Twee PvdA-raadsleden voor topfuncties in Leiden Hem Nieuwbouwplannen voor tweede brandweerkazerne aan Gooimeerlaan DIRECTEUR SPORTSTICHTING EN WRN-CHEF VOORLICHTING ecumenisch centrum Merenwijk yat De Regenboog" heten KOSTEN: ACHT MILJOEN GULDEN Bezwaren tegen centraal bureau voor registratie woningzoekenden Van links naar rechts Heieen Pimentel, Manon Alving en Josephine van Gasteren. De actrices Josephine van Gasteren, Heieen Pimentel en Manon Alving treden vrijdag 17 november op in de Leidse Schouwburg met het stuk „Tot donderdag dan". Het is een humoristisch toneelstuk. Het eerste geesteskind van de actrice Loleh Bellon. Het handelt over drie vrouwen die elkaar een leven lang kennen. Nu hun mannen zijn gestorven of vertrokken en hun kinderen volwassen zijn, komen ze elke donderdag bij elkaar. Bij een kop thee spelen zij scenes uit hun jeugd. De regie is in handen van Eric Schneider De mannelijke rollen worden gespeeld door Paul van Gorcum en Jan Winter. LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Twee vooraanstaande leden van de gemeenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid in Leiden hebben gesolliciteerd naar een vooraanstaande functie binnen bet ambtelijk apparaat van de gemeente. Het gaat om de beren Jan Duivesteljn en Leo Meijer. De laatste was de afgelopen vier jaar fractievoorzitter van de PvdA onder het links programcollege van PvdA, PPR en D'66 dat toen de stad bestuurde. Na de verkiezingsnederlaag van zijn partij die een samenwerking met de VVD in een nieuw college noodzakelijk maakte, keer de Leo Meijer niet in zijn kwaliteit als fractievoorzitter terug. Hij werd „ge woon" gemeenteraadslid. Meijer is in die hoedanigheid lid van de raadscommis sies voor sociale zaken en die voor onderwijs en sport. De oud-PvdA-fractie- leider heeft gesolliciteerd naar de functie van gemeentevoorlichter in Leiden. Hij zou opvolger willen worden van me vrouw mr. T. Boekhout, die onlangs uit Leiden vertrok. Zij was tevens plaatsver vangend chef van de afdeling Voorlich ting van Leiden, onder chef-voorlichter mr. J. C. Lelieveldt Jan Duivesteijn is eveneens fractievoor zitter van de PvdA geweest, echter veel korter dan Leo Meijer. Zijn voorzitter schap bleef beperkt tot de periode van de moeizame onderhandelingen deze zo mer die voorafgingen aan de totstandko ming van het rood-liberale college dat Leiden thans bestuurt. Duivesteijn was nummer twee op de kandidatenlijst van zijn partij bij de laatste raadsverkiezin gen. In zijn vrije tijd voetbalt hij bij de Voetbalvereniging Leiden. Hij is lid van de raadscommissie voor volkshuisves ting en milieu. Jan Duivesteijn heeft bij het college van b en w gesolliciteerd naar de functie van directeur van de Sport stichting, een para-gemeentelijke instel ling. Hij zou de huidige directeur Philip- sen willen opvolgen, die maart volgend jaar met pensioen gaat. Of beide PvdA-ers binnenkort ook wer kelijk in gemeentedienst zullen treden is overigens allerminst zeker. Voor de functie van gemeentevoorlichter hebben zich nog enkele ervaren en geschikte kandidaten aangemeld. Naar verluidt ligt het aantal gegadigden voor de functie van directeur van de Sportstichting zelfs rond de 80. s^jeilijkheden met bisdom Rotterdam opgelost stips. i mé< ru* Cerl 'Exilei echt, chap elfilm Haw! rancht Het °ecumenische Kerkelijke Cen- in de Merenwijk zal waarschijnlijk rond icember worden geopend. Aanvankelijk was ie bedoeling dat het Kerkelijke Centrum maand nog zou worden geopend, maar raging in de bouw heeft de samenwerkende es du rn in de Merenwijk genoodzaakt die datum e verschuiven. Het Kerkelijk Centrum heeft es, lel Idels wel al een naam gekregen: „De Regen- fle. 19 region kerkelijk Centrum wordt gebouwd tussen I. 19.5 arkeerterrein ten oosten van winkelcentrum "^opermolen" en het wijkpark in de Meren- De eerste paal werd eind april geslagen, erkelijk Centrum zal ten dienste staan van tensief samenwerkende gereformeerde kerk, jrvormde gemeente en het rooms-katholiek iaat in de Merenwijk. Het gebouw bevat grote kerkzaal die plaats biedt aan 450 onen en een ontmoetingsruimte die zowel jluit op de kerkzaal als op een viertal kleine instkn jes £)e grootste hiervan zal dienst doen als Bcentrum en gebruikt kunnen worden voor i- en trouwdiensten. Er is een keuken, een er voor de pastores en een ruimte voor de erder. Verder zijn er garderobes en toiletten ntenn et gebouw. Op dagen en tijden waarop het I. i9.yrum niet voor kerkelijk gebruik nodig is, met '«P™11 allerlei groepen en instanties binnen en 3lfjlm»ilende wijk van het centrum gebruik maken, de opzet van het gebouw is men ervan man dat het - letterlijk en figuurlijk - zo weinig mogelijk drempels moet hebben. Daarom zijn er voorzieningen voor invaliden en slechtho renden. De totale kosten van bouw in inrichting bedragen 1,3 miljoen gulden. De naam van het Kerkelijk Centrum is verkregen middels het uitschrijven van een prijsvraag, waarbij mensen suggesties konden doen. Uit 48 inzendingen werd de naam „De Regenboog" gekozen, een inzending van de „eigen" hervormde pastor ds. H.J. van Leeuwen. De regenboog, het symbool van verzoening en vrede zal voor het kerkelijk centrum de hoop en verwachting inzake de eenheid tussen de kerken en de eenheid onder de mensen uitdrukken. Oecumene De oecumenische samenwerking in de Merenwijk kwam in september 1971 tot stand tussen gerefor meerde, hervormde en rooms-katholieke kerk, alsmede enige kleinere kerken. Van het begin af streefden de initiatiefnemers naar een conse quent oecumenische opzet. In overleg met de gemeenschap van kerken in Leiden kwam met tot gezamenlijk pastoraal en gezamenlijke eucha- ristie-avondmaalvieringen. Uitgangspunt daarbij was dat een overtuigende verkondiging niet mogelijk is vanuit verschillen de kerken, zeker niet in een wijk waar een groot aantal bewoners niet of niet meer kerkelijk is. De verschillende kerken volgden dit Leidse expe riment min of meer positief. Het bisdom Rotter- ,,De Regenboog" in wording. dam sprak zich ook niet direct tegen het experi ment uit. Meer dan 1200 bewoners van de Merenwijk dragen financieel bij tot de instand houding van de oecumenische samenwerking. Het is de bedoeling dat een ieder die meewerkt aan de gezamenlijke getuigenis en verkondiging dit doel als lid van zijn eigen kerk, maar wel onder verantwoordelijkheid van de Algemene kerkelijke Merenwijkraad. Bisschop Simonis van Rotterdam maakte sinds 1976 bezwaren tegen de eucharistie-avondmaalvieringen. De bisschop eiste van het rooms-katholiek vicariaat behalve op zaterdagavond ook op zondag een eucharistie viering te doen plaatsvinden en de oecumenische dienst te beëindigen. Na uitgebreid beraad met bisschop Simonis heeft de Algemene Kerkelijke Merenwijkraad inmiddels besloten om voortaan op zondag twee diensten te houden, een eucharis tieviering en een oecumenische dienst. Door dit compromis zijn de moeilijkheden met het bisdom Rotterdam uit de wereld. (ADVERTENTIES fleurop voor... Tentoonstellingen In bet stedelijk museum JJe lakenhal" gaat volgende week een fototentoonstelling van start Donderdag 23 november opent mr. K. J. Cathvoorzitter van bet college van bestuur van de Rijksuniversiteit, om kwart over acht de tentoonstel ling gelicht verledenDe expositie die duurt tot 14 januari geeft een beeld van de fotografie in Nederland van 1839 1920. Een speciale plaats in de expositie neemt bet werk van Willem Witsen in. Deze Amsterdamse schilder/fotograaf leefde van 1860 1923. De tentoonstelling is georganiseerd door de Dienst Verspreide Rijkscollecties in nauwe samen werking met bet Prentenkabinet van de Rijksuniversiteit ter gelegenheid van bet 25-jarige bestaan van de afdeling fotografie van bet Prentenkabinet en Dr. H.J. de Jong, lector farmaceutische analyse aan de Leidse Universiteit is benoemd tot gewoon hoogleraar in de farmaceutische analyse en de analytische chemie. Dr. M.J. Mulder is aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de uitlegging van bet oude testament, de geschiedenis van de Israëlitische godsdienst en van de Israëlitische letterkunde. Prof. Mulder is thans gewoon hoogleraar in de Hebreeuwse en Aramese taal- en letterkun de en de Israëlitische Oudheden aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Gezellige dag In de Rudolf Steinerschool aan de César Franckstraat 9 wordt zaterdag 25 november een gezellige dag gehouden voor ouders, leerlingen en belangstellenden. De ouders hebben met hun kinderen onder meer een toneelstuk ingestudeerd, dat wordt opgevoerd. Tevens wordt er muziek ten gehore gebracht De opvoeringen beginnen om half elf. De feestelijke dag duurt tot vier uur. Vrijwilligers Het Centrum voor Vrijwillige Hulpverlening zoekt op korte termijn enkele vrijwilligers. Deze medewerkers worden ingeschakeld om te assisteren bij dagelijkse werkzaamhe den bij personen die een beroep op bet centrum doen. Tevens dienen zij personen die in moeilijkheden verkeren te begeleiden. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de Vrijwilligerscen trale, Langegracbt 246a, Leiden, tel. 149064. Vietnamcollecte Het medisch comité Nederland- Vietnam houdt in de week van 20 tot 25 november weer een huis-aan-huis- en een straatcollecte. De opbrengst is bestemd voor uitbreiding van de kinderafdeling van het Nederlandse ziekenhuis in Viet nam. Collectanten kunnen zich melden bij Helene Fekkes, Emmalaan 12, Oestgeest, tel. 154971 of bij Jeanne van Es, Ambrosiadal 11, Leiden, tel. 123654. Leids sportcafé De Leidse sport staat zaterdag centraal in bet TROS-radiop- rogramma „Actua sportcafé". Vanaf 11.30 uur tot 12.40 uur worden in bet restaurant van de Ton Menken Usbal sportieve" mensen uit de Leidse regio live voor de microfoon gehaald. Onder de uitgenodigden bevinden zich voetballers Leen de Goey, Bert Jansen en Ton Kamphues, tennissers Wouter Fok en Louk Sanders, atleet Koen Gijsbers, tafeltennisster Bettine Vriesekoop en coach Ge rard Bakker. Ook basketballer Hans van Rooden en Lions voorzitter Pim van Haalem zijn aanwezig. Tot donderdag '[l WRLEMMERSTRAAT158-160. LEIDEN Wethouder A. Verboom (Volks huisvesting) heeft gisteravond aan de hand van een peiling onder de verschillende ge meenteraadsleden nog niet kunnen vaststel len of er in de gemeente Leiden moet worden gestreefd naar een centraal registratiebureau voor woningzoekenden. Het voorstel om tot een dergelijk bureau te komen is afkomstig van de Federatie van de in Leiden en omstreken gevestigde Woningbouwcorpora ties. Op grond van principiële (politieke) bezwaren heeft de helft van het ledental uit de raadscommissie voor volkshuisvesting en milieu zich tegen het in de vorm van een discussiestuk gegoten voorstel van de federa tie verzet. Om het plan van de woningbouw verenigingen nog een kans te geven zal er wellicht begin volgend jaar een derde brain storming aan worden gewijd. 1 De bedoeling van de federatie om tot een centraal registratie-bureau te komen is gele gen het feit, dat de woningbouwcorporaties nauwelijks medezeggenschap hebben in het toewijzingsbeleid van*woningen in de gemeen te, terwijl de corporaties een groot deel van de woningen-in Leiden onder hun beheer hebben. Gestreefd dient te worden, aldus de federatie, naar een constructie waarin zowel de gemeente als de corporaties nauwer zou den kunnen samenwerken dan thans het geval is. Het toekomstige beleid zou meer persoons gericht moeten zijn, zodat woningzoekenden een grotere kans krijgen om in de door hen gewenste woningen te worden geplaatst. Niet alleen de in het Gemeentlijk Bureau Huisves ting (GBH) geregistreerde woningzoekenden zouden dan hun woonwensen op tafel kunnen leggen, maar ook diegenen die, weliswaar niet urgent, om persoonlijke redenen de voorkeur geven aan een ander type woning. De federa tie denkt hierbij aan bewoners van corporatie woningen die willen verhuizen en in vele getallen de woningmarkt zouden kunnen ver groten, omdat zij in kleinere huizen willen gaan wonen. Door deze categorie woningzoe kenden in de registratie op te nemen zou er gewerkt kunnen worden aan het vaststellen van verhuisketens die de controleerbaarheid van vraag en aanbod kunnen vergroten. Principiële bezwaren tegen dit plan hebben de commissieleden Beijen (PPR), Hoeven (CPN) en Hoekema (D'66). De heer Beijen vond gisteravond, dat het afschuiven van overheidstaken naar een stichting in deze vorm zou Jiet registratiebureau moeten funtio neren) niet democratisch is. Beijen stelde, dët het idee om tot de verwezenlijking van een dergelijk bureau te komen bedoeld is om de federatie „meer body" te geven. Voorts zag hij het niet zitten, dat het bureau onderge bracht zou moeten worden in een speciaal pand. Hetgeen een extra probleem voor huis vesting met zich mee zou brengen. Ook geloofde het raadslid niet dat de door de federatie nagestreefde automatisering via een computer zoveel nut zou hebben, omdat het Bureau Huisvesting kenbaar heeft gemaakt om binnen afzienbare tijd ook met computers te gaan werken. Voorstander van een registratiebureau waren de leden van de PvdA (deze partij onder een enkel voorbehoud) en het CDA. De WD wist het, aldus woordvoerder N. P. I-angerak, nog niet precies. Jan Duivesteijn i«n de PvdA stelde, dat zijn partij wel groen licht voor de uitwerking van het discussiestuk wilde geven onder de voorwaarde, dat de realisering vein het bureau geen financiële consequenties voor de gemeente zou hebben. Duivesteijn was van mening, dat de democratische princi pes niet in spel waren, omdat in de huidige situatie de toewijzing van woningen toch al merendeels een kwestie is die tot de verant woordelijkheid van de federatie behoort. Wethouder Verboom, zelf een voorstander van een nauwere samewerking tussen ge meente en woningbouwverenigingen, gaf zijn commissieleden het advies mee naar huis om het voorstel van de federatie met de achterban te bespreken en volgend jaar nogmaals een discussie aan het Onderwerp te besteden Leiden De Leidse gemeente raad zal deze maand nog kennis kunnen nemen van de nieuw bouwplannen van de Leidse brandweer voor een tweede brandweerkazerne op de Gooi meerlaan. De stadsarchitecten hebben onlangs de laatste hand gelegd aan de tekeningen van de nieuwe kazerne. De oude huidige kazerne aan de Lange- brug zal, als het plan door de gemeente wordt goedgekeurd, worden opgeknapt en in zijn functie gehandhaafd blijven. Het is de bedoeling van de brandweer om vanuit het ge bouw aan de Gooimeerlaan de brandbestrijding van het noordelijke gedeelte van Lei den voor rekening te nemen en vanuit de Langegracht de bran den in het zuidelijke gedeelte van de stad te bestrijden. De scheiding tussen deze twee ge bieden vormt de Rijn. In het nieuwbouwcomplex aan de Gooimeerlaan zal voorts de alarmcentrale voor de hele re gio Leiden (Rijnland) worden ondergebracht. Kosten voor dit gebouw worden geschat op acht miljoen gulden, de bouw duurt ongeveer anderhalf jaar. Brandweercommandant J. Broekman stelt, dat de situatie in de huidige brandweerkazer ne gerekend mag worden tot de slechtste van ons land. Zowel Enkele brandweerlieden van de huidige brandweerkazerne aan de Langebrug het gebouw als de bereikbaar heid vanuit het gebouw naar brandhaarden in de stad baart de commandant grote zorgn. Sinds de Breestraat het ver keersaanbod nauwelijks meer kan verwerken, bereikt de brandweer op dit moment slechts met grote moeite de straten waar men tijdig aanwe zig dient te zijn. De zogenaamde zes-minutengrens wordt door de verkeerssituatie in het centrum van leiden doorgaans met vele minuten overschreden. Aan de ze toestand kan een einde wor den gemaakt als de gemeente met het voorstel van de brand weer akkoord zou gaan. De brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan zou hierin, aldus de heer Broekman, de oplossing kunnen betekenen. Het gebouw zou plaats moeten bieden aan zes voertuigen van de brand weer, het korps zelf en het administratief personeel. Ge dacht wordt tevens aan een binnen de alarmcentrale onder gebrachte post voor de ambu lance-diensten in de Leidse re gio. De situering van de brand weerkazerne aan de Gooimeer- laan is volgens de heer Broek man erg gunstig te noemen om dat het gebouw is gelegen in de nabijheid van de belangrijk ste uitvalswegen van het noord elijke gedeelte van de stad.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3