eeuwenoude nederzettingen, maar ze zullen ook horen en zien hoe het land werkt aan zijn toekomst. Op een lunchbijeenkomst met de Nederlandse pers zei Peter Salah, de staatssecretaris van voorlichting, dat Jordanië vrede nodig heeft voor zijn ontwikkeling. „De honderden miljoenen dollars die we in de Jordaanvallei hebben geïnvesteerd, hebben we niet geïnvesteerd in een front maar in de vrede". ERLIJN (DAP) De Westberlijnse ïlitie heeft gisteren een achtjarig meis weten te bevrijden uit de handen van lar ontvoerders, die een losgeld van lim 3 miljoen gulden hadden geëist uur later kregen haar ouders het eerste telefoontje van de ontvoerders. De vader van Tanja kon aanwijzingen vinden in een brief die in een garage bij zijn zaak lag. In een andere brief werd toen het losgeld van drie miljoen mark geëist en meegedeeld dat Tanje pas twaalf uur na inwilliging van de gestelde eisen zou worden vrijgelaten. Moeder en grootmoeder kregen later nog meer telefoontjes van de ontvoerders, waardoor de politie kon vaststellen dat werd opgebeld vanuit een publieke tele fooncel. De politie liet vervolgens bepaal de telefooncellen bewaken. Men consta teerde dat een man handschoenen aan trok voordat hij de telefoon opnam en die na het telefoongesprek weer uit deed. Deze man parkeerde de auto die hij gebruikte, later in een ander stadsdeel. Hij werd daar door de politie gearres teerd en vertelde waar het kind verbor gen was. Kort daarop werd het meisje gevonden in een minibus die onder een hoes in een garage stond. Zij was in gezelschap van twee mannen die ook gearresteerd werden. BONN (UPI) Adolf Hitler is vast van plan geweest de Verenigde Sta ten te veroveren nadat de onderwer ping van Europa voltooid zou zijn. Dat schrijft Albert Speer, Hitiers minister voor de oorlogsproduktie, in de laatste aflevering van zijn memoires, die gepubliceerd worden door het Westduitse weekblad Welt am Sonntag. Hitier stelde zich voor dat vloten van enorme onderzeeërs de Amerikaanse kusten zouden bestoken, terwijl de Luftwaffe, opererend van af de luchtbases op de Azoren, de steden zouden bombarderen. Tevens verwachtte Hit- Ier een opstand van de ,tien miljoen Duitse Amerikanen', terwijl ook Latijns-Amerika, re bellerend tegen de yankee-overheersing, een zegevierend derde rijk zou steunen. De nu 73-jarige Speer was een van Hitiers naaste medewerkers en vertrouwelingen. In zijn me moires kenschetst hij de Fuhrer als .irrationeel en onlogisch'. Bij Hitiers plannen voor de wereldheerschappij moet men, aldus Speer, rekening houden met rijn voorliefde voor bombastisch theater en een sterk vereenvoudigde voorstelling van za ken. „Hij was even onbeheerst en ruw als een kind van zes". „Het is waar dat hij rijn plannen voor wereld heerschappij niet volledig heeft doordacht, maar er rijn veel aanwijzingen dat hij die plannen wel ernstig nam. Hitlers idee van de onderwerping van Amerika was niet zo maar een losse gedachte". Zodra de strijd in Europa beslecht zou rijn zou Hitier onmiddellijk begin nen met een gigantische campagne voor herbe wapening om de Verenigde Staten te overmees teren. „Voor de Amerikanen voor de tweede keer een begin kunnen maken met de herbewa pening zullen wij al zo ver voor liggen dat ze ons nooit meer kunnen inhalen", zo had Hitier volgens de memoires tegen Speer gezegd. Hitiers medewerker Speer: verovering van Amerika. „Die joodse democraten hebben nooit enige vastberadenheid getoond en zullen hun Mam- ,mon niet offeren. Bovendien rijn hun soldaten laf". Hitier zei ook dat Duitsland na de overwinning in Europa de beschikking zou hebben over een industrieel potentieel van meer dan 300 miljoen man. „Zelfs met Engeland en Italië buiten beschouwing gelaten is dat tweemaal zo veel als het potentieel van de Verenigde Staten. En bovendien moet men de tien miljoen Duitse Amerikanen niet vergeten die op het beslissende ogenblik aan onze kant zullen staan", aldus Hitier volgens Speer. Speer schrijft dat Hitier rijn plannen voor de wereldheerschappij voor het eerst ontvouwde in 1937, twee jaar voor het begin van de Tweede Wereldoorlog. 0NDEN De Britse regering heeft laten weten, dat zij niet ingaan op een verzoek om aan oud-president Richard Nixon een „ongewenste vreemdeling" de toegang tot het Verenigd oninkri jk te ontzeggen. minister van binnenlandse zaken, Merlyn Rees, deelde dit in antwoord op een schriftelijke vraag van het socialistische gerhuislid John Lee. Deze had de bewindsman gevraagd of j de toegang aan Nixon zou weigeren „in het licht vdn diens isdadige activiteit, zoals gebleken is in de Watergate-zaak". Aan ït eind van deze maand wordt de Amerikaanse ex-president Engeland verwacht voor een bezoek van drie dagen. )uitse ambassadeur in ielgrado teruggeroepen 0NN De Duitse ambassadeur in Belgrado, Von Puttka- >er, is gisteren demonstratief naar Bonn teruggeroepen, na- at hij een gesprek van een uur had gehad met de Joegosla- ische minister van binnenlandse zaken. Bonn wil vooral 'eten naar welk land de vier RAF-terroristen die Joegoslavië >rige week vrijliet, zijn gegaan en welke papieren zij bij ch hadden. kritiek-op de verrassende vrijlating van het gezochte vier-. die vrijdagavond bekend werd en de betrekkingen tussen ?ide landen aanzienlijk zal bekoelen, houdt in West-Duiitsland iverminderd aan. De CDU-oppositie sprak van een „bewuste ovocatie" en eiste dat invoerfaciliteiten in EEG-verband voor >egoslavische goederen zouden worden opgeschort. Lmnesty vraagt vrijlating tan andersdenkenden n Roemenië 0NDEN*— Amnesty International heeft een beroep gedaan de Roemeense president Ceaucescu om alle politieke an- irsdenkenden in psychiatrische ziekenhuizen, gevangenissen werkkampen vrij te laten. organisatie, die opkomt voor de rechten van de mens, zegt een onderzoek heeft aangetoond, dat andersdenkenden ge iende enkele maanden tot vijf jaar worden vastgehouden anwege hun politieke mening en niet op echt medische gron- en. Bovendien is er sprake van mishandelingen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Jeremy Thorpe (49), ex- leider van de Britse liberalen, wilde zich niet langer laten pesten door een man waarmee hij in de jaren zestig een homosexuele relatie had gehad. Thorpe, die zelf advocaat is en lid van de Britse Raad van Sta te, vreesde dat zijn vroegere vriend je niet alleen zijn eigen politieke carrière, maar ook het aanzien van de liberale partij zou torpederen. Thorpe had rust noch duur. De ge-' dachte, dat de man in kwestie het gewezen fotomodel Norman Scott (nu 38) vermoord moest worden, be gon hem steeds meer te obsederen. Hij vond dit de enige uitweg. „An ders", zei hij tot rijn vriend en colle ga, de li berrie Lagerhuis-afgevaardig- .de Peter Bessell, „moet ik zelfmoord plegen". Voor bij Jeremy Thorpe moordplan nen opkwamen, hadden rijn vrienden David Holmes (een gewezen penning meester van de liberale partij) en Pe ter Bessell al veel vruchteloze pogin gen gedaan om Scott te doen zwijgen. Ze gaven hem geregeld geld, ze kochten compromitterende brieven van hem af en probeerden hem zelfs naar Amerika te sturen om hem uit de weg te krijgen. Die laatste opzet mislukte echter. Norman Scott bleef een vreselijke lastpost. Hij verklaDte dingen aan de kranten en aan andere politici. Thor pe vreesde, dat rijn politieke carrière helemaal geruïneerd zou worden door het geroddel van rijn gewezen homofiele vriend. En zo kwam het tot een moordcomplot. Eerst konden Thorpes vrienden het niet geloven. Maar ze stelden spoedig vast, dat Jeremy Thorpe geen grapje maakte wanneer hij zei, dat Scott onschadelijk gemaakt moest worden. Ze probeerden hem tot bedaren te brengen door te zeggen, dat het zon de was iemand om het leven te wil len brengen. Thorpe ging dan heftig tekeer. „Scott van rijn leven beroven, is precies hetzelfde als een zieke hond doodschieten", beweerde hij. Op een gegeven moment kreeg Thor pe het idee, dat Scott naar Amerika gelokt moest worden. Daar kon men hem vermoorden op een afgelopen plaats en begraven op de plaats waar een nieuwe autoweg gepland was. Bessell maakte hem er op at tent, dat dit wellicht een bekend middel was om een stoffelijk over schot kwijt te raken. Tenslotte werd besloten een moordenaar aan te wer ven. Er dook een kandidaat op: An drew Newton (nu 33), een gewezen vliegtuigpiloot. Voor tienduizend pond zou hij Norman Scott onscha delijk maken op de heide van Bod- win, in Somerset. Scott werd onder allerlei voorwend selen naar de heide gelokt. Daar schoot Newton eerst zijn Deense dog Rinka heer. Vervolgens richtte hij Dit bracht het politie-apparaat op nieuw in werking en leidde uiteinde lijk tot de beschuldiging van Thorpe, die sinds gistermorgen in het Westen gelse Minehead voor drie magistraten verschijnt. Eerste getuige Norman Scott, de vroegere vriend van Thorpe en later diens afperser. rijn vuurwapen op Scott, die hem verbijsterd aankeek. Newton probeer de opnieuw te vuren, maar er gebe urde niets. Teneinde raad stak hij de revolver weer op zak. Scott sloeg op de vlucht en ging alles vertellen aan de politie. In 1976 werd Newton ver oordeeld tot twee jaar gevangenis straf. Daarna deed ook hij rijn verhaal. De magistraten hebben de eerste van de minstens twaalf getuigen gehoord: Peter Bessell, die tegenwoordig in Californië woont. Bessell heeft ga ranties gekregen, dat het Britse ge recht hem niet zal vervolgen. Alle lugubere details van het primi tieve moordcomplot, uitgebroed door de eens zo briljante liberale politicus Jeremy Thorpe, werden door hem onthuld. Intussen geniet het kleine badplaats je Minehead (8.000 inwoners) met volle teugen van de grote financiële voordelen, die verbonden rijn aan dit sensationele proces. Het stadje rit nu vol juristen en journalisten, die zor gen voor royaal vertier. De zaak- Thorpe gaat minstens veertien dagen duren. Als alle getuigen gehoord zijn •kroongetuige Norman Scott moet ui teraard nog aan de beurt komen zullen de drie magistraten beslissen of er werkelijk ernstige gronden be staan voor een proces in een gerech tshof. In het tegenovergestelde geval worden alle beschuldigingen jegens Thorpe en rijn drie medeplichtigen ingetrokken. Amerikaanse krans voor Jan Palach PRAAG Zes Amerikaanse senatoren hebben gisteren op het Wenceslasplein een krans gelegd voor Jan Palach. In 1969 verbrandde Jan Palach zichzelf op dit plein uit protest tegen de Sovjetrussische inval Tsje- choslowakije. Diplomaten verklaarden dat de senatoren per taxi arriveerden, de krans legden en een moment stilte in acht namen. Zodra de senatoren weer weg waren, heb ben de Tsjechoslowaakse auto riteiten de krans weer wegge haald. De Amerikaanse ambassade had geprobeerd de zes, van deze daad te weerhouden, aldus een westerse diplomaat Tindemans wil meer macht BRUSSEL (ANP) De afge treden Belgische eerste mi nister Leo Tindemans wil, best weer premier worden van een nieuw Belgisch kabi net 17 december zijn er ver kiezingen in België). Wel zou hij blijkens een vraaggesprek met de leidende Vlaamse krant De Standaard over meer macht willen beschik ken om de economische pro blematiek en de staatshervor ming aan te pakken. Hij verwijst daarbij naar de Duitse Bondsrepubliek waar de bondskanselier de grote lijnen van de regeringspoütiek bepaalt „Hij overlegt en daarna kan hij zeggen Wie niet met mij akkoord gaat, kan vertrekken, aldus Tinde mans die zich als regeringslei der in het laatste kabinet zeer in het nauw voelde gedreven door de leiders van de politie ke partijen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7