FNV alleen bereid tot aftopping prijscompensatie llbeda wil discriminerende verkgevers gaan aanpakken over de kop ia achtervolging Twee doden bij ETA-aanval op polit ïemannen VEEL KLEINTJES TOT TIEN UUR VOOR DE BUIS ARRESTATIES IN ZAAK VERDWENEN MILJONAIR ■■H SOMBERE SFEER ROND SOCIAAL OVERLEG MEER SURINAMERS AAN HET WERK" Poging tot inbraak in politiebureau Loonakkoord bij Britse Ford: 17 pet Dinsdag 21 november 1978,69e jaargang no. 21203 Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden.Directeur-hoofdredacteur-J f-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - innementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Het Rhinemann Spel „Het Rhinemann Spel", drie delige tv-serie naar de gelij knamige spionnageroman van Robert Ludum op Ned.II om 20.52 uur. Om 22.20 uur VARA-visie over herdenking sterfdag Franco. Ned.I om 22.10 uur het acht ste deel van „De Christenen". Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk regen. Vrij krachtige tot harde wind uit zuidwest tot west. Mid- dagtemperaturen rond 10 gra den. Morgen zon op: 08.11, zon onder: 16.41. Hoogwater: 7.26 en 19.51. Laagwater: 3.03 en 15.22. het Hilversum De jongste kijkertjes zijn ook tot tien uur *s avonds voor'tv te vinden. Dat blijkt uit een onderzoek van de NOS onder kinderen' van 3 tot en met 11 jaar. Gemiddeld 200.000 van deze kinderen mogen 's avonds laaf tv kijken. lit het onderzoek blijkt voorts, dat kinderen in gezinnen met kleurentelevisie leer tv kijken dan de kinderen die zich met zwart-wit beelden moeten behel-' en. Voorts speelt het opleidingsniveau van de moeder een rol: hoe meer ^scholing, hoe minder de kinderen kijken. En als de kinderen kijken, zijn de jeugdprogramma's favoriet, vooral die van de TROS. Buitenlandse avonturen- im series zijn wat minder in trek. Voor godsdienst en actualiteiten hebben kinde- niet de minste interesse. oniru )eventjrei jder o lanwiitjm de a-i een AMSTERDAM (ANP) Griekenland heeft de in ternationale reiswereld voorstellen gedaan om het toerisme naar dit land 's winters te bevor deren. De Nederlandse reisorganisaties zijn aan het rekenen gegaan of men daar deze winter nog iets mee kan doen. Dit bleek gisteravond in Amsterdam op de half jaarlijkse vergadering van de Internationale Federatie van Tourope rators, waar de Griekse voorstellen bekend zijn Winterreizen naar Griekenland mogelijk goedkoper gemaakt. De federatie omvat reisorganisatoren uit dertien Europese lan den, die per jaar te sa men ongeveer 15 miljoen vakantiegangers vervoe ren. Griekenland is be reid de reisorganisaties voor charter- en Ité-rei- zen een reductie te ge ven, die gelijk is aan 25 procent van de brand stofkosten voor een vliegtuig, dat van Grie kenland naar zijn eigen land terugvliegt. Daarbij komen dan nog kortin gen voor museum- en theaterbezoek en andere attracties. ROTTERDAM Met de arrestatie van een Rotterdams echt paar hoopt de centrale recherche van de Maasstad een aan knopingspunt te hebben in de zaak van de begin dit jaar op de Bahama-eilanden spoorloos verdwenen miljonair Jan van de Marei. Het echtpaar wordt ervan verdacht een bedrag van 420.000 dollar (ongeveer 950.000 gulden) van de zakenman te hebben verduisterd. De verduistering zou op de Bahama's zijn gepleegd op 10 februari van dit jaar, een dag voordat Van de Marei (65) daar voor het laatst werd gezien. De Rotterdamse politie acht een samenhang tussen het verdwijnen van de auto handelaar en de verduistering niet uitgesloten. Over de manier waarop en de omstandigheden waaronder de verduistering plaatsvond, wil de politie „in het belang van het onderzoek" nog niets zeggen. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De Federatie Nederlandse Vakbeweging is niet bereid een stukje van de prijscompensatie in te leveren ten bate van de werkgelegenheid. Wel wil zij de prijscompensatie aftoppen door per procent compensatie maximaal 450 gulden uit te keren; het meerdere zou dan moeten dienen voor arbeidstijdverkorting. Het gesprek van de sociale partners met de regering, dat vrijdag wordt gehouden, zal wat de FNV betreft slechts van korte duur zijn als de regering vasthoudt aan een korting op de sociale uitkeringen per 1 januari a.s. Dit zijn de hoofdpunten uit het arbeidsvoor waardenbeleid, dat de federatieraad van de grootste vakcentrale gisteren, na een uitvoe rig overleg met de leden, heeft vastgesteld. De christelijke vakcentrale CNV bleek vori ge week wèl bereid om een stukje prijscom pensatie te offeren, gedacht werd aan een half procent, om de bestrijding van de werkloosheid te dienen. De FNVers voelen er niets voor vanwege een gebrek aan ver trouwen in het regeringsbeleid, omdat het sociale klimaat niet optimaal is en omdat- men vindt door het aanvaarden van de nul lijn al genoeg geofferd te hebben. Financie ring van werkloosheidsbestrijding via ar beidstijdverkorting moet volgens de FNV primair door de ondernemers geschieden, eventueel met een overheidsbijdrage. Ar beidstijdverkorting met het doel herverde ling van de beschikbare arbeid wil men vooral bereiken door vrijwillige vervroegde uittreding en voorts door kortere werkdagen of werkweken. Afspraken hierover kunnen niet op centraal niveau worden gemaakt, maar moeten per CAO-gebied worden ge maakt. Wel wil de FNV de aftopping van de prijs compensatie centraal afspreken, maar daar na zou de daarmee te bereiken financiële winst via CAO-onderhandelingen per be drijfstak een bestemming moeten krijgen. De FNV zal tijdens de onderhandelingen voorts eisen, dat de koopkracht tenminste tot het modale inkomen (30.000 gulden) zo wel voor werknemers als voor uitkeringtrek- kenden gehandhaafd blijft, terwijl voor de laagstbetaalden een inkomensverbetering wordt verlangd. Dit betekent tenminste een eis tot volledige prijscompensatie. Of voor het behoud van de koopkracht ook nog een aanvullende looneis zal worden gesteld valt nog niet te overzien omdat alle plannen van de overheid nog niet bekend zijn. De voorzitter van de Nederlandse Christelij ke Werkgeversvereniging ir. J. de Wit heeft gisteren gezegd, dat het overleg van vrijdag aanstaande veel zal moeten ophelderen. Het gat er bij ir. De Wit om of de vakbeweging werkelijk ruimte wil geven en bereid is voorwaarden te scheppen, die de verbete ring van de economie naderbij brengen. Zo niet, dan zal de afstand tot een centraal ak koord groter worden, aldus ir. De Wit (van onze parlementaire redactie) ÏN HAAG Minister Albeda (Sociale ken) wil streng gaan optreden tegen ncgevers, die geen Surinamers in rast willen nemen. Hij wil met zijn lega De Ruiter (Justitie) gaan bekij- i ui hoeverre werkgevers die Surina- n weigeren, gestraft Imnngn worden grond van het anti-di^criminatie-arti- u» het Wetboek van Strafrecht minister deelde dit gisteren mee tij een vergadering van de bijzondere toercommissie die zich bezig houdt de positie van de Surinaamse Ne landers in ons land. Albeda liet de Kamercommissie voorts weten, dat hij het aantal arbeidsbemiddelaars bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus wil uitbrei den. Hierdoor kan er meer aandacht worden besteed aan het overreden van discriminerende werkgevers, om toch Su rinamers in dienst te nemen. Volgens de ministers zijn het meestal kleine bedrijf jes, die weigeren Surinamers in dienst te Minister De Ruiter (Justitie) kreeg vanuit de commissie veel kritiek over de wijze waarop politie-agenten vaak Surinamers behandelen. De woordvoerders van alle fracties vroegen zich af, of er in de poli tieopleidingen wel voldoende aandacht wordt besteed aan het leren omgaan met culturele minderheden. Volgens De Rui ter krijgen politie-agenten en politie-offi- cieren tijdens hun opleiding verschillende lessen over het omgaan met culturele minderheidsgroepen. Ook krijgen zij gastlessen van onder meer Surinamers en Zuidmolukkers. De bewindsman gaff toe, dat de bèeldvorming bij de politie' ten aanzien van minderheidsgroepen wel wat kan verbeteren, maar hij kon nog niet aangeven op welke manier. Een ver lenging van de politie-opleidingen be hoort voorlopiog nog tot de onmogelijk heden, omdat de financiële consequenties daarvan te groot zouden zijn, zo liet de minister weten. KlRDWIJK Een achtervolging van een beschonken wnobilist door de Noordwijkse politie is gisteravond Wassenaar geëindigd met het over de kop slaan van auto, op de ventweg van de Rijksstraatweg. ten het vermoeden bestond dat een Leidse 28-jarige tomonteur onder invloed van alkohol reed en een >pteken negeerde, werd de achtervolging ingezet. Met hulp van de Wassenaarse politie werd de auto klemgere- h, waarna de Leidenaar de macht over het stuur verloor de wagen over de kop sloeg. De bestuurder van de liep een gebroken neus op, terwijl een passagier handeld moest worden aan een gescheurde neus. ift wereldraad an Nkomo vindt einig steun N HAAG De gilt uit speciaal fonds van de Mdraad van Kerken ?an groepen van Nkomo en Jfabe (Patriottisch Front), ftt in kringen van de Ne- _J*landse hervormde kerk en van de gereformeerde •m weinig instpmwiing te ondervinden. Van de her vormden is 67 proeent het niet eens met deze gift en van de gereformeerden 71 procent. Dit blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek eind oktober- .Van alle Nederlanders samen bleek 61 procent het niet eens met de gift. De rechtvaardi ging van de wereldraad, dat de giften uitsluitend zullen worden gebruikt voor huma nitaire taken vindt weinig ge hoor. Gevaarlijke glitter Op tal van po- litiebureaus in het land wor den de laatste dagen zoge naamde glitter lampen ingele verd. De gezellige licht bronnen blijken behalve gezel lig ook gevaar lijk te kunnen zijn vanwege de gasinhoud ervan. Het lij ken lampjes, maar het zijn gewone flesjes met schroef- dop, handig verborgen on der een sierka- pje. De warmte, die een klein lampje in de fles opwekt, kan de glitter gemakkelijk la ten ontploffen; vandaar de waarschuwing en hier en daar zelfs een run op de politie bureaus Allan Scott Newman, de 28-jarige zoon van de filmac teur Paul New man, is giste ren dood aangetroffen in een motelka mer te Los An geles. Volgens de politie is de doodsoorzaak een „combina tie van alcohol en kalmerende middelen. In 1973 debuteer de de Newman jr. met een rol in de film The Great Waldo Pepper. HALFWEG (ANP) Twee jongens uit Amsterdam hebben gisteravond een poging tot inbraak gedaan in een politiebure au in Halfweg. Ze wilden in het politiebureau hun in beslag genomen brom mer weer in de vereiste staat brengen voor het voertuig door de politie aan een keuring zou worden onderworpen. Van het voornemen kwam maar weinig terecht omdat een bewoner van een huis achter het bureau het tweetal over een twee-en- een-halve meter hoge muur zag klimmen en de politie waar schuwde. De jongens hadden de originele onderdelen van de brommer bij zich. LONDEN (Rtr) Met het bereiken van een loonakkoord lijkt er een einde te zijn gekomen aan een al twee maanden duren de staking van de 57.000 Britse Fordarbeiders. De vakbonden hebben het aanbod van de directie, een loonsverhoging van 17 pcL, aanvaard. De vakbonden hebben verklaard hun leden op te roepen weer aan het werk te gaan. Morgen worden over het loonakkoord gestemd door de arbeiders. Het bereikte ak koord is drie keer zoveel als de regering als maximum had aangehouden. Ook de vakantie-uitkering bij Ford is herzien en straffen voor te laat komen zijn vervallen. Stewardessen tegen bloot Japanse stewardessen zijn in staking gegaan omdat ze niet meer in verlegenheid gebracht willen worden door passa giers in ondergoed aan boord van Jumbo-vliegtuigen. De moeilijkheden zijn begonnen toen de Japanse luchtvaart maatschappij JAL vijf maanden geleden op haar langdurige vluchten slaapaccomodatie invoerde. De stakers willen be ëindiging van het slaapexperiment op morele gronden en ook omdat passagiers die een kaping in de zin hebben die achter de gordijnen van de slaapcabine zouden kunnen uit broeden.... MADRID (TJPI) Leden van de Baskische afschei dingsbeweging ETA heb ben gisteren met machi- nepstolen en geweren het vuur geopend op Spaanse agenten, die aan het voet ballen waren bij hun ka zerne bij de stad Bilbao. Twee agenten werden ge dood en elf gewond. Van uit drie auto's werd op de agenten geschoten. In een telefoontje aan een krant in Bilbao verklaarde de ETA verantwoordelijk te ziin voor de aanval. De auto s waarmee de aanval werd uitgevoerd, waren gestolen. In het telefoontje et de ETA ook weten waar de eigenaars van de auto's, vastgebonden, kon den worden gevonden. Sinds begin oktober heeft de ETA 22 mensen om het leven gebracht. De aanval van gisteren vond plaats op de derde verjaardag van Franco's dood. Daardoor wordt de aandacht in Spanje ge richt op het probleem van het terrorisme en afgeleid van het militaire complot dat vorige week aan het licht kwam. In Madrid is het na de de monstratie van extreem rechts van afgelopen zon dag rustig gebleven. Bij enkele militaire instellin gen zijn de veiligheidmaa tregelen verscherpt. Het onderzoek naar het complot wordt voortgezet om te zien of er mogelijk meer mensen bij betrok ken zijn geweest dan de drie aangehouden officie ren. De drie wilden het paleis van de regering bin nendringen, koning Juan Carlos arresteren en hem dwingen de regering te wijzigen. Berichten als zou het complot tegen de ko ning zelf gericht zijn, be rusten niet op waarheid. (Zie voor achtergronden bij de huidige ontwikkelin gen in Spanje pag. n

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1