„Woningbouw in Vinkenveld faseren" Bibliotheek en muziekschool onder één dak in 'Buitenhof NOORDWIJKS LANDSCHAP BESCHREVEN Alphense Jacky Lourens-Koop schreef nieuwe misdaadroman Nieuw gemaal voor Haasbroek Specificatie Noorlander in extra-raad „Achter het net gevist" is in de Zwarte Beertjes-serie uitgegeven door de Ut rechtse uitgeverij Bruna. Het is in de boekwinkel verkrijgbaar. Kosten 4.50 gulden. Eerder verschenen van de hand van A. Lourens-Koop „Ze kun nen het niet laten", „Ze vragen erom" en „Tussen nu en nooit". problemen dat je in een boek iemand laat vermoorden op het bestaande adres van bijvoorbeeld burgemeester Gallas". Overigens gaat het onbekend houden van Jacky Lourens-Koop in het onbekend hou den niet zover dat er in het geheel geen bestaande zaken worden aangeroerd. In het vorige boek werd een getuigenoproep door romanspeurder Erik Jager geplaatst in de Leidse Courant en evenals in haar jongste werk worden gemeenten als Nieuw koop en Noordwijk ook zijdelings beschre ven als het gaat om de speurders-activitei ten van de Castellumse moordbrigade. Opvallend in pok „Achter het net gevist" is de verzorgde gedetailleerdheid in de beschrijving van het speurderswerk en alles dat daarmee samenhangt. Bepaald geen verzonnen beschrijvingen want naast een abonnement op het maandblad van de rijkspolitie is Jackey verslingerd aan politie-series op tv (Derrick en Tatort bijvoorbeeld) en leest zij daarnaast massa's werk van collega-schrijvers. Overigens niet als ze zelf met een boek bezig is, want ze wil koste wat kost voorkomen dat ze beïnvloed wordt en aan het kopiëren slaat. Haar solitaire schrijfwijze gaat zelfs zover dat geen van de huisgenoten echtgenoot en kinderen ook maar één regel te lezen krijgen voor het verhaal rond is. „Achter het net gevist" neemt de lezer mee op speurtocht met het inmiddels bekende trio Erik Jager, Herstal en De Griep. Ieder op eigen wijze dragen zij de stenen aan tot de oplossing van de moord op een Castellumse sigarenwinkelierster. Het ont zielde lichaam van de vrijgezelle vrouw wordt gevonden door de leden van een amatuer-toneelvereniging. Als blijkt dat het slachtoffer tijdens haar leven zich met de nodige gretigheid in andermans zaken mengde laat de oplossing zich aanvankelijk eenvoudig aanzien. Zich nerveus gedragen de buren, een verdwenen lid van de toneel vereniging en een onvindbare gastarbeider maken de zaak van üeverlee gecompliceer der. Twee schietpartijen en daarnaast nog eens twee lijken vormen de sleutel naar de oplossing die op z'n zachtst gezegd onthutsend te noemen is. Aardig van ook dat boek weer is dat het allemaal gekund zou hebben. Zowel het speurwerk als de verschillende misdaden zelf staan beangstigend weinig af van de realiteit van alle dag. Inmiddels ligt van Lourens-Koop alweer een nieuw manuscript bij de uitgever onder de titel „Was de kat getuige?". Wat dat betreft kan A. Lourens-Koop zich ongetwij feld spiegelen aan de titel van haar eerste roman. Ook zij kan het niet laten. Het schrijven wel te verstaan. EDJANSEN REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 PACi College Noordwijk: NOORDWIJK De kwestie of in Voorhout huizen voor Noordwiikers moeten worden gebouwd, loopt vooruit op de discussie, die december a.s. in de gemeenteraad gevoerd zal worden. Daarbij zal ook de problematiek van het Vinkenveld worden betrokken, want het gaat om de vraag hoeveel en waar de gemeente in de naaste toekomst gaat bouwen. Dit deelde wethouder Van Duyn (CDA) gisteren mede tijdens de uitvoerige reactie van B. en W. op de algemene beschouwingen van de verschillende fractievoorzitters. Uit het betoog van de wethouder bleek dat voor zo'n 1700 4 1800 huizen een nieuwe bouwplaats moet worden gevonden, teneinde de woningbouw in de naaste toekomst te verzekeren. Tegen het overhevelen van een deel van het woningbouw programma naar Voorhout hadden PvdA en PPR reeds bij voorbaat „neen" gezeg, constateerde wethouder Van Duyn. Rubingh (WD/Gem. bel.) achtte het een zaak waarover te praten viel Van Duyn kondigde aan dat het standpunt van B.en W. in het raadsvoorstel tot uitdrukking zal worden gebracht Een fasering van de woningbouw in het Vinkenveld, als door Rubingh (WD/Gem. bel.) bepleit achtte de wethou der een goede zaak, maar dan moet de eindsituatie wel vast staan. De agrariërs in het gebied moeten namelijk weten waar ze aan toe zijn. De suggestie van Schelvis (PPR) om de door Noordwijkse aannemers opgekochte grond links te laten liggen, is niet te realiseren, meende Van Duyn. Daarvoor liggen de eigendommen van de aannemers te grillig. In december a.s. zal over de gehele zaak een finale uitspraak moeten komen, verklaarde de wethouders nog eens met nadruk. B. en W. houden niet met hand en tand vast aan het voorstel in de nota tot aanbieding van de begroting om te komen tot een verhoging van de tarieven van leges en rechten. Hierbij dacht men onder meer aan de begrafenisrechten, de secretarieleges, de reinigingsrech ten en dergelijke. Fractievoorzitter Alkemade van het CDA had in zijn algemene beschouwing gezegd geen reden voor de verhoging te zien en PPR-voorman Schelvis had met vuur en verve een optrekking van de reinigings rechten van de hand gewezen. Wethouder Jansen deelde de voldoening van de fracties over de gunstige financiële positie van de gemeente. Niettemin maande hij tot voorzichtigheid. Bestek '81 zal naar verwacht wordt een nadelig effect op de begroting hebben van circa 200.000,- en deze som kan in de volgende jaren tot een nog aanzienlijk hoger bedrag oplopen. Het begrotingsoverschot bestond voor een be langrijk deel (1 miljoen) uit winst voor de nutsbedrijven. Wethouder Jansen vestigde in dit verband nog de aandacht op een aantal grote investeringen, die binnen afzienbare tijd moeten worden gedaan. Zo denkt men voor het raadhuis zo'n 12 tot 15 miljoen nodig te hebben en daarvan kan niet meer 647 miljoen uit de reservefond sen worden genomen. Ook de welzijnsvoorzieningen, het verkeerscirculatieplan, het saneringsgebied ,,'t Stille Zuie" en andere projecten zullen een enorme aanslag op de reserves doen. Waakzaamheid is geboden, verklaar de de kasbeheerder, en het stellen van prioriteit is noodzakelijk. Alle fractie-woordvoerders hadden opmerkingen ge maakt over de raadhuisbouw. Burgemeester mr. Bonnike deelde mede dat daarover zo spoedig mogelijk een discussie in de raad zal plaatsvinden en dat ook de bevolking omtrent de plannen zal worden geïnformeerd. Mr. Bonnike was het bepaald oneens met de door het PPR-raadslid gelanceerde gedachte om het nieuwe raad huis maar aan de Van de Mortelstraat te bouwen. Hij vond dat men dit de toekomstige bewoners van het Vinkenveld niet kon aandoen. Ook zou het de vraag zijn wat met het tegenwoordige raadhuis moest gebeuren. „We gaan niet zo maar een kantoortje bouwen", aldus de burgemeester. Overigens was het college zich er wel van bewust, dat het nieuwe gebouw in een kwetsbare omgeving kwam te staan. In de door mr. Bonnike toegezegde openbare discussie zal onder meer een indica tie van de bouwkosten worden verstrekt en vergelijkende cijfers. Het weren van vrachtwagens uit de woonwijken zag burgemeester mr. Bonnike niet erg zitten. Er moeten namelijk alternatieven zijn waar de chauffeurs hun auto kwijt kunnen, en dat is niet zo'n eenvoudige zaak. In feite werd daarmee een punt uit het gemeentelijk pro gramma van het CDA van de tafel geveegd en dat het CDA dit zonder meer zal pikken ligt niet voor de hand. Met het creëren van het in het Streekplan toegestane industrieterrein, bleek het college weinig gevorderd. Alkemade (CDA) kreeg van wethouder Van Duyn te horen, dat het college eigenlijk niet voornemens was om in 1979 reeds met concrete voorstellen te komen. Het industrieterrein stond niet zo hoog op de lijst van prioriteiten, deelde de wethouder mede en het college had zich tot nog toe beperkt tot wat globale verkenningen. Nu blijkt, dat industrieën in de bebouwde kom wel eens plaats zouden moeten gaan maken voor woningbouw, komt de zaak in een versnelling. Maar voor de tweede helft van het volgend jaar valt er geen aanwijzing van industrieterreinen te verwachten. LEIDERDORP -Demogelijk heid om de bibliotheek en de streekmuziekschool in één ge bouw onder te brengen wordt op zeer korte termijn door de raadscommissie sport en cul tuur onderzocht. Ook zal wor den bekeken of de te bouwen accommodatie voor meerdere culturele doeleinden geschikt gemaakt kan worden. Het ge bouw zal waarschijnlijk een plaats krijgen aan de rand van de wijk Buitenhof, naast het te bouwen bejaarden-tehuis „De Dillenburg" en langs de Engelendaal. Dit werd gister avond in de commissie onder wijs, sport, cultuur en jeugdza ken besloten. Bij de onderhandelingen die met de besturen van de biblio theek en muziekschool zullen plaatsvinden zal worden uitge gaan van een grondoppervlak van 800 vierkante meter. „Bij de bouw zal rekening met even tuele uitbreiding moeten wor den gehouden, maar deze mag dan pas over een jaar of tien aan de orde zijn. Als er nu snel plannen komen dan kan wel licht volgend jaar met de bouw worden begonnen en lopen we slechts enkele weken achter op het geplande schema voor de bouw van de bibliotheek in de wijk Winkelhof', aldus voorzit ster van de raadscommissie, mevrouw Gehner. De heer Gordijn (PPR) sprak in de vergadering zijn teleurstel ling uit over het feit dat het culturele gebeuren van een bi bliotheek en een streekmuziek school nu uit het Oude Dorp zou verdwijnen. Hij noemde het een verarming van het Oude Dorp. Hij opperde de mogelijk heid om beide instellingen in het gemeentehuis onder te brengen, wanneer deze is verlaten. Ook noemde hij het binnenkort te verwachten leegstaande bejaar dentehuis „De Dillenburg" als mogelijke ruimte voor de streekmuziekschool of de bi bliotheek. Mevrouw Gehner gelooft dat het Oude Dorp niet in aanmer king zal komen voor de bedoel de vestiging. Ten eerste zou het volgens haar te lang duren voor dat de gebouwen leeg komen en verder meende zij dat ver bouwing van het gemeentehuis of „De Dillenburg" een te kost bare aangelegenheid zou wor den. Zowel het bestuur van de biblio theek als van de streekmuziek school kon het voorstel van de commissie om hen in een ge bouw onder te brengen van harte toejuichen. Zowel verte genwoordigers van de biblio theek als van de streekmuziek school voorzagen echter dat de voorgestelde 800 vierkante me ter vloeroppervlak waarschijn lijk niet voldoende zal zijn. Wet houder Verdier (CDA) stelde dat hierover nog gediscusieerd diende te worden, maar dat van een forse vergroting van het vloeroppervlak geen sprake kon zijn, omdat anders het hele plan niet door zal kunnen gaan. Dit om financieel-technische rede nen. Het gemaal in wording. ZOETERWOUDE Binnenkort zal een nieuw gemaal in gebruik genomen worden. Hiermee zal dan de polder „Haasbroek-west" bemalen worden. Omdat de duiker die onder de Weipoort- seweg en Weipoortsevliet ligt aan een grote revisie toe was, achtte het polderbestuur het verstandiger om de polder Haasbroek aan de westzijde van de Vliet door een nieuw gemaal te doen bemalen, de kosten van dit nieuwe centrifugale gemaal zullen ongeveer 350.000 gulden bedragen waarvan 60% door de stichting landverbetering beschikbaar wordt gesteld. De capaciteit van dit gemaal wordt 25 m3 per minuut. Tot 932 werd deze polder, toen nog Westbroekpolder geheten, door de Westbroekmo- len aan de Zuidbuurtseweg bemalen. In dat jaar werden de Westbroekpolder en de Oostbroekpol der bij elkaar gevoegd om daarna gezamelijk te worden bemalen door een machinegemaal. In 1970 ontstond de Haasbroek polder door samen voeging van de „Oost- en Westbroekpolder en de Gelderwoudse polder. Het nieuwe gemaal komt vlakbij het gemaal dat de oostzijde van Haasbroek bemaalt, ter hoogte van Weipoortseweg 82. Medio december hopen de ingelanden de eerste proefdraaiingen te hou den. Als machinist van het gemaal zal de heer N. H. Berg fungeren. ZOETERWOUDE De raad komt vanavond bijeen om een krediet voor de bouw van een nieuwe R.K. kleuter en lagere school beschikbaar te stel len. Tevens zal dan ook de door Noorlander bouw ingezonden brief ter sprake komen. In deze brief geeft Noorlander een opsom ming van de factoren die tot een prijsverho ging van 10.000 voor 40 premie koopwo ningen in Westeinde II hebben geleid. Hoge re bouwfysische eisen (extra geluidsvoorzie ningen en thermische eisen) maken de huizen 4.500,- duurder. Door verschuiving van de stardatum (eigenlijk zou onmiddel lijk na de bouwvakvakantie met de bouw gestart worden i.p.v medio oktober) komt er ruim drieduizend gulden bij. Door rente verliezen komt men 2.100,- hoger uit. Omdat personeel en materiaal nu enige tijd inproduktief zijn geweest komt er nog eens 2.755,- bij. Langere heipalen zorgen voor een meerprijs van 1.400,- per woning. Zodoende komt Noorlander bouw B.V. uit op een verhoging van 14.253,- per woning. Hiervan neemt zij ruim 4.000,- voor haar rekening. Verschillende frakties hebben zich over de door Noorlander gemaakte rekensommetjes, gebogen. De bouwkosten voor een derde R.K. school in Westeinde III heeft men met ruim twee ton weten te drukken. Nu zal de raad moeten beslissen over een krediet van twee-en-een-half miljoen gulden inclusief grondkosten. Het is de bedoeling dat deze school het volgende schooljaar in gebruik kan worden genomen. De raadsvergadering begint om halfacht ,,De Flora van Noordwijk NOORDWIJK - De Vereni ging voor Natuur- en Vogelbe scherming Noordwijk heeft over het Noordwijkse land schap een heel boek geschre ven. Het komt deze week uit onder de titel „De Flora van Noordwijk" en biedt in een haast wetenschappelijke bena dering een schat aan informa tie. Vrijdag, 17 november om vijf uur zal ten overstaan van een groot aantal genodigden, op het raadhuis het eerste exemplaar worden aangeboden aan mr. Vrolijk, de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holïand. Natuur- en Vogelbescherming heeft daarvoor een speciale reden. De provincie Zuid-Holland is na melijk reeds een aantal jaren bezidg de gehele provincie te inventariseren. Het broedvoge- londerzoek is al bijna afgerond en nu wordt er een vegetatieon- derzoek gedaan, zodat de uit komsten van beide onderzoeken gebruikt kunnen worden bij b.v. beheersmaatregelen voort vloeiende uit bijvoorbeeld het Streekplan Zuid-Holland-West. Met de aanbieding van „De Flora van Noordwijk" meent de vereniging het werk van de provincie te kunnen ondersteu nen. Een aantal specialisten van Na tuur- en. Vogelbescherming zijn in 1972 met de werkzaamheden voor de „Flora" begonnen. Age- lopen zomer hebben zij de laat ste hand aan de inventarisatie van het grondgebied gelegd. Het boek moet gezien worden als een momentopname, menen de samenstellers. Het is als het ware een foto van het Noord wijkse landschap. Als men de „Flora" doorbladert, valt het op dat juist het landschap daarin een grote plaats inneemt. Uitgebreid wordt ingegaan op de flora in de duingebieden maar ook die in de polders, de bossen en de dorpskernen. Zeer zeldzame soorten als de Zee- wolfsmelk en de Zeewinde wor den bijvoorbeeld gevonden in de zeereep van de Koningin Wilhelmina Boulevard. De groei van de Blauwe Zeedistel wordt bevorderd als de zeereep regel matig wordt afgeschoven Niet alleen de huidige flora krijgt de aandacht, maar ook de verdwenen flora en de be dreigde flora. De „Flora van Noordwijk" wijdt een hoofdstukje aan de nieuwe flora. Het betreft hoofd zakelijk soorten, die zonder op zet op het grondgebied terecht zijn gekomen. Deze adventief- planten zijn door wegaanleg, bouwrijpmaken van gronden, fazantenvoer, en dergelijke hier gekomen. Veel aandacht wordt besteed aan de vroegere kruidenteelt in Noordwijk. Juist deze teelt was voor de bevolking een zeer be langrijke bron van inkomsten en de Noordwijker kruiden wa ren nationaal en internationaal bekend. In het boek gaat men ook in op de echt Noordwijkse namen voor bepaalde planten. Zo is de paardebloem voor de dorpelin gen nog altijd een „sjonkel". Weet u wat een pissebedder is, een kiet, een kuikentje of een skaitbai? De „Flora van Noord wijk" vertelt er alles over. Uiteraard is het bovenstaande maar een flits ut het vele dat „De Flora van Noordwijk" biedt. Vanaf zaterdag, 18 no vember is het werk te koop in de Noordwijkse boekwinkels. Het is een zeer verzorgde uitga ve en de prijs is, gelet op de inhoud, bijzonder laag. Voor slechts 14,90 kan men eige- naar(es) worden van deze prachtige „Flora" en dat is met het oog op de komende feestda gen een plezierig idee. AARLANDERVEEN voldoende belangstellinj Aarlanderveense dam staat, wordt er vanaf wekelijks een koffie-ocht houden in de kleine z de gereformeerde kerl koffie-ochtenden, woi houden onder auspicië stichting Midden-Riji duren van half tien tot KATWIJK In het de „EO-regio-actie" Evangelische Omroep morgen een presental gehouden in de Katwijl hervormde kerk aan de vard. Over het centrale het evangelie, spreken d Velema uit Nuns peet en L. Hartog, eindredactei het EO-programmablad Muzikale medewerking verleend door het evang* koor „Katwijk". De komst begint om acht uuxf WASSENAAR - Zwemi ging „De Zilvermeeuwen! onlangs het vijfdui zwemdiploma uitgereikt ander geschiedde tijdei „afzwemmiddag" in het fondsenbad. Uit de ges kandidaten was de 7-ja Marx uitverkoren om duizendste diploma vangst te nemen. Hij voor het diploma A. Hei door voorzitter Metkemei f aantal geschenken aange Maar ook nummer 4999 van Wijk) en nummer 51 roen Vla ar) kregen een tje. WASSENAAR Wijkg< schap „Groot Deyli houdt morgenavond een avond in het eigen vereni centrum aan de Hofcan Tevens is er een lotei aantrekkelijke prijzen, eenkomst begint om acl Zaterdag 2 december is ei twee uur in het Deylerci een Sint Nicolaasviering. WARMOND - De ver< Veilig Verkeer Warmond! springen om verkeersl diers. Tijdens de gisterl gehouden vergadering wej ernstig beroep gedaan i leden zich voor 1 decembl zodanig aan te melden. er geen respons, dan vereniging zich genoodzs stoppen met het overzett kinderen. Met name op <j renweg zal dit tot gevaal situaties kunnen leiden. F erg veel verkeer over dei met soms erg hoge snellj Het uitzicht nabij de o plaats wordt belemmerd] vrij hoge bomen. OEGSTGEEST Bed van de javastraat hebbl gemeente verzocht een J laar aan te wijzen, die c" koop van de 19 woning! zich neemt. Zoals beken de gemeente de woningeï de huidige bèwoners verkj De koopprijs is nog niet b maar de bewoners hebbl gemeente geadviseerd éénl teur voor alle woningen 1 arm te nemen. Hetgeen is l| zegd. LISSE Buurtverenigi helmina houdt vrijdag lil vember een feest in gef Rehoboth aan de Lissese| terweg. Op het progi ging. Muzikale medewei wordt verleend door het t Smit. LISSE Wandelsportveij j ging DJO vergadert vrijd: november in-zaal Mariënbi aan de Oranjelaan. Aan d komt onder meer een besti verkiezing. De vergadering gint om acht uur. Voor vierde maal speuren met Castellumse inspecteur ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor het vierde achtereenvolgende jaar is dezer dagen een politie-roman van de hand van de Alphense schrijfster A. Lourens-Koop (Jacky voor vrienden en bekenden) ver schenen. Voor de vierde maal stond de gemeente Alphen model voor de in haar boeken beschreven gemeente Castellum aan den Rijn. Na „Ze kunnen het niet laten", „Ze vragen erom" en „Tussen nu en nooit" spoort romanheld politie-inspec- teur Erik Jager in het 192 pocketpagina's tellende „Achter het net gevist" de moor denaar van een sigarenwinkelierster op. Het lezen van het werk van Jacky Lourens- Koop blijft een boeiende zaak. Enerzijds omdat aan de hand van een bestaande gemeenteplattegrond (die van Alphen) wordt gewerkt, waardoor uiterst realisti sche route-beschrijvingen van de omzwer vingen van de politie-speurder worden gegeven, anderzijds omdat Lourens-Koop de ondefinieerbare gave schijnt te bezitten de lezer tussen de regels door te laten meedenken met alle optredende personen. Zoals gezegd stond voor deze vierde politie roman van de hand van de Alphense schrijfster wederom de gemeente Alphen aan den Rijn ten voorbeeld. Dat geeft de Alphenaar en een ieder die wel eens in Alphen is geweest een brokje extra realis me in het toch al grote leesgenot. Dat Alphen evenwel tot Castellum is omge doopt is voor Jacky een eenvoudig ver klaarbare zaak. „Als je een misdaad in Alphen laat plaatsvinden is het niet on denkbaar dat mensen zich aangesproken voelen. Denk alleen maar eens aan de A. Lourens-Koop: ze kan hpt niet laten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4