Gebrek aan intelligentie tragische edstrijd van ank Kramer ier hommeles Ajax agressief toen Roda buit al binnen had IDAM SCHIET 100RD NAAR ZEGE AMSTERDAMSE AANVALT FAALT MAANDAG 13 NOVEMBER 1978 tiding van bestuurslid Harm de Boer (tweede lts) wordt deze „supporter", die het veld was len, met vereende krachten verwilderd. (Van onze verslaggever) AG Het was gisteren weer hommeles in lerpark. Nadat ver in de tweede helft een d over de omheining was geklommen, het veld (lopen en door de ordedienst en politie was rd, ontstonden op de Noordtribune weer enige Iselingen. De bereden politie moest In actie im de gemoederen te kalmeren, waarbij ten in oproerkraaier werd afgevoerd. Invaller-debutant Chris Trellng (links) en Simon van Vliet lopen elkaar als „dubbele centrumspits" in de weg. Noordtribune wordt een jeugdige bezoeker ien even later afgevoerd. DEN HAAG „Als ik dat zo zie zou ik er wel zo tussen willen springen." Een losse opmerking van Aad Kila, die vandaag weer eens met een bal gaat trainen in de hoop binnen afzienbare tijd zijn opwachting weer te kunnen maken in de opnieuw ernstig teleurstellende ploeg van FC Den Haag. Gisteren kon evenals na de bekerwedstrijd tegen NEC van een paar weken geleden de zege op dezelfde opponent van vorig weekeinde van een goed vervolg worden voorzien. Op een eigenlijk erg simpele wijze werd de formatie van trainer Piet de Visser door Sparta op zijn tekortkomingen gewezen: 0—2. Het valt te betwijfelen of de rentree van Aad Kila veel zal kunnen veranderen in de zwalkende Haagse club. Daarvoor ontbreekt er veel meer aan het spel dan een speler als de bijter die Kila in goede doen kan zijn. Piet de Viser wond er gisteren geen doekjes om. „De oorzaak moet worden gezocht in een gebrek aan inzicht en scherpte in de dekking. Er is kortom sprake van te weinig intelligentie in ons spel." En daarmee slaat De Visser de spijker precies op de kop, hoewel deze manco's in het Haagse spel al langer bestaan, maar nu voor het eerst zonder omwegen door de Haagse oefenmeester werden verwoord. Maar aan de typeringen van De Visser, die tevens met droefheid constateerde dat het effect van de zege van vorige week - 6200 toeschouwers in het zonovergoten Zuiderpark - nu in één klap weer is weggeslagen, kunnen nog enige aspecten worden toegevoegd. Zoals gebrek aan tempo, het ontbreken van vorm bij een aantal spelers en het afschuiven van de verantwoordelijkheid. Legio keren trad vooral dat laatste facet gisteren aan het licht. Hoewel vele keren bleek dat een èén-tweecombinatie nauwelijks vrucht afwierp, vol hardden de Hagenaars in dit stramien, dat alleen succes kan hebben als het messcherp en puntzuiver wordt uitgevoerd. Gaandeweg de aanvankelijk rede lijk attractieve, maar later ver wegzakkende ontmoe ting kwam steeds nadrukkelijker naar voren het ontbreken van de man die met een originele beweging of een schot vanuit de tweede lijn de gang van zaken een andere wending kon geven. Vroege treffer Een nadeel voor FC Den Haag was overigens zonder meer de vroege treffer die Sparta realiseerde, hoewel dit doelpunt van Van Zoest al wel meteen model stond voor de wijze waarop FC Den Haag het spel op dit moment tracht te spelen. Van Zoest kon vanaf de zijlijn ongehinderd op doelman Galjé afgaan, waarbij eerst Zondervan en vervolgens Wickel ruim baan verleenden. „Kijk", zei De Visser later, „dat is nu het grote verschil met een ploeg als Sparta. Wij laten die Van Zoest zo maar doorlopen, maar Albertsen wordt in een verge lijkbare situatie gewoon neergelegd. Ik wil bepaald zo'n ingreep niet propageren. Maar op zo'n moment moet het wel gebeuren." Deze felheid in de persoonlijke duels, die Sparta wel etaleerde, zou FC Den Haag mede opbreken. Hoewel de thuisclub zich gedurende de wedstrijd wel een overwicht kon verwerven leverde dit bitter weinig op, doordat de Rotterdammers in hun inmid dels behoorlijk uitgebalanceerde team ook de tackle niet schuwen. Het aantal kansen voor FC Den Haag bleef mede daardoor tot een minimum beperkt. Weliswaar drong de thuisclub, veelal middels de als zwervende centrumspits gestarte Hoekema, over recht een aantal keren door tot diep in de Rotterdam se linies, maar de afrondende voorzet-op-maat ont brak dan. Sparta, waarin Verbeek en Van Tiggelen zich de laatste weken hebben ontwikkeld tot volwaardige eredivisiespelers, kwam aanzienlijk vaker in doelrijpe situaties terecht, maar vooralsnog leidde dit evenmin tot treffers, hoewel de Rotterdamse akties tot grote waakzaamheid maanden. Vooral van laatste man Wickel, die verdedigend redelijk werkte, maar opbou wend onder de maat bleef. Na de minikansjes in de eerste helft deponeerde de inmiddels als perma nente spits opererende Van Vliet de bal nog eenmaal goed voor de voeten van Schoenmaker. Maar bij zijn - eindelijk eens directe - schot was de richting zeer ver te zoeken. Met Chris Treling voor Joop Korevaar trachtte De Visser met meer mankracht nog tot een treffer te geraken, maar het doelpunt viel aan de andere kant. Van Tiggelen ontfutselde de vrijwel voortdurend onzichtbare André Wetzel de bal en kon vervolgens doorlopen en scoren: 02. Waarmee het lot van FC Den Haag was bezegeld en de zorgen van Piet de Visser weer fors vergroot. „Als het vandaag goed was gegaan hadden we zondag tegen Twente mis schien nog weer wat meer toeschouwers. Dat kun je nu waarschijnlijk wel vergeten." FRANK WERKMAN Scoreverloop: 11. Van Zoest 0—1, 81. Van Tiggelen 0—2. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 6200. FC Den Haag: Galjé; Korevaar (Treling), Wickel, Van Vliet, Zondervan; Albertsen, Schoenmaker, Jonker; Wetzel. Hoeke ma, Goemans. Sparta: Doesburg; Jansen, Balkestein. Marijt, Van Tiggelen; Verbeek, De Goey, Valke; Van Zoest, Morgan, Van Staveren. Een verbouwereerde Frank Kramer („zo verbouwereerd dat ik niet eens protesteerde") nadat hij de rode kaart had gekregen van Egbert Mulder. MM Twee jaar was het geleden Ik Kramer een, gele kaart kreeg, hield Egbert Mulder hem de rode >r en kon de speler die in het betaald bepaald niet bekend staat als een lak voor de rust van Feyenoord—Vo- verfrekken. Dat voorval bracht de iog meer in beweging dan het feit noord met 20 won met de volledige rking van de Volendammers want André schoten in eigen doel. Ongeloo- k voor de Rotterdammers die, zonder isseerde Jansen de jonge ploeg h niet missen Notten en Van i chaotisch en dom speelden en geen uitgespeelde kans konden Maar het was en bleef de „wedstrijd Ik Kramer". urde allemaal binnen de halve minuut, famer werd „afgefloten" en trapte de Scheidsrechter Mulder haalde zijn «voorschijn en noteerde hem. Er was 5e twijfel of Kramer wellicht het fluitje I gehoord maar volmondig gaf hij na ?e: „Ja hoor, heb ik gehoord. Ik trapte opzettelijk weg want ik was een beetje Mulder noteerde maar verzuimde Kra- h zijn boeking in kennis te stellen. Een fout van mij. Ik heb Kramer wel het boekje getoond zodat hij wist dat rd was". Dat gebeurde dan op een n zo'n vijftien meter. In elk geval er het gezien, zo bleek. begaf hij zich in duel met Michel orput, die tenslotte de bal bemachtig- „In mijn poging, de bal te herove- kte ik een soort sliding. Dat kan ik daarvoor is mijn techniek te gebrek- raakte hem inderdaad, het was een ing maar uit de grond van mijn hart rklaren dat ik niet de intentie had schoppen. Dat doe ik niet, zo is mijn rds trainer Jezek: „Dat kan wel maar fput was behoorlijk geraakt". Van de ..Kramer heeft direct gezegd dat hij [n Pijn had willen doen". Van de Korput rolde nog een paar maal om zijn as over het veld, Mulder liep toe en greep zonder aarzelen de rode kaart uit zijn borstzak. Volendams trainer Jan Mak rende naar zijn spelers die om Mulder dromden. Mak later: „Dat deed ik om te voorkomen dat de hele ploeg de scheidsrechter op zijn nek zou springen. Ik was het er ook niet mee eens. Er gebeurde niets in deze wedstrijd en dan ineens dit. Ik besef dat er in elke wedstrijd beslissingen voorkomen die aanvechtbaar zijn, zoals het eerste doelpunt uit die hoekschop die het niet was. Maar dat moet je kunnen incasseren. Dat geval van Kramer is wat overtrokken". Reglementair Egbert Mulder had daarover hij floot zeker niet slecht zijn pertinente mening: „Of het in het karakter van de wedstrijd past, zegt me niets. Daar houd ik geen rekening mee. Reglementair handelde ik volkomen juist. Een boeking is, net als - een gele kaart, een waarschuwing. Die boekingen moesten eigen lijk worden afgeschaft, geven alleen maar verwarring. Als iemand dus een tweede waar schuwing krijgt, gelijk aan een tweede gele kaart eigenlijk, wordt het automatisch rood. Wat wil men dan?" Niets, want Mulder handelde volledig volgens de regels. Een gele kaart wordt gegeven bij „gewelddadige handelingen", een boeking is voor mindere overtredingen maar geldt even zeer als een waarschuwing die bij de gele kaart als zodanig wordt getoond. Hoe dan ook, er viel alleen over te discussiëren of. dat rood wel zo nodig was geweest. Als Kramer niet binnen een halve minuut tweemaal had „gefraudeerd", zou het waarschijnlijk min der rigoureus zijn afgelopen. Nu had Mulder hem ,,in de gaten" en strafte dienovereenkom stig. Volendam zal in elk geval mondelinge behandeling van deze zaak aanvragen. Kramer: „ik schrok zelf van die overtreding. Het was niet de bedoeling hem opzettelijk te raken. Het ergste is nog dat ik mijn ploeg heb gedupeerd. Ik was zo verbouwereerd dat ik niet eens heb geprotesteerd". Eigen doel Frank Kramer dupeerde inderdaad zijn ploeg die de gehele tweede helft met tien man moest spelen maar dat deed op een wijze die het karakter van Volendam toonde. Nochtans liet de geluksgodin het afweten en werd Volen dam geteisterd door pech. Uit een hoekschop van Harry Melis kreeg Jaap Jonk de bal totaal verkeerd op zijn schoen en Bloem, die een helft lang geen moelll|k werk had gehad, was kansloos. Melis, die de gele kaart kreeg wegens een te felle charge tegen Jaap Jonk, scoorde daarna, maar terecht had Mulder buitenspel geconstateerd van Houtman en de IJslander Petursson die beiden de voorzet van Wijnste kers hadden gemist. Petursson lijkt uit te groeien tot de lieveling van het publiek. Hij passeert goed, is ijverig, kopt uitstekend maar is nog te week, wordt te snel opzij gezet, en mist maatgevoel. Jezek was niettemin tevreden over het optreden van de nieuweling. Toen vijf minuten na de eerste treffer ook nog eens André de bal uit een voorzet van Wijnste kers in eigen doel werkte, stond Feyenoord op 2—0. Volendam, zonder de eenzame spits Kramer in de eerste helft, ging in de aanval en uit een vrije trap knalde Dick Bond tegen de lat, zodat het record van Treytel nog niet gepasseerd in de Kuip op fortuinlijke wijze bleef gehandhaafd. Het incident-Kramer zal de tuchtcommissie nog wel de nodige hoofdbrekens opleveren. Want waar ligt de grens tussen opzettelijk of niet. Dat moet de scheidsrechter op datzelfde mo ment uitmaken. Egbert Mulder deed het maar het was inderdaad wel erg zwaar gestraft, hoewel reglementair volkomen juist. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 52. Jonk 1—0 (eigen doel). 55. André (eigen doel). Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 19.133. Feyenoord: Treytel; Wijnstekers, Mansveld. Van de Korput. Brard; Van der Lem (Van Deinsen), Van Til, Stafleu; Melis, Houtman (Troost), Petursson. Volendam: Bloem; Molenaar, Guyt, Andrè, W. Kwak man; Voerman; Tuyp, Jonk, Bond; Bijvank (K. Kwak man), Kramer. AMSTERDAM Ajax heeft, in een recent verleden, minder goede perloden kunnen opvan gen door over te schakelen op werkvoetbal. De ploeg, die in acht dagen drie keer verloor (Sparta 0—1, Bayern München 0—8 en Roda JC 1—2) werd van de top verdrongen door een elftal dat ook niet zo erg veel meer had in te brengen dan een geweldige hoeveel heid ijver en inzet. Dat was tekenend voor Ajax Roda JC, het duel tussen de topploegen uit de eredivisie. Bert Jacobs, de trainer van de Limburgers, kon het gemakke lijk aanvaarden, omdat winst alles verzoet. Hij bekende zon der omwegen: „Het was zeker niet onze beste wedstrijd. Ik had veel agressie verwacht van Ajax na de wedstrijd van dinsdag avond, maar dat is pas na de rust gekomen, toen wij ons al hadden ingesteld op meer ver dedigend dan aanvallend werk", „In wedstrijdsport", vond Cor Brom, „is altijd winnen onmoge lijk. Wij waren gehandicapt doordat een paar spelers ontbra ken en enkelen nog niet hele maal fit waren. Bovendien kre gen wij twee ongelukkige doel punten tegen door twee dek- kingsfouten. Daarna hebben wij voldoende kansen gehad, maar het is niet gelukt". Niet toevallig Het geluk bij het maken van doelpunten kan een ploeg een beetje afdwingen, zoals Nan- ninga bewees bij Roda's twee de treffer. Spelers als Llng en Meijer in hun huidige vorm kunnen dat niet en daardoor is Ajax niet meer naast de ploeg gekomen die in de eerste helft een voorsprong van 20 had genomen. Een zeker niet helemaal gelukkige voor sprong, want de treffers kwa men bepaald niet toevallig tot stand. Dick Nanninga bleef vaak iets terug, deels om de aanvalsdrift van Krol te stuiten, gedeeltelijk ook om ruimte te maken voor de vleugelspitsen Koster en Ver meulen. De beweeglijke flanken groeiden Ajax' verdedigers voor al in de eerste periode geregeld ver boven het hoofd. Zowel Vermeulen als Koster waren be reid terug te gaan om bij te dragen aan de opbouw van de acties waar zijn middenvelders, onder druk gehouden door het beste deel van Ajax, niet steeds aan toekwamen. In de tweede minuut al stuurde Vermeulen de op zijn plaats opduikende Koster (Meutstege had wegens een dijbeenblessu re, die hem zichtbaar hinderde zijn directe tegenstander laten De genadeklap voor Ajax, Dlck Nanninga (13) heeft uitgehaald. De zweefduik van Schrijvers haalt niets meer uit. gaan) de ruimte in. Schrijvers reageerde veel te laat en Koster profiteerde koel en bekwaam. Roda kreeg door Vermeulen nog zo'n kans, maar de linkerspits vuurde te hoog. Geen rendement Ajax heeft daarna, dank zij Krol, Arnesen en Lerby, die ook nog heel wat vuile kruimels van Zwamborn, Meutstege en Er- kens moesten oprapen, gelei delijk steeds meer greep op de wedstrijd gekregen. Zeker na de tweede Limburgse treffer, een alles-of-niets-uithaal van Nanninga na een vlugge en vaardige voorbereiding van De Jong en de keihard werkende Ehlen. Maar wat de middenvel ders ook probeerden, het bleef paarlen voor de zwijnen, door het te verwaarlozen rendement van Meijer en Llng. Als het tweetal, meer door toeval dan door overtuiging, wat bij droeg in het belang van Ajax bleek ook de centrumpositie zwak bezet. De knieblessure van Clarke had Schoenaker op die positie gebracht, maar slechts als Lerby diep penetreerde werd het echt moeilijk voor het duo Ziegler/Pfeiffer. Na de rust stuurde Brom zijn flankspitsen meer naar het cen trum om ruimte te scheppen voor opkomende middenvelders en verdedigers. Het was niet bepaald een vondst, want het passieve duo bewoog in drie kwartier gezamenlijk minder dan Clarke gewoonlijk in een kwar tier in zijn eentje doet. Het groeiende overwicht van Ajax werd daardoor steeds meer een uiting van totale machteloos heid, die pas in de voorlaatste minuut doorbroken werd door een treffer van Ling. De rechts buiten, die terecht voor Oranje werd gepasseerd, vergat een moment de artisticiteit en haalde gewoon vol uit. Ling kan dat best. net als snel bewegen, maar dat toonde hij pas na het laatste fluitsignaal van Van Ettekhoven met een indrukwekkende sprint naar de kleedkamer. Scoreverloop 2. Koster 0—1, 30. Nanninga 0—2. 89. Ling 1—2. Scheidsrechter Van Ettekoven. Toe schouwers: 13.500. Ajax: Schrijvers; Erkens. Krol. Zwanv born, Meutstege; Arnesen, Tahama- ta, Lerby; Ling, Schoenaker, Meijer. Roda JC: Jongbloed; De Wit, Ziegler, Pfeiffer. Degens (Broeks); Ehlen, De Jong, Lees; Koster, Nanninga. Ver meulen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13