Regering verschool zich achter De Jong OPPOSITIE IN DEBAT-AANTJES Universiteit moet schade studentenjool betalen eer vliegtuig ergestort met _ekka-pelgrims Reacties op wetsontwerp over abortus zeer verdeeld BIER Geen her examen meer na verlopen rijbewijs „SCHOOLKAAS" '<w Donderdag 16 november 1978,69e jaargang no. 21199 jnburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur. J. J. Hallewas £teur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - inten: jkwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Pieter met 5855 Pieter van Vollenhoven speelt op piano de jazzcompositie 5855 ter ondersteuning van de actie sport gehandicapten op Ned. I om 20.30 Uur. Om 22.10 uur Schubert door het Gabrieli-kwartet. Op Ned. II 19.05 uur Toppop i om 22.05 uur kunstschaat sen op de Haagse Uithof. Plaatselijk een bui Wisselend bewolkt en plaatse lijk een bui. Krachtige tot harde westenwind. Maximumtempe raturen circa 11 graden. Morgen zon op: 08.02, zon onder: 16.46. Hoogwater: 4.26 en 16.38. Laag- water: 0.07 en 12.23. &cSJ» Itjes issenen radio- iactie) SUM - De dieren i,Fabeitjes- llen met i 2 janu- haai in de Fabelt- j voor vol ui tzen- tv, op woensdag derdag op om 21.55 van Leen zullen problemen orde wor- eld als mi- I naadiozjuling,se- aten a. bvolutie e.d. i tzendingen statisch tien minu- :et heupsj aten: S, U (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De twee belangrijkste oppositiepar tijen in de tweede kamer, de PvdA en D'66, vinden dat het kabinet-Van Agt in de zaak Aantjes onterecht de eigen verantwoordelijk heid heeft ontlopen. Het kabinet heeft zich verscho len achter het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumen tatie, aldus de woordvoerders van deze partijen Voogd (PvdA) en Terlouw (D'66) vanochtend in de Tweede Kamer bij het begin van het debat over de zaak-Aantjes. „De regering heeft én ten opzichte van oud-medelid Aantjes én ten opzichte van de Kamer onzorgvul dig gehandeld. De politieke con clusie daarover wensen wij overi gens vrij tel houden van elke partij-politieke overweging; het zou ons met weerzin vervullen- ".Dit zei de PvdA-er Voogd. Met grote nadruk verklaarde hij dat duidelijk vastgelegd moet worden dat onderzoekingen van het Rijks Instituut voor Oorlogsdocumenta tie naar de gedragingen van indi viduele burgers die niet van be lang zijn voor de geschiedenis, plaats moeten vinden onder volle dige verantwoordelijkheid van de regering en met waarborgen om geven moeten, worden. De PvdA- fractie wil daarover van de rege ring vandaag een duidelijke uit spraak en zal zo nodig een motie daarover indienen. Scherpe kritiek oefende Voogd uit op de wijze waarop de regering met het rapport van het Rijks In stituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) heeft gehandeld. „Zeer on zorgvuldig", was de kwalifikatie van Voogd. De regering heeft naar zijn mening Aantjes hard be handeld. „Het is waarlijk niet no dig om Aantjes als een slachtoffer te gaan beschouwen om te consta teren dat deze kilheid letterlijk en figuurlijk huiveringwekkend is ge weest. De regering heeft zich ook aan een stuk verantwoordelijkheid onttrokken. Vanaf het moment dat zij kennis droeg van de zaak was het haar verantwoordelijkheid maar zij nam die niet. Zij zat er bij toen aan prof.De Jong het groene licht werd gegeven voor verder onderzoek. Ze liet aan hem de presentatie van het rapport over. De regering heeft een voor lopig, onvoldragen rapport in de openbaarheid geworpen en vervol gens de handen in onschuld ge wassen. Later, vorige week vrij dag, heeft de regering zich openlijk achter het RIOD verscho len. Zij heeft vorige week in een paniekbeslissing zich op het laat ste moment trachten te onttrekken aan haar verantwoordelijkheid". Terlouw trok een vergelijking met de manier, waarop het vorige ka binet de „minstens even moeilijke" Lockheed-affaire heeft behandeld. Door een zeer behoedzame behan deling van deze zaak slaagde het kabinet-Den Uyl er in, aldus Ter louw, een brede overeenstemming van opvatting te bereiken. Daar door is ieder recht gedaan en zijn er geen gevaarlijke spanningen opgetreden, zo zei de D'66-leider. „Helaas kunnen wij dat niet zeg gen van de verwikkelingen rond het oorlogsverleden van Aantjes. Daardoor is het moeilijker gewor den dan nodig was om zo objec tief mogelijk deze zaak te beoor delen. Zo heeft iedereen in Nederland een nederlaag geleden, ongeacht hoe hij tegen de kwestie- Aantjes aankijkt". D'66 meent dat de regering vanaf het moment dat zij op de hoogte was van de activiteiten van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie de volledige politieke verantwoordelijkheid had moeten nemen. De Kamervoorzitter had eerder moeten worden ingescha keld, die op zijn beurt onmiddel lijk overleg had kunnen voeren met de leiding van het CDA. Vol gens Terlouw zou dit op een veel zorgvuldiger en evenwichtiger op enbaarmaking hebben kunnen lei den. Men noemde ede beslissing van Aantjes om de politiek te verlaten overigens juist. Mevrouw Beckers van de PPR concludeerde uit de gang van zaken dat er bij het ka binet een groot gebrek aan wijs heid, beoordelingsvermogen en in zicht in de eigen bestuurlijke mogelijkheden aanwezig is. Bij het sluitern van deze editie hadden nog geen andere kamerleden het woord gevoerd. De ministers De Ruiter (links) en Ginjaar gisteravond tijdens de presentatie van hun abortus-wetsontwerp. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zowel door politieke partijen als door actiegroepen en belan genorganisaties is zeer verdeeld gerea geerd op het gisteren door het kabinet gepresenteerde nieuwe wetsontwerp over abortus. De oppositie in de Tweede Kamer kon digde meteen na de presentatie al aan niet bereid te zijn het ontwerp ongewij zigd te steunen. Dat betekent dat het zeer de vraag is of het ontwerp door de kamer zal worden goedgekeurd. Want van de zeer krappe CDA-WD regering smeerderheid in de Tweede Kamer be hielden enkele CDA-fractieleden al tij dens de kabinetsformatie vorig jaar hun stem voor over de abortusplannen van dit kabinet. Voor de inhoud van het wetsontwerp en de reacties daarop, zie pag 9. MINSTE 170 DODEN BO Reuter-AFP-UPI) Voor ongeveer 170 Indonesische ;en, die met een DC-8 van de IJslandse luchtvaartmaat- naar huis terugkeerden, is hun pelgrimstocht naar n Medina gisteravond met de dood geeïndigd. artervliegtuig met 262 inzittenden, 249 passagiers en 13 Ingsleden, is verongelukt in een kokosnootplantage bij ^veld van Colombo op Sri Lanka (Ceylon) tijdens een jiweer. Het IJslandse vliegtuig was door de Indonesische ■tmaatschappij Garoeda gecharterd. Ondanks het nood- ïeg het toestemming tot landen, maar het haalde de jaan niet Zes kilometer daarvoor raakte het de kokospal men hutje en vloog in brand. ïr 60 overlevenden werden naar het ziekenhuis in het iegen vissersdorp, Negombo gebracht Twintig van hen in daar. De meeste doden zitten nog in het wrak; idene liggen rondom verspreid. De bemanning bestond Uit Ij slanders. Vier van hen zijn ongedeerd. Het is de keer dat een chartervliegtuig met pelgrims naar Mekka Lanka is verongelukt. De eerste keer was in december raarbij 191 mensen omkwamen. Het betrof toen een ;oestel van Martin Air. De reddingsploeg bij de wrakstukken van het op Sri Lanka (Ceylon) verongelukte IJslandse vliegtuig met Indonesische Mekkapelgrims Juwelier beroofd (Van onze correspondent) BEILEN In de juweliers zaak De Gouden Luifel in Heilen is vanacht bij een ge wapende overval een bedrag van 25.000 gulden aan geld en juwelen buit gemaakt. De zaak is eigendom van de ka pitein van de rijkspolitie As sen tevens plaatsvervangend districtscommandant Brink en zijn vrouw. Het echtpaar dat boven de zaak woont, werd door een met een automatisch pistool gewapende man gewekt en gedwongen de kluis te ope nen. De man had een nylon kous over zijn hoofd en is nog voortvluchtig. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. COR BRUUN OVERLEDEN Hilversum Cor Bruijn, on der meer de schrijver van Sil de Strandjutter, is gisteren in zijn woonhuis te Hilversum op 96-jarige leeftijd overle den. bewerkt, schreef Bruijn een groot aantal-jeugdboeken en streekromans^ Met béide gen res had hij groot succes. Min der bekend waren zijn „Ne derlandse sagen" en school boekjes, die hij met Nienke van Hichtum maakte: „Uit het sagenland". LONDEN De kraag op een glas bier telt voortaan niet langer mee bij de berekening van de inhoud, zo heeft de Britse regering besloten. Een pint bier of cider moet voortaan minstens een pint vloeistof bevatten. (Van onze parle mentaire redactie) DEN HAAG Binnenkort hoeven rijbewijsbezitters geen nieuw rij examen meer af te leggen als hun rij bewijs langer dan een jaar is verlo pen. Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) zal deze maatregel spoedig bekendma ken. De bewind sman reageert hiermee positief op een motie van het WD-Kamerlid Van de Ven, waa rin om een verlen ging van de ge ldigheidsduur van het rijbewijs wordt gevraagd. De minister liet gisteren weten, dat er een wetsont werp ter verlen ging van de ge- ldigheidsduur van het rijbewijs in voorbereiding is, maar dat het nog wel enige tijd zal duren voor dit wetsontwerp ge reed is. Daarom wil hij, vooruitlo pend op dit ont werp alvast met een algemene maa tregel van bestuur komen, volgens welke het her-exa men voor bezitters van langer dan een jaar verlopen rijbewijzen wordt afgeschaft. De minister maak te gisteren ook zijn voornemen be kend om te rege len dat een een maal voor een bepaald onderdeel van het examen geslaagde kandi daat voor goed voor dat onderdeel (hetzij praktijk, hetzij theorie) vrij te stellen. RIJSWIJK Na de Kerstvakantie krijgen de leerlingen van tien scholen in Nederland voor voortgezet onderwijs „school- kaas". Het betreft een experiment van het produktschap voor de zuivel, waarbij op vijf scholen porties van 25 gram kaas - tegen de kostprijs verkocht zullen worden, en op vijf scholen tegen een doormiddel van subsidie verlaagd tarief. Rotterdams feestcomité stuurt rekeningen naar College van Bestuur (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In Rotter dam zijn problemen ontstaan over de vraag wie er moet opdraaien voor de enorme schade die vorig week don derdag is aangericht tijdens de met veel alcohol overgo ten vijfenzestigste verjaardag van de Rotterdamse universi teit. In het barstensvolle gebouw „Woudenstein" waar de jubi leumviering werd gehouden gingen alom ruiten aan digge len, werden plantenbakken vernield en sneuvelden de glazen met dozijnen per mi nuut. De grootste schade ont stond doordat achtereenvol gens de muziekgroepen Girlie en Wild Romance met kra kend geweld door planken van het podium zakten. De muzikanten zelf kwamen er hierbij heelhuids af maar no gal wat kostbare instrumen ten gingen kapot. Het totaal bedrag dat de verschillende gedupeerden aan vergoedin gen eisen loopt in de tiendui zenden guldens. De feestcom missie die de viering organiseerde en de contracten voor de optredende groepen tekende, schuift de uiteindelij ke verantwoordelijkheid door naar het College van Bestuur van de universiteit. Maar het bestuur weigert enige aan sprakelijkheid te aanvaarden en stelt dat de studentenvere nigingen waaruit de feestcom missie was gerecruteerd de verantwoording voor de ont stane chaos dragen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1