"Regen intocht Sinterklaas was spelbreker Leids comité tegen Bestek 981 UCHTIG CONCERT IN ROENE KERKJE B/erleden beheerst „Tot donderdag dan. Piek brengt ingetogen Arrabal ■BBWBIMfeS Prof. Loenen overleden brieven lezers LEIDSE COURANT MAANDAG 20 NOVEMBER 1978 PAGINA 3 Burgemeester Vis vertelt Sin terklaas over de veranderin gen in Leiden. PIDEN Sint Nicolaas is weer in het land. oor de Leidse jeugd was de traditionele [rschijning van de Goed Heiligman met zijn tfscheidelijke huishouding van Zwarte Pie- ®£8f' reden genoeg om in groten getale naar j j®'35 Haven te komen, alwaar de Spaanse mil jo- Eno ir met zi^n motorschip Antares kwam bin- e 19 nvaren. Net zo voorspelbaar en traditioneel |s andere jaren was daar weer de regen, die et dreinende regelmaat van het kleurige raattoneel een bibberend schimmenspel aakte. Geen kind overigens dat zich aan het unelwater stoorde. Onvermoeibaar, als bij Jetoeschouwers van een popconcert, genoten >ck wi {kleintjes langs de dranghekken van datgene spe< gt de welbekende muziekkorpsen De Burcht Curtlj Concordia in hun mars hadden. Handgeklap !n ^Ul1 d gelach was het antwoord op het luchtige juzikale vermaak, dat voor de „pauze" werd •boden". Joen echter vanuit de verte de Antares via Lau' in aantal luide uithalen van de misthoorn 'e. kennen gaf. dat de Sint in aantocht was nl aakte het jeugdige publiek pas echt enthou- k anï »st Santana of de Sint. het maakt nauwelijks na ^chl1 (er zit in beide namen iets heiligs), ihebben hun eigen fans en hun eigen muziek, het laatste geval was het de evergreen. „Zie ids komst de stoomboot", die, met kloppend art, als welkomstlied werd aangeheven. Sint agicSl licolaas met een vollere baard dan voorheen, onder bril en met opvallend veel plezier in hoedanigheid van sympathieke grijsaard „„aide al van verre naar de menigte op de Haven. Burgemeester Vis van Leiden had zich •chter de microfoon nabij de aanlegsteiger ipgesteld en gaf de aanzet tot de verschillende iedjes, die de kinderen zongen. En daar was Ie Antares en daar was Sinterklaas. Over een smalle loopplank balancerend verscheen de on rode bisschop aan wal. De burgemeester heette hem daarbij welkom, is dit jaar wel het een en ander veranderd Leiden, ik hoop dat u de weg nog wel kunt j 45 linden, de Breestraat heeft tweerichtingver- ]keer gekregen, ze zijn begonnen met de recon- 5tructie van de marktenroute, de Turfmarkt- fl.1 (j brug is weer geopend, het Stadhuisplein wordt vernieuwd, er is een nieuw stadsbestuur geko- V-serqzen, Joop Riethoven is ere-burger van Leiden, mijn vrouw heeft pas een nieuwe jurk gekocht, denk dat ik ook mijn baard laat staan, er n een paar leuke winkeltjes op de Haarlem- arstraat bijgekomen, de spinazie wordt weer lurder", kortom de burgemeester vertelde de it even in een paar worden wat er zich het afgelopen jaar zoal in het Leidse heeft afge speeld. Nou, daar was Sint-Nicolaas best van onder de indruk. „Ik zal er allemaal rekening mee houden bij het weggeven van cadeautjes op mijn verjaardag. Ere wie ere toekomt niet waar", sprak Sinterklaas. Maar de Hoofd-Piet, die dit soort gesprekken altijd notuleert en in het gouden boek neerschrijft was op dat moment verdwenen. Waar is Piet? Piet is er niet. Vertwijfeld keken de Sint en de heer Vis elkaar aan. Ook de wachtende kinderen begre pen er niets van. Iedereen sloeg zaterdagmid dag aan het zoeken. Op het moment dat de grijze eminentie zich via zijn tabberd en mijter op zijn schimmel wou hijsen, ging er een golf van opluchting door de verwachtingsvolle kin derhartjes heen. Zo'n mooie en deftige Piet hadden ze nog nooit gezien, die daar plotseling met een behendige sprong uit de Van Roodens Vaarschool-speedboot op de wallekant ver scheen. De Hoofd-Piet was gelukkig weer terecht en Sinterklaas kon met goed fatsoen de Leidse binnenstad in rijden. In optocht. Sint voorop en achter hem de clown Flappie, muziekkorpsen, een kindercircus, 50 Zwarte Pieten, de Dik Voormekaarshow en honderden uitgelaten Leidse kinderen. en iids sportcafé restaurant van de Ton Menken-ijsbaan was erdag tegen het middaguur even omgedoopt in sportcafé". Gedurende anderhalf uur kwamen irtmensen uit de Leidse regio aan .het woord in wekelijkse radio-sportprogramma van de TROS. sentatoren Eddy Poelmann en Evert ten Napel sopten gesprekken aan met onder anderen gast- KJass Ton Menken. Joan Haanappel en pupil Astrid In de Wal, Noordwijk-trainer John Eelman, basketbal ler Hans van Rooden, AZC-coach George Geurtsen, Gerard Bakker en Bettine Vriesekoop en diverse Leidse profvoetballers. Het gezellige gebeuren, waar in ook sportorganisator Joop Riethoven nog aan het woord kwam. verliep vlekkeloos. Op de foto is John Eelman, vlak voor de verloren bekerontmoeting met Volendam, in gesprek met Ten Napel en Poel mann. LEIDEN Leiden heeft sinds september een plaatselijk comité dat ageert tegen het beleids plan van het kabinet voor de komende jaren, Bestek '81. In dit comité zijn de Federatie Nederlandse Vakbeweging en een aantal politie ke partijen vertegenwoordigd, te weten PvdA, PSP, CPN, PPR, D66 en de 1KB. De bezwaren van dit comité tegen Bestek '81 betreffen de ongeloofwaardigheid op het punt van de bestrij ding van de werkloosheid en op het feit dat de lasten van de bezuinigingen op de zwakste schouders worden gelegd. Voorts menen de deelnemende partijen van het comité dat de gemeenschapsvoorzieningen worden aangetast in de eerste plaats ten nadele van de zwakkere groepen. Als gevolg van Bestek '81 ziet het comité de verbeteringen die de afgelopen jaren tot'stand zijn gekomen voor de gemeentefinanciën in gevaar komen. Zij staan daarin niet alleen. Ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten spreekt in dit verband van een zeer duidelijke trendbreuk ten gevolge van Bestek 81. De VNG berekent daarbij dat gemeenten meteen constant of dalend inwonertal de toename van hun finan ciële middelen tot 1981 met de helft zien afnemen. Daarom doet het anti-Bestek-Comité een beroep op de gemeenteraad van Leiden om deze naar hun mening negatieve invloed van de kabinetspo- litiek aan de orde te stellen bij de vandaag beginnende behandeling van de begroting voor 1979. Zij wijzen daarbij op het beroep dat de burger met problemen in de eerste plaats zal doen bij de gemeente waar hij woont. In verband met decentralisatie van bevoegdheden van de centrale overheid naar de gemeente, moet, zegt het comité, de gemeente wél in staat gesteld worden om van deze bevoegdheid gebruik te kunnen maken. Wanneer men op de geldmiddelen van de gemeen ten bezuinigt is dat niet mogelijk. Verder zegt het comité, dat de politiek van het kabinet de rol van de gemeente als werkgever en schepper van arbeidsplaatsen miskent. Vooral van een stad als Leiden, aldus partijen die in het comité vertegenwoordigd zijn, is het ombuigingsbeleid van het kabinet onrechtvaar dig, omdat de structurele achterstanden van de stad algemeen erkend zijn. Het comité stelt „Bestek '81 is niet goed voor Leiden". EIDEN De hoboïst Han de Vries en de pianist Rudolf Jansen 02 (SI irdienen een kompliment voor hun programmakeuze en veel iaS IWonderiug voor de wijze waarop ze zondagmiddag in het 30 oene Kerkje dat programma ten uitvoer brachten. Ze toonden begin tot eind een uitgewogen samenwerking en een goed voor de expressiviteit van de hobo, zonder dat de piano el begeleidingsinstrument werd. Trouwens voor dat laatste rl02 Z1i wel behoed door het merendeel van de gespeelde N( ®Ponisten. Tot het welslagen van het concert werd ook gedragen door de akoestiek van deze kerkruimte, die niet ud is, maar ook niet te intiem voor het doorklinken, wat de hobo essentieel is. gespeelde werken gaven een aangename variëteit te horen, s eerste de welluidende sonate voor hobo en piano van Röntgen; rvolgens de hobo alleen in Sol van Bruno Maderna, welke vele mogelijkheden van het instrument toonde, gevolgd door Mind©rh6ldSCjr06p6n piano alleen. Van Debussy werden uit de tweede bundel nages" de drie belangrijkste stukken gespeeld: „Cloches a 11 avers les feuilles" en „Et la lune descend sur le temple qui wsit" waren prachtig van interpretatie: stil en sprankelend. Iets i kontrast met deze twee gedeelten leek ons aangebracht in: 1' 'oissons d'or", wat evenwel technisch af was. Bartok's „Doedel- 15.001 kspeler", levendig en roerend, en „Drie volksliederen", prachtig r° nio'811 kompositie, besloten het eerste gedeelte. Arie de Ru „Minderheidsgroepen in onze samenleving" dat was het thema van de schooldag die vrijdag werd gehouden op de christelijke school voor lager en middelbaar beroepsonderwijs Boshuizen aan de Leidse Toussaintkade. De resultaten van de themaweek werden gepresenteerd en zo paradeerden de talrijke leerlingen in ongewone uitdossing over het schoolterrein. eiden Er is van dat toneel, dat eigenlijk noch kuit is. Zo'n voorstelling zagen Dins revr')dagavond in de Leidse Schouwburg. leurdff0* donderdag dan.is geen onaardig «elstuk en de drie oude dames, Josephi- van Gasteren, Heieen Pimentel en Ma- ip Alving acteerden niet onverdienste- K onia, Marie en Hélëne ontmoeten elkaar donderdag op de thee. Zij zijn op jd; herinneringen, die op het toneel )pus ««naterialiseerd worden, overheersen de tonversatie. Het gesprek splitst zich allengs toe op de liefde die de drie beleefd hebben, de man of mannen die in hun leven een rol hebben gesüeeld. Wanneer de situatie eenmaal geschetst is, heeft „Tot donderdag dan.(geschreven door Loleh Bellon), veel, naar mijn smaak te veel, tijd nodig deze uit te werken. De spanning ebt wat weg. Er is weinig ontwik keling. Pas in de laatste tien minuten leeft het stuk weer op. Dan komt de wrok en de bitterheid van de oude dames meer naar voren. Dat levert enkele boeiende momenten op. Maar de gespeelde flash-backs, waarin de kinder- en puberjaren op werden geroepen maakten op mij een enigszins kinderachtige indruk. Van die oude actrices, die oude dames verbeelden, die dan kinderlijke ru zies en kinderlijk op de knieën rondkropen. Het was allemaal wat te geforceerd: in het stuk en in het spel. Verder evenwel bood „Tot donderdag da- n.het publiek enige genoegelijke mo menten, afgewisseld door emotionelere ogenblikken. Hom en kuit dus; of toch misschien, geen hom en geen kuit. Paul van der Plank. LEIDEN Het leuke van ama teurtoneel is, dat het doorgaans zeer uiteenlopende kwaliteiten bezit. Kwalitatief is er nog wel wat onderscheid tussen de ver schillende aspecten van een voorstelling en ook de spelpres- taties op zich willen onderling wel eens verschillen. Maar ui teindelijk doet bij goed ama teurtoneel de groep als geheel het. Daarop maakte het Ut rechtse Piek zaterdagavond in het LAK geen uitzondering. Piek speelde „Fando en Lis op weg naar Tar", een stuk van de Spaanse toneelschijver Arra bal uit 1957. In de programma- begeleiding trekt men terecht lijnen naar Beckett, Tionesco en het absurdisme. Maar meer dan bij de eerste twee absurdisti sche toneelschrijver speelt bij Arrabal het onbewusten, de droom, emotie en reotiek een rol. Mystieke trekken zijn hem niet vreemd. Die vinden we bij Backett niet terug. Wat aan „Fando en Lis" in de uitvoering van Piek allereerst opvalt: hoewel een sobere stijl overheerst, is de aankleding en de grimering zeer fraai. Niet overdadig, wel af. Ook de regie leek mij ingetogen. Het spel tussen Fando en Lis had op de emotionelere momen ten nog meer diepte mogen heb ben; maar men kan niet alles eisen van amateurspelers. De aanzet tot een bepaald bewe gingspatroon van het drietal Toso, Mitaro en Namur was duidelijk en vond ik zeer boeiend. Af en toe bracht het evenwel enige onrust, omdat de drie spelers niet de uiterste sty- lering konden opbrengen. Maar ook hier geldt: het bereikte was reeds het aankijken alleszins waard en werkte soms zeer humoristisch. Gelukkig heeft Piek niet voor een al te barokke aanpak geko zen, een mogelijkheid die Arra bal, mijns inziens, ook biedt. Nu toonde zich in de beperking een zekere meesterhand. Tevens heb ik het gevoel, dat Piek, in deze „Fando en Lis", nog niet de grenzen van zijn mogelijkhe den heeft bereikt. Zo'n gevoel heb ik niet zo vaak bij amateur toneel. Paul van der Plank. Informatiecentrum Twee jaar kan in Leiden een informatiecentrum voor onderzoek worden beproefd voor bemiddeling tussen weten schap en samenleving. Het wordt ondergebracht bij de dienst interne en externe voorlichting van de rijksuniversi teit. Het is te vergelijken met soortgelijke instellingen die in andere universiteitssteden wetenschapswinkels heten. Het is de bedoeling, dat het centrum bemiddelt naar vakgroepen en onderzoekers voor die groeperingen in de samenleving die tot nu toe geen of nauwelijks toegang hebben tot de resultaten van wetenschappelijk onderzoek. Het centrum verwijst door en de faculteiten werken op vrijwillige basis mee. Het college van bestuur en de universiteitsraad hebben twee personeelsplaatsen voor het centrum beschikbaar gesteld. Benoeming hoogleraar Dr. J. G. Casparis is aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de archeologie en de oude geschie denis van Zuid- en Zuidoost-Azië. Dr. Casparis komt van de Universiteit van Londen, waar hij reader is aan de School of Oriental and African Studies. Russische speelfilm Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 vertoont vanavond wederom Russische speelfilm. Ditmaal is het de verfilming van Shakespeare's drama „King Lear". De film is gemaakt in 1970 door de regisseur Grigory Kozintsev en duurt twee uur. De filmvoorstelling begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden en voor leden van het kijkhuis twee gulden. Bhoeddha Het Gesprekscentum aan de Vrouwenkerkk oorstraat 17 houdt dinsdag 21 november de laatste bijeenkomst in de cyclus „De leer van Boeddha in het dagelijks leven". Er wordt een lezing gegeven over „Het Pad van Meditatie". De bijeenkomst begint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden. Leden van het gesprekscentrum hebben gratis toegang. Sleutel Wethouder A. Verboom van volkshuisvesting en milieu reikt vrijdag 24 november de sleutel aan de oudste bewoner van het nieuwbouwcomplex aan de Langegracht uit. Dit complex is gebouwd ten behoeve van de voormalige bewoners van de Sophiastraat-Noord, die na de vernieuw bouw aldaar niet meer naar hun voormalige woonstraat konden terugkeren. De sleuteluitreiking geschiedt in het zaaltje „'t Kabinet" aan de Maria Gijzensteeg om elf uur. Opening Wethouder D. Tesselaar van onderwijs opent woensdag 29 november het nieuwe schoolgebouw van de Eerste Leidse Schoolvereniging aan de P.C. Hooftlaan 12. De officiële handeling wordt om half vier verricht Promoties De heer A. Labrie (39) te Haarlem, de heer O. van der Hart (37) te Amstelveen en de heer Ch. J. A. Jörg (34) te Groningen promoveren op woensdag 2 november tot respec tievelijk doctor in de geneeskunde, in de sociale wetenschap pen en in de letteren. Leidse Sterrewacht De Leidse Weer- en Sterrenkundige Kring organiseert dit jaar nog twee lezingen. Op dinsdag 21 november houdt Evert Meurs een lezing over archeologie en astronomie. Evert Meurs is wer|tzaam bij de Sterrewacht in Leiden en in zijn vrije tijd een verwoed amateur-archeoloog. Op dinsdag 19 december zal Imke de Pater een lezing houden over Jupiter. Imke de Pater doet in opdracht van de NASA radiowaarnemingen met de telescoop van Westerbork aan de grootste planeet van ons zonnestelsel. Beide lezingen beginnen om 20.00 uur en worden gehouden in de collegezaal van de oude Sterrewacht, Sterrewachtlaan in Leiden. LAFV De Leidse amateurfotografenvereniging houdt maandag 27 november weer een algemene ledenvergadering in haar clubgebouw aan de Steenschuur. De agenda vermeldt onder meer het voorlezen van de jaarverslagen door de penning meester en de secretaris. De vergadering begint om acht uur. LEIDEN De aan de Leidse universiteit verbonden dr. J. H. M. M. Loenen, hoogleraar in de wijsbegeerte, is vorige week maandag op achtenvijftigjarige leeftijd plotseling overleden. Prof. Loenen heeft in Rolduc filosofie gestudeerd en aan de universiteit van Amsterdam klassieke letteren. In 1951 pro moveerde hij met lof op een proefschrift over de filosofie van Plato. Vanaf 1952 was hij docent wijsbegeerte aan de Leidse universiteit waar hij in 1958 tot lector werd benoemd. In 1974 volgde zijn benoeming als gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte, in het bijzonder de cultuurfilosofie en wijsgerige waardenleer. Burgerraadslieden Hierbij maken wij bezwaar te gen de hetserige en onjuiste kop boven uw artikeltje in de krant van zaterdag inzake hoofdstuk 7 van het door ons uitgebrachte werkdossier burgerraadslieden. Als uw redakteur de moeite had genomen het destreffende hoofdstuk goed te lezen, had hem niet ontgaan kunnen zijn, dat wij geenszins de bedoeling hebben om de „Leidse ambtena ren te kraken". Wij hebben een algemeen beeld willen geven van een aantal vormen van on behoorlijk gedrag door ambte naren en andere „publieke ver zorgers". Op bladzijde 103 en 104 van het werkdossier doen wij uit de doeken in welke problemen deze functionarissen zelf zitten en wordt bovendien opgemerkt dat de meeste kon takten goed verlopen en noe men wij het verbazingwekkend dat er zo weinig wordt geklaagd. Bovendien stellen wij dat door nader onderzoek een nauwkeu riger beeld moet worden verkre gen van die zaken die wij naar voren brengen. In het artikeltje zelf komen voorts de volgende onjuisthe den voor: - wij stellen nergens dat de door ons gesignaleerde vormen van onbehoorlijk gedrag veelvuldig voorkorten; - wij spreken nadrukkelijk niet van ambtelijke willekeur, doch van onbehoorlijk gedrag, het- Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. geen een heel andere inhoud heeft; - wij zijn het oneens met uw kwalifikatie als zou het werk dossier (waarvan overigens de eerste zes hoofdstukken vol strekt buiten beschouwing blij ven) een „verslag van ellende, grauwheid en misère zijn"; Tot slot geeft uw redakteur in de laatste vijf regels van het artikeltje nogmaals aan, dat de essentie van een en ander aan hem voorbij gegaan is als hij schrijft: „Hulpverlenen en sig naleren dienen thans met een dikke onderstreping bij de taa komschrijving te worden opge nomen". Deze twee taakonder delen zijn nu precies die twee hoofdtaken die door ons insti tuut vanaf het begin worden uitgevoerd. In welke zin deze twee elementen in de taakom schrijving moeten worden opge nomen, ontgaat ons derhalve, dr. J. Kamphuis, sekretares be geleidingskommissie mr. F. Quadekker, burgerraads-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3