Nachtcafé's in Leiden jeker op z'n plaats T)terendeel Leidse woningbouw niet volgens bestemmingsplan Rehabilitatie van H Bloemenbuurt Alphen «kost een mihoen Protest tegen gezinsvoordeel bij Spoorwegen GEZONDHEIDSCENTRUM OFFICIEEL GEOPEND MaraFemHas en Pink: net zo modern als het publiek Herkenbaarheid in SF Hersch show or de sa op zf Bk 11.1 VARA:1 Künkl 18.30 (SI S) Eldol JOS: 9.(1 Musical ie. 13.01 s. 14.0a viool. 1 1(| AD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 pagina 3 DEN Meer dan tweederde van de huizen '"'de laatste tien jaar in Leiden zijn gebouwd i in strijd met geldende bestemmingsplan- ^neergezet. In de Merenwijk, de grootste nieuw- tvijk van de Sleutelstad, werden zelfs 2.000 igen gebouwd vooruitlopend op een plan dat hijnlijk nooit zal komen. Dat staat te lezen boek over de betrekkelijkheid van de j en de ruimtelijke ordening dat onder de „Bouwen en plannen in onzekerheid" is .chenen bij drukkerij Samsom in Alphen aan Rijn en dat gistermiddag aan de Leidse wethouder mr. C. Waal (ruimtelijke ordening) werd aangeboden. Het boek, geschreven door de Amsterdamse hoogle raar in de planologie prof. dr. A. Faludi, is een studie naar de totstandkoming van de gebouwde omgeving in Leiden. Het is in feite een onderdeel van een vergelijkende studie tussen het bouwen en plannen zoals dat in Leiden gebeurt en in haar Engelse zusterstad Oxford die zich in vele opzichten met Leiden laat vergelijken. Het boekwerk behandelt de drie belangrijkste na oorlogse uitbreidingsplannen die Leiden kent in al zijn facetten: Leiden Zuid-West, dat tussen 1950 en 1965 werd volgebouwd, het Morskwartier dat daar meteen op volgde en ten slotte de Merenwijk. Een apart hoofdstuk wordt gewijd aan het bouwen in de Leidse binnenstad, het historische centrum dat lange tijd werd verwaarloosd, maar dat nu bij planners en politici volop in de belangstelling staat, een belangstelling die ook dagelijks door de bezoe ker en bewoner van die binnenstad vaak pijnlijk wordt gevoeld. Vervolgens gaat het boek van prof. Faludi in op het bouwen in de bebouwde kom zonder dat een bestemmingsplan van kracht is waarbij de gemeente als enig instrument de bouwverorde ning heeft om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Het zesde hoofdstuk van het boek bevat een onthullende verhandeling over het gebruik van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. Dit artikel opent de mogelijkheid dat gemeenten met toestemming van Gedeputeerde Staten bouw vergunningen afgeven die in feite in strijd zijn met het geldende bestemmingsplan. Dat is de laatste tien jaar in Leiden op zeer grote schaal gebeurd: van de ruim 5000 woningen die sinds 1970 zijn gebouwd, kwamen er 3800 dankzij dit artikel tot stand. Overigens signaleert de studie van de Amster damse hoogleraar ook het nodige oneigenlijk en zelfs onwettig gebruik van dit artikel door de gemeente. In de afgelopen 10 jaar werd in 19 gevallen onwettig gebruik gemaakt van dit „ont snappingsartikel" in de wet en in een enkel geval was het gebruik weliswaar wel binnen het kader van de wet, maar dan toch oneigenlijk, zo blijkt uit het boek van prof. Faludi dat hij in samenwerk ing met de Engelse planoloog S. L. Hamnett heeft geschreven. )A'er Walenkamp komt met alternatieve horecanota: m. li ctly (I Sexuele :haristiev -*&■>• JL i Vroege Sexuele i :haristie\ VRO: 12 kWI n>EN Van het „beleidsplan" dat de 15 oo neente 6611 maand of wat geleden ont- gekeerd twde voor de drank- en horecasector ook nieogt weinig of niets. Dat bleek al bij de 00 Hen ste behandeling in de raadscommissies blijkt ook uit het feit dat het edelen A-raadslid Joop Walenkamp in één Jagavon and tijd kans heeft gezien een goed serie leqderbouwd discussiestuk over het drank- 20 horecabeleid in Leiden te produceren, Vera deskundige ambtenaren ten stadhui- 's Radio meer dan twee jaar voor nodig hebben in hun iad. Walenkamp, die zijn alternatieve Easy list^eidsplan intussen aan zijn collega-raad den heeft toegezonden, ziet alle aanlei- g om ook in Leiden over te gaan tot 1 toelaten van een aantal nachtcafé's en 1 invoeren van variabele sluitingstijden. t door de gemeente voorgestelde strakke vs"I *lrid dat de drank- en horecasector aan de Ked« nden en voeten zou binden, wijst het 50 De ^A-raadslid krachtig van de hand: „Het en, infoibestreefde doel, middelen en uitgangs- 12.10 nten wijken wezenlijk af van wat rede- 15°Ti moSelijk en wenselijk lijkt", aldus de Ierland steller van het alternatieve beleidsplan, ndse w< ilgens Walenkamp wordt het voorgestelde meentelijk beleid gekenmerkt door het Qe^e(i- nteren van de botte bijl: Leiden maakt 5 BQg^e nkbaar gebruik van de sinds kort geopen- j: 19 3oi mogelijkheid met de drank- en horeca- (S) st in de hand overconcentratie van horeca- laiistenfi drijven in belang van het leef- en woonmi- 10^223 u lijf gaan, zonder zich te realiseren jz.: Corn 1 dit alleen maar bedoeld is voor het a da ga itreden per buurt of straat en niet voor hele stad, zoals b en w in feite willen, alenkamp haalt de bezwaren van de amer van Koophandel aan die tegen het imeentelijk beleid zijn ingebracht. Deze irtegenwoordiging van het bedrijfsleven \ttehet onjuist dat de overlast die sommi- burgers van café's zouden ondervinden lee al meteen aanleiding zou moeten zijn tot zo drastisch ingrijpen. „In feite gebonden zijn. Kennelijk gaat de gemeente er van uit dat de studenten niet voor overlast zorgen. Walenkamp gebruikt een het verleden wel eens geklaagd hebben over uitspraak van burgemeester Vis zelf om zijn de groei van horecavestigingen in hun wijk. pleidooi voor wisselende sluitingstijden in Maar deze door de bewoners ervaren over- de horeca te onderbouwen: „De overlast last geeft de gemeente geen vrijbrief om van studentensociëteiten is inderdaad veel dan maar een verordening vast te stellen minder, omdat er op allerlei tijden mensen voor het gehele gemeentelijk grondgebied", komen en gaan, in tegenstelling tot andere aldus Walenkamp. horecabedrijven.Gelijkmatige spreiding van café- en barbezoekers, een grotere vrijheid voor ondernemers en gasten (het geen de openbare orde ook ten goede komt), Zoal s^ al eerder door zijn CD A-fractiegenoot een grotere verkeersveiligheid en een ont- gesteld, lasting van de zware taak van de politie, in het zijn de voordelen die volgens Walenkamp variabele sluitingstijden met zich meebren gen. Muziekvergunning intrekken van de muziekvergunning om overlast tegen te gaan. Ten aanzien van de suggestie ook maatregelen te nemen tegen het verkeerslawaai, door bijvoorbeeld JVJachtVerffUimingen strenger tegen foutparkeerders in de nach telijke uren op te treden, wijst Walenkamp Volgens de alternatieve CDA-nota is op z"n er op dat dit een oneigenlijk gebruik van minst één nachtvergunning tot zes uur 's verkeersmaatregelen zou zijn: die dienen alleen genomen te worden in het belang van het verkeer, niet ter bestrijding van geluidsoverlast. Wel pleit hij voor meer politiecontrole en suggereert hij te bezien in hoeverre ook de economische controle dienst in de drank- en horecasector een bijzondere taak heeft Discriminatie Het blijkt Walenkamp een doorn in het oog te zijn dat in Leiden nog altijd onderscheid wordt gemaakt in vertiermogelijkheden voor studenten en niet-studenten. Het CDA- raadslid spreekt in dit verband zelfs van discriminatie: hoewel de gemeente in haar beleidsplan de café's streng wil aanpakken blijft een uitgesproken voorkeursbehande ling bestaan voor alle studentensociëteiten, die niet aan een beperkte openingstijd morgens zeker op z'n plaats. Daarnaast wordt ervoor gepleit zeker twee permanente nachtvergunningen te verlenen tot drie uur 's nachts, alles nauwkeurig geregeld in bestemmingsplannen. Opsteller Walen kamp komt ook met een waslijst van voorbeelden in steden met een grootte en karakter vergelijkbaar aan dat van Leiden, waar allang een veel soepeler systeem van nachtvergunningen geldt, dat ook nog veel verder gaat dan de voorstellen zoals die nu door het CDA zijn verwoord. Hij vindt het langer open blijven van een aantal horeca-instellingen eens te meer noodzake lijk omdat met name Leiden zich kenmerkt door een zo rijk geschakeerde bevolking waarbij ook zo velen (bijvoorbeeld door onregelmatig werk) niet aan een bepaald dag- en nachtritme gebonden zijn, dat er vrijwel geen tijdstip denkbaar is dat er geen behoefte aan een geopend horecabedrijf is. LEIDEN - Prof. dr. L. Men- ges beeft gistermiddag offi cieel bet gezondheidscen trum in de Merenwijk geo pend. Na een waarschuwing voor de te verwachten moei lijkbeden bij een samenwerk ingsverband in deze opzet, sprak bij bet vertrouwen uit over een goeie ontwikkeling in de toekomst. In bet cen trum werken buisartsen, een tandarts, fysiotherapeuten, samen met bet maatschappe lijk werk, de schoolartsen- dienst en bet hulp- en advies centrum Merenwijk. De com binatie van individuele hulp verleners en hulpverlenende Uitgangspunt voor het samen onder één dak brengen van al deze verschillende disciph- nes, is het gemak voor de patiënt. De drempel naar de hulpverlening wordt op deze manier verlaagd. Bovendien wordt verwijzing door bij voorbeeld de huisarts naar de fysiotherapeut gemakkelij ker. Onderling kunnen de hulpverleners eikaars bevin dingen en kennis uitwisselen. Veel lichamelijke klachten zijn verweven met maat schappelijke problemen, de directe aanwezigheid van maatschappelijk werkers maakt de stap naar deze in stelling minder groot. De heer Menges wees zijn gehoor ook op de ervaringen van andere gezonheidscen tra in het land. Hij vertelde dat in Venlo, waar een centrum is dat al een tijdje goed draait, de behoefte aan specialisti sche hulp sterk gedaald was binnen de praktijk. Ook het aantal ziekenhuisopnames was met 10% verminderd. Aan het centrum in de Meren wijk ontbreekt het onderdeel psychische hulpverlening in de vorm van een psycholoog Prof. dr. L. Menges bij zijn toespraak in het nieuwe gezondheidscentrum. of een therapeut De werkers van het centrum zijn nog met elkaar in discussie over de vraag of dit soort hulpverle ning valt onder de term „eer ste hulpverlening". Prof. Men ges vond dat beslist niet Hij vindt dat de ontwikkeling meer in de richting van het vrijwilligerswerk moet gaan. Hij noemde het aantrekken van een psycholoog een ont wikkeling naar steeds meer „deskundologen". De werkers van het centrum zijn meer geneigd om toch ook een psy chotherapeutische werker aan het centrum deel te laten /oorü *8 ®'0emen^uurt: 660 9rondige opknapbeurt vergt ruim 1 miljoen gulden. 17.30 N :htendj it levgt et nuttii -a I f s -| j NC 15.30J alphen aan den rijn Uit een onderzoek dat de ge meente Alphen aan den Rijn leeft gehouden in de«Bloemen- luurt" blijkt, dat 16% van de (S en totaal 268 huizen in een liojoum '«slechte" staat verkeert. 44% .03 (S) van de huizen is beoordeeld als 03 <s' '«matig". De huizen zijn alleen' de buitenkant in ogen- Superew^ouw genomen. Het onder- wek is uitgevoerd in verband met het rehabilitatieplan voor deze buurt. Het plan dient maandag in de commissie RO- ■1925. i (S) Kl Volgens de verantwoordelijke ^toouder J. W. Haanstra bete- kent de kwalificatie „slecht" 1.14.30 ®Herminst dat de huizen in een pianon* onbewoonbare staat zouden trumen* verkeren. Wel is het zo dat die o* buizen toe zijn aan een „aan- r!'vfool Zinlijke verbetering". Volgens de wethouder staat er in deze buurt ook geen enkele woning die afgekeurd zou moeten wor den op „bouwkundige grond en". De „kwaliteitskaart" is sa mengesteld om enig inzicht te krijgen in de kosten die de verbeteringen ook werkelijk uit gevoerd zullen gaan worden zal afhangen met zich mee zullen brengen. Of die verbeteringen van de particuliere eigenaren die 82% van de woningen in hun bezit hebben. Vijfendertig procent daarvan bewoont zelf zijn huis, de rest is verhuurd. De gemeen tewoningen in dit gebied, dat 55 ha. groot is, zijn al eerder gerenoveerd. De huiseigenaren kunnen voor de verbeteringen middels hiervoor geldende rege lingen aanspraak maken op rijkssubsidie. Volgens Haanstra heeft de ervaring geleerd dat wanneer er één begint met het opknappen van zijn huis dit meestal een kettingreaktie tot gevolg heeft Voor de gemeente zal het reha bilitatieplan naar raming ruim 1 miljoen gulden gaan kosten, nodig voor verbeteringen van de woonomgeving. Met deze ra ming is dan al rekening gehou den met rijkssubsidie. De kos ten zullen evenwel over 10 jaar (de tijd die staat voor een reha bilitatieplan) uitgesmeerd kun nen worden. Volgens Haanstra is het gemeentebestuur voorne mens om de buurtbewoners uit voerig voor te lichten. Zo zal het plan onder meer enige tijd bij de speeltuinvereniging „Bloemhof' ter inzage komen te liggen. Verder zal er op een informatieavond, aan de hand van dia's, vertoond worden wat er onder woonverbetering ver staan moet worden en wat het effect kan zijn. De informatie avond is gepland op 27 novem- *5er a.s. in Nabij. LEIDEN Een aantal organisaties voerde gisteren en vandaag actie tegen wat zij noemen „discriminatie bij de Nederlandse Spoorwegen". Met het uitdelen van folders protesteerden de organisaties tegen het onderscheid dat de NS maken tussen gehuwden en met-gehuwden. De organisaties, ondermeer het COC, Man-Vrouw-Maatschappij, het NW Vrouwencontact en de Rooie Vrouwen vinden het onrechtvaardig dat de NS voor een jaarkaart de prijs van 2220,- per persoon rekent en voor personen die getrouwd zijn 2340,- terwijl samenwonenden de prijs van twee jaarkaarten per persoon, dat is 4440,- moeten betalen. In een folder, die de organisaties gisteren en vandaag op het station Leiden aan treinreizigers uitreikten, wordt gesteld dat de NS hun gezinsvoordeel niet moeten uitbreiden naar mensen met een „alternatieve" relatie.„Het moet afgelopen zijn met de bevoordeling van categoriee'n mensen alleen omdat zij een relatie, hoe dan ook, hebben. Mensen zijn vrije onafhankelijke individuen, ook in een relatie, ook in de trein", aldus de folder. LEIDEN Een socioloog zou eens een stuk moeten schrijven over toneelvoorstellingen en het publiek dat ze aantrekken. Met toenemende verbazing con stateer ik hoe ieder genre toch weer zijn eigen toeschouwers selecteert. „Mara, Fem, Has en Pink" was gisteravond in de Leidse Schouwburg, dat veel besproken stuk van Pam Gems waar dag- en weekbladen we kenlang vol mee stonden. Wel nu: je hoefde bepaald geen men senkenner te zijn om te zien, dat er gisteren véél vrouwen in de Schouwburg waren. Jon gere vrouwen met name, die waarschijnlijk de „Opzij" een vrijdagavond geruild hadden voor een bezoek aan het theater (dit laatste is natuurlijk specu latief). De rollen in „Mara, Fem, Has en Pink" worden achtereenvol gens vervuld door Willeke van Ammelrooij, 'Germaine Groe- nier, Jes Vriens en Judith Hees. Laten we de acteursprestaties niet ter discussie stellen: alle vier de vrouwen speelden met zo'n buitengewone overgave, dat kritiek niet op zijn plaats zou zijn. Alleen stond Judith Hees voor mijn gevoel toch wel op een eenzame hoogte. Zelden op toneel, wat vaker in films heb ik iemand met zoveel ge- loofwaardigheid een rol zien spelen. Het lijkt of regisseuse Shireen Strooker en actrice Ju dith Hees elkaar in de termen van het Werktheater het meest te zeggen hebben gehad. In het stuk vertegenwoordigen Has en Pink de vrouw die zich onafhankelijk opstelt, terwijl de andere twee erg hun best doen, maar in principe toch veel kwetsbaarder zijn. Mara vooral door haar kinderen en Fem heel duidelijk door de band met haar ex-echtgenoot. Op haar verjaar dag maakt Fem zich zelfs van kant. Tot dan toe hadden de vrouwen steeds samen geleefd en vooral ook veel pret met elkaar gemaakt: zulks dan tot groot genoegen van het welwil lende publiek. „Mara, Fem, Has en Pink" is een héél modern toneelstuk met bovendien een héél eigentijdse thematiek. De zaal van gister avond kon zich daar vast hele maal in vinden. Men zal niet meer dan een bevestiging ge voeld hebben van de reeds be staande-, of een bewustwording van reeds sluimerende ideeën. Klapstukfeminisme dus en veel meer dan amusement kan het stuk derhalve nauwelijks pre tenderen. Alle Maries, die nog zoveel wijzer moeten worden, waren gisteren immers alweer niet aanwezig. De kaartjes wa ren natuurlijk te duur en er stond waarschijnlijk ook nog een afwas van drie dagen. De boodschap vergetend, vind ik „Mara, Fem, Has en Pink" echter een fantastisch toneel stuk. Goed voor vrouwen, maar ook niet verboden voor mannen. De schouwburgdirecteur mocht zelfs op het toneel komen om de dames een flesje wijn aan te bieden. Fijn! JOSNIJHOF Wethouder Tesselaar start bouw clubhuis de Kooi Wethouder Tesselaar heeft gistermiddag door het 75. De buurt h9eft dan ook bijna 8 jaar gewerkt graven van een kuil met behulp van een tractor aan het tot stand komen van het buurthuis. Zij een begin gemaakt met de bouw van het nieuwe heeft alle middelen gebruikt om de gemeente zover clubhuis voor de Kooi in Leiden. Onder nauwlet- te krijgen dat zij er geld voor beschikbaar stelden, tend toeziend oog van vele wijkbewoners gaf hij het startteken voor de werkzaamheden. Er waren Nu het dan zover is willen ze er zeker oog op v.eel bewoners aanwezig, men had gerekend op houden dat het snel en naar hun zin gebouwd ongeveer 25 man maar het waren er minstens zal worden. LEIDEN Wie een toneel programma voor jongeren wil maken, die binnenkort in het arbeidsproces worden opgenomen, moet niet alleen de problematiek van deze jeugd aansnijden, maar ook hun taal spreken. Met de „S.F. Hersch Show" heeft de Nieuwe Komedie een duidelijke poging in die richting gedaan, zo bleek gisteravond in het LAK-theater. In de „S.F. Hersch Show" overheerst niet de koele analyse, de rationele benadering, de ideologische fundering, maar een meer emotioneel appèl aan de toeschouwers. De herkenbaarheid van de show voor de schoolverlaters, voor wie Hersch bedoeld is, heeft bij de makers op de voorgrond gestaan. Een futuristisch décor met enige electronische mogelijkheden, gecombineerd met wat lichteffecten, roept gelijk de sfeer van de hedendaagse moderne muziek op. Een driemans begeleidings groep (gitaar, slagwerk, toetsenwerk) moet die eerste herkenbaar heid concretiseren; de groep stelt de vier acteurs in staat popsong-achtige liederen ten gehore te brengen. Helaas bleek het vocale vermogen tamelijk gering, zodat het niet mogelijk was duidelijke stijl-imitaties voort te brengen. Zo'n mogelijkheid had het muzikale gedeelte een stuk aantrekkelijker gemaakt. Vier typen in een werksituatie, waarin vele honderdduizenden elke dag hun arbeid verrichten, voltooiden het geheel. De bevelen komen van een onbekende hogerhand; nauwkeurige afspraken worden zoveel mogelijk vermeden; wat er geproduceerd wordt, blijft onbekend; er wordt gemanipuleerd; opstandigheid is verbo den. Solidariteit is het toverwoord dat door deze valstrik heen kan breken. Het gehele complex overgeplaatst naar een Sience Fiction-wereld bleek een gelukkige vondst. De geheimzinnigheid werd er door versterkt; de macht van de werkgever vergroot; de vervreemding van het arbeidsproces geconcretiseerd. Natuurlijk blijft er in het vormingstoneel op dit niveau een van-dik-hout-zaagt-men-planken-element aanwezig. Maar de keuze van herkenbaarheid boven de juiste, ideologische onderbouwing, lijkt me niet slecht De Nieuwe Komedie maakte daardoor in i4^er geval onderhoudend toneel. PA UL VAN DER PLANK

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3