Dubieus doelpunt velt Leiden AZC neemt leiding over van VCZ/Ritmeester Parker speelt Amstelveen na rust „de zaal uit" Herfsttitels voor TOP en Zuiderkwartier SPORTTRIBUIME onproductief Aad van der Niet wint strandioop VERTRAGEND DE MEEUWEN GEKLOPT DOOR DE ZIJL/LGB LEIDSE COURANT Basketbal (Van onze hockeymedewerker) LEIDEN Dit inhaalweekeinde waren slechts drie ploegen uit de regio in actie. Lelden verloor via een dubieus doelpunt nipt van Bloemendaal (2—1). De heren van Alecto versloegen met ruim verschil Ber- kel-Rodenrljs (6—0). De dames van Leiden haalden twee punten binnen vla een 3—1 overwinning op Kameleon. Heren Leiden heeft uit de wedstrijd tegen Bloe mendaal. dat slechts één plaats boven hen op de ranglijst staat, geen punten kunnen halen. De roodwitten verloren met 2—1. In de eerste helft gaf Bloemendaal de toon aan. De stroom van aanvallen, die op het Leidse doel afkwam, werd vrijwel allemaal goed afgeweerd. In de 20e minuut echter was keeper Drijver kansloos op de inzet van Ronald Hein. Leiden stelde daar een paar gevaarlijke uitvallen tegenover'. Een maal moest de Bloemendaalse verdediging zijn doelman bij een strafcorner op de lijn te hulp komen. De tweede helft ging veel gelijker op met over en weer kansen. In de 20e minuut maakte Frits Verheij de bal tussen twee verdedigers vrij en schoot zelf langs de uitlopende keeper de gelijkmaker in. Hierna kreeg Leiden nog enkele goede kansen om een voorsprong te nemen, die allen net gemist werden. Vijf minuten voor tijd viel echter het doek voor Leiden. Bij een Bloe- Hockey mendaalse aanval kreeg een van hun voor- waartsen in de cirkel de bal op de voet. De scheidsrechter gaf echter een strafcor ner. Deze kon echter alleen nog maar door een Leidse verdediger met de voet van de lijn gehaald worden. Theodoor Doijer verzil verde de toegekende strafbal en Leiden reisde met lege handen naar huis. Vierdeklasser Alecto won op een zeer slecht veld met 60 van Berkel Rodenrijs. Vlak voor rust scoorde Maarten Coppes uit een strafbal het eerste doelpunt. In de tweede helft draaiden de Leiderdorpers veel beter. Via treffers van Hans Hartgers (3), Max-Jan Coppes en Marco Koeken werd de score tot 6—0 uitgebouwd. Dames Leiden behaalde een knappe overwinning tegen het hooggeklasseerde Kameleon (3—1). In de eerste helft ging het gelijk op. Na 10 minuten bracht Ingrid Westering Leiden aan de leiding. Niet veel later was Kameleon echter alweer op gelijke hoogte. In de tweede helft daarentegen domineerde Leiden op alle fronten. Uit een prima aanval scoorde Tanja Bors 2—1 en vlak voor tijd tekende Prisca Kors uit een lange corner 3—1 aan. Waterpolo (Van onze sportredactie) qi Leiden Tegen Bondssps Q, bank/GIJS is Leiden Lions to weer een keer in de fout gegai'3 Vooral In de laatste speelperw3 werd door de formatie van Ti Menken bedroevend slecht j speeld. Een gebrek aan motival kostte toen de zege. Een 2 voorsprong werd ineens een 6 t! achterstand. Het verschil tussen GIJS en Leid Lions lag in het benutten van kansen. Beide ploegen speeld matig maar wat GIJS wel de deed Leiden Lions niet: scoi vanuit vrije positie. (Van onze atletiekmedewerker) Lelden Enige leden van t NSL hebben zich dit weekeln n sterk geweerd in de vele laniflt afstandslopen, die in Nederlai )i georganiseerd werden. Ben H gen verbeterde In Amsterdam: persoonlijke record op de mo> thon met niet minder dan zev minuten: 2.45.40. Met deze I werd hij elfde. Winnaar werd Hf Nugteren (AAC) met 2.31. Ookl NSL-ers Jan Schijf (2.50.10)1 Wim van Gljlswijk (2.55.25) bleW nog onder de drie uur. Nog succesvoller was men in Blo mendaal. Aad van der Niet en Pd van der Burg werden hier in e strandioop over tien kilometer ei ste en tweede. Koos Meeuwenofl was hier de beste veteraan. Hf de Elzen kwam in Heerhugowaï in een halve marathon als achttii de over de eindstreep. TOP won het belangrijke duel tegen OWO met 6—5. Hans Oudshoorn houdt deze foto de bal in de Sassenheimse ploeg. (Van onze korfbalmedewerker) LEIDEN Het Sassenheimse TOP heeft de leiding genomen in de Westelijke eerste klasse B. De ploeg van Ab van Bruggen nam deze positie over van OWO, dat met 65 werd verslagen. Zuiderkwartier handhaafde zich aan de kop van West IC na de 47 zege op Quick, terwijl tweedeklasser Crescen do haar koppositie verloor door een 10—9 nederlaag tegen Blauw wit '51. TOP kreeg het in de beginfase van het duel met OWO erg zwaar. Snel scoorde OWO uit twee afstandsschoten 0—2 en legde daarop het spel onmiddellijk stil. Pas ver in de eerste helft kwam TOP weer in het ritme. Voor rust (2—3) veranderde er nog weinig aan de achterstand. De door Van Bruggen in de rust meegegeven opdracht het tempo op te schroeven veranderde het beeld van de wedstrijd. Ineke Westerbeek en Peter Ciggaar hielpen TOP aan een 43 voorsprong, die evenwel niet lang stand hield. Beslissend waren de treffers van Ilse Westerbeek en Jan Willem Simmelink. OWO kwam pas in de slotfase middels een strafworp weer in de nabijheid: 6—5. Overige doelpunten: Wijnand van Vliet en Hans Oudshoorn. Met de wetenschap dat Vitesse thuis een moeilijke tegenstander is vond Ons Eiland-coach Piet Weer- heim het verstandig voorzichtig te starten. De kansen zorgvuldig uitspelend kon Ons Eiland bij 22 gaan rusten. Snel na de hervatting zorgde doelpunten van 3arry van Duyn, Wim Nijenhuis en Nan Deegenaars /oor een beslissend lijkende 25 voorsprong. Vitesse <wam echter tot 45 alvorens Cobie Deegenaars het duel definitief besliste: 46. De overige twee :reffers kwamen op naam van Cobie en Nan Deege naars. Sehandicapt door drie wissels, waardoor de opstel ing danig moest worden gewijzigd, trad Pernix aan Dij hekkesluiter DSV. Toch was er sprake van onderschatting van de tegenstanders na een snelle >—2 voorsprong. Het werd Pernix bijna fataal. Via aen 8—3 ruststand wist DSV de stand om te buigen (Van onze waterpolomedewerk- ater) ALPHEN AAN DEN RIJN - AZ- C/Unique heeft de leiding In de hoofdklasse-waterpolocompetJtle overgenomen van VZC/Rltmees- ter. De Alphenae formatie ver- aloeg zaterdagavond 't Y uit Am- aterdam met de sprekende cijfers 14-6 terwijl VZC/R, dat tot nu toe dankzl| een beter doelsaldo de ranglijst aanvo-»de, .n eigen huls een 1-3 nederlaag teqen Neptu- nus-Arnhem mn »st Incasseren, in De Dillen dut <e het zaterdag avond tot in he* 'erde speldeel voor AZC definitief afstand nam van het Y. dat debuterend in de hoofdklasse, in de vier voorgaande competitieronden geen enkel winstpunt wist te vergaren. Aan het eind van de derde periode kon AZC het surplus in kwaliteit echter uitbuiten en het scorever- schil opvoeren. In het laatste spel deel, gestart met een 8-4 score, kon AZC door vier „man-meer"- doelpunten, een strafworp en een speldoelpunt de uitstekend „kee pende" Ron Gal nog zesmaal pas seren, een door Piet Hesterman benutte strafworp en een speldoel punt van llco van Schaik bracht de score op 14-6. Het scorever loop: 1e per. 2-0, 2e per. 2-2, 3e per. 4-2,4e per. 6-2. De Zijl/LGB had dit weekeinde de uitwedstrijd tegen De Meeuwen uit- Amsterdam op het programma. Aan deze ontmoeting heeft de Leidse poloformatie na een zeer spannend duel een 3-5 overwin ning overgehouden. Op het vertra gende spel van de Amsterdam mers. die bovendien zwaar verde digend speelden, wist De Zijl/LGB in de openingsfase geen voldoen de antwpord te vinden en door een midvoordoelpunt van Tommy Schmidt werd het al snel 1-0 voor de thuisclub. Nog in het zelfde speldeel bracht Jacob Spijker de stand weer in evenwicht en met Hans Koster op de kant scoorde Dick v.d. Bosch 1-2. Een snelle Meeuwen-uitbraak deed Schmidt de stand op 2-2 brengen. De derde periode bracht De Zijl/LGB goed aanvalsspel wat door Stan van Belkum een 2-3 voorsprong voor De Zijl/LGB opleverde. De Meeu wen bleek in deze periode condi tioneel duidelijk de mindere maar bleef de Leidse doelman Uitten- bout op de proef stellen. Via een strafworp kwam De Meeuwen nog maals langszij (Hans Koster). Jan Jaap Korevaar bracht uit een „man-meer"-situatie De Zijl/LGB wederom aan de leiding en nu definitief en wist in de slotfase, toen nogmaals een Meeuwen-spe ler uit het water was gezonden 5-3 te scoren. In de eerste klasse heeft LZ1886 thuis met 8-4 gewonnen van DZV Frank van de Akker scoort het zesde doelpunt van ZC in het treffen met het Y. Doelman Ron Gal is kansloos. en verloor BZPC zondagavond met 5-3 van het Arnhemse ESCA. De Bodegraafse ploeg heeft nog slechts een punt. In Zwembad De Zijl nam DZV verrassend de leiding door een boogbal van de geroutineerde Ruud Selbeck. DZV wordt momen teel getraind en gecoached door de Zijl/LGB-er Hennie Hensing. Slechts twee spelers van DZV waren in staat in de voorhoede enig gevaar te stichten: Ruud Selbeck, die goed was voor drie doelpunten en Erik ten Kulve, die echter in de verdediging enkele steken liet vallen. LZ 1886 boog middels Jan de Graaf en tweemaal Jan Bakker de stand om naar 3-1. Een verdedigingsfout in de tweede periode stelde Fried Elzinga in de gelegenheid er 4-1 van te maken. Ruud Muuse scoorde met een afstandschot 5-1. In de laatste periode kwam LZ met 7-2 voor door doelpunten van Fried Elzinga en Jan van Duuren. Daarna kon de formatie van Hensing iets terug doen (7-3; 7-4) waarna Fried Elzin ga met zijn derde treffer de ein- stand op 8-4 bepaalde. BZPC kwam in het eerste part voor met 1-2, doelpunten van Peter van Wieringen en Maarten van Etting- er. De Bodegraafse ploeg verspeel de deze voorsprong echter door veel fouten te maken. Wel kwam BZPC in de derde periode van 4-2, door een grandioos doelpunt van Maarten van Ettinger. nog op 4-3. Door in het vierde part „een-man- meer"-situatie niet te benutten kon ESCA de eindstand op 5-3 bepa len. De dames van de Zijl/LGB werden het slachtoffer van de kampioen spretenties van het Haagse DSZ. DSZ jaagde van begin tot eind. zodat uiteindelijk de Leidse forma tie met een 16-1 nederlaag naar huis werd gestuurd. Het enige doelpunt van De Zijl/LGB kwam van Ria Onderwater. Door met 9-5 van KZC te winnen heeft Katwijk zijn ongeslagen sta tus behouden. De grote man in zwembad de Mierenweide was Paul van de Putten die zes van de negen treffers voor zijn reke ning nam. De overige doelpunten kwamen van Kees van der Moolen, Hans van de Putten en Hans van Duyvenvoorde. In de eerste perio de liep het wat stroef, getuige de 1-0 voorsprong. Via 4-1 (einde tweede part) en 6-2 (einde derde periode) werd het uiteindelijk 9-5. De jeugd van de Zijl/LGB heeft met 6-6 gelijk gespeeld tegen de Ham, na in de laatste periode nog met 3-6 voor te hebben gestaan. Doelpuntenmakers: Remco Ro man en Renê Korswagen (beiden tweemaal) en Robert van Zijp en Arno van der Drift (beiden een maal). (Van onze basketbal-medewerker) LEIDEN Tegen alle verwachtin gen In heeft Parker de ontmoeting met Amstelveen erg ruim gewon nen. Na een slappe eerste helft kwam de Leidse ploeg In de tweede helft flitsend uit de start blokken, speelde het armoedige Amstelveen de zaal uit en won met 11789. Door dit resultaat bereikten de Leldenaars de eer ste plaats in de eredivisie, aange zien concurrent Den Bosch, tot dan nog ongeslagen, bij Musette RZ met 82—74 tegen de eerste nederlaag opliep. Debet bij die Bossche nederlaag zal ongetwij feld het Europacuptreffen tegen Habpoel Tel Aviv zijn geweest. Ook bij Lelden heerste de angst dat de door de mist vertraagde terugreis uit Zweden haar sporen zou achterlaten. Die vrees bleek niet ongegrond. Parker startte erg zwak, de ploeg speelde een redelijke man-to-man. maar had aanvallend de grootste moeite met de 2-3 zóne die Amstel veen speelde. Het werd derhalve hard werken voor de Leidse ploeg. Collins zoch tevergeefs naar zich zelf. maar werd toch n!et gewis seld. Coach Blom: „Het liikt gezien mijn eerdere uitspraken wel wat inconsequent, maar ik wilde Arthur de tijd geven om zichzelf terug te vinden, daar heb ik hem woens dag tegen Badalona veel te hard voor nodig". De enige voldoende verdiende Harrie Kip, die eer uit stekende verdediging op Ma - on- neaux speelde. Na nog met 3328 te hebben voorgestaan viel Leiden terug. Kyle beleefde een erg matig optreden en Leiden miste aanval lend te veel opgelegde kansen. Amstelveen wist er wèl raad mee. Met name de Amerikaan Billy Banks speelde knap en verzamel de 23 punten in de eerste helft. Het is dan ook een raadsel dat de Amstelveense ploeg Banks wil gaan vervangen. Amstelveen nam met 33—36 de leiding. Het Leidse publiek vond het allemaal best. de eens zo luidruchtige aanhang van Parker rust kennelijk nog altijd op de lauweren van Ahoy en laat zich dan ook nauwelijks horen. Tot 42—47 sliep heel Leiden verder. Bij die stand greep de Amstelvener Marrionneaux hard in. De doorgebroken Mitchell Plaat werd simpel doch hard tegen de basket gesmeten, waarbij het een wonder was dat de Leidse guard ongedeerd bleek en dat Marrion neaux niet uit het veld werd ge en Van Rooden in het veld. die enige tijd nodig hadden om hun draai te vinden. Het tempo stokte en Amstelveen kwam bij tot 97—77. Opvallend was dat Marion- neaux de gehele tweede helft het veld niet meer betrad. De laatste vijf minuten bracht de rentree van Bruinsma (voor Woudstra) en Plaat (voor Collins). Vrijwel ogenblikke lijk leverde het storen weer resul taat op. Bruinsma groeide naar grote hoogten en Parker holde naar 117—89. waarmee Amstel veen haar plaats wist en Parker zich kan gaan opmaken voor het topduel tegen Juventot de Badalo na, woensdag a.s. Vooreerst met een gunstige kaart: iedereen is fit en alle spelers hebben momenteel een redelijke vorm. Scouting Parker: Bruinsma 31 pt 45% 19 reb; Plaat 25 56%3; Collins 24 36% 12; Woudstra 13 75% 8; Kip 10 71% 6; Hagens 8 33% 1; Kyle 4 25% 6; Van Rooden 2 25% 3. Amstelveen: Banks 39 pt; Boots 13; Bruyn 12; Marrionneaux 8. Stand: Parker 11—20; Bosch 10—18; NNDonar 11—18; Musette 11—16; Delta Uoyd 11—12; BOB 116; Amstelveen 11—6; Frisol 104; Punch 11—4; Flamingo's 11—4. In de eerste divisie kende LISC nogal wat problemen met het mo menteel goed draaiende BV Hoofddorp. Desondanks kreeg LISC vlak voor tijd de wedstrijd onder controle, goed voor een 88—85 zege. In de eerste divisie dames gleed Parker behoorlijk onderuit. Koplo per Blue Stars trakteerde de Leidse dames op een 108—26 nederlaag. Grote belangstelling natuurlijk voor de Leidse topper in de rayonhoofdklasse: Nijssen Trotters-Luba. Het werd een aan trekkelijk duel met een weer her stelde Eric Berendsen, die meteen 13 rebounds pakte. Al na 4 minu ten nam Nijssen een voorsprong van 10 punten en Luba stelde er weinig tegenover. Het juniorenpo- tentieel van Luba. dat die dag al had gespeeld, toonde vermoeid heidsverschijnselen en de vlot draaiende Trotters stonden met rust dan ook ruim voor: 41—30. Nijssen draaide ook een goede tweede helft, wisselde van zóne makkelijk over op man-to-man en sloeg in de 14e minuut andermaal toe. Luba werd weggespeeld en met 97—59 behield Nijssen de eerste plaats. tot 7—5. Dit noopte Pernix wel tot een lat krachtsinspanning, die overigens pas in de la minuut een punt opleverde: 8—8. Voor Pi scoorden Kees van der Kraan en Kees Brokaat vier maal. De druk telkens weer te moeten winnen vormt groot mentaal probleem voor Zuiderkwartier, gemotiveerde tegenstanders proberen elke weer een eind aan het ongeslagen record te m Quick vormde daar geen uitzondering op. gepaard aan hardheid moest het wonderm worden. Zuiderkwartier bleef er kalm onder en dl na rust (24) snel door tot 37. Quick bepa de eindstand op 47. De Leidse treffers kwat op naam van Ineke de Hertog, Els Lardee, J van Dam, Eric van Lunteren, Dirk Jan de Kn Wil de Wit en Rens Henze. Het niet afmaken van kansen was de voomaan oorzaak, dat De Algemene niet snel over het zwai Rozenburg heen walste. Na de eerste tien minui waarin Ruud van Vliet en Ruud Swaak De Algeme naar 30 schoten duurde het een half uur eer Algemene weer scoorde. Na rust lukte het allem beter en werd Rozenburg met de regelmaat van klok naar een 11—5 nederlaag gespeeld. Voor Algemene scoorden Ruud van Vliet (5), Joke Stout (2), Wim van Vliet (2), Ruud Swaak en Martin Fili| Al na drie minuten keek Crescendo tegen een achterstand aan. In de loop van de eerste helft de achterstand wel goedgemaakt, maar de een aanval van Blauw Wit '51 bleef erg gevaarlijk, rust leek Crescendo de problemen onder contr,va te hebben en met tien minuten 'te spelen bezat tóh ploeg van Frans de Haas een 8—9 voorsprong. Tw ve strafworpen. waarvan één in de laatste seconöijlei deden Crescendo alsnog de das om. Doelpunieja„ Louis Kok (4), Ria Baak, Wilfred Comelisse, Ch Schmidt en John Huigsloot. iiipJar i 2- twild bi r Het zat Amstelveen bij Parker niet mee. Ook Jan Willem Jansen moest dat ervaren. Op weg naar een simpele „lay-up" vond hij scheidsrechter Ruessink onverwacht op zijn weg. Achtervolgende Arthur Collins hoeft duidelijk niet meer in actie te komen stuurd. Toen kort daarop ander maal een Leidse speler kennis maakte met de hardheid van de basketinstallatie (dit keer door de onvolwassen spelende Simon Bruyn) was de maat vol. Parker werd wakker en startte met een zóne-press, welke nog voor rust een voorsprong opleverde: 53—50. Wat basketbal eigenlijk voor een sport is en hoe het dient te worden gespeeld, dat werd Amstelveen in de tweede helft duidelijk gemaakt. Leiden was ontketend en speelde een voortreffelijk uitgevoerde press. Telkens weer werd Banks (snel vervangen door Jansen) door Plaat en Collins opgewacht, het geen er meestal toe leidde dat de Leidse ploeg de bal veroverde, waarna in recordtijd werd ges coord. Wie die punten maakte deed er in feite niet toe. Er werd rijkelijk met assists gestrooid en Woudstra. Plaat, Collins en Bruins ma scoorden allen even fraai. In acht minuten tijd deed Parker de wedstrijd op slot: van 5350 naar 59—59. Blom bracht Hagens, Kyle jgj

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20