Turken jiogen |oorlopig ven Wïe ziek was kon naar huis gaan Rust lijkt weer terug in Iran van Jj Veertig doden bij aanslagen in Angola Engelse broodstaking veroorzaakt gevechten ^NENLAND/BUITENLAND Staat de postcode in een advertentie of brief?1 Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet T)pk rlprrlp k^TTlPr Vredesonderhandelingen dreigen weer vast te lopen W7TÏ^Wij vragen twee |Wji&verkopers.Zie de advertentie elders. Engeland vraagt Nederlands brood LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 PAGINA 7 van Aantjes t ass®,ïitsland onthult (Van onze parlementaire redactie) HBkERGEN/DEN HAAG Het was op 20 043, dat Van Dijke, Aantjes en nog een •noot in Gustrow, dat tegenwoordig in de ligt, aankwamen. Drie maanden later was )ijke weer terug in zijn geboortedorp iïacobapolder (Zeeland). Zonder dat er één PPPQ' aan te pas was gekomen, had de bejaar- I ECHofficier van de Wehrmacht, die de leiding El»yer het postkantoor, erin toegestemd een KHpewijs voor zijn „zieke" Zeeuwse beamb- pirijven. Het ziek melden was, zo herinnert hij zich, een bekend trucje onder de vele buitenlanders in Gustrow. „Wij, dat wil zeggen Aantjes en ik, hoorden dat van een paar andere Nederlanders, uit Amsterdam en Rotterdam geloof ik". Volgens Van Dijke heeft hij met Aantjes, die de eerste vier weken op hetzelfde adres woonde; over deze methode gesproken. De latere CDA-po- liticus zou echter geen zin gehad hebben om weg te gaan. Jan van Dijke, die even oud (55) is als Aantjes, werkte in Gustrow bij de „Feldpost". Op het postkantoor bij het staion moest hij brieven en pakjes sorteren. Aantjes was besteller. Dat was in de eerste vier weken. Later werd het contact minder, omdat Aantjes naar een particulier adres verhuisde. Van Dijke, die na de oorlog eerst in de land bouw ging werken en later bij de AKU, leeft nu sinds een jaar of vier van een invalide-uitkering. De Zeeuwse Brabander blijft wat vaag over de oorsprong van zijn gevoelens jegens Aantjes. ,Jk heb altijd zo mijn twijfels gehad". Hij vertelt dat Aantjes in Gustrow op hem een vreemde indruk maakte, doordat hij zich nooit in afkeurende zin over het nazidom uitliet Het frappeerde hem ook, dat Aantjes, in tegenstelling tot de andere Nederlanders in Gustrow, groette met „Heil Hit- Ier". „Op kantoor was dat min of meer ver plicht Aantjes heeft met Van Dijke nimmer gesproken over een eventuele toetreding tot de SS De Steenbergenaar acht het echter niet uitgesloten dat Aantjes op het idee is gekomen door ge sprekken met soldaten in Gustrow. Bij het verhaal van Jan van Dijke dient de vol gende kanttekening te worden gemaakt Aantjes meldde zich voor de Landstorm Nederland in oktober 1944, een jaar na het vertrek van zijn collega dus. Hij zou tot deze daad gekomen zijn, omdat hij in moeilijkheden was gekomen. In een interview met de Haagse Post in 1975 heeft hij daarover iets verteld. Overigens heeft gisteren ook de Haagse advocaat mr. Van Heijningen gezegd op de hoogte geweest te zijn van Aantjes verleden bij de SS. Hij zei nooit iets over de zaak te hebben gezegd, omdat hij meende dat iedereen van de kwestie op de hoogte was. Van Heijningen zei niet te weten hoe hij aan die informatie is gekomen. De advo caat toonde zich ook niet bereid dit in zijn ar chieven na te gaan. Marokkanen krijgt vervolg r uitspraak Alkmaarse rechter KL (Van een onzer verslaggevers) llAAR Mr. EL van den Haak, de president van de idissementsrechtbank in Alkmaar, heeft gisteren in het geding van drie Turken tegen de Staat der Nederlanden ten dat de Turken in Nederland mogen blijven tot de van State een uitspraak doet over hun hernieuwde t tot een verblijfsvergunning. De Turken beroepen zich i dezelfde positie te verkeren als de kerk-Marokkanen _i en hebben daarom, nadat eerdere verzoeken hiertoe j afgewezen, opnieuw een verzoek ingediend voor een jfsvergunning. Zij vinden dat de argumenten, die de •cretaris van Justitie, mevrouw Haars, in de Marokka- k heeft aangevoerd, tevens gelden voor henzelf. Ident van de Alkmaarse rechtbank maakt in theorie uitspraak mogelijk dat zo'n 300 vreemdelingen, die jel nog illegaal in ons land verblijven, alsnog een {vergunning ontvangen. Dit tegen de nadrukkelijk wens latssecretaris Haars, die bij de vergunningverlening aan rokkanen zei geen precedent te willen scheppen. Mr. jn Haak wees er gisteren overigens op dat het besluit i moet worden tegen de feitelijke constellatie waarin de zich bevinden". De president vlakte daarmee pogingen i buitenlanders waarvan de situatie toch wel even an- jligt dan in dit geval, een verblijfsvergunning te krijgen telfde manier. Irie Turken, waar het in deze zaak om gaat, zouden ;n naar hun vaderland worden teruggestuurd. Hun advo- mr. A. van Driel en mr. W. van Bennekom, spanden lm woensdagavond nog een kort geding aan tegn de der Nederlanden om op die manier uitzetting te voorko en de Turken gelegenheid te geven te wachten op de k van de Raad van State. naarse rechter Van den Haak, die binnenkort naar lem vertrekt, baseerde zijn uitspraak op wat gisteren de twee advocaten tijdens het geding werd bepleit, name- lat de situatie van de Turken er na de uitspraak van ouw Haars over de kerk-Marokkanen geheel anders uit is zien. Met name de motivering die door mevrouw Haars e vergunningverlening is gegeven, leidde tot het oordeel e Alkmaarse president. J| hebben nagegaan of de Turken in vergelijking met de ,-,,r kkanen na de uitspraken van staatssecretaris Haars in ilfde situatie verkeerden. Er is gebleken dat het wel zo aldus de Alkmaarse rechter, „dus hebben ze recht om een verblijfsvergunning aan te vragen en de uit- ik in ons land af te wachten". 'ADVERTENTIE pttpost Gebruik m goed. Jan Terlouw, fractieleider van D'66, presenteerde gistermiddag in de Amsterdamse Bolstaveerne zijn roman „De derde kamer'. Op de foto vlnr. Terlouw, uitgever Kees van Maurik, mevr. Alexandra Terlouwen de cabaretier Seth Gaaikema. Politiek boek met „Moe heb je er in vredes naam tijd voor gehad?", vroeg ik Jan Terlouw, toen ik hoorde dat er weer een boek van hem is uitgege ven. Hij reageerde laconiek. „Schrijven is een ontspan nende hobby voor me,ook al is het soms vreselijk druk. Maar de eerlijkheid gebiedt mij te zeggen,dat ik dit boek al heb geschreven in de zomer van 1976, tij dens het reces. Ik heb er zes weken over gedaan. Met Kerst heb ik het nog wat bijgeschaafd. Je weet dat ik toen net in die moeilijke pe riode zat, waarin ik moest beslissen of ik bij de Ka merverkiezingen van mei 1977 lijsttrekker van D'66 wilde worden of niet. De partij stond toen op een dieptepunt in de opiniepei lingen. Met het schrijven van dit boek heb ik mijzelf een steuntje in de rug wil len geven bij het denkpro ces over wel of niet door gaan met de politiek". De titel van het boek, „De derde Kamer", doet vermoe den dat Terlouw een zwaar wichtige verhandeling heeft gefabriceerd over ons poli tieke bestel. Wat dat betreft is de titel nogal misleidend, want irDe derde Kamer" gaat weliswaar over poli tiek, maar het is in feite een soepel geschreven ro man. Het verhaal gaat over het wel en wee van een acht- koppige Tweede Kamerfrac tie van een partij die Ter- louw de PSL heeft genoemd.Hij legt niet uit wat die letters betekenen, maar insiders weten, dat hij daarmee „Post-liberale Soci alisten" bedoelt, een aandui ding die hij ook wel eens heeft gebruikt om aan te duiden wat D'66 eigenlijk is. De essentie van hei ver haal zit hierin, dat de frac tieleden op een dag beslui ten om zich eens wat meer bezig te houden met de mensen voor wie ze eigen lijk in de Kamer zitten: de burgers van Nederland.De fractie beseft, dat ze zo op geslorpt wordt door alle be zigheden op het Binnenhof- ,dat het contact met de basis is verloren. Besloten wordt dat zeven van de acht fractieleden zich enke le weken niet in de Tweede Kamer zullen ophouden, maar in de „Derde Kamer": onder het volk dat ze verte genwoordigen. De toestanden waarmee ze tijdens vele ge sprekken met verschillende mensen tegenkomen, zijn, kenmerkend voor wat zich in de leefwereld van kleine middenstanders, werkende vrouwen, profiteurs van de sociale verzekeringen en dergelijke voordoet. Bijzonder raak zijn ook de typeringen van de fractiele den. Velen zien Kamerleden vaak alleen maar als politi cus en niet als mens.Jan Terlouw laat op treffende wijze de mens in de politi cus zien: de mens met hu welijksproblemen, met alco holproblemen, sexuele problemen en gevoelens van eenzaamheid. Ook het voortdurende afwegen van belangenjiet vormen van een mening, het meten en wegen waardoor een politi cus dagelijks wordt achter volgd, komt in het boek uit stekend in z'n ware proporties aan het licht. Afgezien van het feit, dat er aan het slot van het boek een ietwat gekunstelde story voorkomt (het kind van een fractielid wordt ontvoerd door een louche kaashandelaar), kan „De derde Kamer" zonder meer een goed geslaagde poging worden genoemd om duide lijk te maken dat politiek het werk is van doodgewo ne mensen en doodgewone problemen, die op straat voor het grijpen liggen. Dick van Rietschoten Jan Terlouw,,,De derde Ka mer"; uitg. L. J. Veen BV,Wage- ningen. f18,90. TORONTO/CAIRO/TEL AVIV (Reuter/ÜPI) De Israëlische premier Menachem Begin zal in de Canadese stad Toronto overleg plegen met de Israëli sche ministers Dayan en Weiz- man over de problemen die zijn gerezen bij het vredesoverleg in Washington. Begin zei op een persconferentie dat komende week mogelijk een speciale ka binetszitting belegd moet wor den om de stand van zaken te bespreken. De Israëlische pre mier brengt op het ogenblik een bezoek aan Canada. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Van ce zal zondag in New York een gesprek hebben met premier Begin, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington bekendgemaakt. Deze onverwachte ontmoeting wordt in Washington gezien als een Amerikaanse poging de drei gende crisis in het Israëli sch—Egyptische vredesoverleg af te wenden. Begin maakt in New York een tussenlanding op. de thuisreis van Canada naar Israël. Volgens Begin is er geen sprake van een crisis, maar zijn er wel problemen. Hij meent dat niet Israël, maar Egypte van standpunt is veranderd. Israël, aldus Begin, wil nog steeds de akkoorden van Camp David uitvoeren: eerst een vredesver drag met Egypte en dan verder praten over de Palestijnse kwestie, waarbij ook Syrië en Jordanië betrokken kunnen worden. President Anwar Sadat van Egypte verklaarde gisteren dat het vredesoverleg mogelijk op geschort moet worden als Israël niet instemt met een koppeling tussen het verdrag met Egypte en de Palestijnse kwestie. Egyp te voert een consistent beleid, maar Israël gedraagt zich on voorspelbaar en komt steeds met nieuwe standpunten, aldus Sadat. Sadat zei dat er geen compromis denkbaar is wat be treft het onderlinge verband tussen deze kwesties. I ADVERTENTIE. JONGE 0UB8EIE*/ GRAANJENEVER die moei u proeven, die isgewefdig TEHERAN (Reater/UPD De benoeming door de sjah van een militaire regering heeft in Iran een betrekkelijke rast gebracht en de uittocht van buitenlanders uit het land afgeremd. Gisteravond woonden duizenden mensen de begrafenis van een jongeman bij, die door de militairen was gedood. Zes Franse journalisten werden bij de uitgang van de begraafplaats door soldaten gearresteerd. Hun aantekeningen, foto's en bandopnamen werden in beslag genomen. Na ondervraagd te zijn, zijn ze weer op vrije voeten gesteld. De gezamenlijke oppositie in Iran wil overigens niet tot zaken komen met het door de sjah ingestelde militaire bewind. „Wij gaan door met onze strijd". Dit verklaarde Karim Sanjabi, leider van het nationale front, in Theheran. Sanjabi sprak bij zijn terugkeer uit Parijs waar hij besprekingen heeft gevoerd met Ayatollah Khomeini, de verbannen oppositieleider, die grote aanhang heeft in Iran. De vijf in het nationale front verenigde oppositiepartijen zijn niet bereid met het militaire bewind „een voorlopige coalitie", aldus Sanjabi. De sjah had gehoopt dat Sanjabi tijdens zijn bezoek aan Parijs Khomeini had weten over te halen zijn harde opstelling prijs te geven. 'ADVERTENTIE WK Koekbakker!) Sint Johannesga LUANDA (AFP) Door het ontploffen van een krachtige bom zijn gisteren in Huambo, de tweede stad van Angola, 24 doden en 67 gewonden gevallen. Naast die in Huambo zijn nog verscheidene andere aanslagen gepleegd, waarbij nog eens zestien doden zijn gevallen, zo is uit offciële bron in Luanda vernomen. Een aantal dagen geleden vielen er bij een aanslag op de markt van Huambo zestien doden en 54 gewonden. In een communique van het bureau voor voorlichting en Angolese veiligheid wordt de bevolking opgeroepen waakzaam te zijn. De aanslagen, aldus het communique zijn vooral gericht op economi sche doelen. In Parijs heeft de Unita (nationale unie voor de algehele bevrijding van Angola) in een communique verklaard afgelopen twee weken twaalf aanslagen te hebben gepleegd op de Benguelen-spoorweg. Deze spoorlijn verbindt de Angolese haven Lobito met de kopermijnen in Zambia. De lijn zou binnenkort officieel heropend worden nadat de schade, die was opgelopen tijdens de burgeroor log in Angola in 1975, was hersteld. In het zuiden van Angola zijn volgens de Unita 5.000 Oostduitse parachutisten aangekomen. Unitaleider Johannes Savimbi had al eerder via de Zuidafrikaanse radio verklaard dat er in het zuiden van Angola 28.000 militairen uit landen van het Warschau pact zijn. Deze zouden met name de Benguelen-spoorlijn en de grens met Namibië moeten bewaken. Emancipatie ook mannenzaak UTRECHT (ANP) „Emanci patie is geen zaak van vrouwen alleen. Dat heeft uw vereniging al tien jaar aangetoond. Willen vrouwen gelijke kansen krijgen in de maatschappij en willen mannen zich gelijke rechten verwerven op het gebied dat tot nu toe bijna alleen aan vrouwen was voorbehouden, dan moeten beide sexen werken aan de daarvoor noodzakelijke veranderingen". Dat zei staatssecretaris me vrouw Kraaijeveld-Wouters van CRM, belast met emancipatieza ken, vandaag in Utrecht op de manifestatie van man, vrouw, maatschappij (MVM) ter gele genheid van het tienjarig be staan van deze actiegroep. Dq staatssecretaris toonde ver trouwen in de gunstige ontwik keling van de herverdeling van de rechten van man en vrouw al voegde zij eraan toe dat er nog talrijke hindernissen te ne men zijn. Volgens de staatsse cretaris wil de regering rolbe- perkingen voor mannen en vrouwen doorbreken, terwijl zij er ook naar streeft dat achter standen van vrouwen op het gebied van rechten, onderwijs niveau en persoonlijke levens sfeer worden ingehaald. UTRECHT (ANP) Engelse bakkerijen proberen volgens liet CNV grote partijen brood te laten bakken in Nederlandse l Makerijen, om zo de staking van het bakkerij personeel in hun land te ontduiken. De bakkerijen De Schat in Utrecht en Meneba zouden uit Engeland het verzoek hebben gekregen zoveel mogelijk brood te bakken voor levering aan Engeland. Daarbij zou een Nederlandse leverancier als tussenpersoon (optreden. Moeide bedrijven zijn overigens niet, op het verzoek ingegaan, f solidariteit met de eisen van de Èritse bakkers. (Van onze correspondent Roger Si mons) LONDEN In Engeland en Wales wordt gevochten om brood. De knokkers zijn geen mannen of vrouwen die geduldig in de rij staan om een broodje te kunnen bemachtigen, maar wel stakerspos- ten en werkwilligen van de brood fabrieken. Militante stakersposten trachten te beletten, dat gebakken brood weg gebracht wordt. Dankzij het feit, ^dat de staking verre van algemeen' "is; slagen talrijke fabrieken er im mers nog in een aanzienlijke hoe veelheid brood te produceren. Tel kens wanneer dat in de buitenwereld verschijnt, wordt er opgewekt gevochten. De politie heeft al een dertigtal woeste staker sposten geverbaliseerd. Inmiddels krijgen steeds meer sta kende bakkers zin om weer aan het werk te gaan. Ze zijn bereid de loonsverhoging te aanvaarden, die hen aangeboden wordt, liever dan in de kortste keren op zwart zaad te komen. De naderende kerst speelt in dit verband een belangrij ke rol. De vakbond van de bakkers doet wanhopige pogingen om zijn front te versterken. Zijn zwakste punt is, dat hij geen stakingsuitkering kan doen. Het was dus een dwaasheid in het vooruitzicht van de naderen de feestdagen een nationale staking uit te roepen, die volgens de vak bondsleiders kon duren tot einde december of zelfs begin volgend jaar. Tussen de vakbond en de broodfa brieken bestaat een akkoord, waar bij laatstgenoemde allesn leden van die bewuste vakvereniging in dienst mogen nemen. Deze tamelijk dicta toriale regeling wordt in het Engels „close shop" genoemd. Buitenstaan ders komen er niet in. Dat dit sys teem een aanslag is op de persoon lijke vrijheid van de werloiemers, speelt geen rol. De vakbond van de bakkers be dreigt z'n werkwillige leden nu met uitsluiting. Hierop wordt door de werkgevers gereageerd met plechti ge garanties voor de baan van alle stakingbrekers. Wat de vakbewe ging betreft, is dat een ernstige contractbreuk. Intussen doen de? broodconsumen ten van Engeland en Wales het nog niet zo slecht. Alle warme bakkers produceren nu bijna tweemaal zo veel brood dan vroeger. Het in de rij staan valt dus nogal mee. In sommige delen van het land wordt trouwens ook brood geïmporteerd uit Frankrijk. In het graafschap Kent hebben enkele huisvrouwen een clubje gevormd. Iedere dag steekt één van de huisvrouwen de plas over om met haar wagen der tig broden te gaan halen in Calais. De gedeelde reis- en transportkos ten zijn erff laag en voor de vrouw in kwestie isriet een fijn uitstapje.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7