Ontvolking grote steden van invloed op handel in boomkwekerijproduk ten Opmerkelijk grote vermogens groei bij jonge glastuinders R^IEIMTE FRPIT JEMEN BèLLEIM CCWS-BLOEMENHANDEL BUJFT STANDVASTIG EIND NOVEMBER: NIEUWE PAPRIKATEELT Home-dresses: mooi makkelijk WROOM^DREESMANN LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 20 NOVEMBER 1978 DEN HAAG —In tijd van drie jaar heeft zich een opmerkelijke vermogens- gToei voorgedaan bij de bedrijven van jonge ondernemers in de glastuinbouw. Het balanstotaal nam toe van 272.500 gulden gemiddeld per bedrijf per 1 ja nuari 1973 tot 431.000 gulden eind 1975. Dit blijkt uit een vervolgonderzoek, dat het Landbouw Economisch Instituut in Den Haag heeft verricht op een eerder gehouden onderzoek naar de financiële situatie van jonge ondernemers in deze bedrijfstak op het moment, dat zij een glasbedrijf hadden overgenomen (in 1972/73). De totale investeringsactiviteit, vooral van kleinere bedrijven, was bij zonder groot en overtrof zelfs het ge middelde van de hele bedrijfstak. De nieuwbouw van glasopstanden betrof in hoofdzaak vervanging van oudere op standen. De grote dynamiek in de be drijfsstructuur geeft duidelijk aan, dat de fincieringsproblematiek zich niet uit sluitend beperkt tot de fase van de be drijfsovername. Eigen vermogen Het eigen vermogen steeg met 97.000 gulden tot gemiddeld 211.300 gulden per bedrijf, hetgeen in hoofdzaak het ge volg was van de berekende herwaarde ring van duurzame produktiemiddelen en woning en in mindere mate door be sparing. Van zeventig procent van de ondernemers was de besparing positief. Verder is in de gestegen vermogensbe hoefte voorzien door uitbreiding van het vreemde vermogen. Doordat de toe name van het eigen vermogen groter was dan van het vreemd vermogen, steeg de verhouding van eigen tot to taal vermogen van 42 naar 49 procent per bedrijf. Binnen het vreemde vermo gen op lange termijn heeft een sterke verschuiving plaatsgevonden van fi nanciering door familie naar die door de Rabobank. De betekenis van de fa milielening is, behalve door de normale periodieke aflossingen, vooral sterk ver minderd door omzetting in bankfinan ciering. Garantstelling Bijna een kwart van de bedrijven had voor kredietverkrijging garantstelling van het Borgstellingsfonds nodig. Dit betrof vooral bedrijven met een zwakke financieringssituatie. Zonder deze facili teit zou de bedrijfsstructurele ontwikke ling voor veel van deze financieel zwak ke bedrijven moeilijker zijn geweest. Bijna alle bedrijven konden de finan cieringsverplichtingen aflossing en rente - nakomen. De helft van de be drijven kon de aflossingen zelfs geheel uit de besparingen financieren. In de eerste jaren na de start kon in het al gemeen een redelijke liquiditeitspositie werden bereikt of gehandhaafd. Het feit, dat slechts weinigen in liquidi teitsmoeilijkheden raakten, is mede te danken aan de relatief grote inzet van eigen arbeid (inclusief echtgenote) en de relatief lage gezinsbestedingen. In de volgende fasen van de gezinscyclus zal het besparingsniveau in steeds geringe re mate de postieve invloed van deze factoren ondervinden, aldus het LEI. De nadruk zal zo nog meer komen te liggen op de gezonde rentabiliteitsont- wikkeling om de continuïteit van de be drijven te verzekeren. De import van buitenlandse bloemen en dan uiteraard vooral uit Israël, begint bij de CCWS aan te trekken. Tot voor kort lag het aanbod soms aanzienlijk beneden dat van die in het vorig jaar, maar de afgelopen week was er weinig verschil meer te zien. De statice uit Israël oefent invloed uit op beperkter aanbod van irissen waar van de gemiddelde prijs als gevolg daarvan ook iets hoger lag. Overigens spelen de chrysanten wel de belangrijkste rol in de bloemenhandel. Tot voorgaande week overheersten de jaar- rond die van normaalcultuur doch afgelo pen week wijzigde die toestand zich en, werden de verschillen kleiner. Van de jaar- rondtros was de aanvoer met ruim 3 1/2 miljoen ongeveer een miljoen hoger dan vorig jaar met een toch wel wat lager gemiddelde prijs. De totale omzet aan de CCWS bedroeg afgelopen week 9.743.- 523.03 hetgeen iets Jager is dan vorig jaar bij toch hoger aanbod. De aanvoer van snijbloemen beliep 21.484.635, bos of stuks met opbrengst van 8.536.776.08 tegen een aanvoer in dezelfde week van het vorig jaar 22.913.334 bos of stuks voor 8.591.045.26. Naast de diverse chrysantensoorten was .er ook een flinke aanvoer van Amerikaanse en trosanjers, ruim twee miljoen met iets hoger gemiddelde prijs. In de situatie van snij groen komt weinig of geen verandering. Poinsettia, de kerst- bloem bij uitnemendheid, neemt bij de potplanten een belangrijke plaats in. De prijs is nog redelijk al kan worden verwacht dat die wel omlaag zal gaan. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 28 (31), trosanjers 40 (32), anthurium 1.13 (1,34), snijgroen 14 (14), jaarrond troschrysanten 30 (35), idem geplo zen 63 (62), normaaltros 1.29 (1.00), geplozen normaal 52 (53), freesia 24 (19), gerbera 62 (48), irissen 30 (27), leliekelken 64 (63), lelietak 53 (36), grote cymbidium 1.10 (95), idem klein 27 (30), grote rozen 50 (47), idem klein 34 (30), belinda 33 (29), red garnette 24(22). Wat betreft de potplanten, vooral de bloeiende soorten ontvangen goede belang stelling en de prijzen houden zich stevig. De aanvoer van kleine cymbidia lag boven die van vorig jaar om deze tijd. In de potplanten had het bemiddelingsbureau een ruimer handel dan voorgaande week. Voor deze week wordt een stabiele aanvoer verwacht zowel van snijbloemen als pot planten MARKTONDERZOEK SIERGEWASSEN: EXPORTEURS OP PARIJSE LEVENS MIDDELENBEURS Meer Franse sla Het aanbod van Franse sla is duidelijk groeiende, desondanks kwamen er de afge lopen week goede prijzen tot stand. De gemiddelde prijs lag weer hoger als de week ervoor en bedroeg 44 cent per krop. Voor de zware sla liep de prijs zelfs op naar 62 cent per krop. Door het groeiende aanbod van de concurrenten en het groeiende bin nenlandse aanbod zal er een wat moeilijker marktsituatie kunnen ontstaan. Als de vraag zich weet te handhaven dan zullen de prijzen weinig veranderen, er komt wel duidelijk meer druk op de prijzen. Tomaten duurder Radijs goed betaald Spruitengolf Boskoop De ontvolking van de grote steden heeft een dui delijke invloed op de handel in boomkwekerijprodukten. In de drie grote steden van ons land wordt voor genoemde produkten weinig geld uitge geven. Uiteraard is het tuinbe- zit buiten de steden veel groter en als gevolg daarvan zijn er ruimer bestedingen. Met een en ander hangt ook samen het gebied waarin gezinnen wo nen. Waar bijvoorbeeld in de grote steden gedurende het af gelopen jaar gemiddeld 5,25 werd besteed, bedraagt dat in overig westelijk deel van ons land 12,40, in het oosten 13,10 en zuiden 13,70. Hoe wel het aantal huishoudingen in ons land toeneemt, loopt het aantal boomkwekerijproduk ten kopende huishoudingen te rug. Dit blijkt uit een onderzoek dat is ingesteld door de afdeling Marktonderzoek van het Pro- duktschap voor Siergewassen (P.V.) Het panelonderzoek vond plaats bij 4.000 gezinnen die representatief geacht kun nen worden voor alle huishou dingen in Nederland. Het on derzoek spitste zich toe op de vervangingsvraag, zodat de aanleg van nieuwe tuinen niet in het rapport is opgenomen. Aan de orde kwamen meerjari ge vaste planten, heide, conife ren, rozestruiken, heesters en bomen. Nederland telde in 1977 totaal 4,4 miljoen gezinshuis- De Nederlandse boomkwekerijprodukten staan ook in Zweden in hoog aanzien. Op een internationale ten toonstelling in Malmö bezocht ook de koning van Zweden de Nederlandse stand.Hem werd bij die ge legenheid een parkberplanting met Azalea's aangebo den. Op de foto biedt de heer H.R. Bannier, direc teur van Plant Propaganda Holland de koning symbolisch het geschenk aan. houdingen waarvan 26 procent, dus 1,1 miljoen genoemde boomkwekerij produkten kocht. Teruggang Er is een teruggang op dat gebied te constateren. In 1976 werd in totaal door 1.200.000 huishoudingen gekocht tegen 1.150.000 in het afgelopen jaar, een vermindering met 4 pro cent ondanks de toename van het aantal huishoudingen. Vooral in het najaar van 1977 werden minder kopers geno teerd mede omdat de weersge steldheid in die periode het werken in de tuin niet erg aantrekkelijk maakte. In 1976 werden in totaal 16.453.000 boomkwekerijpro dukten gekocht en afgelopen jaar 15.294.000 hetgeen bete kent een vermindering met 7 procent. Van genoemd aantal werd 58 procent in het voorjaar en 42 procent in het najaar gekocht. De bestedingen na men in geld af van 51,6 miljoen gulden in 1976 tot 49,9 miljoen afgelopen jaar. Het blijkt dat de kopers en koopsters erg gevoelig zijn voor prijzen. Doordat bijvoorbeeld roze struiken 60 procent in prijs stegen, werd 50 procent minder gekocht en met 14 procent prijsstijging van heesters 22 procent minder. Het meeste geld wordt besteed voor hees ters, coniferen en meerjarige vaste planten. Van laatstge noemde gemiddeld 1,66 per gezin. Coniferen zijn met 6,42 het duurste produkt. Drie kwart van de huishoudingen beschikt over een tuin en van elke drie huishoudingen met een tuin koopt er één boom kwekerijprodukten. De wel standsklasse is van grote in vloed op het aankoopgedrag. Er zijn meer, kopers onder de hoge inkomens dan in de lagere klasse. Men koopt dan een gro ter aantal en betaalt ook hogere prijzen. De belangrijkste aan koopplaats blijkt het tuincen trum te zijn met 54 procent van de totaalbestedingen. In 1976 was dat 45 procent. Bij de kweker wordt 15 procent ge kocht (19), tuinman 8 (10), markt 8 (10), standplaats 7 (8), verzendhuis 5 (4), supermark ten 3 (4). Tussen haakjes cijfers van 1976. Op de tweejaarlijkse internatio nale levensmiddelenvakbeurs Sial, die vorige week in Parijs werd gehouden, toonden de Ex- porteursbond en Van Dijk Delft, wat de Nederlandse exporteur voor zijn Franse handelspartner kan betekenen. In de stand van de bond legde men vooral de nadruk op het wereldbrede sor timent. De exporteur van van daag de dag houdt zich beslist niet uitsluitend meer bezig met de typische Hollandse produk ten. Van Dijk Delft heeft, zoals bekend een dochteronderneming in Frankrijk. De bijzonder mooie VDD-stand gaf, zoals de foto aantoont, de veelzijdigheid van het internationale concern bij zonder goed weer. Het paprikaseizoen begint weer. Dit lijkt zo op het eerste gezicht een vreemde uit spraak, omdat lang niet alle gewassen opgeruimd zijn. Op veel bedrijven moet de teelt nog afgesloten worden. Toch wordt er op een aantal bedrijven alweer de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen voor een nieuwe teelt, die eind november van start zal gaan. Hieruit blijkt duidelijk dat de jaargetijden een beperkte invloed heb ben op het van start gaan van teelten. Natuurlijk speelt de factor licht een enorm belangrijke rol bij de ontwikkeling van de gewassen, maar men laat er zich niet zonder meer door tegenhouden. Er mag ook wel eens gezegd worden, dat hieruit blijkt dat veel tuinders een bewonde renswaardig vertrouwen hebben in de toe komst, want er wordt jaarlijks steeds meer kapitaal en persoonlijke inzet verlangt. Voor de bedrijven die thans nog oogsten heeft de marktsituatie de afgelopen week een gunstiger ontwikkeling doorgemaakt als de week ervoor. Dit geldt in belangrijke mate voor de groene sorteringen. Het nog aangevoerde aanbod werd tegen een gemid delde prijs van 4,05 per kilo verkocht. Dit mag zonder meer een goede prijs genoemd worden. Voor de rode sorteringen was er eindelijk sprake van een verbetering in de prijs, de gemiddelde prijs liep op naar 3,30 per kilo en benaderde hiermee de prijs van vorig jaar. Er zal nog wel het een en ander nodig zijn om het verschil met de prijzen van vorig jaar goed te maken. Gezien de aanvoer van rood nog wat kan groeien ziet het er niet direkt naar uit dat de prijzen veel gelegenheid zullen krijgen om op te lopen. Voor de groene sorteringen worden gelijkblijvende prijzen verwacht. Voor de tomaten lag de gemiddelde prijs op 1,92 per kilo hiermee bereikte de prijs dezelfde hoogte als vorig seizoen. De aanwe zigheid van de Spaanse tomaten op de West-Duitse markt heeft gelukkig weinig effect gehad op de prijsvorming in Neder land. Uit de gegevens van vorig jaar blijkt dat de Spaanse export zeer temperament volle verschillen laat zien. Van de ene op de andere week waren er verschillen van 2800 ton. Hieruit kan men afleiden dat de marktsituatie van week tot week zeer sterk kan gaan verschillen. Verwacht wordt dat de prijzen voor de Hollandse tomaten wei nig zullen veranderen, bij een sterke toena me van de Spaanse export zal de prijs wat dalen. Ondanks dat de prijzen aan schommelingen onderhevig zijn, komen er in vergelijking m'et vorig seizoen goede prijzen tot stand. Zeker als men weet dat er wekelijks 100.000 bos meer wordt aangevoerd. Vorige week donderdag lag de gemiddelde prijs per bosje op Veiling Westland Noord op 1,15. Een belangrijke bijdrage tot deze betere prijsvorming is geleverd door de goede Westduitse vraag. Het mag als een verheu gend feit gezien worden dat er ondanks een sterke teeltuitbreiding een goede markt voor dit toch „kleine" gewas is ontstaan. Dit brengt onmiddellijk de nodige risico's met zich mee, omdat er al gauw achter de markt aangelopen' wordt. De aanvoer zal duidelijk groter blijven als vorig jaar, de gemiddelde prijs lijkt in gunstige zin te kunnen handhaven, hoewel hij waar schijnlijk wel wat zal dalen. De aanvoer van spruiten is door het zachte weer steeds groeiende. Ook het buitenland se aanbod van spruiten doet hier aan mee. De vraag naar spruiten blijft duidelijk achter bij het aanbod, dit had tot gevolg dat de prijzen verder daalden. Er werd gemiddeld 50 cent per kilo betaald en dit is beslist geen vetpot. Er wordt een nog steeds groeiend aanbod van spruiten ver wacht, hierdoor zullen de prijzen weinig kans krijgen om op te lopen. Overige gewassen De prei-majkt was de afgelopen week in ruime mate voorzien, de prijs wist zich derhalve niet te handhaven en zakte terug naar gemiddeld 58 cent per kilo. Waspeen blijft goedkoop en zal gemiddeld niet veel duurder zijn als 24 cent per kilo. Voor andijvie werden er weer hogere prijzen betaald, de gemiddelde prijs liep op naar 78 cent per kilo. Door het kleiner wordende bloemkoolaanbod stegen de prijzen, voor de .zessen" liep de prijs op naar 1,27 Vooral door het rustige herfstweer (ja, we zitten beslist nog niet in de winter, dat wordt pas 22 december) verloopt de bloementeelt en handel tot dusver rustig. Het is weer zover, dat met ingang van 5 december de CCWS gaat beginnen met de gebruikelijke kerstveiling. Die begint des morgens om negen uur op de tweede tribune. De kwekers (en echtgenoten) kunnen zich dus gaan uitleven in het vervaardigen van kerststukjes. Aangevoerd worden artikelen zoals sparre- groen, sierpepers, hulst, larixtakken, snij- poinsettia's en dergelijken. En verder kunnen leden vergezeld van echtgenote weer een bezoek brengen aan de CCWS teneinde de jongste vernieuwin gen in ogenschouw te nemen. Dat kan gebeuren op zaterdag 25 november des morgens om 9 uur. Interessant is het!. per stuk. Deze prijsstijging zal de komende weken verder doorzetten omdat het aanbod met het vorderen van het seizoen kleiner gaat worden. De gemiddelde prijs bedroeg 5,40 per kilo. Het nu steeds kleiner wor dende aanbod zal waarschijnlijk tegen goe de prijzen verkocht worden, het is echter nog de vraag of de totale resultaten bevi gend zullen zijn. De nog aangevoerde sp zie werd voor 2,35 per kilo verkocht, ander bladgewas, namelijk postelein br 2,20 per kilo op. Een apart gewasje raapstelen werd verkocht voor een gei delde prijs van 37 cent per bosje. Home-dress van satijn/polyester met rijk rand- dessin. In zwart, marine of bordeaux. Maten S, M, Len XL Home-dress met velours bovenstuk en een poly ester/katoenen gewat teerde rok en garnering. Keuze uit 4 fijne kleuren. Maten" S.MenLi Home-dress in nostal gische nachthemd-stijl, gemaakt van tricot. Met verstelbare halslijn. Keuze uit 3 leuke kleurstellingen Maten S.MenL

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8