Joke van Leeuwen ster van Cameretten '78" Brits en Duits touwtrekken om monetair stelsel Populariteit van Carter nog niet aangetast Ontslag voor drie SLM- topfiguren Egypte weigert zich te laten omkopen Paus bezoekt graven patroonheiligen Italië Oostenrijk zegt nee tegen kerncentrale Socialisten congres steunt vredesoverleg Israël en Egypte ARABISCHE TOP EINDIGT MUD BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 6 NOVEMBER 1978 PAGINA 7 (Van onze correspondent John Palmer) BONN - Tijdens het twee-daags topbe- raad dat door Britse en Westduitse mi nisters gehouden is, waarden er twee spoken rond in de conferentiezalen. Pre mier Callaghan van Engeland en bond skanselier Schmidt van West-Duitsland moeten met hun diverse ministers de twee spoken nooit zo duidelijk gezien hebben als toen de gesprekken op het voorgestelde Europese monetaire stelsel kwamen. Het spook dat achter premier Callaghan stond was duidelijk herkenbaar als de algemeen heersende mening in zijn La bour partij. De paranormale verschijning die de Duitse bondskanselier plaagde, had de vorm aangenomen van van de centrale bank van Duitsland, de Bundes bank. De Britse en Westduitse regeringen zijn het op veel belangrijke punten oneens over de vorm van het valutasys teem dat begin volgend jaar moet begin nen. Maar beide regeringen hebben ge meen dat hun handen stevig gebonden zijn, in het ene geval door Labour en in het andere geval door de"Bundensbank. Callaghan weet dat hij na alle onderhan delingen in december in eigen land op tafel zal moeten komen met een pakket voorstellen dat zijn partijgenoten die het Europese monetaire stelsel niet zo zien zitten of er ronduit tegen zijn, kan over tuigen. RJaar het valutasysteem dat de Engelse pond moet koppelen aan andere Europese munteenheden en dat de leden van Labour, zij het met tegenzin, nog willen aanvaarden staat dieametraal te genover wat de Duitse Bundesbank voor ogen heeft. Het is zeer onwaarschijnlijk dat Labour akkoord zal gaan met een monetaire re geling die aan de regering het recht zou ontnemen zelf te beslissen over economi sche en monetaire zaken. Zeer zeker zal Labour zich keren tegen een gedwongen inflatie van de Britse economie, die dan uiteindelijk toch niet meer zou worden dan een soort aanhangsel van de door de Duitse mark overheersde EEG. De Bundesbank heeft ondertussen Schmidt in nauwelijks bedekte termen laten weten dat het nieuw monetaire stelsel alleen in de internationale finan ciële wereld als geloofwaardig zal wor den aanvaard wanneer er ook strenge, desnoods onpopulaire, sancties mogelijk zijn tegen wat de Bundesbank noemt „recalcitrante economiën", zoals de Brit se. Gebeurt dat namelijk niet, zo geloven de Duitse bankiers, dan zal het nieuwe stelsel het slachtoffer worden van valu taspeculaties op zo'n grote schaal dat de monetaire chaos er op den duur alleen maar groter van zou worden. Niet alleen in Engeland en in West-Duits- land heeft de regering er moeite mee hun landgenoten van de voordelen van het stelsel te overtuigen. President Gis- card had eerder dit jaar het huidige plan samen met bondskanselier Schmidt ontworpen. Maar het is zeer twijfelachtig of de Franse franc wel binnen enig sys teem van vastgestelde wisselkoersen met de sterkere EG-landen kan blijven. Die twijfels zullen nog groeien als in de ko mende maanden de weerstand tegen het soberheidsprogramma van premier Barre zo sterk wordt dat de Franse regering gedwongen wordt een andere weg in te slaan. In Engeland groeien de vijandige gevoe lens tegen de EEG met de dag. Dat bleek onder andere tijdens het congres van Labour in Blackpool. Veel Britten zijn bang dat het nieuwe monetaire stel sel niet meer is dan een slinkse omweg naar de verwezenlijking van de droom van de voormalige voorzitter van de Eu ropese Commissie, Roy Jenkins. Die droom, die Jenkins overigens met ande ren deelde, was een volledige economi sche en monetaire eenheid. De Britse regering zal er nog een harde dobber aan hebben de Labour ervan te overtuigen dat dit in dit geval niet zo is en dat de architecten van het plan voor het merendeel voorstanders zijn van de Europese Federale Staat Ook hoeft Callaghan niet te rekenen op de steun van de Conservatieven die zijn voorganger Wilson wel kreeg toen Enge land lid werd van de EEG. De „Tories" en ook hun leidster mevrouw Thatcher persoonlijk lopen niet erg warm voor het vooruitzicht van monetaire eenheid. Zij zien er ook weinig heil in om het Britse zelfbeschikkingsrecht wat betreft econo mische zaken voor een belangrijk deel van Londen naar Brussel over te heve len. In West-Duitsland ligt de zaak anders. De Bundesbank heeft daar de macht het monetaire stelsel tegen te houden. Onder de Duitse wet heeft de Bundesbank vrij veel te zeggen, vooral wat betreft de toe komst van de mark en het beschikbaar stellen van Duitse fondsen voor welk toekomstig Europees monetair stelsel dan ook. Komt het tot een directe „schermutse ling" tussen de Bundesbank en de West duitse regering, dan zou Schmidt uitein delijk wel als overwinnaar uit de bus komen. Maar hij zou dan wel als een hoge prijs betaald moeten hebben en zich gedwongen zien het monetaire stel- sen aan te passen aan het conservatisme van de Bundesbankdirecteuren. Om kort te gaan, er zijn op het ogenblik meer vragen dan antwoorden over het toekomstige Europese monetaire stelsel. Zullen niet alleen de economisch zwakke, maar ook de sterke lidstaten gedwongen worden hun beleid aan te passen wan neer de wisselkoersen onder druk komen te staan? Zal het nieuwe stelsel gesteund worden door genoeg reserve-fondsen om stand te kunnen houden tegen speculan ten op de valutamarkt? En bovenal: kan het monetaire stelsel los gezien worden van het weer oplevende debat over de Europese eenheid, eerst in economische maar uiteindelijk toch ook in politieke zin? Callaghan zal op de meeste van de vragen antwoorden moe ten vinden en hij zal de internationale fi nanciële wereld ervan moeten overtuigen dat de Britse economie gezond genoeg is om er zeker van te zijn dat de pond ge koppeld zal blijven aan andere Europese munteenheden. Kan hij dat niet, dan lijkt het zeer onwaarschijnlijk dat Enge land bij de komende EG-topconferentie in december zal aankondigen dat het mee zal doen aan met nieuwe monetaire stelsel. (COPYRIGHT THE GUARDIAN) (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Uit alle delen van Umbrië en Toscane waren in verband met het bezoek van Johannes Paulus II gistermiddag mensen opgetrokken naar Assisië de geboorteplaats van St. Francis- cus. De paus kwam er, evenals Johannes XXIII een jaar of 20 geleden, om te bidden op het graf van Italiës patroonheilige. Uitbundig werd de paus toegejuicht toen hij per helikopter arriveerde in het schilderachtige stad je, dat wordt bestuurd door een geheel uit communisten bestaande gemeenteraad. Omge ven door een stoet minderbroeders begaf de paus zich naar de basiliek, waar de bisschop van Assisië en de generaal-overste van de Francisca nen de eucharistie vierden. De paus maakte de reis ook thans weer per helikopter van de Italiaanse marine. Tegen de 5 uur was de paus terug in het Vaticaan, waar hij onmiddellijk in een auto stapte om zich naar de basiliek van Santé Maria Sopra Minerva te begeven. Hier waren het de Dominicanen die de paus welkom heetten in de kerk van Italiës tweede patroonheili ge. Het is Catharine van Siëna die in deze kerk begraven ligt en die Gregorius XIH ertoe heeft weten te bewegen, in 1378 de zetel der pauzen na 70 jaren vanuit Avignon weer naar Rome te verplaatsen. Vandaar, dat haar nagedachtenis in Italië in grote ere wordt gehouden. WENEN (AP) De Oostenrijkse kie zers hebben zich gisteren in de eerste volksstemming in hun land met een uiterst geringe meederheid uitgespro ken tegen het op gang brengen van de eerste kernenergiecentrale in Oos tenrijk. Volgens de voorlopige uitsla gen was 50,47 procent van de kiezers van mening dat de centrale in het 40 km ten noordwesten van Wenen gele gen Zwentendorf niet in gebruik geno men moest worden; 49,53 procent ver klaarde zich vóór. De uitslag van de volksstemming betekende tevens een afwijzing van de invoering van kerne nergie in het 7,4 miljoen inwoners tellende Oostenrijk. Bondskanselier Kreisky heeft gisteravond ver klaard dat hij, ondanks het geringe verschil tussen voor- en tegenstemmers, de uitslag zal respecteren. Hij wilde echter niet ingaan op vragen of hij zal aftreden, hoewel hij zulks niet uitsloot. De bondskanselier zei dat hij zijn besluit Ehrlichman hertrouwd John Ehrlichman, een van de hoofdfiguren in het Waterhouse- en Nixonschandaal in de VS kust zijn nieuwe bruid Christine Peacock McLaurine na de huwelijkssluiting op het State-eiland in New York. (Van onze corres pondent Dick Toet) WASHINGTON President Carter heeft zijn door het Camp David-succes opvallend gestegen populariteit weten vast te houden. Dat blijkt uit een opinie peiling van The Washington Post. Bijna halverwege zijn presidentschap beoordeelt 61 pet. van de gèenqheteer- den Carter positief. Dat is dezelfde sco rer die Eisenhower en John Kennedy op een vergelijkbaar tijdstip hebben ge boekt. Het ligt aan zienlijk hoger dan de scores van Johnson en Nixon. Een meerderheid van de ondervraag den vindt weliswaar dat Carter het niet best heeft gedaan waar het gaat om bestrijding van de inflatie, maar de meesten menen ook dat een president al léén niet veel aan dat probleem kan doen. Van de Democraten scoort senator Ed ward Kennedy nog steeds hoger dan president Carter als meest gewenste pre sidentskandidaat voor 1980, maar het verschil (10 pet) is kleiner geworden dan enkele maanden geleden. Onder de Democraten, die Carters anti-inflatie- politiek niet bewon deren, is Carter merkwaardig ge noeg veel populair der dan Kennedy. Carters „rapportcij fers" voor zijn anti inflatie-politiek zijn 4.1. Voor zijn presi dentiele activiteiten in het algemeen kreeg hij een 5.8. Voor kundigheid 6.3, voor zijn behande ling van de Midden- Oosten-kwestie 6.8 en voor eerlijkheid 7.6. De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky brengt zijn stem uit tijdens de volksstem ming die in Oostenrijk gehouden werd over het op gang brengen van de kerncentrale bij Wenen. vandaag nog meedeelt aan het bestuur van zijn al acht jaar alleen regerende socialistische partij, deSPO. VANCOUVER (AFP) Het veertiende congres van de Socialistische Internationale dat van 3 tot 5 november is gehouden in Vancouver, is gisteren geëindigd met de goedkeuring van resoluties die het vredesoverleg tussen Israël en Egypte steunen, de apartheid in Zuid-Afrika veroordelen en steun toezeggen aan „bevrijdingsbewegingen" in Latijns- Amerika. Het congres, dat vindt dat er een nieuwe economische wereldorde moet komen, heeft in zijn resoluties een krachtige veroordeling uitgesproken over „rol en activiteit" van de multinationale ondernemingen en wil dat er internationale controle op komt. De socialistische internationale heeft de kwestie van de rechten van de mens verbonden met het streven naar ontspanning en een betere economische werel dorde. Tenslotte wil de Internationale de strijd tegen het terrorisme, vooral door het onthouden van hulp aan groeperingen die hun heil zoeken bij terrorisme of dit propageren. Paus Johannes Paulus II in gebed verzonken bij het graf van St. Franciscus in Assisië. Surinaamse onderzoekscommissie: PARAMARIBO (SNA) - Drie topfiguren van de Surinaam se Luchtvaartmaatschappij (SLM) moeten worden ontsla gen omdat zij zich direct of indirect hebben schuldig ge maakt aan frauduleuze han delingen. Dit is de conclusie en het advies van een onder zoekscommissie die in op dracht van de Surinaamse re gering heeft onderzocht op welke wijze bij de SLM met geld is omgesprongen. In een rapport van de com missie wordt de directeur van de SLM, Maes, ervan beschul digd blanco en door hem on dertekende cheques aan de al ontslagen adjunct-directeur van de SLM in Nederland, Mike Koster, te hebben afge staan. Hierdoor kan Maes niet worden gehandhaafd aldus de commissie. Koster kon met deze cheques telkens bedra gen van 50.000 gulden over maken naar het Zwitserse reisbureau Gefau waarvan hij adviseur is. Gefau behartigt in Nederland de belangen van de SLM. Verder moeten volgens de commissie de directie-secreta ris, Mungra, en het hoofd van de financieel economische ad ministratie, Lammers, van de ongeoorloofde handelingen op de hoogte zijn geweest. Zij moeten dus ook worden ont slagen. Overigens ontkent Mike Kos ter dat hij frauduleuze hande lingen heeft gepleegd. Hij zegt dat hij alleen maar opdrach ten heeft uitgevoerd die hij van Maes uit Paramaribo kreeg. In totaal zou er een miljoen gulden naar Gefau zijn overgemaakt. BAGDAD (Rtr) De topconferentie van de Arabische Liga in Bagdad is gisteravond geëindigd met een on verwacht milde verklaring waarin op Egypte een beroep wordt gedaan af te zien van het sluiten van een vredesakkoord met Israël, maar waarin niets wordt gezegd over sancties tegen Egypte. Eerder in het weekeinde hield men met zware eco nomische sancties rekening nadat president Sadat zaterdag geweigerd had een delegatie uit de conferentie te ontvangen. De delegatie onder leiding van de Libanese premier Se- lim el Hoss moest proberen Egypte terug te brengen in de Arabische ge lederen in ruil voor vijf miljard dol lar. Kort voor de komst van de delegatie uit Bag dad zei Sadat tijdens een toespraak in het parlement met stemverheffing :„Mijn bood schap aan de hele wereld - en zij luisteren nu naar mij - is dat de wil van Egypte nog niet met al het geld van de wereld kan worden omgekocht. Hij zei dat de Arabische delegatie in Egypte welkom was, maar dat zij noch met mij noch met een andere functionaris zouden kunnen spreken. Kort daarop verliet de dele gatie Egypte weer na door een lagere presi dentiële ambtenaar te zijn ontvangen. In conferentiekringen in Bagdad hield men er rekening mee dat de Arabische leiders een of ander geheim akkoord hebben gesloten om de Egytisch-Israëlische plannen te dwarsbomen. Niettemin wijst de eindverklaring van de con ferentie op een overwinning van dé gematigde Arabische landen onder leiding van Saoedi- Arabië. In antwoord op vragen van journalisten ver klaarde de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken Saadoun Hammadi dat er was gespro ken over een boycot tegen Egypte, maar hij wilde hier niet verder op ingaan. Uit Cairo wordt gemeld dat de Israëlische en Egyptische onderhandelaars het eens zijn ge worden de onderhandelingen over de toe komst van de Jordaanoever en de Gazastrook „binnen een maand na de ondertekening van het Egyptisch-Israëlisch vredesverdrag te be ginnen. Dit heeft de Egyptische staatssecreta ris Osama El-Baz een van de toponderhan delaars, in een vraaggesprek met_ een Egyptisch weekblad vèrklaard. In Washington had Egypte nogmaals laten weten dat dit land niet uit is op een apart vredesakkoord met Is- rël. Met twee Leidse cabaretgroepen op de tweede en derde plaats werd het Delftse concours „Cameretten '78" dit week einde vooral een succes voor de Belgi sche Joke van Leeuwen, die samen met de Amsterdamse musiciënne Henriétte Oudshoorn delen bracht uit haar pro gramma „Moeder dan gisteren". De jury kende haar unaniem de eerste prijs toe en prees haar als de uitschieter van dit festival met nummers als „Ellen" en „Gelukkig". Haar acteren werd voor treffelijk genoemd. Bovendien werden haar teksten geroemd vanwege het ge heel eigen taalgebruik. Naast de eerste prijs sleepte Joke van Leeuwen ook nog de persoonlijkheid sprijs in de wacht, zomede de publiek sprijs, die haar een sculptuur van de Culturele Gemeenschap Delft opleverde. Hiermee behaalde zij alles wat er op deze uitstekend geslaagde Cameretten te be reiken viel. De zes andere groepen, die na voorron den tot de finale waren doorgedrongen, moesten met aanzienlijk minder tevre den zijn, al bereikte de Leidse groep „Met zonder met" een voortreffelijke tweede plaats met een gevarieerd optreden waarin nummers als „Die man is gek" en „Kijken is leuker". De jury prees deze groep van Arnoud van Buuren, Jan Middendorp en Mare v.d. Velden om de rode draad, nl. de kaping van de veer boot Niet minder sfeer werd in de aula van de Delftse TH gebracht door de andere Leidse groep, nl. „Geen bezoek, geen bloemen" van Hans de la Mar en Rien Koolhaas, die mikten op een overwegend literair programma met nummers als „Lief liedje" en „Gevoelig gedicht". In hen waardeerde de jury o.l.v. Leontien Ceulemans speciaal de zelfspot en de wijze waarop naar het publiek werd toegewerkt. Met aanzienlijk minder lof van zaal en jury moesten het doen de groepen „Non stop" uit Hilversum, „Cabamomo" uit Amsterdam en „Gist" uit Zwolle. Morgenavond (Hilversum 2 om 19.30 uur) wijdt KRO-radio een uitzending aan dit festijn, evenals volgende week. Op een nader te bepalen datum in december komt ook KRO-tv er mee. Het is te hopen, dat regisseur Han Peekei dan ook enige flitsen biedt van het Ivo de Wijs-cabaret, dat gasteerde en een voorbeeld gaf in het direct op de zaal gerichte werken anders dan bijv. Hërman van Veen, die een sfeer oproept waarin men de woor den indrinkt vooral als hij levensliedjes zingt. TON OLIEMULLER Zeelieden staking Frankrijk geëindigd PARIJS OJPI) De Franse zeelieden hebben zaterdag hun drie weken oude staking beëindigd na het sluiten van een compromis-akkoord dat met vertegenwoordigers van scheepvaartmaatschappijen met regeringsbemiddeling tot stand was gekomen. De vakcentrales CGT en CFDT gaven de 25.000 stakende zeelie den opdracht het werk te her vatten nadat de Nouvelle Com pagnie de Navigation beloofde geen aanvullend goedkoop Aziatisch cabine- en keukenper- soneel in dienst te nemen boven de 51 man die al op schepen van de maatschappij werken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7