rnploeg laat het afweten in strijd om IJsselcup Dmise Biellmann grote ster «Sfo WT. Vierendertigste nationale titel voor Hans Vultink Begin de week vers bij AH! In de winkel vol winkeltjes van AH Valentijn: „Seizoen verlo TELEVISIE LAAT PUBLIEK OP DE UITHOF WACHTEN KAMPIOENSCHAP BANDSTOTEN IN ALKMAAR nMj;ï?kLd\ LEIDSE COURANT MAANDAG 20 NOVEMBER 19 DEVENTER Voor de eerste keer in de 17-jarige geschiedenis van de IJsselcup is een sprinter in het klassement over 500 en 1500 meter eerste geworden. De 23-jarl- ge Bert de Jong zorgde zaterdagmiddag in Deventer op de schaatsmijl voor een grote verrassing door met een tijd van 2.05,27 alle all-rounders voor te blijven. Hij had daarmee een belangrijk aandeel In de uiteindelijke overwinning van gewest Friesland, dat de IJsselcup al vier keer eerder had veroverd. Het eindklassement bood voor Egbert van 't Oever, de trainer van de kernploeg van de all-rounders, trouwens helemaal een pijnlijk beeld. Bij de eerste zes was slechts éèn van zijn pupillen te vinden, namelijk Frits Schalij, die nog juist Hans van Helden van de derde plaats had afgehouden. Joop Pasman, ook al geen lid van de kernploeg, werd tweede, terwijl Sies Uilkema en Miel Govaert, ploeggenoten van Bert de Jong, voor Pol (7e) en Hilbert van der Duim (18e) waren geëindigd. Klaas Vriend was terug te vinden op de tiende plaats, Piet Kleine reikte niet verder dan een veertiende positie. Toch was er voor Egbert van 't Oever geen aanleiding om zich erg zorgen te maken over de positie van de door hem aangewezen kernploegleden. „Er zitten geen nieuwe namen tussen. Het zijn altijd weer dezelfde figuren, Pasman. Van Helden en Moek. En dat Bert de Jong de 1500 meter won, beschouw ik als een eenmalige gebeurtenis. Bovendien kun je je afvragen of zo'n IJsselcup niet in de eerste plaats een wedstrijd voor sprinters is". Twee schaatsers manifesteerden zich in het IJsselstadion, waar de harde wind toptijden onmogelijk maakte, als grote concurrenten voor de kernploeg, Van Helden en Pasman. Maar de laatste koestert nauwelijks ambities om internationaal mee te kunnen draaien. „Mijn studie aan de H.T.S. in Zwolle komt op de eerste plaats en maakt het ook onmogelijk om voor langere tijd naar het buitenland te gaao. Dat betekent niet, dat ik geen belangstelling voor een groot toer nooi heb. Misschien lukt het mij wel om mij, net zoals vorig jaar, via de Nederlandse kampioenschappen voor de WK in Oslo te plaatsen." Heel anders ligt de situatie ten aanzien van Hans van Helden. De selectie wedstrijden die straks in Eindhoven, Utrecht en Groningen worden verreden, moeten voor hem de poort naar de kernploeg, en dus de internationale staatsarena, openen. Mocht dat op een mislukking uitlopen, dan lijkt het einde van de schaatscarrière van de Friese Brabander in zicht. Ook na de strijd om de IJsselcup, waar Van Helden alle vijf de deelnemers van de kernploeg voor bleef, blijft Van 't Oever nog hopen, dat hij straks niet met „het probleem Van Helden" geconfronteerd gaat worden. De trainer-coach heeft het verzoek van Rinie Wagtmans om de moeilijkheden door te praten, tenminste in de ijskast gezet. „Zodra de verwachting bestaat dat Hans zich bij de eerste vier zal rijden, gaat zo'n gesprek er zeker komen", aldus Van 't Oever, die kennelijk rekening houdt met de mogelijk heid, dat Van Helden als de lange afstanden aan bod komen (zaterdag 5 km. in Eindho ven en op 10 december de 10 km. in Groningen) moet afhaken. Bij Van Helden die. nu Rinie Wagtmans zijn praatpaal is geworden, een veel evenwichtiger indruk maakt, zal na de IJsselcup het zelfvertrou wen gestegen zijn. Knal Het optimisme van Van 't Oever heeft zaterdag in Deventer echter ongetwijfeld een knal gekregen. Een paar dagen voor de strijd om de IJsselcup vertelde hij nog, dat hij de indruk had op de goede weg te zijn. „Zeker op de 1500 m. zullen de leden van de kernploeg de sprinters op afstand moeten rijden", voegde hij daar aan toe. Het kwartet Frits Schalij, Wim Pol, Piet Kleine en Hilbert van der Duim, klasseerde zich echter pas achter de sprinter Bert de Jong en geweste lijke rijders Van Helden en Pasman, terwijl Klaas Vriend ook nog eens de Drenten Hermannus Moek en Anton Bartelds voor moest laten gaan. Vooral Van der Duim leverde een teleurstellende prestatie, maar de 42.46 van Piet Kleine op de sprint hij kwam er overigens niet verder mee dan de 23ste plaats mocht een kleine meeval ler worden genoemd. „Hij is nog nooit zo dicht bij de anderen gebleven, misschien leert Piet toch nog wel sprinten", aldus Tjaart Kloosterboer, die dit seizoen als assistent van Van 't Oever optreedt en zaterdag de schaatsbewegingen van de kernploegleden op de film vastlegde. Bij de dames bewees Sophie Westenbroek opnieuw dit seizoen een belangrijke rol te zullen spelen. De Friezin won het klasse ment, dank zij regelmatige prestaties op de 500 en de 1000 m. Ina Steenbruggen werd tweede en Sytje van der Lende derde. De overwinningen op beide afstanden waren echter voor schaatstere van de jeugdkern- ploeg. Ilona Leushuis won de 500 m. in 45.04 en op de 1500 m. verraste Ria Visser door Sytje van der Lende voor te blijven (2.21.40 tegen 2.21.47). Op die laatste af stand kwamen liefst drie rijdsters ten val. waaronder ook weer eens Haitske Valentijn- Pijlman. STEVEN TEN VEEN Deventer Jos Valentijn, sin enige jaren Nederlands me succesvolle sprinter, ziet zich seizoen niet meer terugkomen. I Valentijn, die in augustus tijde ''rec* opnamen voor het programmal nnerT peretare ten val kwam bij onderdeel wielrennen, heeft training nog steeds niet hen m Zaterdag was hij toeschouwer f de wedstrijden om de IJsselcn l „Dit seizoen is voor mij verlore Ik mag overigens blij zijn dat er nog zo ben afgekomen. Ma r topschaatsen kan ik voorlopig vergeten. Als het seizoen al i op gang is, kan ik weer beginni en dan is het te laat". Homma aanwinst Hilv tv k Bert de Jong zorgde voor een verrassing door de mijl in 2.05.27 te rijden en daarmee alle all-rounders vóór te blijven. Deventer De 20-jarige Hermj Uit 1 Homma uit Lisse heeft zaterdinieer op de Deventer kunstijsbaan zi pen. tweede marathonzege van het Sffèh°' zoen behaald. Was hij vorige week in GroningJjeri< al oppermachtig, ook in Deven&ren bleek deze beloftevolle rijder o stuitbaar. Een welkome aanwii zou hij betekenen voor de a^ dere, mits zijn leeftijd geen zwaar was. Homma moet nameli eerst 21 jaar worden d, wil mogen starten bij de „grote jo gens". Bij de dames triomfeeri Anita Vriesema uit Den Haag m Marjon Portengen uit Diemen Groningen won zij) als tweede. De uitslagen: b-rijders (75 ronden): 1. Herman Homma (Lisse); 2. Jan Post ma (Hengelo Ov.); 3. Willem Bel (Hall); 4. Wim de Graaf (Leiderdorp)- Dames (25 ronden): 1Anita Vriesema (Den Haag); 2. Marjo Portengen (Diemen); 3. Geeske Poep) (Lemmer). DEN HAAG Denlse Blellmann, de Zwitserse en Europese kampioene bij het vrijrijden, was zaterdagavond bij de finale van de dames voor de Challenge Cup van uitzonderlijke klasse. De zestienjarige uit Zürich, die minder goed met de figuren overweg kan en daarom bij de laatste Europese kampioenschappen genoegen moest nemen met een vierde plaats, had in dit uitstekende toernooi geen tegenstand te duchten. Als enige rijdster sprong de 48 kilo wegende en 1.59 lange Denise een driedubbele flip. Koningin Juliana reikt de naar haar genoemde nieuwe tulpen uit aan Denise Biellmann, de winnares bij de dames. ALKMAAR Hans Vultink heeft de laatste jaren herhaaldelijk laten weten dat hij zijn blljartactlvl- telten wil beperken. Aan de ene kant wordt hij steeds meer In beslag genomen door zijn werk, maar daarnaast zijn de ambities van de blonde Grollenaar sterk terug gelopen. Hij heeft Immers alles bereikt: drieëndertig nationale-, Europese- en één wereldtitel. Ondanks die bezwaren blijft Hans Vultink echter titels op zijn palmares bijschrijven. Zaterdagavond mocht de vierender tigste Nederlandse titel worden toegevoegd, na dat hij door een zege op Havermans en de nederlaag van concurrent Dekker onbereikbaar was geworden In de finale van het bandstoten. Vultink wordt ten onrechte vaak alleen gezien als een groot kader-speler. Weliswaar vierde hij met die spelsoorten zijn meeste triomfen, maar in het bandstoten kan hij ook aardig uit de voeten: de zege in Alkmaar betekende zijn tiende Nederlandse kampioenschap in dit moeilijke onderdeel. De eerste vermeldingen op zijn voor Nederland unieke staat van dienst liggen juist bij het bandstoten. In 1961 pakte Vultink zijn eerste titel in Dieren. Zijn negende en tot nu toe laatste raakte hij twee jaar geleden kwijt aan Christ van der Smissen. In Alkmaar kreeg Vultink wat hij verdiende. De Achterhoeker was de meest constante speler. Hij was het toernooi binnengestapt met het beste moyenne (10.88, vorig jaar in Wijchen gescoon en gaf in de openingsronde tegen Piet Dekki al direct een schot voor de boeg. Met een van 119 ontnam hij Christ van der Smissen record en finishte in tien beurten. Alleen late avondpartijen (die uitliepen tot over tw< 's nachts) had Vultink het moeilijk. Velthuis hij nog wel voorbij, maar tegen De Kleine gii hij in een bar slecht duel onderuit. Het hers kwam zaterdag. In de middaguren besliste hij confrontatie met Christ van der Smissen in a voordeel, 's Avonds moest ook Louis Havermj eraan geloven. Aangezien concurrent Piet Del op de andere tafel al was afgedroogd door der Smissen, was Vultink zeker van zijn viereni tigste nationale kampioenschap. De uitslagen: Vijfde ronde: Van der Smissen-Vultink 192-200/19; Kleine-Sundquest 122-200/25; Velthuis-Dekker 200/38; Havermans-Bessems 196-200/37. Zesde ronde: Van der Smissen-Dekker 200-73/16; H{ mans-Vultink 128-200/22; De Kleine-Velthuis 200-14S Bessems-Sundquest 200-141/22. Zevende ronde: Van der Smissen-De Kleine Bessems-Velthuis 200-93/20; Vultink-Sundquest 143/18; Havermans-Dekker 160-200/34. Eindstand: 1. Vultink 12-119-8,24; 2. Dekker 10-34-6, 3. Van der Smissen 8-84-9,83; 4. Bessems 7-48-6,29; Sundquest 6-43-7,79; 6. Havermans 6-52-6,30; 7. De Kleii 5-34-5,82; 8. Velthuis 2-43-4,85. De cijfers voor haar Kür, êen gemiddelde van 5,7 vielen in de ogen van het publiek nog laag uit. Uit handen van koningin Juliana mocht ze na de wedstrijden tulpen in ontvangst nemen. Het was een nieuw soort tulp die gekweekt is door de firma Konijnenburg en Mark te Noordwijk en volgens de wens van Denise Biellmann haar naam heeft gekregen. Op de tweede plaats bij de dames kwam Renate Baierova. Ze heeft enorm veel durf, bracht een tech nisch uitstekende Kür maar kwam bij Denise Biellmann nog net iets te kort. De verwachting is dat deze twee jonge kunstrijdstere de Euro pese ranglijst zullen gaan beheer sen. Daartoe is de Nederlands-Ca- nadese Astrid Jansen in de Wal echter niet in staat De leerlinge van Joan Haanappel stond na de verplichte korte Kür nog op de vijfde plaats, maar het spektakel bij het vrijrijden bleef achterwege. De Nederlandse kam pioene sprong geen enkele dubbe le Axel. Gemiddeld kon ze met haar cijfers nog niet rond de 5,0 komen. Het Nederlandse jurylid mevrouw Willy Gios-Ten Hoopen gaf haar bij de uitvoering van de vierminuten-Kür 5,2. Astrid Jansen in de Wal, die zonder moeite'in januari weer kampioene van Nederland zal worden, zakte in het algemeen klassement naar de zevende plaats. Van haar be hoeft het Nederlandse kunstrijwe- reldje bij de komende internationa le wedstrijden niet veel te verwach ten. Rudina Pasveer bleef op haar zestiende plaats in het klassement staan. De rijdster uit Groningen bracht een zeer matige kür. Bij het paarrijden ging de titel na Vorobjeva en Lisovskij uit Rusland. Aan dit onderdeel namen slechts zeven paren deel. Wat het wedstrij delement betreft moesten de toe schouwers daar genoegen mee nemen. Weinig De rest van het avondprogramma werd gevuld met demonstraties. Bovendien begon het programma ruim een half uur te laat. De organisatie hield tijdens de dagen van het toernooi toch weinig reke ning met het publiek. Zaterdag avond was de entreeprijs 12,50 en daar kreeg men toch bitter weinig voor te zien. De televisie is heilig. Daar moet alles voor wijken. Omdat de cameramensen zaterdag nog niets te eten hadden gehad, wilden ze niet verder werken. Pas toen de broodjes en de melk naar binnen waren gewerkt ging het „televisieoog" aan de arbeid. Het publiek was daarvan de dupe ge worden. Commentaar van P.R.-man Ron Mulder: „We zijn later begonnen omdat het middagprogramma van de dames het vrijrijden te laat was afgelopen. Door een ver keersopstopping konden de mees te toeschouwers 's avonds niet op tijd in De Uithof zijn. Omdat het programma bescheiden was, zijn we niet eerder begonnen". Zaterdagmiddag en zaterdag avond was er een behoorlijk aantal toeschouwers en zondagmiddag, bij de demonstraties, was het zelfs uitstekend bezet. Het toernooi om de Ennia Challenge Cup komt volgens de organisatie volgend jaar in ieder geval terug. Ook dan weer zonder verplichte figuren. De De Tsjechische Renate Baierova, die tweede werd in het eindklassement. meeste rijdsters en rijders stonden er nog wat vreemd tegenover, maar geslaagd was het wel. Joan Haanappel: „In 1980 is er een congres van de ISU. Daar komt dit punt in stemming: verplichte figuren op kampioenschappen ja of nee. Ik weet het nog niet. Op de Olympische Spelen zullen ze er nog wel bij zijn. Of ze daarna uit de wedstrijdsport zullen ver dwijnen, is nog een groot vraagte ken. Maar verplichte figuren blij ven wel altijd bestaan. De basis van het kunstrijden zal niet wegval len. De testen (vaardigheidsjaroe- ven) van de ISU eisen het". Opmerking van Astrid Jansen in de Wal: „Verplichte figuren horen bij kunstrijden. Ik ben niet bang meer om ze te rijden. Afgelopen zomer ben ik met de figuren vooruit gegaan". Gelukkig voor Astrid. die vorig jaar bij de Neder landse kampioenschappen na de verplichte elementen nog een be hoorlijke achterstand moest weg werken. Winnaar De landenwedstrijd, waaraan tien landen meededen, werd gewon nen door de Tsjechen met 1194 punten, Op de tweede plaats eindigde de winnaars van vorig jaar, de Amerikanen met 1127 punten, voor Rusland met 1075 punten. Aan deze landenwedstrijd kon-al leen worden deelgenomen door ploegen die op drie van de vier onderdelen van het toernooi een deelnemer of deelneemster kon den leveren. Drieduizend toeschouwers kwa men gistermiddag op het showpro gramma af. De eerste drie kwartier verliep alles goed. Daarna werd het rommelig. Het publiek moest twintig minuten wachten op de prijsuitreiking omdat enkele deel nemers nog niet aanwezig waren. Enige storingen bij het geluid en een circusachtig optreden van een beatgroep deden de entourage afbreuk. ARTHUR VAN RIJSWIJK Di/ Wo Versvoordeel: ff

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20