Aanvulling 4bortusvoorstel loor CDA loodzakelijk Concreet plan voor behoud pensioen bij verandering van baan Twee heroïne lijnen opgerold Nucleair terrorisme grote bereiging voor toekomst POLITIE siVRRESTEERT AAGE M. weer Geen koopsompolissen in Eerste Kamer ^ÏÏNNENLAND )PROEP CHRISTELUK-fflSTORISCHE ONGEREN: Nieuwe snelheidsmeter ongevoelig voor anti-radar STICHTING VAN DE ARBEID BENADERT BEDRIJFSLEVEN R. JUNGK: ferdacht van betrokkenheid lij diefstal pandbrieven Portier beroofd van 15.000 gulden xruquj n em za mede word! leeldi v plan T.V, dorpl neen gebe, LEIDSE COURANT PAGINA 5 an onze parlementaire re dactie) VOLLE DE Christelijk- orische jongerenorganisa- verlangt van de CDA- 3llif ree**e Kamerfractie, dat ie met aanvullende voor dien komt, wanneer te zij- tijd de nieuwe abortus- jtgeving wordt behandeld, olgens deze jongeren blijft de nieuwe aborotuswetge- 1 ÖTt, n£t zoals deze door het ka- |net-Van Agt ingediend is, rol van de overheid veel passief. Volgens voorzitter Heukels van de CHJO r een belangrijke taak or de CDA-Tweede Kamer- 'an ictie om door middel van oendementen alsnog tot een eest-verantwoorde wetge- le? og" te komen. ■fe^. J voorzitter van de CHJO ndeu de Bi 'nmak schaat vraag et seh zijn m va n ecl nstan: de :m uil voei hij :n wei pdati ïglopi 't bezo van li bloe de ju wees er zaterdag in Zwolle op een bijeenkomst van zijn or ganisatie op, dat aan de pre ventie, zoals een goede anti- concpetievoorlichting, veel meer aandacht besteed moet worden, ook in de nieuwe wetgeving. Zeker na een abortus is, meent hij, een strikt afdoende conceptie noodzakelijk. En tweede abor- tusaanvraag mag niet geho- neerd worden. Zij moet zelfs strafbaar blijven, aldus de voorzitter van de CHJO. Het op de bijeenkomst aan wezige CDA-Tweede Kamerlid drs. G. Leijenhorst toonde zich verheugd met de voor stellen van de jongeren. Ook hij onderstreepte het belang van alternatieve mogelijkhe den, die de jongeren voorzitter had genoemd, zoals het aan bieden van een woning, wan neer dit noodzakelijk is, het geven van financiële hulp, een eenvoudiger methode voor adoptie en het wettigen van het te vondeling leggen. Een resolutie onderstreepte het verlangen van de CH-jon geren om het wetsontwerp in bovenbedoelde zin aan te pas sen. In Amsterdam protesteerden tienduizend vrouwen zaterdag tegen het nieuwe abortusont- werp, „omdat dit kabinet ken nelijk denkt, dat de vrouw haar beslissing niet zorgvuldig neemt en daarom een inge wikkelde procedure voorstelt, die totaal overbodig is." Spreeksters uit diverse Euro pese landen hadden zich bij het comité „Wij vrouwen ei sen" aangesloten, om de bij- Van grote hoogte heeft pater Koopman van de stichting „Recht zonder Onderscheid"van vrijdagavond tot gisteren geprotesteerd te gen de nieuwe abortuswetgeving. Hij riskeerde in de enorme hijs kraan (zie cirkel) wel zijn eigen leven. eenkomst te ondersteunen. De Nijmeegse moraal-theoloog professor Sporken zei zondag voor de KRO-radio veel goeds in het wetsontwerp te zien. De „beschermwaardigheid" van het menselijk leven wordt erin essentieel geacht. Pater Koopmans van de stichting „Recht zonder onderscheid" dacht er echter totaal anders over. Hij beklom vrijdaga vond een hijskraan in Am sterdam en hield zicxh daarin tot zondag op. Daarmee wilde hij protesteren tegen elke li beralisatie van de abortuswet geving. EINDHOVEN (ANP) De Fysicawinkel in Eindhoven heeft een nieuw soort snelheidsmeter ont wikkeld, waarop naar alle waar schijnlijkheid de zo genaamde ant-radar- kastjes niet reageren. De meter werkt na melijk niet met ra- darstralen, maar met lichtstraaltjes. Verge lijking van de meter met de apparatuur van de rijkspolitie heeft inmiddels aan- getoond dat de be trouwbaarheid vol doet aan de eisen. De Fysicawinkel in Eindhoven is een or ganisatie van een aantal Eindhovense TH-studenten. Zij lossen technische problemen op ten behoeve van buurt- comitees, actioegroe pen enzovoort In dit verband werd on langs gevraagd ook eens een instrument te ontwikkelen voor het meten van snel heden in woonbuur ten. Het resultaat van de activiteiten die daarop volgden wordt door luitenant H. de Haard van de rijkspolitie „een pri ma ding" genoemd. Wel meent hij dat het opstellen van de apparatuur nogal wat tijd vergt. DEN HAAG (ANP) De Stichting van de Arbeid heeft vandaag een concreet plan in de openbaarheid gebracht dat beoogt het pensi- oenverlies bij verandering van baan te beper ken en liefst helemaal te voorkomen Volgens de stichting (een overlegorgaan van werkgevers en werknemers) staat het in de huidige situatie optredende pensioenverlies een goed arbeidsmarktbeleid in de weg. Voor al oudere werknemers laten zich hierdoor im mers weerhouden om van werkgever te veran deren, ook als dit voor alle partijen eigenlijk heel wenselijk zou zijn. De stichting vraagt het bedrijfsleven daarom of het in het kader van een prioriteitsstelling mogelijk is voor een betere pensioenregeling financiële ruimte te scheppen. Het nu geopenbaarde plan voorziet ondermeer in het invoeren van het zogenaam de levensjarenbeginsel. Momenteel wordt het pensioen doorgaans nog vastgesteld aan de hand van het aantal dienstjaren. Nederland telt negentig bedrijfstak-pensioen fondsen en ruim elfhonderd ondernemingspen sioenfondsen. Daarnaast zijn er naar schatting twintigduizend ondernemingsgewijze geldende collectieve pensioenregelingen. Bovendien heb ben rond achthonderdduizend ambtenaren hun eigen wettelijke pensioenvoorziening. AMSTERDAM "Niemand, die zich enigszins heeft verdiept in de gevaren van kernenergie, twijfelt er aan dat nu cleair terrorisme een wezenlijke bedrei ging voor de toekomst vormt. Ook de voorstanders van kernenergie zien dat risico. Daarom zullen de ontwikkelin gen op dit gebied juist vanwege de gro te gevaren die er aan verbonden zijn, ,'gelrecht leiden tot een politiestaat, meer kerncentrales, hoe minder leid". Deze waarschuwing komt van prof. R. Jungk, wijsgeer en futuroloog, die van daag in Amsterdam zijn boek „De Atoomstaat" ten doop heeft gehouden. „Ik heb het geschreven uit angst en woede. Angst voor het dreigende verlies van vrijheid en menselijkheid, woede over degenen die bereid zijn deze waar den op te geven in ruil voor winst en consumptie". Prof. Jungk staaft zijn waarschuwing met dit voorbeeld: „er moet straks een sluitend controlesysteem worden opge bouwd om sabotagedaden of aanslagen op kerncentrales te voorkomen. Van de mensen die in de atoomindustrie wer ken, zal het privéleven grondig worden nagegaan. Ze moeten onbesmet zijn. Voldoen aan dezelfde strenge nonnen die gelden voor topfunctionarissen in de defensietop. Men graaft tien jaar terug in je verleden. Wat zijn je politieke rela ties, waar liggen je interesses en sympa thieën? Welke mensen ontmoet je regel matig? Deze mensen zullen ook voortdurend onder controle komen te staan. Hun hele manier van leven wordt in de gaten gehouden. Het wordt een toekomst van de tirannie - van zoge naamde bescherming tegen terrorisme en sabotage van kerncentrales". Ook andere angsten blijken prof. Jungk bezig te houden. „De zwarte markt voor nucleaire materialen begint steeds meer vorm te krijgen. Het gaat hierbij om de landen die proberen aan kernmateriaal te komen, dat zij op een normale, legale manier niet kunnen krijgen. Dat is voor mij het meest angstaanjagende beeld: dat je een wereld krijgt vol met atoom bommen. Een wereld die je niet langer meer kunt controleren. Als we die ker nindustrie, die zogenaamde vredelieven de industrie, niet stoppen, dan zullen wij zo'n wereld krijgen". Prof. Jungk wijst in dit verband op de samenwerking op nucleair gebied tussen Duitsland en naties als Zuid-Afrika en Brazilië. „Misschien is de eigenlijke rede voor die nauwe samenwerking dat de Duitsers de atoomboom willen hebben. In de jaren vijftig werd daar in Duits land openlijk over gesproken. Maar sindsdien praat niemand er meer over. Sindsdien wordt er waarschijnlijk al aan gewerkt..aan die atoombom". PIET SNOEREN /an Dollen •k. Dei otaal, ikem nfcH 'ORDRECHT (ANP) -- De rijkspolitie heeft zaterdagavond het Zuidhollandse plaatsje Arkel voormalige specialist op thermische lans Aage M. (36) aangehouden. gebeurde op verzoek van de politie in Middelburg die de jrandkastkraker ervan verdenkt betrokken te zijn bij de intvreemding van een pakket pandbrieven met een totale naarcje van acht miljoen gulden. Dat gebeurde afgelopen zo- ïer. Inmiddels is voor een bedrag van vijf miljoen aan pand- irieven alweer achterhaald. Een paar weken geleden is in lotterdam een aantal mensen aangehouden dat pandbrieven te oop aanbood. Dezen komen allemaal uit de kring van Aage 4 die in Goes en Vlissingen sex-inrichtingen -exploiteert. De ex-exploitant zelf houdt vol met de pandbrieven-affaire niets e maken te hebben. Brand Vier lokalen van een houten schoolgebouw in Amsterdam zijn zondag morgen door brand volledig in de as ge legd. De oor zaak van de brand is nog niet bekend. Een dode en drie zwaargewonden door geweld AMSTERDAM (ANP) Het afgelopen weekeinde is een 24-jarige Amsterdammer overleden aan de gevolgen van een dolksteek in het oog. De fatale verwonding is hem zondagochtend in zijn woning toegebracht door een nog voortvluchtige man, die ver moedelijk in de woning had ingebroken. Een 38-jarige man uit Haar lem werd zaterdagmorgen zwaar gewond in een pand aan de Nieuwezijds Voorburg wal in de hoofdstad aange troffen. Het slachtoffer bleek een schotwond in de hals te hebben. De politie weet niet wie het schot heeft gelost De man is naar het Wilhelmina Gasthuis gebracht en is niet in levensgevaar. Bij een vechtpartij in een wo ning in Rotterdam zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee mannen van 24 en 34 jaar zwaar gewond geraakt door messteken. De politie vermoed dat het hier om een wraakactie gaat KVP-voorzitter 3 waarschuwt tegen leegloop i*! lartij IRNHEM (ANP) KVP- *°orzitter W. Vergeer heeft terdag in Arnhem zijn par tijgenoten op het hart ge hikt lid te blijven van de SVP tot het moment waarop tIJN bet nu nog federatieve CDA ïdyla «omgevormd tot één partij, n zat/ alf b »^ij moeten de KVP nu niet en ai laten leeglopen, anders nemen nobii "Ie katholieken in 1980 een .■en Iv volstrekt ondergeschikte posi- lamb ie binnen het CDA in", zei die» vergeer. De KVP-voorzitter e am verklaarde dat ook ARP en ;stlal CHU proberen hun positie te versterken. De ARP sticht Klfs nu nog nieuwe afdelin- !en. Dat doet men niet voor "ets, aldus Vergeer. bai Hij zei het overigens zeer nut- verd tig te vinden dat KVP.ARP Ie jei er> CHU tot juni 1980 als zelf- ij he standige partijen blijven be ien c staan: alle besluiten binnen tto het CDA worden immers nog ■enzei niet genomen door recht- ■n jafttreekse CDA-leden, maar door de bestuursorganen van de drie partijen afzonderlijk. Commissie van Drie (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Commis sie Koopsompolissen is in haar tweede rapport tot de conclusie gekomen dat van de door haar gehoorde ruim zeventig (oud-)leden van de Eerste Kamer niemand fisca le voordelen genoten heeft van de koopsompolissen. Dat geldt ook voor hun echtgeno ten. Zoals bekend werd de Com missie Koopsompolissen inge steld naar aanleiding van een brief van het bestuur van de Vereniging van belastingin specteurs en adjunct-inspec teurs aan Tweede Kamervoor zitter Vondeling waarin gevraagd werd om een onder zoek naar de in een blad uit gesproken verdenking dat 38 parlementairiërs en vroegere bewindslieden zich schuldig gemaakt zouden hebben aan onoirbare fiscale praktijken; zij zouden, juist voor de aan passing van de wetgeving op de koopsomverzekeringspolis sen, een volgens de oude re geling profijtelijke koopsom polis hebben afgesloten. De Tweede Kamer besloot daarop een commissie van ex terne deskundigen te benoe men. nl. oud-minister prof. mr H.J. Hofstra, minister van Staat mevrouw dr M.A.M. Klompé en ombudsman le vensverzekeringen mr R.J. Er- dbrink. In een eerste rapport verklaarde de commissie deze zomer dat naar hun bevindin gen oud-minister Westerterp en de oud-Tweede-Kamerle den mevrouw Lückers-Be- rgmans, en de heren Van Ei sen en De Koster direct of indirect in het bezit waren van een koopsompolis. Niet alle vier hadden de polis nog net verworven voor de fiscale voordelen ervan ongedaan ge maakt zouden worden. ROTTERDAM (ANP) In het centrum van Rotterdam is gistermiddag de 29-jarige portier van een bios coop door twee mannen overval len en beroofd van een tas met vijftienduizend gulden. De twee overval lers besprongen de portier toen deze op weg was naar een bank aan de West- blaak, waar hij de cassettes met geld in een kluis zou deponeren. GRONINGEN (ANP) Dit weekeinde zijn twee heroïne lijnen opgerold die vanaf het Groningse Muntendam naar Amsterdam en naar West zijn gearresteerd. De actie werd uitgevoerd door de rijk spolitie Groningen in samen werking met de rijkspolitie Muntendam en de gemeente politie Veendam. De arrestatiereeks begon vrij dagavond; in Zuidbroek wer den drie Westduitsers aange houden, die een hoeveelheid heroïne met een totale waarde van ongeveer 30.000 gulden bij zich hadden. Naar aanleiding van de aanhouding zijn zater dag-morgen vroeg in Munten dam vier Nederlanders gear resteerd. Naast de heroïne werd bij de actie een groot bedrag aan geld en kleine hoe veelheid hasj in beslag geno men. Muntendam fungeerde in de heroïnelijnen als een centraal distributiepunt. Vanuit Amster dam werd de heroïne via Gro ningen naar Muntendam ge bracht. Vandaar liep de lijn verder naar West-Duitsland, terwijl de heroïne-vanuit Mun tendam ook naar een aantal plaatsen in de provincie Gro ningen werd gedistribueerd. De handelaren opereerden sinds een aantal weken vanuit Muntendam, aldus de Gronin ger rijkspolitie. De politie ver- In de afgelopen nacht trok een koufront met regen van west naar oost. De regenhoeveelhe- den liepen uiteen van 1 tot 7 millimeter. Het front behoorde bij een depressie, die gisteren voor de kust van Midden-Noor- wegen aankwam en vanmorgen alweer tot boven Noord-Rus land gevorderd was. Achter de depressie om stroomde koudere en onstabiele lucht via de Britse eilanden ons land binnen. Hier in kwamen vandaag flinke op klaringen voor. Boven het mid den van de Atlantische Oceaan staat al dagenlang een krachtige west-stroming, die tot diep in Rusland doorstaat. In deze stro ming trekt een nieuwe depressie langs IJsland in de richting van Noord-Skandinavië. Het fron tensysteem ervan lag vanmor gen nog ongeveer 700 kilometer ten westen van Ierland. Ver wacht wordt, dat dit systeem ons morgen zal passeren, met op veel plaatsen regen. Dit slecht-weergebied wordt voor afgegaan door een in betekenis afnemende rug van hoge lucht druk. Deze zal ons een koude nacht gaan brengen, waarbij het in het binnenland plaatselijk tot nachtvorst kan komen. Vooruitzichten voor woensdag: overwegend droog en middag- temperaturen ongeveer 11 gra den. Weersoveruitzichten in cij fers. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3, min. temp.: omstreeks 8 graden, max. temp.: omstreeks 11 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog et maal: 60 procent De Bilt Eelde luchth R'dam Vlissingen Bordeau* Frankfort Malaga Mallorca München BC.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5