ïcidóe Sou/to/rit Albeda wil spoedoverleg "ver jeugdwerkloosheid iszs*1 a Berghuis (ARP) opent archief 4, Niet netjes.... t 3 wen met jongerenorganisaties igen schiet zuster dood Parachutist verongelukt KOM OP ^0!~?'penbur9 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas icteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - ienten: ikwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Maandag 13 november 1978,69e jaargang no. 21196 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Showroom NCRV-tv is er vanavond weer met een „Showroom" over mili tair vermaak op Ned. II om 21.17 uur. Om 18.59 uur Heidi. Op Ned. I om 20.40 uur "Moet je mijn leven hebben", docu mentaire over zwervers. Plaatselijk regen Eerst veel bewolking en plaatse lijk regen. In de loop van de dag van het westen uit opklarin gen. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Maxi mumtemperatuur ongeveer 10 graden. Morgen zon op: 07.57, zon onder: 16.51 Hoogwater: 2.26 en 14.43 Laagwater: 10.30 en 22.49 lienst ven za ioor de, apenbi (Van onze verslaggevers) HAAG. Minister Albeda wil V., afde jongerenorganisaties zo spoe- eegh), bgelijk overleggen, wat aan de jeugdwerkloosheid gedaan worden. Hij is het met deze |l I satics eens, dat een werkloos- li I ran 104000 geregistreerde jon- jnf onder de 25 jaar schrikbarend Is. De minister wil dit overleg i aan de hand van een aktie- __van alle jongerenorganisaties, oorziet in minstens honderd- nieuwe banen. Verbeterin- i het onderwijs zouden volgens an 70.000 nieuwe banen kun- cheppen, het isoleren van wo- hniekJ 35.000 banen. Daarnaast zit "tor van de gezondheidszorg te jen om jongeren. (erenorgaoisaties hadden dit aktieplan voordat zij bij minister Albeda aan. onderstreept met een demonstratieve jmst op het Malieveld in en een korte De jongeren willen, dat er werk gemaakt wordt en niet werk geloosd, aldus de mani festatie zater dag in Den Haag. mars door Den Haag. Op de bijeenkomst deed zich een klein incident voor, toen het li berale Tweede Kamerlid Broos van Erp, die het woord wilde voeren, hardhandig van het podium gesleurd werd. De WD heeft over dit incident opheldering gevraagd. Minister Albeda wees de jongeren na afloop van de demonstratie er wel op, dat het groot ste deel van de jonge werklozen na een half jaar al een baan heeft. De regering heeft de maatregelen tegen de jeugdwerkloosheid voor al gericht op de groep van dertig tot veertig duizend, die moeilijk aan de slag komt. Hij wees er verder op, dat de werkloze meisjes een speciale groep vormen, die extra aandacht verdient.' Van de bestaande maatregelen pro fiteren al 40.000 jongeren. "Maar we kun nen niet meteen zeggen, dat we er honderd miljoen gulden tegenaan gooien, zoals in het- plan van de jongeren wordt voorgesteld", al- .dus de minister. Hij bleek echter bijzonder ingenomen te zijn met het voorstel van de jongeren om in de maatschappelijke sector -jongerenhuisvesting, gezondheidszorg, welzijnswerk, sportvoorzie- ningen, openbaar vervoer- een groot aantal ar beidsplaatsen te scheppen. Wanneer er onder delen van het plan uitgevoerd kunnen worden wil hij hiervoor het geld beschikbaar stellen, dat al bestemd is voor andere maatregelen. Door de nieuwe ideeen van de jongeren zou den die maatregelen dan weer moeten worden bijgesteld, aldus minister Albeda De 36-jarige Brianda de Ro driguez. doch ter van een Spaanse sher rymagnaat wordt hier be groet door haar twee kinderen. Brianda werd in het begin van deze maand ontvoerd, maar de Mexicaanse politie ontdekte het h uis waar zij verborgen werd gehouden en slaagde er in haar te bevrij den. De ont voerders zijn gearresteerd. Zij hadden een losgeld geëist van een miljoen dollar, maar dit losgeld is niet betaald. RECHT Een zestien- rurkse jongen uit Slie- heeft gisteravond zijn *ncie zuster doodgescho- 'wi zijn aanhouding gaf (enoVer de politie als ïert en voor 2jjn daaci op dat zijn zuster, die in Dordrecht woonde, een verhouding had met een Nederlander. De poli tie heeft het pistool waarmee geschoten is, naderhand in.de omgeving teruggevonden. ^gast verdacht van brandstichting de baai man "e" SHDAM De Rotter- iuueIDs p0ijtje heeft gisteren volgd S.jarige Engelsman aan- weet ijen, die ervan wordt Ie ht vrijdagavond een in het hotel „Commer- Rotterdam te hebben aangestoken. De arrestant was een van de gasten van het hotel. De schade van de brand bedraagt 600.000 gul den. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. sollicf— MET BRIEF AANTJES OVER OORLOGSVERLEDEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dr. W.P. Berghuis, voormalig voonitter van de ABP, heeft zich het afgelopen weekeinde alsnog bereid verklaard zijn archieven te openen voor de bijzondere Twee de Kamercommissie, die het kamerdebat over het oorlogsver leden van mr. Aantjes voorbereidt. Op aandrang van de voor zitter van de commissie, kamervoorzitter Vondeling, kwam mr. Berghuis terug op zijn aanvankelijke standpunt dat hij zijn archief slechts zou openen als de justitie daarom zou vragen. In het archief zit een brief van Aantjes uit 1967, waarin hij zijn oorlogsverleden uiteenzet. Eerder vorige week zei Berghuis dat er naar zijn herinnering niets in die brief staat over Aantjes' indiensttreding bij de SS, maar Aantjes zei dat in die brief méér staat dan hij in 1967 (toen zijn ministerskandida tuur aan de orde was) in gesprekken met AR-topmensen heeft gezegd. Kamervoorzitter Vondeling sprak ook vandaag nog met een aantal mensen die in de afgelopen tientallen jaren bij Aantjes' politieke carrière betrokken zijn geweest. De bijzondere ka mercommissie komt morgen weer bijeen. Het kamerdabat over de zaak-Aantjes zal vermoedelijk aanstaande donderdag begin nen. Oud-CDA-fractieVoorzitter Aantjes blijft bij zijn voornemen om een weerwoord te schrijven naar aanleiding van het belas tende rapport van dr. L. De Jong van het rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Hij wacht echter eerst het kamerdebat af. Bij Aantjes thuis in Utrecht zijn de afgelopen dagen vele honderden bloemstukken en brieven bezorgd, vrijwel allemaal met blijken van medeleven. Alle brieven worden nauwkeurig gelezen, omdat ze wellicht belangrijke verklaringen bevatten voor Aantjes' weerwoord. GENS MONNIKEN lelijke resten Johannes de Doper in klooster Egypte 4 Volgens monniken van het kopti- rthodoxe klooster St.- Makar in de Na- ongeveer honderd kilometer ten sten van Cairo, bevinden zich in hun de stoffelijke resten van Johannes ben dit verteld aan een correspondent et Egyptische blad Al Ahrara, wie zij een kist hebben getoond, waarin de resten zich zouden bevinden. De traditie wil, dat het stoffelijk overschot van Johannes de Doper in de vijfde eeuw na Christus uit Palestina naar de stad Alexandrië aan de Middellandse Zee is gebracht Het zou in de elfde eeuw naar het klooster zijn vervoerd en daar verborgen, omdat de christenen toen werden vervolgd. kdiefstallen ÏN Voor de zoveelste —innen korte tijd heeft een «Vbus van een Leidse rk Bet moeten ontgelden on- hebzucht van onbeken- en kistje waarin het col- Ad van de Petruskerk aan Qmenschansweg was ver- 1 werd gisterochtend na s opengebroken aange- L De ruim 500 gulden egeld was verdwenen, ^weekeinde vielen de Pe- -A en de rk kerk aan de yingel ten prooi aan mo ld ^dezelfde dief. Toen wer- IJ in de garderobe hangen- 111 jtfen geplunderd. De Leidse ivk[heeft de kerkdiefstallen -Tl Onderzoek. THEO UNGEN OVERLEDEN Wenen De beroemde toneel- en filmacteur Tbeo Lingen is vrijdag op 7S-jarige leeftijd in Wenen overleden. De in Hann over gebaren Lingen, die eigen lijk Frans Tbeodor Scbmits heette, werd als komisch talent ontdekt in Frits Lang's grimmi ge Met testament van dr. Ma- base" en werd in Nederland vooral bekend door de tiental len rollen die bij in de jaren dertig speelde met ojl Heinz RVbmann en Hans Moser als tegenspelers. Na de oorlog trok Lingen ach uit de filmwereld terug, maar bleef voor Duitsland en Oosten rijk een begrip op de planken. Lingen heeft ook nog de kome die „Johan, uw onderdanige die naar" geschreven, die in ons land door Cor Ruys werd ge speeld. TEUGE Een 48-jarige man uit Arnhem is gistermiddag tijdens het parachutespringen nabij vliegveld Teuge veron gelukt. Zijn valscherm ging tijdens de val niet open. De man sprong van een hoog te van 2700 meter. Een onder zoek van de Rijksluchtvaart dienst heeft uitgewezen dat het valscherm in orde was. Directeur G. Burgers van het vliegveld Teuge noemt het dan ook vooralsnog een raad sel waarom de parachute van de man, een ervaren springer, niet open ging. Mogelijk is hij tijdens zij val onwel gewor den. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiniiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiii LEIDEN Een 23-jarige Fran se toerist is gisteravond met geweld uit Club 70 aan de Stationsstraat in Leiden ver wijderd. De man liep daarbij ondermeer een schedelbasis- fractuur op. De Franse toerist wilde met twee vrienden een bezoek bren gen aan Club 70. Bij de ingang werden de mannen echter te gengehouden door de portier, die van mening was dat de drie niet netjes genoeg voor de gele genheid gekleed waren. Toen de portier evenwel met twee van de toeristen in gesprek was glipte de derde naar binnen. Dat nam de portier echter niet en ging de binnendringer achterna. Het slachtoffer werd met zo'n bruut geweld naar buiten ge werkt dat hij naast een schedel- basisfractuur ook nog een ga pende hoofdwond en een zware hersenschudding opliep. De man moest worden opgenomen in het AZL. Een dag eerder, zaterdagavond, werd elders in Leiden een ande re buitenlander bepaald on vriendelijk bejegend. Een 46-ja- rige Engelsman uit Zoeterwou- de werd in een café aan de Beestenmarkt door zes tot nog toe onbekende jongemannen af- Man overleden in politiecel VELP (ANP) Een 53-jarige man uit Dieren is zaterda gochtend overleden in een cel van het politiebureau in Velp (bij Arnhem). Vanochtend heeft sectie op het lichaam van de man uit gewezen, dat de vermoedelij ke doodsoorzaak een combi natie van drank en medicijnen is. De veel in pen sions verblijvende man was vrijdagavond wegens dron kenschap op het Velpse poli tiebureau ingesloten. dinsdag woensdag W2KBNS- LAPPÊW^ aM45 h WMENS- ËOLLQDEa VLiÊ SC H MEESTER fflSiNS LONDEN (UPD De Londense Sunday Ti mes heeft prins Charles gisteren een voorpagina met „goed nieuws" als cadeau gege ven ter gele genheid van diens dertig ste verjaar- dag, morgen. De prins had eerder dit jaar erover geklaagd dat de kranten vooral slecht nieuws afdrukken. Bij die gelegenheid had Char les zich afgevraagd waarom de kranten niet eens zouden ver tellen hoeveel jumbo-jets er op een bepaalde dag veilig op de luchthaven Heathrow waren geland. De Sunday Times heeft Charles nu op zijn wenken bediend. Op de voorpagina staat hoeveel baby's er de afgelopen week in Engeland zijn geboren, hoeveel paren er zijn getrouwd, dat 92 procent van de post op tijd is bezorgd en dat de Big Ben alweer de juiste tijd aangaf. Het blad eindigt de opsomming van het goede nieuws met de verontschuldiging dat er ook slecht nieuws op de pagina staat, zoals dat over stakingen. Maar „zo is het leven, dat is nieuws". getuigd. Toen de man spoor slags trachtte te verdwijnen gin gen de jongens hem achterna en ranselden de man op de Steenstraat nogmaals af. De man moest zich onder dokters behandeling stellen. Het bleek dat hij aan de onverwachte vechtpartij een gekneusde rib en schaafwonden over het gehe le lichaam had opgelopen. De Leidse politie heeft beide geval len in onderzoek. w „Doesburg moet in Oranje" (Van onze verslag gever) DEN HAAG Pim Doesburg moet woensdag spelen tegen Oost-Duits- land. Dat is althans de mening van trai ner Petescu van Sparta, die Does burg op dit mo ment de beste doelman van ons land vindt. „Ik heb Schrijvers tegen ons en tegen Bayern zien spelen en dat heeft mijn mening versterkt", aldus Petescu. „Schrijvers staat er in vanwege de combinatie die hij vormt met Krol, maar dit samenspel is niet optimaal. Na de interland tegen Zwitser land is Schrijvers veel zwakker gaan spelen. Overigens vind ik ook dat Michel Valke eigenlijk bij de selectie van het Nederlands elftal hoort, ledereen is er van overtuigd dat hij één van de grootste talenten van ons land is. Maar dan moet hij ook gelegenheid krijgen om buiten Sparta te rijpen". Zwartkruis heeft het moeilijk ZEIST Bondscoach Jan Zwartkruis heeft het niet gemak kelijk. Voor het duel met Oost-Duitsland wees hij maar drie middenvelders aan. Wim Jansen (Feyenoord) en Jan Poortvliet (PSV) moesten wegens blessures afzeggen. Zwartkruis hevelde Johnny Metgod (AZ '67) over van de selectiegroep van Jong Oranje naar de hoofdmacht van John Dusbaba, aanvankelijk niet geselecteerd, werd alsnog opgeroepen om vandaag in Zeist te verschijnen. Voor Metgod koos de bondscoach Frans Nijssen van FC VVV voor Jong Oranje. Jan Poortvliet zat bij PSV—PEC op de tribune, geblesseerd. Wim Jansen liep zaterdag tijdens de training een blessure op aan de achterkant van zijn dij. Hij probeerde gisteroch tend nog of hij tegen Volendam zou kunnen spelen maar dat bleek niet het geval, waarna hij zich bij Zwartkruis afmeldde. Ook in de laatste interland tegen Zwitserland kon Jansen wegens een (andere) blessure niet spelen. Arntz hersenschudding ALKMAAR De botsing tussen Ronald Hendriks (NEC) en Peter Arntz (AZ'67) liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien. Arntz werd per brancard van het veld gedragen. Na onderzoek bleek de ernst: een zware hersenschudding, waardoor Arntz voorlopig rust is voorgeschreven. Pijltjes gooien Roda JC heeft verrassend de lei ding in de eredivisie genomen. Geen week gaat voorbij of op sommige velden is het weer mis. Achter het doel van Schellekens (NEC) stond een belhamel die dartpijltjes had meegenomen die hij naar de Nijmeegse doelman wierp, zonder hem evenwel te raken. Schellekens koos het zekere voor het onzekere en waar schuwde de scheidsrechter. Inmiddels was de „schutter" al door suppoosten van het veld verwijderd. Hij had nog vijf pijltjes in zijn zak. Ook rookbommetjes werden gegooid (foto: bommetjes en pijltjes en een sleutel die eveneens als werpwapen werd gebruikt) die Schellekens af en toe in een wolk hulden. Ook in het Zuiderpark was het bij FC Den Haag—Sparta weer raak. Charges van de politie, een zich supporter noemende knaap op het veld, belhamels afgevoerd. Waarom zou FC Den Haag behalve door het slechte spel zo weinig toeschouwers trekken? Charles Corver uit geschakeld VOORBURG Scheidsrechter Charles Corver zit in de lappenmand. Na zes weken rust wegens een blessu re aan de achilles pees probeerde hij het gisteren weer bij HaarlemMW. Het ging niet. Cor ver had zich laten vervangen tijdens de wedstrijd als er een remplagant was geweest. Die was er niet zodat hij de hele wedstrijd leidde maar zo veel last van zijn blessu re ondervond dat hij verwacht twee maanden te zijn uit geschakeld Hij moet de interland Spanje—Roemenië voor woensdag af zeggen en ook het Europa-Cupduel Rode Ster Belgra do—Arsenal. door Ajax na het debacle van dinsdag wéér een klap toe te dienen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1