Taptade beter dan voorgaande jaren - V ijl tig jaar spelen sin Westerkwartier m GROENOORDHAL d UITVERKOCHT Massale belangstelling voor Najaarsmuziekfeest Wals: humor met een bitter randje Fancy fair in International House Bent: toneel zoals het zijn moet m LEIDSE COURANT MAANDAG 6 NOVEMBER 1978 tallaan van lagglo Bergm vsroui 8.35 ourna ngelan Majorettes in-spé kregen uitgebreide instructie over beweging en kledij. LEIDEN De Taptade '78 is, vol gens de voorzitter van het stichtings bestuur Taptade Evenementen de heer Henk Teske, de beste Taptade tot nu toe geweest. „Vrijdagavond was nog een soort generale repetitie maar zaterdagavond was geweldig", aldus voorzitter Teske. „K en G uit Leiden, dat zijn 50-jarig bestaan vier de, stal wederom de show. Andere hoogtepunten waren Wilhelmus uit Sliedrecht en Jubal uit Dordrecht. Deze twee korpsen waren vorig jaar uit een enquête die we toen gehouden hebben naar voren gekomen als de korpsen die het publiek het liefste terug zou zien en ze hebben het dit jaar weer waar gemaakt". Het vier duizend-koppige publiek bleef tot het laatste toe geboeid en op de enquête-formulieren die ook nu uit gereikt waren bedankten sommigen de stichting zelfs voor een geweldige avond. Het programma van zaterdag was ongeveer gelijk aan dat van vrijdag. Het verschil lag alleen daarin dat zowel de organisatie als de korpsen nu beter ingespeeld waren. Het Kam per Trompetterkorps was zaterdag op tijd aanwezig omdat de muzikan ten in Leiden waren blijven overnach ten. Dit zorgde er mede voor dat regie en presentatie soepel verliepen. Om ervoor te zorgen dat er zich geen „zwartkijkers" tussen het publiek zouden bevinden had de stichting Taptade Evenementen de hulp inge roepen van een padvindersgroep „De Dauwtrappers". De padvindertjes waren zo streng dat zelfs een bestuur slid dat zijn badge vergeten was op te spelden de toegang tot de galerij geweigerd werd. Ook de heer Har- land van de Groenoordhal mocht met een nieuwe huurder zijn eigen run derhal, die als kleedruimte werd ge bruikt, niet betreden, zelfs niet nadat hij zich bekend had gemaakt. Het padvindertje beet hem toe: „Iedereen kan wel zeggen dat hij meneer Har- land is". 's Middags werd de Groenoordhal gevuld door kleine majorettemeisjes die een instructiedag hadden. Tot drie uur werd 400 meisjes geleerd hoe je op de muziek elegant met een stokje zwaaiend rond moet lopen. Voor 20 gulden studeerden zij een danstwirl- show in. Na afloop kregen alle deel neemsters een getuigschrift en als herinnering een vaantje. De instructie middag werd beëindigd door het pa racentrum op Texel dat een manifes tatie aanbood. Drie parachutesprin gers landden met vlaggen op het terrein voor de Groenoordhal. Een van de springers landde 2 meter van het witte laken dat gespannen was om de landingsplaats aan te geven, hetgeen een goeie prestatie genoemd mag worden, een ander zocht de plek waar hij de vorige keer tijdens het artiestengala was geland. Hij was toen zo hard aangekomen dat er volgens hem nog steeds een gat in de grond moest zitten. Het bestuur van de stichting Taptade Evenementen is zondagmorgen „lek ker de Groenoordhal op gaan ruimen, lekker met elkaar gaan eten en daar na gaan slapen", aldus Henk Teske. „We zijn nu al bijna weer bezig aan de voorbereidingen voor de Taptade van volgend jaar in de Groenoordhal. Eerst krijgen we in augustus nog een evenement uit Canada waar we vol gende week al aan beginnen. Volgend jaar houden we tijdens de Taptade ook echte kampioenschappen. Geluk kig zijn we er allemaal gek van, anders was het niet te doen. We zijn allemaal amateurs dus we doen alles naast ons gewone werk. Dat is bijna niet meer te doen, maar we vinden het geweldig. naa/ Wethouder Tesselaar (1) met de gemeente-cadeautjes voor speeltuinvereniging-voorzit- |ld!* terSliggers osei 1 LEIDEN De speeltuinvereniging Wester- kwartier-Lardeeltuin vierde zaterdag met een receptie haar 50-jarig jubileum. Wethouder D. Tesselaar vierde namens de gemeente dit feest mee. Hij bood de vereniging waarmee hij naar bij zei al menigmaal „in de clinch" gelegen bad een voetbal en een pijljesspel aan. De wethouder stelde dat het bestuur en vooral de voorzitter van de vereniging de heer Sliggers lastige mensen waren om mee te werken, maar dat bij dat kon waarderen omdat het altijd in bet belang van de speeltuin was. De vereniging kreeg vooral te maken met Tesse laar toen in 1976 het clubgebouw uitbrandde. Dat was een grote slag voor de vereniging, maar mede dankzij de wethouder kon een jaar na de brand een nieuw clubhuis worden geopend. De vereniging liet zich vervolgens ook niet onbetuigd en huldigde Tesselaar om het welzijnbeleid dat hij gevoerd had met een oorkonde en een lidmaatschap van verdienste. De oudste leden van de vereniging, tevens me deoprichters A. Labordus en W. van Zonneveld schonken de speeltuin namens het feestcomité een soort picknicktafel met een bank aan. Dit geheel komt in de speeltuin naast het kinder zwembadje te staan, zodat moeders of vaders een oogje in het zeil kunnen houden bij hun badende kleintjes. Tijdens de receptie werd tevens de heer J. Pommer gehuldigd omdat hij al 25 jaar als penningmeester met grote inzet voor de speeltuin bezig is. LEIDEN De Leidse Stadsgehoorzaal trilde het afgelopen weekeinde in zijn voegen. Evenals vorig weekeinde had hier het Najaarsmuziek feest van de Algemene Nederlands Unie van Muziekgezelschappen plaats. Voor de achttiende maal in successie waren niet minder dan twee duizend muzikanten van meer dan vijftig mu ziekverenigingen uit heel Nederland naar de Stadsgehoorzaal getogen om het beste uit hun muziekinstrument te halen. Het publiek liet zich dit jaar niet onbetuigd. Naar schatting 25.000 personen bezochten dit jaarlijkse concours van de ANUM dat in totaal twee weekeinden duurt. Dit is ongeveer vijftig procent meer dan vorig jaar. Hoewel zowel vorig week einde als dit weekeinde ook elders in Leiden grootste muziekfestijnen plaatshadden, is het Najaarsmuziekfeest ook dit keer weer een succes geworden. „Dat komt hoofdzakelijk omdat er toch een verschil is tussen ons concours en een evenement als de Taptade. Hier komen de men sen naar toe om van een concert te genieten. De Taptade, en ook bij het majorettenconcours, vorige week in de Vlietschans, gaat het meer om de show", aldus de vice-voorzitter van de ANUM. De Kwaliteit van de muziek die ten gehore werd gebracht was er wel naar. Zestien deelnemende muziekverenigingen promoveerden naar een ho gere klasse. De Tros heeft gedurende het gehele concours opnames gemaakt. Rond 3 december zal het Najaarsmuziekfeest in verschillende afle veringen op dinsdagmiddag op de Tros-radio te horen zijn. Naar groep F. promoveerden: de fanfare „Excel sior" uit Papendrecht en de harmonie St. Caecil- lia uit Nieuwenhagen. Naar groep E. promoveer den: de fanfare „Excelsior" uit Alblasserdam en de harmonie „De Eendracht" uit Kolhorn. Naar groep D. promoveerden: de chr. brassband „Soli Deo Gloria" uit Buren, harmonie „De Haaglan den" uit Den Haag en harmonie „Ster der Toekomst" uit Maastricht. Naar groep C. promo veerden: Harmonievereniging Sliedrecht, de IJ- muider Harmonie en fanfare „Eensgezindheid" uit Heiloo. Naar groep B. promoveerden: fanfare „Hollandsdiep Klanken" uit Moerdijk, jaaggd- korps chr. brassband „Soli Deo Gloria" uit Buren, harmonie „Amicita" uit Lienden, brassband War mond, harmonie „Concordia" uit Beesden harmo nie „Kunst en Vriendschap" uit Maurik. De Abcouder Harmonie degradeerde naar groep D. LEIDEN Het LAK kan mis schien beter wat meer eigen producties arrangeren, het theater zit dan tenminste gega: randeerd vol, al is het voorna melijk met vrienden en beken den. Zaterdagavond moesten er, bij de première van „De uitvinding van Wals" (Nabo kov), bezoekers worden wegge stuurd. Ik hoop wel dat zij zondagavond zijn teruggeko men of vanavond nog naar het theater gaan. „Wals" is name lijk, boven verwachting, een leuke voorstelling geworden. „Wals" is, zoals in voorpublica ties al werd vermeld, voorname lijk een naar het absurde nei gende comedie, met een bitter randje. Regisseur Pieter Vrij man heeft, terecht mijns in ziens, met zijn ploeg vooral de humoristische kant van het stuk geaccentueerd, zodat de toe schouwer diep moet graven om de humanistisch politieke strek king naér boven te halen. Men kan veel lachen en dat werd zaterdagavond dan ook gedaan. Vrijman en de zijnen hebben veel grapjes tegen de tekst aangeplakt. Op zich wel wat effectbejag, maar binnen het kader van het stuk en de gekozen speelstijl niet storend. Nabokov zelf vraagt min of meer een ironische afstand en die heeft men hem gegeven door iets gechargeerd te acteren. Op die manier kregen de spelers de kans allerlei typen op het toneel te zetten. Zij deden dat in het algemeen met een zicht baar genoegen, dat zo gaat dat in het theater al snel op het publiek oversloeg. In het derde bedrijf, bij de opkomst van een fraaie rij dames van de lichte cavalerie, leidde dat tot een open doekje. Sommige acteurs en actrices overtroffen zichzelf en traden voortdurend buiten de oevers van hun kunne en kunnen. De groepsregie was goed in orde en werd zeer gedisciplineerd uitgevoerd. Enige tableaux, niet te lang aangehouden, zorgden voor de nodige rust, wanneer alle hens aan het dek waren. Het moeilijke tweede bedrijf, een schoolklas-generaalsverga- dering, ging, ondanks het te spelen rumoer, niet in wanorde ten onder, een gevaar dat dat soort scènes in het algemeen bedreigt. Zo was „Wals" alleszins de moeite waard. Het LAK moet meer van dit soort producties organiseren. Spelers en publiek beleven daaraan een plezierige avond. PAUL VAN DER PLANK br was genoeg belangstelling voor de goederenmarkt. LEIDEN Het International House op het Rapenburg in Leiden heeft zaterdag een Fancy Fair om de toekomstige gastkamers te kunnen inrichten. Het feest bracht met het rad van avontuur de waarzegster, een sneltekenares en de verkoop van een grote verscheidenheid aan artikelen, ongeveer 5500 gulden op. 's Avonds vierden 500 gasten, waarvan de meesten leden waren van het House feest en konden zij genieten van Philippijnse dansen. Het International House is een organisatie voor buitenlanders die aan de universiteit van Leiden studeren of werken. Ook werknemers van de ESTEC-laboratoria in Noordwijk kunnen gé bruik maken van de voorzieningen die via het International House door de Leidse universiteit aan buitenlanders geboden wordt. Het House is een ontmoetingsruimte voor buitenlanders die maar voor korte tijd in Nederland verblijven en die daarom niet in deze samenleving integre ren. Om toch een beetje een beeld te geven van de stad en het land waar wordt vertoefd organi seert het International House in de weekeinden tochtjes door het land en geeft zij informatie over Leiden en de omgeving. De Fancy Fair werd georganiseerd om geld bijeen te krijgen om gastkamers in te richten. De universiteit heeft toestemming gegeven om twee verdiepingen te verbouwen tot gastkamers, maar de inrichting moet het House zelf bekosti gen. Het is de bedoeling dat een aantal buitenlan ders hier dan een paar maanden woonruimte vindt zodat zij hun korte verblijf in Nederland comfortabel kunnen doorbrengen. LEIDEN Niet zelden ver schijnen er toneelstukken, waarin een groot toneelschrij ver uit het verleden de hoof drol vervult. Paul Steenbergen speelt nog steeds de rol van George Bernard Shaw, Jules Croiset creëerde nog niet zo lang geleden Anton Tsjechow en zaterdagavond in de Leidse Schouwburg kon men Jaak Vissenaken in de huid van August Strindberg zien. Voor zijn rol kreeg Vissenaken de Thaliaprijs, een onderschei ding van de Vlaamse uitgeve rij Hoste Dat wes meteen een aardige start voor het jonge toneelgezelschap Bent, samen V met Anne lies Vaes door Visse naken zelf opgericht. Genoem de acteurs waren onlangs nog in Leiden te zien met „Claus trofobie", een programma rond de poëzie van Hugo Claus. Evenmin als zaterdag avond konden ze zich bij die gelegenheid in veel publiek verheugen. Waar het aan ligt weet ik niet, maar een handje vol publiek en voortreffelijk toneel gaan kennelijk erg vaak samen. „De nacht der tribaden", zo heet het stuk en het is geschre ven door Per Olov Enauist. Centraal staat het probleem van Strindberg's liefdeleven. Hij, aanvankelijk gehuwd met Siri van Essen (Rossemarie Bergmans), raakt geheel van de kaart als zijn vrouw in een liefdesrelatie terechtkomt met Marie Caroline David (Anne- lies Vaes), die door hem con stant een tribade gemoemd wordt. Een tribade, het woord is afgeleid van het Griekse „tribas", is een vrouw die in een lesbische relatie de manne lijke rol vervult. Na de echt scheiding gaan Siri en Marie in een klein theatertje in Ko penhagen de eenacter „De sterkste" van Strindberg spe len, in de regie van Viggo Schiwe (Leslie de Gruyter). Als Strindberg zelf zich met de repetities komt bemoeien, laaien de spanningen uiteraard hoog op. In de eenacter zit meer van het verleden van de beide actrices dan zij zelf wel ver moedden. Ze repeteren als het ware de werkelijkheid. Toneel is conflict: door het toneel gaaf te houden in zijn klassieke karakter, door het handhaven van een werkelijk heidsillusie en door een verbor gen appel aan de actualiteit, kan toneel een machtige erva ring worden. Wat het laatste aangaat: op intrigerende wijze wordt in het stuk een licht geworpen op de tegenwoordig zo veelbesproken verbanden tussen lesbische leifde en vrou wenemancipatie. De tekst is dus méér dan een zoveelste variant op het thema „Spiel-im- Spiel"; de regie van niemand minder dan Lode wijk de Boer heeft daar bovendien al het mogelijke uitgehaald. Uite raard in de zekerheid van een drietal zeer begaafde acteurs. Moge Bent ook in Nederland het succes boeken dat het ver dient. JOSNUHOF Hengelsport Het viscollege Adler hield afgelopen weekeinde een wed strijd in de Witte Singel. De vangst was mager. J. Solleveld plaatste zich als eerste. Hij ving 8 vissen met een gezamen lijk gewicht van 900 gram. Tweede werd B. van Veen, die 9 vissen met een gezamelijk gewicht van 875 aan de baak sloeg. Als derde eindigde J. Leuering met 7 vissen van in totaal 675 gram. Viscollege HSV hengelde in de Ringvaart. Hier plaatste J. Leuering zich als eerste. Hij ving 20 vissen met een gezamenlijk gewicht van 3675 gram. F. Boot werd tweede met 9 vissen van in totaal 2560 gram. Derde werd P. Blok, die 12 vissen aan de haak sloeg met een gezamenlijk gewicht van 2420gram. Ruiterkampen De bazar, die de stichting paardrijden voor gehandicapten gisteren in manege .Moedig Voorwaarts" hield, heeft 5582,53 opgebracht. Dit bedrag zal worden besteed aan de ruiterkampen, die het komend voorjaar worden gehouden voor de ruitertjes van „Moedig Voorwaarts". De bazar ging om tien uur gistermorgen open. Tot vier uur was het een voortdurend komen en gaan van bezoekers, die zich met de geboden attracties uitstekend vermaakten. Maasbach De stichting Johan Maasbach Wereldzending houdt morgen in het Evangeliecentrum an de Zijlsingel 2 een filmvoorstel ling. Vertoond wordt de evangelische kleurenfilm „A stran ger in my forest". De film handelt over een jongen en een meisje wier ouders door een auto-ongeluk om het leven zijn gekomen. De voorstelling begint om acht uur. Boeddha Gesprekscentrum Leiden houdt woensdag de tweede lezing in de cyclus over de leer van Boeddha in het dagelijks leven. Op deze bijeenkomst zullen de twee Boeddhistische monniken Bhikkhoe Dharma Viranata en Bhikkhoe Agga Jinemitto in bet Nederlands een inleiding houden over de „Ethiek en de leringen van Boeddha". De bijeenkomst begint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden. Leden van bet Gesprekscentrum hebben gratis toegang. Industriebond De Industriebond NW houdt 15 november wederom een bijeenkomst waarop alle jubilarissen van de tweede helft van 1978 in het zonnetje worden gezet. Het feestelijk gebeuren wordt muzikaal opgeluisterd door de Leidse Harmoniekapel en het majorettenpeleton. De bijeenkomst, die in het Anto- nius Clubhuis wordt gehouden, begint om acht uur. Christelijke Ouderenbond De onlangs opgerichte afdeling Leiden en omstreken van de Protestants Christelijke Ouderenbond houdt donderdag om drie uur een propaganda-middag in restaurant „Eigen- zorg" aan de Stationsweg 29a in Leiden. Bondsvoorzitter H. Zwaag zal een uiteenzetting geven over het werk van de ouderenbond en zal tevens ingaan op de taak van de ouder wordende mens in deze tijd. Mevrouw van Beelen- Krijgsman uit Katwijk houdt een declamatie met als onderwerp bet vissers- en volksleven van alledag. Ter afsluiting van een landelijke competitie tussen slagers, wordt morgen in de Leidse regio een feestavond gehouden. Op deze avond worden de oorkondes uitgereikt aan de slagers die deze in de competitie verdiend hebben met hun vakbe kwaamheid en presentatie van vlees en vleeswaren. De bijeenkomst wordt gehouden in hetAntonius clubhuis, Lange Mare te Leiden. Swingpop De Leidse Schouwburg brengt op dinsdag 7 en woensdag 8 november de musical „Swingpop" van Setb Gaaikema in Leiden. De musical speelt zich at rond een klein Nederlands bedrijfje dat etalagepoppen maakt. De firma maakt geen winst en de Amerikaanse moederfirma stuurt de accountant Moenen om bet bedrijf op te beffen. Deze is bereid om die opheffing nog wat uit te stellen als modepopontwerper Guido bereid is met hem een contract af te sluiten. Dat contract tussen Moenen (de duivel) en Guido behelst de schepping van de ideale vrouw, door Guido ontworpen en door Moenen tot leven gewekt De tussenkomst van bet koffiemeisje Marieke en het Arabische kapitaal doorkruisen echter deze opzet In de rollen Lex Goudsmit, Sylvia de Leur, Robert Long, Nelleke Burg en Leen Jonge waard. Aanvang 20.15 uur.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3