„We eindigen bij de eerste drie" Lisse C6 doorbreekt traditie CEES VAN DER PLAS: LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 PAGINA 15 van der Plas (voorgrond) en Jaap Bax (als laatste op de Van der Pias-bank): tduo achter de Katwijkse zaalvoetbal successen. van onze sportredactie Katwijk Van der plas BMW is de revelatie van het nieuwe zaalvoetbalseizoen. De eerste drie wedstrijden werden welis waar gewonnen van zwakke tegenstanders, Cleijn Duin, Landwer JMB en van Gerven de Jong, maar deze week lever de de ploeg van coach Jaap Bax een opzienbarende prestatie door de nummer twee van Ne derland, Godyla Vt, met 42 te verslaan. Van der Plas BMW staat nu dan ook verrassend alleen aan kop van de ranglijst. Cees van der Plas, sponsor van de Katwijkse ploeg is door deze resultaten erg optimistisch ge stemd: „Als we in deze vorm blijven spelen dan eindigen we zeker bij de eerste drie". Aan het eind van het seizoen gaan de drie hoogst geklasseerde ploegen over naar de nieuwe districts hoofdklasse. Erg be langrijk dus die klassering bij de eerste drie. Een goede competitiestart is de Katwijkers niet vreemd. Vorig jaar werden in het begin van het seizoen ook erg goede resul taten behaald. Daarna was het gedaan met de overwinningen en zakte het team, toch wel terecht, naar de gevarenzone. Van der Plas, die onlangs zijn functie als coach overgaf aan Jaap Bax, houdt daarom ook een slag om de arm: „We moeten niet te vroeg juichen, volgende week spelen we tegen Oegst- geest en dat is altijd een lastige tegenstander voor ons geweest. Trouwens je mag geen enkele hoofdklasseploeg onderschat ten, zeker niet nu we bovenaan staan. Ze zijn er allemaal op gebrand om ons te pakken". Van der Plas BMW werd dit jaar versterkt met Johan van Duyn. Dat de ploeg goede reserves achter de hand heeft, bewees Freddie Eijsberg. Deze jonge speler verving sterke Lourens Mouter in de belangrijke wed strijd tegen Godyla. Hij behaal de met zijn optreden een ruime voldoende, Eijsberg scoorde zelf» eenmaal en stond boven dien aan de basis van het eerste doelpunt. In tegenstelling tot het vorig jaar volgen de Katwijkers een andere tactiek, Jaap Bax: „Vroeger speelden we teveel op de aanval, er werd maar wat aan gevoetbald. Nu zit er meer systeem in de ploeg, we combi neren nu goed vanuit de verde diging". Cees van der Plas: „We proberen het wel zo aanvallend mogelijk te houden want daar gaat het bij zaalvoetbal immers om. Je moet het publiek wat bieden". Vorig jaar trad van der Plas BMW iedere week weer met een ander team binnen de lijnen, daar is nu verandering in gekomen. Jaap Bax: „We hebben nu een vaste spelersgroep, de interesse voor het spelen in onze ploeg is veel groter geworden. Er heerst een goede sfeer en iede reen toont honderd procent in zet. En door de goede resultaten stijgt het zelfvertrouwen, gevolg is een steeds opgaande lijn in de prestaties". Wordt die ver grote belangstelling van de spe lers gestimuleerd door geldelij ke bijdragen van de sponsor? Cees van der Plas: „Nee, ik betaal de spelers helemaal niets. Er is ook geen sprake van dat ik de jongens gratis service geef in mijn garage. Het gaat er mij alleen om dat ik een net gekleed team in het veld zie. Verder betaal ik na afloop van de wed strijden consumpties en organi seer enkele malen per jaar een feestavond. Natuurlijk sponsor ik de ploeg om publiciteit te krijgen voor mijn bedrijf maar dat is toch logisch", aldus van der Plas die overigens niet ont kent dat hij verhalen heeft ge hoofd over zaalvoetbalclubs die him spelers wel betalen. Van der Plas beschouwt zich niet alleen als geldschieter, elke wedstrijd woont hij vanaf de bank gespannen bij. De ploeg van Jaap Bax bestaat volledig uit spelers van zaterda gamateur Quick Boys, op Johan van Duyn na. Voetballers die toch veel met hun sport bezig zijn, twee keer in de week trai nen en twee wedstrijden spelen. Voor het zaalvoetbal wordt niet getraind, men volstaat met een bespreking voor de wedstrijd, Jaap Bax: „Het is niet nodig om in de zaal te trainen, de jongens kennen elkaar al jaren. Conditie doen ze ook wel in het veld op". Van der Plas: „Zaal voetbal is nou eenmaal minder belangrijk dan veldvoetbal, daar kom je geloof ik nooit vanaf. Gelukkig is het goed te combineren, we spelen op maandag of woensdag zodat de trainingen van Quick Boys niet in gevaar komen. We hebben trouwens een erg goede samen werking met die club". Met de komst van de nieuwe districts hoofdklasse is Van der Plas best ingenomen: „Wil je het zaalvoet bal omhoog brengen dan moe ten we daar gewoon naar toe. Nadeel is dat de afstanden gro ter worden en dus de reiskosten drastisch gaan stijgen. De spon sors komen dan voor grotere uitgaven te staan. Zaalvoetbal is een pure sponsorsport. Ga je hogerop voetballen dan moeten de clubs eigenlijk echte vereni gingen worden". De verwachtingen voor dit sei zoen zijn hoog gespannen. Cees van der Plas en Jaap Bax besef fen goed dat de weg naar de top lang is en dat er iedere week weer een zware wedstrijd wacht. Het liefst spelen ze hun wedstrjden in sporthal Cleijn Duin, volgens het tweetal een ideale zaal voor voetbal. Spelen in de Groenoordhal wordt als een verschrikking ervaren: Jaap Bax „In Leiden spelen we helemaal niet graag, het is er sfeerloos door de grote ruimte en de vloer is eigenlijk niet geschikt voor zaalvoetbal". Ko-' mende week ontmoet van der Plas BMW Oegstgeest in de Groenoordhal. Van der Plas: „Nogmaals het wordt een erg zware wedstrijd, wij hebben meer klasse in huis, maar Oegst geest is een ploeg die blijft gaan al staan ze met 50 achter" voetbalde bij de welpen met dispensa- ie, terwijl ik bij de junioren had mo- en spelen. Ik vond het vreselijk om zo lein te zijn. Maar ondanks mijn be- icheiden lengte van onder de 1.60 m, zit er nu niet meer mee. Vroeger had ik a minderwaardigheidscomplex, maar dnds de dag dat ik met mijn moeder idigt ontdekte is dat afgelopen". liario van Gisteren is jockey. Dit seizoen zijn vierde zelfs een van de beste op de Wassenaarse renbaan Duindigt. Zijn grootste eigenaren op stal, Ger de Kroes en Thomas van der Lubbe, zijn op de lichtgewicht die dit seizoen voor een doorbraak zorgde en menige „_grote ren op zijn naam wist te brengen. rW ilario van Gisteren, een oer-Hollandse jockey. Erik Bloem, Henk van der its, Rober Wetemans en Mario van Gisteren en Marianne Ooms, dat zijn de „eigen" jockeys die Nederland rijk is. Mario van Gisteren is er een van, en hij heeft met zijn twintig jaren de mogelijk heid om een grote te worden op Duin digt In Katwijk geboren en opgegroeid in Sassenheim had Mario van Gisteren, voor zijn vijftiende jaar nog nooit op een paard gezeten. Met een cola bij de hand doet Van Gisteren zijn verhaal. "Mijn moeder had op de televisie een filmje gezien over Duindigt. Daaruit bleek dat ze op lichte jongens zaten te wachten. Toen we de volgende dag naar Den Haag gingen, brachten we eerst ^even een bezoek aan Duindigt. Ik vroeg aan de poort waar de trainers van de renpaarden waren en kwam even later bij Hans Wolffers terecht. Eerst ging ik er in het weekeind en in de vakantie helpen. Later liet ik de MAVO er voor in de steek. De renpaarden, dat was het helemaal. Onbegrijpelijk dat er zo weinig jongens van mijn lengte te vinden zijn voor de rensport. Het is toch heerlijk om altijd met paarden buiten te zijn". Begin 1975 was de dag voor Mario van Gisteren daar. Hij mocht als leerling-joc- key van start in zijn eerste ren en deed dit met het paard Balilia. NIET GEK „Ik kwam nergens. Mijn eerste ren die ik wist te winnen was nota bene met een paard van een andere trainer. Van Henk Leenheer bracht ik de merrie O. Marian ne als eerste over de eindstreep. Op het ogenblik heb ik 34 overwinningen op mijn naam staan. Geen gek aantal dacht ik voor een jongen van pas 20 jaar". Vorig seizoen was de leerlingtijd van Mario van Gisteren achter de rug. Hij had zijn twintig overwinningen. Op het ogenblik weegt Mario van Gisteren 48 kild één kilo meer dan vorig jaar. „Als lichtgewicht hoef je bijna bij geen enke le ren langs de kant te Staan. Goed of slecht, ze moeten je nemen, want er is niets anders. Daarom ben ik blij dat ik de meeste overwinningen boekt met 53 of 54 kilo. Als ik rond de vijftig kilo blijf, kan ik goed mijn brood verdienen. Daar ben ik vast van overtuigd" Reeds nu kijkt Mario van Gisteren al weer uit naar het volgend seizoen. „We hadden dit seizoen een zeer behoorlijk Mario van Gisteren met Queen Raaphorst. Naast het paard Wouter de Kroes. jaar op stal. Afgelopen zaterdag was er een paardenveiling op Duindigt. Veel paarden van onze eigenaar Ger de Kroes werden niet verkocht en daar waren we toch wel een beetje blij om. Nu blijft dat prachtige materiaal gelukkig nog bij ons op stal staan. Je kunt nog zo'n goede jockey of trainer zijn zonder goede paar den speel je het in deze sport toch echt niet klaar". Mario van Gisteren heeft een grote toe komst in de rensport. Daar zijn de insi ders het met elkaar wel over eens. Dit bijna afgelopen renseizoen bracht hij twaalf winnaars over de streep en dat nog wel als tweede jockey aan de stal van trainer Wim van Dijk, achter Rober Wetemans. Mario van Gisteren: „Het is fijn werken' bij ons aan stal. De samen werking met Rober Wetemans is enorm. Aan hem heb ik veel te danken. Hij liet soms paarden aan mij over, anders had ik als tweede man nooit tot twaalf win naars gekomen". Met Mario van Gisteren kan je uren over de rensport praten. De kleine joc key zit niet meer in over zijn bescheiden lengte. Maar toch brengt hij tijdens het gesprek even naar voren: „Ik ben toch blij dat ik niet zo klein ben als de klein ste man van Duindigt, de Engelsman Toni Treanor. Die is maar 1.50 meter. Dat is toch erg klein." De kleintjes op Duindigt zitten er niet mee. Zeker Trea nor niet, volgens Van Gisteren. Hij heeft immers de mooiste vrouw van de Wasse naars e renbaan. De rensport een apart wereldje in de paardensport. Mario van Gisteren zou niets anders meer willen. ARTHUR VAN RIJSWIJK. lan |8et is allemaal wel vreemd (en el) gegaan met die besnorde voorzitter van de Leidse zaal- etbalcommissie. Speelde ooit i Leidse jeugdelftallen eh in VS één. Vertrok naar ADO en i bij RCL. Was daar van [plan nog een aantal jaren gezel- "r door te voetballen op zijn nier. Maar zag die plannen [gedwarsboomd door een ernsti ge, in de zaak opgelopen blessu re. Op dat moment, vorig seizoen stond er een andere Jan Duyn op. Werd hij leider het derde team van RCL 'at moet hogerop") en promo veerde begin dit seizoen naar het eerste team van de Leider- dorpse Racing. Kort geleden volgde de voorlopig - laatste villi step- Jan werd voorgedragen en LE G Sekozen als voorzitter van de Leidse zaalvoetbalcommissie, toch wel onverwachte zet autos van tacticus Jan van Duyn. We zijn daii ook bijzonderbe- stau/f nieuwd naar de volgende stap. *lld®' Of zou hij volgend jaar „ge- 20,3 woon weer gaan voetballen Trainer (yoetbal)trainer zijn is niet al tijd leuk. Als een elftal een beetje leuk draait, gaat alles nog best Als de opkomst op de I trainingen dan ook nog goed is, heb je eigenlijk als trainmeester weinig om over te klagen. ™aar ja. Als het allemaal wat minder gaat, dan, ja dan wordt het ook allemaal wat minder. i °r ®rom was deze weék een voorbeeld. Je ploeg voor - het oog van de wereld met 8—0 hen verleizen - een pretje zal rorref ^zeker niet zijn. rans van der Zeeuw is een ander voorbeeld. Het ging zo goed. Bij de Roodenburg-jeugd Frans van der Zeeuw is toch ook best grapig. Maar nu. Slechts pech en blessures kende Van der Zeeuw knappe pioenschap in die tweede klasse achtervolgen de sympathieke ftsultaten, had zijn werk duide- zat er dan wel niet in - meedoen Leidse oefenmeester. Een com binatie van factoren die zijn Katwijk troosteloos onderaan op de ranglijst heeft gebracht. Een trainer moet er wel moede loos, wel kribbig onder worden. Niet Frans. Minder opgewekt (dat wel), maar nog altijd even vriendelijk beschouwt hij de wekehjkse prestaties van het oranje vlaggeschip. En daarom dit stukje. Zo prettig in de omgang blijven als het zo slecht gaat - dan verdien je een pluim. Frans: bij deze Lesje Noordwijk leek dit jaar opper machtig. Ondanks tegenstan ders die best wel gerenommeerd mogen worden genoemd, wer den moeiteloos overwinningen en dus punten vergaard. Als betrof het een soort van Parker in het zaterdagvoetbal. Zelfs Haarlem werd in de bekerstrijd bedwongen en, ach, werd er eens een punt verspeeld, dan gebeurde dat vaak nog op een erg ongelukkige wijze. Toch sloop er een zekere ge makzucht het toch zo gerouti neerde team binnen. Gemak, dat zaterdag wel fataal werd. Spijkenisse kwam op inzet tot een 2—0 overwinning, een zege die Noordwijk kostbare punten deed verliezen. Maar ook een zege die best wel eens positief voor de Noordwij- kers door zou kunnen werken. De les van Spijkenisse is im mers heel duidelijk. Hoe goed, hoe sterk een elftal ook mag zijn, hoe groot het verschil in techniek en tactiek ook weke lijks mag blijken - een zekere arbeid dient wekelijks toch wel te worden verricht Met die wetenschap in het ach terhoofd kan het lesje uiteinde lijk weer wel erg positief door werken. Kan de ditel „met dank aan Spijkenisse" aan het eind van dit seizoen worden opge streken. (Van onze sportredactie) LISSE Sportclub Lisse heeft, voor het eerst sinds jaren weer een laatste C-elftal dat zo af en toe eens wint. De C6 van Lisse komt de eer toe dit elftal te zijn, en het resultaat is er dan ook naar. Unaniem stemde men in Lisse voor juist die C6 als ploeg van de week. De door Sporthuis Wout Bergers geschonken Leidse Courant Bal vormt de terechte beloning voor het team. Op de foto, v.l.nj.: staand: leider P. Vermeulen, Jos Ruigrok, Robert van Velzen, Pieter Ruigrok, Wim van der Lans, Richard de Jong, Marc Rutgerink en Marco Hoogkamer. Knielend: Eric Smakman, Co Schipper, Jan Wijnands, Richard Hoogervoopink, Feter de Haas en René van Zonneveld.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15