Tr Jj»?;5 ^GICIóc (SouAcmt Somber vooruitzicht werkgelegenheid Zuid-Holland economisch klimaat jkengevonden a Guyana Spaanse regering verijdelt complot van generaals [onderden Tier doden bij omexplosie S. KOM QPU RECHTS ROEPT OP TOT REVOLTE Vechtpartij om bos bloemen DOLLARKOERS NAAR NIEUWE TOP IRGETOWN, Guyana (UPI) Veiligheidstroepen van de lalige Britse kolonie Guyana, die een onderzoek instel- ip het hoofdkwartier van de religieuze commune van de les' Temple in Jonestown na het doodschieten van het ikaanse Congreslid Leo Ryan, hebben 300 tot 400 lijken jden. Er is niemand levend aangetroffen. Het is niet •lijk of er sprake is van een massale zelfmoord of moord leden van de sekte. Het is evenmin bekend of de stich- id de sekte, Jim Jones, tot de doden behoort. Ryan werd zaterdag met vier anderen op het vliegveld Jonestown vermoord, toen zij wilden terugkeren naar de Is tad Georgetown. Zij hadden in het binnenland een on- aek ingesteld naar mededelingen dat op het hoofdkwartier le sekte mensen tegen hun wil werden vastgehouden. 'eoples' Temple werd vijftien jaar" geleden in Californië richt door evangelist Jones, die een einde wilde maken onderdrukking en klassestrijd. Vorig jaar verhuisde de naar Guyana, waar Jones sociale programma's opzette ndermeer een centrum voor drugsverslaafden. Aangeno- werd dat ongeveer 1200 Amerikanen hem gevolgd heb- Jones beweerde over bovennatuurlijke gaven te beschik- i verrichtte genezingen. Daarbij deden ook geruchten de over gruwelijkheden die door de sekte zouden zijn be- was gewend aan het vervullen van moeilijke opdrachten. ^yktis al eens opgetreden als leerkracht aan een school in lerwijk van Los Angeles toen daar oproer heerste en eens acht dagen in een gevangenis doorgebracht om aden of zijn inspanningen voor verbeteringen daar ook it hadden. een ooggetuige-verslag over de moordpartij j5ag. 10 'WESTELIJKE JORDAANOEVER tren ÜZALEM (AP) Op de telijke Jordaanoever is ren in een bus met toe- a en Israëliërs een bom ontploffing gebracht, kwamen vier mensen het leven en werden 27 gewond. Drie van zijn Israëliër, het vierde itoffer is een Belgische ist. Het incident is het te dat in vijf maanden in êl heeft plaats gevonden, is was op weg van de Zee, een populair va- ieoord, naar Tel Aviv. Bens een van de gewonde agiers deed de oplossing voor kort nadat de bus •icho was vertyrokken. minuten eerder was een bisch paar uitgestapt. De tand an een aantal ge len varieert van kritiek -.er ernstig, iagmiddag explodeerde Bndien een bom in een winkelcentrum van Jeruzalem. Daarbij vielen ook verscheide ne gewonden. Palestijnse commando's verklaarden gis teravond dat zij de tijdbom men hadden geplaatst De in cidenten van gisteren vonden plaats op de dag waarop het precies een jaar geleden is dat de Egyptische president Sadat zijn historische reis naar Jeruzalem maakte. i min - j )litie -iderbrak -j )sse jacht ORDWIJK De politie van riwijk onderbrak vrijdag- I op brute wijze een spel- vossejacht van een aantal hmateurs. Zes jongelieden Noordwijk en omgeving een proces-verbaal aan broek omdat zij zonder met hun appara- van de telegraaf- Joonwet overtraden. De ie had lucht gekregen van vossejacht en ook wel zin in imee te doen. De buit was de politie groter dan voor overige spelers. „Wij vingen vossen", aldus de politie 'Noordwijk. dinsdag Et- woensdag' mGeeB SP5/CMPP6N m BI6FSTUIÓ rrnrmu öoomM miiSCMMBBOTBB J tiEIËKliNS, L Ij i wm m mr mr w mw me mm w Op een bankbiljet Marilena Innocenzi, een twintigjarig schildersmodel in Roviano, een dorpje bij Rome, wordt alleen nog maar juffrouw Cinquantamila (vijftigduizend) ge noemd, sinds iedereen haar op het nieuwe biljet van 50.000 lire herkent. Zij heeft nu een proces aange spannen tegen de schilder Guglielmo Savini, die het bankbiljet ontworpen heeft, en voor wie zij enkele jaren geleden model heeft gestaan. De kunstenaar zegt dat het portret zuiver een produkt van zijn fan tasie is. i MADRID (Rtr/AP) - Op de vooravond van de derde ver jaardag van de dood van dicta tor Franco heeft de Spaanse re gering een complot van rechtse militairen en politiemensen die de regering van premier Suarez omver hadden willen werpen, verijdeld. De samenzweerders werden vorige week van hun bed gelicht. Onder hen bevinden zich vier generaals, vijf kolonels en drie luitenant-kolonels. Vol gens het onafhankelijke dagblad „Diario 16" zouden zij plannen hebben gemaakt om koning Juan Carlos in zijn paleis te ar resteren en de zetel van de re gering in het Monacloa-paleis te omsingelen.De samenzwerende militairen zouden ook infante- rie-kolonel Lopez de Vicuna ge vraagd hebben mee te werken, maar deze weigerde en stelde de autoriteiten op de hoogte van de plannen In Spaanse regeringskringen verborg men gisteren niet zijn ongerustheid over deze gang van zaken. Voor zover thans bekend wilden de generaals vrijdag toe slaan. Bij het voorbereiden van hun actie had den de samenzweerders talrijke officie ren van leger en politie gepolst, maar bij de meesten geen gehoor gevonden. Het nieuws van het complot werd over schaduwd door de grote demonstratie v&n gisteren in Madrid. Tienduizenden franquisten demonstreerden toen in de Spaanse hoofdstad waarbij werd opge roepen de regering van premier Suarez omver te werpen. De rechtse leider Bias Pinar van de partij Nieuwe Macht, die dit weekeinde met geestverwanten uit een groot aantal Europese landen in Ma drid vergaderde, zei dat hij een nieuwe nationale opstand van christelijke moraal rechtvaardig achtte, omdat in Spanje een „werkelijke anarchie heerst". De socialistische oppositieleider Felipe Gonzalez verklaarde dat de democratie „in ons land in ernstig gevaar is ge bracht. Het volk moet zich er goed op voorbereiden haar met alle kracht te verdedigen". Van de zijde van de rege ring werd meegedeeld dat in Spanje een rechtse staatsgreep geen enkele kans van slagen heeft Als leider van het komplot wordt genoemd luitenant-kolonel van de Guardia Civil Antonio Tejero Molina. Hij was het afgelopen jaar al tweemaal dis ciplinair gestraft. Een van de zes gear resteerde generaals is Juan Atares Pena die ernstige kritiek had geuit op de rege ring omdat zij te weinig werk maakte van de strijd tegen de terroristen waar door de afgelopen maanden een groot aantal politiemannen het leven verloren. gens hebben een 40-jarige man mishandeld omdat deze weigerde hen een bos bloemen te geven. Een voor bijganger die zich met de vecht partij bemoeide werd door het tweetal door een etalageruit ge duwd. De politie wist de jon gens, uit Leiden en Leiderdorp korte tijd later aan te houden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. Erasmusprijs voor twee buitenlandse bladen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Erasmus-stichting onder voorzitterschap van prins Bernhard heeft twee buitenlandse bladen de Erasmusprijs toegekend. Het zijn de „Neue Zürcher Zei- tung" te Zurich en het Duitse weekblad „Die Zeit". De „Neue Zürcher Zeitung" werd bekroond, omdat het blad al twee eeuwen lang een lich tbaken is geweest voor de openbare mening svorming in Europa, aldus de stichting. „Die Zeit" ontving de prijs vanwege haar ijveren om een democratrisch-humane geesteshouding in het na-oorlogse Duitsland te helpen opbou wen „door een politiek en cultureel forum ter zijn voor een ruime schakering van opinies". TOKIO (AP) De Amerikaanse dollar heeft vandaag in Tokio de hoogste notering in bij na vier maanden bereikt: 196.40 yen. De dol lar opende op 195.30 yen, een verbetering ten opzichte van de slotkoers van vrijdag met 2.50 yen. De geldhandel verklaarde dat de stijging voor al te danken was aan de waardevermeerde ring van de dollar in New York en Europa, waarbij ook actieve vraag kwam van buiten landse banken. De handel is ervan overtuigd dat de steunmaatregelen van president Carter en de interventie van de centrale banken vruchten beginnen af te werpen. b 900 vomv ch rhebt lapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- en edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Qg' «menten. ikwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Maandag 20 november 1978,69e jaargang no. 21202 Het eiland van Robinson „Het eiland van Robinson", film gebaseerd op de beleve nissen van de Engelse John Robinson op Ned.I om 22.20 uur. Ned.II om 19.25 uur „Laden maar" en om 20.27 uur „De familie Bellamy". Opklaringen Opklaringen, afgewisseld door een enkele bui. Matige, aan de kust vrij krachtige westelijke wind. Temperaturen rond tien graden. Morgen zon op: 08.09, zon onder 16.42. Hoogwater: 6.43 en 19.01. Laagwater: 2.29 en 14.45. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor de werkgelegen heid in Zuid-Holland ziet het er in de toekomst somber uit. Ook al zou de re gering erin slagen om de werkloosheid terug te dringen, dan nog zal er een harde kern van zeker 30.000 werklozen in deze provincie overblijven. Misschien zal die harde kern zelfs nog groter zijn. Tot deze conclusie komt de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt in Zuid- Holland in een rapport dat vandaag ter vergadering besproken is. Ongunstige ontwikkelingen op de ar beidsmarkt, die binnenkort al kunnen optreden en de omvangrijke verborgen werkloosheid onder vrouwen zouden het niet al te rooskleurig beeld van de werk gelegenheid in Zuid-Holland nog sopm- berder kunnen maken, dan het nu al is, aldus de Raad. Volgens de vandaag besproken nota is er op de Zuidhollandse arbeidsmarkt „ken nelijk sprake van een slelchte aansluiting van aanbod op vraag." In verschillende beroepsgroepen, zoals metaalbewerkers, 'bouwvakarbeiders en kantoorpersoneel, gaat een hoge werkloosheid samen met een grote openstaande vraag. Dit pro bleem vindt zijn oorzaak in een aanbod van werkkrachten, waarvan de kennis, kwaliteit, opleiding of wat ook duidelijk verschilt met de vraag. Dit probleem moet de Raad zeker gaan ondserzoeken, aldus de conclusie. Honved-Ajax direct op tv Woensdag as. op Ned. I om 17.25 verzorgt de NOS een rechtstreeks beeldverslag van de UEFA-cup-ontmoeting Honved-Ajax. Het commentaar is van Kees Jansma. Faillissement bij Dordrecht? DORDRECHT Het door grote financiële zorgen geplaagde FC Dordrecht staat ook voor bijna tienduizend gulden in het krijt bij de amateurclub DFC. Het gaat om achterstallige huur en de transfer van speler Ad van der Gijp. Als de KNVB niet wil borg staan voor het bedrag, wil DFC het 4aillissement van FC Dordrecht aanvragen. Geen dertien voor Kaiser AMSTERDAM Ruud Kaiser, de jeugdige wisselspeler van Ajax, dacht gisteren even dat hij dertien goed had in de toto. Toen hij de uitslag hoorde van de wedstrijd FC Den Haag-FC Twente zag hij zich reeds als winnaar van de eerste prijs, maar later bleek dat op de radio zaterdagmiddag de uitslag van de Bundesligawedstrijd Fortuna Dusseldorf-Eintracht Frankfurt verkeerd was om geroepen. Daardoor zag Kaiser (17) zich het volledig goede rijtje door de neus geboord, maar constateerde als troost dat hij toch eëh rijtje met twaalf en drie rijt jes met elf goed voorspelde uitslagen had. id Ryan met zijn assistente Jackie Speier op 9 reis naar Guyana. dood van Amerikaans congreslid Koningin op de Uithof DEN HAAG Koningin Juliana was zaterdag de meest prominente toeschouwer bij de kunstrijwedstrijden om de- Challenge Cup. Op de Uithof bevonden zich zaterdag en zondag verder onder de vele toeschouwers Commissaris van de Koningin, mr. M. Vrolijk, burgemeester F. Schols van Den Haag. staatssecretaris G. Wallis de Vries van CRM en wethouder P. Vink en JSR. Winnares Denise Biellmann uit Zurich ontving uit handen van de Koningin een bos tulpen voor haar zege in het toernooi. Meuteman bemiddelt DEN HAAG KNVB-voorzitter Wim Meuleman wil bemiddelen in het conflict tussen de FBO (werkgever sorganisatie) en de vijf leden van het sectiebestuur be taald voetbal, die zaterdag zijn afge treden. Meuleman, die zaterdag niet in Zeist kon zijn, om dat hij verplichtin gen had in Londen, zeer teleurgesteld op de gebeurtenissen in Zeist. :~zal de komende dagen onderzoeken of er toch geen mogelijkheden zijn om de partijen weer op één lijn te krijgen", aldus Meuleman. Naar aanleiding van deze ontwikkelingen heeft NOS-tv- hoofd Carel Enkelaar al laten weten, dat shirtreclame in het voetbal wel eens zou kunnen leiden tot het niet meer in beeld brengen van wedstrijden. Het maken van reclame op tv is volgens de omroepwet niet toegestaan. In elk geval zei hij deze zaak te zullen voorleggen aan het ministerie van CRM, dat beslist over het toepassen van de bepalingen van deze wet. Weliswaar verscheen er ook via andere sporten shirtreclame in het beeld (basketball), maar dit geschiedde op zo geringe schaal, dat dit oogluikend kon worden toegestaan. Volgens de heer Enkelaar komt de zaak geheel anders te liggen wanneer op grootscheepse wijze reclame op het scherm komt. Voor de verandering eens niet herrie op een voetbalveld, want al sinds jaar en dag kunnen de ijshockeyers - en dan op het ijs er ook wat van. In Antwerpen speelde HYS zaterdagavond tegen Olympia. Het ging er bijzonder warm aan toe, waaraan het publiek dapper meewerkte. Vechtpartijen tussen de spelers bleven niet uit. Op de foto moet een Haagse speler in bedwang worden gehouden na de zoveelste bokspartij op de gladde ijzers. De gemoede ren waren op en om de baan zo verhit, dat de Haagse equipe pas om half twee in de nacht op enigszins veilige wijze de baan kon verlaten en toen nog door politie moest worden begeleid tot aan de grens. DEN HAAG Ajax zal In de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker uitkomen tegen de enige club uit de eerste divisie, die Is doorgedrongen tot de laatste acht van het toernooi: Fortuna SC. De clubs komen in de kwartfinales in een thuis- en een uitwedstrijd tegen elkaar uit. De ontmoetingen worden op woensdag 21 febmari en woensdag 14 maart gespeeld. Het resultaat van de loting is: (de eerstgenoemde club speelt op 21 februari thuis en op 14 maart uit). NAC—PSV FC Twente—AZ '67 Volendam—Sparta Fortuna SC—Ajax

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1