Beraamde Thorpe moordaanslag tegen fotomodel? Sjah: duizenden doden wanneer ik verjaagd wordt Evangelist Jones leek ons een krankzinnige cm jitenland gypte verhardt andpunt in redesbesprekingen leidse courant/ PAGINA 7 twee Sandi Ovei beidi ri id i d( waai verwdei voormalig partijleider wacht langdurige gevangenis straf /an onze correspondent Roger Simons) in LONDEN De rechtbank ia an Minehead in het West- jelse graafschap Somer- et is veel te klein voor het li ensationele proces dat Je- iriemy Thorpe (49), ex-leider Ie an de Britse liberale par- uiteindelijk tien jaar ge- b angenisstraf kan kosten, loi horpe verschijnt sinds ri anmorgen met drie ande- >n voor onderzoekrechter leèdward Donati, een gepen sioneerd architect en gewe- oorlogsvlieger, die ver- bipoedclijk drie weken nodig il hebben om uit te maken f hij deze zaak ter behan- eling en beslissing naar en gerechtshof moet ver rijzen. Ie vier beklaagden worden ilb eschuldigd van een moord- implot dat tot doel had en gewezen homofiele i riend van Thorpe, het voor- lalige Londense fotomodel [orman Scott (38), onscha- ilijk te maken. Tegen horpe is bovendien de aan lacht ingediend, dat hij met 11e middelen getracht heeft >ord op Norman Scott uit lokken. Scott werd even- rl niet om het leven ge- racht. Hij is nu de kroon- ;uige van het voorproces. ocfceti Het drama Thorpe overscha duwt alle politieke schanda len van Groot-Brittannië na de Tweede Wereldoorlog. De zaak-Stonehouse, die zich af speelde in 1976, kan er zelfs niet meer vergeleken wor den. John Storehouse, een socialistische oud-minister van PTT, heeft 7 jaar ge vangenisstraf gekregen we gens oplichting en diefstal. Hij wordt momenteel ver pleegd in het ziekenhuis van zijn gevangenis, na een zwa re hartoperatie. Stonehouse is doodsbang, dat hij zal sterven in een cel. Maar zelfs het beruchte Pro- fumo-schandaal van 1963 was onbelangrijk in vergelij king met de zaak-Thorpe. John Profumo had als con servatieve minister van oor log vriendschap gesloten met een Londense prostituée, die ook geregeld een Russische militaire attaché ontving. Toen dit alles uitlekte, loog Profumo er nog over tegen het Lagerhuis. Hij werd door premier MacMillan be roofd van zijn ministerspor tefeuille. Briljant politicus Jeremy Thorpe ontkent ook alles wat hem ten laste ge legd wordt. Hij bevindt zich nu op de rand van de af grond. Vier jaar geleden werd Thorpe nog algemeen beschouwd als een van de meest beloftevolle Britse po litici. Hij was gewoon bril jant en wist in de verkiezin gen van 1974 een verbazingwekkende „come back" van de liberalen tot stand te brengen. De toe nmalige conservatieve pre mier Edward Heath kon niet anders dan Thorpe uitnodi gen met hem een coalitie-re- gering samen te stellen. Maar de liberale voorman weigerde toe te happen. Thorpe had Jo Grimmond in 1967 opgevolgd als leider van de Britse liberalen. In het najaar van 1976 werd hij moreel verplicht ontslag te nemen wegens de onthul lingen van zijn gewezen vriend Norman Scott. Ge ruchten dat iets niet in orde was, deden toen al geruime tijd de ronde. Na Thorpe's vertrek nam Grimmond nog even waar als tijdelijke lei der van de liberalen. Daarna maakte hij plaats voor de huidige liberale voorman, David Steel. Het moordcomplot dat hem ten laste gelegd wordt, da teert uit de jaren 1968-77. De drie mede-beklaagden zijn: David Holmes (48), een zakenman uit Manchester, die met Thorpe gestudeerd heeft aan de universiteit van Oxford en een van zijn trouwste vrienden is; John le Mesurier (45), een zaken man, bevriend en geasso cieerd met Holmes; en Geor ge Deakin (35), een handelaar in kansspelen, die Holmes heeft leren kennen via Le Mesurier. In de jaren zestig, voor hij Grimmond opvolgde, was Thorpe een tijdlang penning meester van de liberale par tij. Zijn vriend Holmes was toen adjunct-penningmeester. Holmes en de anderen heb ben geprobeerd Thorpe te helpen om Norman Scott het zwijgen op te leggen over zijn homofiele vriend schap met de liberale voor man, die dateerde van vóór de tijd dat laatstgenoemde partijleider werd. Scott bewoont tegenwoordig alleen een landhuisje te Changford in Devon. Hij koopt en verkoopt paarden, die hijzelf traint. Scott is af komstig van Bexleyheath bij Londen en heette oorspron kelijk Joseffe. Hij verander de van familienaam toen hij in 1968 een Londens fotomo del werd. Nauwelijks een jaar later huwde Scott een kunstexpert van de Tate Gallery, een bekend Lon dens museum. Korte tijd na dien bracht zij een zoon ter wereld. In 1969 sprak het gerecht al een echtscheiding uit ten voordele van me vrouw Sue Scott-Myers. Chantage Jeremy Thorpe geeft toe, dat hij Norman Scott in het begin van de jaren zestig, toen deze nog Joseffe heette, onder zijn hoede genomen heeft. In die tijd was zijn vriendje een berooide kerel, zonder vooruitzichten. Thor pe vond bij zijn moeder, een weduwe, onderdak voor Norman Joseffe. Hij gaf hem ook geregeld geld. Je remy Thorpe was toen nog ongehuwd. Hij trouwde pas in 1968. Zijn eerste vrouw, met wie hij een zoon had, is echter twee jaar later om het leven gekomen bij een zwaar auto-ongeluk. Thorpe hertrouwde in 1973. Zijn tweede vrouw is een gewe zen Oostenrijkse concertpia niste, die in 1967 gescheiden was van de Engelse Lord Hare wood. Toen de wegen van Jeremy Thorpe en Norman Scott uit elkaar gelopen waren, is Scott chantage beginnen te plegen. Thorpe heeft z'n Jeremy Thorpe vriend David Holmes hier van op de hoogte gesteld. Er moest iets gedaan worden om Thorpe's huwelijk en po litieke carrière te bescher men. Holmes en de toenma lige liberale Lagerhuis afgevaardigde Peter Bessell, hebben er toen voor gezorgd dat Scott geregeld geld ont ving. Bessell (56), die nu in Californië woont, is een van de belangrijkste getuigen van dit voorproces. Hij heeft veel doorgegeven aan de po litie. Holmes is enkele keren in Amerika geweest om met Bessell te gaan praten over het geval-Scott. Toen in de eerste helft van de jaren ze ventig het gewezen homofie le vriendje van Jeremy Thorpe te gevaarlijk dreigde te worden, zou Holmes op aandringen van Thorpe zijn kennissen Le Mesurier en Deakin geraadpleegd heb ben, die nu samen met hem en de gewezen liberale lei der beschuldigd worden van een moordcomplot. Le Mesu rier en Deakin waren kenne lijk van oordeel, dat dit een zaakje was voor Andrew Newton (nu 33), een gewezen piloot van de civiele lucht vaart, die ze toevallig ken den. Newton zou voor 5.000 pond de lastige Norman Scott wel naar een andere wereld helpen. De uitgeko zen plaats* was de heide van Bodmin in het graafschap Somerset, midden in het kiesdistrict van het lagerhui slid Bessell. De datum: 24 oktober 1976. Newton zou het echter niet over z'n hart verkregen heb ben om Norman Scott te do den. Hij schoot alleen diens Deense dog neer. Scott be dreigde hij slechts een bee tje met zijn revolver. Het ge wezen fotomodel diende evenwel een klacht in bij de politie. Newton liep in 1976 twee jaar gevangenisstraf op. Wat hij na z'n arrestatie en veroordeling verklapt heeft, gaf aanleiding tot een nieuw en bijzonder langdu rig gerechtelijk onderzoek in Engeland en Amerika, waar Bessell Britse politiemannen op bezoek kreeg. Jeremy Thorpe en zijn drie medeplichtigen werden pas afgelopen augustus beschul digd. Tijdens het voorproces zullen minstens twee dozijn getuigen gehoord worden. Paus ontvangt mgr. Lefebvre VATICAANSTAD (AP) Paus Johannes Paulus II heeft de traditionalisti sche Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre in parti culiere audiëntie ontvan gen. De woordvoerder van het Vaticaan, pater Romeo Panciroli, zei dat de audiëntie door mgr. Lefebvre was aange vraagd en zaterdagmid dag in alle stilte was ge houden. Pater Panciroli zei, dat geen verdere bijzonderhe den door het Vaticaan be kend gemaakt zouden worden over het onder houd tusen de paus en mgr. Lefebvre, die door paus Paulus uit zijn ambt werd ontheven, vanwege zijn afwijzen van het tweede Vaticaans concilie en het eigenmachtig wij den van priesters. Hij leg de er de nadruk op, dat mgr. Lefebvre had gepro beerd geen ruchtbaarheid aan de audiëntie te geven. De Franse aartsbisschop verbleef in Albano, in het heuvelgebied ten zuidoos ten van Rome, waar aan hangers van zijn opvattin gen een gemeenschap hebben gesticht. Een woordvoerder daarvan zei, dat mgr. Lefebvre op het punt stond naar Frankrijk terug te keren. terk ftO JERUZALEM (UPI) ite heeft vandaag zijn ,V1< dpunt in de vredesonder- 'ss lelingen met Israël verhard met een aantal eisen te die onder meer omvat- :t weer in werking treden gemeenschappel ijk :ch defensiepact dat de hé landen verplicht el- ilitair te steunen, ld betekent dit dat Egyp- verplicht zou voelen elk i land te hulp te komen Israël zou worden aan- Jlen. :rsteJident Sadat heeft daarmee ,au% nagelaten om Israël en de iera|,jeren ervan te overtuigen lurej hij niet streeft naar een der «nderlijk vredesverdrag dat 1 en fndere Arabische landen in laat staan. igevallen op lakkaten ING (AFP) De overleden ■se partijleider Mao Tse- is in Peking aangevallen verband gebracht met de igenade gevallen „bende vier". Dat gebeurde op klei- anplakbiljetten in het cen- i van de (Jhinese hoofdstad, werd ervan beschuldigd de ide van vier" te hebben eund door het ten val bren- op 7 april 1976 van Teng lo-ping die eerste vice-pre- was, en die nu opnieuw van de machtigste mannen lina is. pimedienne in ikenhuis 366 y repi Arc V r fj, lts ¥5 h ird IERS (AP) De president Algerije, Houari Boume- le (53), is zaterdag vermoe- k in een ziekenhuis opgeno- met een leverinfectie, zo door betrouwbare bron- in Algiers bekend gemaakt, officiële persbureau Alge- press verklaarde zaterdag Boumedienne op advies van medisch team een rustperio- m acht diende te nemen, olgd door een medische be deling. De eerste formele inetszitting sinds 18 septem- die zondag zou plaatsvin- werd afgezegd. ler mensen in rland ontvoerd BUN (ANP) Vier gewa- mannen die zeiden dat leel uitmaakten van het Ier- .tublikeinse leger hebben nacht in een café bij Dun- in Ierland aan de grens Ulster, vier personen ont- De omgeving van de ats van ontvoering aan beide v iten van de grens is afgezet, politie probeert intussen er de namen van de ont- rde stamgasten te komen. moet zijn tussen het Egyptisch- Israëlische vredesverdrag en vooruitgang ten aanzien van Arabisch zelfbestuur op de wes telijke Jordaanoever en in de streek van Gaza, wordt onder streept door dit defensiepact verklaarden diplomatieke krin gen in Cairo. Begin kreeg dit weekeinde met 306 tegen 51 stemmen de steun van zijn partij voor zijn afwij zing van de Egyptische voorstel len voor een koppeling van het vredesverdrag aan de Palestijn se kwestie, maar aanvaarding van een verdrag met Egypte strikt volgens de akkoorden van Camp David. Premier Begin zei dat er men sen waren die zeiden dat het Israëlische leger nog tussen de vijf en tien jaar gelegerd zou zijn op de westelijke Jordaanoe ver en in de strook van Gaza. „Dat is niet zo", aldus Begin. „Het Israëlische leger blijft krachtens de akkoorden van Camp David voor altijd in Ju- dea, Samaria en Gaza". Honderden Tanzanianen in Oeganda vermoord NAIROBI (AFP) - In Nairobi (Kenia) wordt uit goede bron nen vernomen dat honderden Tanzanianen uit het gebied langs de rivier de „Kagera" door Oegandese militairen zijn opgepakt en vermoord. Duizen den Tanzanianen zouden nog in Oegandese gevangenissen zit ten. De Tanzaniaanse premier Edward Sokoine heeft zaterdag verklaard dat Oegandese solda ten een nieuwe aanval op Tan zania hebben ondernomen. In Nairobi is vanuit Kampala, de hoofdstad van Oeganda, ver nomen dat 485 Tanzanianen in een gevangenis in Mutukula, aan de grens met Tanzania, zijn opgeblazen, tezamen met 122 muitende Oegandese soldaten. In Kalisizo en Kampala zitten duizenden Tanzanianen, onder wie veel vrouwen en jonge meis jes, opgesloten. De Tempel van het Volk, het hoofdkwartier van de evangelist Jones. OOGGETUIGE VAN BLOEDBAD IN JONESTOWN (Verslaggever Ron Javers, van de San Francisco Chronicle was ooggetuige van het bloedbad in Jo nestown, waar het Ameri kaanse congreslid Leo Ruan en drie anderen werden vermoord. Hier volgt zijn verslag) SAN JU AN, Portorico De stad Jonestown in Guyana, het westelijke buurland van Suriname, bergt al het kwaad in zich dat de stad werd toe geschreven en nog erger. We wisten dit voordat de moordpartij van zaterdag be gon. De slachting begon za terdagmiddag, toen wij naast het tweemotorig vliegtuig stonden dat ons vrijdag bij Jonestown had gebracht en dat nu was teruggekeerd om ons weer op te pikken. Ik stond te wachten met Bob Brown en Don Harris, twee mannen van de omroepmaat- schappij NBC. Op dat mo ment brandde het schieten los van dichtbij. Ik werd het eerst getroffen. Ik werd tegen de grond gesla gen door een kogel in mijn linkerschouder. Ik kroop ach ter het rechterwiel van het vliegtuig. Bob Brown stond rechtop en bleef filmen wat er gebeurde, zelfs toen de aanvallers met hun vuurwa pens op hem toeliepen. Ter wijl ik bij mezelf overlegde of ik zou blijven waar ik was of het risico zou nemen van een snelle vlucht naar het oer woud, zag ik Brown vallen. Daarna rende ik weg. Ik waadde zover mogelijk het moeras in, tot op tweehon derd meter van de landings baan. Veel kon ik niet zien, ik had allebei de brillen ver loren die ik bij me had. Maar John Dean (links), de vertrouwensman van Ni xon die in het Waterga- te-schandaal kopje on der ging, bespreekt in Hollywood een scène van de tv-film Blinde Ambitie met de acteurs Rip Torn (Nixon) en Martin Sheen (rechts, die John Dean speelt). De scène uit de acht uur durende film speelt in de Ovale Kamer van het Witte Huis. Het op het boek van Dean geba seerde verhaal wordt binnenkort door de Amerikaanse televisie maatschappij CBS op de buis gebracht. er heerste stilte. Klaarblijke lijk was de groep aanvallers gevlucht. Toen keerde ik sa men met de andere overleven den terug naar het vliegtuig. Leo Ryan lag op zijn rug in een blauwlinnen pak in de modder voor het rechterwiel van het vliegtuig. Don Harris lag langs de romp van het toestel. Pattie Parker, een van de mensen die ons hadden gevraagd haar uit Jonestown te helpen ontsnappen, lag aan de voet van de vlietuigtrap. Fotograaf Greg Robinson uit San Francisco lag bij het lin- kerwiel. Er stonden vier sol daten in een afgelegen hoek van het vliegveld. Zij vertel den ons dat zij er niet in wa ren geslaagd op de aanvallers te schieten, omdat zij bang waren nog meer mensen te doden. Voor zover we konden na gaan was ongeveer de helft van de aanvallers zwart, de anderen blank. De plaatselij ke bevolking was ontzettend aardig tegenover ons, ook al beseften de mensen dat ze daarmee hun eigen leven in gevaar brachten. De Guyane- zen hadden ons gruwelverha len verteld, en er hadden zich twintig mensen gemeld om met ons te vertrekken. De evangelist Jones van de Peoples' Temple had ons een krankzinnige toegeschenen. We keken naar hem, terwijl hij maar pillen bleef innemen tot hij er verdwaasd door leek. Maar hij stond toe dat de twintig mensen met ons zouden vertrekken. Op het laatste moment haalde even wel een blanke met een mes uit naar Ryan. Hij werd ont wapend door advocaat Mark Lane, en wij gingen er in vrachtwagens vandoor, rich ting vliegveld. „Ik zou niet meer leven als Mark Lane er niet meer was geweest", zei Ryan op het vliegveld. Hij zou enkele minuten later ster ven. NEW YORK (Rtr) De sjah van Iran meent dat als hij verjaagd zou worden van de troon, duizenden in een burgeroorlog gedood zouden worden en het land uiteindelijk in handen van communisten zou vallen, zo schrijft verdaag het Amerikaanse nieuwsmagazine Time. Time verklaarde zijn bericht te baseren op een interview met de sjah, die had verzocht niet rechtstreeks aangehaald te worden. Volgens het blad hoopt de sjah dat oproerbeheer- send materieel dat vanuit de Verenigde Staten naar Iran wordt gestuurd, het gemakkijker zal maken aan de rellen een einde te maken zonder dat het bloedvergieten vergt. De Sowjetrussische president en partijleider, Leonid Brezjnjev, heeft de Verenigde Staten en andere westerse landen gewaarschuwd tegen militaire interventie in Iran om het bewind van de sjah te redden. „Elke inmenging, vooral militaire, in de zaken van Iran, een staat die direct aan de Sowjet-Unie grenst, zou door Moskou worden beschouwd als een aangelegenheid die zijn veiligheidsbelangen aantast", aldus Brezjnjev in een verklaring aan de Pravda. De Sowjet Unie, die traditioneel betrekkingen van goede buren met Iran onderhoudt, verklaart vastberaden, dat zij tegen elke buitenlandse inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Iran door wie dan ook en onder welk voorwendsel of in welke vorm dan ook, gekant is. De gebeurtenissen aldaar zijn een zuiver binnenlandse aangelegenheid en de kwesties waar het om gaat moeten door de Iraniërs zelf worden opgelost, aldus Brezjnjev. TOREN VAN EEN TAART Deze piramide-achtige taart van meer dan vijf meter hoog werd afgelopen weekeinde gepresenteerd in een hotel in Djakarta. Wie echter denkt dat het de hoogste taart is, ooit vervaardigd, vergist zich. De Amerikanen bakten ooit een taart van 15 meter. LEVENSMIDDELEN VOOR VIETNAMESE VLUCHTELINGEN PORT KLANG, Maleisië Gisteren zijn voor het eerst levens middelen en medicamenten gebracht aan boord van het vracht schip Hai Hong dat met 2.506 Vietnamese vluchtelingen aan boord op 9 november bij Port Klang, 32 km ten westen van Koeala Loempoer, voor anker ging. De vluchtelingen hadden zaterdag dringend om voedsel gevraagd waarop de rode halve maan (het Maleisische Rode kruis) en de VN-commissie voor vluchtelingen de hulpverlening organiseerden. Het vervoer geschiedde met politievaartuigen en mijnenvegers. Een groot aantal politiemannen ging aan boord van de Hai Hong om lijsten op te stellen voor de ambassades van de V.S., Frankrijk en Canada die zich bereid hebben verklaard vluchtelingen op te nemen. Intussen is vernomen dat ook België heeft aangeboden vluchtelingen van de Hai Hong te ontvangen. Verkiezingen in Evora (Portugal) graadmeter voor partijen EVORA (AP) Verscheidene duizenden stemmers zijn giste ren in het Portugese kiesdistrict Evora naar de stembus gegaan in plaatselijke verkiezingen, die door politieke waarnemers als uiterst belangrijk worden ge kwalificeerd, omdat ze van gro te invloed zijn op de nabije toekomst van Portugal. Evora is vanouds een bolwerk van de Portugese communisti sche partij, die pro-Russisch is. Algemeen wordt aangenomen dat de communisten hun vroe gere triomfen in dit district herhaald zullen zien. De andere partijen in Evora houden de verkiezingen even wel scherp in het oog, omdat zij licht zullen werpen op hun onderlinge krachtsverhouding Minder snelle groei wereldbevolking WASHINGTON (UPI) - De be- volking van de wereld neemt minder snel toe, aldus het Ame rikaanse bureau voor volkstel lingen. In de jaren 70 was de groei 1,9 procent per jaar en in de 15 jaren daarvoor 2 pro cent. Behalve in Afrika nam de aan was overal af, maar het bureau tekent hierbij aan, dat uit China onvoldoende gegevens beschik baar zijn. De helft van de wereldbevol king woont in vier landen: Chi na, India, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. In 1977 4,3 miljard mensen. In 1950 was dat nog maar 2,5 miljard.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7