Georg Buschner: 'Blessures Oranje zeggen me niets' Adrie Koster blijft zijn spel kritisch bekijken Van Kraay in midden- linie OPSTELLINGEN Nederland Schrijvers Wildschut Brandts Krol Hovenkamp Peters Van Kraay Neeskens René van de Kerkhof Geels Rensenbrink (of Koster) Scheidsrechter Ericsson (Zwe) Lindemann Riediger Hoffman Schuphase Schade Hafner Kische Weber Eigendorf Dorner Croy Oost-Dujtsland Adrie van Kraay kreeg een plaats tussen Nees kens en Peters. METGOD GEPASSEERD ZEIST - Jan Zwartkruis heeft het niet aange durfd om Johnny Met god (AZ'67) vanavond in het Nederlands elftal te laten debuteren. De bondscoach van Oranje posteerde niet zoals verwacht werd Metgod als middenvelder tussen Johan Neeskens en Jan tje Peters, maar de PSV-er Adrie van Kraay, die net als Met god in zim club de plek van laatste man bezet. Het aanwijzen van Adrie van Kraay voor het duel tegen Oost Duitsland bete kent dat Zwartkruis een dreigend conflict met de PSV-er heeft ontlopen, want zoals Van Kraay gis teren al meldde, zou hij er geen genoegen mee nemen' wanneer Zwartkruis de voorkeur gaf aan de jeug dige Metgod. Pas kort voor het begin van de interland tegen Oost Duitsland zal de me dische staf beslissen of het al dan niet verantwoord is Rob Rensenbrink te laten spelen. Als bondsarts Frits Kessel het licht niet op groen zet, is Adrie Koster van Roda JC de vervanger van Rensenbrink. Zoals in de lijn der ver wachting lag, heeft Jan Zwartkruis Dick Nanninga van Roda buiten de basis formatie gehouden. Het mislukte experiment tegen de Zwitsers (Nanninga en Geels samen in de spits) wordt derhalve niet her haald. Ruud Geels staat dus in de punt van de aan val met op de vleugels René van de Kerkhof en Rob Rensenbrink (of Adrie Koster). Het oefenduel dat het Ne derlands elftal gisteren op het KNVB-sportcentrum in Zeist afwerkte tegen de Rotterdamse amateurclub Xerxes was allerminst een succes. Oranje won slechts met 2-0 door doelpunten van de AZ-spelers Metgod en Peters. Dat alles gebe urde in een duel dat het aanzien nauwelijks waard was en dat het ergste doet vrezen voor de zware inter land tegen de Oost-Duit sers. Veel belangstelling voor interland tegen West-Duitsland DUSSELDORP De be langstelling voor de wed strijd West-Duitsland-Ne- derland, die op 20 december in Düsseldorp gespeeld zal worden, is erg groot. Toen maandag de voorverkoop voor de vriendschappelijke interland-ontmoeting begon, ontstond er in Düsseldorp en omgeving een run op de kaarten. De 33.000 zitplaatsen van het Rheinstadion vlogen van de hand, terwijl er voor de wed strijd West-DuitslandHonga- rije, die vanavond ter gele genheid van het afscheid van ex-bondscoach Helmut Schön in Frankfurt wordt gespeeld, nog duizenden staanplaatsen voorhanden zijn. Het Rhein-stadion in Düsseldorp heeft een capaci teit van 70.000 plaatsen. Inmiddels is ook een groot aantal kaarten naar Neder land gestuurd. j: LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 PAGINA IS Jurgen Croy is een van de vedetten die de Oostduitse ploeg kent. Hij speelde negentig interlands. - Georg Buschner was en bleef complimenteus. De tech- verantwoordelijke man van het Oostduitse voetbalelftal kreeg toeziend oog en luisterend oor van Hans Lempert, secretaris de Oostduitse voetbalbond én belangrijk partijbons, maar geen van het ophemelen van bet Nederlandse voetbal. Tot het bit- je emoe deelde hij gisteren op de persconferentie in het tegen de tordzee aangeplakte hotel „Atlantic" in Kijkduin complimentjes aan het adres van het Nederlandse voetbal. w land staat al jaren aan de top", ak Buschner bewonderend en hoffelijk, wijl hij ondanks het vroege uur zich de ge jenever goed liet smaken. „En dat nog wel enkele jaren zo blijven, want lopen in Nederland erg veel goede etballers rond. Beter dan bij ons. Wij n niet constant. Soms gaat het een paar it goed en dan wordt het ineens een k minder. Nederland heeft daar geen t van. Hier is zoveel talent dat moeite- is gedurende een lange periode een top- sitie in Europa kan worden ingenp- Borg Buschner heeft dan ook nauwelijks lop dat zijn formatie vanavond in het lyenoordstadion overeind blijft. Althans t wil hij zijn toehoorders nadrukkelijk oen geloven.„Nederland is zo goed en zo erk dat we maar een minimale kans ibben op een succesje. Niet voor niets is ederland opnieuw tweede van de wereld «worden. Wij waren er in Argentinië niet ins bij, kunt u nagaan welk een verschil kwaliteit er is tussen beide landen. Na- lurlijk zullen wij de punten niet zo maar ideau geven, maar Nederland is veruit ivoriet." lategorisch uschner doet net alsof hij het meent, elfs wanneer hij geconfronteerd wordt iet de lange waslijst van blessures waar jn collega bondscoach Jan Zwartkruis lee te kampen heeft, blijft hij catego- sch ontkennen dat Oost Duitsland wel egelijk een goede kans heeft om Oranje Én of meer kostbare puntjes te ontfutse- cn in de strijd om het Europees landen- ampioenschap. uschner, heel vriendelijk:„Ik weet dat wart kruis problemen heeft. Ik weet er elfs alles van. Maar desondanks is dat roor Nederland niet erg. Het aanbod van ;oede voetballers is zo groot, dat Zwart kruis moeiteloos twee, misschien zelfs wel drie teams op kan stellen van ongeveer kracht. Daarom zeggen die bles- e niets. Nederland is gewoon ster- meer van Nederland dan Zwartkruis van Oost Duitsland.„Ik ben in Argentinië ge weest", vertelt hij. „Daar heb ik Neder land viermaal zien spelen. Tegen Peru, Schotland, Duitsland en Argentinië. Ik ben erg onder de indruk gekomen van het Nederlandse voetbal. Wat ik vooral zo op vallend vond, is dat Happel en Zwartkruis probleemloos alle blessures konden opvan gen. Het leek wel of Nederland na elke blessure sterker werd, en niet zwakker zoals meestal gebeurt wanneer een basis speler wegvalt." Nauwlettend Ook na Argentinië heeft Buschner het Nederlands elftal nauwlettend gevolgd. Zowel bij het duel tegen IJsland als dat tegen Zwitserland zat Buschner driftig aantekeningen te maken op de tribune. „Ook tegen Zwitserland speelde Neder land goed", aldus een nog altijd compli menteuze Buschner. „En opnieuw viel het me op dat de ploeg helemaal niet zwak ker werd, toen Hovenkamp en Van de Kerkhof in één en dezelfde minuut ge blesseerd van het veld af moesten. Dat heeft me nog eens in mijn mening ge sterkt dat Nederland eenverschrikkelijk brede basis heeft". Zijn eigen ploeg komt er bij Buschner be duidend minder af dein die van Jan Zwartkruis. Buschner: „Het was voor ons een teleurstelling dat we Argentinië niet haalden. Toen we eenmaal wisten dat "we er bij het wereldkampioenschap niet bij zouden zijn, hebben we aan een wat an- 'der team gewerkt. Die ploeg heeft dit jaar drie interlands gespeeld. In het voorjaar tegen Zwitserland (3-1) en Zweden (0-1) en in het kader van de strijd om het Euro pees landenkampioenschap tegen IJsland. Dat was niet zo'n beste wedstrijd. We wonnen met 3-1, maar we hadden met grotere cijfers moeten winnen. We hebben nogal wat kansen laten liggen." Die wijzigingen binnen de selectie kosten een aantal, ook in Nederland bekende Oostduitse topspelers, hun plaats. Ener zijds als gevolg van blessures, anderzijds omdat Buschner met een andere formatie Spanje (1982) wil halen. Zijn erkende ve detten al§ Konrad Weise, Jurgen Pomme- Georg Buschner en zijn team poseren op Kijkduin voor onze fotograaf. man, die George Buschner, >u hem wel in de gaten. Hij weet Geen vedetten De huidige selectie van Georg Buschner kent dan ook weinig bekende namen. Van de ploeg die ruim vier jaar geleden in Duitsland tegen het wereldkampioenschap in de eerste ronde de latere wereldkampi oen West Duitsland naar een nederlaag speelde, is weinig meer over. Eén van de weinige vedetten van toen en van nu is doelman Jurgen Croy, die tijdens datzelf de wereldkampioenschap tegen Nederland (2-0 voor Oranje) een uitstekende wed strijd speelde. Croy is er vanavond weer bij, hoewel Buschner nog een slag om de arm hield. De Oostduitse bondscoach: „Hij is gebles seerd. Ik weet niet of hij op tijd fit is. Vermoedelijk wel, maar zeker is het niet." Croy zelf echter even later: „Natuurlijk speel ik. Tijdens de training heb ik me een dag of tien geleden geblesseerd. Nu heb ik daar echter helemaal geen last meer van." Jurgen Croy is binnen de selectie van Georg Buschner de man met verreweg de meeste internationale ervaring. Maar liefst negentig maal verdedigde de 32-jarige sportleraar het Oostduitse doel. Hij is daarmee wereldrecordhouder, want ner gens ter wereld is een doelman te vinden die meer interlands achter zijn naam heeft staan dan Croy. Buschner: „Nor maal gesproken wordt hij de eerste doel man die de honderd interlands haalt. Net zoals in Nederland spelers als Jongbloed, Schrijvers en Doesburg, kan ook Croy nog heel wat jaartjes mee." ROBHARTOG Van onze verslaggever) ZEIST De terugkeer van Adrie Koster binnen de selectie van het Nederlands elftal bete kende een verrassing. De Zeeuw (vanavond in de basis wanneer Rensenbrink aan de kant blijft) voert een tweestrijd uit met Tscheu la Ling, die dit keer in het voordeel van de Roda-speler uitviel. Aan de vooravond van de laatst gespeelde interland te gen Zwitserland streek de Aja- xied met de eer, ofschoon deze grillige rechterspits in de dug out bleef. Bondscoach Zwartkruis voelde meer voor het koppel Nanninga-Geels in de aanvalsli- nie, zodat er voor Ling geen plaats meer was. De dalende prestatiecurve van Ling was voor de Oranjecoach aanleiding de Aja- xied buiten de selectie te houden voor de interland tegen de DDR en andermaal een kans te geven aan Adrie Koster. Het doet de Kerkradenaar goed weer bij het selecte gezelschap uit de Nederlandse voetbalwe reld te zitten. „Het is voor mij een beves tiging, dat er nog steeds een progressie plaatsvindt in mijn spel. Het gaat de laat ste weken een stuk beter, maar ik blijf mijn spel kritisch bekijken. Ik ben niet zo snel tevreden en zie mijn plaats bij Oran je dan ook zeker niet als reden om te ver onderstellen dat ik er ben.' Eindelijk eens een voetballer die door zijn selectie bij Oranje niet verandert. Koster dicht deze eigenschap niet toe aan de nuchterheid van een Zeeuw. „Ik geloof niet dat een dergelijke opstelling typisch Zeeuws is. Ik weet gewoon van mezelf, dat ik ook mindere periodes heb. Ik moet bijvoorbeeld veel meer rust brengen in mijn spel. Die gehaastheid heeft tot ge volg, dat ik het overzicht verlies. Mijn spel is al een stuk rustiger dan het vorige seizoen, maar het moet nog beter kunnen. Trainer Jacobs heeft me daarbij ontzet tend goed geholpen. We hebben veel ge praat en daarnaast ook veel getraind op de typische eigenschappen die een vleugel spits moet hebben." Ontevreden In de interland tegen IJsland in Nijme gen maakte Adri Koster zijn debuut bin nen Oranje. Halverwege de tweede helft werd de moegestreden Koster door Zwartkruis vervangen. De 23-jarige Roda- speler terugkijkend:,, Tevreden over mijn spel was ik niet. Aan de rechterkant was behoorlijk veel ruimte en daar heb ik on voldoende gebruik van gemaakt. Toch mag men me dat niet te veel kwalijk ne men. Tenslotte is Oranje Roda niet en is het Nederlands elftal nog volkomen nieuw voor me." Adrie Koster heeft een flitsende start meegemaakt in het betaalde voetbal. An derhalf jaar geleden was hij nog een on betekende amateur bij de derde klasse Zierikzee, en op dit ogenblik behoort hij tot de selectie van het Nederlands elftal. Het lot was hem echter gunstig gezind, en ook Adrie Koster realiseert zich dat wel degelijk. „Het vorige seizoen draaide Roda slecht. Dick Nanninga viel op een gegeven moment door een rugblessure weg. Dat was een belangrijke oorzaak waarom wij toen slecht draaiden. Ik vind het echter te ver gezocht om de matige prestaties toe te schrijven aan het ontbreken van Dick Nanninga". „Natuurlijk is zijn aanwezig heid een grote stimulans, maar je moet niet vergeten dat er binnen Roda vier nieuwe spelers moesten worden ingepast. Jan Jongbloed, Terry Lees, Theo de Jong en ik waren nieuw in het team en dat vergt de nodige omschakeling. Voor mij is het gunstig geweest, dat Dick Nanninga is weggevallen, hoe beroerd het ook voor hem was. Aanvallend moest Jacobs naar alternatieven zoeken, waardoor ik volop kansen kreeg in het eerste team. Omdat de trainer Jens Kolding, de eigenlijke rechterspits van Roda, zag als degene die het meest in aanmerking kwam als cen trumspits, kwam de vleugelpositie aan de rechterkant van mij vrij en daar heb ik van geprofiteerd." Constant Roda is dit seizoen aan een opmerkelijke come back bezig. De Limburgse ploeg voert momenteel de ranglijst van de ere divisie aan, en dat mag verwonderlijk he ten, omdat de strijd de laatste jaren is gegaan tussen Ajax en PSV, de twee ploegen die ook in de eerste fase van deze competitie de dienst uitmaakten. De Eindhovense en Amsterdamse ploeg laten momenteel steek na steek vallen en daar van profiteert Roda, omdat de ploeg vrij constant draait. Adrie Koster verklaart de eerste positie anders. „Wij hebben die eerste positie niet te danken aan het vormverlies van Ajax en PSV. Wij spelen op dit moment goed voetbal, en dat heeft geresulteerd in deze eerste plaats. De meeste toppers hebben we al gehad en ook goede resultaten te gen geboekt. Daarom is het onze verdien ste, dat wij lijstaanvoerder zijn." Met de komst naar Roda JC is een lang gekoesterde droom van Adrie Koster in vervulling gegaan. „Ik wilde erg graag be taald voetbal spelen. Ik ben tijdens het laatste jaar bij Zierikzee gaan leven als een profvoetballer Ik plukte de vruchten al snel, want NAC, NEC, Den Haag, het Belgische Beveren en Roda toonden be langstelling. Ik heb tenslotte voor Roda gekozen, omdat deze ploeg sportief het meest aantrekkelijk was. Daarnaast bood Roda me een A-contract aan en dat gebe urt niet vaak met een amateur." Momenteel maakte Adrie Koster deel uit van een aanvalslinie, die wordt aangestipt als de sterkste in Nederland. „Dat wordt inderdaad gezegd", lacht de Zeeuw, en laat het daarbij. Hij lijkt ongevoelig voor complimenten en dat tekent nogmaals zijn nuchterheid. ROB HARTOG Adrie Koster „Oranje is voor mij de bevestiging dat er nog proqressie in mi|n spel zit"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13