Lachen is verplicht in Holiday on Ice Ook voor Haagse half-soliste Astridvan den Berg Het nschuldige complot van de spotters ANTWERPEN Achter het grote, oude sportpaleis in Antwerpen staan op een klein stukje grond zo'n twintig caravans bijeen: onderkomens van de mensen die dagelijks hun brood verdienen in de Holiday on Ice Ijsrevue. Alleen de grote "sterren" en de directie is een hotel voorbe houden. De anderen leven op een oppervlakte van slechts enkele privé vierkante meters. Van de Holiday on Ice revue 1978, die van 14 tot en met 19 november In het Rotterdamse sportpaleis Ahoy komt, maakt ook een Nederlands meisje deel uit. Het is de 21-jarige Astrld van den Berg uit Den Haag. Ze is "halt-solist". SCHIPHOL/EINDHOVEN Als spionnen zijn ze op de hielen gezeten. Als terroristen hebben ze zich zien opgejaagd. Ter wijl er toch geen on schuldiger volkje te ver zinnen valt dan dat van de vliegtuigspotters: Hun pech was deze. Botanici kunnen hun hobby bot vieren met behulp van schep- of vlindernet en zijn als zodanig in de persoon van de onsterfe lijke professor Prikke- been zelfs het symbool geworden van blijmoedig tijdverdrijf. Vliegtuigen echter laten zich niet zo gemakkelijk vangen. Je hebt er verrekijkers en foto-apparatuur voor no dig die aan het professi onele grenzen. Je dient op de hoogte te zijn van dienstregelingen en vluchtschema's. En voor al: je bent gedwongen op ongebruikelijke tijden en plaatsen je observa ties neer te krabbelen. Je werkterrein is niet Gods vrije veld, maar een zwaar bewaakte luchtha ven of vliegbasis. Pro- menhang vertonen van los zand. „Waarom? Je kunt evengoed vragen waarom iemand begint met postzegels verzame len. Het zal wel zo gaan: je ziet dat iemand anders het doet, jé raakt erdoor geïntrigeerd en voordat je het weet, ben je er zelf ook mee bezig. Opeens is het een ma nier geworden". Engeland De bakermat ligt in En geland, gelijk het woord al zegt, want „spotter" komt van het werkwoord „to spot" - herkennen, verkennen. De bezigheid ontstond tijdens de Tweede Wereldoorlog toen Hitier de Britten met de massale luchtaan vallen van zijn Blitzkrieg op de knieën dacht te dwingen. Dag in dag uit raasden reusachtige vlo ten van Dornier- en Hein- kel-bommenwerpers af op strategische en later ook burgerdoelen, terwijl Messerschmitt-jagers de Engelse Hurricanes en Spitfires bestookten die opstegen om hen te be vechten. De Duitse over macht was bijna drie op één. In de herfst van 1940 liet Hitier Londen gedurende 57 achtereen volgende nachten bom barderen. Zozeer verduis terden zwermen vliegtuigen zon en maan boven de Britse eilanden dat het zaak was vriend en vijand verdraaid goed van elkaar te kunnen on derscheiden, wilde men niet de verkeerde neer schieten. Vliegtuigherken ning was bittere nood zaak en een leger van uit de burgerij opgetrom melde luchtwachten deed niet anders. Wel: Enge land won de slag en de trots op de Royal Air Force die dit huzaren stukje had geleverd, deed de belangstelling voor de vliegerij en daar mee voor het spotten voortbestaan. Zeker een half miljoen spotters zijn nog steeds in Engeland actief. Sommige luchtha vens hebben een specia le poort met het op schrift: „Alleen toegang voor spotters". Rage In het begin van de 60- er jaren kwam de hobby naaj- ons land overge waaid. Alweer: waarom? Zelfs Van de Kromme- nacker die zegt alles over spotten en spotters te weten, heeft geen ver klaring. Misschien lag het aan de stormachtige groei die de civiele luchtvaart (KLM, Marti nair, Schiphol als wereld knooppunt) en de lucht macht toen doormaakten, met het gevolg dat er vogels van steeds meer diverse pluimage boven de nationale einder verschenen. Van de Krommenacker: „Dan krijg je al gauw een rage. Kijk: iedere hobbyist die zijn liefheb berij in optima forma be oefent, gaat gebukt on der een frustratie. Hij wil kost wat kost bemachti gen wat hij nog niet heeft. Een postzegelver zamelaar kan dat thuis doen. Maar wij moeten erop uit. Het publiek be grijpt het niet. Het pu bliek denkt: een Boeing 747 is een Boeing 747 en een Starfighter is een Starfighter. Mis. Er zijn verschillen in beschilde ring, in registratie, in configuratie. Soms kom je die maar één keer op een Nederlands veld te gen. Dan ipoet je er als de kippen bij zijn, voor dag en dauw misschien, luchtmacht niet meer is, wordt aan een ander, dan vliegen in een we beschildering en met een nieuwe tie. Zo kun je machine in wel schillende gedaanten ide tograferen. Zijn hele ter. venslijn komt vast n/ë liggen. Dat geeft je i Vi zameling een extra >fen mensie". m De hobby-bacil blijkt ff/es ge veer in het 14-de d v< vensjaar toe te sla efes Vaak is hij niet lang v op lent. Zo'n scholier hi ass zijn eindexamen, de verder studeren of v» wm ken, wordt op iets la dru. baarders verliefd dan r <j schim van voortijlt ttdu aluminium en verdw s o< van zijn stek. Maar ge zijn ook spotters van de of ouder. Ze vergelijl «ten hun gegevens. Ze wis p", len waarnemingen uit. bet geven hun observal trt door aan speciale sp I/: terstijdschriften. Als iger na een jaar of wat rie/e het eigen gebied zijn i bui gekeken, gaan ze iidi een groepje op spott tear strip langs buitenlani m velden. Dat zijn de m h ten. Van de Krommen Dric/i ker: „Waar ik ook ko Cf» ik herken ze mele les Aan de verbeten blik sto, hun ogen? Nou nee. fcfc woon, omdat ze altijd ed de beste plaatsj n t staan". v Voor een groot aan is/u spotters is - zo leert mrr ervaring - de met f. li luchtvaart geschap «f/i band sterker dan zija ppt Het bloed kruipt wi lp het niet gaan kan. Pf/j willen op een luchthav oon of vliegbasis gaan w «te ken. Met name dit schijnsel bevordert e*s positieve opstelling v rhei de luchtvaartautoriteit! k. tegenover het gilde d tef spotters. Dergelijke ki 0 didaten hebben door N tef hobby al een zekere d« rt" kundigeheid gekregl Jftjj Ze komen niet als vred lodi de eenden in de bijt I fff bovenal: ze zijn gemo I veerd; ze heben er tr-waga in. Dat is in deze l «eft van arbeidsapathie mter meegenomen - zeker i p' f je er alleen maar eteak parkeerterreintje of e*°fd excursietje tegen# hoeft te stellen. PIET SNOES jn Eens werd over haar geschreven: dat wordt een tweede Sjoukje Dijkstra of Joan Haan appel. Ze had veel talent, dat wel, maar het pakte allemaal anders uit. Want na het Nederlands kampioenschap kunstrijden vier jaar geleden, toen ze achter Dianne de Leeuw zesde werd, hield ze het voor ge zien. Het contract voor het corps de ballet bij Holiday on Ice werd snel getekend en sinds een jaar is ze nu half-solist en wel licht, dat is de verwachting, het volgend jaar solist. Astrid van den Berg is de dochter van een Haagse fietsenmaker. Vader Bep blijft echter al sinds lang in de omgeving van zijn doch ter. Op de fietsen is hij helemaal uitgeke ken, hij is nu volkomen „ijsgek". In Antwer pen en straks ook in Rotterdam verkoopt hij aan de artiesten broodjes en drank. Dat is de nevenhandel die Astrid en haar Franse beminde Jacques Mrozek vóór en tijdens de pauze uitoefenen. Bep van den Berg: "Als ik meehelp in die handel brengt het zeker driehonderd gulden per week meer op. Ver geet niet dat als zij op het ijs staan ieder een er zomaar bij kan komen. Dan wordt er wat gepikt of men vergeet het op te schrijven. Het is een bijverdienste die ze echt nodig hebben, anders kunnen ze geen cent overhouden". Van den Berg heeft vroeger zijn laatste stui vers aan zijn twee dochters Astrid en Ingrid besteed. Volgens hem kostte alles bij elkaar meer dan een ton. Ingrid heeft ook in de show gestaan, maar haar rug hield het niet lang uit en nu is ze gelukkig getrouwd. Bei de zusters zijn nu wel eens jaloers op el kaar. Na vele dure privélessen in binnen- en bui tenland leerde Astrid het kunstrijden meer dan goed te beheersen. Maar tijdens de wedstrijd waren vooral de verplichte figuren voor haar een nachtmerrie. Voor het oog van de jury stond zij op haar benen te tril len van de zenuwen. Desondanks kon Astrid niet buiten het kunstrijden. De revue was voor haar het einde. Nu werkt ze er al drieëneenhalf jaar en ze is vast van plan het nog drie jaar te blijven doen. "Wat moet ik anders? Als ik hier weg ga wat dan? Het voorbeeld van andere voorma lige revue-meisjes, om barjuf te gaan spe len, trekt me niet. Ik hoop dat Jacques later een goede baan kan krijgen als trainer. Ik moet zeggen dat ik het elke avond nog met plezier doe, al zie ik wel op tegen het feit dat we een jaar naar Zuid-Amerika moeten. stellen hun verzameling uit te breiden. Jongste ontwikkeling: het onge naakbare Schiphol heeft in de Haarlemmermeer polder pal langs baan 06-24 een speciale par keerplaats voor vliegtuig kijkers ingericht, waar zo'n honderd auto's kun nen staan. Het was te dol geworden op de smalle landwegen ter plaatse. Stopverboden konden de geestdriftelin- gen niet weerhouden en zo dicht werd hun massa dat de politie geen kans meer zag er doorheen te breken om bonnen uit te delen. Vandaar de servi ce van het nieuwe par keerterrein die tevens een erkenning inhoudt van het feit dat vliegtuig spotters niet meer weg te branden zijn - dat hun hobby een plaats ver dient onder de zon. Nederland telt er momen teel een kleine 2000. Elke luchthaven of vlieg basis heeft zijn eigen vaste groep; de liefheb berij is dus sterk regio naal geboden, al komt het steeds meer voor dat spotters uitzwermen, tot ver over de grenzen toe, om hun verzameling te completeren. Dat ze vliegtuigen verzamelen, zal inmiddels duidelijk zijn. Maar hoe? En waa rom? Een poging tot antwoord komt van P. van de Krommenacker uit Best, die de spotters- groep Eindhoven aan voert en hoofdredacteur is van het blad Flash, waarmee hij een verbin dingsschakel probeert te zijn tussen de verschil lende clubjes in den lan de die tot dusver de sa- en naar je foto-tas ren nen, als je hem eindelijk ziet komen. In de ogen van het publiek ontstaat gauw het beeld van een stelletje idioten dat zich druk maakt om niets. Be grijpelijk. Verzamelwoede - want dat is het - valt niet te begrijpen. Bij postzegels misschien nog wel. Een postzegel heeft handelswaarde en je kunt hem ruilen. De waarneming van een vliegtuig levert geen cent op. Alleen voldoening Door waar te nemen en te registreren bewijs je: die en die machine is door mij gezien. Het komt voor dat je als een teleurgesteld mens naar huis gaat, terwijl er voor je camera toch tientallen vliegtuigen zijn geland en opgestegen. Maar die had je, al. Het gaat om het type, de beschilde ring, de registratie die je nog niet had. Het ver schijnen van één zo'n ontbrekende schakel in je verzameling kan een hele dag goed maken. En compleet ben je niet gauw, want er verandert heel wat. Dat is een ver schil met postzegels, als je die vergelijking wilt doortrekken. Heb je een Dat is lang van huis. Zo'n klein caravanne tje is ook niet alles en daarom wip ik van uit Rotterdam straks elke avond even over naar mijn ouderlijk huis in Den Haag". Show Astrid van den Berg: "Ik kwam in Rio de Janeiro bij de revue en ontmoette toen Jac ques die daar ook begon. Dat is natuurlijk geluk hebben, want de meeste meisjes in de revue zijn erg eenzaam. Van contact met jongens komt in de praktijk niet zo veel te recht, omdat de meeste jongens blijkbaar geen belangstelling hebben voor revue-meis jes. Vriend Jacques krijgt die avond na de re vue, waarin hij een hoofdrol vertolkt, echte Hollandse bloemkool te eten. Die heeft va der Van den Berg de dag tevoren meege bracht van de Haagse markt. Astrid: "Wij eten altijd pas na de avondvoorstelling. Met een volle maag het ijs op is natuurlijk niet goed". Vader Van den Berg vertelt dan dat er ook nog twee Nederlandse jongens in de revue staan: Chris van der Weerd uit Nijmegen en Rudi Benboom uit Slagharen, de zoon van de directeur van het gelijknamige ponypark. Rudi is nooit in de wedstrijdsport actief ge weest. Hij is pas goed gaan schaatsen toen hij in de revue kwam. Aan ophouden wil hij voorlopig niet denken. Met zijn vrienden heeft hij het best naar zijn zin bij Holiday on Ice. De ijsrevue kan hard zijn, weet Astrid van den Berg te vertellen vlak voor de start van de voorstelling. "Toch is lachen verplicht. Als je dat even vergeet krijg je van manager Derek Boyle twee dollar boete. Een verplich te lach dus. Als je laarzen niet schoon zijn krijg je ook twee dollar boete. Nee, voor een val op het ijs word je niet beboet. Daar kun je meestal ook niets aan doen. Ik ben in deze revue nog nooit gevallen, maar laat ik het afkloppen. Ziek zijn is ook taboe. Als je lang ziek bent kun je meteen vertrekken. Het werk is hard, daarom blijven alleen de sterken over. Als later mijn dochter ooit op het ijs zou willen, zou ik geloof ik liever haar benen breken Vijf minuten voor het begin van de show klinkt in het Engels door de luidsprekers rond de kleedkamers dat men zich gereed moet maken. De rijdsters en rijders, die tot die tijd nog in badjassen rondlopen, zijn binnen twee minuten klaar. Zoals elke avond heeft de plankenkoorts iedereen weer te pakken. Er kan altijd iets misgaan. Dan zijn de poppen aan het dansen, want fouten neemt de manager niet. Als er iets misgaat, volgt er meestal een stevige straftraining. Die avond zijn er zo'n 1500 toeschouwers in het sportpaleis. Astrid is daar best tevreden mee. "We staan hier drie weken en dat is voor Antwerpen erg lang. De mensen ko men hier moeilijk heen. In Parijs waren we drie maanden achtereen, soms met drie voorstellingen per dag, uitverkocht. Van Rot terdam verwachten we ook erg veel. Jam mer dat we deze keer Den Haag niet aan doen. Voor eigen publiek zou natuurlijk wel leuk zijn geweest, maar in Den Haag was vorig jaar voor de andere Holiday-revue erg weinig belangstelling". Vader van den Berg weet echter te vertellen dat er heel wat Hagenaars naar Rotterdam zullen gaan als ze weten dat Astrid daar meedoet. Astrid lacht dan maar wat, ze weet wel beter. Om exact acht uur gaat de show in Antwer pen van start. Er is eerst een ouverture van het corps de ballet en dan is de eer aan de kleine David Barney een soort vaderfi guur achter de schermen die op het ijs Snoopy uitbeeldt. Hij danst daarbij met de vijftig kilo wegende Astrid van den Berg. Men kan zien dat Astrid ervaring heeft. Ze brengt enige sprongen, maar gaat op „ze ker". Vallen is natuurlijk afschuwelijk. Zon der twijfel kan de oud-leerlinge van Arnold Gerschwiller meer, maar in het bijzijn van Snoopy, "de beroemdste schaatser ter we reld", is dat niet nodig. Voor Astrid is het dan weer achter de rug. Snel andere kleren aan om de plichten te vervullen in het uitstekende corps de ballet. Steeds is de dochter van de Haagse fietsen maker ,die overigens ook nog verzorger van een ijshockeyploeg is geweest, in de voor-i ste linie te vinden. In de pauze is het druk aan de "artiestenbar". Vader Bep laat vol trots een grote ketel zien, die op het eerste gezicht op een wasketel lijkt. Maar er blijkt warme wijn in te zitten, gemengd met fijne kruiden: een kostelijke drank voor na de voorstelling. Zo gaat het bij een ijsrevue, die precies op een groot circus lijkt. Alleen de lucht van zaagsel ontbreekt. ARTHUR VAN RIJSWIJK Foto's: SIMON E. SMIT beer daar eens een ma chine op de korrel te nemen uit Israël of een ander land dat ongewen ste belangstelling geniet. Tien tegen één dat je in de nek gesprongen wordt en bepaald niet door rustieke kodde beiers zoals die vroeger achter een bordje „Ver boden Toegang, Artikel 261" op de loer plachten te liggen om Dik Trom en aanverwante belha mels te verschalken. O nee, de bewaking van luchthavens en vliegba- ses is een (ettelijk bloed serieuze aangelegenheid geworden, sinds de distel van de internationale misdaad bloeit. Speciale parkeerplaats Toch heeft het gilde van vliegtuigspotters zich te gen deze verdrukking in weten te handhaven en uit te breiden. De autori teiten zijn vertederd ge raakt door het lelieblanke van hun ziel. Zo wordt in toenemende mate meege werkt aan bij voorbeeld excursies over gewoonlijk ontoegankelijke lucht vaartterreinen teneinde de hobbyisten in staat te

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20