Nader onderzoek in zaak-Aanties Gier op stoep stadhuis nateursport zit jSpringen om roepskrachten CIOS nnis bedreiger 3ntt)jet vernietigd or in Looddief aangehouden Jeugdige vandalen Spreek verbod De Jong ÖÜLHet Moforhuis Dodelijk ongeval in Hazerswoude Dief betrapt Pompbediende overweldigd doorslaap Meerderheids bewind zwarten in Rhodesfè uitgesteld REGELING SMARTEGELD UITGEBREID Bowuvnt nburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - teur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - nten: (kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 17 november 1978,69e jaargang no. 21200 Toenemende bewolking Toenemende bewolking, maar droog weer. Matige tot krachti ge in het Waddengebied moge lijk harde wind uit west tot zuidwest. Maximumtemperatu ren omstreeks 10 graden. Morgen zon op: 08.04, zon onder: 16.45 Hoogwater: 5.01 en 17.12 Laagwater: 0.44 en 13.00 Pim Sierks Piloot Pim Sierks terug op tv bij Jan van Hillo over gijze ling in Franse ambassade op Ned. I om 21.55 uur. Op Ned. II om 20.27 uur slot van Pagnol-serie met Ko van Dijk en om 22.30 uur „Rondje Theater" met o.a. De Moun- ties. Ucht-camera" op spoorwegovergang T (ANP) De Nederlandse Spoorwegen gaan fotocame- viken om automobilisten, die door rood licht rijden egen, te kunnen betrappen. Direkte aanleiding daartoe ote hoeveelheid klachten van treinmachinisten, die worden opgeschrikt door net voor de trein oversteken- u listen. wegen hebben al enige maanden met kostbare foto-appa- ëxperimenteerd. Enige jaren geleden gebeurde dat ook. lens deze proefperioden werd een flink aantal overtredin- stateerd. In de toekomst zal de spoorwegrecherche foto's j behorende processen-verbaal doorsturen naar justitie. Meisje (2 1/2) door hond doodgebeten LIESHOUT (ANP) Een naar schatting acht jaar oude Duitse herder heeft gisteren in de Brabantse plaats Lieshout de tweeëneenhalf jaar oude Marieke van Oorschot doodgebeten. Het meisje speelde bij de woning van haar grootvader, terwijl de moeder van het kind binnen de schoonmaak deed. De hond lag in de tuin aan de ketting. Een buurman zag op een gegeven moment de hond op het kind liggen en sloeg daarop meteen alarm. Het kind was echter reeds aan de verwondingen overleden. Een dierenarts heeft de hond inmiddels afgemaakt. Volgens de politie had de hond nooit eerder van agressieve neigingen blijk gegeven. Hert hindert verkeer bij Brienenoordbrug ROTTERDAM (ANP) Een hert, dat in de nacht van woensdag op donderdag was losgebroken uit het hertenkamp aan de Boszoom in Rotterdam, heeft het verkeer op Rijksweg 16 verstoord. De oprit richting van Brienenoordbrug werd door de politie tijdelijk afgesloten. Een boswachter heeft het dier met een' verdovingsgeweer neergelegd en overgebracht naar het herten kamp. In de nacht werd het hert al op de oprit gesignaleerd. Even later verdween het tussen het struikgewas langs de rijksweg. Gistermorgen dook het beest weer op. Na een speuractie trof men het hert opnieuw aan in de omgeving van de oprit. Kamer beslist volgende week worden ingelicht. rgentinië. de 19-jarige Silvana Suarez is in de afgelopen nacht den uitgeroepen tot Miss World 1978. In totaal dongen 69 nsters naar de titel. jecretaris Wallis de Vries EEN (ANP) De amateursport [land zit te springen om een professionele sportleiders die verloop kunnen opvangen on- Tijwilligers die leiding geven jort. Omdat in de huidige situa- j afgestudeerden van het CIOS- tituut in Overveen gedwongen ten hun vakgebied een baan te 8 ligt het voor de hand juist segorie instructeurs bij de ama- [t in te schakelen. pleidooi dat de secretaris-ge- jan het ministerie van CRM mr. i/iegen vanmorgen hield op een nst ter gelegenheid van het 30- ;staan van het Overveense Cen- Istituut voor de Opleiding van ders. Mr. Van Viegen sprak na mens de staatssecretaris voor CRM, Wallis de Vries. Het grote verloop on der vrijwilligers die leiding geven in de sport is volgens de staatssecretaris te wijten aan de steeds hogere kwaliteit seisen die aan deze functionarissen worden gesteld. Anderzijds keren tal van -hoog gekwalificeerde- ClOS-afge- studeerden de sport teleurgesteld de rug toe omdat zij te weinig rechtszeker heid hebben. Door het creëren van een „beroeps-sporttechnisch middenkader" worden dus, zo meent de staatssecreta ris, twee problemen tegelijkertijd de wereld uit geholpen. Naar zijn oordeel is voor dit kader een goede rechtsposi tie heel goed te verwezenlijken. Maar dan moet de inrichting van de CIOS- opleiding wel worden aangepast. N/den haag - Het gerechtshof heeft :n het vonnis tegen de bedreiger van dr. 'vernietigd. Het hof liet bewezen dat de ;e exwerknemer van 'chiatrisch ziekenhuis feest" in maart van dit iwust een poging zou gedaan de genees- irecteur van dit zie- I te gijzelen. agse rechtbank had 1. in eerste instantie ïuldig bevonden aan ging tot gijzeling en eroordeeld tot zeven n gevangenisstraf. In eroep werd dit vonnis e procureur—generaal ienlijk in diens eis af- Het hof ging in zijn og verder en veroor deelde Evert B. vanmorgen tot een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf en aftrek van voorarrest. Het hof achtte slechts bewezen dat de ex verpleger dr. Mojet met een luchtdrukpistool had be- dreigfd, zonder hem te willen gijzelen. N Een inwoner van eest zocht giste rmid- vergeefs naar zijn mo- die hij had gepar- op het Leidse >urg ter hoogte van de 'brug. tor werd na twaalf uur andeden in het water 1- De politie werd ge huwd, waarna de mo- uiteindelijk op het po- belandde. Hier eigenaar hem opnalen. terschade bedraagt on- vierhonderd gulden. LEIDEN De rijkspolitie van Blaricum heeft een man gearresteerd die heeft bekend in Leiden ruim dertienhon derd kilo lood te hebben ge stolen. Het lood lag opgeslagen in een missenhut bij de Pieters kerk. De man heeft het lood, dat gebruikt werd voor de restauratie van de Pieters kerk, in twee verschillende nachten weggehaald. LEIDEN Twee jongetjes van 8 en 7 jaar zijn gisteren betrapt bij het plegen van vernielingen aan een slagerij op de Oude Herengracht. De jongens zouden voor enke le honderden gulden lood hebben willen stelen.Na over leg met de slager is besloten geen proces verbaal op te maken in verband met de jeugdige leeftijd van de Lei- denaartjes. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aanstaande woens dag beslist de Tweede Kamer over de wijze waarop een nader onder zoek moet worden ingesteld naar het oorlogsverleden van mr. Aantjes en alles wat daarmee samenhangt. Verwacht wordt dat er een commis sie van onafhankelijke deskundigen zal worden ingesteld, zoals ook be gin dit jaar gebeurde in de a"-ire van de koopsompolissen (de commis- sie-Klompé). Dat is het belangrijkste resultaat van het ka merdebat, dat gisteren werd gehouden over het rapport van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, „Enkele gedragingen van mr. Aantjes'. 'De bijzondere kamercommissie die in verband met de kwestie-Aantjes is ge vormd beraadt zich woensdag over de vorm waarin het nadere onderzoek moet worden ge goten. Welke vorm het onderzoek precies zal krijgen hangt nog sterk af van wat de gewezen frac tievoorzitter van het CDA, mr. Aantjes, zelf wil. Hij kondigde vorige week aan dat hij het niet bij de belastende gegevens uit het rap port van dr. De Jong zou laten zitten, maar zal pogen zich te rehabiliteren. De opstelling van de CDA-fractie volgende week woensdag in de bijzondere kamercommissie die de zaak Aantjes behandelt, zal sterk afhangen van de wijze waarop Aantjes zelf tot zijn rehabilitatie wil komen. De opstelling van het CDA is be; langrijk, omdat het behalve de grootste rege ringsfractie, ook de meest betrokken partij is. Het initiatief om een verdergaand onderzoek in te stellen naar de nog vele open vragen kwam van de socialist Voogd. Als er een ver volgonderzoek komt, zal de regering en het rijksinstituut van dr. De Jong daaraan alle medewerking verlenen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De directeur van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie, dr. L. .De Jong, heeft van zijn hoogste chef, minister Pais van onderwijs en wetenschappen, een spreekverbod opgelegd gekregen. Minister Pais heeft uitgevaardigd dat alle ambtenaren van onderwijs, en dus ook De Jong, geen nadere uitspraken mogen doen zo lang de Tweede Kamer zich nog beraadt over de wijze waarop er een verder onderzoek moet worden ingesteld. Dr. De Jong weigerde vanwege het spreekverbod ieder commentaar op het gisteren gehouden kamerdebat. General Motors zal ongetwijfeld voor 1979 de prijzen van Opel en Vauxhall moeten verhogen. Bij Het Motorhuis koopt u zo'n nieuwe auto nu nog voor de oude prijs. Ook wanneer wij de auto pas in januari 1979 aan u afleveren. Dat scheelt u al gauw honderden guldens. Koop daarom nu uw nieuwe auto bij Het Motorhuis of laat u eens vrijblijvend informeren over de inruilwaarde van uw huidige auto. Voorschoten, Kon. Julianalaan 46, tel. 01717-2559 Katwijk, Ambachtweg 1, tel. 01718-29203 Leidschendam, Oude Raadhuisstraat 1, tel. 070- 200004 HAZERSWOUDE - De 62- jarige Hazerswoudenaar J. van Gijzen is gisterochtend verongelukt. De man stak plotseling de Hoge Rijndijk Hierbij werd hij gegrepen door een uit de richting Lei den naderende auto. De heer Van Gij zen werd tegen de grond gesmakt en door een uit de richting Alphen aan den Rijn komende auto over reden. Het verkeersslachtoffer is in het Academisch Zieken huis in Leiden aan zijn ver wondingen bezweken. LEIDEN Een 25—jarige Hagenaar is gisteren betrapt bij een poging een geldkistje te ontvreemden uit de show room van een garagebedrijf aan het LevendaaLHet perso neel van de garage hield de man vast totdat de Leidse po litie zich over hem ontfermde. ADVERTENTIE Op zondag 19 november de Dizzy man's band In de Schuur in Hoogmade. Entree 8,-. Aanvang 20.30 uur. GELDERMAL- SEN Veront waardigde in woners van het Betuwse dorpje Gendt hebben hun gemeente bestuur heel letterlijk met de neus op de feiten gedrukt. Bij wijze van protest hebben zij gisteren niet minder dan 4.000 liter gier over de stoep van het ge meentehuis uit gestort Het zit talrijke inwoners helemaal niet lekker dat de weg, die al geruime tijd door modder en mest onbegaanbaar ge worden is, nog altijd niet is schoongemaakt. Er is nog, door de niet te harden stank, die zich om en in het gemeentehuis manifesteerde, overwogen dit te sluiten. Besloten werd echter de brandweer te bellen om de zaak schoon te spuiten. Kennedy op bezoek bij de Bee-Gees Senator Ted Kennedy laat zich door de Bee-Gees Barry (links) en Maurice (rechts) Gibb alles uitleggen ove het gebruik van de microfoon, toen hij een bezoek bracht aan hun opnamestudio in Miami. Australiërs willen geen postzegel met koningin CANBERRA (Reuter) Australië ia! in de toekomst geen postzegels meer laten drukken met het portret van de Britse koningin Elizabeth, zo heeft PPT-minister Staley bekendgemaakt. In het parlement zei de minister dat een opiniepeiling getoond heeft dat de Austra liërs liever dieren, planten en historische dingen op postzegels zien afgebeeld. Slecht 4 procent was voor de koningin op de postzegels. Minister Staley verklaarde dat leden van de koninklijke familie hoogstens nog op postzegels zullen voorkomen bij zeer speciale gelegenheden. RIJSWIJK - De politiekorp sen van Delft, Rijswijk en Rotterdam sloe gen gisteravond om elf uur groot alarm toen zij de mel ding kregen dat in het kantoor tje van een be nzinestation op Rijksweg 13 een levenloze pomp bediende was gevonden. De melding was afkomstig van twee dames, die benzine wil den tanken. In het kantoortje van het pompstation hadden zij een man zien liggen met zijn hoofd voorover op tafel. Hij reageerde niet op het aanhoudend geclaxonneer. Ijlings waar schuwden de beide dames de politie, die bij aankomst de inmiddels wakker geworden en nog geeuwende pompbediende aantroffen, die de drukte om hem heen met niet-begrij pende, slaperige ogen aankeek. MOEZOREWA OVERSTAG Muzorewa SALISBURY (AP) De gemengde Rhodesische overgangsregering heeft gisteren na dagen van onderlinge ruzie besloten de overdracht van de macht aan een zwart meerderheidsbewind uit te stellen tot april. Krachtens de overeenkomst van Salisbury tussen de blanke premier Ian Smith en drie gematigde zwarte leiders in maart zouden de eerste algemene verkiezingen in Rhodesië voor een zwart meerderheidsbewind op 31 de cember van dit jaar worden gehouden. De belangrijkste zwarte leider uit de regering, bisschop Abel Moezorewa, had twee weken geleden bij een bezoek aan Ne derland verklaard dat hij zich krachtig zou verzetten tegen uitstel van de verkiezingen. Klaarblijkelijk werd hij gisteren door de overige leden van de regering overstemd. Als nieuwe verkiezingsdatum is 20 april vastgesteld. Volgens een officiële bekendmaking werd tot uitstel besloten omdat de regerende uitvoerende raad nog niet alle voorbereidingen heeft afgerond voor de inwerkingtreding van een nieuwe grondwet. Deze moet nu tegen 22 december gereed zijn. Op 30 januari zal daarover onder de tachtigduizend ingeschreven blanke kie zers een referendum worden gehouden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wie schade heeft gele den door een overtreding van een ander, kan bij de behandeling van de strafzaak voor de rechter een geldelijke vergoe ding vragen. Bij een zaak die voor de kantonrechter dient kan die vergoeding maximaal ƒ600 zijn, bij behandeling voor de rechtbank of politierechter is het maximum ƒ1500. Deze wijziging in hetstrafrecht gaat in op 1 december a.s.. Het ministerie van justitie zal in een nog uit te geven bro chure de praktische toepassing van deze nieuwe bepaling uiteenzetten. <y j

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1