)«i7erlies van .en zeer kwestie ALSTUBLIEFT Q9513.98 MW RIBLAPPEN A Vraag naar kerk voor jongeren in nota „Jeugd,een kwestie van geloven" hstduitse eugd traft onchalarice 4 )ranje af VLEESCHMEESTERUJK VOORDEEL VOOR Uit GEKOOKTE WORST W v LEVER WORST RUNDERROLLADE RUNDER LAPPEN RUNDER LAPPEN GEHAKT CA ILLEGALE WIJDING VROUW VERWACHT IN ENGELAND KORTE METTEN gBpNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 door professor dr.N.E. Algra {hoogleraar aan de Juridische faculteit van de Rijksuniversiteit in Utrecht) bijgaand artikel komt professor dr.N.E.Algra ie aan de hand van een aantal gerechtelijke ipraken tot de conclusie, dat mr. W.Aantjes Nederlanderschap niet verloren heeft. Profes- Algra schreef zijn beschouwing nog voordat regering in antwoord op een aantal Kamer gen over de kwestie-Aantjes tot eenzelfde oor- 1, zij het voorlopig, gekomen was. ^ïet rapport van de heren Jong, directeur van het Isinstituut voor Oorlogsdo- 'nentatie, en diens mede- feer A.J. van der Leeuw, frdt in punt 8 als „slotsom" iionden aan het document, ïrin stond, dat Aantjes op loktober 1944 ingelijfd was «de Landstorm Nederland, I „onderzocht moest wor- I of mr Aantjes op 12 ok- fer 1944 het Nederlander- Ep verloren heeft." De fcurs meenden zelf „de ju- fcche en speciaal ook de «rechtelijke konsekwenties |rvan" niet te kunnen over- kan men zich afvragen, of dan niet verstandiger ge est was, hetzij omtrent die Jterie een deskundige te kdplegen, die dat wel kon, «rij daaromtrent in een pu- rapport het zwijgen toe loen. het onderstaande zal - zover de bekende en er- pde gegevens dit toelaten - yfgpacht worden wat meer At in die materie te ver wet op het Nederlander- tp en Ingezetenschap be lt in artikel 7 sub 4 dat Nederlanderschap verlo- 6 wordt, doordat een Ne- lljvï pander zonder verlof van Kroon zich in vreemde I7Ö)8S- °f staatsdienst heeft itweven. Artikel 101 van het JHtboek van Strafrecht stelt vrijwillig in vreemde Krijgsdienst treden bijeen temde overheid, terwijl ie; men weet, dat die met Neder land in oorlog is, bovendien nog strafbaar. Tijdens de oorlog is in het Besluit Buitengewoon Stra frecht van 22 december 1943 (artikel 24) enige staats- of publieke dienst" met krijgs dienst gelijk gesteld. We kregen daardoor drie vor men van strafbaar in Duitse dienst treden: krijgsdienst, staatsdienst en publieke dienst. Alleen bij het treden in vreemde krijgs- of staats dienst werd de Nederlandse nationaliteit verloren, niet bij het vrijwillig in publieke dienst treden. Dat maakte no gal wat verschil, want er be stonden gesdurende de bezet ting in Nederland talrijke (semi)overheidsdiensten, welke niet rechtstreeks onder het Derde Rijk ressorteerden. Men denkt bijvoorbeeld aan het RijkscommissariaatVan een chauffeur in dienst van dat Rijkscommissariaat hoeft dan ook niet gezegd te wor den, dat hij in vreemde staatsdienst was getreden; hem kon slechts verweten worden, in Duitse publieke dienst te zijn getreden, het geen betekende, dat de chauf feur door zijn vrijwillige dienstname zijn Nederlandse nationaliteit niet verloor (Bij zondere Raad van Cassatie 4 maart 1946, Naoorlogse recht spraak nr 302) Hetzelfde gold ook voor de le den van de Nederlandse SS, later Germaanse SS geheten. De benaming van deze groe pering (SS Schutzstaffel) wekt gedachten op aan Hitiers eli tetroepen, die Zich bij voorbe eld ernstig misdragen hebben in concentratiekampen. Doch de naam is misleidend. De Nederlandse SS was de voort zetting van de reeds in sep tember 1939, dus nog voor de bezetting, opgerichte „Mus- sertgarde", een soort WA-spe- ciaal voor jongeren. De Mussertgarde, zowel als de daaruit voortgekomen Ne derlandse (later Germaanse) SS waren dan ook min of meer particuliere verenigin gen, die een bepaalde idiolo- gie moesten uitdragen. Het lidmaatschap dat pas na een uitvoerig vooroudersonderzoek kon worden verkregen, kon elk ogenblik weer worden op gezegd. Van enige echte hiërarchie was geen sprake. De leden waren zonder wapen, doch konden in speciale gevallen een persoonlijke vergunning krijgen tot het dragen van een pistool. Het is nooit aan twijfel onderhevig geweest, dat het zich vrijwillig aanmel den voor de Nederlandse- of Germaanse SS geen dienstne ming in vijandelijke krijgs- of staatsdienst betekende. Er is een uitspraak van een Bijzon der Gerechtshof bekend (Arn hem, 19 maart 1946, Naoor logse Rechtspraak 1946), waarin het toetreden tot de Germaanse SS als „in Duitse publieke dienst treden" werd gekwalificeerd. (De zaak te gen de ex-burgemeester van Dalfsen Umbgrove). Doch, zoals gezegd, door het treden in vreemde publieke dienst ging de Nederlandse nationa liteit niet verloren, zodat deze uitspraak het beeld als zoda nig niet wijzigt. Overigens is hoogst onwaarschijnlijk, dat mr Aantjes het ooit tot „lid" ROSTOCK Jong Oranje heeft zijn eerste wedstrijd in de voorronde voor het Europees kampioenschap een neder laag van 2-0 geleden tegen de Oostduitse jeugd. Het Oranjeteam dat door het wegvallen van John Metgod, die aan de A-selectie was toegevoegd, sterk heeft moeten improviseren verdiende eigenlijk meer. Niet omdat de DDR-jeugd er eigenlijk ook niet veel van terecht bracht. De eerste helft leverde voor Oranje vooralsnog geen proble men op. Oost-Duitsland was weliswaar vaker aan de bal maar echt moeilijk heeft doelman Hans Galjé (FC Den Haag) het nauwelijks gehad. Al had het Oranjeteam daar veel overtredingen voor nodig. Een kopbal van Goemans (net naast) en de gele kaart voor aanvoerder Wim Woudsma waren in feite de enige wapenfeiten van de eerste 45 minuten. Ook in de tweede helft veranderde weinig. Dat gaf de Oranje-equipe gelegenheid zelf initiatieven te ontplooien, wat leidde tot enige overmoed die al snel werd afgestraft. Liebers mocht van de streng fluitende Hongaar Bela Hagy doorgaan nadat Jong Oranje buiten spel was blijvenstaan. Trocha maakte het daarna eenvoudig af: 1-0. In de laatste seconden van de speeltijd strafte Liebers een nonchalante knal uit de verdediging af: 2-0. Het Westduitse b-elftal heeft gisteravond in het Wildpark stadion in Karlsruhe de vriendschappelijke interlandwed strijd tegen Hongarije b met 3-0 gewonnen. Bij de rust stond het nog 0-0. De 12.000 toeschouwers zagen uitblinker Walter Kelsch van VFB Stuttgart een onvervalste hattrick maken met doelpun ten in de 59ste, 61ste en 87ste minuut. Horst Hrubesch van Hamburger SV miste in de 69ste minuut een strafschop. Vandaag wordt in Frankfurt de ontmoeting tussen de a-teams van de beide landen gespeeld ter gelegen heid van het afscheid van ex-bondscoach Helmut Schön. van de Germaanse SS heeft kunnen brengen. Hij is hoog stens adspirant-lid („maat") geworden. Landstorm Nederland De Landstorm Nederland werd op 12 maart 1943 opge richt en was in tegenstelling tot de Germaanse SS wel een op militaire leest geschoeide organisatie. Hij was opgericht in het kader van de Waffen SS en had tot doel de territo riale organisatie van de lands verdediging. Het vrijwillig diens tnemen bij de Land storm Nederland betekende dan ook het treden in vreem de krijgsdienst. (Bijzonder Ge rechtshof Amsterdam 23 no vember 1945, Naoorlogse Rechtspraak 35), hetgeen au tomatisch verlies van de Ne derlandse nationaliteit mee bracht. In het algemeen wordt aange nomen dat een toestand van vreemde krijgsdienst steeds is ingetreden „wanneer een Ne derlander zich verbond in de Duitse weermacht of de Waf fen SS als onderdeel van die Weermacht, militaire dienst te verrichten" (Documentatie, sa mengesteld ten behoeve van de Bijzondere Rechtspleging, pag. 340). Aanvankelijk waren de Land- stormers een soort reservis ten, die na een opleiding van drie tot vier maanden weer naar huis gestuurd werden, doch dan ieder moment zou den kunnen worden opgeroe pen, wanneer de nadering van de vijand dat noodzake lijk maakte. In september 1944 werd de Landstorm Ne derland echter gereorgani seerd, hetgeen noodzakelijk geworden was doordat na de gevechten bij de Moerdijk en Arnhem de sterkte tot minder dan 60 procent was geslonken door dessertie en (geringe) verliezen. Te dien einde werden o.a. de leden van de Germaanse SS, die in Duitsland verplicht te werk waren gesteld, ingelijfd bij de Landstorm. Zes- tot ze venduizend man werden op deze wijze, „na aflegging van de SS-eed, gedwongen zich naar Hoogeveen te begeven, zo het heette voor een politie opleiding. Zij werden in Hoo geveen ingelijfd en waren weldra reguliere soldaten van de Landstorm" (Documentatie pag. 187). Enkelen hunner weigerden in gelijfd te worden en het is meer dan waarschijnlijk, dat de Duitsers met hen niet al te zachtzinnig rijn omgespron gen. De vraag is echter heeft de categorie „weigeraars" zich al dan niet vrijwillig in vreemde krijgsdienst begeven. Zich begeven" in vreemde krijgsdienst In het rapport De Jong-Van der Leeuw wordt merkwaar dig genoeg als beslissend cri terium voor het „zich in vreemde krijgsdienst bege ven" het „eingezogen"(inge- lijfd) worden vanwege het SS Hauptambt beschouwd Dat is een vreemde stelling want het zou betekenen, dat elke Nederlander, die als dienstplichtige wordt „inge- üjtd" ook vrijwillig dienst zou nemen. Daar wordt dan wel bij aangetekend dat de Waf fen SS slechts Nederlanders als vrijwilligers accepteerde, doch daardoor wordt de zaak wel wat al te simpel voorge steld. In de eerste plaats al omdat het hier niet gaat over de Waffen SS, doch om de Landstorm Nederland. Boven dien is dat „vrijwillig" vaak nogal aanvechtbaar geweest. Veel belangrijker is echter dat de rapporteurs een ge- dachtensprong maken, door te zeggen dat de Waffen SS slechts Nederlandse vrijwilli gers accepteerde. Dat is juist doch „ingelijfd" worden en „geaccepteerd" worden is be paald niet hetzelfde. Tussen het „inlijven" en „accepteren" ligt nog een lange weg die - zo blijkt uit het rapport zelf - door mr Aantjes niet ten ein de toe is gegaan.(„Daarente- gen is aannemelijk dat hij na naar Hoogeveen vervoerd te zijn, waar het depot lag van' de Landstorm Nederland, ge weigerd heeft als militair te velde te trekken"). Trouwens, dat mr Aantjes in Port Natal verbleef en niet in actieve dienst ingezet werd, kan moeilijk anders verklaard worden dan uit de omstandig heid, dat hij geweigerd heeft, ondanks zware pressies, in vreemde krijgsdienst te gaan. Daarop wijst ook het gebrek aan enige aanwijzing, dat hij een opleiding van vier maan den, zoals noodzakelijk was, heeft gehad. Daaruit kan maar één conclusie worden getrokken: mr Aantjes heeft zich niet vrijwillig in vreemde krijgsdienst begeven. Weliswaar heeft hij mogelijk daartoe een poging gedaan, door zich vrijwillig voor de Landstorm Nederland te m e 1 d e n, doch hij heeft zich voordat hij in actieve dienst moest, vrijwillig, hetgeen niet gemakkelijk was, teruggetrok ken zodat zelfs niet van een strafbare poging sprake kan rijn, laat staan van verlies van Nederlanderschap. Doch zelfs indien hij zich on vrijwillig had teruggetrokken (hij zou bijvoorbeeld voor de militaire dienst rijn afge keurd) dan nog zou er geen sprake geweest zijn van ver lies van nationaliteit omdat hij zich ook dan niet in vreemde krijgsdienst zou heb- benbegeven. Dat blijkt duidelijk uit een sententie van het Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden van 1 mei 1947 (Naoorlogse Recht spraak 1057) ten aanzien van Roggeveen. Deze verdachte had zich als vrijwilliger aan gemeld voor het Legioen Ne derland doch bleek te oud. Hij werd wegens poging tot vrijwillig dienstnemen bij de vijand veroordeeld, waarbij hem tevens de kiesrechten werden ontnomen. Uit die ontzetting uit de kiesrechten blijkt indirect, dat het Hof van oordeel was, dat Rogge veen Nederlander gebleven was: een buitenlander of staatloze kun je nu eenmaal niet nationale kiesrechten ont nemen. Tenslotte moge nog opge merkt worden, dat het de rapporteurs kennelijk is ont gaan, dat het recht tot straf vervolging tegen dergelijke delicten in ieder geval in 1968 is verjaard, zodat van straf vervolging nimmer meer spra ke kan zijn. Kennis van die termijnen was, wanneer de rapporteurs die zelf al niet hadden - hetgeen van hen als wetenschapsmensen verwacht mocht worden - op zeer een voudige wijze overal te ver krijgen. De nu gedane suggestie van „strafbaarheid" kan slechts hetzij op verregaande onwe tendheid, hetzij op kwade trouw berusten. magere KILO .1450 '.%500gramZ98' Saksische 200gram^8Ö magere doorregen KiLoiaecr extra magere KILO 1600" halfom half i KILQS80- [/etÜLoucud [/oordeflg Theologie „trekker" in Tubingen De grote toeloop van studen ten heeft de katholieke theo logische faculteit van Tübin- in West-Duitsland in grote moeilijkheden ge bracht, zowel ruimtelijk als getalsmatig. Volgens de de ken van de faculteit, Ge rhard Lohfink, „barst mén er aan alle kanten uit". Van 1970 tot 1975 was het aantal theologiestudenten steeds teruggelopen, maar sindsdien is hun aantal meer dan verdubbeld van 312 tot bijna 700 nu. Als voornaam ste oorzaak van de sterke groei gaf deken Lohfink aan, dat steeds meer meisjes zich op de theologiestudie richten. Het is niets ongewoons meer als het gehoor bij de colleges voor een derde uit vrouwelij ke studenten bestaat. Het aantal van degenen die bet priesterschap nastreven is nagenoeg gelijk gebleven (95 of 14 procent), maar in het algemeen is het duidelijk, dat bij de studenten als ge heel de religieuze motivatie ©"oeit. Zelfs bij velen van hen die de theologie als „par- keerstudie" hebben gekozen blijkt blijvende interesse te ontstaan. Hetzelfde kan wor den gezegd van hen voor wie geloof en godsdienst op school tot probleem is gewor den en die daarom juist the ologie studeren. Velen van hen zijn er werkelijk zeer ferk bij betrokken,,, aldus Lohfink. „De verantwoordelijkheid van de kerk be staat hierin dat zij een voor onze tijd geloof waardige geloofsinhoud toont. Die geloof waardigheid geldt zowel de officiële kerk als de geloofsgemeenschap, als de individuele gelovige. Is die geloofwaardigheid van vol doende niveau dan zal zij voor zichzelf spre ken, een teken van hoop worden in deze we reld en zal zij wellicht ook jongeren aanspreken." Zo luidt een van de beleidsadviezen in de nota „Jeugd, een kwestie van geloven", die samengesteld werd door drs. Henk Burg- graaff, als godsdienstpsycholoog verbonden aan de Katholieke Theologische Hogeschool Utrecht In de nota worden de vele reacties verwerkt die rijn binnengekomen naar aanleiding van het rapport „Gaat nu allen heen in vrede", verschenen in 1975. Het handelde over de houding van de Nederlandse jongeren wat betreft kerk, geloof en religie. De bedoeling was een discussie op gang te brengen over jeugd en geloof. Dit streven kan geslaagd worden genoemd, gezien de binnengekomen reacties en de intensiteit waarmee sommige groepen en ook afzohderlijke inzenders zich met het rapport hebben beziggehouden. Drs. Burggraaff citeert in de nieuwe publika- tie rijkelijk uit het ingezonden materiaal. Met behulp daarvan heeft hij zeven hoofdstukken samengesteld vanuit een sociaal-wetenschap pelijke benadering. Hierin schetst hij onder meer een beeld van de inzenders, alsmede de diepgaande veranderingen in de samenleving en vertelt over de houding van de inzenders ten aanzien van kerk en geloof binnen een veranderende samenleving. Voorts beschrijft hij de verhouding tussen de generaties, waarbij de generatiekloof aan de kaak wordt gesteld en het apart zetten van de jeugd van vraagtekens wordt voorzien, omdat immers de problemen van de jeugd ook de problemen van de ouderen blijken te zijn. Aan het slot wijst drs. Burggraaff met grote nadruk op de positie van de mensen die van wege kerk en geloof omgaan met de jeugd „Veel jeugdpastores voelen zich in hun werk belemmerd, omdat zij zich te veel met ander werk moeten bezighouden. Daarbij komt dat zij nogal eens gehinderd worden door het verwachtingspatroon van collega's die er te weinig begrip voor hebben dat pastoraat in onze tijd nieuwe vormen aanneemt. Veel pas tores vragen de vrijheid nieuwe wegen te mo gen bewandelen." De nota „Jeugd een kwestie van geloven" wordt uitgegeven door de Konferenties Ne derlandse Religieuzen en is verkrijgbaar aan het adres Carmelweg 1, 6564 AH Heilige Landstichting. Nu de algemene synode van de anglikaanse kerk in Engeland de priesterwijding van de vrouw officieel heeft verworpen, worden in de kerk van Engeland voorbereidingen getrof fen voor de illegale wijding van de vrouw. Dit meldt kerkredacteur Baden Hickman in „The Guardian". Hij verwacht dat volgend jaar de eerste vrouw illegaal tot priester zal worden gewijd, ook al zal geen van de 43 anglikaanse bisschoppen in Engeland daartoe bereid gevonden worden of een bisschop uit een ander land. Volgens Hickman zal dezelfde tacktiek worden gevolgd als in de Verenigde Staten, waar in 1974 de eerste vrouw tot priester werd gewijd. Negen maanden eerder had de algemene verga dering van episcopale (anglikaanse) kerk de openstelling van het ambt voor de vrouw verworpen. Na de wijdingen verrklaarden de Amerikaanse anglikaanse bisschoppen deze on geldig. Zij trokken deze ongeldigverklaring in, nadat in 1976 de algemene conventie de vrouw wel tot het ambt toeliet. Hickman verwacht dat de voorstanders van de vrouw in het ambt in toenemende mate gewijde vrouwen uit andere landen, zoals Hongkong, Verenigde Staten, Canada en Nieuw Zeeland, zullen uitnodigen om in Engeland de eucharistie te vieren. De anglikaanse bisschoppen kunnen niet veel anders doen dan hun afkeuring laten blijken aan de parochiepriester, die daarvoor rijn kerk openstelt. Een andere tactiek zal rijn, dat vrouwen tijdens een priesterwijding ongeno- digd naar voren zullen komen om zich bij de bisschoppen als kandidaat voor het priester schap te presenteren. De zeventigjarige wijbis schop dr. Julian Groblicki is benoemd tot voorlopig be stuurder van het aartsbis dom Krakau, waarvan de ze tel door de verkiezing van kardinaal Wojtyla tot paus v akant is geworden. Mgr. Groblicki werd in 1960 door paus Johannes XXIII tot wijbisschop benoemd en is sinds 1963 vicaris-generaal van het bisdom geweest on der de aartsbisschoppen Ba- ziak en Wojtyla. Uit vreugde over de verkie zing van een Pool tot paus heeft een uit Polen afkomsti ge wijnboer in de buurt van Dijon, Georges Bryczek, zijn cuvée 1978 de naam gegeven van „Johannes Paulus de Tweede".Volgens hem is het een „uitstekend wijntje". Over twee jaar, als de wijn is gerijpt, wil hij een kistje van zijn Bourgogne aan de paus overhandigen. Het jongerenconcilie van de oecumenische kloosterge meenschap van Taizé heeft tijdelijk zijn tenten opgesla gen in München. Ter voorbe reiding van de Afrikaanse reis van prior Roger Schutz en een groep jongeren heb ben jongeren in vijftig wij ken van de stad „plaatsen van gemeenschap" gevormd, tesamen tweehonderd woon gemeenschappen en groepen. In totaal zijn daar duizend mensen bij betrokken. Op 18 november zullen zij in de dom van München samen met Roger Schutz, kardinaal Joseph Ratzinger en de pro- testantse bisschop van Beie ren, dr. Johannes Hansel- mann, bijeenkomen voor een „gebed van het Volk Gods". De nationale raad van ker ken in de Verenigde Staten heeft zich aangesloten bij de oproep om het Zwitserse concern in voedingsmiddelen Nestlé te boycotten. Deze op roep werd in de zomer van vorig jaar gedaan door een actiegroep voor kindervoe ding. Met 280 tegen twee stemmen besloot de raad het bedrijf te vragen rijn recla me voor babyvoeding in de derde wereld stop te zetten. Het gaat met name tegen de reclame voor melkpoeder als vervanging van de moeder melk. In streken waar anal fabetisme, onzuiver water en onvoldoende hygiene regel zijn heeft het gebruik van melkpoeder geleid tot ziekte en dood onder kleine kinde- Kardinaal Willebrands herbenoemd bij „eenheid" Kardinaal J. Willebrands, aartsbisschop van Utrecht, blijft voorzitter van het Ro meinse secretariaat voor de eenheid van de christenen. Dit is in goedingelichte Vatikaan- se kringen vernomen. Reeds 24 oktober zou paus Johannes Paulus II in een be noemingsbrief kardinaal Wille brands voor vijf jaar hebben herbenoemd, maar de benoe ming is nog niet officieel door het Vatikaan bekend gemaakt. Dit gebeurt doorgaans na de ontvangst van de betreffende kardinaal door de paus. Kardi naal Willebrands is momenteel in Rome voor de jaarvergade ring van het secretariaat voor de eenheid. Dezer dagen zal hij door de paus in audiëntie wor den ontvangen. Schillebeéckx eredoctor in Montreal Prof. dr. Edward S chill e- beeckx, hoogleraar theologie aan de universiteit van Nijme gen zal morgen een eredocto raat in de godgeleerdheid van de universiteit van Montreal in Canada ontvangen bij gelegen heid van het honderdjarig be staan van de universiteit Als verantwoording voor het verlenen van dit eredoctoraat, gaf de universiteit op: „Op grond van heel zijn theologisch oeuvre, vooral rijn christologi sche studie en rijn belangrijke bijdrage aan de theologische methodiek en interpretatie- leer".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7