Fantasie politieman zet Bonn op stelten NMB-girosparen. Van huis uit gemakkelijk. Reeks bomaanslagen van IRA begin van bloedige winter? DP verzet zich tegen immerciéle kweekreactor Geen akkoord tussen Labour en vakbonden deik ld moet orting tijd betalen Egypte wil tenminste strook van Gaza terug laragua :ht op coup -Somoza Alimentatie moet „afrekening" zijn Zorg om verkoop goedkope huurhuizen ernafval )orlopig ïilig in inkers 1MB] Onland/buitenland LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 NOVEMBER 1978 PAGINA 11 Ji ie W£fd JDAM (ANP) - Mi- Jbeda (sociale zaken) aanvraag van Ford id voor een werktijd- ng voor 1.227 werkne- ,or de duur van zes van de hand gewezen. erlandse vestiging van eeft nauwelijks werk produktiepersoneel ioor een massale sta in de 50.000 Engelse rknemers de aanvoer lerdelen stil ligt. De heeft zijn afwijzing eer gemotiveerd met ing dat er redelijker esproken kan worden ïvloeding van het ver- de staking in Enge- lien hij zou instem- met de verkorting. Bovendien dat de staking niet >rden aangemerkt als ledig onvoorzienbaar risico. Als een aan- oor werktijdverkorting rdt gehonoreerd bete dat de loonkosten uit .W.-pot" worden be ien afwijzing houdt in betrokken bedrijf de voor eigen rekening nemen. De industrie- JVV kenschetst de be- van minister Albeda ïiek". Volgens de bond afwijzing van een aan- om werktijdverkorting situatie waarin Ford nog nooit eerder ;omen. (Van onze correspondente Ami van Vree) Bonn De Bondsrepubliek is maandag opgeschrikt door het bericht dat er 's nachts een vuurgevecht had plaats gehad bij de villa van minister Genscher tussen een 23-jarige wachtmeester van politie en een onbekende man met een baard, vermoe delijk een terrorist die een aanslag op de politicus in zin had. De man die onmiddellijk het vuur had geopend toen de politieagent hem halt toeriep, wist tijdens de schietpartij te ontko men in het naburige bos. De agent bleef ongedeerd. Onmiddellijk nadat diens collega's in de bewakingspantserwagen alarm hadden ge slagen werd er een grootscheepse drijfjacht geopend. De hele omgeving werd in een cirkel van kilometers hermetisch afgeslo ten, honderden auto's aangehouden. Gister avond kwam de ontknoping: de wachtmees ter bekende dat hij het hele verhaal had verzonnen. In de duisternis had hij gemeend iemand te zien bewegen en in zijn zenuwen had hij onmiddellijk geschoten. Om niet de lachlust van zijn kameraden en de woede van zijn superieuren op te wekken had hij de mysterieuze man met de baard en alles wat er omheen was, uit zijn duim gezogen. ISMAILIA (Reuter) Een vre desverdrag met Israël moét mi nimaal in het vooruitzicht stel len, dat Egypte de Strook van Gaza terugkrijgt, anders is het voor ons onaanvaardbaar. Dit heeft president Sadat gezegd op een partijbijeenkomst in Ismai- lia. „In 1967 nam Israël ons Sinaï en Gaza af en het is essentieel dat Gaza met de Sinaï worden teruggegeven als begin van een veelomvattende en rechtvaardi ge regeling. Ik sta Gaza niet af. Het is van ons. De westelijke Jordaanoever is Palestina's pro bleem. Wij willen vrede en onze vice-president (Hubarak) zal dat aan Carter meedelen", aldus de Egyptische president, die tot nu toe bovendien als voorwaarde stelde, dat Israël de westelijke Jordaanoever zou verlaten. Het Israëlische kabinet zal van daag enkele nieuwe Amerikaan se denkbeelden met betrekking tot de Egyptisch-lsraëlische vre desonderhandelingen bespre ken. Dit heeft de Israëlische minister van buitenlandse za ken Dajan Gisteren in Tel Aviv meegedeeld bij zijn terugkeer van de geschorste onderhande lingen in Washington. „Op /twee punten na", zei hij, „zijn we het eens over het vre desverdrag en de politieke en militaire annexen". Het voornaamste struikelblok is de westelijke Jordaanoever. „Wij willen niet", zei Dajan, „dat het verlenen van autonomie aan dat gebied öp mechanische wij ze wordt gekoppeld aan het Egyptisch-lsraëlische vredes verdrag". narkt rne o r, en ar de rraak GUA (AFP) - De gu trijders van het Sandi- he bevrijdingsfront in gua hebben bekend ge- dat op 21 of 22 no- in het land een coup wachten valt uit krin- in het leger en de fi- wereld. De bedoe- aarvan is de positie ctator-president Somo- versterken. 21 novem- de datum die het „Bre- )ppositiefront" heeft als ultimatum an So- m af te treden. Inter- ile bemiddel ingspogin- ntot nu toe mislukt. kringen in Latijns- beschuldigen Israël op grote schaal wapens omoza te leveren. Ook [entijnse regering levert aan Nicaragua, onder- irechts vliegtuigen DR. MR. D. M. CAMPAGNE IN PROEFSCHRIFT (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT Van een langdurige, of zelfs levenslange, nahu- welijkse financiële band behoeft geen sprake te zijn. Alimen tatie na echtscheiding is in zoverre een verouderd begrip, dat het nu zinniger is door middel van een door deskundigen te bepalen „afrekening" ten tijde van de echtscheiding de ver plichtingen te regelen. Deze afrekeningsgedachte sluit de mogelijkheid uit telkens weer naar de rechter terug te keren met verzoeken om verho ging dan wel verlaging van eenmaal toegekend nahuwelijks onderhoud. Ex-echtelieden weten bij een rechtelijk vastgestelde afrekeningsplicht precies waar zij aan toe zijn, en dat bevor dert hun zelfstandigheid en de mogelijkheid tot het opbouwen van nieuwe relaties. Dat is de mening van dr. mr. D.M. Campagne, die vandaag promoveerde aan de Utrechtse universiteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift: „Alimentatie, onder houdsplicht tussen voormalige echtgenoten, betalingen terzake van echtscheiding.... een evolutie". Onder druk van zich wijzigende maatschappelijke opvattingen over het huwelijk, de duur ervan en de verhouding en verant woordelijkheden van echtelieden, wordt het meer en meer als onjuist en onredelijk ervaren, dat de ex-man verantwoordelijk zou moeten blijven voor het onderhoud van zijn ex-vrouw.Hij pleit daarom voor een „behoorlijk afscheid". Voor wat het onderhoud van de kinderen betreft zal een regeling moeten worden getroffen, waarin zowel de vader als de moeder voor de helft verantwoordelijk zijn voor de kosten van de opvoeding en de studie. Voorwaarde daarvoor echter is de feitelijke mogelijkheid een bijdrage in geld te leveren. Is die mogelijkheid niet aanwezig, dan dient de andere ouder, voorzover zijn draagkracht dat toelaat, het geheel dan wel het ontbrekende deel te leveren. Marechaussee wil betere wapens DEN HAAG De Belangenvereniging van het Corps Mare- chausse wil een betere opleiding en de beschikking over au tomatische wapens. Dat staat in een brief die voorzitter Ros van de vereniging naar de minister van defensie heeft ge stuurd, naar aanleiding van de schietpartij bij de gerensover- gang in Kerkrade, waarbij twee douaniers om het leven kwa men. Ros wijst er in een toelichting op dat zijn Duitse collega's veel beter zijn opgeleid en ook beter zijn bewapend. Die bewape ning is, nodig, aldus Ros, omdat de tegenpartij ook in veel gevallen over geavanceerde wapens beschikt. VVD-Kamerlid wil verlenging rijbewijs versoepelen DEN HAAG - Het WD- Tweede Kamerlid Van der •Ven vindt, dat rijbewijzen die langer dan een jaar zijn verlopen, zonder her-examen moeten kunnen worden ver lengd. Hij heeft hierover bij de behandeling van de begro ting voor Verkeer en Water staat een motie ingediend. Ook stelde Van der Ven in een motie voor, dat een kan didaat voor het rij-examen, die voor slechts één van de onderdelen (theoretisch of praktisch gedeelte) is ge slaagd, dit gedeelte nooit meer zal behoeven over te doen. Verder drong Van der Ven er sterk bij minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) op aan, een strengere regeling in te voeren voor het omwisse len van een buitenlands rijbe wijs in een Nederlands rijbe wijs.. PECH VOOR AEROFLOT Dit Aeroflot-toestel uit Rusland deed gisteren tot tweemaal toe een mislukte poging om op te stijgen. De piloot wist gelukkig wel op tijd te remmen, maar de startbaan was te kort. Zo kwam het toestel in een greppel terecht. Een echte ramp kon echter worden vermeden. LONDEN De voorlopige IRA heeft voor het eerst sinds verscheidene maan den een gecoördineerde reeks bomaan slagen gepleegd in zes Noordierse ste den. Een woordvoerder van het ondergrondse verzet verklaarde gistera vond: „Als de Britten denken, dat wij verslagen zijn, vergissen zij zich grote- De zwaarste aanslagen, in Omagh, Dun- gannon, Cookstown en Enniskillen, na men slechts vijf en veertig minuten in beslag. Er werd telkens grote schade aangericht door bommen, die in de meeste gevallen geborgen waren in au to's. In Omagh werden ongeveer vijf en twin tig mensen gewond door glasscherven. Enkele minuten later brak in Dungannon de hel los. Daar liepen dertig personen, onder wie een politieman, verwondingen op. Maar er vielen nergens doden. De voorlopige IRA had ook een reeks aanslagen gepland in de Noord Ierse hoofdstad Belfast. Deze werden echter bij toeval verijdeld door de politie, die maandagavond de zuidelijke ingang van de stad versperd had om wagens te kun nen onderzoeken. Hoewel de politie in feite jacht maakte op drugs, die via de Ierse republiek in Belfast gesmokkeld worden, trof zij in een tot stilstand ge brachte bestelwagen een uitgebreide ver zameling kant en Mare bommen aan. De voorlopige IRA heeft Ulster er on heilspellend voor gewaarschuwd, dat het dit jaar een Kerst zal zijn zonder wapen stilstand. ROTTERDAM (ANP) Ge durende de afgelopen drie jaar zijn in het Rijnmondge bied ongeveer 6000 goedkope huurwoningen aan belegging smaatschappijen verkocht. Dit antwoordt het dagelijks bestuur van het Openbaar Li chaam Rijnmond op vragen van twee PvdA-raadsleden. Het bestuur is over de groot schalige verkoop ernstig ver ontrust omdat deze voor min der draagkrachtigen bestemde huizen daardoor aan de huur markt zijn onttrokken. Kamer wil meer geld voor „De Hoop" (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft dinsdag een amandement op de begroting van Landbouw en Visserij aangenomen dat een verho ging van de rijkssubsidie voor het hospitaalkerkschip De Hoop met f 328.000,- in houdt. Ook nam de Kamer een mo- tie-Blaauw (WD) aan waarin gevraagd werd een door Ja pan gedane herstelbetaling van een miljoen gulden voor een aanvullende subsidie ten behoeve van De Hoop te be stemmen. Dit bedrag werd door Japan betaald als scha devergoeding voor het na de overgave van Japan tot zin ken gebrachte Nederlandse hospitaalschip Op ter Noord. nonze correspondent Ami van Vree) IZ Het partijcongres van de libera- P heeft in principe goedgekeurd dat sprekken over de verdere bouw van ototype van de zogenaamde snelle- ^Jkreaclor in Kalkar worden voortge- p voorwaarde dat een commissie uit arlement de risico's die zijn verbon- lan deze kernreactortechnologie aan iepgaand onderzoek zal onderwérpen, ongres heeft zich echter tegelijkertijd ..i« .proken tegen elk commercieel ge- van dit soort reactors. Wanneer de de coalitiegenoot in Bonn, zich achter deze opvatting zou scharen, komt het er waarschijnlijk op neer dat het in aanbouw zijnde prototype, waar ook Nederland fi nancieel bij betrokken is en waarin al voor bijna tien miljard mark is geïnvesteerd, wordt voltooid maar dat van de bouw van een commerciële kweekreactor „Kalkar II" in de toekomst wordt afgezien. De FDP-besluiten werden genomen na chaotische en tumultueuze debatten die tot in de nacht van maandag op dinsdag duurden. De afgevaardigden, van wie een groot deel de bouw helemaal wilde stopzet ten, voelden zich onder druk gezet, ja gechanteerd, toen de partijleiding bekend maakte dat de FDP-ministers in het kabi- net-Schmidt enkele dagen eerder met hun SPD-collega's hadden afgesproken met het project door te gaan. Aan deze belofte, aldus voorzitter Genscher, dienden zij zich te houden. Knarsetandend besloot het congres daarop het gezicht van zijn ministers te redden en een eventuele regeringscrisis te voorkomen, ten koste van de ministers Riemer en Hirsch van de deelstaat Noord- Rijn-Westfalen die zich tot het laatste toe tegen een voortzetting van het Kalkarpro ject hadden verzet. iAARDENNE: onze parlementaire re- ie) I HAAG - Minister Van Benne (Economische Za- I is van mening, dat bo- fcrondsè opslag van hoog- pdig radio-actief pplijtings-afval in ons I gedurende tientallen ja- op een veilige manier {«lijk is. Hij is van oor- I dat voorlopig volstaan I worden met bovengrond- bpslag van radio-actief af- I in bunkers. I schrijft de minister in een ff aan de Tweede Kamer pin hij nadere informatie Tchaft over de mogelijke !®g van radio-actief afval [tfoningse en Drentse zout- Van Aardenne wijst dat de opslag van [toplij tings-af val tot nu toe is bovengronds heeft tsgevonden. De minister t toe, dat daarbij welis- [ar enkele malen lekkages opgetreden, maar hij t daar aan toe dat daar- e geen stralingsgevaar voor pen is ontstaan. BRITSE WINTER VOL STAKINGEN? (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN Het loonbeleid van de Britse Labourregering is nu kennelijk gedoemd om verder af te brokkelen. De regering krijgt geen hulp van de vakbeweging, met wie zij wekenlang vruchteloos gezocht heeft naar een alternatieve politiek. De onderhandelingen werden gisteravond stopgezet na een stem ming over een gezamenlijke verklaring, die door het bestuur van de TUC werd verworpen. De Britten kunnen nu een winter vol stakingen tegemoet zien. Minister Healey, die gereed stond om op een persconferentie te vertellen, dat regering en vakbeweging samen een nieuwe anti-inflatie politiek zouden volgen, maar nu precies het tegen overgestelde moest vertellen, hield zich kranig. Hij beweerde, dat de socialistische minderheidsregerering zou blijven streven naar een beperking van alle loonstijgingen tot maximaal vijf procent. Dit beleid wordt echter ernstig bedreigd door loonei sen, die veel hoger gaan. De vakbeweging is gebonden aan een afgelopen september op het TUC-congres genomen beslis sing, dat alle beperkingen van de loonstijgingen nu tot het verleden moeten behoren. Een commissie van de TUC was eerder deze week met de regering tot overeenstemming geko men over een loonplafond van 8 procent. Dit compromis is gisteren door het TUC-bestuur met veertien tegen veertien sïemmen verworpen. Aanbieders gestolen pandbrieven tegen de lamp MIDDELBURG (ANP) De Zwitserse politie heeft twee Rotterdam mers gearresteerd die hebben getracht gesto len pandbrieven voor een waarde van drie miljoen gulden te ver kopen aan een Zwitser se bank. De pandbrieven maken deel uit van het pakket dat in sep tember van dit jaar in Mid delburg is gestolen en dat toebehoort aan de Antwerpse makelaar L.M Deze verblijft sinds juni in Rotterdam in de gevangenis in verband met een zwendel in onroerend goed. Van het ontvreemde pakket waardepapieren dat bij elkaar een waarde vertegenwoordigt van acht miljoen gulden is nu in totaal voor vier en een half miljoen gulden terugge vonden. Volgens de politie zijn de die ven niet in staat de pandbrie ven te verkopen. De nummers zijn bekend gemaakt en geen enkele bank is bereid tot aan koop over te gaan. De hoofd dader van de diefstal is nog met aangehouden. ADVERTENTIE Pak de pen,neem de stap. Wilt u alle feiten nog eens duidelijk op een rijtje zien, vraag dan door mid del van bijgaande coupon om meer informatie. Maar we kunnen ons goed stellen, dat u diezelfde coupon liever gebruikt om direkt met het NMB-girosparen te beginnen. 1% extra rente. Gemak dient de mens. Logisch dus, dat NMB-girosparen tot zon succesvolle nieuwe service is uitgegroeid. Ga maar na: u blijft rustig thuis,regelt uw NMB-giro- spaarrekening via de brievenbus en u vangt geen 4% maar 5% rente. Al wat u nodig hebtis een bank- of postgirorekening; doet er niet toe bij welke instelling. Direkt opvraagbaar zonder retourrente. Een ander belangrijk voordeel: uw geld staat niet vast. Tot f. 5000,- per maand dagelijks opvraagbaar. De eerste inleg op de NMB-giro- spaarrekening dient ten minste f 250,-te bedragen. U krijgt speciale formuliertjes voor overboeking naar uitslüitend eigen bank-of girorekening. De NMB denkt met u mee.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11