Leiden-Oxford-beweging zoekt stoomenthousiasten egradueerde wijnvrienden vierden diplomafeest met koele afdronk )n juist oesluit van gemeente Rijnsburg •ad/regio to Werkgroep Milieubeheer protesteert tegen Leids woningbouwbeleid „Kleine dorpen in Zuid-Holland99 LEIDSE COURANT DINSDAG 21 NOVEMBER 1978 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel! 8 vragen. jsstra Volgend jaar zomer om precies te zijn van 11 tot 18 augustus is de oudste Engelse universiteitsstad Oxford weer aan de beurt om een bezoek te brengen aan tweelingstad Leiden. Zoals men kan weten bestaat tussen beide eerbiedwaardige steden een hechte band, die onze Britse vrienden een ,Jink" en wij Jumelage" noemen, hetgeen neerkomt op een culturele, sportieve en ambtelijke uitwisseling. Om en om komt men jaarlijks bij elkaar op visite, een activiteit die steeds weer uitgroeit tot een allergenoeglijkste gebeurtenis. Allerlei groeperingen werken daaraan mee in een scala die loopt van voetballers tot spoorweghobbyisten, bloemschiksters, soroptimisten (die maar vol blijven houden) tot zeg maar spoorwegovergangwach ters en scheidsrechters. Niets is de Leids- Oxfordse verbintenis te dol en elke keer weer wordt er wat nieuws gevonden op het sociaal-maatschappelijke vlak. Zo hoor ik, dat deze keer een plaats is ingeruimd voor stoomenthousiasten. In dit geval heeft het niet te maken met lieden die van treinen en treintjes houden (die zijn al eerder aan bod geweest). Bedoeld worden vrijetijdsvullers die zich met enige t verdiepen in het doen (en soms laten) van oude walsen, draaiorgels en locomobielen die zich plegen voort te bewegen op stoom. Uiteraard wemelt het in en rond Oxford van deze geestverwanten. Immers het is een mentale instelling die medebepalend is voor het Engelse volkskarakter. Nu vraagt men zich in link-kringen af, of ook in Leiden van dergelijke stoombegeesterden te vinden zijn. Het ergste wordt gevreesd. Niettemin kan iedereen die enige affiniteit gevoelt tot het stoomwezen in bovenbedoelde zin zich wenden tot de heer C. J. W de Droog, die op het stadhuis bereikbaar is via telefoonnummer 14 53 44. GENIETERS BIJEEN IN KASTEEL OUD-WASSENAAR va ruispu at-Du m irot eek] ai it kn tt een Aani leaVi ïn r ?r di woi igevi bent een wijnkenner, of bent het niet Nu kun je .ju professie veel van fijnen afweten: als plaatse slijter of restaurateur een aardig graantje 'will mee te pikken als e van zongerijpt wanten weet. Maar er zijn ook ,0( foodw volslagen amateurs die bijzonder vertrouwd kun nen raken met de spirituele poëzie die de wijnrank te bieden heeft Ik heb 't niet van mezelf, maar de grote vinologische schrijver Karei Koolhoven heeft 't gezegd: „de ware wijnkenner beseft dat zijn kennis beperkt is. Hoe meer men van wijn weet, des te meer beseft men hoe weinig men eigen lijk nog maar beheerst. De ware wijnkenner houdt zich, bescheiden op de achter grond. Hij proeft en regi streert de bevindingen voor 'arel van Koolhoven, hoofdredacteur van o.a. „Gastrovin", „Plaisirdes Vins"en auteur van de wijncursus, eft het glas na de inontvangstneming van de hoogste onderscheiding van „de Gouden Wijnrank". zichzelf. En genietWat niet meteen wil zeggen, dat de wijnkenner per se introvert moet zijn. Laat 'm maar schuiven, zou ik eerder willen beweren. Karei Koolhoven, die wat betreft dranken in het algemeen en wijn in 't bijzonder een publicerende autoriteit is (gisteravond zei hij: „wie mij kent weet dat ik beter drink dan spreek"), is de samensteller geweest van Nederlands eerste schriftelijke cursus wijn kennis die opleidt tot het wijncertificaat SVH (Stich ting Vakonderwijs Horeca bedrijven, in Den Haag). Aan deze eerste cursus hebben enkele honderden Nederlandse mannen en vrouwen deelgenomen en gisteravond werden de geslaagden voor hun moeite beloond in kasteel Oud- Wassenaar, waar zij op een vrij uitbundig en omspoeld wijnproef- en -keurfeest van hogerhand in het bezit werden gesteld van het certificaat, fraai uitgevoerd ordelint met verzilverde tastevin; de laatste een soort asbak die bedoeld is om wijn mee te scheppen. Na al die vergaarde kennis waren hier mensen bijeen, die niet alleen ruim een uur lang naar tal van toespra ken en uiteenzettingen moesten luisteren, maar die ook allrounders waren geworden bij wie de des kundige restaurateur en de wijnhandelaar een goed klankbord zullen vinden. Mensen, die zich geen knollen voor citroenen meer laten verkopen als het op een verantwoord wijn aankoopje aankomt. Bijna 180 Nederlandse De Association des amis du vin in kasteel Oud-Wassenaar wijnkenners mogen zich nu hele wijnpieten noemen na die 22 schriftelijke lessen afgewisseld met wijnproe verijen. Het zijn gegra dueerden die in principe welkom zijn als lid van het Nederlands Genootschap van Wijnvrienden, dat in ons land bijna 700 leden telt Allemaal verdiensten die best eens opgeluisterd mochten worden met een wijn- en 1 ,JIet Kasteel". Het was wel dringen geblazen. De orga nisatie had op een kleine honderd man gerekend, maar er waren er wel driehonderd, die, opeenge pakt, getuige waren van carnavaleske toestanden zoals het uitreiken van onderscheidingen die in de wijngaard wortel hadden geschoten. Zo werd Karei Koolhoven SVIT Tastevin d'honneur vanwege zijn wijnonderwijs en zijn ijveren in drankbladen en een Groot Drankenboek. Gadegeslagen door eminen te genodigden met dorst en de meute van geslaagden die ook al uitzagen naar het moment dat ze niet meer op een droogje hoef den te zitten, trad daar het bestuur van het Nederlands Genootschap van Wijnvrien den op. Allen gestoken in een professoraal kostuum, schrijdend in een cortège en voorafgegaan door een wijnlustige pedel, die een houten staf torste aan de top waarvan rich een houten tros druiven samen balde. De pedèl stampte daarmee op de vloer als de voorzitter van een benoe ming had kond gedaan. Wijnauteur Hubrecht Duij- ker werd bevorderd tot Officier van het genoot schap (een eer die hij deelt met slechts enkele personen onder wie de Franse en Duitse ambassadeurs in Den Haag) en Karei werd „Gouden Wijnrank", bijna onnoemelijk hoog in dit koor van wijnlovers. Toen iedereen was uitgesproken en de linten verdeeld kon men het algemeen geloof gaan belijden. .De aanwezi gen werden hiertoe mede in staat gesteld door een „stille" wijn, Blanc de Blancs de Chardonnay genaamd: zeer delicaat, droog, fruitig en elegant en een ideale begeleider van „fruits de mer", zoals vis weieens genoemd wordt. Dan was er een meneer met Duitse wijn, althans „bijna"-wijn, „Federweis- ser" geheten en in het Rijnlandse even populair als bij ons de nieuwe haring. Een jonge drank die meteen na de eerste gisting gedronken moet worden en dan nog met mate, want ze zakt al snel „in de benen". Te consume ren met bijvoorbeeld „Zwiebelkuchen", Duitse mini pizza 's met ui. Elders deed men zich tegoed, in de Jachtzaal meen ik, aan Frans getinte wijn en een verscheidenheid aan snacks. En in de hal sleet het Ned. Zuivelbureau kaashapjes aan de lopende band. De leden van het Genootschap gingen op in de anonimiteit van het aanwezige contingent genieters. Wellicht verleen den ze nadien volgens één van de doelstellingen „advies en bijstand waar het de opzet en de instand houding van een verant woorde wijnkelder betreft". tiiel WUS KANTONRECHTER i het ms in 01 -m tt ts raad ID-tr laiigd IDEN Het Leidse kantongerecht is niet sen c id een strikt neutraal orgaan dat zich alleen *r met het bestraffen van overtredingen ifhoudt. Gisteren kwam naar aanleiding van verkeersovertreding in Rijnsburg een duide- stellingname naar voren die een gunstig old. 1 ütaat voor de verdachte tot gevolg had. doord e, een Rijnsburgse tuinder, had het bestaan agen de Kleipettenlaan in Rijnsburg in te rijden nst v zijn landbouwvoertuig in een richting tegen- ime-0 jdig aan een verkeersbord dat voorschrijft Ing i deze laan maar van één bepaalde kant mag Ie tw tien benaderd door motorvoertuigen. De tuin- ten v verklaarde dat hij het bord onzinnig vond :t tv* igezien het hem noodzaakt om een enorme weg te maken om bij zijn land te komen, keersschout Van Ham, in het algemeen niet ege i «zinnig als het om het negeren van verkeers- serab tien gaat bleek dit keer vol begrip. „Het is juist dat dat bord daar nog staat. Het is mei 1976 neergezet bij wijze van tijdelijke eravo atregel toen de weg werd aangelegd maar nietl ïgezien die weg allang voltooid is hoort dat woi ti er niet meer te staan. Bovendien is het i schijluit om het bord te plaatsen genomen door college van burgemeester en wethouders van 'sburg zonder toestemming van de gemeente- l", aldus de schout, die zich terdege in de I ro? 'khe verdiept bleek te hebben. Vrijspraak ond ide de eis derhalve. „Ik had niet anders n. K Wacht", was de verrassende reactie van de orwaj nder op de eis. Rechter Van Dijke moest hem ten 1 4 dat betreft teleurstellen. „Een verkeersbord kopi een verkeersbord, of het er nu terecht staat ond h niet en u hebt een overtreding gemaakt In tspr» geval zal ik u echter schuldig zonder straf geloof "klaren omdat ik eveneens vind dat dat bord rwegi nstra daar niet meer zou moeten staan," aldus de kantonrechter. „Maar hoe komen wij dan van dat bord af', wilde de tuinder weten. De rechter liet weten dat het niet in zijn macht lag om het bord eigenhandig uit de aarde te trekken „maar ik zal u voor verdere overtredingen steeds schuldig zonder straf opleggen totdat Rijnsburg dat besluit verandert", aldus Van Dijke. AOW Het kantongerecht wordt bezocht door vele lieden die menen, in tegenstelling tot de politie, door een stoplicht te zijn gereden toen dat nog niet rood was. Eén van deze oranje-rijders had nog het meeste moeite met de boete die in dat soort gevallen wordt opgelegd. „Ik ben maar een AOW-er en ik vond dat bedrag zo hoog, ik dacht, ik ga maar eens praten op het kantongerecht," vertelde deze gepensioneerde Noordwijkerhoutse landbouwer. Nadat de landbouwer er een tijdje over gepraat had meende rechter Van Dijke zijn financiële pleidooi te moeten ondergraven door zich hardop af te vragen of de Noordwijkerhouter niets aan zijn landbouwbedrijf, dat hrij aan zijn zoon verkocht had had overgehouden. Daar bleek nog wat rente van af te komen dus geheel en al behoeftig zou de voormalige landbouwer niet zijn. Toen verder bleek dat hij het stoplicht niet had gezien („U moet ze wel zien, daar zijn ze voor", aldus de schout) meende verkeersschout Van Ham dat 100 gulden boete wel op zijn plaats was. Rechter Van Dijke maakte daar welwillend 125 gulden van waarvan 50 gulden voorwaarde lijk. FRANK BUURMAN Economisch wel en wee G Aan de Meeuwenzijde 7 is de import- en groothandel kinderkleding, „Kannaiah Pillai", opgeheven. Q Aan de Herengracht 15 is de groothandel in kaas van de fa. J. W. van Wingen, opgeheven. 6 Aan de Haagweg 212 is het administratiekantoor De Boer, bemiddeling bij financ. geldleningen enz. gevestigd. Aan de Breestraat 156 is in plaats van de v.m. lederwaren winkel van Peters, ,3accara", kleinhandel in dames bovenkleding en damesmode artikelen, gevestigd. i melk en zuivelproducten LEIDEN De werkgroep Mi lieubeheer vindt dat het college van b en w een loopje neemt met eerder genomen raadsbe sluiten. Tot deze conclusie komt de werkgroep na lezing van de verschillende ambtelij ke nota's waaruit zou blijker dat de Leidse woningbouw in het slop zit en dat het aantal woningzoekenden blijft stijgen. Zoals bekend heeft de gemeen teraad vorig jaar augstus als zijn mening uitgesproken dat eerst de „open gaten" in de binnenstad moeten worden ge bouwd, alvorens zal worden overgegaan tot het volbouwen van de stevenshofjespolder. Uit het feit dat het college een half jaar geleden kwam met het programma van eisen voor de Stevenshofjespolder, leidt de werkgroep af dat het college niet meer achter het raadsbe sluit staat De werkgroep acht het niet verwerpelijk dat op eerder ge nomen raadsbesluiten wordt te ruggekomen maar dat mag, vol gens de werkgroep niet gebeu ren „op basis van ondeugdelijk materiaal. Indien b en w een nieuw woningbouwbeleid wen sen te gaan volgen, dan dient dit behoorlijk onderbouwd in de raad aan de orde te worden gesteld", aldus de werkgroep, die het college verwijt zijn zin binnenskamers door te drijven. Milieubeheer stelt dat uit de nota's duidelijk blijkt dat de ambtelijke top de prioriteiten stelling van de raad niet daad werkelijk wenst te effectueren. „Tussen de regels door wordt b en w gevraagd zo snel moge lijk met de Stevenshof te begin nen. Daarbij „vergeet" men de in de door de raad vastgestelde aantallen van op te leveren aan tallen woningen in de Leeuwen hoek: in 1980: 550 en in 1981 nog eens 550. De Coebel wordt nauwelijks genoemd en ook Roomburg en het Schuttersveld worden niet in de tabellen ver werkt. Tenslotte wordt er zon der dat er enige berekening aan ten grondslag ligt, beweerd, dat de vullling van de open gaten in de binnenstad (volgens de concept-gatennota is er in totaal ruimte voor ongeveer 3200 wo ningen) slechts dient ter vervan ging van het renovatie-verlies", aldus de werkgroep, die stelt in de nota's slechts een tendentieu ze poging aan te treffen om het eerder uitgestippelde beleid te beïnvloeden. „We zullen dan ook niet leidelijk toezien, dat de keuze van de raad voor herstel van de stad en voor het behoud van het landschap rond de stad in de praktijk stap voor stap wordt teruggedraaid", aldus de werk groep. „Wij achten het vele ma len urgenter dat nu program ma's van eisen voor de Leeu wenhoek, voor Roomburg, het Schuttersveld en de Coebel in bespreking komen, evenals de „Gatennota". Tot die tijd zullen wij geen gedetailleerd commen taar op het programma van eisen voor de Stevenshof leve ren", aldus de werkgroep Mi lieubeheer. Aan de Rooseveltstraat 40 is in de aldaar aanwezige nieuwge bouwde bedrijfshallen het techn. handelsbureau van K. S jar din gevestigd. O Aan de Beethovenlaan 213 is A. Cuvelier, fabr. van lampenkap pen, opgeheven. Aan het Veerhuis 6 is het Grafisch Ontwerp bureau H. Bolland gevestigd. O Aan de Lage Rijndijk 74 is de bestaande winkel in mineralen en natuurstenen „Lapidary Holland" uitgebreid met de mexico- boetiek „Speedy Gonzales" (kunst- en nijverheidsartikelen). Aan de Van 't Hoffstraat 26 is de voormalige snackbar ,,'t Zwaantje", de kleinhandel in gebruikte en ongeregelde goederen „Bamo" gevestigd. Aan de Pieterskerkkoorsteeg 1 is de voormalige boekhandel Van Caspel, de feministische boekhandel „Gaia" gevestigd. Aan het Noordeindeplein 8a is het pensionbedrijf van A. Eikelenboom opgeheven. Aan de Herengracht 34 is het administratiekantoor A. van Sprang opgeheven. Aan de Hoflaan 137 is de aannemer van timmerwerken R. Sliedrecht, gevestigd. O Aan de Maarsmansteeg 2 is inplaats van de boetiek „Cameleon"- de winkel in damesmode, tassen en schoenen van Thea Eggen gevestigd. O Aan de Zwanenzijde 3 is het reclamebureau „Hansnel select" gevestigd. Leidsehendam De Dorpsraad Stomp- wijk heeft zich positief uitgesproken over een aanbod van de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening Zuid-Holland in de buurtschap de ten toonstelling „Kleine dorpen in Zuid- Holland" te organiseren. Het schoolbe stuur en de oudercommissie van de Maarten v.d. Veldeschool zullen zfch beraden over de plaats waar de tentoon stelling moet worden gehouden. Ge-, dacht wordt aan het documentatiecen trum van de school of het Dorpshuis of in beide tegelijk. Volgens de provincie is de informatie die de tentoonstelling verschaft waarde vol voor onderwi j spro jee ten,^bibliothe ken en dorpshuizen en gewijd aan de kenmerken van de kleine dorpen in Nederland. Per provincie is de inhoud voor een groot deel verschillend. Allerlei aspecten van de leefbaarheid komen aan de orde zoals: dorpsvernieuwing, foren sen, schaalvergroting en mobiele voorzie ningen waarbij uit verschillende regio's voorbeelden worden ^noemd. Voor de Stomp wij kers wordt met de tentoonstel ling de mogelijkheid geboden kennis te maken met de initiatieven in andere dorpen. De tentoonstelling die uit een soort wandmap van veertig bladen met foto's afbeeldingen en teksten bestaat zal begin januari voor het eerét zijn te zien in het provinciehuis in Den Haag.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5