Van Meteor tot F-16 Diana-squadron bestaat dertig jaar LEEUWARDEN „Gaat de majoor ook vliegen?" klinkt het zakelijk belangstellend door de intercom in 'de crew-room van het Leeuwar der 323 squadron. „Nee", is de reactie van de majoor E. Motshagen, „de majoor vliegt niét. Hij heeft het druk.." Majoor Motshagen, sinds 25 juli 1977 commandant van 323 (de zoveelste comman dant na de nog altijd legen darische Jan Flinterman, die gedurende het eerste jaar van het bestaan van 323 de scepter zwaaide) heeft het inderdaad druk met de laat ste voorbereidingen voor de viering van het 30-jarig be staan van het squadron. Volgende week woensdag en vrijdag wordt dat jubi leum gevierd, met als hoog tepunt ongetwijfeld het groots opgezette reüniefeest in de onderofficiersmess van de Vliegbasis Leeuwar den. Op 15 november 1948 werd „323" officieel opgericht als eerste na-oorlogse jachtsqu- adron in Nederland. Van daar ook dat het aanvanke lijk „No.1" heette en pas op 14 april 1949 zijn huidige aanduiding kreeg. Oorspron kelijk had het de Vliegende Twenthe bij Enschede als thuishaven, maar al in janu ari 1949 trok men naar het hoge noorden, naar Leeu warden, dat daarmee het eerste operationele veld van na de oorlog werd. Het an dere „vliegende squadron" van de basis Leeuwarden „322" - is weliswaar nog vijf jaar ouder (oprichting tijdens de Tweede Werel doorlog in Engeland), maar kwam toch pas in de jaren '60 definitief naar Friesland. „Gelukkig wél", zegt majoor Motshagen. „Stel je voor dat we hier als enige vlie gende squadron zaten- ....Nee, juist de aanwezig heid van nog een twééde squadron houdt je goed wakker en waakzaam." RIVALITEIT Natuurlijk is er die spreek woordelijke rivaliteit. Daar kan men zowel bij 322 als bij 323 over meepraten. Maar het is dan toch wel een gezonde rivaliteit. Majoor Motshagen (42) heeft het een paar keer over „het andere squa dron". Als je opmerkt, dat hij kennelijk dus „322" be doelt, begint hij te lachen. „Die naam kan ik soms zo moeilijk over m'n lippen krijgen..." En de weinige keren dat hij dat wél doet, Oude Hunter Als er op het laatste moment geen tegenslagen zijn geko men. moet vanmorgen vroeg bij de hoofdpoort van de Vliegbasis Leeuwarden een oude Hawker Hunter (tweezits- versie) zijn gearriveerd. Het toestel - zonder motoren - is door de havenmeester van het vliegveld Beek. oud-luch- tmacht-officier J.M.L. Roks aan „323" aangeboden. In zijn glorietijd deed de „dual" dienst bij de Jachtvliegschool Twenthe. Het toestel gaat nu eerst naar de schilderswerk plaats, waar het grondig wordt opgeknapt en zal ook daar na in Leeuwarden blijven, waar dan tevens het onderhoud plaatsvindt. Bij „323" is men er bijzonder blij mee en ge hoopt wordt dat de Hunter een goede plaats zal krijgen op de basis. Groot feest Volgende week woensdag - wanneer het 323 squadron pre cies dertig jaar bestaat - zal 's morgens een ceremoniële vlaggenparade woren gehouden, waarbij oo de in dienst omgekomen squadron-leden worden herdacht, 's Middags is er een receptie voor personeel en genodigden. Het eigenlijke jubileumfeest is op vrijdag 17 november. De feestcommissie had het liefst een vliegshow georganiseerd, maar dat lukt tegenwoordig niet meer. Nu wordt er een zgn. static show" gehouden, waarbij tal van militaire straalvliegtuigen acte de presence geven. Een Gloster Me teor en een Hawker Hunter (afkomstig van de basis Brawdy in Engeland), een F-15 Eaglevan de basis Soes- terberg, een Belgische Mirage, een Westduitse Fiat-91 en Phantom 'en nog drie toestrellen uit engel and. t.w. een Buccaneer, een Lightning en een Jaguar. Ook zullen drie betonnen sheltersbij deze show worden betrokken, met o.m. een complete F-100 motor van de F- 16, een door vogelaanvaring beschadigde motor, een opge krikte Starfighter, die zijn landingsgestel spectaculair de monstreert. evenals zijn radar, terwijl in één van die shel ters ook nog films worden vertoond (onder meer over de F-16). In het squadrongebouw zelf is een expositie van vliegerkleding. Deze „static show" begint 's middags om twee uur. En dan wordt er ter gelegenheid van het dertigjarig be staan ook nog een fors jubileumboek uitgegeven onder de titel „Strijdend ten aanval" (de wapenspreuk van 323). Dit boek telt 176 pagina's en bevat zo'n 400 illustraties, waar bij een groot aantal unieke enog nooit eerder gepubli ceerde foto's. De prijs is f. 27.50. komt er juist een F-104G „Starfighter" lawaaierig voorbij taxiën, zodat het ge sproken woord nauwelijks verstaanbaar is. Toeval, of een kwestie van perfecte ti ming? De mascotte van rivaal „322", de papegaai Polly Grey" wordt dan ook stee vast aangeduid als „die grij ze kraai". Wat weer niet wegneemt dat „323" bij de dood van een eerdere Polly als eerste zijn deelneming betuigde en - zoals men zélf tenminste beweert - „tranen stond weg te pin ken bij de teraardebestelling met militaire eer van de kraai". „En voor de rest", zegt men bij 323, „hebben wij 322 nodig zoals Sher lock Holmes zijn Watson en het is te hopen dat beide squadrons nog lang samen vanaf „Leeuwarden" operer en „METEOR" Het „andere squadron" (op Noord) mag dan het oudste vliegende squadron van de Nederlandse luchtvaart zijn, „323" was wel de eerste Nederlandse eenheid die met straalvliegtuigen ging werken: de fameuze Britse Gloster „Meteor". Nóg zul len er heel wat Leeuwarder ingezetenen en bewoners van de dorpen rond de ba sis zijn, die zich de 28ste januari 1949 herinneren, toen de eerste acht Meteors (Mk-4) zich op de Leeuwar der vliegbasis „nestelden". De komst van dat achttal ging gepaard met een ge huil dat velen nog kenden van de oorlogsjaren, wan neer een aangeschoten vliegtuig neerstortte. De acht Meteors kwamen ech ter veilig binnen, al streek één van de toestellen wel op de verkeerde baan neer.... Het eskader dat die eerste acht van Twenthe naar Leeuwarden overvloog, stond onder commando van majoor (nu luitenant-kolonel b.d.) Jan Flinterman en werd verder gevormd door de luitenants Van Gelder (later commandant Tech nisch Squadron), Linzel, Aertsen, de sergeant-majoor Van Oord en de sergeants Bakker, De Ruyter en Van Mil. De straaljager was in die tijd nog altijd een betrekke lijk uniek fenomeen, dat sterk tot de verbeelding sprak. Het ding bleek zon der propeller tóch (hard) te kunnen vliegen en maakte nog een boel lawaai oo- kEn dan de prijst Die was erg hoog in vergelij king met een propeller jachtvliegtuig. Uit de jaren 1948-1949 dateert de anec dote waarin een regering sfunctionaris zijn stomme verbazing uitspreekt over de hoge aanschafkosten van een straaljager. De goede man wist best dat propel lers duur waren, maar een straaljager had immers juist géén propellers, en dus... RECORDS Ruim een jaar nadat de eer ste Meteors in Nederland waren gearriveerd - meer dan eens werd de indruk gewekt dat ze in Engeland net voldoende waren opge knapt om ze veilig over de Noordzee te krijgen, maar bij aankomst in ons land moesten ze dan wel meteen in revisie... - verbeterde- majoor Flinterman het Ne derlandse „hoogterecord" (hij kwam tot 14.821 meter) en veertien dagen later bracht hij ook nog maar even het Nederlandse Mete- or-snelheidsrecord op zijn naam (953,1 km per uur). Dat gebeurde in augustus 1949. Kapitein Joop Wan- sink amuseerde tussen de bedrijven door het talrijke publiek met een serie adembenemende stunts. Officieel heette het dat die recordvluchten dienden om na te gaan welke vliegtech nische mogelijkheden de Meteor Mk-4 in standaard uitvoering bood en welke inspanning een -dergelijke topprestatie van de vlieger vergde in fysiologisch en psychisch opzicht, maar heel die gewichtig klinkende uiteenzetting ten spijt, kre gen velen de indruk dat de betrokken vliegers zélf de stunt alszodanig minstens zo leuk vonden Van voorjaar 1950 tot voor jaar 1952 was „323" weer op de Vliegbasis Twenthe gestationeerd als „schiet- squadron", waar vliegers die juist van de Jachtvlieg school kwamen, hun volledi ge schiet-opleiding kregen. Maar omdat 323 daarbij toch steeds met grote regel maat vanaf Leeuwarden op ereerde. werd al gauw weer aangedrongen op definitieve overplaatsing naar de Friese klei. Dat gebeurde tenslotte in april 1952. Op Leeuwar den werd 323 bovendien uitgerust met splinternieuwe Meteors van het type Mk-8 (langere romp, andere staart en vleugels én...een schiet stoel). „HUNTER" Vijf jaar later (1957) deed de Hawker „Hunter" MI-4 zijn intrede bij „323" (in to taal 25 stuks). Er werd aan vankelijk ook nog wel met de Meteor gevlogen, maar diens dagen waren toen toch wel geteld en de Hun- ter zou zijn taak tenslotte volledig overnemen. Gedurende de Hunter-perio- de - met o.m. twee bijzon der geslaagde Aircent- schietcompetities vanaf de Vliegbasis Leeuwarden, waarbij ook 323 grote akti- viteit aan de dag legde - deed zich, op 24 februari 1961, de befaamd geworden botsing boven Weidum voor. Tijdens een groots op gezette oefening kwam de eerste luitenant Teun G. de Jager van 323 met zijn Hun- ter in botsing met een van Twenthe* afkomstige F-86K „Sabre", gevlogen door. sen", zegt majoor Motsha gen, „staan in Europa hoog aangeschreven. Maar dat is ook geen wonder; wij heb ben immers de ruimte om boven zee te oefenen". Natuurlijk zijn er problemen met de Starfighter geweest - de zuurstofmoeilijkheden bijvoorbeeld die majoor „Bill" Heitmeijer in novem ber 1964 het leven kostten (Heitmeijer was toen com mandant van „322"; enkele jaren eerder was hij echter ook commandant van „323" -, maar majoor Motshagen is niettemin van oordeel dat de F-104G een „erg goed vliegtuig" is geweest. Men vliegt nu zo'n vijftien jaar met de Starfighter, maar het merkwaardige is dat men eigenlijk pas de laatste jaren ontzettend veel heeft gedaan en geleerd op het gebied van taktieken, van luchtgevechten. Waarbij uiteraard dankbaar gebruik is gemaakt van de door de Amerikanen in Vietnam op gedane ervaringen. NIEUWE TAKEN? Toch is men ook bij „323" niet rouwig om het nade rend afscheid van de F-104. De F-16 wordt ongetwijfeld een fantastische opvolger met totdusver ongekende mogelijkheden. „Die F-16 betekent gewoon een revo lutie", zegt majoor Motsha gen, „door zijn manoeu vreervermogen, zijn computer en z'n testsyste men". Hij geeft echter ook toe, dat de omschakeling van Starfighter naar F-16 niet gemakkelijk zal zijn. Men maakt er zich echter geen zorgen over. Wél is men bijzonder benieuwd naar de taken die het squa dron straks zal krijgen, want daarover schijnt op hoog niveau het laatste woord nog steeds niet ge zegd te zijn. Zoals ook nog steeds niet bekend is welk van de twee vliegende squadrons van Leeuwarden volgend jaar als eerste de F-16 zal krij gen. Voor de mensen van 323 is het duidelijk dat het alleen maar 323 kan zijn, maar de ploeg van 322 - die in dit opzicht graag op oude toezeggingen wijst - is van mening dat voor die primeur alleen 322 maar in aanmerking zal komen. En dat is dan weer die alo- maanwezige rivaliteit tussen beide squadrons. Het squa dron van „Polly Grey" (322) en het squadron van jach tgodin Diana (323). Toch kunnen ze elkaar niet mis sen; zonder die rivaliteit zou de fut eruit gaan. „Het houdt je goed wakker", zegt majoor Motshagen. „Het is maar goed dat er ook nog een...is...". Bij het uitspreken van de naam „322" daveren twee Star-' fighters met het Diana-em- bleem op het staartvlak, da verend en alles overschreeuwend, de lucht in. SJOERD VAN DER WERF Unieke foto van drie generaties Deze foto - van onder naar boven Meteor, Hunter en Starfighter - kan zonder meer als „uniek" worden aangemerkt, omdat alle drie de toestellen waarmee het 323 sqaudron totdusver heeft gevlogen, erop voorkomen. In de gewone dagelijkse praktijk gebeurt dat nooit, maar de jubileumcommissie van „323" zag - na ijverig speuren en sneupen - die foto uiteindelijk toch tot stand komen boven het Britse trainingsvliegveld Brawdy (Wales). Daar wordt namelijk nog vrij regelmatig gevlogen met een Hawk, een Hunter en twee Meteors (die laatste twee heten Winstonen „Clementine" naar het echtpaar Churchill....). Aanvankelijk was het de bedoeling om de Hunter en één van de twee Meteors naar Leeuwarden te krijgen, maar dat ging toen niet door. Men kreeg wel toestemming om ze - speciaal voor de gelegenheid - met Nederlandse registraties te beplakken (de plastic-letters werden in de schilderwerkplaats op de Vliegbasis Leeuwarden gemaakt) en er daarna foto's van te nemen. Op Brawdy hebben de Leeuwarders een halve dag staan plakken en vervolgeni ruim anderhalf uur gevlogi en gefotografeerd. De Starfighter waarmee de opname werd gemaakt, werd gevlogen door de eerste luitenanst Guy Putker en Ed van Kleef. En dit was het resultaat, dat ook op de omslag van de uitnodigingen voor de jubileumviering te zien is. Met de Meteor ging 323 een kleine dertig jaar geleden vliegen, twintig jaar geleden kwam de Hunter en vijftien jaar geleden de Starfighter. Voorde liefhebbers (en de verzamelaars) een foto om van te watertanden!. Het embleem van „323" met de wapenspreuk „Impetu Feroci" (Strijdend ten aanval). tweede luitenant Japie Ku- per. Beide vliegers slaagden er na het incident (op 12.000 meter hoogte) in, hun toestellen te verlaten. Kuper kwam aan zijn para chute neer in de donkere landouwen bij Zwagerveen, De Jager - onverstoorbaar als altijd - hing aan de tv- antenne op het dak van een woning aan de Menno van Coehoornstraat te Leeuwar den. De dochter des huizes, Antje van Zuiden, was juist naar bed gegaan en schrok zich uiteraard wild van het lawaai op het dak. Toen zfe ging kijken, werd ze gecon fronteerd met De Jager, die de gedenkwaardige woorden sprak: „Sorry, maar ik hóóp wel dat u mij hier af kunt halen. Ik heb nogal last van hoogtevrees...". Kort daarop zat hij aan de (verse) koffie In 1963 ging het squadron echter tijdelijk op non-actief (een slaapperiode van een jaar), waarna het op 17 maart 1964 opnieuw tot le ven kwam. En hoe! De eer ste zes „Starfighters" (F- 104G) arriveerden op de ba sis Leeuwarden, gevlogen door 323-vliegers. Alvorens te landen deed het zestal eerst nog even de Elfste dentocht, in de absolute re cordtijd van 17 minuten. Die prestatie werd beloond met een Elfstedentocht-ticket, maar niet met een medail le.... De overige F-104G's kwamen binnen zes weken, het vliegend personeel bin nen drie maanden. bij de familie Van Zuiden. Enkele jaren eerder (juli 1959) was De Jager óók al uit een Hunter gesprongen. Dat gebeurde boven Ypen- burg. De Jager vloog toen een tweezits versie van de Hunter (een zgn. „dual"), samen met sergeant Jan ten Have. De Jager: „D'r uit Jan!" Ten Have: „Dag luit!" En weg waren ze. Zei later iemand van 323: „Teun stapt net zo makke lijk uit een vliegtuig als wij van de fiets..." Met die Starfighter vliegt 323 nóg steeds, ook al be gint het einde van de „104"-periode nu toch in zicht te komen. „Onze men- „STARFIGHTER" In 1960 werden de opleidin gen gestaakt, d.w.z. overge nomen door het Commando Tactische Luchtstrijdkrach ten. Het 323 squadron kon zich voortaan beperken tot een zuiver-operationele taak.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 18