!>arta en de luiste taktiek van Petescu Winst snel binnen voor energiek FC Den Haag •SV: twee punten, wee blessures Volendam nog een speler kwijt cDE VISSER: „EERSTE HELFT MODERN VOETBAL" ook probeerde en als het even lukte altijd stond de in formidabele vorm verkerende Pim' Niet alleen na, ook tijdens het duel gingen de hoofden van Ajacieden omlaag. Pim Verbeek, die zijn vreugde succes in de weg. Ook ditmaal, bij een poging van Lerby (rechts). uitschreeuwt, heeft Sparta op 10 gebracht, en die achterstand zou Ajax niet meer inlopen. IA ir MAANDAG 6 NOVEMBER 1978 onbegrijpelijke gang van zaken, omdat NEC toch moest weten gezien de recente ervaringen tijdens de bekerduels tegen FC Den Haag waartoe de ploeg uit het Zuiderpark in staat is. Maar het Haagse overzicht van hun activiteiten was niet aan NEC besteed. Anderhalve week geleden slaagden de Nijmegenaren er tenminste nog in na de rust (3—0 voor FC Den Haag), terug te vechten (42); gistermiddag bleven de acties van NEC zonder resultaat. De ploeg faalde vooral in de eerste helft op vrijwel alle fronten. Verdedi gend klopte het op de rechterflank niet, omdat Surau zich niet aan zijn opdracht hield, waardoor Sije Visser steeds tegen eén overmacht moest opboksen. Op het middenveld waren Marijnissen, Koenen en Surau (na de rust vervangen door Hiddink) niet in staat de spitsen te bereiken. Het ontbreken van de geblesseerde Posthumus was zeker een gemis, omdat hij toch altijd voor rust kan zorgdra gen, maar zijn afwezigheid werd door Looyen terecht niet als een afdoend excuus aangevoerd. „De verbindingen tussen de diverse linies waren er niet en daardoor konden onze spitsen niet worden aangespeeld. Zij wisten ook geen raad met zichzelf', lichtte de Nijmeegse trainer later toe. Het mag tekenend voor de malaise genoemd worden, dat pas vlak voor de tweede treffer van FC Den Haag, NEC zich in positieve zin onder scheidde toen een vlammend afstandsschot van Frans Koenen (zeker niet de allerslechtste, hoewel hij na rust door Hulshof werd vervangen), rakelings naast zeilde. Verslikt In die periode had FC Den Haag overigens verzuimd verder afstand te nemen van NEC. Kansen daarvoor war^n voldoende aanwezig, ook na de rust toen de gasten als gevolg van het pressievoetbal van NEC de marge ruimschoots hadden kunnen uitbouwen, maar Jonker en Wetzel verslikten zich in hun dadend* ang. De enige reële scoringskans voor NEC ontstond op slag van het rustsignaal toen Heisper van dichtbij inkogelde, maar Van Vliet voorkwam een Nijmeegse treffer. Na de wisseling probeerde Guus Hiddink, die beter tot ontplooiing kwam dan zijn voorganger Surau, het maar eens van afstand, maar zijn schot werd door doelman Galjé uiterst bekwaam tot hoekschop verwerkt. Hoewel NEC wel het initiatief tot zich trok, waren de patronen, die op de grasmat gelegd werden, dermate steriel, dat al in een vroeg stadium aan het licht kwam, dat alleen een gelukstreffer NEC over het dode punt heen zou kunnen helpen. Maar zover zou het niet komen. FC Den Haags trainer Piet de Visser na afloop: „Och, ik hoor nu zeggen dat NEC een volslagen off-day had, maar ik zou willen zeggen dat mijn ploeg in de eerste helft bijzonder goed voetbal heeft laten zien. Na de rust ging het wat minder maar je kunt niet alles ineens willen. Voor de rust werd er modem voetbal gespeeld, uitgevoerd in een hoog tempo. En dat is voetbal naar mijn hart. Zo wil ik het graag zien." Scoreverloop: 2. Wetzel 0—1, 23. HoekemaO—2. Scheids rechter: Bosman. Toeschouwers: 5000. NEC: Schellekens; Sije Visser, Strik, Dries Visser, Jos Hendriks; Marijnissen, Koenen (Hulshof). Surau (Hiddink); Ronald Hendriks, Jansen, Heisper. FC Den Haag: Galjé; Korevaar, Wickel, Van Vliet, Zonder van; Schoenmaker, Jonker, Hoekema (Tempelaar); Wetzel. Van Leeuwen, Albertsen. (Van onze corrjespondent) NIJMEGEN Er lijken sombere tijden aan te breken voor NEC. Na een alleszins acceptabele seizoenstart, waarbij alleen enkele malen ver| zuimd werd de volle buit In de wacht te slepen, is de Nijmeegse for,matie van coach Leen Looyen ten prooi gevallen aan een vormcrisis, waarvan I de gevolgen nog lang niet te overzien zijn. In de thuiswedstrijd tegen FC Den Haag zaten wellicht mogelijkheden, maar| NEC was volledig van slag en dat stelde het uiterst energiek spelende Haagse team in staat te bewijzen, dat de aanpak van oefenmeester Piet de Visser zijn vruchten begint af te werjpen. Op de overwinning van 2—0 die FC Den Haag behaalde, viel dan ook niets af te dingen. Al na twee minuten toonde nieuwkomer André Wetzel zijn grote waarde, door van dichtbij doel man Schellekens kansloos te passeren. Toen in de 23ste minuut Oeki Hoekema na uiterst knullig 1 wegwerken, een ziedend projectiel van zijn voet verzond, waarop de Nijmeegse poortwachter het antwoord schuldig moest blijven, was het duidelijk Aat NEC een verloren wedstrijd speelde. Een )TTERDAM Er zijn honderdduizenden insen die vijf dagen per week werken. Niet n zal het in zijn hoofd halen om na de rde dag naar zijn baas te stappen en te ggen „Ik kan niet meer, ik heb al die dagen werkt". Zo'n onwaarschijnlijk en onwaar- htig gedag blijkt nog altijd voor profvoetbal s normaal te zijn. Ze zijn zó moe als ze ns een wedstrijd meer dan na maal hebben speeld. Cor Brom, Ajax-trainer, die toch elal zinnige taal spreekt na een wedstrijd als hij niet boos is bestond het zowaar het verlies tegen Spar^a te schuiven op UEFA-Cupwedstrijd tegen Lausanne, die feite een „walk ova" was en de lange ugreis, daarmee het profvoetbal in de ider schoenen taugduwend. Zijn opmaj ig: „We verloren ook na een midweekse sdstrijd van MW", treft nog harda| zijn. ofessioneel geachte ploeg die het buiten rmale wak, zoals hondadduizenden nog el harder moeten aanpakken, elke week ser, niet kan opbrengen iets extra's te doen. kwestie was gewoon dat Sparta werkte als n paard en daardoor het surplus aan meerde- klasse van Ajax nivelleerde. Een klasse die overigens niet uitkwam omdat er enige ende spelers waren en Sparta's coach Mircea Petescu de juiste taktiek had uitgedacht. Overi gens voor de hand liggend maar hij moest het wel op het allerlaatste moment doen. Petescu gaf grif toe dat hij erop had gerekend dat Ajax in dezelfde formatie als tegen Lausan ne zou aantreden. Tijdens de „warming up" bleek pas dat Tahamata noch Erkens in de basis stonden en Petescu, wie groot vakman schap niet kan worden ontzegd, greep onmid dellijk zijn kans. Ajax met drie spitsen beteken de voor hem dat Bert Jansen naar links verhuisde om Ling in bedwang te houden, die zelden gevaarlijk kon worden en drie enorme scoringskansen miste. Petescu gaf voorts op dracht het veld klein te houden, want daarmee heeft Ajax moeite. En de sentimenten ex-Spartanen Meutstege, Clarke en Brom bij de tegenpartij die in dit duel een rol zouden kunnen spelen? Petescu: „Ik heb deze wed strijd niet emotioneel benaderd met mijn ploeg want daarin schuilt het gevaar van overconcen- tratie. Onze motivatie was niet het sentiment maar de klasse van Ajax". Natuurlijk vielen de betere staaltjes voetbal aan Amsterdamse hoewel, met zeven man import kan nog moeilijk van Amsterdams worden gesproken zijde te bewonderen maar dan wel in hoofdzaak individueel. Omdat het als ploeg niet lukte, er geen overrompelende en meer ruimte kreeg omdat Ajax massaal moést opdringen. De achterstand moest immers wor den weggewerkt. Feilloos Pim Vabeek, de lange middenvelda van Sparta die de totale organisatie op zijn schouders had genomen, waa'voa Ajax dit maal geen man ter beschikking had, kopte na een kwartia al uit de easte de beste hoekschop in de wedstrijd feilloos in, hoe Schrijvers zich ook rekte. De opdracht om het veld klein te maken, voerde Sparta uit door Ajax te laten komen zodat de stevige en lange defensie soms met kunst en vliegwerk heftig in actie moest komen, gesteund door het middenveld dat Sparta aan Ajax liet. Maar vooral Schoenaker deed niets met de zee van ruimte die hij kreeg. Nietterriin kreeg Ajax mogelijkheden. Lings inzet was niet zuiver genoeg om Doesburg te slaan, hij schoot nog eens in volkomen vrije positie over en strandde tweemaal achtereen, na pogingen van Clarke die vrijwel onzichtbaar bleef, op fabelachtige reacties van Doesburg. Het was al lang duidelijk dat Ajax „zo moe was". Brom: „We speelden erg mat, konden geen kracht opbrengen. En we lieten de kansen liggen. Als Ling tweemaal vrij voor doel komt en mist, als ook anderen falen met schieten, verdien je te verliezen". Brom was verre van in een opgewekte bui, gooide in barre nood alles op Lausanne en de lange terugreis, hoewel van full profs mag worden verwacht dat zij met twee dagen respijt weer de oude zijn. Ajax was het niet. Krol, de man die „de impulsen moet geven" had last van zijn blessures en spaarde zichzelf Brom: „Hij speelt dinsdag in de afscheidswedstrijd van Cruijff wel mee" en moest zich enige malen staande houden met incorrect spel. Strafschop Zijn chage tegen Van Staveren liet de goed leidende Jonker nog toe maar toen Krol ook Valke „pakte" gaf hij een str afschop. Valke schoot slap in en Schrijvers greep de bal. Petescu: „Ik probea Michel Valke pasoonlijk heid bij te brengen en daarin past het nemen van die str afschop". Een merkwaardig standpunt, want in deze competitie nam Valke er drie en miste er twee. Nog altijd ontbreekt dit onmiskenbaar talent de brutaliteit van bijvoorbeeld een Adrie van Tiggelen, die uit het bescheiden ploegje Oud- Beijerland is gevist, overigens op aanraden van Hans Bentzon, de oud-Spartaan die daar trainer is. Van Tiggelen, in het begin wat onwennig op rechts en daardoor de mindere van Meijer, ontwikkelde zich tot een groot struikelblok voor de linksbuiten. Laat, te laat volgens velen, wisselde Brom Ling en Meijer voor Tahamata (uitgeblust) en Erkens. Er waren nog vijfentwintig minuten te spelen toen die wissel plaats vond. Het haalde niets uit. De druk die Ajax uitoefende gaf Sparta de kans tot uitvallen, waarbij Schrijvers zich kon onderscheiden bij een schot van Morgan en Van Tiggelen een ontstuitbare rush besloot met een schot naast het doel. Ajax zat vast en bleef dat. Sparta moest nog wel enige ingewikkelde en spectaculaire ma menten voor eigen doel oplossen maar het schot bleef zoek bij Ajax en het vermogen ontbrak om snel en effectief aan te vallen. De geest was niet vaardig over Ajax, wel over het zwoegende Sparta dat terecht de winst binnenhaalde. HERMAN VAN BERGEM Scheidsrecxhter: Jonker. Toeschouwers: 18.000. Sparta: Doesburg, Van Tiggelen, Balkestein, Marijt, Jansen; Verbeek, De Goey, valke; v. Goest, Morgan, Van Staveren Ajax: Schrijvers; Meutstege, Krol, Zwambom. Everse; Schoenaker, Arnesen, Lerby; Ling (Tahamata), Clarke, Meyer (Erken,). HEDA NAC—PSV Ie 'rde de landskampioen ■ee punten en twee bles "es (Brandts en Krijgh) want erg zachtzinnig erd er niet gespeeld in Brabantse derby. Voor, NAC legde veel agressie de acties, wat afbreuk red aan het duel dat ettemin vol spanning en 'nuwslopende momenten licfe doelen verkeerden regelma- I in gevaar maar vooralsnog even de doelmannen de situatie eester. NAC werkte furieus maar teelde te fanatiek, vooral Spran- en Beusenberg, welke laatste bij een charge op Krijgh zijn opponent van het veld zag verdwij nen om later met hechtingen in het bovenbeen terug te keren. Tien minuten voor de rust kreeg Deijkers even te veel vrijheid, waar van hij doeltreffend profiteerde: 0—1NAC bleef wel dapper zwoe gen maar legde te weinig overleg in het spel. Alleen Vreijsen was in „beheerste vorm" en liet Poort vliet menigmaal achter zich. NAC's trainer Hans Dorjee probeerde zijn aanval nog meer stootkracht te geven door Storm in te zetten voor verdediger Beusenberg. Brandts had toen (dikke enkel) zijn plaats al afgestaan aan Van Mierlo. Een solo van René van de Kerkhof betekende 0—2 en de winst was binnen voor PSV. Volendam Vitesse heeft de voorsprong van 2-0 die reeds na een half uur was verkregen met goed voetbal tegen Volendam niet kunnen behouden. De uitslag 2-2 gaf een juist beeld van de verhoudingen, hoewel het niemand zou hebben verwonderd indien Volendam toch nog in de slotfase zou hebben gewonnen. Het meespelen van Bosveld was van invloed op het spel van de Arnhemmers. Hij zorgde voor rust en benutte een strafschop. Bij de Volendamse bestuurders staan de gezichten nog somberder dan voor de ontmoeting. Aan de rij van geblesseerde spelers is Theo Vonk toegevoegd. Hij had in de eerste helft ademnood en liet zich in de tweede helft dan ook vervangen. Tijdens het oncbrzoek van dr. Ivle bleek zijn hart afwijkingen te vertonen, lem werd training voor een week verboden. Vonk is de achtste man van de selectie die met blessures of anderszins kampt. Trainer Jan Mak zal met het bestuur besprekin gen voeren over het aantrekken van een aanvaller en een verdediger. Bosveld kreeg een boeking omdat hij aanmerkingen op de leiding maakte. Scoreverloop: 6. Das 0-1.29. Bosveld (strafschop) 0-2, 33. Molenaar (strafschop) 1-2, 64. Tuyp 2-2. Scheidsrechter: Weering, toeschouwers: 4000. Volendam: Bloem, Molenaar, Guyt, André, Vonk (Toon Veerman). W. Kwakman, Tuyp,"Jonk (Kramer); Bond, Klaas Kwakman, Bijvank. Vitesse: Beekhof. Mulderij, Zaayer, Hoezen, Boeve, Das. Bosveld, Veenstra, Husers, Bursac en Meijers. vloeiende aanvallen uitkwamen, werd er te veel gelopen en getracht op eigen houtje succes te behalen. Arnesen, Lerby, enige rushes van Krol, ze faalden allemaal of strandden op de weer formidabel spelende Pim doesburg die zich even nadrukkelijk in de kijker speelde bij de aanwezige bondscoach Jan Zwartkruis als spelers als Ling en Schoenaker dat in negatieve zin deden bij Ajax, en Valke bij Sparta omdat hij slechts de tweede helft loskwam toen hij Scoreverloop: 35. Deykers 0—1, 80. 12.000. René van de Kerkhof 0—2. Scheids- NAC: Van Eenenaam; Krijnen, Budisic, rechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: Dierckx, Beusenberg (Storm); Nees- kens, Quaars, Mohorovic; Vreijsen, Mierlo), Van Kraay, Stevens; Janssen, Sprangers, Goodlass. Lubse, Poortvliet; René van de Kerkhof, PSV: Van Engelen; Krijgh, Brandts (Van Deijkers. Smits. Het definitieve einde van NAC. René van de Kerkhof besluit zijn solo met een schot dat Van Eenenaam te machtig. Krijnen probeert vergeefs de „snelle" te stuiten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11