Veldtocht in Roemenië tegen miljonairs oosthoek beton Britse dorpsbewoners willen onderzoeknaar gevaar hoogspanningsmasten BOEKEN Edward Heath het zwarte schaap van de Britse Conservatieven ERVAREN PONSTYPISTE AllliEltlB €5 RigouReuze Kortingen10-20-30-40en SOI NEDERLANDSE ADLER FABRIEKEN B.V. DECKERS B.V. JONGE KRACHTEN AUTOSPUITER transportmedewerker [telefoontje: LEIDSE COURANT Z, A1 JLUU/i-U- 11 INOVHclvlOl^xl BOEKAREST (AP) De Roemeense pers is onlangs een campagne begonnen tegen miljonairs. In opstand komend tegen wat zij noemt „de ratten en geldwolven van de communistische samenleving", wordt Het' in grote oplagen gedrukte weekblad ven aan de pers en de partij dat een einde „Flacara", publiceerde onlangs eveneens wordt gemaakt aan „het maatschappelijke een artikel over een onwettige miljonair, parasitisme en de corruptie". Een oud-directeur van een pakhuis voor ..Er dreigt een mentaliteit te ontstaan die alcoholische dranken deed regelmatig wat tegengesteld is aan de geest van onze „vastberaden actie" geëist tegen „de ten- water in zijn drankflessen en wist op deze werkende klasse. Men leeft... niet op basis dens rijk te willen worden door middel manier voor ruim 340.000 gulden aan juwe- van arbeid en salaris... maar door... tips, len en contanten bij te verdienen. omkoperijen allerlei vormen van zwendel", In drie weken arresteerde de politie van aldus een diep geschokte Boekarester deze Boekarest 197 mensen voor „onwettige han- week in Scinteia. delspraktijken". Meestal gaat het daarbij Ee gekrenkte briefschrijvers eisen betere om de handel in goud, Westerse muntsoor- van onwettige inkomsten". In september drukte het orgaan van de Roemeense communistische partij, „Scin teia", een artikel af over een 49-jarige wijnkoopman met een maandsalaris van ten, bandrecorders, cosmetica, kleding, au- ongeveer 320 gulden per maand. Deze to's en cassetterecorders. „grootste zwendelaar van de laatste tijd", aldus Scinteia, was er door de verkoop van Iedere week verschijnen er wel verhalen ongeregistreerde en dus niet door de over- over illegale rijken in de Roemeense pers. heid belaste wijn in geslaagd een fortuin Het gemiddelde inkomen van een Roemeen van 17 miljoen lei, ongeveer 2.750.000 gul- se arbeider bedraagt ongeveer 320 gulden den, in contanten en goederen bijeen te per maand. De lonen worden nauwlettend 00 garen. Onder de ruim 20 arrestanten die gecontroleerd door de staat en de hoogste vraag: is het werkelijk onmogelijk de geld- naar aanleiding van deze zaak werden inkomens mogen niet meer dan zes maal wolven uit te roeien die opereren voor het opgepakt, bevonden zich directeuren van zoveel bedragen dan de laagste. hotel Intercontinental?", schreef een andere (staats)wijnfabrieken, rechtbankfunctiona- De acties tegen onwettige handelspraktij- lezer, verwijzend naar de zwarte handela- rissen en een eerste partijsecretaris uit de ken komen niet alleen van hogerhand. .opvoedende arbeid" en grotere financiële controle. Bij de Roemeense wetgeving is het mogelijk dat eigendom in beslag wordt genomen als niet kan worden aangetoond hoe men er aan is gekomen. Slachtoffers van deze wetgeving vallen vooral onder de werknemers in de openbare dienstverle ning. „Ik wordt geheel gefascineerd door een achtste wijk van de hoofdstad. Verontwaardigde Roemenen eisen in brie- (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN Hoogspanningskabels kun nen schadelijk zijn voor de gezondheid. Dat is de mening van protesterende in woners van het Engelse dorp Innsworth, die hardnekkig verzet aantekenen tegen een plan van de electriciteitsbedrijven om nieuwe hoogspanningskabels aan te brengen tussen hun woonplaats en de stad Gloucester. Hierover is momenteel een openbaar onderzoek aan de gang. Innsworth verlangt, dat minister van energie Tony Benn ernstig rekening zal houden met de mogelijkheid, dat het electrische of electromagnetische veld, uitgestraald door een spanning van meer dan 300 kilovolt, gevaarlijk kan zijn voor de gezondheid van de mens. Een groep mensen, die in het Engelse graafschap Dorset wonen op een plaats die ontsierd wordt door afschuwelijke hoogspanning skabels van 400 kV, beweren dat zij al jaren constant last hebben van hoofd pijn, neerslachtigheid en desoriëntatie. Volgens bepaalde Amerikaanse, Canade se en Russische geleerden veroorzaken de electrische en electromagnetsiche vel den, afkomstig van hoogspanningskabels, biologische wijzigingen in de mens. De Russen meenden dit tien jaar geleden al ontdekt te hebben. In de Amerikaanse staat New York heeft onlangs een open baar onderzoek plaatsgevonden, waarbij door een paar wetenschapsmensen bewij zen voorgelegd werden over de mogelijk heid van biologische gevolgen voor het zenuwstelsel, het hart en de bloedvaten van mensen, die vlakbij dergelijke kabels wonen. De New Yorkse commissie van onder zoek kwam tóen tot het besluit, dat de toestemming om nieuwe hoogspanning skabels van 765 kV aan te brengen, al leen gegeven mocht worden op voor waarde, dat men voor 50 miljoen dollar research zou doen over eventuele risico's voor de gezondheid van de plaatselijke bewoners. Engelse experts achten die Amerikaanse bewijzen echter niet afdoende, vooral omdat tijdens proeven alleen gebruik ge maakt werd van ratten en andere dieren. Ook de tien jaar oude Russische bevin dingen worden in Engeland niet al te er nstig opgenomen. Alle westelijke pogin gen om dezelfde resultaten te verkrijgen als de Russen zijn immers mislukt. Frisse zondag Jaques Vriens Met aardige tekeningen van Ivo de Weerd heeft Jacques Vriens in de trand van „Ik wil mijn poes terug" voor de jongste lezertjes een nieuw eschreven: „Zondag morgen". Dus met korte, hel dere zinnetjes, die elk een beeld oproepen en de fanta sie van het kind aan het werk zetten. Deze keer over Jan en Katja die op zondagmorgen moeilijk in bed zijn te houden en op speurtocht gaan naar snoep. Vader en moeder liggen nog in bed en willen uitslapen. Daar komen moeilijkheden van, die echter plezierig wor den opgelost, al komt van uit slapen niet zo veel terecht Een aardig sfeerbeeld, waarin veel kinderen zich kunnen herkennen de ouders eve neens. Jacqui gen. Uitg. Van Holkema en Warendorf, prijs 12,90. Bridge Spelenderwijs 1 Als vervolg op de uitgaven „Bridge van start tot finish" 1 en 2 is nu verschenen „Brid ge Spelenderwijs, deel 1. Voor een ieder die plezier beleeft in de vele mogelijkheden van dit kaartspel, biedt dit boek veel gevarieerd oefenmateri aal waarmee hij zri kennis aan de praktijk kan toetsen. De schrijvers plaatsen de spe lers niet in een toeschouwers- rol, maar laten hem actief deelnemen aan het spel. Hij zal nieuwe mogelijkheden ont dekken en leren hoe fouten te vermijden. Aan de hand van vragen over bieden en spelen en een bij behorende puntenwaardering kan men toetsen in hoeverre de verworven kennis in prak tijk kan worden gebracht. Ook vindt men in het boek tien testspellen met oplossin gen waarmee de lezer zri ken nis van het bridgen nogeens kan vergelijken. Bridge Spelenderwijs 1. Cees Sint en Ton Schip heyn. Elsevier Focus, prijs 11,5| (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN Op het ronde gezicht van Edward Heath, ex-premier en gewezen leider van de Britse conservatieven, verscheen dezer dagen een te vreden glimlach toen een mijnwerker tegen hem zei: „Als we moeten kiezen tus sen u en Maggie, zullen we u nemen". Maggie is de „ijzeren dame" Margaret Thatcher, die van daag de dag de Britse conser vatieven een beetje onzeker tracht te leiden naar een nieuwe verkiezingsoverwin ning. Edward Heath heeft het nooit kunnen verkroppen, dat hij na zijn betrekkelijk kleine nederlaag in de algemene ver kiezingen van februari 1974 door de parlementaire fractie van de partij vervangen is door een vrouw. Sedert het jongste conserva tieve partijcongres tracht Heath de partijleidster overal een voet dwars te zetten. Om dat ze er electoraal brood in zien, hebben Margaret That cher en haar nauwste mede werkers gekozen voor een ge matigd economisch beleid, zonder dwang inzake loonei sen. Een nieuwe conservatieve regering met Margaret That cher als eerste vrouwelijke premier van Groot-Brittannië, zou de arbeiders en de vak bonden moreel onder druk zetten om te voorkomen dat ze buitensporige loonsverho gingen zouden vragen, die de inflatie opnieuw omhoog doen gaan. Edward Heath gelooft niet, dat een dergelijke tactiek het gewenste resultaat kan ople veren. Hij beweert, dat som mige leden van het conserva tieve schaduwkabinet zijn mening delen. In de omgeving van Margaret Thatcher wordt dit met klem tegengesproken. De conservatieve partijleiding zit erg verlegen met het feit, dat Heath openlijk de plan nen van Labour bevorderd, deels omdat hij zich wil wre ken op Margaret Thatcher en deels om de buitenwereld er van te overtuigen, dat zijn ge leide loonpolitiek van voor de verkiezingen van 1974 niet verwerpelijk was. Premier Heath werd toen ver slagen omdat de Britse mijn werkers een nationale staking begonnen waren, die de elec- triciteitsvoorziening ernstig in de war bracht. De actie van de mijnwerkers was louter gericht tegen Heath's loonbe- leid. Zij werden toen ronduit gesteund door de Britse socia listische partij. Het huidige Labourbewind, geleid door minderheidspremier Jim Cal- laghan, tracht eveneens een strenge geleide loonpolitiek te voeren. Maar steeds meer Britse arbeiders komen er te gen in opstand. Rechte eind Edward Heath is evenwel van mening dat Callaghan en zijn minderheidskabinet het bij het rechte eind hebben. Hij zei dit op het recente conser vatieve partijcongres en ver klaarde het sindsdien ook al een paar keer voor de televi sie. Heath wees er dan tel kens op, dat de Britse inflatie fors gedaald is, zodat de ar beiders momenteel een hoger, inkomen hebben dan vroeger. De conclusie die zich dringt: het Labourreginu nog niet zo kwaad. Het spreekt vanzelf, dat gelijke uitspraken de po gen van Tory-leidster Ma ret Thatcher om arbeidende massa voor te winnen door hen meer heid te beloven, gevoelig dermijnen. Als Marg Thatcher haar voorganger ward („Ted") Heath poli onschadelijk zou kunnen ken, zou ze zeker niet nal; dit te doen. Heath heeft voor het eerst sinds zijn kiezingsnederlaag begin enkele leiders van de m werkers ontmoet en met gepraat voor de TV-camera' Het was na dit program dat een van de mijnwed liet merken, dat het verle vergeven en vergeten is. vooruitzicht, dat Marg: Thatcher premier zou kuni worden, scheen hem ed niet toe te lachen. Zijn deel: dan nog liever Edw Heath hier aan het bewi De ex-premier was het rend met hem eens. Wij zijn een dochteronderneming van de in Frankfurt gevestigde Adlerwerke A.G. en produceren schrijfma chines. Op korte termijn hebben wij plaats voor een Op een kleine afdeling krijgt zij tot taak het verponsen van uiteenlopende gegevens. Enkele jaren ervaring in pons-typen is beslist nood zakelijk Binnen bepaalde grenzen is een part-time dienstver band mogelijk. Schriftelijke of telefonische reakties aan het Hoofd Personeelszaken, Rooseveltstraat 70 te Leiden (071- 769232, tst. 237). Voor spoedige indiensttreding vragen wij om opgeleid te worden tot Wij zijn een bedrijf, waar vrachtwagencarrosserieën geproduceerd worden. tussen 19.00 en 21.00 uur op de volgende dagen: maandag 13 november, woensdag 15 november en donderdag 16 november aan ons bedrijf. CAROSSERIEFABRIEK DECKERS B.V. LAMMENSCHANSWEG138, LEIDEN. vraagt voor spoedige indiensttreding: a onderhoudsmonteur voor het machinepark b bekwame constructiebankwerker en/of modellenbouwer voor het vervaardigen van stalen mallen t.b.v. onze produktie. Zij die tekening kunnen lezen en ervaring hebben genieten de voorkeur. voor werkzaa/nheden op eigen terrein De sekundaire voorwaarden zijn: pensioenverzekering met een kleine eigen bijdrage 8% vakantietoeslag eindejaarsuitkering minimaal 21 vakantiedagen per boekjaar kledinggeld reisgeld Zij, die geïnteresseerd zijn en aan de gestelde eisen menen te voldoen, kunnen zich dagelijks in verbinding stellen met onze afdeling Personeelszaken, Hoge Rijn dijk 267 te ZXoeterwoude, tel. 071 -89.93.62. Contessa vertouwt. Contessa ruimt op. Van 13 november tot en met 2 decern- BB /"V l 5 4.08 per plaatsing (voord eerste 30 woorden met gu ter dan 12 letters). leder woord méér 24 ct. exclusief 4% 071-12224/ NAJ AARS-ANTIEKBEURS ce Hotel Noordwijk, zonda 10.00 tot 17.00 uur antiekbeurs waar 20 gesp seerde antiquairs onder se! lijke garantie een keur van aanbieden. Watersport Te koop gevraagd PALYM TOURBOOT. type Albo met of zonder buitenboon tor. 4 m. lang en 1.73 bi tel. 070-650670. MERCEDES BENZ DIESEl TOREN voor uw boot. Wij zorgen desgewenst voor deskundige inbouw. Wij leveren: - Keerkoppelif! Watergekoelde spruitstuk Oliekoelersenz. STIPDONK LEIDEN, Schuil veld - Tel. 122525, privé 14 I Meubelen, huisraad eni GORDIJNEN GRATIS GEMA gordijnen gratis gemaakt gordijnen gratis gemaakt gordijnen gratis gemaakt gordijnen gratis gemaakt TAPIJTEN GRATIS GELEGD tapijten gratis gelegd tapijten gratis gelegd tapijten gratis gelegd MATEBA Haarlemmerstr. 2H Leiden, tel. 071-122614. Te koop modern WANDMEU breed 2.80 m en 2 modi huiskamerlampen. Te bevraj Hoofdstraat 195. Leiderdorp. i Onderhoud e reparatie ber: alles moet weg uit onze winkel: dames- en herenschoenen, laarzen, tassen Donkersteeg 12-14 moet helemaal leeg! Profiteer dus vlug. Vanaf 6 december is ons tijdelijk adres: Lange Mare 65 (voorheen Schoonder- gang). Begin maart hopen wij u weer op ons "oude" adres te verwelkomen, maar dat is dan op 'n totaal nieuwe leest geschoeid. Let op: 's maandags is .Contessa open van 13.00-18.00 uur RIOLERINGS PROBLEMEN bel direct 071-131046, wij altijd voor u klaar, rioolreinij ontstoppen met hoge spuiten, Lemy BV, bestratinj rioolreiniging. Hogewoerd Leiden. i Woonruimte I huur gevr. Jong stel zoekt KAMERS ol' met gebruik van keuken.l tot 350,—. Tel. 030-430! vragen naar Ton. R.k. leraar natuurkunde zoek Leiden of omgeving. Kamerli etage. Tel. na 19.00 uur. 04! 2071 of brieven onder num 3678 buro van dit blad. Student zoekt TIJDELIJK ka' r(s) in Leiden, tot maart 1! Tel. 070-689103. Student rechten zoekt KAk .g.v. kookgelegeheid in Lei centrum of omgeving. Tel. 136707. Van maandag t/m dag. J. H. Spijker, Rotterdi Rusthoflaan 64. i Woonruimte huur aangeh FEEST- TONEEL- en CABARi AVONDEN. Nu ook in nieu zaal. Bruiloften, diners, kolft fels, lunches. Inl. dagelijks/ nius Clubhuis, Lange 41—43, tal. 131626.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8