McEnroe wint ook Londen Een overwinning voor Manus Bouwhuis [plglzkmi ontjuich in iiale-poule etemann >sdaagse snt voor Sportwereld san3 Paulen beschuldigd door Rus Komenkov Roethof onttroond M ugdige loka's ssen kracht erde plaats ihan Heins ZIJDELINGS rweni( OLC De Nederlandse heeft bij de Europese judo- ifscha loenschappen voor de jeugd ikolc (Hongarije) een bron- ledaille behaald. In de kJa»- cles 1 |86 kilo bij de junioren werd ran Oosten uit Vlaardlngen halve finale verslagen door «tdultser Hübner. Van Ooe- oest daarna nog een keer e tatami (mat) tegen de «en Tona, die was terugge- n uit het herkanslngstoer- Die partij won Van Oosten, van de Nederlandse deelne- les, bereikten de kwart-finales, lijk Jean Pierre van Deursen jom) bij de adspiranten tot o, Joop Riezebos (Den Haag) i adspiranten tot 66 kilo en Wilhelm (Den Bosch) bij de ren boven 95 kilo. pvallendste is dat niet alleen losten, maar ook de andere werden verslagen door Oost ers, die in drie van de vier len wonnen op armklemmen. aafscl jetekent dat de jonge garde Ie Oostduitse judoka's duide- ieer kracht heeft en sterker het grondgevecht dan de rlandse junioren en adspiran- losch Spel JELONA De Spaanse wa- lokamploen Montjuich, die ten koste van ACZ Alphen 011 rte voor de halve finales, V dit weekeinde op even mira- m wijze de eindstrijd van 1^' oemooi om de Europacup rt^a ier deelnemers in de halve hpoule van Barcelona eindig en!» llle 0161 ^rie Punten- waafbij juich en Pro Recco, die in atste wedstrijd tegen elkaar speelden (8—8) de finale- 1 Y bereikten. Kosice (Tsj.SI), Ijia twee wedstrijden nog bo- LJ an stond, eindigde door een Q daag met 5—7 tegen Ethnikos n n op de laatste plaats. I U sindstand: 1. Pro Recco (It) "j it. 17—16; 2. Montjuich (Sp) 1M. ft 20—20; 3. Ethnikos (Gr) 3 |7_17; 4. Kosice (Tsj.SI) 3 pnt If De Nederlands-Belgl- combinatie Gerrie Knete- ■Patrick Sercu is winnaar orden van de zesdaagse van AustralischeBelgische kop- Danny Clark-Ferdi van den te werd tweede in dezelfde je als de winnaars, leindstand is: 1. Knetemann- 'q u (Ned/Belg) 288 pnt.; 2. YVan den Haute (Aus/Bel) 257 jOp twee ronden: 3. Hermann- Deö ne (Lie/Bel) 100 pnt.; op drie en: 4. Pijnen-Hoste (Ned/Bel) 1 >nt.; op 15 ronden: 5. Medhur- irton (GBr) 242 pnt. jfde IEN Johan Helns werd iron vierde In de tweede wed- voor de wereldbekar. Win Word de Westduitser Paul skemöhle. In de strijd om de ildbeker staat de Ier Power twee onderdelen eerste met fc. drtlon punten. De Oostenrijker, jj on, die In Wenen zesde werd, met dertien punten op de Ie plaats. Nooren eindigde zaterdag- ld tijdens het jachtspringcon- van het CHIO in Wenen met ir Gazer" als tweede achter ildkampioen Gert Wiltfahg. I HAAG Voor de clubcompe- bridge zijn dit weekeinde twee 'strijden gespeeld. De uitsla- ABC 1—Continental 14—6, dge Kring—HOK 17—3. I ELL Monika Holzner-Pflug ft zaterdag een geslaagde co- back gevierd. Na tweëenhalf afwezigheid kwam zij op de 0 int tot een tijd van 43,40 sec. Zachts viertiende boven haar ei- Westduitse record. iEN De Westduitser Felix Jihnstöver is winnaar geworden 71 1 een motortrial in Langelo. In nationale klasse ging de zege If Peter Vos uit Oss voor de fienaar John van Delft, n *10 De Russische voetbal- fefl heeft gisteren voor achtdui- M toeschouwers in een vriend- 'appelijke wedstrijd met 41 "Japan gewonnen. )DE JANEIRO De Braziliaan- voetbalinternational Paulo Ce- Uma heeft een contract gete- swd bij de Engelse eerste divisie- Fullham. LEIDSE COURANT Moskou De voorzitter van de Russische atletiek federatie, Leonid Komenkov, heeft tegenover het Pers bureau Tass een protesterend geluid laten horen tegen de diskwalificatie van vier landgenoten tijdens de strijd om de Europese titels, in september dit jaar te Praag. Nadija Tkatsjenko (winnares vijfkamp), Jevgeni Mironov (zilver kogelstoten), Vasili Jersjov, Jekaterina Gordijenko en de Bulgaarse Elena Stojanova werden positief bevonden bij een controle op het gebruik van spierversterkende anabole steroïden. Daarop volgde op 5 novem ber tijdens een bijeenkomst van de Europese atletiek associatie op het eiland Rhodos diskwa lificatie en schorsing van alle wedstrijden tot een nader te bepalen moment. Komenkov verklaarde tegenover Tass dat het gehanteerde controlesysteem in Praag afweek van de reglementen van de internationale amateur atletiek federatie. Hij beschuldigde de medische commissie, die in Praag aan het werk was, ervan de wetenschappelijk verantwoorde paden te hebben verlaten en het feit te negeren dat radiologische proeven bij de atleten nega tieve resultaten te zien gaven. Komenkov sprak van nog andere, niet nader aangeduide, overtre dingen van de regels. „De diskwalificaties en schorsingen zijn toegepast onder druk van Arthur Gold, voorzitter van de EAA, en Adriaan Paulen, leider van de IAAF", aldus Komenkov. gisteren in Heemskerk gewonnen door de Oostenrijker Robert Reininger. In de finale trof hij de Brit Rohun Beven tegenover zich, die in de halve finales een ware uitputtings slag had moeten leveren tegen de Oostenrij ker Filip Krajcik die eerder Theo Gorter uitschakelde. De Brit stond in die twee partijen in totaal 6 uur 20 minuten op de baan, speelde 74 games en verloor de finale uiteindelijk met 6—4 in de derde set. De titel bij de dames was voor Marian van der Torre. Deze voor de trip naar Amerika medische afgekeurde speelster won in de eindstrijd met 62, 6—4 van Nanette Schutte. Het Satelliettoemooi eindigt met het Meester- toernooi, dat van donderdag t/m zondag a.s. in Leidschendam wordt gehouden. Hiervoor hebben zich zestien spelers geplaatst: Robert Reininger, Theo Gorter, Jan Molin, Uwe Wilms, Wouter Fok, Alejandro Cortes, John Paish, Mike Sassano, Bernard Pils, Steven Temple. Toby Crabel, Filip Krajcik. Rohun Beven, Chris Brad- nam, John Singh en Rolf Thung. Van hen trokken Singh en Thung zich terug. Hun plaatsen worden ingenomen door Michiel Scha pers en Steward Keiler. Bij het toekennen van de A.T.P.-punten, waar het uiteindelijk allemaal om begonnen is. blijven de punten meetellen, die in de vier aanlooptoernooien zijn behaald. Uitslagen: heren enkelspel: halve finales: Reininger- Bradman 51 opgegeven; Beven-Krajcik 64, 6—7, 1210. Finale: Reininger-Beven 62,36,6—4. Dames enkelspel: finale: Marian van der Torre-Nan- nette Schutte 6—2,6—4. Heren dubbelspel: finale: Paish/Sassano-Cortes/S- tackle 6—4,7—6. (Van onze sportredactie) HILVERSUM Het afgelopen weekeind kwam de Hilversumse pikeur Manus Bouwhuis negen keer in actie op de banen van Wolvega en Hilversum. Met vijf paarden was hij groot favoriet, maar hij kon gistermiddag in Hilversum alleen Remember Renate als eerste over de eindstreep brengen. Zijn collega Jan Wagenaar deed Wolvega zaterdagavond niet aan, maar kwam gisteren op de Hilversumse baan wel met vier favorieten aan de start. Wagenaar heeft het blijkbaar moeilijk met de druk te moeten winnen, want de Nederlandse kampioen mocht geen enkele ereronde maken. In het algemeen klassement voor het kampioenschap van Nederland bij de pikeurs staat Jan Wagenaar nu op 97 overwinningen. Manus Bouwhuis heeft vier eerste plaatsen minder. Morgenavond gaat de strijd in Hilversum weer verder. Kansrijk is Jan Wagenaar "dan met Pacemaker W en Micky. De man uit Otterlo brengt vijf paarden aan de start en Bouwhuis vier. Woensdagmiddag op Nootdorp wordt er meer verwacht van Bouwhuis met vier paarden. Wagenaar moet het dan slechts met één favoriet doen: Rosita Star. Octaviana K(13) finisht met S. Hartman als eerste tijdens de Peterhof-prijs, welke 2440 meter lange koers tevens als supertrio gold. MONNICKENDAM Aan boord van de naar hem vernoemde boot tekent Jan Lammers een contract, dat hem in staat stelt het komende seizoen deel te gaan nemen aan de Grand Prix-races Formule I. In het midden de heer H. Voogd van sponsor Samson en rechts de heer Nichols van de Shadow- renstal. Sportschool Duivendrecht met Oeti Roethof, foto, is zaterdag onttroond als nationaal verenigingskampioen Amsterdam Sportschool Duivendrecht met wereldkampioen Roethof is zaterdag in de Amsterdamse sporthal-Zuid verrassend onttroond als nationaal verenigingskampioen karate. Hot duel in de halve eindstrijd tussen Duivendrecht en Kotzebue eindigde onbeslist, waarna wereldkampioen Roethof en Ludwig Kotzebue een extra-partij moesten maken om tot een beslissing te komen. Roethof verloor. De ploeg van Kotzebue had in de eindstrijd tegen Jetze van Dijk uit Kampen, een zeker zo verrassende finalist als de Amsterdamse ploeg van Kotzebue, aanzienlijk minder moeite. Het vijftal Ludwig Kotzebue. Bonito Frank, Johan Sas. René Koningsferander en Rudie Faverus leed slechts een nederlaag. Kees Mossel bracht voor de Kampenaren het enige punt binnen tegen Rudie Faverus. De eindstand van het karatekampioenschap voor verenigingsteams is: 1. Kotzebue (Amsterdam), 2. Jetze van Dijk (Kampen). 3. Sportschool Duivendrecht en Löhnen (Amsterdam). LONDEN De finale van het Grand Prlx-ten- nistoemooi van Londen heeft een herhaling te zien gegeven van de eindstrijd vorige week in Stockholm. Opnieuw zegevierde de als derde geplaatste 19-jarige John McEnroe over zijn landgenoot Tim Gullikson, die niet was geplaatst. De cijfers waren 6—7, 6—4, 7—6, 6—2. Gullikson bereikte de finale zonder ervoor te moeten spelen. Arthur Ashe, zijn tegenstander, moest verstek laten gaan wegens pijn in de nek. Ashe blesseerde zijn nekspieren in de partij voor de kwartfinales tegen Stan Smith, toen hij bij een verre bal de televisie-camera probeerde te ontwijken. Hoewel hij flink pijn had, won hij deze partij nog wel. De volgende dag was hij niet tot spelen in staat. De Amerikaan vertelde de 9.000 toeschouwers zelf, waarom hij zich moest terugtrekken, „U zult teleurgesteld zijn, maar ik ook", aldus Ashe. „Deze blessure betekent dat ik mij naar alle waarschijnlijkheid niet zal kunnen kwalificeren voor het Masterstoernooi in New York". John McEnroe, daarentegen is vrijwel zeker van een plaats bij de acht van New York. „Madison Garden is maar twintig minuten van zijn huis, zodat er voor de verandering wel een paar mensen voor me zullen klappen", aldus McEn roe, die in de halve finales met 6—4, 63 afrekende met Dick Stockton. De twee achter eenvolgende overwinningen hebben McEnroe meer dan 140.000,-opgeleverd. John McEnroe heeft zijn succes in Londen gecompleteerd met een overwinning in het herendubbelspel. De jonge Amerikaan, die met zijn landgenoot Peter Fleming in de halve finales van Okker en Fibak had gewonnen (6—1 6—3), versloeg ook het Zuidafrikaanse paar Bob Hewitt en Frew McMillan. De setstanden waren 7—6,4—6,6—4. Het toernooi van Taipeh werd gewonnen door de Amerikaans Brian Teacher. In de finale versloeg hij zijn landgenoot Tom Gorman met 63,-63, 6—3. Ook-de halve finales waren een geheel Amerikaanse aangelegenheid. Gor man won daarin met 6—4, 64 van Mike Cahill en Teacher met 7—6, 6—4 van Pat Dupre. In de eindstrijd van het heren dubbelspel zegevier den Butch Walt en Sherwood Stewart met 6—2, 67. 7—6 over de Australiërs Mark Edmondson en John Marks. Chris Evert is winnares geworden van het „top-acht-toernooi" in Palm Springs en mag zich nu officieus wereldkampioene tennis noe men. In de finale revancheerde de Amerikaanse zich tegen Martina Navratilova voor eerdere nederlagen dit seizoen in de toernooien van Eastbourne en Wimbledon. De setstanden wa ren tweemaal 63. De Paraguyaan Victor Pecci heeft het heren-en kelspel bij het toernooi in Bogota (Columbia) gewonnen. Pecci versloeg in de eindstrijd de Westduitser Rolf Gehring met 64, 36, 63, 6—3. Pecci verloor de eindstrijd in het dubbel spel met Hans Gildemeister (Chi) van de Chileense broers Jaime en Alvaro Fillol met 6-4,6-3. Betty Stöve is als vijfde geeïndigd. De Neder landse won met 6—2, 7—6 (tie break: 8—6) van de Australische Kerry Reid en veroverde daardoor een bedrag van 11.000 dollar. Het vierde toernooi in de Satellietreeks is De 19-jarige John McEnroe won de finale van het grandprixtoernooi van Londen ten koste van Tim Gullik son, 6-7,64,76 en 62. PAGINA 13 Gelijk De toekomst zal, en wel licht al zeer snel, leren of de Federatie van Be taald Voetbalorganisties (werkgevers) er juist aan heeft gedaan in de verga dering van afgelopen za terdag te eisen dat het invoeren van shirtrecla me uiterlijk 1 juli 1979 een feit moet zijn. Het doet sterk vermoeden dat het betaald voetbal, d.w.z. de clubbestuur ders, alle heil venvachten van de sponsors die, naar verluidt, zich bij diverse clubs al gemeld hebben. Wat er aan negatiefs aan vast kan zitten, is in elk geval niet doorslagge vend geweest voor de clubs. Jacques Hogewo- ning had gelijk toen hij opmerkte dat hij een zwakkere gespreksbasis zou hebben indien de clubs hun definitieve be sluit doorgang wilden doen vinden. Temeer om dat zowel staatssecreta ris Wallis de Vries als de andere twee externe geldgevers nadrukkelijk hadden gevraagd over deze materie te worden geïnformeerd. Hogewo- ning stelde terecht dat die instanties „voor het blok worden gezet". Het is de vraag of zij op deze basis nog willen overleg gen en onderhandelen. Anderzijds kon de FBO moeilijk anders handelen want er was al van de daken geschreeuwd dat de werkgevers in hun eigen bijeenkomst met algemene stemmen had den besloten dat er shir treclame moet komen. Speelde gezichtsverlies ook mee? In elk geval was het niet onredelijk dat Hogewoning vroeg om een principe-besluit, dat later - na de stand punten van de externe geldgevers te hebben ge hoord - definitief (of niet) zou kunnen worden. In dien mocht blijken dat gemeentelijke subsidies vervallen, dat CRM er door deze affaire weinig meer voor voelt om te subsidiëren - de eisen, o.a. een CAO per 1 janua ri en spelen op zaterdag, zullen waarschijnlijk bij CRM nog zwaarder gaan wegen - en de sponsor bedragen minder hoog zijn dan wordt verwacht, zodat shirtreclame min der lucratief is dan het krijgen en handhaven van subsidies, moet de FBO toch terug. En dan is het gezichtsverlies on herstelbaar. Bijzaken Omdat de FBO van een principe-uitspraak, zoals Hogewoning voorstelde, niets wilde weten rijst ook de vraag wie met de externe geldgevers zal moeten praten. De afge treden bestuursleden hadden al enige malen contact gehad en straks staat er wellicht iemand op de stoep die voor de andere partijen „een nieuwe" is. En wat doen de clubs indien de spe lers weigeren als sand wichman op te treden? De spelers zijn toch al verbolgen omdat alles buiten hen om is beslist terwijl zij toch de recla mezuil moeten zijn. Voorts willen zij - geld is (bijna) alles voor voetbal lers - meedelen in de sponsorgelden. Dan moet er ook nog een uniform contract komen met de sponsors en dat is geen zaak van „even doen". Democratie De democratie in het be taald voetbal is geen ge meengoed. Dat bleek weer bij de stemming over de shirtreclame. Alle aanwezige spelersraden - eenzelfde aantal als de aanwezige clubs - stem den tegen op twee na De zes afgevaardigden van de Vereniging van Oefenmeesters waren ook tegen. Niettemin „wonnen" de clubs met grote meerderheid, waar uit bleek dat spelers en trainers in het betaald voetbalparlement klein worden gehouden en van gelijke monniken gelijke kappen geen sprake is.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13