CDA ontredderd na vertrek Aantjes Moeder envijf kinderen bij brand gedood Demoeraten houden meerderheid in Congres Gene Tunney overleden irme Johan TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN IN VS Veerboot ramt kademuur in New York 253 gewonden Weinig belangstelling voor topijshockey in Leiden Xeidóc 0otuani Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden.Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - •.ementen: ikwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 8 november 1978,69e jaargang no. 21192 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Friese avond NCRV-tv biedt op Ned. II een Friese avond met een docu mentaire, een tweekamp, een tv-spel etc. Op Ned. I om 20.00 uur Brits itv-spel „Overtreding ambt- Jshalve" over politieke gevan genen en om 21.20 uur Alfred Brendel speelt Schubert. Zonnig herfstweer Droog weer en perioden met zon. Overwegend matige wind uit zuidoost tot zuid. Maximum temperaturen ongeveer 12 gra den. Morgen zon op: 07.48 en 16.59 Hoogwater: 9.45 en 22.28 Laagwater: 5.12 en 17.52 Wellicht onderzoek naar tlle kamerleden Kamer wil duidelijkheid over herkomst \onthullingen (Van onze parlementaire redactie) [DEN HAAG De Tweede Kamer gaat zich I volgende week beraden over de vraag of de 1 gedragingen van alle kamerleden tijdens de I Tweede Wereldoorlog moeten worden onder zocht. De Tweede Kamer wil ook meer dui- I delijkheid over de vraag hoe het komt dat de I gedragingen van Aantjes tijdens de oorlog 1 plotseling nu volop in de openbaarheid geko men zijn. I Volgende week wijdt de Kamer een debat aan I het rapport van dr. L. de Jong over de gedra- I gingen van mr. W. Aantjes tijdens de Tweede I Wereldoorlog. I' Het voorstel om het oorlogsverleden van alle kamerleden na te gaan is afkomstig van de communist Wolff, die gisteren tevergeefs voor- stelde om al meteen gisteravond het kamerde bat te houden. In vrij bréde politieke kring werden gisteren vraagtekens geplaatst bij de gang van zaken rond de totstasndkoming van het voor Aantjes zo belastende rapport van het Instituut voor Oorlogsdocumentatie. In AR-kring bestond beroering over de wsijze j waarop Aantjes gedurende zijn politieke loop- I baan door anderen met zijn oorlogsgedragin- I gen is achtervolgd. De voormalige AR-voorzit- ter H. Algra zei gisteren dat er al jarenlang pogingen worden ondernomen om Aantjes on- j deruit tre halen. „Soms heb ik het gevoel al sof er altijd een dolk klaarligt", aldus Algra. I Het Kamerdebat zal worden voorbereid door een bijzondere Kamercommissie onder leiding van Kamervoorzitter dr. A. Vondeling. Verder zitten onder meer de fractievoorzitters in deze commissie. Mr. Aantjes wordt als lid van de CDA-fractie m de Tweede Kamer opgevolgd door mr. J. Buikema (34 jaar), Hengelo. LUBBERS WAARSCHIJNLIJK NIEUWE FRACTIEVOORZITTER jf lubbers(CDA). (Van onze verslaggevers) DEN HAAG De CDA-frac tie in de Tweede Kamer ver keerde gisteren in staat van ontreddering na de dramati sche gebeurtenissen van de af gelopen dagen rond de giste ren afgetreden fractievoorzitter mr. W. Aan tjes. De fractie is daarom ook nog niet toegekomen aan een discussie over de v^aag wie de nieuwe fractievoorzitter moet worden. Verwacht wordt dat vanavond of an- ders morgen de CDA-fractie de huidi ge vice-voorzitter Ruud Lubbers tot nieuwe fractieleider zal kiezen. Andere mogelijkheden, zoals de AR-voorzitter Hans de Boer of de minister van ont wikkelingssamenwerking De Koning, werden vanochtend door veel fractiele den als onhaalbaar van de hand gewe zen. Veel hangt af van een vergade ring van het AR-partijbestuur vanavond, waar onder meer een ant woord zal moeten worden gegeven op de vraag of de AR vasthoudt aan de huidige verdeling van de top-functies in het CDA. De AR leverde de fractie voorzitter voor de Tweede Kamer om dat de KVP in de persoon van Van Agt de premier leverde. Gisteren vóór het aftreden van Aan tjes was de CDA-fractie nog van plan om Lubbers tijdelijk fractievoorzitter te laten zijn. Aantjes zou zich dan als gewoon fractielid kunnen rehabilite ren, om vervolgens het fractievoorzit terschap weer op zich te nemen. Aan tjes wees die oplossing echter gisteren van de hand, omdat een op deze wijze in opspraak geraakte fractievoorzitter de politiek en het CDA in het bijzon der geen dienst bewijst door kamerlid te blijven. Hij vond bovendien dat een nieuwe fractievoorzitter de volle ver antwoordelijkheid van die functie moet kunnen dragen, hetgeen niet kan als hij die functie slechts tijdelijk zou uitoefenen. Aantjes legde gisteren op de perscon ferentie waar. hij zijn onmiddelijke af treden aankondigde zijn lezing over het gebeurde in de Tweede Wereldoor log naast die van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Vice-frac- tievoorzitter Lubbers vond dat uit die lezing een „wezenlijk ander beeld" naar voren kwam dan uit het rapport van het instituut. CDA-kamerlid Scha kel toonde zich verbitterd over de wij ze waarop een eind is gekomen aan de politieke carrière van Aantjes. Hij vond de feiten zoals die nu bekend geworden zijn niet bezwarender dan de gegevens die hij in 1945 als voorzit ter van een zuiveringscommissie had, en op basis waarvan hij Aantjes toen vrijuit liet gaan. Aantjes zei dat hij in de oorlog niet fout geweest is, maar wel fouten heeft gemaakt. GREENWICH-In Green wich in de Amerikaanse staat Connecticut is van nacht de oud-wereldkam pioen boksen in hetz- waargewicht Gene Tunney overleden.Hij be reikte de leeftijd van 81 jaar. "Gentleman-bokser" Tun ney veroverde de wereld titel zwaargewicht op 23 september 1926 in Phila delphia door de al even befaamde kampioen Jack Dempsey op punten te verslaan.In 1928 trok Tunney zich "ongesla gen" terug uit de boks- sport.In de daarop vol gende jaren stortte Tunney zich met even veel succes in het zaken- leven.Mede geholpen door een rijk huwelijk bracht hij het tot direc teur bij Schicks scheer- mesjes.Zijn zoon is de bekende senator Tunney- ,die tot voor enkele jaren met een Nederlandse vrouw uit Nijmegen ge huwd was. Toon Hermans bij banket Johan Cruyff Toon Hermans en zijn vrouw behoorden tot de „uitverkorenen", die gisteravond in het Amsterdamse Cresthotel mochten aanzitten aan het banket ter gelegenheid van het af scheid van voetballer Johan Cruyff. De showman hier in gesprek met het fenomeen, die eerder op de avond een geweldige afgang beleefde. In een uitverkocht Olympisch Stadi on speelde nummer 14 met Ajax tegen Bayern München. Uitslag 0 8. Zie verder pagina vdA wil idelijkheid ver sociaal jwerleg [van onze parlementai re redactie) HAAG - De Kamerfractie de PvdA wil mor- sn mondelinge vragen in de regering stellen iet haar houding in !t komende overleg et de centrale organi- ties van werkgevers werknemers. )e Kamer en de soci- e partners hebben er cht op tevoren te we- n met welke papieren ;t kabinet aan het rerleg begint", zegt aamemend fractie- lorzitter Van Thijn. aar zijn mening is Dor de verschillende enaderingen van Van gt, Andriessen en Al- èda verwarring ont- aan waaraan op zeer arte termijn een eind maakt moet worden. (Van een onzer verslaggevers) ELP - Bij een felle brand in De brand in het huis, de woning een boerderij aan de Oei- van het 6ezin van de vrachtwagen- merseweg in Elp zijn giste- chauffeur Hendrik Smidt, is waar- Ac schilnliik ontstaan als gevolg van ravond een 46-jarige vrouw een defect aan een gaskachel. De en 5 kinderen van 4, 5, 7, 10 man Was op het moment dat de en 11 jaar om het leven ge- brand uitbrak, niet thuis, komen. Vijf andere kinderen De boerderij is volledig uitgebrand. De uitgebrandde boerderij in Elp. Over de oorzaak van de brand, waarbij een moeder en vijf kinderen werden gered evenals een J^e geredde kinderen zijn onderge- om het leven kwamen, is nog niets bekend. inwonende 80-jarige Opa. Dracht DlJ Duren- met spoed naar ziekenhuis (Van onze popredactie) LONDEN De Britse zanger Elton John is met spoed per ambulance naar een kliniek in Londen gebracht, nadat hij in zijn woning in Old Windsor, op 50 kilometer ten westen van de Britse hoofd stad, in elkaar was gezakt. De particuliere kliniek waar de 31-jarige patiënt is opgeno men wilde niets over zijn toe stand meedelen. Zijn gram mofoonplatenmaatschappij volstond met de verzekering dat hij geen hartaanval had gehad. Hij is wel op de har- tafdeling opgenomen. Elton John zou vandaag naar Parijs reizen voor controle door artsen, die hem onlangs door middel van transplanta tie van een nieuwe haardos hebben voorzien. Na twee jaar niet in het openbaar te zijn opgetreden, had hij vori ge week voor liet eerst twee concerten in Londen en om geving gegeven. jtVQRpT ER NOG 6EVQETBRt^ Vaar Johan Cruyff gisteren had loeten schitteren in zijn af- cheidswedstrijd .wilde Bayêm München er een demonstratiepartijtje van ma- Van Ajax bleef niets over. WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse stemmers hebben de Democratische partij in de, tussentijdse verkiezingen van gisteren op- niéuw de meerderheid in het Congres gegeven en tevens duidelijk laten blijken dat zij voor standers zijn van beperking van de belastingen en overheidsuitgaven. In de strijd voor het gouverneurschap, de hoogste regeringsfunctie in een staat, wonnen de Democraten volgens tus sentijdse uitslagen tot dusver in elf staten en hadden zij in acht staten de leiding. De Republi keinen wonnen in vier staten en leidden in elf. Tot dusverre zijn de uitslagen teleurstellend voor de Republikeinen. Bij deze nationale-, staats- en locale verkiezingen waren 155,5 miljoen Amerikanen gemachtigd te stemmen, hetgeen een record-aantal was, maar de opkomst was zoals te verwachten bij tussen tijdse verkiezingen, aanzienlijk minder. Na hun zware nederlagen in 1974 en 1976 hadden de republikeinen gehoopt dit keer dat zij een „comeback" konden maken door winst in het Congres en de staten. Daarvoor brachten zij een voor tussentijdse verkiezingen ongehoord groot campagne-bedrag bijeen. De volgende presidentsverkiezingen zul len in november 1980 worden gehouden en de Republikeinen hadden grote behoefte aan winst bij de verkiezingen van gisteren om de partijma chine voor te bereiden op de uitdaging van de eventuele herverkiezing van de democratische president Jimmy Carter. De nationale campagne van de republikeinen bracht zulke partijvoorgan gers als de voormalige president Gerald R. Ford, de vroegere gouverneur van Califomië. Ronald Reagan, de oud-minister van financiën John B. Connally en een groot aantal presidentskandida ten voor het voetlicht. Senator Edward W. Brooke, de enige zwarte Senator in de Senaat, moest toegeven dat hij was verslagen door de publiciteit over zijn scheiding en zijn financiële wanbeleid. De computer die de stemmen moet tellen die in de Amerikaanse verkiezingen zijn uitgebracht, viel gisteravond uit, zodat de resultaten vertraagd doorkomen. P.C.Hooftprijs voor Harry Muliscb DEN HAAG - Aan de schrij ver Harry Mulisch is de P.C.Hooftprijs -de Staatsprijs voor letterkunde toegekend. Mulisch heeft de prijs —groot tienduizend gulden— aan vaard. De P.C.Hooftprijs is toege kend voor het gehele oeuvre van de schrijver, die de afge lopen zomer 50 werd. Zijn eersteling, Archibald Stro halm, werd destijds bekroond met de Reina Prinsen Geer- lingsprijs. In 1977 werd hem de Constantijn Huygensprtijs toegekend. Kettingbotsing op Witte Singel LEIDEN - Een 23-jarige Leid- se vrouw heeft om kwart over twee vannacht een ket tingbotsing met geparkeerde auto's op de Witte Singel ver oorzaakt. Zij kwam rijdend vanaf het Noordeinde ter hoogte van de Gerrit Dous- traat met grote snelheid de bocht door en klapte daarbij op een geparkeerde auto. Deze reed op zijn beurt tegen een voor hem geparkeerd staande auto aan, die weer een verder geparkeerd staan de auto ramde. Bij de aanrij ding werden twee auto's to taal vernield. Twee liepen behoorlijke schade op. De vrouw, die toegaf gedronken te hebben, stelde geen goed zicht te hebben gehad, omdat de voorruit beslagen was. NEW YORK (UPI) - Een veer boot in New York heeft gisteren in de mist zijn aalegsteiger ge mist en is tegen een betonnen muur gevaren. Van de naar schatting tweeduizend forenzen aan boord liepen er 253 verwon dingen op. Vijf hunner moesten in het ziekenhuis blijven. Moge lijk zijn twee passagiers over boordgeslagen. Een aantal men sen raakte bekneld tussen op een dek geparkeerde auto's. Café-houder andermaal geverbaliseerd LEIDEN - Tegen een café houder aan de Nieuwe Bees tenmarkt heeft de Leidse po litie vannacht proces verbaal opgemaakt wegens het over treden van het sluitingsuur. De man, die al herhaalde ma len wegens deze overtreding is geverbaliseerd en daardoor zijn ontheffing tot een uur zag ingetrokken, had gisteren om twintig voor een zijn zaak toch nog open. Bovendien klonk in zijn etablissement nog muziek en dat had al sinds half twaalf niet meer gemogen. LEIDEN- Het is niet onmoge lijk dat het topijshockey in Leiden gaat verdwijnen- De publieke belangstelling op de Ton Menken ijsbaan voor wedstrijden van de Leiden Lions is zo gering dat de ver eniging het voornemen heeft aan het eind van het seizoen met topsport te stoppen. Voorzitter Pim van Hale- m:"Om rond te kunnen ko men moeten er zo'n duizend toeschouwers bij een thuis wedstrijd komen. Daar blij ven wij bij de meeste wed strijden onder. Als Leiden zo weinig belangstelling heeft voor het Ton Menkenteam dan is het niet onmogelijk dat we het volgend seizoen in Rotterdam gaan spelen. Dat is geen bezwaar,want de ploeg is niet stadsgebonden, er zit immers geen enkele speler in die uit Leiden af komstig is". ■Ill Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1